Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Pražský výběr - Straka v hrsti / Jubilejní edice 1982-2012

Nová vlna s novým obsahem

Vydáno: 26.04.2012 12:00 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: Roman Černý

Letos si připomínáme třicet let od natočení "Straky v hrsti" Pražského výběru a kromě toho, že se obnovená kapela chystá na koncertní pódia, přichází i s reedicí legendární nahrávky. Album sice na CD nevychází poprvé, ale "Jubilejní edice" přináší nahrávku nově remasterovanou.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
9/10

Pražský výběr - Straka v hrsti / Jubilejní edice 1982-2012

Vydáno: 30.3.2012
Celkový čas: 41:35

Skladby: Hrabě X, Na Václavském Václaváku, Straka v hrsti, Pražákům je hej, Můj koníček, Bangabasava, S.O.S., Zubatá, Tango Ropotámo, Proč jen já, Nádraží

Vydavatel: Supraphon

Tuším, že mi bylo devět let, když mě otec vytáhl na koncert Pražského výběru do zlínské sportovní haly. Dnes už si show vybavuji jen matně, ale v paměti mi zůstala vzpomínka na skoro až nesnesitelně dlouhá kytarová sóla Michala Pavlíčka. Ačkoliv jsem nejspíš moc nechápal, co se vlastně děje, vydržel jsem až do konce, a i když bych si tehdy Pražský výběr doma nepustil, bral jsem jej jako legendu, kterou je třeba respektovat. Aniž bych jakkoliv znal jeho historii.

A ta k Výběru a především k nově vydanému albu "Straka v hrsti" neodmyslitelně patří. Pojďme zapomenout na Michaela Kocába jako politika nebo na nedávné rozpory mezi členy, které vyústily v otřesnou nahrávku vydanou pod hlavičkou "Pražský výběr II", a zavzpomínejme na desku, která pro českou hudební scénu osmdesátých let znamenala to samé co "Kuře v hodinkách" pro léta sedmdesátá a "Želva" pro léta šedesátá.

Původní Pražský výběr vznikl už v půlce sedmdesátých let a nemohl se od toho, jak jej známe dnes, lišit více. Tehdejší formace hrála jazz-rock a o nějakém větším úspěchu nemohla být řeč. I tak se dopracovala k debutovému, dnes již skoro zapomenutému albu "Žízeň". Z nynější sestavy působil v tehdejším Výběru pouze Michael Kocáb a není bez zajímavosti, že basovou kytaru obstarával dnes populární producent Ondřej Soukup.

Pražský výběr
© facebook interpreta
Klasická sestava se vykrystalizovala až po roce 1980, kdy se ke Kocábovi postupně připojili kytarista Michal Pavlíček, bubeník Jiří Hrubeš a nakonec i baskytarista Vilém Čok, když vystřídal Soukupa, který odešel doprovázet Karla Gotta. V této formaci se skupina po vzoru zahraničních kapel začala orientovat na tzv. novou vlnu. Spojení extravagance, ujetých jevištních výstupů, ironie, humoru a hlavně skvělých instrumentálních výkonů nakonec přineslo úspěch a vyprodané haly. To se ale nelíbilo tehdejšímu režimu, který se tak rozhodl, že je potřeba něco udělat.

Vílém Čok mi nedávno vyprávěl, jak byli on a jeho spoluhráči udáváni za nevhodné vystupování a špatný vliv na mládež. Tehdejší SNB jim do šaten i na hotely instalovala odposlouchávací zařízení, na koncertech se zatýkalo a to vše vyvrcholilo dopisem z ÚV KSČ, který kapele zakázal činnost. Důvod byl stejně neuvěřitelný jako celý tehdejší režim: nechtěli kapelu, která hraje osobitou hudbu a na kterou chodí desítky tisíc lidí. Nepomohl ani článek otisknutý v komunistickém týdeníku Tribuna "Nová vlna se starým obsahem", pod kterým je podepsaný Jan Krýzl (fiktivní postava) a který kritizuje celé hnutí nové vlny. V té době už bylo natočené a připravené k vydání album "Straka v hrsti", které vzhledem k situaci bylo jednoduše dáno na šest let do trezoru. Kapela měla do roku 1986 zakázáno hrát a "Straka" poprvé oficiálně vyšla až v roce 1988, tedy krátce před revolucí. Album vyšlo původně bez názvu, a tak tomu bylo i v případě prvního vydání na CD o dva roky později. Nová reedice poprvé uvádí název alba tak, jak jej všichni známe.

A jaká vlastně je? Čeká vás trojpanelový digipack s vloženým bookletem nabízejícím celou řadu fotek a také texty písní a hlavně samotná hudba prezentovaná přesně tak, jak se objevila v originální podobě. Tím pádem zapomeňte na jakékoliv bonusy (minimálně mohla být zařazena singlová verze "Pražákům, těm je tu hej" s Františkem Ringo Čechem), protože remasterovaná edice přináší pouze základních jedenáct položek. A že je co poslouchat.

Poslech alba je totiž i po těch třiceti letech zážitek a je jen na vás, jestli se naladíte na stejnou notu jako Pražský výběr. "Straka v hrsti" je totiž nahrávka ujetá, praštěná, teatrální s texty, které mohou znamenat všechno a nic ("Jak vlezu do sklepa, krysy už jsou tady" v "Můj koníček"), pokud tedy skladby vůbec texty obsahují (viz ve svahilštině zpívaná titulní skladba). Je to punk, funk, nářez, houpavá a občas i nervy drásající hudba, která baví. Spojení školených a zkušených muzikantů (Pavlíček, Kocáb, Hrubeš) a šíleného punkera (Čok) je prostě ničivé a z nahrávky stříká do všech stran gejzír energie.

CD tak šlape od začátku do konce, a i když se najde pár momentů, které se dají označit za slabší (například "Tango Ropotámo" samo o sobě neobstojí), v kontextu celé nahrávky bych osobně nic nepostrádal. Přece jen to není popové album, ale experimentální jízda, ve které šlo hlavně o to se vyřádit. Vezměte si například takové "Pražáky" a poněkud úchylné šeptání v prostředku skladby "Já rád disco" nebo skladbu "S.O.S.", ve které Kocáb vyčítá Ondřeji Soukupovi odchod z kapely s vidinou většího výdělku ("Prachy, jenom prachy nečekají, jen po nich sáhneš a už tě mají"), a aby se opravdu rozumělo, že se jedná o Soukupa, ozve se v písni z ničeho nic zvuk telefonu a sám jmenovaný se představí: "Haló, Soukup." Smysl pro humor zkrátka kapela nepostrádala. No, a ještě rozhodně stojí za zmínku "Na Václavském Václaváku", punková, opravdu ujetá vypalovačka Viléma Čoka, ve které se baskytarista vžívá do role malého dítěte, které se ztratilo v Praze.

Popisovat album do většího detailu by bylo nošením dříví do lesa. Pamětníci ho mají stejně nesčetněkrát naposlouchané a mladší generaci s největší pravděpodobností nic neřekne. I tak jde ale o jeden z nejzajímavějších počinů předrevoluční éry a zaslouží si i po těch třiceti letech vaši pozornost. Zpozornět by měli i ti, co CD již vlastní (ať už verzi z roku 1990, nebo o pět let mladší vydání v rámci kolekce "Komplet"), neboť nový remaster staré nahrávce hodně prospěl.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Pane Malare, (Francouz, 26.04.2012 15:40) Reagovat

  dočetl jsem váš vskutku objevný text až do konce v obavách, že se vážně dovím něco nového. Skutečně se to nestalo. Objevovat milionkrát objevené a recenzovat skladby třicet let staré a do mrtě zanalyzované, to chce skutečně velkého redaktorského ducha. I přesto, že se o článku Nová vlna se starým obsahem už napsaly stohy papíru, i toho elektronického, uniklo vám, že fiktivní jméno autora znělo Krýzl, nikoliv Krejza. Možná jste se měl pokusit odhalit, kdože ten článek skutečně napsal, abychom se opravdu dověděli něco nového.
  Nebo jste se mohl dopustit hlubšího rozboru Vymlácených rockových palic, které vy považujete za otřesnou nahrávku, já naopak za nahrávku pozoruhodnou se slabšími kusy, nedobrými texty, ale taky několika hudebními skvosty.
  A proč zapomenout na Kocába politika? Proto, že jako jeden z mála lidí říkal vždy nahlas věci, o kterých byl přesvědčen, přestože věděl, že u tohoto šovinistického a náckovského bolševikem zprzněného národa tvrdě narazí?
  Zkuste se trochu postavit na vlastní nohy, pane Malare.

  • Re: Pane Malare, (Jakub Malar, 26.04.2012 16:10) Reagovat

   Dobrý den,
   za pozměnění jména se omlouvám. Nevím jak jsem k takovému nesmyslu došel, ale nikdo nejsme bezchybní. Jinak pokud jde o objevování čehokoliv nového, tak o to mi opravdu nešlo. Nechtěl jsem psát podrobný článek o vzniku alba (to by koneckonců klidně vydalo na celou knihu), ale ve zkratce zmínit události, které ke vzniku alba patří a napsat něco málo o albu samém. Kdybych měl jít do hloubky, tak by recenze byla k neučtení.
   Názor na Pražský výběr II ať si každý udělá sám a nemá cenu abych dané album rozebíral, když to přede mnou udělal kolega Průša. Pokud jde o Kocába politika, tak ten v současné době má spoustu odpůrců (a samozřejmě i příznivců) a já jsem onu větu vložil s tím, že bych chtěl, aby se na "Straku" díval čtenář bez předsudků. To je vše.

   Ještě ke Krýzlovi. Kdo je pravý autor článku se dodnes nepodařilo zjistit a pouze se o něm spekuluje. Údajně za článkem stojí redaktor týdeníku Tribuna Jiří Janoušek plus zástupce šéfredaktora Jaroslav Korzár a nejspíš i sám tehdejší šéfredaktor Karel Horák. Opět ale nejde o nic objevného a tohle se všeobecně ví.

   S pozdravem,

   Jakub Malar

   • Re: Pane Malare, (Francouz, 26.04.2012 16:50) Reagovat

    Zkuste tedy najít a oslovit třeba pana Jiřího Janouška (je to tentýž Janoušek, který napsal Rozhovory s Janem Werichem?), třeba vám pomůže odhalit, jak to s autorstvím toho článku bylo. Pak máte naději, že u příležitosti reedice Straky v hrsti budete moci napsat objevný a kvalitní text (pokud se už Janoušek někde na toto téma nevyjadřoval).
    Mně zkrátka přijde velmi laciné popsat řádky o tom, co většina čtenářů (a každý, kdo zná Pražský výběr) dávno ví. Proč považujete nahrávku Vymlácený rockový palice za otřesnou? Přijdou vám i takové pecky, jako Buch štempl sem, Schizoidní klub nebo Vymlácený rockový palice po hudební stránce skutečně otřesné? Nebo to jednoduše napsal kolega Průša (možná ne, nečetl jsem), takže to berete jako fakt? S reprertoárem tohoto CD měl Pražský výběr 2 krom jiného například famózní úspěch na Colours of Ostrava, kde doslova zdrtil Sinead O'Connor, které vystupovala paralelně na vedlejším pódiu. Až se to kritikům zajídalo, proto to mnozí (třeba pan Bezr) ve svých textech vůbec nezmínili. To považuju za špinavou novinářskou práci. Naštěstí to do médií řekla sama Zlata Holušová, šéfka festivalu. Nezaujalo vás, že tato dáma, která už po léta úspěšně řídí a spolupořádá, označila koncert Výběru 2 na Colours za úžasný?   • Re: Pane Malare, (OHNOTHIMAGEN, 29.04.2012 21:39) Reagovat

    Jenže zmíněným redaktorem Tribuny nebyl Jiří Janoušek, ale Jiří Janouškovec. Máte v tom nějaký zmatek.

 • Singlová verze? (David, 29.04.2012 16:52) Reagovat

  Že písnička Pražákům, těm je tu hej měla nějakou singlovou verzi čtu dnes poprvé. Stejně jako autor článku čte nejspíš poprvé, že z té desky vyšel jen jeden singl - Olda je přítel můj. Byl v prodeji jen krátce, několik let předtím než LP samotné a je dnes pochopitelně nesehnatelný. Obsahoval samozřejmě dvě písničky a ty na výroční edici rozhodně chybí. Chybí i další věci, které by se daly po sběratelích nebo v archivu rozhlasu sehnat, např. verze Pražáků s jiným textem: "Prothrla se hráz u rybníka/lidi utíkají/ajajajaj/ale však nám je hej/bydlíme nad rybníkem".

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mig 21, Výstaviště Holešovice, Praha, 1.7.2020
Naživo: Mig 21 v pražských Holešovicích zpívali Miladě Horákové Po trojáku, který týden předtím odehráli J.A.R., přišla se stejným konceptem i oblíbená taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 - Smíchova. Původní vyprodané koncerty naplánované na konec dubna v Lucerna Music Baru tak... čtěte zde
Vydáno: 03.07.2020 10:05 v sekci Naživo
0
Hentai Corporation - Chtěli jsme si dokázat, že nemáme malý čů*a
Rozhovory: Hentai Corporation - Chtěli jsme si dokázat, že nemáme malý čů*a Bouřliváci Hentai Corporation jsou známí nejen svými úlety, energickými koncerty, při kterých charismatický Radek Škarohlíd dělá doslova psí kusy, ale i kvalitní hudbou, kterou dělají. V březnu vydali EP "00420603545450", a tak... čtěte zde
Vydáno: 02.07.2020 08:35 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
John Legend - Bigger Love 7/10
Recenze: John Legend na albu "Bigger Love" ještě nevyhořel. Zatím John Legend chce být hudebně stále aktuálnější. Chvílemi se zdá, jako by se do hitparád tlačil až příliš agresivně. Mnohdy se tak vytrácí jeho hudební talent. Jak je na tom jeho aktuální deska "Bigger Love"? Přestože není... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2020 15:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 25/2020 - od Depeche Mode přes Haim po bokovku Chestera Benningtona
Nové desky 25/2020 - od Depeche Mode přes Haim po bokovku Chestera Benningtona Poslednímu červnovému týdnu zavládl koncertní film Depeche Mode, deska Chestera Benningtona s jeho někdejší kapelou Grey Daze, dva souloví bardi CeeLo Green a Brian McKnight, roztančená Jessie Ware, funková legenda Maceo Parker,... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2020 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Pohled do českých hitparád - 26. týden 2020
Robin Zoot porazil Ektora a ovládl albový žebříček, zájem o Anděly oceněného Vladimíra Mišíka rapidně vzrostl V rádiovém žebříčku je vesměs vše při starém, zato ten albový zažil zemětřesení. Do první desítky zasáhly hned čtyři novinky, přičemž Robin Zoot a Ektor si to rozdali o prvenství. Na stupně vítězů se po zisku šesti... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2020 15:00 v sekci Novinky | České hitparády
2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Český hudební průmysl v roce 2019 posílil, nejvíc se prodávala alba Karla Gotta (03.06.2020 12:42)
- Největší hvězdy české a slovenské populární hudby vzdají v O2 areně hold Karlu Gottovi (13.02.2020 07:58)
- Rekordmanka světových žebříčků Tones And I přidává čtvrtý triumf v českých rádiích, Karel Gott dál vládne pořadí alb (08.01.2020 20:53)
- V čele domácích žebříčků jsou stálice - Chinaski a Karel Gott (14.12.2019 07:30)
- Nejvíce sledovaný videoklip na YouTube má letos Karel Gott (05.12.2019 13:22)
- Tones And I předvádí opičí tanec z rádiového piedestalu, albům pořád vládne Karel Gott (03.12.2019 20:00)
- Do rádií se s hitem "Seňorita" vrátilo léto, Karel Gott znovu přebírá vedení v albovém žebříčku (22.11.2019 22:43)
- Karla Gotta střídá v čele albové hitparády rapper Nik Tendo (15.11.2019 14:15)
- Chinaski už zase vládnou rádiím, roste zájem o vánoční alba Karla Gotta (08.11.2019 10:00)
- Lenny má díky "Lovers Do" po třech letech nejhranější písničku v rádiích (01.11.2019 18:20)

ALBUM TÝDNE 26/2020

Bob Dylan
Rough And Rowdy Ways

Bob Dylan vydá novou desku s autorským materiálem. To byla jedna z těch lepších zpráv, které přineslo období koronavirové karantény. To, co začalo jako dva bez pompy zveřejněné songy, přerostlo v "Rough and Rowdy Ways", první album po osmi letech. Následovala samozřejmě spousta otázek. Ta hlavní zněla: Zvládl to?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 08.07.
Suzanne Vega (USA) (Hrad Špilberk, Brno)
Út 14.07.
Amelie Siba + Chief Bromden (Chapeau Rouge, Praha)
St 15.07.
NeFestival Colours of Ostrava! (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 16.07.
Tindersticks (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Po 10.08.
The Chainsmokers (USA) (Tipsport Arena, Praha)
Po 10.08.
Fource Live: Aiko + Teepee (Střecha Radost, Praha)
So 15.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.08.
Giant Rooks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 25.08.
Fource Live: Ai Fen + Khoiba (Střecha Radost, Praha)
Po 07.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Misery Index Kryštof Lady Gaga Beyoncé Rihanna Adele The Cure Coldplay AC/DC Ewa Farna Sia Depeche Mode Madonna Pokáč The Weeknd Billie Eilish Rammstein Kabát Britney Spears
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver