Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Pražský výběr - Straka v hrsti / Jubilejní edice 1982-2012

Nová vlna s novým obsahem

Vydáno: 26.04.2012 12:00 v sekci Recenze - Jakub Malar

Letos si připomínáme třicet let od natočení "Straky v hrsti" Pražského výběru a kromě toho, že se obnovená kapela chystá na koncertní pódia, přichází i s reedicí legendární nahrávky. Album sice na CD nevychází poprvé, ale "Jubilejní edice" přináší nahrávku nově remasterovanou.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
9/10

Pražský výběr - Straka v hrsti / Jubilejní edice 1982-2012

Vydáno: 30.3.2012
Celkový čas: 41:35

Skladby: Hrabě X, Na Václavském Václaváku, Straka v hrsti, Pražákům je hej, Můj koníček, Bangabasava, S.O.S., Zubatá, Tango Ropotámo, Proč jen já, Nádraží

Vydavatel: Supraphon

Tuším, že mi bylo devět let, když mě otec vytáhl na koncert Pražského výběru do zlínské sportovní haly. Dnes už si show vybavuji jen matně, ale v paměti mi zůstala vzpomínka na skoro až nesnesitelně dlouhá kytarová sóla Michala Pavlíčka. Ačkoliv jsem nejspíš moc nechápal, co se vlastně děje, vydržel jsem až do konce, a i když bych si tehdy Pražský výběr doma nepustil, bral jsem jej jako legendu, kterou je třeba respektovat. Aniž bych jakkoliv znal jeho historii.

A ta k Výběru a především k nově vydanému albu "Straka v hrsti" neodmyslitelně patří. Pojďme zapomenout na Michaela Kocába jako politika nebo na nedávné rozpory mezi členy, které vyústily v otřesnou nahrávku vydanou pod hlavičkou "Pražský výběr II", a zavzpomínejme na desku, která pro českou hudební scénu osmdesátých let znamenala to samé co "Kuře v hodinkách" pro léta sedmdesátá a "Želva" pro léta šedesátá.

Původní Pražský výběr vznikl už v půlce sedmdesátých let a nemohl se od toho, jak jej známe dnes, lišit více. Tehdejší formace hrála jazz-rock a o nějakém větším úspěchu nemohla být řeč. I tak se dopracovala k debutovému, dnes již skoro zapomenutému albu "Žízeň". Z nynější sestavy působil v tehdejším Výběru pouze Michael Kocáb a není bez zajímavosti, že basovou kytaru obstarával dnes populární producent Ondřej Soukup.

Pražský výběr
Klasická sestava se vykrystalizovala až po roce 1980, kdy se ke Kocábovi postupně připojili kytarista Michal Pavlíček, bubeník Jiří Hrubeš a nakonec i baskytarista Vilém Čok, když vystřídal Soukupa, který odešel doprovázet Karla Gotta. V této formaci se skupina po vzoru zahraničních kapel začala orientovat na tzv. novou vlnu. Spojení extravagance, ujetých jevištních výstupů, ironie, humoru a hlavně skvělých instrumentálních výkonů nakonec přineslo úspěch a vyprodané haly. To se ale nelíbilo tehdejšímu režimu, který se tak rozhodl, že je potřeba něco udělat.

Vílém Čok mi nedávno vyprávěl, jak byli on a jeho spoluhráči udáváni za nevhodné vystupování a špatný vliv na mládež. Tehdejší SNB jim do šaten i na hotely instalovala odposlouchávací zařízení, na koncertech se zatýkalo a to vše vyvrcholilo dopisem z ÚV KSČ, který kapele zakázal činnost. Důvod byl stejně neuvěřitelný jako celý tehdejší režim: nechtěli kapelu, která hraje osobitou hudbu a na kterou chodí desítky tisíc lidí. Nepomohl ani článek otisknutý v komunistickém týdeníku Tribuna "Nová vlna se starým obsahem", pod kterým je podepsaný Jan Krýzl (fiktivní postava) a který kritizuje celé hnutí nové vlny. V té době už bylo natočené a připravené k vydání album "Straka v hrsti", které vzhledem k situaci bylo jednoduše dáno na šest let do trezoru. Kapela měla do roku 1986 zakázáno hrát a "Straka" poprvé oficiálně vyšla až v roce 1988, tedy krátce před revolucí. Album vyšlo původně bez názvu, a tak tomu bylo i v případě prvního vydání na CD o dva roky později. Nová reedice poprvé uvádí název alba tak, jak jej všichni známe.

A jaká vlastně je? Čeká vás trojpanelový digipack s vloženým bookletem nabízejícím celou řadu fotek a také texty písní a hlavně samotná hudba prezentovaná přesně tak, jak se objevila v originální podobě. Tím pádem zapomeňte na jakékoliv bonusy (minimálně mohla být zařazena singlová verze "Pražákům, těm je tu hej" s Františkem Ringo Čechem), protože remasterovaná edice přináší pouze základních jedenáct položek. A že je co poslouchat.

Poslech alba je totiž i po těch třiceti letech zážitek a je jen na vás, jestli se naladíte na stejnou notu jako Pražský výběr. "Straka v hrsti" je totiž nahrávka ujetá, praštěná, teatrální s texty, které mohou znamenat všechno a nic ("Jak vlezu do sklepa, krysy už jsou tady" v "Můj koníček"), pokud tedy skladby vůbec texty obsahují (viz ve svahilštině zpívaná titulní skladba). Je to punk, funk, nářez, houpavá a občas i nervy drásající hudba, která baví. Spojení školených a zkušených muzikantů (Pavlíček, Kocáb, Hrubeš) a šíleného punkera (Čok) je prostě ničivé a z nahrávky stříká do všech stran gejzír energie.

CD tak šlape od začátku do konce, a i když se najde pár momentů, které se dají označit za slabší (například "Tango Ropotámo" samo o sobě neobstojí), v kontextu celé nahrávky bych osobně nic nepostrádal. Přece jen to není popové album, ale experimentální jízda, ve které šlo hlavně o to se vyřádit. Vezměte si například takové "Pražáky" a poněkud úchylné šeptání v prostředku skladby "Já rád disco" nebo skladbu "S.O.S.", ve které Kocáb vyčítá Ondřeji Soukupovi odchod z kapely s vidinou většího výdělku ("Prachy, jenom prachy nečekají, jen po nich sáhneš a už tě mají"), a aby se opravdu rozumělo, že se jedná o Soukupa, ozve se v písni z ničeho nic zvuk telefonu a sám jmenovaný se představí: "Haló, Soukup." Smysl pro humor zkrátka kapela nepostrádala. No, a ještě rozhodně stojí za zmínku "Na Václavském Václaváku", punková, opravdu ujetá vypalovačka Viléma Čoka, ve které se baskytarista vžívá do role malého dítěte, které se ztratilo v Praze.

Popisovat album do většího detailu by bylo nošením dříví do lesa. Pamětníci ho mají stejně nesčetněkrát naposlouchané a mladší generaci s největší pravděpodobností nic neřekne. I tak jde ale o jeden z nejzajímavějších počinů předrevoluční éry a zaslouží si i po těch třiceti letech vaši pozornost. Zpozornět by měli i ti, co CD již vlastní (ať už verzi z roku 1990, nebo o pět let mladší vydání v rámci kolekce "Komplet"), neboť nový remaster staré nahrávce hodně prospěl.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Pane Malare, (Francouz, 26.04.2012 15:40) Reagovat

  dočetl jsem váš vskutku objevný text až do konce v obavách, že se vážně dovím něco nového. Skutečně se to nestalo. Objevovat milionkrát objevené a recenzovat skladby třicet let staré a do mrtě zanalyzované, to chce skutečně velkého redaktorského ducha. I přesto, že se o článku Nová vlna se starým obsahem už napsaly stohy papíru, i toho elektronického, uniklo vám, že fiktivní jméno autora znělo Krýzl, nikoliv Krejza. Možná jste se měl pokusit odhalit, kdože ten článek skutečně napsal, abychom se opravdu dověděli něco nového.
  Nebo jste se mohl dopustit hlubšího rozboru Vymlácených rockových palic, které vy považujete za otřesnou nahrávku, já naopak za nahrávku pozoruhodnou se slabšími kusy, nedobrými texty, ale taky několika hudebními skvosty.
  A proč zapomenout na Kocába politika? Proto, že jako jeden z mála lidí říkal vždy nahlas věci, o kterých byl přesvědčen, přestože věděl, že u tohoto šovinistického a náckovského bolševikem zprzněného národa tvrdě narazí?
  Zkuste se trochu postavit na vlastní nohy, pane Malare.

  • Re: Pane Malare, (Jakub Malar, 26.04.2012 16:10) Reagovat

   Dobrý den,
   za pozměnění jména se omlouvám. Nevím jak jsem k takovému nesmyslu došel, ale nikdo nejsme bezchybní. Jinak pokud jde o objevování čehokoliv nového, tak o to mi opravdu nešlo. Nechtěl jsem psát podrobný článek o vzniku alba (to by koneckonců klidně vydalo na celou knihu), ale ve zkratce zmínit události, které ke vzniku alba patří a napsat něco málo o albu samém. Kdybych měl jít do hloubky, tak by recenze byla k neučtení.
   Názor na Pražský výběr II ať si každý udělá sám a nemá cenu abych dané album rozebíral, když to přede mnou udělal kolega Průša. Pokud jde o Kocába politika, tak ten v současné době má spoustu odpůrců (a samozřejmě i příznivců) a já jsem onu větu vložil s tím, že bych chtěl, aby se na "Straku" díval čtenář bez předsudků. To je vše.

   Ještě ke Krýzlovi. Kdo je pravý autor článku se dodnes nepodařilo zjistit a pouze se o něm spekuluje. Údajně za článkem stojí redaktor týdeníku Tribuna Jiří Janoušek plus zástupce šéfredaktora Jaroslav Korzár a nejspíš i sám tehdejší šéfredaktor Karel Horák. Opět ale nejde o nic objevného a tohle se všeobecně ví.

   S pozdravem,

   Jakub Malar

   • Re: Pane Malare, (Francouz, 26.04.2012 16:50) Reagovat

    Zkuste tedy najít a oslovit třeba pana Jiřího Janouška (je to tentýž Janoušek, který napsal Rozhovory s Janem Werichem?), třeba vám pomůže odhalit, jak to s autorstvím toho článku bylo. Pak máte naději, že u příležitosti reedice Straky v hrsti budete moci napsat objevný a kvalitní text (pokud se už Janoušek někde na toto téma nevyjadřoval).
    Mně zkrátka přijde velmi laciné popsat řádky o tom, co většina čtenářů (a každý, kdo zná Pražský výběr) dávno ví. Proč považujete nahrávku Vymlácený rockový palice za otřesnou? Přijdou vám i takové pecky, jako Buch štempl sem, Schizoidní klub nebo Vymlácený rockový palice po hudební stránce skutečně otřesné? Nebo to jednoduše napsal kolega Průša (možná ne, nečetl jsem), takže to berete jako fakt? S reprertoárem tohoto CD měl Pražský výběr 2 krom jiného například famózní úspěch na Colours of Ostrava, kde doslova zdrtil Sinead O'Connor, které vystupovala paralelně na vedlejším pódiu. Až se to kritikům zajídalo, proto to mnozí (třeba pan Bezr) ve svých textech vůbec nezmínili. To považuju za špinavou novinářskou práci. Naštěstí to do médií řekla sama Zlata Holušová, šéfka festivalu. Nezaujalo vás, že tato dáma, která už po léta úspěšně řídí a spolupořádá, označila koncert Výběru 2 na Colours za úžasný?   • Re: Pane Malare, (OHNOTHIMAGEN, 29.04.2012 21:39) Reagovat

    Jenže zmíněným redaktorem Tribuny nebyl Jiří Janoušek, ale Jiří Janouškovec. Máte v tom nějaký zmatek.

 • Singlová verze? (David, 29.04.2012 16:52) Reagovat

  Že písnička Pražákům, těm je tu hej měla nějakou singlovou verzi čtu dnes poprvé. Stejně jako autor článku čte nejspíš poprvé, že z té desky vyšel jen jeden singl - Olda je přítel můj. Byl v prodeji jen krátce, několik let předtím než LP samotné a je dnes pochopitelně nesehnatelný. Obsahoval samozřejmě dvě písničky a ty na výroční edici rozhodně chybí. Chybí i další věci, které by se daly po sběratelích nebo v archivu rozhlasu sehnat, např. verze Pražáků s jiným textem: "Prothrla se hráz u rybníka/lidi utíkají/ajajajaj/ale však nám je hej/bydlíme nad rybníkem".

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Norah Jones - Begin Again 8/10
Recenze: Norah Jones si natočila album pro radost. Na "Begin Again" ji rozdává plnými hrstmi Norah Jones nahrála v průběhu posledních dvou let sedm samostatných singlů, které se nyní rozhodla vydat jako album pod názvem "Begin Again". Kolekce je tak plnohodnotným nástupcem tři roky staré nahrávky "Day Breaks". Na ploše necelé... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2019 00:00 v sekci Recenze
5
Weyes Blood - Titanic Rising 9/10
Recenze: Weyes Blood je na "Titanic Rising" průvodkyní přežití v moderním světě Americké zpěvačce Natalii Mering vychází pod uměleckým jménem Weyes Blood již čtvrtá nahrávka. Neotřelý název "Titanic Rising" skrývá desku s návodem, jak čelit modernizaci společnosti bez ztráty lidskosti, lásky a rozumu. Jak... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2019 10:09 v sekci Recenze
1
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2019
Domácí žebříčky se obešly bez zásadních změn. V čele setrvali Mark Ronson s Miley Cyrus i Billie Eilish Minulý týden jsme se zaradovali, že české žebříčky konečně trochu ožívají. Jenže předčasně. Tentokrát je totiž změn na předních příčkách opravdu malinko. V rádiích je první pětice v porovnání s předchozím kolem jako... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2019 18:32 v sekci Novinky | České hitparády
0
Little Big, Malá sportovní hala, Praha, 17.4.2019
Naživo: Little Big přivezli do Malé sportovní haly pestrou ruskou diskotéku Z Lucerna Music Baru přes Roxy rovnou do vyprodané Malé sportovní haly v Praze. Tuto cestu ruské party Little Big rámují necelé dva roky, za které její popularita ohromně vzrostla nejen u nás, ale po celém světě. Tentokrát však... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2019 12:20 v sekci Naživo
0
Zrní, střecha Lucerny, Praha, 16.4.2019
Naživo: Jak Zrní zpívalo zapadajícímu slunci Zatímco dole v Lucerna Music Baru křtil svoji novou desku "Pošli to tam!" kytarový mág Michal Pavlíček, nahoru na střechu se po roce vrátila kapela Zrní, aby zazpívala zapadajícímu slunci a stovce fanoušků, kteří na dlouho dopředu... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2019 19:24 v sekci Naživo
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Michal Pavlíček pokřtil své zdařilé dítko, a kdo u toho nebyl, může jen litovat (18.04.2019 16:54)
- Fotogalerie: Michal Pavlíček křtil své nové album v Lucerna Music Baru (17.04.2019 18:18)
- Recenze: Michal Pavlíček to tam poslal a povedlo se! (15.04.2019 12:00)
- Rozhovory: Michal Pavlíček - Rocku nesluší být příliš dokonalý (12.04.2019 10:00)
- Michal Pavlíček v pražském Lucerna Music Baru pokřtí své nové album "Pošli to tam" (09.04.2019 14:16)
- Nové desky 13/2019 - od Khoiby přes Amandu Palmer po Michala Pavlíčka (27.03.2019 06:41)
- Richard Müller, Ondřej Soukup a Michael Kocáb vyjíždějí na společné šansonové turné (26.03.2019 18:48)
- Karel Gott s velkým předstihem zrušil svůj narozeninový koncert (18.01.2019 17:08)
- Video: Karel Gott a Leoš Mareš natočili novou verzi skladby "Být stále mlád" (11.12.2018 12:20)
- Naživo: Jan Hrubý "70": Akropole dostála svému jménu aneb setkání s bohy (02.12.2018 16:55)

ALBUM TÝDNE 16/2019

Norah Jones
Begin Again

Norah Jones nahrála v průběhu posledních dvou let sedm samostatných singlů, které se nyní rozhodla vydat jako album pod názvem "Begin Again". Kolekce je tak plnohodnotným nástupcem tři roky staré nahrávky "Day Breaks". Na ploše necelé půlhodinky se prezentuje hudebně rozličnými písněmi, které pojí jazzové jádro.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 23.04.
Poets Of The Fall (FIN) (Roxy, Praha)
Pá 26.04.
Walking On Cars (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 26.04.
Connie Constance (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
Ne 28.04.
Ewert And The Two Dragons (EST) (Roxy/NoD, Praha)
Po 29.04.
The Hunna (UK) (Café V lese, Praha)
Út 30.04.
All Them Witches (USA) (Rock Café, Praha)
Út 30.04.
Winds Of Promise (USA) (Klub 007 Strahov, Praha)
Ne 05.05.
Dido (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 05.05.
X Ambassadors (USA) (Roxy, Praha)
Po 06.05.
Benjamin Francis Leftwich (UK) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Beyoncé Lady Gaga Sia Madonna Rihanna Coldplay Ewa Farna Kryštof The Cure Britney Spears Ariana Grande Adele Linkin Park AC/DC Ava Max Drake Ed Sheeran Imagine Dragons Queen Michael Jackson
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver