Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Pub Animals - Reggae není o sluníčku a trávě

Pub Animals - Reggae není o sluníčku a trávě

Vydáno: 06.08.2011 07:00 v sekci Rozhovory - Petr Adámek

S kým jiným se bavit o pokřiveném vnímání reggae než s jeho českými korunovanými králi? S kým jiným řešit současné světové směry tohoto žánru než s těmi, kteří objíždějí největší zahraniční reggae festivaly? No přece se dvěma frontmany Pub Animals, čerstvými držiteli Anděla.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Pub Animals
© biotech-studio.com
Předpokládám, že se v tuzemské scéně dobře orientujete. Jak je na tom české reggae?

Pavel: V první řadě je problém, jak je u nás tahle kultura vnímaná. Jednak lidé považují za reggae něco, co reggae vůbec není, jednak je v Česku tahle subkultura dost vyhraněná. Je vnímána skoro až hanlivě - zkouření lidi s dreadama sedící někde na sluníčku v parku. Když vyslovíš slovo reggae, každej si prostě představí vyhulenýho Michala Šepse. Jenže reggae není o sluníčku a trávě, žádné "don’t worry be happy". Jsou tam stejná témata jako v ostatních žánrech, třeba africké reggae je těžce sociálně zaměřené.

Čím je tohle pokřivené vnímání způsobené? Nemůže za to izolace za komunismu, s jejímiž následky se dodnes potýkáme?

Štěpán: Tím to není. Kolem nás jsou státy, které měly stejnou startovní pozici a dneska jsou mnohem dál než my. Přinejmenším Polsko nebo Maďarsko. Reggae je tam oblíbenější, funguje tam spousta kapel, které jezdí turné po Evropě, a celkově je tam tahle scéna mnohem dál než u nás.
Pavel: Přisuzuju to obecné úrovni české hudební kultury. Ono možná platí, že "co Čech, to muzikant", ale je potřeba mít hlavně rozhled. Pokud člověk nemá ty správné vzory, nemůže produkovat muziku na světové úrovni. A zároveň pokud se samotní posluchači nezajímají o kvalitní hudbu, těžko rozpoznají rozdíl. Proto je u nás tak populární Divokej Bill nebo třeba Chinaski.

Pub Animals
© championship.cz
Za to ale z velké části můžou média.

Pavel: To určitě. Když si pustíš Radiožurnál, zjistíš, že jejich dramaturgie je úplně stejná jako před dvaceti lety. Přitom je to veřejnoprávní médium, které by se mělo aspoň trochu věnovat i novým trendům. Jenže oni už dvacet let hrajou Janka Ledeckého. Takže pokud se normální člověk o novou hudbu sám aktivně nezajímá, nemá se o ní jak dozvědět. Zase ale rozumím tomu, že ta obyčejnost se u nás prodává, takže rádia to pak tlačí. Je to začarovaný kruh.
Štěpán: Myslím, že by se mělo začít od kapel, které by se měly učit v zahraničí a něco nám pak přinesly zpátky domů. My to tak zkusíme.
Pavel: Není to tak, že bychom tu neměli dobré kapely, ale ten evropský pohled a rozměr nám prostě chybí. Vždyť která česká kapela jezdí po světě a hraje na velkých festivalech?

A jaká je situace jinde ve světě?

Pavel: My hodně jezdíme na zahraniční reggae festivaly a vidíme, že tam je to součástí mainstreamu a podle toho to taky vypadá. Dneska už tenhle styl hrají i takoví šampóni jako já. Třeba v Německu, tam stojí reggae a pop ruku v ruce, třeba Gentleman je tam naprostou celebritou.
Štěpán: U nás lidi málo poslouchají ty novější a modernější směry. Ten oldschool je super, lidi jako Horace Andy položili základy, ale v Americe a už i na Jamajce se teď reggae dělá jako r'n'b. Používají se synťáky a ty styly se začínají pomalu přibližovat. Celá takzvaná urban scéna začíná hodně fúzovat.

Pub Animals...

Pub Animals
... jsou mladá osmičlenná sestava hrající moderní reggae. Doma jsou v jižních Čechách, o nichž tvrdí, že jsou nejlepším místem na zemi. Fungují pátým rokem a loni na jaře vydali debutovou desku "Safar-i". Té se prodalo přes sedm set výlisků a vzhledem k tomu, že je zároveň volně ke stažení na webu kapely, jde o poměrně slušné číslo. V loňském roce si zahráli na největším reggae festivalu na světě Rototom Sunsplash a dalšího významného úspěchu se dočkali v letošních žánrových cenách Anděl, jež v kategorii ska & reggae vyhráli. Právě ska (a částečně i funk a pop) na jejich desce uslyšíte také. A pokud je nechcete naštvat, nemluvte před nimi o Ska-P.

Nemůžu si pomoct, ale pořád mám pocit, že reggae - stejně jako rap - patří černochům.

Pavel: Jo, dělají to nejlíp. Ještě jsem neslyšel bílou kapelu, která by mě tak zabila, jako mě zabíjejí černý kapely. Ale to není důvod, aby to běloši nedělali.

Před pár měsíci jste vyhráli Anděla. Upřímně - věřili jste si?

Pavel: Měli jsme pocit, že v tomhle žánru funguje pragocentrismus, ale nakonec se ukázalo, že to není pravda. Po pravdě jsme si mysleli, že vyhraje jedna z dalších dvou nominovaných kapel.
Štěpán: Co ti budu říkat, byl to super pocit. Jasně, nevyhráli jsme Grammy, ale je to pro nás velké zadostiučinění. V tu chvíli jsem si vzpomněl, jak jsme před pěti lety začínali v malé zaplivané zkušebně, a promítnul se mi celý vývoj kapely.

Vyvolal tenhle úspěch zvýšený zájem o Pub Animals? Chodí vám teď třeba víc nabídek od promotérů?

Pavel: Jednak chodí víc nabídek, hlavně pak na kvalitnější akce. Myslím tím akce většího významu a takové, které jsou lépe organizované. Už nám skoro nikdo nenapíše: "Přijeďte za tisíc korun na druhou stranu republiky." Ale nemyslím, že je to jenom tím Andělem. Poslední rok dva o nás bylo trochu víc slyšet, tak se to nasčítalo.

Pub Animals
© archiv kapely
Minulý rok jste se jako první česká kapela dostali na velký mezinárodní reggae festival Rototom Sunsplash. Byla to velká škola?

Pavel: Byla to obrovská škola. A nejen hudebně. Stojíš tam a pozoruješ ten profesionálně fungující kolos. To není jenom o tom, jak tam ty kapely hrají - je to o tom, jak zvukaři zvučí, jak funguje organizace, jak se nikdo vožralej neválí v blátě, jak po sobě lidi docela uklízejí a tak dál. Tohle u nás trochu vázne, což ale zase souvisí s tím naším zakořeněným "buranismem" a přístupem k hudbě.

Jak velká je to akce?

Štěpán: Dohromady tam bylo asi sto šedesát tisíc lidí. Funguje to jinak, než je obvyklé - přes den jsou divadla, přednášky nebo se prostě válíš na pláži. Hrát se začíná až večer, což se nám líbí. U nás do tebe celý den hrnou muziku a večer už jsi z toho všeho unavený a tolik si to neužiješ. Paradoxně na některých festivalech u nás toužíš se alespoň na chvilku před muzikou schovat.

Když vás poslouchám, přijdete mi jako totální perfekcionisté. Je tedy asi jasné, proč jste na svojí debutové desce "Safar-i" makali tak dlouho?

Pavel: Chtěli jsme všechno dotáhnout do posledního detailu, abychom byli spokojení, prostě vychytat všechny mouchy. Neměli jsme deadline od vydavatelství, a tak nebyl důvod spěchat. Obecně se snažíme dělat všechno tak, abychom se co nejvíc přiblížili světovým standardům. Od grafiky přes zvukaře až po samotné cédéčko.

Takže jste nahrávali a nahrávali, až z toho místy vylezlo i čtyřicet stop...

Pavel: To i víc. My máme rádi mnohovrstvou muziku. Tím, že jsme se dostali do studia, kde je to možné, a navíc k producentovi, který je tohle schopný pojmout a sám něco přidat, v tom nebyl žádný problém.
Štěpán: Nahrávání byla docela piplačka. Každý zvuk, který na desce uslyšíš, jsme slyšeli minimálně stokrát.

Chtěl bych mít vaši trpělivost.

Pavel: To víš, že jsme se i hádali. Vrcholy euforie střídaly vrcholy depky, kdy jsme třeba nahrávali do šesti do rána pak jsme celonoční práci komplet smazali a začali nanovo. Ale to k tomu patří a jsme rádi, že jsme to absolvovali. Mohli jsme místo toho sedět na terásce a plkat o autech nebo kdo s kým chodí. (směje se)

Budoucnost a ambice

Pub Animals se rozhodně nechtějí držet při zemi. V současnosti dělají na svém prvním oficiálním videoklipu. Na něm spolupracují s lidmi z německé MTV a při tvorbě 3D efektů zapojili svého slovenského kamaráda, který se v minulosti podílel na efektech k filmům "Piráti z Karibiku" nebo "Harry Potter". Údajně jde o jediného člověka, jenž tenhle typ efektů v Česku a na Slovensku dokáže vytvořit.

V souvislosti s novou deskou chtějí spojit osvědčeného Ecsona Waldeze s "tím nejlepším, co v Evropě existuje". Jednají tedy s německým producentem, který produkoval právě Gentlemana. Proces realizace je momentálně ve fázi hledání fondů.

Musím zmínit, že jste nahrávali ve studiu Biotech u uznávaného Ecsona Waldeze. Nepamatuju si, že by někdy dělal reggae, tak proč právě tam?

Pavel: On reggae vůbec nedělá, ale šli jsme k němu úmyslně. V Česku totiž reggae producenti nejsou. Teď budu asi kontroverzní, ale nikdo to u nás nedělá ani na středoevropské úrovni. A Ecson byl zvukově nejblíž tomu, co se nám líbí a co jsme chtěli. Máme rádi spojení reggae s funkem a synťáky a říkali jsme si, že právě Ecson je člověk, který by tohle mohl zvládnout. Upřímně si myslím, že on je v týhle republice jeden z mála, kdo to cítí světově. Možná je to až trochu obsese, ale tak to prostě musí být!

Taky to u něj stojí ranec.

Štěpán: To sice jo, ale dobrou desku prostě neuděláš doma na koleni. Pokud chceš špičkovou úroveň, musíš jít do špičkového studia a zaplatit za to odpovídající peníze. Tohle je základní rovnice, kterou u nás bohužel většina kapel pořád nechce chápat a přistupuje k tomu s despektem.

Pub Animals
© archiv kapely
Jak jste si s Ecsonem sedli osobně?

Pavel: Ecson nám přirostl k srdci. Byly chvíle, kdy i pro něj to bylo náročný, ale přesto s náma tvrdě pracoval. Jednou za čas za ním vyrazíme na kafe do Prahy a rádi se vidíme. Hned po Andělech jsme se mu jeli pochlubit a měl z toho ohromnou radost. A my měli radost, že má radost. Ještě aby neměl, když se na desce z velké části podílel.

Odlehčíme. V souvislosti se skladbou "Mario" mě napadá, jestli jste jako malí hráli videohry.

Pavel: Hráli a stále rádi hrajeme. I proto ta deska trvala sedm měsíců. (směje se)

Chodíte rádi do zoo?

Oba současně: No jasně!

A u jakých zvířat trávíte nejvíce času?

Pavel: Surikaty jsou největší zabijáci.
Štěpán: Mravenečník.

A do hospody chodíte taky rádi?

Štěpán: Tam určitě častěji.
Pavel: Po pravdě jsme spíš "pub" než "animals".

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • ... (thomas, 07.08.2011 19:36) Reagovat

  Anděl je určitě ve správných rukou,ale z těch keců o českém buranismu je mi na blití... radši českého burana, který si na nic nehraje než českého "světového" šviháka, kterému stejně ta sláma z bot kouká...

 • Ska-p (Standa J., 08.08.2011 10:39) Reagovat

  Super kapela, ale souhlasím s názorem, že by pánové měli méňe mluvit o buranismu a zavzpominat, kdo z nich je odkojen na Ska-p, kdo z nich byl jejich sklalním fanouškem. Věnují se hudbě, mají mnohem větší rozhled než obyčejný posluchač - ještě aby ne, to by bylo smutné..proto Vás prosím, prosazujte kvalitní hudbu, ale nemluvte o nás jako o buranech, nebo by jste časem o nás taky mohli přijít...zdar.

 • ? (Petra, 08.08.2011 11:37) Reagovat

  Takže již vím, že machýrky PUB ANIMALS poslouchat nebudu...

 • Pub animals (Pan P, 08.08.2011 15:17) Reagovat

  Tak malá kapela a tolik hanlivých slov na velké české kapely, které už něco dokázaly? Pánové, trochu pokory by Vám neškodilo.

 • Sázavafest (Lukáš Zahradil, 08.08.2011 19:09) Reagovat

  Byl jsem na nich na Sázavafestu a v záplavě zahraničních kapel kluci udělali takovej masakr, že na to dlouho nezapomenu. Článek je výbornej a souhlasím s ním. Lukáš

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michael Kocáb, Ondřej Soukup a Richard Müller - Budeme teď takoví tři chlapi v chalupě
Rozhovory: Michael Kocáb, Ondřej Soukup a Richard Müller - Budeme teď takoví tři chlapi v chalupě Tři výrazné osobnosti česko-slovenské hudební scény Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup se spojily a jedou společné turné. Za sebou mají už několik slovenských zastávek, nyní je čeká česká část. Celkem úctyhodných... čtěte zde
Vydáno: 22.10.2019 15:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Nové desky 43/2019 - od Alter Bridge přes Jamese Arthura po Lucii Bílou
Nové desky 43/2019 - od Alter Bridge přes Jamese Arthura po Lucii Bílou V polovině října se rozhodli svá nová alba vydat například rozmanitý James Arthur, rockoví Alter Bridge, písničkáři obklopená Lucie Bílá, debutující Becky G, český jazzman Martin Brunner, jeho kubánský kolega Roberto Fonseca,... čtěte zde
Vydáno: 21.10.2019 22:12 v sekci Novinky | Nové desky
0
Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream) - Ještě jsme nesložili všechno, co jsme měli
Rozhovory: Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream) - Ještě jsme nesložili všechno, co jsme měli Tangerine Dream, kteří patří k pionýrským spolkům na poli elektronické hudby, se zanedlouho vrátí do Prahy. Jejich snový set rozsvítí klub Roxy 23. října. O tom, jak navázat na odkaz zesnulého leadera a co to vůbec znamená hrát... čtěte zde
Vydáno: 21.10.2019 09:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Charlie Cunningham, NOD, Praha, 17.10.2019
Naživo: Charlie Cunningham předvedl v NODu jemné písničkářství Britský zpěvák Charlie Cunningham už o sobě dal vědět v roce 2017 prvotinou "Lines". Letos na ni navázal ještě nástupcem "Permanent Way". S tím se nejprve v létě předvedl na Colours Of Ostrava, ti stejní pořadatelé ho pak o tři... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2019 21:51 v sekci Naživo
0
Nick Cave and The Bad Seeds - Ghosteen 9/10
Recenze: Světlo v temném lese: Nick Cave se na albu "Ghosteen" obrací k síle příběhů Náhlé oznámení ve zpěvákově newsletteru ukončilo čekání na novou desku Nicka Cavea a jeho The Bad Seeds. Nahrávka "Ghosteen" je po dlouhé době opět dvojalbem, koncepčně rozděleným na osm kratších celků (děti) a dva delší... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2019 08:45 v sekci Recenze
9
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Janek Ledecký, Ivan Hlas a Hanz Sedlář - Vyprávět o tom, jak zní hudba, je vždycky neuchopitelné (15.10.2019 08:00)
- Nové desky 41/2019 - od Nicka Cavea přes Miku po Chinaski (08.10.2019 20:07)
- Naživo: Křtem alba "11" odstartovali Chinaski novou éru (03.10.2019 14:10)
- Chinaski vydávají novou desku a na halové koncertní turné lákají klipem "Láska a data" (25.09.2019 11:18)
- Naživo: The Rasmus i Chinaski na Hudebních cenách Evropy 2 zahráli, ale mají za sebou i lepší sety (22.03.2019 19:16)
- Fotogalerie: Hudební ceny Evropy 2 ve Foru Karlín (22.03.2019 11:26)
- Top 10: Deset očekávaných českých desek roku 2019 (22.02.2019 11:00)
- Video: "Tamaryšek" od Chinaski je silným příběhem vztahu dvou lidí (27.01.2019 10:51)
- Naživo: Divokej Bill na svých oslavách dvacetin v O2 areně předskakoval sám sobě (25.01.2019 11:01)
- Hudební ceny Evropy 2 slibují velký mejdan. Dorazí i světová kapela The Rasmus (14.12.2018 11:25)

ALBUM TÝDNE 42/2019

Opeth
In cauda venenum

Moře vody proteklo v deathmetalové řece jménem Styx a Mikael Åkerfeldt museli zaplatit Charónovi asi velké výkupné, aby jej pustil zpět z podsvětí na rodnou půdu. "Pustím tě, ale už nikdy nebudeš growlovat a z progresivního deathu jen prog budeš ctíti," dal mu převozník podmínku. A tak je tu "In cauda venenum".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 22.10.
Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup (Forum Karlín, Praha)
St 23.10.
BE27: Tangerine Dream (DE) (Roxy, Praha)
St 23.10.
Ghost-Note (USA) (Metro Music Bar, Brno)
Čt 24.10.
The Rasmus (FIN) (Lucerna - Velký sál, Praha)
Čt 24.10.
Jesca Hoop (USA) (Café V lese, Praha)
Čt 24.10.
BE27: Manon Meurt + Luvver (SK) (Roxy, Praha)
Čt 24.10.
Patax (ESP) (Metro Music Bar, Brno)
Pá 25.10.
Anomalie (CAN) (Café V lese, Praha)
Pá 25.10.
BE27: Rebekah (UK) (Roxy, Praha)
Pá 25.10.
BE27: Skepta (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Karel Gott Kryštof Lady Gaga The Cure JP Cooper Madonna Coldplay Inna Sia AC/DC Beyoncé Wanastowi Vjecy Blood Red Shoes Rihanna Armand Van Helden Adele Metallica Jonas Blue Britney Spears Hellyeah
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver