shop.musicserver.cz

Zpackaná vzpomínka na sametový hlas

Vydáno: 13.06.2011 13:30 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: facebook interpreta

Zpěvák Karel Černoch nikdy nepatřil k hvězdám první velikosti a mnohým se do paměti zapsal spíše jako estrádní figurka, především díky častému vystupování vedle komika Jiřího Wimmera. Výběr "Docela obyčejné písně" má za úkol připomenout, že byl skvělý zpěvák ne vždy tak skvělých písní.

4/10

Karel Černoch - Docela obyčejné písně

Vydáno: 22.4.2011
Celkový čas: 79:44

Skladby: CD 1: Docela obyčejná píseň, Chrám, Broď se řekou, Zrcadlo, Nářek převozníka, Jsem pro, Páteční, Jarmark ve Scarborough (Scarborough Fair), Inzerát, Píseň o mé zemi, Sto kouzelnejch slok (Spicks And Specks), Kámen a hrob, Pár slov, pár kroků, pár gest (Too Much, Too Little, Too Late), Víc než přítel (Don´t Cry Joni), Ve dvou se to lépe táhne (Caribbean), Večerníček, Fána vánek (Bad Bad Leroy Brown), Správnej džob (The Son Of Hickory Holler's Tramp), Bylo to jen zdání (Just My Imagination / Running Away With Me), Půl párku jinak
CD 2: Ona se brání, I blázen snad touží (It Ain't Gonna Worry My Mind), Já ti kdysi hrál (Once There Was A Love), Hvězdný prach (Stardust), Dětský sen, Můj ideál (Endless Love), Chtěl bych zas tvoji snídani (Time In A Bottle), Láska prý (Perhaps Love), Sám v neděli, Jabloň ví, kdy má kvést, Píseň příteli (Hello, My Friend), Sen kovbojů, Těch pár dnů (Till I Loved You), Tančíš sama, Má maličká, Vyznání (God Bless The USA), Popelky, Lásko má (Unchained Melody)

Vydavatel: Supraphon

Karel Černoch, stejně jako spousta dalších jeho vrstevníků, měl tu smůlu, že se narodil do špatné doby. Je nejtypičtějším příkladem toho, jak komunisti dokázali zničit talent. Dvoudisková kolekce "Docela obyčejné písně" pak může sloužit jako smutný důkaz. Důkaz toho, že nebýt normalizace, kariéra zpěváka a autora mnoha hitů by se ubírala jiným směrem. Spojení coby - kdyby ale nemá smysl používat. Jeho kariéra se uzavřela v roce 2007, kdy jej dostala rakovina tlustého střeva, a my tady máme výběr, který by se rád tvářil jako definitivní. Bohužel spíše vzbuzuje rozpaky.

Co se hodně nepovedlo, je dramaturgie alba. Sestavovatel alba, pan Jiří Brodský, snad pouze vybral nejznámější skladby, přidal pár méně známých, pak zmáčkl tlačítko shuffle a vyšel mu z toho nehezký mišmaš. Že to chtělo trochu přemýšlet, vás napadne už při poslechu prvního ze dvou disků, kdy za dvanácti skladbami ze šedesátých let je zasazené disko "Pár slov, pár kroků, pár gest" z kraje let osmdesátých. Jakkoliv tenhle song patří k těm stravitelnějším z pozdějšího období, tenhle přechod působí jako pěst na oko.

Karel Černoch
© rodinaonline.cz
Další výhrady mám bohužel k samotné hudbě. Když porovnáte jeho tvorbu před rokem 1969 a po něm, nemůže vám uniknout kvalitativní pokles Černochovy tvorby. Zatímco ta raná se nesla ve stylu barokního, místy až psychedelického popu (i když u nás se to všechno házelo do pytle zvaného bigbít) a snese srovnání se zahraniční tvorbou (The Walker Brothers, The Zombies), pozdější odklon ke klasickému českému střednímu proudu a estrádním výstupům je dodnes těžce stravitelný a ani trochu nevybočuje z průměru. Žánrové přešlapy (zkusil si například swing, šanson nebo moderní country) v jeho kariéře jsou spíše mínusem než plusem. Nejvíce mu seděla beatová hudba.

Onen přelom v jeho kariéře lze dokonce definovat konkrétní skladbou - "Píseň o mé zemi". Ta vyhrála Bratislavskou lyru 1969 (festival populárních písní) a tehdejším soudruhům přišlo, že píseň vystupuje okatě proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Následoval zákaz činnosti, následně sebekritika a ono podrobení se režimu. Zarazil se tak i přísun hitů - tvorbu z konce šedesátých let už zpěvák nikdy nepřekonal.

Karel Černoch - Píseň o mé zemi

K nejslavnějším skladbám z jeho repertoáru jednoznačně patří "Zrcadlo" (ke které složil hudbu) a "Ona se brání". Dále taky "Nářek převozníka" (typický barokní pop) nebo "Docela obyčejná píseň", kterou bych se nebál zařadit k jeho vůbec nejlepším (při stoupavém refrénu mrazí v zádech). Protipólem ke jmenovaným písničkám jsou perly jako duet s malým Filipem Brabcem ve skladbě "Víc než přítel" (to spíš doporučuji pro pobavení verzi se Zdeňkem Srstkou ), "Ve dvou se to lépe táhne" (duet s Jiřím Wimmerem) případně otravná předělávka "Unchained Melody", která má k originálu od The Righteous Brothers hodně daleko.

Karel Černoch - Zrcadlo

K výjimkám z novější tvorby patří duet s dcerou Terezou ve skladbě "Bylo to jen zdání" (původně Babyface), taky se povedl duet s Petrem Mukem v "Tančíš sama" - poslouchat tyhle dva skvělé vokalisty je čirá radost. No a slavný "Večerníček" nám připomene dětství, takže lehkou infantilnost odpustíme.

Karel Černoch - Večerníček

Co nepochopím, je absence některých filmových písní jako například "Buďme na sebe hodní" z filmu "Homolka a Tobolka" nebo "V tom" z filmu "Jak básníkům chutná život". Minimálně u druhé jmenované je to neomluvitelné. O skladbách "Stůj, občane!", "Procitnutí" nebo "Píseň pro syna" ani nemluvě. Je v pořádku, že se Supraphon snaží připomínat hvězdy československé pop music, ale neškodilo by zapracovat na obsahu. Třeba přibalit booklet, který bude obsahovat víc než jen dvě stránky s fotografiemi a seznam skladeb. Chudák Karel Černoch si takovou rychlokvašku nezasloužil. Už jenom proto, že to byl znamenitý zpěvák.

Nízké hodnocení je pro výsledný produkt. Kdybych měl hodnotit samotnou hudbu, půjdu minimálně o bod nahoru.


NÁZORY
 • Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (andymc, 14.06.2011 10:23) Reagovat

  teze vyslovená v prvním odstavci je hodně přehnaná. Nejtypičtějším příkladem toho, jak komunisti dokázali zničit talent, jsou lidi jako Kubišová, Hlavsa nebo Brabenec. Neříkám, že komunisti neotravovali život i "oficiálním" umělcům (viz povinné přehrávky nebo posudky vydávaných desek), ale představa, že by někdo stavěl Karla Černocha před dilema "buď budeš zpívat popové sračky, nebo tě pošlem do Jáchymova", je podobně vtipná a absurdní jako ony skeče s Wimmerem. Karel Černoch prostě dělal to, po čem byla poptávka - stejně jako třeba Korn, Zagorová nebo Bartošová. V tomto směru o žádné specifikum minulého režimu nejde - totéž dělal třeba Petr Muk po odchodu z Oceánu, a taky nikdo nenapíše, že Petra Muka nebo jeho talent zabil anarchokapitalizmus..

  • Re: Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (Vedros, 14.06.2011 14:41) Reagovat

   Kam ty lidi chodí na slova typu anarchokapitalismus je mi záhadou...

   • Re: Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (andymc, 14.06.2011 15:07) Reagovat

    No vidíš, aspoň máš o čem přemýšlet :)

  • Re: Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (petr, 16.06.2011 22:30) Reagovat

   Trocha pravdy na tom je. Narodit se o něco později, mohla z něho být třeba úspěšná třiadvacátá superstar :-) Ale teď vážně. Podobných politických paušalizací by se měl autor vyhýbat, myslím že jsou minimálně dost nevkusné a ne úplně na správném místě.

   • Re: Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (Jakub Malar, 17.06.2011 22:42) Reagovat

    Vaše přirovnání je nemístné a za svou paušalizací si stojím a nemám důvod se jí vyhýbat. Doporučuji vám řádně prostudovat historii populární hudby před rokem 1968 ;-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Arakain - Schizofrenie (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Arakain na "Schizofrenii" posunul laťku zas o něco výše, především technicky. Vinylová reedice to potvrzuje V červnu vyšel u vydavatelství Supraphon vinylový remaster druhého alba naší přední metalové stálice Arakain - techničtější a prokomponovanější "Schizofrenie". Předchozí reedici jsme hodnotili plným počtem, jak po třiceti... čtěte zde
Vydáno: 09.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Zemřela Olivia Newton-John
Zemřela Olivia Newton-John Ve věku 73 let zemřela v pondělí 8. srpna Olivia Newton-John. Smutnou zprávu zveřejnil na jejím facebooku a instagramu její manžel John Easterling. Australská zpěvačka a herečka se po léta potýkala s rakovinou prsu, příčinu úmrtí... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 23:36 v sekci Novinky
0
Slipknot - Yen 8/10
Audio: Třetí singl "Yen" z nové desky Slipknot vsází na propracovanou atmosféru Iowská sebranka Slipknot na plné obrátky rozjela kampaň vedoucí k zářijovému vydání nového alba "The End, So Far". Dva dosud zveřejněné singly, "The Chapeltown Rag" a "The Dying Song (Time To Sing)", zatím prezentovaly onu frenetickou... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 16:11 v sekci Audio / Video | Audio
0
Kuedo - Infinite Window 8/10
Recenze: Kuedo na albu "Infinite Window" hledá konečnost času Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Oprášené "Jizvy lásky" Petra Muka nejsou bez chyb (22.12.2021 17:00)
- "Jizvy lásky" Petra Muka vycházejí v reedici s bonusy i na LP (21.11.2021 19:06)
- Video: Tereza Černochová odkrývá "Tváře žen" vězněných za komunismu (26.08.2021 13:35)
- Rozhovory: Tereza Černochová (Monkey Business) - Se svobodou to je pěkně nahnuté (09.12.2020 08:00)
- Recenze: "Sny zůstanou" jsou důstojným poutem ke kariéře Petra Muka (30.03.2020 16:00)
- Nové desky 3/2020 - od Pet Shop Boys přes Twin Atlantic po Breaking Benjamin (28.01.2020 07:41)
- Kompilace "Sny zůstanou" nabídne průřez celou tvorbou Petra Muka (23.01.2020 18:39)
- Naživo: Dramaturgie Metronome Festivalu se stále drží zpátky, zvítězila nadčasovost (25.06.2019 00:08)
- Naživo: Novou desku Monkey Business pokřtila zdravotně indisponovaná Tereza Černochová (07.12.2018 14:15)
- Tereza Černochová si zlomila nohu, na turné s Monkey Business vyráží Tonya Graves (16.11.2018 11:39)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash Madonna BTS Adele Vojtaano Viktor Sheen Justin Bieber Queen Pink Floyd Dua Lipa Mirai Jack White Abba The Beatles Ed Sheeran Liam Gallagher Avril Lavigne The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu