Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Zpackaná vzpomínka na sametový hlas

Vydáno: 13.06.2011 13:30 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: facebook interpreta

Zpěvák Karel Černoch nikdy nepatřil k hvězdám první velikosti a mnohým se do paměti zapsal spíše jako estrádní figurka, především díky častému vystupování vedle komika Jiřího Wimmera. Výběr "Docela obyčejné písně" má za úkol připomenout, že byl skvělý zpěvák ne vždy tak skvělých písní.

4/10

Karel Černoch - Docela obyčejné písně

Vydáno: 22.4.2011
Celkový čas: 79:44

Skladby: CD 1: Docela obyčejná píseň, Chrám, Broď se řekou, Zrcadlo, Nářek převozníka, Jsem pro, Páteční, Jarmark ve Scarborough (Scarborough Fair), Inzerát, Píseň o mé zemi, Sto kouzelnejch slok (Spicks And Specks), Kámen a hrob, Pár slov, pár kroků, pár gest (Too Much, Too Little, Too Late), Víc než přítel (Don´t Cry Joni), Ve dvou se to lépe táhne (Caribbean), Večerníček, Fána vánek (Bad Bad Leroy Brown), Správnej džob (The Son Of Hickory Holler's Tramp), Bylo to jen zdání (Just My Imagination / Running Away With Me), Půl párku jinak
CD 2: Ona se brání, I blázen snad touží (It Ain't Gonna Worry My Mind), Já ti kdysi hrál (Once There Was A Love), Hvězdný prach (Stardust), Dětský sen, Můj ideál (Endless Love), Chtěl bych zas tvoji snídani (Time In A Bottle), Láska prý (Perhaps Love), Sám v neděli, Jabloň ví, kdy má kvést, Píseň příteli (Hello, My Friend), Sen kovbojů, Těch pár dnů (Till I Loved You), Tančíš sama, Má maličká, Vyznání (God Bless The USA), Popelky, Lásko má (Unchained Melody)

Vydavatel: Supraphon

Karel Černoch, stejně jako spousta dalších jeho vrstevníků, měl tu smůlu, že se narodil do špatné doby. Je nejtypičtějším příkladem toho, jak komunisti dokázali zničit talent. Dvoudisková kolekce "Docela obyčejné písně" pak může sloužit jako smutný důkaz. Důkaz toho, že nebýt normalizace, kariéra zpěváka a autora mnoha hitů by se ubírala jiným směrem. Spojení coby - kdyby ale nemá smysl používat. Jeho kariéra se uzavřela v roce 2007, kdy jej dostala rakovina tlustého střeva, a my tady máme výběr, který by se rád tvářil jako definitivní. Bohužel spíše vzbuzuje rozpaky.

Co se hodně nepovedlo, je dramaturgie alba. Sestavovatel alba, pan Jiří Brodský, snad pouze vybral nejznámější skladby, přidal pár méně známých, pak zmáčkl tlačítko shuffle a vyšel mu z toho nehezký mišmaš. Že to chtělo trochu přemýšlet, vás napadne už při poslechu prvního ze dvou disků, kdy za dvanácti skladbami ze šedesátých let je zasazené disko "Pár slov, pár kroků, pár gest" z kraje let osmdesátých. Jakkoliv tenhle song patří k těm stravitelnějším z pozdějšího období, tenhle přechod působí jako pěst na oko.

Karel Černoch
© rodinaonline.cz
Další výhrady mám bohužel k samotné hudbě. Když porovnáte jeho tvorbu před rokem 1969 a po něm, nemůže vám uniknout kvalitativní pokles Černochovy tvorby. Zatímco ta raná se nesla ve stylu barokního, místy až psychedelického popu (i když u nás se to všechno házelo do pytle zvaného bigbít) a snese srovnání se zahraniční tvorbou (The Walker Brothers, The Zombies), pozdější odklon ke klasickému českému střednímu proudu a estrádním výstupům je dodnes těžce stravitelný a ani trochu nevybočuje z průměru. Žánrové přešlapy (zkusil si například swing, šanson nebo moderní country) v jeho kariéře jsou spíše mínusem než plusem. Nejvíce mu seděla beatová hudba.

Onen přelom v jeho kariéře lze dokonce definovat konkrétní skladbou - "Píseň o mé zemi". Ta vyhrála Bratislavskou lyru 1969 (festival populárních písní) a tehdejším soudruhům přišlo, že píseň vystupuje okatě proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Následoval zákaz činnosti, následně sebekritika a ono podrobení se režimu. Zarazil se tak i přísun hitů - tvorbu z konce šedesátých let už zpěvák nikdy nepřekonal.

Karel Černoch - Píseň o mé zemi

K nejslavnějším skladbám z jeho repertoáru jednoznačně patří "Zrcadlo" (ke které složil hudbu) a "Ona se brání". Dále taky "Nářek převozníka" (typický barokní pop) nebo "Docela obyčejná píseň", kterou bych se nebál zařadit k jeho vůbec nejlepším (při stoupavém refrénu mrazí v zádech). Protipólem ke jmenovaným písničkám jsou perly jako duet s malým Filipem Brabcem ve skladbě "Víc než přítel" (to spíš doporučuji pro pobavení verzi se Zdeňkem Srstkou ), "Ve dvou se to lépe táhne" (duet s Jiřím Wimmerem) případně otravná předělávka "Unchained Melody", která má k originálu od The Righteous Brothers hodně daleko.

Karel Černoch - Zrcadlo

K výjimkám z novější tvorby patří duet s dcerou Terezou ve skladbě "Bylo to jen zdání" (původně Babyface), taky se povedl duet s Petrem Mukem v "Tančíš sama" - poslouchat tyhle dva skvělé vokalisty je čirá radost. No a slavný "Večerníček" nám připomene dětství, takže lehkou infantilnost odpustíme.

Karel Černoch - Večerníček

Co nepochopím, je absence některých filmových písní jako například "Buďme na sebe hodní" z filmu "Homolka a Tobolka" nebo "V tom" z filmu "Jak básníkům chutná život". Minimálně u druhé jmenované je to neomluvitelné. O skladbách "Stůj, občane!", "Procitnutí" nebo "Píseň pro syna" ani nemluvě. Je v pořádku, že se Supraphon snaží připomínat hvězdy československé pop music, ale neškodilo by zapracovat na obsahu. Třeba přibalit booklet, který bude obsahovat víc než jen dvě stránky s fotografiemi a seznam skladeb. Chudák Karel Černoch si takovou rychlokvašku nezasloužil. Už jenom proto, že to byl znamenitý zpěvák.

Nízké hodnocení je pro výsledný produkt. Kdybych měl hodnotit samotnou hudbu, půjdu minimálně o bod nahoru.


NÁZORY
 • Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (andymc, 14.06.2011 10:23) Reagovat

  teze vyslovená v prvním odstavci je hodně přehnaná. Nejtypičtějším příkladem toho, jak komunisti dokázali zničit talent, jsou lidi jako Kubišová, Hlavsa nebo Brabenec. Neříkám, že komunisti neotravovali život i "oficiálním" umělcům (viz povinné přehrávky nebo posudky vydávaných desek), ale představa, že by někdo stavěl Karla Černocha před dilema "buď budeš zpívat popové sračky, nebo tě pošlem do Jáchymova", je podobně vtipná a absurdní jako ony skeče s Wimmerem. Karel Černoch prostě dělal to, po čem byla poptávka - stejně jako třeba Korn, Zagorová nebo Bartošová. V tomto směru o žádné specifikum minulého režimu nejde - totéž dělal třeba Petr Muk po odchodu z Oceánu, a taky nikdo nenapíše, že Petra Muka nebo jeho talent zabil anarchokapitalizmus..

  • Re: Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (Vedros, 14.06.2011 14:41) Reagovat

   Kam ty lidi chodí na slova typu anarchokapitalismus je mi záhadou...

   • Re: Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (andymc, 14.06.2011 15:07) Reagovat

    No vidíš, aspoň máš o čem přemýšlet :)

  • Re: Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (petr, 16.06.2011 22:30) Reagovat

   Trocha pravdy na tom je. Narodit se o něco později, mohla z něho být třeba úspěšná třiadvacátá superstar :-) Ale teď vážně. Podobných politických paušalizací by se měl autor vyhýbat, myslím že jsou minimálně dost nevkusné a ne úplně na správném místě.

   • Re: Při vší úctě ke Karlu Černochovi - (Jakub Malar, 17.06.2011 22:42) Reagovat

    Vaše přirovnání je nemístné a za svou paušalizací si stojím a nemám důvod se jí vyhýbat. Doporučuji vám řádně prostudovat historii populární hudby před rokem 1968 ;-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Tori Amos - Ocean To Ocean 9/10
Recenze: "Ocean To Ocean" je nesmírně dojemnou exkurzí do duše Tori Amos Americká písničkářka Tori Amos se podobně jako většina z nás během pandemie prala s uzavřeným světem. Tento čas trávila ve svém sídle v Cornwallu, kde pracovala na nástupci alba "Native Invader". Během skládání se inspirovala... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu
Rozhovory: Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu Lidem poslouchajícím běžná rádia jméno Víťa Troníček moc neřekne, posluchačům Českého rozhlasu Pardubice však ano. Moderátor pořadu Folková pohlazení je navíc aktivní muzikant. Hraje už třicet let, teprve nyní se ale... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Ed Sheeran - = (Equals) 7/10
Recenze: Ed Sheeran se albem "=" snaží vyrovnávat své dřívější zkušenosti Matematické symboly hrají ve tvorbě Eda Sheerana velmi důležitou roli. Nejdříve jsme přičítali, následně násobili, pak dělili a nyní vyrovnáváme. Ono znaménko "rovná se" se pro pojmenování aktuální desky skvěle hodí. Její... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2021 17:35 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 46. týden 2021
ABBA uhájila vedení v albovém žebříčku, Mirai odstartovali na druhé příčce Tuzemská rádiová hitparáda hlásí staronovou vítězku - po týdenním půstu se do čela vrací Dua Lipa s "Love Again". Albový triumf obhájila ABBA, jejíž po čtyřiceti letech vydaná studiovka "Voyage" za sebou nechala i žhavou novinku... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2021 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- "Jizvy lásky" Petra Muka vycházejí v reedici s bonusy i na LP (21.11.2021 19:06)
- Video: Tereza Černochová odkrývá "Tváře žen" vězněných za komunismu (26.08.2021 13:35)
- Rozhovory: Tereza Černochová (Monkey Business) - Se svobodou to je pěkně nahnuté (09.12.2020 08:00)
- Recenze: "Sny zůstanou" jsou důstojným poutem ke kariéře Petra Muka (30.03.2020 16:00)
- Nové desky 3/2020 - od Pet Shop Boys přes Twin Atlantic po Breaking Benjamin (28.01.2020 07:41)
- Kompilace "Sny zůstanou" nabídne průřez celou tvorbou Petra Muka (23.01.2020 18:39)
- Naživo: Dramaturgie Metronome Festivalu se stále drží zpátky, zvítězila nadčasovost (25.06.2019 00:08)
- Naživo: Novou desku Monkey Business pokřtila zdravotně indisponovaná Tereza Černochová (07.12.2018 14:15)
- Tereza Černochová si zlomila nohu, na turné s Monkey Business vyráží Tonya Graves (16.11.2018 11:39)
- Rozhovory: Monkey Business - Naším úkolem je občanská neposlušnost (31.10.2018 12:10)

ALBUM TÝDNE 47/2021

Adele
30

Nejbolavější i posluchačsky nejnáročnější - taková je očekávaná čtvrtá studiovka fanoušky i kritikou zbožňované britské divy. Za šestileté čekání na desku "30" nás zpěvačka odměňuje maximálně osobními texty i pěveckými momenty, z nichž se tají dech a svírá srdce. Toto je Adele ve vrcholné formě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Dua Lipa Abba Ewa Farna Kryštof Ed Sheeran Metallica AC/DC Rihanna Olivia Rodrigo Beata Hlavenková Marie Rottrová Billie Eilish Karel Gott On Air Kateřina Marie Tichá Lady Gaga Mirai Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu