shop.musicserver.cz
FDK - Každý z nás má v sobě depku a beznaděj

FDK - Každý z nás má v sobě depku a beznaděj

Vydáno: 11.04.2012 10:15 v sekci Rozhovory - Petr Adámek | foto: facebook interpreta

Že se náš rozhovor odehrával v nejspodnějších a špinavých útrobách klubu Chapeau Rouge - tehdy v rekonstrukci -, nemohlo být v případě FDK příznačnější. Přesto tihle postmetalisté působili mnohem přístupněji než o chvíli dřív naživo na pódiu. Kromě depky a hledání naděje tak přišla řeč i na prcání mrkve.

FDK
© fdkband.com
Využiju toho, že jste právě dohráli koncert, a zeptám se po vzoru sportovních redaktorů - jak se právě teď cítíte?

Cholda: Píská nám v uších.

Ptám se proto, jelikož mi přijde, že se na začátku každého koncertu zavřete do svého vlastního světa a v něm zůstanete až do konce.

Vanja: Jo, to máš asi pravdu. Naše muzika je poměrně dost introvertní, není to žádné divadlo, nic ve smyslu: "Hej, lidi, jste tady?" Hodně taky záleží na publiku, jak rychle se naladí a jak rychle se vytvoří odpovídající atmosféra.

S ohledem na koncert v Crossu na podzim 2009 by mě zajímalo, jestli jste si dneska hlídali peníze.

Vanja: Myslíš, jak nám tam ukradli kasu?
Cholda: Kde je vlastně kasa?
Vanja: Jo, snažíme se.
Cholda: Kde je ta kasa? (směje se)
Babb: Myslím, že tady by se to nestalo. Tehdy šlo o kombinaci Crossu a volného vstupu.
Vanja: Podle mě to ukradl někdo, kdo tam vůbec nepřišel na koncert. Stalo se to během našeho setu, kdy u našeho merche stál kluk z druhé kapely. Zrovna se s někým bavil, nedával bacha...
Babb: Naštěstí to turné teprve začínalo, takže těch peněz tam nebylo až tak moc. Horší bylo, že nám ukradli i papírek s adresama lidí, kteří si tam předobjednali novou desku.

FDK...

FDK
…už si během svého fungování vyslechli spoustu žánrových škatulek (a postškatulek), ty ale nejsou v jejich případě až tolik důležité. FDK, to jsou v první řadě pocity a emoce, neprostupně navrstvené zvukové stěny a vazbící kytarové hradby (FDK jako jedni z mála využívají naživo tři kytary). Kapela funguje už deset let, první opus "Borderline" - nepočítáme-li šest let staré, pod názvem Fuck Da Karot vydané čtyřpísňové EP - však vypustili až koncem roku 2008. Na něj navázali o dva roky později druhou a zatím poslední nahrávkou "Earthlinked". Pražská pětice, hrající ve složení Babb, Cholda, Vanja, Hujer, Přéma, už začala pracovat na nové desce, s níž se chce podle vlastních slov pokusit najít novou cestu.

FDK znějí hodně temně, až skoro depresivně. Vy ale nepůsobíte jako depkaři. Odráží hudba vaši osobnost?

Vanja: Takhle spojené to asi není. To, jak zní FDK, je výsledek momentálního pocitu, který při skládání máme. Jinak se každej sám za sebe věnujeme úplně jiné muzice.
Babb: Baví nás náladovost, hrát si s pocity a emocemi. A k té depce - asi každej má v sobě nějakou depku a beznaděj. My se z té depky tímhle vysekáváme. Takže tu muziku můžeš chápat buď jako depku, nebo naopak jako východisko z té depky.

To mě přivádí na další otázku. V recenzi na vaši poslední nahrávku "Earthlinked" jsem napsal, že "v celkově ponuré atmosféře je vedle beznaděje místo i pro naději", což teď potvrzujete. Když jsem se ale později zaměřil na texty, příliš naděje jsem nenašel.

Babb: Najít východisko v textu, který má pár řádků, moc nejde. Ty texty jsou spíš "stěžovací".

V klipu "The First Dream" jsou vedle prostorových abstraktních vizualizací i poměrně konkrétní obrazy. Co symbolizuje třeba jablko poznání?

Babb: Ta písnička je o prvním snu nějakého mechanického stroje. To téma je trochu klišé, ale v tom klipu jsme se snažili zobrazit rozdíly mezi jím a člověkem. Mám totiž pocit, že lidi dělají všechno dokola. Ráno vstanou, jdou do práce, pak nakoupit... Je to pořád stejné schéma, stejně jako u toho stroje. Přesto jsou věci, které stroj zažít nemůže, třeba lásku. A to jablko poznání symbolizuje právě tyhle věci.

Za první desku "Borderline" jste dostali ocenění v anketě Břitva za objev roku, druhé cédéčko získalo v téže anketě v kategorii deska roku třetí místo. Přesto se nezdá, že by se o vás mluvilo nebo psalo víc než dřív.

Vanja: To máš pravdu, ale jsme na to zvyklí. Je to tím, že naše hudba je až na okraji žánrového spektra.
Babb: Samozřejmě nás těší, když se o nás prostřednictvím podobných anket dozví někdo další. Stejně tak nás těší, když se o nás zajímají novináři a lidi, kteří nad tou hudbou přemýšlí i jinak, než že ji jen konzumují. Ale ve výsledku, třeba kolik přijde lidí na koncert, to žádný efekt nemá. Jak říkal Vanja, hrajeme okrajový žánr, a tím pádem nemůžeme očekávat nic velkého.

Pamatuju si vás ještě jako Fuck Da Karot, což mi osobně přišlo jako docela vtipný a osobitý název. Proč jste ho zkrátili na FDK?

Babb: Ten původní název vznikl spíš z legrace. Ale sám uznáš, že se k nám příliš nehodí. Možná kdybychom měli červené rohy, zelené kraťasy, skákali bychom po pódiu a křičeli: "Prcat mrkev!"... Ale takhle ne!

A co odpovídáte, když se vás někdo ptá, co zkratka znamená?

Babb: Tak na to se špatně odpovídá. (směje se)
Cholda: Záleží, kolik máme piv. Když už jich pár je, tak řekneme na férovku: "Prcat mrkev."

FDK
© fdkband.com
Kromě změny názvu jste postupem času přešli z češtiny a zpěvu k angličtině a growlingu. Napadá mě, jak hrozně by zněl growling v češtině?

Babb: Nikdy jsem to nezkoušel, ale trochu bych se bál toho, že by z toho vylezli samí bubáci. V té angličtině se schová spoustu výrazů, které by v češtině zněly kýčovitě. Ale dobrému českému textu bychom se určitě nebránili.
Vanja: Pokud jde o growling, to přišlo nějak samo. Líbí se nám ten kontrast s melancholickými částmi skladeb. Je to takové vyostření nálady.

Vím, že Vanja se kolem muziky motá i mimo FDK. Co vy ostatní?

Babb: Já mám úplně světské povolání.
Cholda: Já mám taky úplně světské povolání.
Babb: Cholda je učitel.
Cholda: Učím na základce informatiku. Dřív jsem měl zeměpis, přírodopis, tělocvik, dílny a hudební výchovu. Jednou jsem s dětma v sedmé třídě probíral hudební styly. Od blues přes hard rock až po metal. Moc se jim to líbilo.
Vanja: Já se živím vším možným od DJingu přes produkci až po nahrávání.
Babb: Já jsem analytik-programátor. František má obchod s vinyly. A Přéma vaří.
Vanja: Počkej, vaří, to zní divně. (směje se) Přéma je kuchař.

FDK
© fdkband.com
Dočetl jsem se, že máte nějakou spojitost s technem. Co je na tom pravdy?

Vanja: V jednu chvíli jsme všichni měli nějaký soundsystem a něco dělali. Teď už jsem aktivní jenom já.
Cholda: My už jsme se deaktivovali. (směje se)

Vanjo, viděl jsem tě na pódiu na koncertě the.switch...

Vanja: the.switch znám už dýl. Dřív jsem jim s něčím pomáhal. Pak kluci chtěli trochu oživení na živé show, tak se mi ozvali. Nejsem nový člen, ale takový stálý host.

V porovnání s nimi jste vy na pódiu až striktně přirození, jak jste ostatně sami zmínili na začátku rozhovoru. Prostě přijdete a zahrajete - žádné řeči, žádná show. Není absence nějakého "divadélka" kolem trochu na škodu?

Vanja: Naopak je to součást našeho výrazu.
Babb: Pro nás je přirozená hudba, kterou děláme. Nemáme potřebu dělat něco víc.

Zahráli jste si na velkém festivalu Brutal Assault. Jak velký to byl rozdíl oproti klasickému klubovému hraní?

Vanja: Byla to pro nás po všech stránkách velká zkušenost. Vidět servis i zabezpečení toho festivalu. Užili jsme si to a klidně bychom si to zopakovali.
Babb: Na druhou stranu je pravda, že to velké pódium je hodně o nějaké show a my se líp cítíme v tom klubu.

Obligátní otázka na závěr - děláte na nových věcech?

Babb: Nebylo teď moc času, ale něco pomalu vzniká. Podle mě začíná být tenhle žánr trochu vyčichlej, tak uvidíme, jestli najdeme novou cestu.

FDK můžete v nejbližší době vidět na turné se švýcarskými Zatokrev, a to v následujících termínech:

23.4. Kladno (Klub Kladno, Auto De Fé)
24.4. Litvínov (Klub Ponorka)
25.4. Plzeň (Divadlo Pod Lampou)
26.4. Praha (Klub Cross)

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy
Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy Hudební novinky dvanáctého týdne jsou opět nabité hvězdami. Vedle sebe se tu potkali Depeche Mode, Lana Del Rey, Fall Out Boy, Luke Combs, Katie Melua, po dlouhé odmlce Nickel Creek, jazzová Cécile McLorin Salvant, artpopová Meg Myers,... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2023 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
Damien Rice, Sílvia Pérez Cruz, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
Naživo: Damien Rice v Divadle Hybernia zpíval o lásce bez příkras Písničkáře z Irska nebo punk-rock z Británie? Fanoušci dobré muziky měli ve studený nedělní večer nelehkou volbu. Zatímco v Lucerna Music Baru skákali z pódia The Subways, v nedalekém Divadle Hybernia jste se naopak báli nahlas... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2023 07:33 v sekci Naživo
0
Depeche Mode - Memento Mori 9/10
Recenze: Depeche Mode na desce "Memento Mori" tančí se smrtí Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Cannibal Corpse, Dark Funeral, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.3.2023
Naživo: Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13 Cannibal Corpse a Dark Funeral. Ve své podstatě dnes už klasici dvou pólů metalového extrému, death metalu i black metalu. Není divu, že se po lístcích do původně ohlášeného Paláce Akropolis jen zaprášilo. A tak se přesouvalo do... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 21:55 v sekci Naživo
0
Pet Shop Boys - Living In The Past 8/10
Audio: Pet Shop Boys v dojemném songu "Living In The Past" reflektují současnost srovnáním se stalinistickým Ruskem Dvojice Pet Shop Boys má na letošek v plánu pokračování turné "Dreamworld", které se loni zastavilo i v Praze. Děje se toho kolem ní ale daleko víc. Kromě chystaného vydání ročenky "Annually" pánové potvrdili, že začínají... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 13:27 v sekci Audio / Video | Audio
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: FDK se po třinácti letech vracejí s albem "Sunlight" - skvěle a pořádně nahlas (17.03.2023 11:30)
- Brutal Assault láká na In Flames, ale i jistoty blacku a death metalu (27.11.2022 14:42)
- Brutal Assault uvítá příští rok návrat Anthrax, Sepultury nebo Marduk, v plánu jsou i festivalové premiéry (25.10.2022 19:46)
- Brutal Assault ohlašuje první jména 26. ročníku. Přijedou Hypocrisy, Napalm Death nebo Nile (14.10.2022 15:41)
- Naživo: Pátý den Brutal Assaultu aneb Velké finále zkrápěné deštěm (21.08.2022 13:42)
- Naživo: Čtvrtý den Brutal Assaultu aneb Naděje a legendy, které jim dávají na frak (20.08.2022 17:56)
- Naživo: Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král (18.08.2022 12:25)
- Naživo: Druhý den Brutal Assaultu aneb Kovbojové a kanibalové (17.08.2022 17:13)
- Fotogalerie: Den čtvrtý na Brutal Assaultu aneb Když zazní black metal (nejen) od Venom (17.08.2022 12:29)
- Fotogalerie: Třetí den Brutal Assaultu byl ve znamení velkolepého příchodu krále (Kinga) (16.08.2022 16:03)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Coldplay Kryštof Lucie Vondráčková Rihanna Ewa Farna AC/DC Viktor Sheen Sia Miley Cyrus BTS The Weeknd Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu