Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Pětadvacet nejlepších českých alb roku 2011 (5-1)

Pětadvacet nejlepších českých alb roku 2011 (5-1)

Vydáno: 30.01.2012 18:00 v sekci Publicistika - Redakce

Přinášíme vám definitivní ohlédnutí redaktorů musicserveru za skončeným rokem 2011. Pětadvacet českých desek, které musíte slyšet, než začnete ve velkém plnit všechna hudební novoroční předsevzetí. Pětadvacet alb, u kterých naše uši vrněly spokojeností nejvíce. Tady je pět nejlepších!

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Pětadvacet nejlepších českých alb roku 2011

25 - 21 | 20 - 16 | 15 - 11 | 10 - 6 | 5 - 1

5. místo: Goodfellas - Robbery Blues


Goodfellas - Robbery Blues
"Kromě výše zmíněného mají tihle kluci nesporný talent, osobitý a v rámci české scény poměrně originální výraz a také čich na vlezlé (nikoliv však hloupé) melodie."
-- Petr Adámek

profil interpreta | recenze alba

Za těch pět let, co jsou na světě, urazili Goodfellas ohromný kus cesty. A tím nemyslím osmnáct a půl tisíc kilometrů dlouhý trip Praha - Kalifornie - Praha, když si zhruba před rokem umínili, že natočí desku venku. Mluvím v první řadě o jejich přístupu když-se-chce-všechno-jde, jímž převyšují většinu domácí scény. Nejspíš namítnete, že způsob, jakým si na desku vydělali, je dílem štěstí. Možná je. Nikdo ale nemůže zpochybnit, že Goodfellas mu jdou svojí trpělivou pracovitostí a cílevědomostí naproti. Chtěli americký zvuk, tak si pro něj zkrátka do Ameriky zajeli. A co je podstatné, na nahrávce "Robbery Blues" si jej zpátky domů opravdu přivezli. Kromě výše zmíněného mají tihle kluci nesporný talent, osobitý a v rámci české scény poměrně originální výraz a také čich na vlezlé (nikoliv však hloupé) melodie. Hlavně díky tomu není celá ta americká story jen přitažlivým příběhem pro média, ale v první řadě velmi příjemným posluchačským zážitkem.


Goodfellas - Bobby Long


4. místo: Tata Bojs - Ležatá osmička


Tata Bojs - Ležatá osmička
"Tata Cais vyprodukovali dlouhohrající desku, skrývající v sobě nekonečno vrstev, které posluchač(ka) postupně rozkrývá, čímž se nahrávka stává prakticky neoposlouchatelnou."
-- Lukáš Benda

profil interpreta | recenze alba

Zatímco krátce po zveřejnění "Ležaté osmičky" sdílely fragmenty z jejích textů desítky, neřku-li stovky nadšenců a nadšenek ve svých statusech na sociálních sítích, dnes loňské album Tata Bojs poslouchají ti samí lidé zcela jiným, o poznání kritičtějším uchem, tvrdíce, že si Tatáči na poslední desce vybrali po textové stránce oddechový čas. No nevím, třeba taková "Světová" funguje ve všech ohledech stejně jako po prvním poslechu. Tedy fantasticky, s tahem na bránu. A můžete ji poslouchat ve sluchátkách v tramvaji nebo třeba na baru. Aby nedošlo k mýlce, nejedná se o album jedné písně. Tata Cais vyprodukovali dlouhohrající desku, skrývající v sobě nekonečno vrstev, které posluchač(ka) postupně rozkrývá, čímž se nahrávka stává prakticky neoposlouchatelnou. V samoobsluze hudebních idejí tentokráte Tatáči nakoupili nejchutnější zboží za celou dobu své existence. Žádný exkrement, experiment pro experiment, nýbrž příjemný, inteligentní pop, vysoce převyšující východoevropská měřítka kvality. V textové rovině sice kluci utekli k minimalismu, sebeparodování a častého sebeloupežení, přesto zůstávají oproti tuzemské šedi barevní a originální. Trocha toho "Opakování" na závěr: "Tata Bojs se na 'Ležaté osmičce' překonávají a nabízejí bordel a la 'Biorytmy', model 2011, na což se čekalo, ale příliš se to nečekalo."


Tata Bojs - Opakování


3. místo: Floex - Zorya


Floex - Zorya
"Floexovo album je hudebně nebojácné, dalece překračující hranice ambientu. Spojuje prvky elektroniky a jazzu naprosto uhrančivým způsobem, díky kterému je navíc Zorya s každým dalším poslechem stále lepší a zajímavější."
-- Petr Balada

profil interpreta | recenze alba

Baví mě nechávat se deskou přemlouvat, což tenhle kousek splňuje měrou vrchovatou. Není to totiž záležitost jednoho přehrání. "Zorya" vyžaduje trpělivost. Pokud ji dostane, ukáže se být nakonec mnohem přístupnější, než byste očekávali. Je zkrátka jako každá ženská, potřebuje být dobývána. A nevzdáte-li ty námluvy hned na začátku, zavede vás do uliček plných svůdných zákoutí a překvapivých setkání. Bude vás zvolna unášet od jednoho tracku k druhému. Rozezní se tóny evokující ty nejniternější pocity, které dokážou na tváři vytesat spokojený úsměv idiota. Floexovo album je hudebně nebojácné, dalece překračující hranice ambientu. Spojuje prvky elektroniky a jazzu naprosto uhrančivým způsobem, díky kterému je navíc "Zorya" s každým dalším poslechem stále lepší a zajímavější. Přemlouvání od poslechu jedné skladby k druhé se v tomto případě mění na přání neverending story. Tohle je skutečný comeback loňska. Takhle by měla znít jedna z desek roku.


Floex - Nel Blu


2. místo: Dikolson - The Bear Is Sleeping Now


Dikolson - The Bear Is Sleeping Now
"'The Bear Is Sleeping Now' je členitá scenérie čtvera ročních období - v rychlém sledu na vás dolehne paprsky prosvícené jaro, přívětivé léto, ponurost podzimu a ledové sevření zimy, to vše v mnoha variacích."
-- Dan Hájek

profil interpreta | recenze alba

Khoiba a Roe-Deer byly jen důležité přestupní stanice Filipa Míška, jehož Dikolson je zvuková krajinomalba, jež nadchne pro svou multižánrovost. "The Bear Is Sleeping Now" je rozmach skrze vodní toky idm, shoegaze a niterné studium soundtrackových základů (zejména jejich orchestrace). Hosty nazpívané "This Shivering" (Veronika Buriánková), "New Animal Trail" (Yoko Honaga) a "You Are The Leaves" (Adam Sarmiento) tuto pestrou mozaiku nejen doplňují, ale i rozšiřují o další alternativy. Titulní track, tajemná "Mercury" nebo fascinující "Ruprecht" jsou základem mikrosvěta, se kterým Dikolson pracuje se svým důvtipem a maximálním citem pro detail a rozbor kompozice. "The Bear Is Sleeping Now" je členitá scenérie čtvera ročních období - v rychlém sledu na vás dolehne paprsky prosvícené jaro, přívětivé léto, ponurost podzimu a ledové sevření zimy, to vše v mnoha variacích. Tento debut uhrane a nepustí ze svých spárů, požitek je to velmi intenzivní.


Dikolson - Mercury


1. místo: Lenka Dusilová - Baromantika


Lenka Dusilová - Baromantika
"Tentokrát si kromě svého křehkého hlasu zkusila pohrát i s elektronikou a výsledek je ohromující. Lenka se nebála experimentu, a přestože spolupracovala s mnoha hosty a zpívá třemi jazyky, vytvořila kompaktní a do sebe zapadající celek."
-- Honza Průša

profil interpreta | recenze alba

Lenka Dusilová pokračuje na "Baromantice" s tím, co začalo už na předchozím albu "Mezi světy". A sice s velmi osobní, intimní výpovědí. Tentokrát si kromě svého křehkého hlasu zkusila pohrát i s elektronikou a výsledek je ohromující. Lenka se nebála experimentu, a přestože spolupracovala s mnoha hosty (jak mezi interprety, tak mezi autory) a zpívá třemi jazyky (česky, polsky a anglicky), vytvořila kompaktní a do sebe zapadající celek. "Baromantika" je nesmírně poetickou deskou, kterou můžete bez omrzení poslouchat dokola a objevovat si v ní další a další rozměry. Lenka Dusilová v ní, podle svých slov, u většiny písní "hledala správná slova do hudby a duše jednotlivých skladeb". A to se povedlo znamenitě. A tak, inspirovaná Aljaškou, kam se pravidelně vrací, nebo i při hledání vlastních kořenů, nezůstává sama. Sdílí své emoce, pocity a touhy a nabízí je těm, kteří je chtějí přijmout. "Baromantika" patří k vrcholným nahrávkám domácí scény. A je příjemné, že když ji posloucháte, cítíte lehkost a čirou přirozenost, i když podvědomě tušíte, že vzniku desky musela předcházet spousta práce a hledání.


Lenka Dusilova ft. Justin Lavash - BrotherNÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Hm (pepa, 30.01.2012 18:17) Reagovat

  I když s 1.místem zcela souhlasím, tak fakt, že podle Musicserveru jdou desky Dary Rollins a Mandrage lepšími počiny než Relativní čas Anny K., To cítím Alžběty, Anar Markéry Irglové a Touch The Sun Debbi je velmi smutnou záležitostí!!!! Mandrage lepší než Markéta Irglová hahahahahhahahahahhahahahhahahahahah

  • Re: Hm (Pjenkys, 30.01.2012 18:48) Reagovat

   Já tedy s prvním místem zatim opravdu nesouhlasím, ale souhlasim s tebou co se týče třeba Mandrage.

  • Re: Hm (ignorand, 31.01.2012 09:45) Reagovat

   Prosím tě, prosím, opravdu z celého srdce prosím, mlč už. Vážně - už nepiš, nemluv a buď ticho. Protože pod každým článkem z téhle série číst stejné kecy propagující tupou šmíru (Alžběta? :-O Debii?? :-O WTF?) je fakt o nervy.... On ten žebříček je samozřejmě taky úplně špatný, ale jestli tam měla být Markéta Irglová místo Mandrage? Dyť je to jedno - dvě strany jedné mince.

   • Re: Hm (pepa, 31.01.2012 13:38) Reagovat

    Je vidět, že jsi žádné ze zmiňovaných alb neslyšel! U Debbi a Alžběty mluví předsudky ze SS, ale jak někdo mlže špinit Annu K. a Markétu Irglovou, hm to jsme to jako národ dopracovali.

    • Re: Hm (Dejv, 31.01.2012 23:32) Reagovat

     A kdo jí tady špiní???

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 30/2019 - od Sabaton přes Sabrinu Carpenter po Sum 41
Nové desky 30/2019 - od Sabaton přes Sabrinu Carpenter po Sum 41 V době letních festivalů se pozornost hudebních fanoušků upírá spíše na pódia, ale pokud přeci jen zavítáte do obchodů s hudbou najdete tam například letní album Mikea Lovea, čtvrtou desku Sabriny Carpenter nebo očekávanou... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2019 22:53 v sekci Novinky | Nové desky
0
Colours Of Ostrava, 4. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 20.7.2019
Naživo: Finální den Colours Of Ostrava patřil The Cure, Rosalía předčila všechna očekávání Colours Of Ostrava jsou pro letošek u konce. Uteklo to rychle, vzpomínky, a to především na povedená vystoupení, zůstanou však napořád. I z posledního dne přinášíme reportáž, ve které se podíváme samozřejmě na legendární The... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2019 22:54 v sekci Naživo
1
Colours Of Ostrava, 3. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7.2019
Naživo: Třetí den Colours Of Ostrava byla hlavní stage plná tance i děsu Třetí den už Colours Of Ostrava počasí tolik nefandilo. Návštěvníci vybavení pláštěnkami si však příležitostným deštěm vystoupení svých oblíbenců ujít nenechali. Hlavním lákadlem pro pátek se stali Years & Years a John... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2019 15:27 v sekci Naživo
2
Colours Of Ostrava, 2. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2019
Naživo: Rag'n'Bone Man si podmanil Colours Of Ostrava zpěvem, Kryštof hity a rachejtlemi Také ve svém druhém festivalovém dni je v Dolní oblasti Vítkovic slunečno a návštěvníci nevědí, kam se vrtnout dříve. Všude je něco, co stojí za to! Ohromný úspěch zaznamenal Rag'n'Bone Man i Tom Walker, kdo ale anglofonní... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2019 13:22 v sekci Naživo
2
Colours Of Ostrava, 1. den, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.7.2019
Naživo: První den plnoletých Colours Of Ostrava prozářily ženy Ve středu začal osmnáctý ročník multižánrového festivalu Colours Of Ostrava. Vše odpoledne odstartovala ostravská parta Buty, ale nebyla to zrovna ona, komu patřilo pódium. První den vládly ženy - divoká a fanouškům se... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2019 13:39 v sekci Naživo
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Druhý den Colours v zajetí domácí scény na fotografiích (19.07.2019 13:17)
- Rozhovory: Floex - "Složit noty" je teprve začátek (12.07.2019 09:00)
- Fotogalerie: První den Metronome Festivalu v obrazech poprvé (22.06.2019 13:50)
- Kytary.cz rozjíždějí talk show s muzikanty "On Air". Pořad o hudbě napříč žánry i generacemi moderuje Pavel Kučera (31.05.2019 11:42)
- Lenka Dusilová podpoří chátrající památky v Sudetech letním projektem "Monument/um" (16.05.2019 08:47)
- Recenze: Khoiba na eponymním albu nabízí dospělou, vyzrálou hudbu (25.03.2019 08:00)
- Naživo: Tata Bojs završili oslavu třicetin s kamarády Umakart a Lesní zvěř (26.02.2019 12:09)
- Fotogalerie: Tata Bojs se rozloučili s DOXem ve velkém stylu (25.02.2019 13:31)
- Fotogalerie: Na Vinyle 2018 vystoupili Floex & Tom Hodge, Market a Čáry života (15.02.2019 08:29)
- Tata Bojs prodlužují výstavu a chystají knihu (27.01.2019 08:19)

ALBUM TÝDNE 29/2019

Thom Yorke
ANIMA

Thom Yorke se vždy snažil posouvat hudební hranice a experimentovat se zvuky. Tentokrát se mu ale poprvé podařilo natočit kolekci, která je komplexní a na které nic nepřebývá ani nechybí. I když na povrchu je jeho třetí sólovka "ANIMA" stále dost experimentální, ukrývá fantastické nápady, které je radost objevovat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 25.07.
Skunk Anansie (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 26.07.
Colour Meeting 2019 (Park U hradeb, Polička)
St 31.07.
Ziggy Marley (JAM) (Divadlo Archa, Praha)
St 07.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
Čt 08.08.
Cat Clyde (CAN) (Café V lese, Praha)
Pá 09.08.
Luis Fonsi (Puerto Rico) (PVA Expo, Praha)
So 10.08.
The Story So Far (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 12.08.
Pup (CAN) (Café V lese, Praha)
St 14.08.
UpTone: Cavetown (UK) (Cross Club, Praha)
Ne 18.08.
Metallica (USA) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

musicserver.cz Omlouváme se. Právě probíhají na stránce úpravy. Zkuste to za pár vteřin. Díky za pochopení.