Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Tiësto - Hodně tvrdě jsem makal, abych to dotáhl takhle daleko

Tiësto - Hodně tvrdě jsem makal, abych to dotáhl takhle daleko

Vydáno: 29.03.2011 05:00 v sekci Rozhovory - Jaromír Koc | foto: tiesto.com

Holandský DJ Tiësto přijel v únoru tajně do Prahy, aby zahrál na soukromé akci automobilky Škoda. Rozhovory poskytl pouze televizním a hudebním kanálům, jedinou webovou výjimkou byl právě musicserver.cz. Tiësto bývá často dost nemluvný, ale během našich vyhrazených patnácti minut se pěkně rozpovídal...

DJ Tiësto
© Škoda Auto
Tipuju, že "škodovkářům" určitě představíš i svůj nový singl, který jsi ukuchtil s kolegou Hardwellem. Jak ke spolupráci na tracku "Zero 76" vůbec došlo?

Já Hardwella znám už nějaký čas. Často jsme hráli kus od sebe na Ibize. Když jsme zase byli jednou ve stejnou dobu právě na Ibize, pozval jsem ho k sobě na akci, kde jsme následně hráli na jednom pódiu, a on mi najednou říká: "Měli bychom spolu něco natočit." Oba jsme se narodili ve stejném městě, v malinkém městečku jménem Breda. Když jsme track po několika týdnech natočili, přemýšleli jsme, jak ho nazveme. Víš, ona je velmi malá pravděpodobnost, že se v jednom městě narodí dva kluci, kteří se následně stanou celosvětově známými dji, navíc Breda je opravdu velmi malé město, které leží na odlehlém místě, a tak jsme si řekli, že tu skladbu pojmenuje podle směrovacího čísla toho našeho milovaného rodiště.

To je dobrý nápad. Ale udělal jsi toho v poslední době o dost víc. Například i hodně remixů pro interprety, kteří zrovna nepatří do taneční hudby - Amy MacDonald, HIM nebo například Katy Perry. Jak si vlastně vybíráš, pro koho děláš remix? Musí se ti líbit originál té písně, nebo to bereš prostě podle toho, kdo tě osloví?

Mám opravdu hodně poptávek po remixech a je pravda, že je hodně těžké vybrat. Ale aspekty jsou dva - buď se mi musí líbit originál, nebo musím při poslechu dotyčné písně okamžitě dostat nápad, jak do toho remixu dát tu typickou Tiëstovu pečeť kvality...

Před časem jsi získal prostřednictvím ankety časopisu MIXMAG cenu jako nejlepší DJ všech dob. Jaký to byl pocit?

Je to úžasný pocit a velký kompliment. Prostě nádherný pocit, že lidé z celého světa hlasovali právě pro mě jakožto nejlepšího dje všech dob...

Možná tě to těší taky proto, že jde o cenu, kterou nedávají novináři nebo odborníci, ale protože jde o hlas lidu…

Ano, přesně, je úžasný vědět, že mám takovou podporu, je to takové zadostiučinění...

Tvoje poslední deska vyšla v říjnu 2009. Kdy se dočkáme další?

No, další album vyjde v nejbližších dnech. Bude se jmenovat "Club Life Volume One", bude to mixovaná kompilace, kde bude hodně nového materiálu.

Když se bavíme o nové muzice. Ty máš vlastně v současné době ještě jeden singl, který ses navíc rozhodl dát fanouškům zdarma po dosažení sedmi miliónů fanoušků na Facebooku. Když si vybavím novinku s Hardwellem, o které jsme již mluvili, ta má něco kolem 130 BPM (beats per minute), tento singl, který je navíc použit na novou reklamní kampaň pro BlackBerry, je někde kolem 140 BPM. Jak vidíš vývoj taneční hudby? Celý se nám to pěkně zpomalilo, viď?

Jo jo, rozhodně se hudba pěkně zpomalila, co se BPM týče. I já jsem hodně změnil svůj styl. Já samozřejmě nechci zapomenout na ty staré fanoušky, kteří měli raději produkci, co jsem coby Tiësto dělal před pěti lety, kdy to bylo ještě hodně tranceové, proto čas od času udělám nějaký podobný rychlý track, jako je třeba novinka "Young Lions", kterou jsem nabídl zadarmo. Chci tak těm věrným fanouškům dát to, co měli vždy rádi, protože ne všichni přijali můj nový styl.

DJ Tiësto
© last.fm
Tím jsi mi nahrál na další otázku. Jaké byly tvoje djské začátky a jak ses dostal k tomu být profesionální dj?

Já jsem nad tím takhle nepřemýšlel. Jednoduše jsem miloval hudbu, a tak jsem hrál v klubu u nás v Bredě a okolí, přičemž za noc jsem měl gáži nějakých 45 dolarů. Ale byl jsem šťastný, že to mohu dělat. V té době neexistovalo, že byl dj byl zároveň umělcem, to se stalo až někdy v roce 1996, pokud si dobře pamatuji. Měl jsem velké štěstí v tom, že jsem byl ve správnou chvíli na správném místě a poznal ty správné lidi. Ale musel jsem hodně tvrdě makat, abych to dotáhl takhle daleko...

Vzpomeneš si na okamžik, kdy jsi z rádia slyšel poprvé nějaký svůj track? Tedy, kdy jsi poprvé na sebe byl hrdý. Vzpomeneš si, co jsi tehdy právě dělal?

Jo jo, jasně si to pamatuju. Nebyl to ale první track, který jsem udělal, poprvé jsem se slyšel v rádiu, když hráli můj remix k pecce "Silence" od Delerium. Tehdy to bylo na britském Radiu 1, byla to úplně první písnička, kterou tohle rádio zahrálo po silvestrovské noci. Ten okamžik byl pro mě opravdu velmi zásadní a výjimečný. Od té doby se to pak hrálo všude a vlastně je tento remix považován dnes už za klasiku, ale to první zahrání v rádiu mám stále v mysli.

Když jsi začínal s djingem, určitě jsi měl nějaké vzory...

Nedokážu nikoho jmenovat, prostě mě jen fascinovalo, když jsem viděl dje v klubu, jak pouštějí hudbu a mají všechny lidi na parketě úplně v hrsti. Snažil jsem se chodit na vystoupení těch nejznámějších holandských djů a vždy je s velkým obdivem pozoroval, co s publikem dělají. Tohle byl asi ten největší hnací motor i pro mě, prostě jsem je chtěl následovat a dokázat totéž.

DJ Tiësto...

DJ Tiësto
... vlastním jménem Tijs Michiel Verwest je dvaačtyřicetiletý holandský dj, producent a remixér. Na svém kontě má desítky úspěšných tanečních hitů, nespočetné množství kompilací a několik autorských alb. Podle prestižní ankety časopisu DJ Mag je třetím nejlepším djem světa. Jeho djská vystoupení patří k těm nejpropracovanějším, což už několikrát předvedl i v České republice, kde byla každá jeho show již týdny dopředu vyprodána. Obrovskou základnu fanoušků si získal i díky svému pravidelnému rozhlasovému pořadu s názvem "Tiësto Club Life", ke kterému v těchto dnech poprvé vydává i doprovodnou djskou kompilaci.

Vraťme se ještě na chvíli k tvé produkci. Jedna z nejlepších věcí, kterou jsi v poslední době udělal, byla kolaborace s Diplem s názvem "C'Mon". Zhruba po roce se ta skladba vrací v nové úpravě, kde je ke slyšení i rapper Busta Rhymes. Koho tohle napadlo?

No, Busta s tímhle nápadem přišel za mnou. Víš, když dělám tracky, jako je "C'Mon" nebo "Zero 76", soustředím se především na hudební zvuky. Ale pro účely rádia na tomto způsobu tvorby stavět moc nejde. Samozřejmě že jsem rád, když se moje věci hrají i v rádiu, a tak pokud někdo přijde s něčím kreativním, mám radost. Neznamená to, že tu věc budu hrát ve svých setech, ale v případě nové verze "C'Mon" s Bustou jde fakt o hodně dobrý nápad, který po světě ukazuje, že Tiësto nedělá jen undergroundovou taneční muziku.

Určitě to ale pomáhá i na té druhé straně. Navíc v dnešní době je téměř pravidlem, že se rap a r'n'b přibližují k taneční hudbě...

To máš pravdu, já se s Bustou Rhymesem znám už hodně dlouho a on má čas od času dost bláznivé nápady, jako onehdy ten remix s melodií ze seriálu "Knight Rider". U něho se mi líbí, že má velmi silný hlas a navíc "C'Mon (Catch 'Em By Surprise)" má i hodně silný text.

Ty celkově dost často využíváš hosty na svých písních. Když vzpomenu na poslední album "Kaleidoscope", tam to byla například Nelly Furtado, Jónsi ze Sigur Rós nebo Tegan And Sara. Jak si tyhle lidi vybíráš?

Pro mě je nejdůležitější, abych měl rád toho dotyčného umělce a jeho originální produkci. Vlastně všechny, které jsem pro "Kaleidoscope" oslovil, mám moc rád a jsem jejich fanoušek. Znám je osobně a znám i jejich produkci od začátku do konce. Takže jsme si vždy sedli, já jim pustil tracky, na kterých jsem chtěl jejich vokály, řekli jsme si, co se líbí jim, co by se naopak líbilo mně... A takhle to celé vzniklo.

DJ Tiësto
© Škoda Auto
No, jak se zdá, tak na ty správné interprety máš čuch, protože to hodně dobře funguje. Ty ale vlastně nejsi jen hvězdou hudební, ale nějaký ten měsíc už i počítačovou díky hře "DJ Hero 2". Jak došlo k této spolupráci?

Autoři této počítačové hry se obrátili na můj management, neb chtěli použít několik mých tracků. No a nás napadlo, že bychom mohli společně udělat něco mnohem většího. Že bych prostě v té hře byl i já sám. Vzhledem k tomu, že jsem obrovský fanda počítačových i video her, být sám součástí takovéto hry je pro mě něco nepopsatelného.

A už sis tu hru i zahrál?

Samozřejmě, opravdu video hry zbožňuju, a když jsem sám sebe v té hře viděl, byl jsem úplně jako malé dítě… (smích). Když třeba hraješ fotbal a následně vidíš své idoly v televizi, tak bys strašně rád byl jako oni. Když jsem hrál hry jako malý, taky jsem chtěl být tím hlavním hrdinou, no a nyní se mi to konečně splnilo…

Je pravda, že není moc lidí, kteří by tohle mohli říct...

To je pravda, jsem nejen hrdý, ale celá ta příprava byla strašně zábavná.

Zníš velmi spokojeně a šťastně. Co je pro tebe nejdůležitější, aby ses tak cítil?

Už jsem to vlastně trošku zmínil. Štěstím mého života je, že se moje hudba líbí tolika lidem, že si lidi váží toho, co dělám, a svoji náklonnost mi pravidelně ukazují. To je asi to, proč tohle dělám.

NÁZORY
 • Tiesto (Jan, 29.03.2011 12:21) Reagovat

  Nemůžu říct,že bych byl nějakým fanouškem Tiesta,ale z tohoto rozhovoru je cítit,že to je inteligentní a pohodový borec.Respect...

  • Re: Tiesto (Jaromír, 29.03.2011 13:42) Reagovat

   Honzo, děkuju za názor, naprosto s Tebou souhlasím. Tiësto i mě byl prezentován jako arogantní blb, ale pohodový rozhovor s ním bylo jedno z velkých překvapení posledních měsíců...Navíc to má ten chlap v hlavě vážně srovnaný...

 • .. (jozka cerny, 29.03.2011 22:07) Reagovat

  jen trochu nerozumim tomu, co myslel tim,ze dela undergroundovou muziku.

 • Vyborny rozhovor! (B@Dik, 30.03.2011 12:15) Reagovat

  Chvalim autora za clanok... Konecnce poriadne otazky. Najskor som sa bal, ze budem dookola citat to iste (co priniesli ine media), ale vidno, ze autor ma prehlad a kreativitu ;)
  A neviem, ja som vzdy Tiesta videl ako pohodoveho, uvolneneho a inteligentneho cloveka v rozhovoroch...

 • Pff (m4xp4yn3, 31.03.2011 11:50) Reagovat

  Jsem tu jediný, komu tenhle chlápek připadá jako průměrný, nesympatický a homosexuální muzikant?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse
Makrorecenze: Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse Tomáš Klus je občas jako prezident Zeman - sice by chtěl lidi spojovat, ale často je bohužel rozděluje. Nemůže za to ani tak jeho hudba, jako spíš názory, které se rozhodně nebojí veřejně projevovat. I to je jeden z důvodů, proč... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2022 08:00 v sekci Recenze | Makrorecenze
0
Nové desky 2/2022 - od The Lumineers přes Elvise Costella po Dymytry
Nové desky 2/2022 - od The Lumineers přes Elvise Costella po Dymytry Kolotoč hudebních novinek se už opět roztočil a tentokrát se na něm točí folk-rockoví The Lumineers, bluegrassoví Punch Brothers, nestárnoucí Elvis Costello, Angličanka FKA Twigs, indiepopoví Fickle Friends, coververze Cat Power,... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2022 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Adele - Oh My God 9/10
Video: Adele se ve vizuálu k "Oh My God" nechala několikrát naklonovat Zatímco hudební svět už několik let jede na vlně singlů a dlouhohrající alba se zdají být reliktem minulosti, Adele je to jedno. Pouze s jedním vydaným videoklipem poslala do světa nejprodávanější desku minulého roku a ukázala,... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2022 17:39 v sekci Audio / Video | Video
0
David Bowie - Toy 8/10
Recenze: Bowieho album "Toy" se vrací zpět do umělcovy diskografie. Oprávněně - je skvělé I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Razantní změna vyšla. Suede se s "Coming Up" vrátili zpět na výsluní britpopové vlny
Slavná alba: Razantní změna vyšla. Suede se s "Coming Up" vrátili zpět na výsluní britpopové vlny Jste kapela na vzestupu, publikum si vás hýčká, máte za sebou vcelku úspěšnou desku a všechno před sebou. Co se může stát, když vám odejde klíčový člen? Možnosti jsou v zásadě dvě: buď to zabalíte, nebo se k tomu postavíte... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2022 09:00 v sekci Recenze | Slavná alba
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Ze spolupráce Katy Perry a Alessa vzešla energická klubovka "When I'm Gone" (04.01.2022 17:04)
- Video: Katy Perry vzdává hold Pokémonům písní "Electric" (15.05.2021 12:16)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2020 podle musicserveru (30-21) (27.01.2021 08:30)
- Recenze: Amy Macdonald je na desce "The Human Demands" věrná poctivému hudebnímu řemeslu (10.01.2021 09:00)
- Publicistika: Ultimátní přehled zahraničních vánočních a zimních písní roku 2020 (23.12.2020 12:25)
- Video: Katy Perry unesou v "Not The End Of The World" mimozemšťané. Klipu chybí nosný nápad i sama zpěvačka (22.12.2020 18:11)
- Video: Katy Perry, Tiësto a Aitana nabádají v "Resilient" k pozitivnímu pohledu na život (23.11.2020 08:03)
- Nové desky 43/2020 - od Ariany Grande přes Keitha Jarretta po B-Side Band (04.11.2020 07:32)
- David Guetta se rozpovídal o hitu "Titanium". Chtěl do něj Katy Perry (18.10.2020 17:31)
- Nové desky 34/2020 - od Katy Perry přes Metalliku po Gregoryho Portera (02.09.2020 08:00)

ALBUM TÝDNE 03/2022

David Bowie
Toy

I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud měla Bowieho deska "Toy", natočená už v roce 2000, a oficiálně vydaná až nyní.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Adele Ewa Farna Beyoncé The Weeknd Coldplay Ed Sheeran Queen Rihanna Guns N' Roses Viktor Sheen BTS The Cure The Beatles Aneta Langerová Karel Gott Taylor Swift Dua Lipa Kryštof Lady Gaga Marek Ztracený
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu