shop.musicserver.cz
R.E.M. - Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage 1982–2011

Důstojné rozloučení s legendou

Vydáno: 23.11.2011 07:00 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: http://remhq.com

Třicet jedna let, patnáct studiových alb, přes šedesát singlů, více než osmdesát pět milionů prodaných desek, Michael Stipe, Mike Mills, Peter Buck, Bill Berry - to všechno byli R.E.M., kapela z amerických Athens, která poprvé rekapituluje opravdu celou svou kariéru.

9/10

R.E.M. - Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage 1982–2011

Vydáno: 14.11.2011
Celkový čas: 151:24

Skladby: CD1 - Gardening At Night, Radio Free Europe, Talk About The Passion, Sitting Still, So. Central Rain (I'm Sorry), (Don't Go Back To) Rockville, Driver 8, Life And How To Live It, Begin The Begin, Fall On Me, Finest Worksong, It's The End Of The World As We Know It (And I Feel Fine), The One I Love, Stand, Pop Song 89, Get Up, Orange Crush, Losing My Religion, Country Feedback, Shiny Happy People, The Sidewinder Sleeps Tonite / CD2 - Everybody Hurts, Man On The Moon, Nightswimming, What's The Frequency, Kenneth?, New Test Leper, Electrolite, At My Most Beautiful, The Great Beyond, Imitation Of Life, Bad Day, Leaving New York, Living Well Is The Best Revenge, Supernatural Superserious, Überlin, Oh My Heart, Alligator_Aviator_Autopilot_Antimatter, A Month Of Saturdays, We All Go Back To Where We Belong, Hallelujah

Vydavatel: Warner Music

R.E.M. se rozpadli. Tečka. Nemá cenu se tím více zabývat. Než se s kapelou navždy rozloučíme, máme tady nový výběr s dlouhým názvem "Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage 1982–2011". Může se to zdát neuvěřitelné, ale jde o vůbec první kompilaci, která mapuje celou jejich historii. Pod jednu střechu se tak dostávají jak nahrávky natočené pro současnou vydavatelskou firmu Warner Music, tak první skladby pro I.R.S. Records. Díky chronologickému seřazení se hezky ukazuje, jak neznámá formace dosáhla nejdříve pouze mírného, následně globálního úspěchu a bohužel ukazuje i její sestup.

Nejúspěšnější období R.E.M. bylo bezesporu ohraničeno alby "Document" a "Automatic For The People". V té době se dostali do první ligy a natočili své nejlepší singly, včetně "Losing My Religion", který lze považovat za milník (koneckonců i Peter Buck napsal do bookletu k výběru "In Time: The Best Of R.E.M. 1988 - 2003", že kariéra R.E.M. se dá rozdělit na období před a po "Losing My Religion"). Není divu, že právě singly z tohoto období na kompilaci zabírají (po právu) nejvíce místa. V momentě, kdy si ale položíme otázku, zdali je na albu všechno podstatné, nastává problém. Plocha čtyřiceti písní se může zdát jako dostačující, ale v tomto případě počítejte s tím, že vám bude spousta oblíbených kousků chybět.

O kompletnost jít nemělo, to je jasné už z názvu. Šlo ale vybrat trochu lépe. Problém je především s pozdějším materiálem. Prvních pět desek, které byly natočeny ještě pro I.R.S., je zastoupených poměrně slušně (pokud by tam někomu něco chybělo, doporučuji kompilaci "And I Feel Fine: The Best Of The I.R.S. Years 1982-1987"), to samé se dá říct i o prvních třech deskách pro Warner Music ("Green", Out Of Time" a "Automatic For The People"). Po té už jsou nahrávky většinou zastoupeny po skladbě s tím, že výběr nemusí být každému po chuti. Především zamrzí absence"Bang And Blame", "E-Bow The Letter" nebo "Daysleeper". Na druhou stranu by šlo postrádat kteroukoliv ze tří skladeb z letošního ne moc povedeného "Collapse Into Now" (především "Alligator_Aviator_Autopilot_Antimatter"). Pokud jde o trojici novinkových písní, ty ani nenadchnou, ani neurazí.

Přesto si zde každá generace, která byla muzikou athenských muzikantů ovlivněna, najde to svoje. Pro někoho to mohou být hity z počátků, kdy R.E.M. definovali pojem indie kytarovka ("Radio Free Europe", "Driver 8"), pro jiné zase balady z nejslavnějšího období, u kterých se dojímáme dodnes ("Everybody Hurts", "Nightswimming"), nebo pozdější hitparádové zářezy ("The Great Beyond", "Imitation Of Life").

Je jen veliká škoda, že v posledních letech ztratili status, který si získali během osmdesátých a začátku devadesátých let. Od momentu, kdy odešel bubeník Bill Berry a vyšlo album alba "Up", se pouze čekalo, kdy se opět vrátí do formy a natočí skvělou desku. Tohle čekání pak většinou vystřídalo zklamání (korunováno nahrávkou "Around The Sun", od které se sami muzikanti snaží distancovat). To jim ale těžko můžeme mít za zlé, protože být umělecky na vrcholu i po třiceti letech, se podaří málokteré kapele. Nakonec jde hlavně o historický přínos a ten jim nemůže nikdo upřít.

"Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage 1982–2011" je důstojné zakončení kariéry, a i když by se dalo namítnout, že obsahuje jen část příběhu, je tady vždy možnost sáhnout po řadových deskách. Důležité totiž je to, že R.E.M. po sobě zanechali spoustu nádherné hudby. A za to jim patří velký dík.

NÁZORY
 • ... (strom-z, 23.11.2011 17:02) Reagovat

  mně by třeba zas chyběla "all the way to reno"...

 • Si snad redaktor dělá pr.el ne??? (Radim Stehlík, 23.11.2011 19:59) Reagovat

  Kristepane, komu to necháváte recenyovat? O výběru písní můžeme diskutovat klidně roky, protože z 15 alb prostě nejde udělat normální výběr.
  Za prvé si myslím, že to že na výběru je zastoupeno Collapse je dobře, protože na jakej jinej výběr by jste to chtěl dát?? Naopak klidně tam mohlo být míň věcí z Out of Time a Automatic, protože to už bylo na In Time..
  A za druhé - Collapse je nepovedené album????? Tak to sorry ! Asi jsem slyšel jinou desku. Podle mě to je o level lepší album než parádní (a vychvalované) Accelerate. Poslouchám ho stejně často jako dřív Out Of Time a Automatic.
  Navíc jako fanošek si myslím, že není potřeba srovnávat, který album je jak dobrý, protože na každým se najde vyloženě výborná písnička a alba jako celek se mi všechny dobře poslouchaj.

  To Strom : All The Way je jedna z těch výbornějch, vč. klipu.

  Prostě jste mě namíchnul :-)

  • Re: Si snad redaktor dělá pr.el ne??? (Jakub Malar, 23.11.2011 20:11) Reagovat

   1. Kompilace dostala vysoké hodnocení, takže to že si postěžuji na absenci některých skladeb snad je normální (All The Way To Reno je samozřejmě pecka a všichni moc dobře víme, že kompilace by klidně mohla být tří disková.. a pořád by neobsáhla všechno dobré).
   2. Collapse into Now je z mého pohledu slabší album a osobně mám o moc radši Accelerate (a určitě v tom nejsem sám).. to, že zrovna tohle album je zde zastoupeno třemi skladbami mě udivuje spíš ale proto, že jde o čerstvou nahrávku a radši bych na kompilaci viděl spíš starší skladby (viz třeba skvělá All the Way).
   3. Ze skvělého Out Of Time byla na In Time pouze skladba Losing My Religion tudíž z mého pohledu je zařazení zbylých skladeb v pořádku.
   4. Ještě jednou: Výběru jsem dal vysoké hodnocení.. to že se rozcházíme v názoru na nějakou desku je snad normální, ne? (recenzent je taky jenom člověk s názorem) ;-)

   • Re: Si snad redaktor dělá pr.el ne??? (Radim Stehlík, 23.11.2011 21:39) Reagovat

    jj..To je právě ono, mohlo by to mít 5 disků, nebo proč ne rovnou Pack všech alb :-)
    Jinak teď jsem si přečetl přepis rozhovoru Michaela a Mika z rádia, kde si Mike postěžoval, že je mu líto, že na výběru není Find The River.. S tím se stotožnuju, je to taky jedna z mých best...Ale to jsme zas u toho - může tam být jakákoliv a stejně nám bude další chybět.

    A máte pravdu, není lehký recenzovat desku, obzvlášť když jde o desku poslední. Pak přijde někdo jako já a začne se čertit.

    Ach jo, budou mi chybět

 • rem (Janiiik, 04.12.2011 13:55) Reagovat

  "Tohle čekání pak většinou vystřídalo zklamání (korunováno nahrávkou "Around The Sun", od které se sami muzikanti snaží distancovat)."

  ktoré však na musicserver.cz dostala 9/10.
  si trochu stojte za svojim, nie,

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
Bruce Dickinson - Afterglow of Ragnarok 8/10
Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona Frontman Iron Maiden Bruce Dickinson před časem oznámil vydání své sedmé sólové desky s názvem "The Mandrake Project" a nyní se pochlubil s prvním singlem "Afterglow of Ragnarok". K němu připojil také pár detailů k samotnému albu.... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 14:00 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 43/2021 - od Eda Sheerana přes Black Veil Brides po Xindla X (04.11.2021 08:00)
- R.E.M. se nikdy nedají znovu dohromady. Prostě nikdy (25.09.2021 11:12)
- R.E.M. připomenou album "New Adventures In Hi-Fi" výpravnou reedicí (26.08.2021 16:21)
- Video: Michael Stipe dal své sólové písni "No Time For Love Like Now" studiovou podobu (12.06.2020 17:11)
- Nové desky 45/2019 - od Tomáše Kluse přes Hootie & The Blowfish po Mirandu Lambert (06.11.2019 20:11)
- Minirecenze: R.E.M. vzpomínají na své koncerty v BBC mamutí kolekcí (29.10.2018 16:41)
- Nové desky 42/2018 - od Never Sol přes Elle King po Richarda Ashcrofta (22.10.2018 17:11)
- R.E.M. nabídnou sbírku materiálu z archivu britské BBC (09.09.2018 08:45)
- Nové desky 45/2017 - od The Corrs přes Celeste Buckingham po Jaromíra Nohavicu (13.11.2017 09:51)
- "Automatic For The People" R.E.M. slaví 25 let, vyjde v bohaté reedici (15.09.2017 15:46)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ben Cristovao Lady Gaga Ewa Farna AC/DC Adele Burian Milly Honsová Like She Sia MC Erik a Barbara
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu