Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Oceán - Bylo na co navazovat

Oceán - Bylo na co navazovat

Vydáno: 27.04.2011 05:00 v sekci Rozhovory - Lukáš Benda

Mág Dušan Vozáry a Magika Jitka Charvátová ovládají schopnost setkávat se s čaroději. Podlehli kouzlům Mejly Hlavsy i Petra Muka. Teď se jejich osudy střetávají znovu, ve znovuobnoveném Oceánu. O tom, co vedlo k reunionu kapely, jak se k němu stavěl Petr Muk, i o dalších věcech promluvil mág Dušan.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Oceán
© ocean.estranky.cz
Kdy, kde a u koho se zrodila myšlenka na návrat Oceánu?

Ta idea byla konstantní a její přítomnost sahá hluboko do minulosti, až někam k roku 1993, kdy Oceán ukončil, nebo z dnešního pohledu přerušil, činnost. My jsme si tehdy samozřejmě neřekli, že končíme navždy, že už se nikdy neuvidíme, nepotkáme, že si spolu nikdy nezahrajeme. Naopak. Dalo by se říct, že idea na obnovení Oceánu byla přítomna už od prvního dne po jeho skončení. Bylo totiž na co navazovat.

Na co tedy navazujete? A jak moc na to navazujete?

Kdybych se ještě vrátil k tomu dvacet let starému příběhu, tak ono odhodlání k reunionu Oceánu postupně vyhnívalo. Jak Petr rostl na sólové dráze a neustále se posouval někam dál od nás, ta myšlenka na návrat začínala být spíše nenaplněnou a nenaplnitelnou vizí. Utopií.

Kvůli Mukovi?

Petr objevil nový styl, nový svět a my zůstali v androši.

Oceán

Oceán
(Své)rázná (jiho)česká odpověď na novoromantický kult Depeche Mode. V průběhu aktivních let (1985 - 1993) vydal Oceán v sestavě Petr Muk, Petr Kučera, Jan Vozáry, Zdeněk Pavelec (1985 - 1987) a Dušan Vozáry (od roku 1987) celkem tři studiová alba - "Dávná zem" (1990), "Pyramida snů" (1991) a "2½" (1992).

Stručná historie Oceánu

Kapela vzešla z českobudějovického undergroundu a postupně získala svůj signifikantní synťákový zvuk, který osciloval mezi novou vlnou a punkem. V prosinci 1989 a lednu 1990 absolvoval Oceán dvě velice úspěšná turné po Velké Británii. Do svého rozpadu v roce 1993 odehrál řadu koncertů prakticky napříč celou Evropou. Koncerty Oceánu vyhledávaly především dívky a černokabátníci - Depešáci. Fanoušci souboru se pro své extravagantní / avantgardní ošacení stávali častými terči útoků znepřátelených subkultur. V roce 1992 došlo v kapele k názorovému rozkolu. Muk s Kučerou a textařem Petrem Honsem následně založili projekt Shalom, který ve své činnosti pokračoval i po skončení Oceánu. Dušan Vozáry se vydal opačným směrem než Petr Muk a po sólových a bratrských projektech začal spolupracovat s legendou tuzemského podzemí, Mejlou Hlavsou v kapele Fiction. Následovalo několik neúspěšných pokusů Oceán obnovit. Iniciativa přicházela ze strany fanoušků (petice), ale i samotných hudebníků (Muk však reunion vždy odmítl). Ke zmrtvýchvstání kapely došlo až letos, rok po tragickém úmrtí Petra Muka. V sestavě Oceánu jej zastoupila Jitka Charvátová. A tady něco pro fetišisty.

Oceán
© ocean.estranky.cz
A co bylo dál? Okem nezávislého pozorovatele - Muk se plně etabloval jako sólový umělec a Oceán se naopak stal symbolem doby, kterou nenávratně nahradila doba jiná, více konzumní a unifikovaná. Méně včerejší, více zítřejší. Doba dnešní.

Nějak tak to bylo. Poslední koncert Oceánu se uskutečnil v roce 1992. Postupně chodily nabídky na obnovení činnosti kapely. Znáš to, někdo nám nabídl prachy. V tu chvíli se projevilo, že Oceán, minimálně pro nás, ještě definitivně nezemřel, protože podobné iniciativy jej na okamžik z té hibernace vždycky probudily.

Proč jen na okamžik?

Nikdy se to nedotáhlo do konce.

Ale proč?

Ač to bude znít bizarně, z dnešního pohledu to cítím tak, že jsem byl až příliš často v Praze. Když před třemi lety došlo k mému návratu domů, do Českých Budějovic, věci se hned daly do pohybu a Oceán ožil.

Vozáry ožil. Co na to Muk?

Petr byl schizofrenik. Jeden den byl z vidiny Oceánu nadšený, druhý den byl k tomuto tématu skeptický a zdrženlivý. Takhle to s ním bylo se vším a ve všem.

Oceán
© ocean.estranky.cz
Proč návrat Oceánu odmítal?

Kvůli své povaze, kvůli té nemoci. Jednou tím projektem žil, jindy cítil šrámy a křivdy z minulosti a nedokázal se nad to celé povznést.

Čistě hypoteticky - kdyby se u Petra nedostavil ten depresivní den D, myslíš, že by se dnes na Oceánu aktivně podílel?

Za sebe říkám ano. Petr Oceán miloval, při svých sólových koncertech zpíval některé jeho písně a myslím, že by ho návrat lákal a rád by s námi hrál, kdyby tedy viděl, jak se ta idea obnovení zhmotňuje. Ale to jsou kdyby.

Je to začarovaný kruh. Proč se tedy Muk comebacku nedožil?

Ty osobní výhrady u Petra převládaly. Občas jsem z toho měl pocit, že Oceán nechce oživit, jen aby si dokázal, že jej k ničemu nepotřebuje. Že obstojí i jako sólový interpret.

Dušan Vozáry

Dušan Vozáry
Narodil se 16. března 1965. Už na základní škole projevil touhu mít kapelu, což se mu ostatně splnilo v roce 1981, když společně se svými spolužáky ze základky Petrem Mukem a Petrem Honsem vstoupili do regionálního punkového souboru Dural. Později se Dušan Vozáry mihl na postu kytaristy v sestavě undergroundové skupiny Gas. V roce 1987 se připojil k již existujícímu Oceánu, kde zaujal pozici druhého klávesisty. Ve formaci vydržel až do jejího konce v roce 1993. Následoval sólový počin "Déva", bratrská spolupráce na projektu Lorien a také období Fiction, kdy Vozáry spolupracoval s Mejlou Hlavsou a Jitkou Charvátovou. Po Mejlově smrti v lednu 2001 se Vozáry stává hudebním producentem a spolupracuje na albech s pražskými klubovými kapelami formátu Khoiby nebo Roe-Deer. Po několika letech neustávajících spekulací se letos Dušan Vozáry rozhodl se svými kolegy (a kolegyní) znovuobnovit Oceán.

Oceán
© ocean.estranky.cz
Vraťme se zpět do Budějc. Co se tam tak zásadního odehrálo?

V tamním divadle je orchestr. Vznikl zajímavý koncept pramenící ze spolupráce s ním. Nasnímali jsme demonahrávku, kde byly tři čtyři písně, a odjel jsem s tím výliskem za Petrem do Prahy. Dva dny nato Petr zemřel. Dostali jsme se do bizarní situace, kdy už to vypadalo, že Oceán oficiálně obnovíme, a místo toho měl Petr pohřeb.

Zazněly ale i hlasy, a to poměrně hlasité, že by Petr Muk Oceán obnovit nechtěl.

Vždycky se najdou lidé, kteří budou tvrdit, že když se Oceán neobnovil za Mukova života, muselo to mít pro Petra nějaký hlubší význam. Vždycky se s výhledem do budoucna najdou ti, kteří budou tvrdit, že by Petr na Oceánu participovat nechtěl. Záleží na úhlu pohledu. Já jsem z toho naopak vycítil, že se vzájemná spolupráce a práce na nových věcech Oceánu blíží.

Opravdu?

Po Petrově smrti se objevila a jistě ještě objeví řada spekulací, ale v posledních dnech jeho života to podle mých informací opravdu vypadalo tak, že se Petr k návratu Oceánu staví čelem.

Oceán
© ocean.estranky.cz
Tak jako nikdy předtím?

Přibližně před dvěma lety jsme uvízli v podobném bodě. Petr nám řekl, že máme něco přinést a že uvidíme. Museli jsme ho zaujmout, a tak jsme nahráli něco jiného, úplně nového. Petr si nahrávku vyslechl a už poněkolikáté nás odmítl. Oponovali jsme, že Oceán obnovit chceme, že nás i po letech baví a nabíjí svou energií. On si stál za svým, my si stáli za svým. Začali jsme tak poprvé vážně přemýšlet o tom, kdo by mohl Petra za mikrofonem nahradit. Bylo to dost komplikované a jen jsme si ověřili jeho výjimečnost. Hlasem Oceánu se nemůže stát každý, už jen proto, že má zastoupit právě Petra. Zaostřili jsme tedy na ženské vokály a okamžitě nás napadla Jitka Charvátová.

Znáte se od jejích sedmnácti. Spolupracovali jste ve Fiction. Ona je to v rámci kontinuity vašich uměleckých životů celkem logická volba.

Právě. Není to jen o zpěvu, ale i o duchovním propojení. Jitka zapadá svou chemií a dokáže vyzpívat cokoliv, což je plus. Hledali jsme původně maskulinní element, ale žádný muž, který by mezi nás zapadl a navíc dokázal zpívat na podobné úrovni jako Petr Muk, zkrátka neexistuje. Existuje jen jeden jediný správný střípek do mozaiky, je to žena a jmenuje se...

Jitka Charvátová

Jitka Charvátová
Narodila se 10. dubna 1975. Pochází z jižních Čech. Vystudovala gymnázium v Českých Budějovicích. Její otec ji přivedl ke hře na klavír a zpěvu. Po maturitě začala pracovat na druhé tuzemské komerční rádiové stanici - Rádiu Faktor -, kde působila celkem dvanáct let. Natočila společně s Dušanem Vozárym jeho sólovou desku "Déva" a jejich spolupráce následně přerostla do projektu Fiction, kde zpívala po boku Mejly Hlavsy. V rámci působení u Fiction se podílela v rozmezí let 1994 - 1996 na vzniku třech alb. Poté se věnovala vlastní autorské tvorbě. Od roku 2003 působila v sestavě skupiny Skyline, se kterou natočila opět tři desky. Po mediálně propíraném odchodu z kapely se Jitka vydala na sólovou dráhu pod pseudonymem JI. Její loňský debut "Feed My Lion", který produkoval Armin Effenberger z Cartonnage, se dočkal velice kladných ohlasů. V letošním roce se Jitka podílela na obnovení legendární kapely Oceán, a její životní cesta se tak opět zkřížila s tou Dušana Vozáryho. Kromě zpěvu se charismatická Jitka Charvátová stále věnuje moderování, divadlu i grafické a designové tvorbě.


Oceán - Odlesk tvůj

Oceán Tour 2011

27. dubna Praha - Roxy
5. května Brno - Fléda
14.května Ostrava - Garage
20. května Bratislava (SK) - Majestic Music Club
26. května České Budějovice - KD Metropol
27. května Londýn (GB) - RichMix


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Návrat kultu (Finish, 27.04.2011 09:01) Reagovat

  Díky za pěkný rozhovor. Je dobře, že se Oceán vrací. Stojíme při něm a držímě pěsti do dalších dnů! Odlesk tvůj je super!


 • prekvapeni (karel.rossmann, 27.04.2011 13:00) Reagovat

  puvodni Ocean moc neznam, ale tahle nova vec mi prijde fakt v pohode, jsem zvedavej s cim prijdou dal, Jitce fandim

 • Takže návrat?! (synthboy, 04.05.2011 01:07) Reagovat

  Starý oceán poslouchám ještě dnes. Je dodnes nejlepší českou skupinou i se svými pouhými třemi alby. Problém je, že tento nový oceán už jsou vyjmečnost absolutně nemá (soudě dle víše zmíněného singlu). Jiný hlas komentovat nebudu. Hudební aranže jsou dobrý. Ovšem kouzlo silné melodie, zde zkrátka není. Muk v jednom rozhovoru tvrdil, většina melodií vznikla především jím samotným a bez něj by nebyly. A to, že oceán, přišel až po tolika letech, behem nichž celou dobu plánovali, jak to dají opět dohromady s touto ojedinělou nic moc skladbou tento fakt jen utvrzuje. Počkejme si tedy na album, ale osobně nečekám zázraky. Pořád to bude, asi lepší než téměř všechny české skupiny, už jen z hlediska stylu, který dělají, ale kvalit starého Oceánu s absencí původního skutečného skladatele nedosáhne. Ale fandím jim, ČR potřebuje jako sůl skupinu, jakou jsou oni.

 • Co to je? (XY, 09.05.2011 17:01) Reagovat

  Odlesk tvůj?Větší shit jsem neslyšel.Tohle by mohla zpívat kdejaká Superstar.Song,který má jen začátek a konec ale uprostřed je .......Že už v roce 1993 uvažovali že se vrátí!?Tak proč to neudělali už tehdy?Vlastně to nešlo.To žil ještě Petr Muk.Ten už do toho ale nechtěl a tak se zbytek Oceánu bál jít do toho bez něj.Petr zemřel a ejhle,Oceán je zpět.
  NOVÝ OCEÁN=TRAGÉDI.

  • Re: Co to je? (seaff, 10.05.2011 07:51) Reagovat

   co se týče návratu Oceánu a okolností tak mlč, nic o tom nevíš a jen plácáš jak Ti to je jasné, přito víš .........

   s tou písní máš ale pravdu, to je skutečně síla a s Oceánem to nemá nic společného, na comeback song je to ukrutné

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Janek Ledecký, Ivan Hlas a Hanz Sedlář - Vyprávět o tom, jak zní hudba, je vždycky neuchopitelné
Rozhovory: Janek Ledecký, Ivan Hlas a Hanz Sedlář - Vyprávět o tom, jak zní hudba, je vždycky neuchopitelné "Písničky jsem chtěl absolutně překopat, aby to nebyl systém, kdy je kapela hraje tak, jak je všichni známe z nahrávky a koncertů, a pak se k tomu naroubuje dalších 50 muzikantů," říká Janek Ledecký o symfonickém turné. Skladby... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Opeth - In cauda venenum 9/10
Recenze: Opeth na albu "In cauda venenum" nalezli svou pravou progrockovou tvář Moře vody proteklo v deathmetalové řece jménem Styx a Mikael Åkerfeldt museli zaplatit Charónovi asi velké výkupné, aby jej pustil zpět z podsvětí na rodnou půdu. "Pustím tě, ale už nikdy nebudeš growlovat a z progresivního deathu... čtěte zde
Vydáno: 14.10.2019 00:00 v sekci Recenze
3
Mirai - Arigató 7/10
Recenze: Mirai přinášejí na "Arigató" svěží, dospělejší zvuk Že Mirai zkrátka umějí skládat dobré písničky, víme už z debutu "Konnichiwa". Snaha zalíbit se každou skladbou ale byla trochu na škodu. Právě tomu jako by se kapela na dvojce "Arigató" chtěla vyhnout. Vytvořila povedenou, hravou... čtěte zde
Vydáno: 12.10.2019 10:00 v sekci Recenze
12
Petr Fiala (Mňága a Žďorp) - Mám nárok na melancholické skuhrání
Rozhovory: Petr Fiala (Mňága a Žďorp) - Mám nárok na melancholické skuhrání Mňága a Žďorp vydává již čtrnácté album "Třecí plochy". Dvanáct nových písní přináší staré dobré smutnoveselí, na které jsou fanoušci zvyklí. "Smutný, depresivní písničky se píšou daleko líp, je to primitivní emoce,... čtěte zde
Vydáno: 11.10.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
4
Pixies, Blood Red Shoes, Forum Karlín, Praha, 8.10.2019
Naživo: Dvojkoncert Pixies a Blood Red Shoes potěšil i naštval Alternativní rockeři z Bostonu se od svého návratu na scénu v roce 2004 skoro nezastavili. Co začalo jako opatrné zveřejňování EPček s pár písničkami, se proměnilo ve výbornou regulérní řadovku "Indie Cindy", na kterou navázaly... čtěte zde
Vydáno: 10.10.2019 08:46 v sekci Naživo
14
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Finální den Colours Of Ostrava patřil The Cure, Rosalía předčila všechna očekávání (21.07.2019 22:54)
- Fotogalerie: Obrazový průvodce po finále ostravských Colours (21.07.2019 14:42)
- Fotogalerie: První den Metronome Festivalu v obrazech podruhé (22.06.2019 13:50)
- Fotogalerie: První den Metronome Festivalu v obrazech poprvé (22.06.2019 13:50)
- Naživo: Oceán pokřtil desku "Femme Fatale" na lodi (13.05.2019 11:03)
- Rozhovory: Oceán - Naším kořením je hudba a láska (10.05.2019 09:00)
- Naživo: Jak Khoiba křtila v MeetFactory (29.04.2019 17:10)
- Fotogalerie: Khoiba v MeetFactory pokřtila nové album (23.04.2019 17:11)
- Khoiba představí novou desku již tuto středu v pražském klubu MeetFactory (15.04.2019 10:54)
- Nové desky 13/2019 - od Khoiby přes Amandu Palmer po Michala Pavlíčka (27.03.2019 06:41)

ALBUM TÝDNE 41/2019

Opeth
In cauda venenum

Moře vody proteklo v deathmetalové řece jménem Styx a Mikael Åkerfeldt museli zaplatit Charónovi asi velké výkupné, aby jej pustil zpět z podsvětí na rodnou půdu. "Pustím tě, ale už nikdy nebudeš growlovat a z progresivního deathu jen prog budeš ctíti," dal mu převozník podmínku. A tak je tu "In cauda venenum".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 16.10.
Chromatics (USA) (MeetFactory, Praha)
St 16.10.
Heather Nova (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Čt 17.10.
Charlie Cunningham (UK) (Roxy/NoD, Praha)
Čt 17.10.
Hilltop Hoods (AUS) + Mojo Juju (Lucerna Music Bar, Praha)
So 19.10.
Allah-Las (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 19.10.
Tourist (UK) (Café V lese, Praha)
Po 21.10.
Lucky Chops (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 22.10.
Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup (Forum Karlín, Praha)
St 23.10.
BE27: Tangerine Dream (DE) (Roxy, Praha)
St 23.10.
Ghost-Note (USA) (Metro Music Bar, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Karel Gott Jonas Blue Armand Van Helden Ready Kirken Metallica Kryštof Thomas Dybdahl Lady Gaga 11 Fingers Records Highly Suspect Ringo Deathstarr New Kids On The Block Jaga Jazzist Kool And The Gang Blood Red Shoes The Cure Coldplay Wanastowi Vjecy Rihanna Radio 4
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver