shop.musicserver.cz
Bažant Pohoda 2011, Letiště, Trenčín, 8.7.2011 - den druhý

Hlavně Cocker a mobilní diskotéka!

Vydáno: 10.07.2011 00:38 v sekci Naživo - Tomáš Bláha | foto: Matěj Slezák / musicserver.cz

Pohoda 2011 - kapitola druhá: Dneska bude nabito. Jestliže si člověk mohl ve čtvrtek ve vycházkovém tempu prohlédnout celý festivalový areál, od dnešního dne pro fanoušky hudby ty mimohudební aktivity ustupují. A dobře dělají, program na dnešek má ramena ostrá a nebojácná!

Live: Bažant Pohoda 2011 - den II

místo: Letiště, Trenčín, Slovensko
vystoupili: Pulp, Simian Mobile Disco, Battles, Deus, Santigold, Imogen Heap, Madness
datum: 8. července 2011

Pulp, Bažant Pohoda, Letiště, Trenčín, 7.-10.7.2011
© Matěj Slezák / musicserver.cz
Den druhý, ale prakticky vzato první (jakože opravdový!) začal tak trochu tradičně festivalově. Sluníčko mě ze stanu vykopalo dřív, než jsem si stihl zvyknout na kontinuální post-opilecký řev z vedlejšího stanu. Ta sranda s tím, když se zařve "Hovnooo!", už dávno srandovní není, kór když ji s váma nikdo nehraje. Čudný chalan si ale vystačil podle všeho sám. A protože mám stan blíže k Trenčínu než k festivalovému areálu, po cestě jsem se mohl kochat stanovým městečkem. V tom se už v půl desáté ráno opět konzumoval alkohol (skončila ta párty vůbec?), rovnaly se zmuchlané obličeje z předchozí noci, opravovala se stabilita příbytku a cestou vám hrála hasičská dechová kapela, která ze svého vozu přála dobré ráno. Romantika sice končila ve chvíli, kdy se přede mnou rozbalila snad kilometrová řada do sprch, ale pořád jsem měl dobrý pocit z toho, co mě dneska čeká.

To slunce fakt pařilo. Ale protože je areál Pohody takové samostatně fungující město, kde mají nejen to, co potřebujete, ale i to, o čem jste si mysleli, že budete/nebudete potřebovat nebo chtít, rozdávání opalovacích krémů mě nepřekvapilo. I když je mi jasný, že 90 % lidí by si ho vzala z domova. Ty Bláho! Za minimálně vhodné považuji i stany, kde se podával stín, jen škoda že mělo slunce tak drtivou převahu.

Ale jsme tady kvůli hudbě, ne? Při pohledu na plakát letošní Pohody mě tak napadlo, že tohle je víceméně festival legend. Pulp, Public Image Limited, Portishead, Moby, Madness a tak. Což v případě téhle konstelace není vůbec na škodu. Když to ve zkratce shrnu, největší jméno byli dnes rozhodně Pulp a s veškerou úctou k nim samotným a obdivem k tomu, co Cocker předváděl, na sto honů mi největší zážitek připravil O2 stan při live setu Simian Mobile Disco.

Battles, Bažant Pohoda, Letiště, Trenčín, 7.-10.7.2011
© Matěj Slezák / musicserver.cz
Jejich hudba byla vražedná, scénické prvky úchvatné. Pomocí světel a mlhy členili prostor mezi pódiem a prostorem fanoušků. Nemusím snad říkat, že zvuk i tyto optické prvky byly v naprostém souladu. Všemu dominovaly pravidelné šestiúhelníky, jakési včelí pláty, které byly umístěné po celé délce pódia za duem Shaw / Ford. Měnily jednotlivý průtok světel i rytmus. Intenzitu i tvar. Těžko se to popisuje slovy, ale ty světelné efekty, které pracovaly s optickou setrvačností, byly prostě skvělé. SMD své syntezátory a různá jiná udělátka měli postavené uprostřed pódia na kulatém stole a celé to připomínalo výjev ze starého filmu, kde na osobní počítač bylo potřeba minimálně pul místnosti. Stáli u toho jako šamani. Vyvolávali intenzitu a šlo jim to víc než dobře. I'm hustler baby!

Jo a co Pulp? Kapela, která si slávu udělala v devadesátých letech (navíc mediálně vždy ve stínu Blur a Oasis), poslední album vydala v roce 2001, pozdější sólové práce jejich frontmana Cockera navíc žádné terno nebyly - jen patetická nostalgie, nebo něco víc? Obojí. Mně se třeba při "Underwear" nebo "Sunrise" měnila kůže ve struhadlo. Vystoupení Pulp je i po letech fascinující. Jako kdyby se nyní probrali z kyberspánku, opláchli si obličej a zase začali tam, kde skončili. Deset let v mlýnku na maso. Obří laser (promítal na průsvitnou plachtu všetečné otázky) před jejich koncertem velmi hravě krátil nedočkavým fanouškům čas. Celé to působilo krypticky, jako kdyby chtěli Pulp podtrhnout ten fanouškovský efekt, kdy se každý sám sebe ptá: "Sakra, fakt teď uvidím Pulp?!

A přestože scéna byla velkolepá, nejživelnější a nejzajímavější byl ten útlý človíček, co vypadal jako akademický profesor historie (nebo hysterie?) na tripu. Anglická elegance, anglický humor - to vše v jednom šíleném balení. On stárne jen zvenčí snad! Každou píseň uvedl krátkým příběhem a nejlepší na tom bylo to, že tyhle průpovídky si se zábavností skladeb Pulp s ničím nezadaly. Ten den, co se Pulp představili Trenčínskému publiku, měl totiž výročí smrti básník Percy Shelley, Cockerův velký hrdina, a proto se mu často skrze jeho verše věnoval. Věřím tomu, že Cocker by byl tím nejzábavnějším lektorem, i kdyby měl učit kvantovou fyziku. Nyní lidem ukázal lekci toho, jak se skvěle bavit. Sakra, nikdy jsem nebyl tak spokojenej s tím, že jsem obyčejný člověk, jako při závěrečné "Common People".

Imogen Heap, Bažant Pohoda, Letiště, Trenčín, 7.-10.7.2011
© Matěj Slezák / musicserver.cz
Ale za zmínění samozřejmě stojí mnohem více. Cisterny s vodou a hasiči, co vás rádi pokropí, jsou sázkou na jistotu. Toho v tom děsném vedru není nikdy dost. Ani když včera sprchlo. Co se týče vystoupení kapel, dlouho budu vzpomínat na set Battles. Začínali hrát při západu slunce, což nejspíše ocenili pouze diváci, neboť kapele celou dobu svítilo do očí, a jak slunko zalézalo, didakticky chladné kytarové riffy v podání matematických kanibalů Battles lidem rozsvítily všechno ostatní. Znovu jsem si ověřil, že "Atlas" je vážně nadčasová skladba. Z bubeníka Johna Staniera lilo jako z konve, ale při pohledu na něj se není čemu divit. Jejich set uhnětl umělecké intelektuálno do něčeho nadmíru zábavného. Dokonce jsem si i přiznal, že skladby z druhé desky "Gloss Drop" nejsou vůbec tak zlé, jak se mi zdálo. Když hráli tracky, ve kterých byli na deskách přítomni hosté, jejich obličeje se jako kdyby videophonem otiskly na zadní projekci.

Letošní program je dělaný tak, že sice téměř všechno zásadní stihnete vidět, ale člověk se u toho dost naběhá. Takže z Battles na Santigold, která naštěstí měla asi patnáct minut zpoždění. Jako omluvu připravila parádní set mezi divadlem a dubem nasáklou electropopovou smrští. Jo a někdo měl ještě to štěstí, že si ho Santi White vytáhla k sobě na pódium a mohl se kolem ní vnadně vlnit. Na hlavní stagei mělo hlavní slovo ska, což je pro mě jeden z nejotravnějších žánrů. Tokyo Ska Paradise Orchestra i Madness měli natřískaný dav, ale víc vám k tomu bohužel říct nemůžu.

Jeden z nejkouzelnějších zážitků připravila Imogen Heap, která byla stejně pozitivně naladěná jako předtím na tiskové konferenci v press centru. A tu svoji pozitivitu přenesla i do hravosti. Tak jako obvykle byl její instrumentální arzenál pestřejší než... sakra, v tom horku mě nic vtipného nenapadá. Svoji pohádkovou stage rozšířila i mezi publikum, to když si z něj udělala takový sampler. A takovou radost měla, když se to povedlo. Paráda. Jinak stálice a belgická variace na kytarovou podobu Radiohead Deus opět dala ráznou odpověď na to, proč je tak populární i mimo rodnou Belgii. Ještě jsem byl hned po poledni kouknout na slovenské The Uniques a říkám vám - to, že se o nich mluví jako o velkých talentech, je fakt z kategorie pravdivých!

 • SKAndální recenze! (jimminy, 10.07.2011 13:35) Reagovat

  Napsat o hudebním stylu SKA, že je jeden z nejotravnějších žánrů, to považuji jako jeden velkej úlet! Koho to vůbec zajímá, že nemáš rád SKA. Evidentně o tom víš kulový, tak si příště ponechej svůj tok myšlenek pro sebe a věnuj se čistě jen recenzi.

  ps: jinak Madness už delší dobu nemají se SKA nic společného

  • Re: SKAndální recenze! (Evi, 10.07.2011 16:23) Reagovat

   Naopak, recenze je subjektivní hodnocení jejího autora. Nebo tebe by bavilo číst jen suché popisy kapel, písní, vystoupení...? A proto, že má jiný názor, nemusí hned "vědět kulový", holt sto lidí- sto chutí.

   Tyhle experty s jediným správným názorem fakt z celého srdce miluju.

   • Re: SKAndální recenze! (jimminy, 10.07.2011 19:03) Reagovat

    A jé, potrefená husička se vždycky najde :-) Jde o to, že ať si autor kllidně píše, jak se mu která kapela líbila, ale odsuzovat celej žánr jenom kvůli tomu, že se mu nelíbí, co to jako má být?

    • Re: SKAndální recenze! (jozka cerny, 10.07.2011 20:10) Reagovat

     s tou husickou mluvis spise o sobe,ne?:) autor tam nijak zvlast SKA nekritizuje,jen poukazuje na to,ze ho tento zanr nebavi. co je u nezavisle recenze na tom spatneho?

     • Re: SKAndální recenze! (jimminy, 11.07.2011 10:41) Reagovat

      Kristepane, vy jste tady pěkně povedená partička, jen což je pravda, ale zase je s vámi docela sranda. Tak ještě jednou pro ty méně chápavé:

      Speciálně pro Jožku: nejotravnějších žánr a ten žánr mě nebaví - cejtíš tam ten rozdíl?

      Pro L:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Karin Ann pro nový remix spojila síly s Imogen Heap (23.04.2024 11:53)
- Naživo: dEUS se vrátili do Prahy a v zaplněném Rock Café nadchli především čtyřicátníky (01.11.2023 07:39)
- Fotogalerie: dEUS v Rock Café v obrazech (31.10.2023 21:11)
- Belgičtí dEUS hlásí po dlouhé době návrat do Prahy, v Rock Café zahrají už v neděli (26.10.2023 19:19)
- Zemřel producent a baskytarista skupiny Pulp Steve Mackey (02.03.2023 18:06)
- Nové desky 7/2023 - od P!nk přes Caroline Polachek po dEUS (22.02.2023 17:30)
- Jarvis Cocker: "Pulp se v roce 2023 vrátí na pódia" (27.07.2022 11:51)
- Zaprášenosti: The Presidents Of The USA - "The Presidents Of The USA" (18.07.2021 09:55)
- O osudu festivalů by se mělo rozhodnout tento týden (22.04.2020 13:08)
- Budou letos v Česku festivaly? Colours a RFP rozhodnou do května, Let It Roll vyčkává (16.04.2020 22:37)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift Kesha Dua Lipa mp3.com Doja Cat Mirai Queen Miley Cyrus Kabát Sam Smith Katy Perry Tom Morello Madonna The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe