shop.musicserver.cz
Oceán - Bylo na co navazovat

Oceán - Bylo na co navazovat

Vydáno: 27.04.2011 05:00 v sekci Rozhovory - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

Mág Dušan Vozáry a Magika Jitka Charvátová ovládají schopnost setkávat se s čaroději. Podlehli kouzlům Mejly Hlavsy i Petra Muka. Teď se jejich osudy střetávají znovu, ve znovuobnoveném Oceánu. O tom, co vedlo k reunionu kapely, jak se k němu stavěl Petr Muk, i o dalších věcech promluvil mág Dušan.

Oceán
© ocean.estranky.cz
Kdy, kde a u koho se zrodila myšlenka na návrat Oceánu?

Ta idea byla konstantní a její přítomnost sahá hluboko do minulosti, až někam k roku 1993, kdy Oceán ukončil, nebo z dnešního pohledu přerušil, činnost. My jsme si tehdy samozřejmě neřekli, že končíme navždy, že už se nikdy neuvidíme, nepotkáme, že si spolu nikdy nezahrajeme. Naopak. Dalo by se říct, že idea na obnovení Oceánu byla přítomna už od prvního dne po jeho skončení. Bylo totiž na co navazovat.

Na co tedy navazujete? A jak moc na to navazujete?

Kdybych se ještě vrátil k tomu dvacet let starému příběhu, tak ono odhodlání k reunionu Oceánu postupně vyhnívalo. Jak Petr rostl na sólové dráze a neustále se posouval někam dál od nás, ta myšlenka na návrat začínala být spíše nenaplněnou a nenaplnitelnou vizí. Utopií.

Kvůli Mukovi?

Petr objevil nový styl, nový svět a my zůstali v androši.

Oceán

Oceán
(Své)rázná (jiho)česká odpověď na novoromantický kult Depeche Mode. V průběhu aktivních let (1985 - 1993) vydal Oceán v sestavě Petr Muk, Petr Kučera, Jan Vozáry, Zdeněk Pavelec (1985 - 1987) a Dušan Vozáry (od roku 1987) celkem tři studiová alba - "Dávná zem" (1990), "Pyramida snů" (1991) a "2½" (1992).

Stručná historie Oceánu

Kapela vzešla z českobudějovického undergroundu a postupně získala svůj signifikantní synťákový zvuk, který osciloval mezi novou vlnou a punkem. V prosinci 1989 a lednu 1990 absolvoval Oceán dvě velice úspěšná turné po Velké Británii. Do svého rozpadu v roce 1993 odehrál řadu koncertů prakticky napříč celou Evropou. Koncerty Oceánu vyhledávaly především dívky a černokabátníci - Depešáci. Fanoušci souboru se pro své extravagantní / avantgardní ošacení stávali častými terči útoků znepřátelených subkultur. V roce 1992 došlo v kapele k názorovému rozkolu. Muk s Kučerou a textařem Petrem Honsem následně založili projekt Shalom, který ve své činnosti pokračoval i po skončení Oceánu. Dušan Vozáry se vydal opačným směrem než Petr Muk a po sólových a bratrských projektech začal spolupracovat s legendou tuzemského podzemí, Mejlou Hlavsou v kapele Fiction. Následovalo několik neúspěšných pokusů Oceán obnovit. Iniciativa přicházela ze strany fanoušků (petice), ale i samotných hudebníků (Muk však reunion vždy odmítl). Ke zmrtvýchvstání kapely došlo až letos, rok po tragickém úmrtí Petra Muka. V sestavě Oceánu jej zastoupila Jitka Charvátová. A tady něco pro fetišisty.

Oceán
© ocean.estranky.cz
A co bylo dál? Okem nezávislého pozorovatele - Muk se plně etabloval jako sólový umělec a Oceán se naopak stal symbolem doby, kterou nenávratně nahradila doba jiná, více konzumní a unifikovaná. Méně včerejší, více zítřejší. Doba dnešní.

Nějak tak to bylo. Poslední koncert Oceánu se uskutečnil v roce 1992. Postupně chodily nabídky na obnovení činnosti kapely. Znáš to, někdo nám nabídl prachy. V tu chvíli se projevilo, že Oceán, minimálně pro nás, ještě definitivně nezemřel, protože podobné iniciativy jej na okamžik z té hibernace vždycky probudily.

Proč jen na okamžik?

Nikdy se to nedotáhlo do konce.

Ale proč?

Ač to bude znít bizarně, z dnešního pohledu to cítím tak, že jsem byl až příliš často v Praze. Když před třemi lety došlo k mému návratu domů, do Českých Budějovic, věci se hned daly do pohybu a Oceán ožil.

Vozáry ožil. Co na to Muk?

Petr byl schizofrenik. Jeden den byl z vidiny Oceánu nadšený, druhý den byl k tomuto tématu skeptický a zdrženlivý. Takhle to s ním bylo se vším a ve všem.

Oceán
© ocean.estranky.cz
Proč návrat Oceánu odmítal?

Kvůli své povaze, kvůli té nemoci. Jednou tím projektem žil, jindy cítil šrámy a křivdy z minulosti a nedokázal se nad to celé povznést.

Čistě hypoteticky - kdyby se u Petra nedostavil ten depresivní den D, myslíš, že by se dnes na Oceánu aktivně podílel?

Za sebe říkám ano. Petr Oceán miloval, při svých sólových koncertech zpíval některé jeho písně a myslím, že by ho návrat lákal a rád by s námi hrál, kdyby tedy viděl, jak se ta idea obnovení zhmotňuje. Ale to jsou kdyby.

Je to začarovaný kruh. Proč se tedy Muk comebacku nedožil?

Ty osobní výhrady u Petra převládaly. Občas jsem z toho měl pocit, že Oceán nechce oživit, jen aby si dokázal, že jej k ničemu nepotřebuje. Že obstojí i jako sólový interpret.

Dušan Vozáry

Dušan Vozáry
Narodil se 16. března 1965. Už na základní škole projevil touhu mít kapelu, což se mu ostatně splnilo v roce 1981, když společně se svými spolužáky ze základky Petrem Mukem a Petrem Honsem vstoupili do regionálního punkového souboru Dural. Později se Dušan Vozáry mihl na postu kytaristy v sestavě undergroundové skupiny Gas. V roce 1987 se připojil k již existujícímu Oceánu, kde zaujal pozici druhého klávesisty. Ve formaci vydržel až do jejího konce v roce 1993. Následoval sólový počin "Déva", bratrská spolupráce na projektu Lorien a také období Fiction, kdy Vozáry spolupracoval s Mejlou Hlavsou a Jitkou Charvátovou. Po Mejlově smrti v lednu 2001 se Vozáry stává hudebním producentem a spolupracuje na albech s pražskými klubovými kapelami formátu Khoiby nebo Roe-Deer. Po několika letech neustávajících spekulací se letos Dušan Vozáry rozhodl se svými kolegy (a kolegyní) znovuobnovit Oceán.

Oceán
© ocean.estranky.cz
Vraťme se zpět do Budějc. Co se tam tak zásadního odehrálo?

V tamním divadle je orchestr. Vznikl zajímavý koncept pramenící ze spolupráce s ním. Nasnímali jsme demonahrávku, kde byly tři čtyři písně, a odjel jsem s tím výliskem za Petrem do Prahy. Dva dny nato Petr zemřel. Dostali jsme se do bizarní situace, kdy už to vypadalo, že Oceán oficiálně obnovíme, a místo toho měl Petr pohřeb.

Zazněly ale i hlasy, a to poměrně hlasité, že by Petr Muk Oceán obnovit nechtěl.

Vždycky se najdou lidé, kteří budou tvrdit, že když se Oceán neobnovil za Mukova života, muselo to mít pro Petra nějaký hlubší význam. Vždycky se s výhledem do budoucna najdou ti, kteří budou tvrdit, že by Petr na Oceánu participovat nechtěl. Záleží na úhlu pohledu. Já jsem z toho naopak vycítil, že se vzájemná spolupráce a práce na nových věcech Oceánu blíží.

Opravdu?

Po Petrově smrti se objevila a jistě ještě objeví řada spekulací, ale v posledních dnech jeho života to podle mých informací opravdu vypadalo tak, že se Petr k návratu Oceánu staví čelem.

Oceán
© ocean.estranky.cz
Tak jako nikdy předtím?

Přibližně před dvěma lety jsme uvízli v podobném bodě. Petr nám řekl, že máme něco přinést a že uvidíme. Museli jsme ho zaujmout, a tak jsme nahráli něco jiného, úplně nového. Petr si nahrávku vyslechl a už poněkolikáté nás odmítl. Oponovali jsme, že Oceán obnovit chceme, že nás i po letech baví a nabíjí svou energií. On si stál za svým, my si stáli za svým. Začali jsme tak poprvé vážně přemýšlet o tom, kdo by mohl Petra za mikrofonem nahradit. Bylo to dost komplikované a jen jsme si ověřili jeho výjimečnost. Hlasem Oceánu se nemůže stát každý, už jen proto, že má zastoupit právě Petra. Zaostřili jsme tedy na ženské vokály a okamžitě nás napadla Jitka Charvátová.

Znáte se od jejích sedmnácti. Spolupracovali jste ve Fiction. Ona je to v rámci kontinuity vašich uměleckých životů celkem logická volba.

Právě. Není to jen o zpěvu, ale i o duchovním propojení. Jitka zapadá svou chemií a dokáže vyzpívat cokoliv, což je plus. Hledali jsme původně maskulinní element, ale žádný muž, který by mezi nás zapadl a navíc dokázal zpívat na podobné úrovni jako Petr Muk, zkrátka neexistuje. Existuje jen jeden jediný správný střípek do mozaiky, je to žena a jmenuje se...

Jitka Charvátová

Jitka Charvátová
Narodila se 10. dubna 1975. Pochází z jižních Čech. Vystudovala gymnázium v Českých Budějovicích. Její otec ji přivedl ke hře na klavír a zpěvu. Po maturitě začala pracovat na druhé tuzemské komerční rádiové stanici - Rádiu Faktor -, kde působila celkem dvanáct let. Natočila společně s Dušanem Vozárym jeho sólovou desku "Déva" a jejich spolupráce následně přerostla do projektu Fiction, kde zpívala po boku Mejly Hlavsy. V rámci působení u Fiction se podílela v rozmezí let 1994 - 1996 na vzniku třech alb. Poté se věnovala vlastní autorské tvorbě. Od roku 2003 působila v sestavě skupiny Skyline, se kterou natočila opět tři desky. Po mediálně propíraném odchodu z kapely se Jitka vydala na sólovou dráhu pod pseudonymem JI. Její loňský debut "Feed My Lion", který produkoval Armin Effenberger z Cartonnage, se dočkal velice kladných ohlasů. V letošním roce se Jitka podílela na obnovení legendární kapely Oceán, a její životní cesta se tak opět zkřížila s tou Dušana Vozáryho. Kromě zpěvu se charismatická Jitka Charvátová stále věnuje moderování, divadlu i grafické a designové tvorbě.


Oceán - Odlesk tvůj

Oceán Tour 2011

27. dubna Praha - Roxy
5. května Brno - Fléda
14.května Ostrava - Garage
20. května Bratislava (SK) - Majestic Music Club
26. května České Budějovice - KD Metropol
27. května Londýn (GB) - RichMix


NÁZORY
 • Návrat kultu (Finish, 27.04.2011 09:01) Reagovat

  Díky za pěkný rozhovor. Je dobře, že se Oceán vrací. Stojíme při něm a držímě pěsti do dalších dnů! Odlesk tvůj je super!


 • prekvapeni (karel.rossmann, 27.04.2011 13:00) Reagovat

  puvodni Ocean moc neznam, ale tahle nova vec mi prijde fakt v pohode, jsem zvedavej s cim prijdou dal, Jitce fandim

 • Takže návrat?! (synthboy, 04.05.2011 01:07) Reagovat

  Starý oceán poslouchám ještě dnes. Je dodnes nejlepší českou skupinou i se svými pouhými třemi alby. Problém je, že tento nový oceán už jsou vyjmečnost absolutně nemá (soudě dle víše zmíněného singlu). Jiný hlas komentovat nebudu. Hudební aranže jsou dobrý. Ovšem kouzlo silné melodie, zde zkrátka není. Muk v jednom rozhovoru tvrdil, většina melodií vznikla především jím samotným a bez něj by nebyly. A to, že oceán, přišel až po tolika letech, behem nichž celou dobu plánovali, jak to dají opět dohromady s touto ojedinělou nic moc skladbou tento fakt jen utvrzuje. Počkejme si tedy na album, ale osobně nečekám zázraky. Pořád to bude, asi lepší než téměř všechny české skupiny, už jen z hlediska stylu, který dělají, ale kvalit starého Oceánu s absencí původního skutečného skladatele nedosáhne. Ale fandím jim, ČR potřebuje jako sůl skupinu, jakou jsou oni.

 • Co to je? (XY, 09.05.2011 17:01) Reagovat

  Odlesk tvůj?Větší shit jsem neslyšel.Tohle by mohla zpívat kdejaká Superstar.Song,který má jen začátek a konec ale uprostřed je .......Že už v roce 1993 uvažovali že se vrátí!?Tak proč to neudělali už tehdy?Vlastně to nešlo.To žil ještě Petr Muk.Ten už do toho ale nechtěl a tak se zbytek Oceánu bál jít do toho bez něj.Petr zemřel a ejhle,Oceán je zpět.
  NOVÝ OCEÁN=TRAGÉDI.

  • Re: Co to je? (seaff, 10.05.2011 07:51) Reagovat

   co se týče návratu Oceánu a okolností tak mlč, nic o tom nevíš a jen plácáš jak Ti to je jasné, přito víš .........

   s tou písní máš ale pravdu, to je skutečně síla a s Oceánem to nemá nic společného, na comeback song je to ukrutné

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jana Vébrová - Kameny ze dna 9/10
Recenze: Zaujať opravdivosťou výrazu je stále možné. "Kameny ze dna" od Jany Vébrovej sú toho dôkazom Od debutového štúdiového albumu Jany Vébrovej prešlo šestnásť rokov. "Písníčkářka z větrného mlýna" predstavila svoju iba druhú platňu v prvej polovici marca tohto roku. V "Kamenech ze dna" nájdete folklórnu poetiku, Erbena,... čtěte zde
Vydáno: 04.06.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Prague Rocks 2023, Letiště Letňany, Praha, 2.6.2023
Naživo: Mötley Crüe a Def Leppard přivezli do Letňan lesk a špínu osmdesátek Myslím, že letní koncertní sezónu můžeme považovat za definitivně zahájenou. Jednodenní festival Prague Rocks se na domácí mapě open-air akcí skvěle zabydlel a letos přivezl tandem Mötley Crüe a Def Leppard. Vzpomínky na... čtěte zde
Vydáno: 03.06.2023 13:04 v sekci Naživo
0
John Wolfhooker, Palác Akropolis, Praha, 31.5.2023
Naživo: Jak John Wolfooker pokřtili desku a ukousli si z narozeninového dortu John Wolfhooker, zkráceně Wolfhookeři nebo také Holoubci (podle loga a jednoho svého hitu), oslavili ve středu v pražském Paláci Akropolis vydání desky "The New Past" a desetileté výročí existence. Jako speciální host vystoupili Pam... čtěte zde
Vydáno: 02.06.2023 13:35 v sekci Naživo
0
Jelen - Touha a pláč 8/10
Video: Jelen startuje novou éru silným, emotivním singlem "Touha a pláč" Kapela Jelen slaví své desáté narozeniny. Od svých počátků, kdy pánové - ještě jako trojice - vypomohli Kateřině Marii Tiché s písní "Tančíme spolu", sestava značně rozšířila své řady na aktuálních osm členů. Na dva roky... čtěte zde
Vydáno: 02.06.2023 09:00 v sekci Audio / Video | Video
0
28 nejlepších fotek z posledních ročníků Rock For People (fotogalerie)
Fotogalerie: 28 nejlepších fotek z posledních ročníků Rock For People Rock For People 2023 je už za dveřmi, a tak jsme se rozhodli ohlédnout za několika minulými ročníky tohoto festivalu. Fotografka Marie Trávníčková se probrala svými fotkami a vybrala osmadvacet těch nejlepších, které v minulých... čtěte zde
Vydáno: 01.06.2023 12:00 v sekci Naživo | Fotogalerie
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Khoiba vydává album "Vertical Urgencies" a zve na křest (12.04.2023 11:19)
- Nové desky 14/2023 - od Ellie Goulding přes Mudhoney po Powerwolf (12.04.2023 08:00)
- Legendární "Déva" a "Eniel" se dočkají výročních reedic (16.11.2022 18:42)
- Religion Night vrátí na pódia alba "Eniel" a "Déva" (04.11.2022 18:26)
- Po dvaceti letech vychází v reedici třetí album Petra Muka "Dotyky snu" (27.10.2022 09:37)
- Video: Filip Míšek chystá sólovku. Klip k singlu "Blossoming" čerpá z pocitů osamění (25.03.2022 17:04)
- Video: Jitka Charvátová a Martin Pavlík spojili síly jako Mia Bohemia. Klip k songu "Wonder" je meditační modlitbou za přírodu (05.01.2022 16:52)
- Recenze: Oprášené "Jizvy lásky" Petra Muka nejsou bez chyb (22.12.2021 17:00)
- "Jizvy lásky" Petra Muka vycházejí v reedici s bonusy i na LP (21.11.2021 19:06)
- Video: Dušan Vozáry (Oceán): Z rychlé slávy jsme zdementněli (28.02.2021 18:12)

ALBUM TÝDNE 22/2023

Lewis Capaldi
Broken By Desire To Be Heavenly Sent

Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám totiž kromě typických rozchodových skladeb ukazuje i část duše člověka, který bojuje s psychikou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 04.06.
Tenacious D (US) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.06.
Pusha T (US) (SaSaZu, Praha)
Po 05.06.
El Perro (US) (Kasárna Karlín, Praha)
St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Coldplay The Cure AC/DC Kryštof Ewa Farna Sia Rihanna Lucie Vondráčková Mötley Crüe Dua Lipa Viktor Sheen Metallica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu