Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Satisfucktion - Nechceme se jenom ohlížet dozadu

Satisfucktion - Nechceme se jenom ohlížet dozadu

Vydáno: 13.05.2011 12:00 v sekci Rozhovory - Marek Odehnal | foto: www.bandzone.cz/satisfucktion

Českobudějovická čtveřice Satisfucktion, která se na tuzemské crossoverové scéně pohybuje už bezmála dvacet let, vydala začátkem tohoto roku svou očekávanou novou desku "Penumbra". Nejenom o ní jsem si povídal se zpěvákem Broňou Míkou a bubeníkem Radimem Píglem.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Satisfucktion
© Ondřej Kinkor (www.ondra-kinkor.cz)
Mezi vydáním desek "Motionless" a "Penumbra" uplynuly čtyři roky, pauza mezi předchozími dvěma nahrávkami pak byla podobná. Můžete objasnit, co za těmito prodlevami stojí a jak (a jestli) se to podepsalo na výsledném materiálu?

Broňa Míka: Pauza mezi "Keep It Your Way" a "Motionless" byla způsobená tím, že nás opustil bubeník, takže nějakou dobu trvalo, než jsme za něj našli náhradu. Pak jsme také řešili otázku, co vlastně s novou deskou. Jestli najít vydavatelskou firmu (ty se o nás zrovna moc nepřetahovaly, víme, jaká je situace na trhu s muzikou), anebo si to vydat sami. Což ale znamenalo sehnat peníze na všechno, co k tomu patří. A to není zrovna malá částka, takže proto ta pauza.
Radim Pigl: Co se týče "Penumbry", tak to úplně čtyři roky nebyly, jsou tam zavádějící roky vydání, ale "Motionless" vyšlo v červnu 2007 a "Penumbra" byla hotová už v únoru 2010 a natáčela se kvůli vytížení studia Šopa až v září, takže ta pauza byla nějakých dva a půl roku k hotovýmu materiálu, ale jinak máš pravdu, že se to protáhlo. (smích) Co se týče výsledku, tak jsme opravdu nad míru spokojení s věcma, se zvukem i s obalem, což se nám u každý desky nestává.

Novinka se pyšní grafikou od Dana Kurze z Atari Terror a hlavně se vám konečně podařilo dotáhnout do konce záměr s vydáním desky jako digipacku. Jak moc velký důraz tedy kladete na fyzické zpracování vašich desek a vizuální stránku vaší hudby obecně?

Broňa: Myšlenka na digipack padla už u "Motionless", ale jak už jsem řekl, je to docela finančně náročný, takže jsme od toho upustili. Ale jsem rád, že se nám to podařilo alespoň teď. Splnil jsem si takovej malej sen, že aspoň jednou vydám album na digipacku. Dneska to možná zní divně, ale jsem ze starý školy, kdy mě u každý desky zajímal obal, vyrostl jsem na vinylech a obal byl prostě nedílnou součástí každýho z nich. Jinak co se týká vizuálního zpracování naší hudby, tak mimo obalů desek leckdo možná zaregistroval naše všelijaké upoutávky, které šíříme na serverech, a taky, pokud je to možné, začínáme oživovat koncerty projekcemi, takže vizuální stránku nepodceňujeme.

V čem se podle vás samých nejvíc liší "Penumbra" od starších desek Satisfucktion?

Broňa: Těžko se to posuzuje, ale myslím si, že je zase o kus vyzrálejší, trochu tvrdší a pro posluchače pestřejší.
Radim: Myslím, že se posunula i zvukově, a kladli jsme důraz na to, aby byla dynamická a zvukově víc živelná.

Natáčeli jste docela překvapivě až na jihu Moravy v renomovaném studiu Šopa. Proč padla volba právě na toto studio a jak jste spokojení s výsledkem?

Broňa: Dlouho jsme přemýšleli, kam jít točit. Původně jsme uvažovali znovu o Loco studiu, kde jsme natáčeli předchozí desku, ale vzhledem k tomu, že Rena z Locomotive, kterému studio patří, je poměrně dost zaneprázdněný, začali jsme uvažovat i o jiné variantě. Po poslechu několika nahrávek ze studia Šopa jsme byli pevně rozhodnutí, že půjdeme právě tam. Taky tu hrál roli fakt, že jsme chtěli zkusit se zavřít někam daleko, třeba na 14 dní, a věnovat se jenom desce, což jsme vlastně ještě nikdy nezkusili. S výsledkem jsme naprosto spokojeni. Staňa Valášek je obrovský profesionál, s ještě větší trpělivostí, protože si tam pustil takový alko hovada, jako jsme my. (smích)
Radim: Rozumíš, 1,5 litru vína za 36 Kč… No nekup to... (smích)

Satisfucktion...

Satisfucktion
... jsou česká crossoverová stálice pocházející z Českých Budějovic. Kapela soustředěná kolem jednoho z nejcharismatičtějších českých zpěváků Broni Míky (souběžně také působí v Atari Terror) a bubeníka Radima Pígla má za sebou například předskakování nesmrtelným Kiss, Faith No More, Waltari nebo Dog Eat Dog, turné po Anglii, Holandsku, Německu, Rakousku, Slovensku a v neposlední řadě vítězství v celostátní soutěži Rock Made In Gambrinus. Není moc českých kapel, které by se mohly pochlubit něčím podobným, a to je jistě samo o sobě zárukou toho, že na jejich koncertech skutečně bývá na co se těšit!

Album jste pokřtili poslední lednový víkend na domácí půdě v českobudějovickém klubu Martys. Jak se křest povedl?

Broňa: Křest byl opravdu parádní, snažili jsme se to pojmout trochu jinak, takže jsme zvětšili pódium, sehnali nejlepšího možného zvukaře, skvělá světla, projekce a pokusili se to zaznamenat na kamery. Takže do budoucna uvažujeme o možném vydání DVD se záznamem z tohoto koncertu, plus by tam byly i bonusy z dřívějších akcí atd. Nakonec byl klub našlapaný, přišlo něco přes 400 lidí, takže jsme si to pořádně užili, a jak bylo vidět, i lidi pod pódiem byli nadšení, což je pro nás vždycky ta největší odměna.

Váš zpěvák Broňa Míka, jak známo, poslední zhruba rok a půl působí souběžně i jako jeden z dvojice frontmanů už zmíněných Atari Terror. Jak se mu to daří zvládat a nemá to vliv na koncertní činnost Satisfucktion? Koncertů máte přece jen méně, než by asi fanoušci vaší kapely čekali. Nebo si koncertně záměrně vybíráte a berete jen ty nejzajímavější nabídky?

Radim: Tak samozřejmě je to trochu složitější se zařizováním koncertů, se zkoušením a tak dál, ale jsme s Atari opravdu kámoši a snažíme se vycházet si vstříc. Broňa má občas dvojáčky, přejezdy, ale dává to. Musí. (smích) Co se týče toho, že hrajeme méně, tak je to přesně tak, jak jsi psal. Akce si vybíráme a naučili jsme se už i odmítat. Někteří už taky mají děti, rodiny, přítelkyně a hnát se přes celou republiku na akci, kde nevíš, jak to dopadne, a promotér první, co řeší, je sleva… tyhle koncerty už prostě nejezdíme.

Další otázka bude věnovaná Dead End Festivalu, který nemá v rámci České republiky obdoby, a to hned z několika hledisek. Jak tento nápad vznikl, jak jste spokojení s dosavadními dvěma ročníky a jak vidíte budoucnost festivalu? Chystáte se třeba zvát i renomované kapely ze zahraničí, nebo zůstane u představení toho nejlepšího, co nabízí česká a moravská klubová scéna?

Satisfucktion
© Satisfucktion
Radim: Začalo to tak, že jsem se Satis pár let objížděl festivaly, kluby po celé ČR a z osmdesáti procent se mi vždycky zdálo, že by se akce mohly udělat lépe. Ať to byl výběr hudby, dodržování časového rozpisu, zázemí pro kapely, propagace dané akce, její image akce. V té době jsme jako skupina měli také manažery, ale co se týkalo jejich práce pro nás, z jejich schopností dobře organizovat jsem měl bohužel ten samý pocit. Určitě se to dá dělat lépe. A tak jsem se rozhodl, že to začnu dělat sám. Postupně jsem začal organizovat koncerty Satisfucktion a začal si uvědomovat, že bych potřeboval prostor pro více než 300 lidí, což v Českých Budějovicích neumožňuje žádný klub. Proto jsem se rozhodl pro KD Vltava. Jelikož KD Vltava je zase naopak dost velká, rozhodl jsem se udělat podzimní festival a využít celý prostor, což znamená dvě pódia. Pak už to šlo rychle, vymyslet název, logo, oslovit správný lidi - DEF tým, sponzory (Budweiser Budvar) -, vybrat super kapely a udělat to prostě na sto procent. Letos 25. 11. chystám třetí ročník. Lidi zatím vždy přišli a byli spokojení, tím pádem jsme i my spokojení. Každý další ročník bych chtěl určitě dál vylepšovat, nabízet něco nového, možná i právě nějakou renomovanou zahraniční kapelu. Uvidíme. Hlavní je však zvát to nejlepší z české klubové scény.

Na závěr se musím zeptat na vaše předskakování Faith No More nebo Kiss v 90. letech a tehdejší šňůry v zahraničí. A jak jste z tohoto pohledu spokojení se současným postavením Satisfucktion na tuzemské scéně?

Broňa: Tak je fakt, že se nám toho přihodilo poměrně dost, ale nechceme se pořád jen ohlížet dozadu. Myslím, že jsme za těch cca 20 let udělali docela dost poctivý práce. Jinak vzhledem k tomu, jak mrňavý je u nás trh a kolik lidí je ochotno poslouchat rockovou muziku našeho ražení, tak na tom asi nejsme úplně tak špatně. Problém je v tom, že nám neustále dorůstá další generace potenciálních posluchačů a my jako kapela se k nim těžko dostáváme. Mám pocit, že se pomalu posouváme do stavu před revolucí, kdy byl rock a metal těžkej underground. Chceš natočit klip, a nemáš ho kde pustit, veškerý pořady, ve kterých bylo možný se ukázat lidem, ať na komerčních, nebo státních televizích, už nejsou, a když jo, tak v hodinách, kdy normální rocker sedí v hospodě anebo je na koncertě! (smích) Takže, přátelé, vzhůru do hudebních serverů, sociálních sítí a hodin strávených u počítačů, abychom už byli konečně slavný a bohatý! (smích)
Radim: Ja ja, pravdu má, ale hlavně všichni potom zvedněte zadky a choďte na živou muziku, podporujte kapely, koncerty, festivaly. Bez vás to prostě dál nepůjde. Nazdar. (smích)

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Neil Young - Homegrown 9/10
Recenze: "Homegrown" Neila Younga čekalo na vydání dlouho. Ale vyplatilo se Alb inspirovaných vztahy a jejich rozpady bychom v dějinách pop music našli stovky. Těžko objevovat cokoliv nového, jako médium pro ventilování emocí ale dobře slouží neustále. Někdy se ale k okolnostem jejich vzniku či vydání... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2020 11:00 v sekci Recenze
0
Dido - No Angel
Zaprášenosti: Dido - No Angel Na některé desky se čeká dlouho před vydáním a ony pak rovnou sbírají vavříny. Jiné si svou cestu ke slávě musejí vyšlapat na dlouhé cestě. Jako třeba debut "No Angel" britské zpěvačky Dido. Než se před dvaceti lety nakonec... čtěte zde
Vydáno: 10.07.2020 14:30 v sekci Recenze | Zaprášenosti
11
Pohled do českých hitparád - 27. týden 2020
Ektor přebírá vedení v domácím albovém žebříčku, The Weeknd stále vládne rádiím Zatímco rádiový žebříček má v posledních týdnech pořád stejného vítěze, Kanaďana The Weeknda, v čele albové hitparády se letos střídá snad celá česká rapová scéna. Minule se radoval Robin Zoot, tentokrát se štěstěna... čtěte zde
Vydáno: 09.07.2020 19:22 v sekci Novinky | České hitparády
0
The Neverly Boys - Dark Side of Everything 8/10
Recenze: "Dark Side of Everything" od The Neverly Boys spojuje dva výborné hudebníky do precizního celku Za projektem The Neverly Boys stojí Daniel Ledinsky a David Sitek. Oba patří mezi renomované muzikanty - druhý zmíněný je známý především z oceňované skupiny TV On The Radio. Oba nyní spojili své síly, aby společně nahráli... čtěte zde
Vydáno: 09.07.2020 11:45 v sekci Recenze
0
Nové desky 26/2020 - od Willieho Nelsona přes Powerwolf po Robota Kocha
Nové desky 26/2020 - od Willieho Nelsona přes Powerwolf po Robota Kocha První prázdninový týden se můžete těšit na novinky rappera Gucci Mane, countryové legendy Willieho Nelsona, posmrtný debut Pop Smoka, třetí desku Polly Scattergood, album plné hvězd Sama Spiegela, keltské pankáče The Real Mckenzies... čtěte zde
Vydáno: 08.07.2020 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 11/2020 - od The Weeknda přes Adama Lamberta po Heaven Shall Burn (23.03.2020 08:15)
- Darujte pod stromeček speciál o kapele Kiss (29.11.2019 17:24)
- Kiss odstartují letní prázdniny v Praze (14.11.2019 11:04)
- Kiss ohlásili dalších 75 nových posledních koncertů, přijedou i do Prahy (04.11.2019 10:20)
- Naživo: Dog Eat Dog a Waltari v Brně vzpomínali na uvolněné devadesátky (07.10.2019 21:32)
- Dog Eat Dog budou slavit v Praze i Brně (20.09.2019 13:24)
- Naživo: Kiss se v Praze velkolepě loučili, ZZ Top komorně oslavili padesát let (20.06.2019 09:44)
- Fotogalerie: Kiss a ZZ Top - dvě legendy na jednom pódiu v obrazech (20.06.2019 08:23)
- Kiss končí a Spark uvádí speciální Kiss číslo (21.05.2019 11:15)
- Kiss v rámci rozlučkového turné vystoupí společně se ZZ Top také v Pražském Edenu (06.11.2018 12:18)

ALBUM TÝDNE 27/2020

CeeLo Green
CeeLo Green Is Thomas Callaway

O CeeLo Greenovi se pět let nevědělo. Pak jej Daniel Quine Auerbach, zpěvák kapely The Black Keys, přizval ke spolupráci. A jak už se tak v příbězích vykládá, zbytek je historie. Protože je nad slunce jasné, že desku "CeeLo Green Is Thomas Callaway" budou fanoušci soulu poslouchat ještě dlouho. Je totiž výborná.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 14.07.
Amelie Siba + Chief Bromden (Chapeau Rouge, Praha)
St 15.07.
NeFestival Colours of Ostrava! (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 24.07.
Colour Meeting (Park U hradeb, Polička)
Po 10.08.
The Chainsmokers (USA) (Tipsport Arena, Praha)
Po 10.08.
Fource Live: Aiko + Teepee (Střecha Radost, Praha)
So 15.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.08.
Giant Rooks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 25.08.
Fource Live: Ai Fen + Khoiba (Střecha Radost, Praha)
Po 07.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 08.09.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Mark Salling Kryštof Lady Gaga Misery Index Beyoncé Adele Rihanna Madonna Sia Coldplay The Weeknd The Cure AC/DC Ewa Farna Pokáč Britney Spears Billie Eilish Depeche Mode Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver