Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
100°C - Přece nebudeš jezdit do smrti trabantem

100°C - Přece nebudeš jezdit do smrti trabantem

Vydáno: 12.04.2011 05:00 v sekci Rozhovory - Petr Adámek | foto: facebook interpreta

Ulovit pět mladých kluků v jeden čas na jedno místo není legrace. Tím spíš, když jde o tak aktivní jedince, jako jsou 100°C. Podařilo se a vyplatilo se. Víc hlav víc ví a kromě obligátních témat jsme porozprávěli třeba o rozdílech mezi trabantem a volvem nebo o současné "ruské okupaci" západních Čech.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
100°C
© facebook interpreta
Právě vydáváte svoje první DVDčko se záznamem koncertu z loňského Open Air Festivalu. Proč právě odsud a ne ze samostatného klubového koncertu?

Mojjo: Hlavně proto, že se nám ten festival líbí. Je nový, multižánrový, podobně laděný jako slovenská Pohoda, progresivní... Podle mě na naší festivalové mapě podobný festival chyběl.

A také asi proto, že na něm trochu spolupracujete...

Mojjo: To taky, ale tenhle důvod nebyl úplně podstatný. Ten nápad vznikl už dřív. Rok předtím jsme chtěli natáčet na Rock For People, už jsme měli všechno domluvené, jenže Jakub si chvíli předtím zlomil nohu, takže jsme to museli zrušit.
Joshua: Reakce byly fajn, atmosféra taky a celkově jsme z toho vystoupení měli dobrej pocit.

Pokud jde o distribuci, placka vyšla v nákladu sto tisíc jako příloha Rexlexu. To je v době dnešních (ne)prodejů docela výhra...?

DJ At Work: Sto pět tisíc.
Joshua: Má to status exkluzivního releasu. Od devadesátých let nic takového neprobíhá. A když jo, tak ne v takovém měřítku.

100°C
© facebook interpreta
Vždyť desky čas od času jako přílohy časopisů vycházejí? The Prostitutes, Prohrála v kartách

Joshua: Určitě, ale ne v takovém čísle. Navíc, když něco takového vyjde s časopisem, většinou se tím zvýší jeho cena. To jsme nechtěli. Říkali jsme si, že to DVDčko chceme ukázat všem, aniž by někdo musel vytáhnout z kapsy víc peněz. Má to být takový dárek pro fanoušky.
Laury: Trend je dneska takový, že lidi za muziku nechtějí platit. CD jako médium už není populární a kapely to řeší tak, že když něco vydají, dají to zdarma ke stažení na internet. I z toho důvodu je super, že to DVD se zadáčo dostane k lidem.
Fíďa: Hlavně je super, že jsme se domluvili právě s Reflexem, který všichni čteme, máme ho rádi a myslíme si, že v kontextu naší mediální scény má smysl.
Mojjo: Jak říkal Laury, kamenné krámy nefungují. Teda pokud nejsi "tepláková" maturitní zábava. My sami vlastně nevíme, co to udělá. Samozřejmě je jasné, že se celý náklad neprodá. Co se nám z Reflexu vrátí, nabídneme v létě návštěvníkům Open Air Festivalu a lidem, kteří budou chodit na naše koncerty.
Joshua: Zpátky k tvojí otázce - pamatuju si, že u kapel, které jsi zmínil, to proběhlo, a jsem za to rád. Ty kapely samy hledají nové cesty a jsou kreativní. Ohlížet se na vydavatelskou firmu nebo jakože manažera v dnešní době nefunguje. Co si neuděláš sám, to nemáš.

100°C...

100°C
...se stále rádi - ačkoliv méně a méně - vracejí do Mariánských Lázní, kde prožili mládí a které pro ně nadále mají svoji "romantiku a melancholii". Do "velkého světa" nakoukli v roce 2003 vítězstvím v prvním ročníku vyhledávací talentové soutěže Coca-Cola PopStar a od té doby patří k tuzemské hudební špičce. 100°C mají rádi pestrost a jejich hudební přesahy sahají od moderního rocku až k drum & bassu, dubu nebo funku. Původní šestice Jakub "Joshua" Johánek, Ondřej "Mojjo" Urbanec, Fíďa, Laury, DJ At Work a Špalda nahrála tři studiové desky, čerstvě vydává svoje první DVD z loňského vystoupení na Open Air Festivalu a už jako pětice pracuje na čtvrté řadovce.

Na DVD je vedle samotného koncertu také dokument mapující vaši historii od úplných začátků. Popravdě jsem vůbec netušil, že jste začínali s crossover/hc muzikou?

Laury: To je vývoj. Tak je to ve všem ostatním - přece nebudeš jezdit do smrti trabantem. Zatímco některé kapely v tom trabantu jezdí dodneška, my se snažíme aspoň trochu sledovat současnou scénu a reagovat na ni.
Fíďa: Na druhou stranu, když toho trabanta udržuješ, vydrží často dýl než nový volvo. (smích) Ne, je to asi i o tom, že stárneme.

Obecně vzato se mi zdá, že každá mladá kapela začíná na punku. Něco ve smyslu: Tři akordy dokola a paříme...

Fíďa: To je právě ta vývojová fáze. Někdo na tvrdé hudbě začne a v dalším průběhu se k ní navrací jenom v rámci vzpomínek nebo feelingu. Třeba jak drží kytaru. Prostě jsi někdy ten hardcore hrál a křičel jsi na lidi a zůstane to v tobě. Nebo je to tvoje životní cesta a v téhle muzice se dál vyvíjíš. Takových lidí je ale míň.
Joshua: Každej mladej člověk chce revoltovat, to je jasný. Chce mít tu moc říkat svůj názor, i když ještě nedává smysl. Jen jemu jo. Ale je to dobře, protože v takových chvílích někdy vznikají věci, které jsou nesmrtelné.
Mojjo: Je to taky dost o trendech. Punku a revolty už bylo dost, takže dneska chtějí být kapely spíš ukázněné.

100°C
© archiv 100°C
Když mluvíme o stylech, 100°C si prošli mnoha styly a žánry přes tvrdou rockovou muziku, dub a reggae až po "rock'n'roll pro 21. století", jak jste nazvali poslední desku "Brant Rock". Tušíte, co bude dál?

Mojjo: Vždycky bude podstatné to, v jakém nástrojovém hraní hrajeme. Nikdy nebudeme experimentovat třeba s klarinetem nebo perkusemi. Pro nás je hlavně důležité, aby každá deska reflektovala svoji dobu.

Velkým mezníkem ve vaší minulosti byla výhra v Coca-Cola Pop Star. Dokážete odhadnout, kde byste dnes bez téhle soutěže byli?

DJ At Work: Určitě bychom hráli dál. Otázka je, jestli by ta kapela vydržela a fungovala tak aktivně jako dneska. To znamená vydávala desky, točila klipy, jezdila na festivaly a tak dál.
Joshua: Vítězstvím na téhle soutěži přeskočíš pár schodů, na kterých můžeš spadnout a rozbít si koleno. Takhle je sice přeskočíš, jenže vzápětí se na ně stejně vrátíš. Těm schodům se nevyhneš.
Mojjo: Cola-Cola nás naučila, co je showbusiness, což jsme do té doby nevěděli. Taky jsme zjistili, že naše republika je na tuhle scénu strašně malá a kapely se tady přetahují o jednotlivé fanoušky. My jsme díky té soutěži zažili určitý hype, který k nám přivedl fanoušky, ale kdybychom sami nebyli aktivní, tak nám ty fanoušky ukradne jiná kapela, která zrovna bude mít ten svůj hype.

100°C
© 100c.cz
Vedle nesporných výhod jste se ale tenkrát ve smlouvách zaháčkovali k několika povinnostem, ne vždy příjemným.

Joshua: Nebylo to tak strašný.
Fíďa: Colu jsme pít nemuseli. (smích)
Mojjo: Nejvíc jsme se báli, že budeme muset hrát před obchodními centry.
Joshua: Nakonec to bylo tak, že věci, z kterých se nám tenkrát ježila srst, se nestaly. Takže jsme neměli štěstí nejen v tom, že jsem vyhráli se statusem nezávislé kapely, ale že jsme jí i částečně zůstali.
Fíďa: Předtím jsme nehráli nijak dlouho a tímhle jsme dostali sakra dobrou šanci! Nahrávat ve studiu se super zvukařema a technikama, na super zvuku, na dobrý nástroje, jet turné se Support Lesbiens pro tisíce lidí... Tohle je totální zkušenost.
Joshua: Ono je to hlavně osm let, to by taky mělo zaznít.
Mojjo: Jo, doba se mění. Tenkrát tady nebylo takový připojení na internet, všechno se řešilo přes televizi a časopisy. Třeba když jsme hráli první koncerty, volali jsme si z pevných linek, protože nebyly mobily. Dneska je to všechno od základů jinak.
Fíďa: Iggy Pop používal telegraf. (smích)

Za poslední dobu jsem vás viděl hrát dvakrát "jinak". Před rokem v Paláci Akropolis akusticky a nedávno tamtéž se speciálním tanečním setem. Ten byl super, nechystáte repete?

Mojjo: Když se objeví příhodná akce, půjdeme do toho.
Joshua: Díky tomu tanečnímu setu jsem se mohli zdokonalit i v dalších stránkách, jako třeba udělat vizuální show. A pokud jde o to akustické vystoupení, něco podobného bych si chtěl vyzkoušet v nějakém intimnějším prostoru. Musí to ale mít svůj smysl - správnou příležitost a odpovídající atmosféru.

100°C
© 100c.cz
Dočetl jsem se, že Ondra má vystudovanou filmovou školu. Znamená to, že videoklipy si děláte sami?

Joshua: Děláme. Tím se zároveň dostáváme na začátek našeho rozhovoru. To DVD vzniklo komplet v naší produkci. Ondra ho celé režíroval, stříhal a barvil. Kája dělal produkci a já se zabývám zvukem, takže jsem ho celé míchal. Když si umíš věci udělat sám, má to minimálně pro tebe mnohem větší hodnotu. A když se to dozví i posluchači, v tomhle případě diváci, tak snad i pro ně.

Důležitá otázka - jak se to má s novou deskou, makáte na něčem?

Joshua: Máme toho připraveného dost, ale musíme tomu dát společnou tvář. Zatím chystáme na duben singl s klipem, který bude desku předznamenávat.
Mojjo: Chceme ji vydat ještě tenhle rok. A co bude pro 100°C nové, na desce bude chybět trumpeta. Trumpetista Špalda odešel.
Joshua: Je ale důležité říct, že vše proběhlo v klidu. Má svoji rodinu a my to respektujeme a přejeme mu všechno nejlepší.

V blízké době, konkrétně 13. dubna, vás čeká křest DVD v Praze. Chystáte něco speciálního?

Joshua: Nechystáme. Neměl bych to asi říkat, ale celá ta akce s DVD byla dost náročná, takže v Hard Rock Cafe si chceme hlavně v pohodě zahrát, potkat lidi, kteří nám pomáhali s tím DVD, a užít si večer. Žádnej hype - spíš večírek.
DJ At Work: Bude to ale za velmi lidovou cenu, to tam napiš.

Původem jste z Mariánských Lázní. Neslýcháváte tam v ulicích taky víc ruštinu než češtinu jako v nedalekých Karlových Varech?

Laury: Maličko to tam roste, ale zatím v pohodě. Když jsem ještě bydlel ve Varech a chodíval jsem přes tu kolonádu do práce, tak jsem ale opravdu neslyšel jinou řeč než ruštinu.
Joshua: Dokud nemáš nějakou nemovitost, tak máš klid. Ale když ji máš a nechceš ji prodat, tak se musíš rozloučit s klidným životem. (smích)

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • 100C ? (Filip, 12.04.2011 08:20) Reagovat

  Oni ještě existujou ? Proč ?
  Taky zapomněli zmínit, že vydání DVD v takovém počtu kusů má pramálo společného s těma kecama co řekli. Hlavní důvod je skvělý prachy přes OSA-u, což není žádná hanba, tak proč kolem toho šlapat...

 • to filip (Ondra, 12.04.2011 15:38) Reagovat

  s OSOU ty Idiote to nemá si nic společného, Osa platí interprety když se hraje na a Radiu v TV a je to pro větší počet lidí , ale když je to cílené takto k fanouškům jako dárek tak z toho kapela nemá nic navíc musela určitě zaplatit hodně peněz aby to nic nestálo... mysli!

 • ale proč ne (TT, 13.04.2011 06:28) Reagovat

  "My sami vlastně nevíme, co to udělá." - neudělá to nic ;)

 • S Váma je sranda (Petr z Dobříše, 15.04.2011 18:43) Reagovat

  No myslim, že 100 °C je fakt dobrá kapela. Problém je, že na tom DVD vypadají jako by je to nebavilo a to světlo a úmyslně vystřihaný záběry na lidi tomu taky moc nepřidávaj. Dále mi přijde, že je to precizně zahraný. Ještě bych chtěl reagovat na OSA kecy. Hele vydání u Reflexu může stát klidně půl milionu a prachy z osa a intergramu jsou malý - myslim, že vůbec nestojí za to se o tom zmiňovat.
  Problém je, že tuhle kapelu všichni znají a ten živák si myslim zase tak vysokej výsledek mít nebude. Mnohem víc by pomohlo kdyby natočili pořádnej hit. Od Azataki nic opravdu velkýho nepřišlo. Jo a druhej problém je, že lidi v Čechách jsou čůráci a poslouchaj skáčko, redneck punk, a redneck metal :-)))))
  Těší mě jak vyprodávaj kluby třeba Charlie Straight, jsem rád, že takováhle kapela může fungovat i mimo Prahu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marilyn Manson - Don't Chase The Dead 8/10
Video: Marilyn Manson a Norman Reedus v "Don't Chase The Dead" připravují loupež Marilyn Manson zase jednou prochází lepším obdobím své kariéry, což korunoval vydáním zdařilé jedenácté studiovky "We Are Chaos". Obměna spolupracovníka přinesla do tvorby jednapadesátiletého rodáka z Cantonu opět nové vlivy a... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2020 08:59 v sekci Audio / Video | Video
3
Kylie Minogue - Magic 8/10
Video: Kylie Minogue v klipu "Magic" vzpomíná na magické časy, kdy se v klubech tančilo bez roušek Již nyní můžeme s jistotou říct, že i v podivném roce 2020 se přece jen vykrystalizuje dominující hudební žánr, který se promítne do tvorby hned několika popových hudebních interpretů. V uplynulé dekádě jsme tu měli... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2020 13:22 v sekci Audio / Video | Video
26
Ava Max - Heaven & Hell 6/10
Recenze: Ava Max je na debutu "Heaven & Hell" tak skvělá, až je dokonale otravná Slečna s albánskými kořeny, která si neumí rovnoměrně zastřihnout vlasy, konečně po dvou letech od prvního singlu přichází s albem. Na "Heaven & Hell" se Ava Max představuje jako anděl s ďáblem v těle, vše je ale zabaleno do... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2020 08:00 v sekci Recenze
39
Nové desky 37/2020 - od Avy Max přes Keitha Urbana po Ziggyho Marleyho
Nové desky 37/2020 - od Avy Max přes Keitha Urbana po Ziggyho Marleyho Přináší vám covid špatnou náladu? Co takhle si ji zlepšit novinkami od Avy Max, countryové hvězdy Keitha Urbana, norského zpěváka Lida, údernice jménem Cindy Blackman Santana, MAXe, Elderbrooka, Napalm Death, A. G. Cooka, rodinným... čtěte zde
Vydáno: 24.09.2020 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
6
Pohled do českých hitparád - 38. týden 2020
The Weeknd v rádiích sesadil Avu Max, Sergei Barracuda triumfuje v albovém žebříčku Rádiová i albová hitparáda hlásí nová jména vítězů. Éter opanuje The Weeknd, který s "In Your Eyes" navazuje na úspěch předešlého hitu "Blinding Lights". V albech pokračuje dominance rapu, tentokrát vyšplhal nejvýše Sergei... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2020 12:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Record Store Day bude letos ve třech fázích (03.06.2020 09:31)
- Video: Iggy Pop v klipu "We Are The People" vzpomíná na Lou Reeda (15.03.2020 08:52)
- Zemřel Ivan Král (02.02.2020 23:25)
- Audio: Cage The Elephant si do hitovky "Broken Boy" přizvali Iggyho Popa (25.01.2020 13:54)
- Video: Support Lesbiens jsou v klipu k "Here I Am" černobílí, ale hudebně barevní (25.11.2019 13:42)
- Recenze: Iggy Pop si jde na "Free" svou vlastní cestou (12.09.2019 08:00)
- Nové desky 37/2019 - od The Highwomen přes Milese Davise po Iggyho Popa (11.09.2019 06:56)
- Audio: Na skladbu "Free" stačí Iggymu Popovi 100 vteřin - a punk to rozhodně není (19.07.2019 17:34)
- Video: Support Lesbiens v "New Generation" ukazují nefalšovanou koncertní energii (12.06.2019 13:38)
- Video: Support Lesbiens natočili klip k "Hazardérovi" na křtu. Zpívají v něm o uličníkovi v každém z nás (06.04.2019 16:41)

ALBUM TÝDNE 38/2020

Jacob Collier
Djesse Vol. 3

Některé desky jsou tak dobré, že se o nich v podstatě nedá psát. Jednoduše se musejí slyšet. To je případ i počinu s názvem "Djesse Vol. 3". Natočil jej Jacob Collier a je to neskutečná jízda, během níž se míhají styly jak na horské dráze, ale vozítko zároveň pevně drží na kolejích.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 05.10.
Coals (PL) (Café V lese, Praha)
Čt 08.10.
The Chainsmokers (USA) (Tipsport Arena, Praha)
Ne 11.10.
Jaga Jazzist (NO) (Roxy, Praha)
Út 20.10.
Postmodern Jukebox (USA) (Roxy, Praha)
Út 20.10.
Faces On TV (BE) (Café V lese, Praha)
Pá 23.10.
Fource Live: FVLCRVM + Laokoon (Fuchs2, Praha)
Ne 01.11.
The Weeknd (CAN) (O2 Arena, Praha)
Pá 06.11.
OneRepublic (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 06.11.
Asking Alexandria (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 07.11.
David Keenan (IE) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Lady Gaga Beyoncé Taylor Swift Kryštof Coldplay Metallica Katy Perry Chinaski Adele Ewa Farna Ava Max Madonna AC/DC Rihanna Sia The Cure Britney Spears Vypsaná fiXa Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver