Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Bylo nebylo...

Vydáno: 07.03.2011 00:00 v sekci Recenze - Tomáš Bláha | foto: facebook interpreta

Navazovat na všeobecně úspěšná alba je věc, řekněme, riskantní, protože v tu chvíli interpret začíná, kvůli očekáváním, v minusových bodech. Manchesterský kvintet Elbow vydává své páté album "Build A Rocket Boys!", které je až pohádkovým zamyšlením nad tím, že i po "Seldom Seen Kid" umí udělat skvělé album.

8/10

Elbow - Build A Rocket Boys!

Vydáno: 7.3.2011
Celkový čas: 51:42

Skladby: The Bird, Lippy Kids, With Love, Neat Little Rows, Jesus Is A Rochdale Girld, The Night Will Always Win, High Ideals, The River, Open Arms, The Birds Reprise, Dear Friends

Vydavatel: Polydor

Je zvláštní, kolik interpretů se posledních několik měsíců svými nahrávkami vrací do vlastní minulosti. Tento trend potvrdil i v loňském roce nadužívaný pojem hauntologie, jenž sdružoval umělce, kteří lovili zvuky ze svého dětství, aby si s nimi opět navodili ty opojně radostné vzpomínky. A i když hauntologie byla spíše doménou DIY projektů nebo širšího, ve větší části elektronického, undergroundu, je současně i nosné téma globálně zpopularizované indie kytarové scény (dobře, nyní tomu můžeme říkat mainstream). O hauntologii a její definici jako takové sice již nemůže být řeč, návrat do dětství nicméně předvedli například také Arcade Fire.

Podobnou introspektivní cestu nyní podnikli i Elbow se svojí pátou deskou "Build A Rocket Boys!". Na rozdíl od kanadských (teď už) hvězd se do svého dětství ale nevracejí fyzicky - na místa, kde vyrůstali -, ale mentálně - do pocitů, které prožívali. Koukám, že v té definici lze najít kousky mého básnického střeva.

Přestože Elbow fungují od devadesátých let a debut vydali v roce 2001 ("Asleep In The Back"), na oficiální uznání si museli počkat dalších sedm let, kdy dostali za své čtvrté album "The Sedlom Seen Kid" cenu Mercury Prize, dvě ceny Ivora Novella (ocenění za skládání a psaní písní), cenu Brit Awards za nejlepší britskou kapelu a také NME Award. Zdálo se mi to trochu jako takové gesto zadostiučinění. Po problémech s gramofirmami a novinářským klišé v podobě magického dodatku "jsou dalšími...", přičemž člověk mohl doplnit jména jako Coldplay nebo Radiohead. Nebýt "The Seldom Seen Kid", psal bych na toto místo definici nějaké kletby. Všechna jejich alba byla sice v britské top 20, ale na veřejnoprávní ceremonie to zdaleka nestačilo. Ta deska je vykoupila ze stínu všeho, včetně Radiohead, které ten rok také na Mercury Prize porazili. A ač jsou vymaněni z přítmí svého okolí, stojí nyní ve svém vlastním, ze kterého hledají cestu skrze nostalgický povzdech.

Guy Garvey a jeho kamarádi jako by tomu úspěchu nemohli dodnes uvěřit. Po splnění svých snů se vracejí do doby, kdy ten kolotoč kolem jejich kapely byl jen odvážnou představou introvertních nádeníků. Když se Garveyho ptali, jaký byl v době, na kterou "Build A Rocket Boys!" odkazuje, řekl že byl "trochu troska, šílel jsem z toho, neměl jsem být na co hrdý, ani jsem nevěřil tomu, že bych pro nějakou ženu mohl být atraktivní. Byl jsem trochu defenzivní, ale na druhou stranu plný ambicí... i když jsem neměl žádný peníze." A všechno tohle je obsaženo ve skladbě "Jesus Is A Rochdale Girl", která byla napsaná pro jeho první lásku. V té písni je vše, co na "Build A Rocket Boys!" můžete čekat. Textově i hudebně.

Vzestupy i pády jsou ale časovým odstupem odlíčeny od traumatizující sebedestrukce. Při nahrávání je netížilo svědomí, nebojovali s vnitřními démony. Jsou průvodci minulostí ve svých emotivních vzpomínkách. Vyprávějí do detailů a svůj komentář doplňují zadní projekcí, na které můžete vidět jejich radostné i ztrápené postoje. Radostné dávají důvod se pousmát, ztrápené dojímají, a to i přesto, že cítíte tu vedle stojící šťastnou přítomnost, která má vitálně odlehčující efekt. Je v tom dětská naivnost a zároveň dětinské sklony různé situace okázale dramatizovat. Imaginární pohádka, ve které je to zlé zažehnáno.

"Build A Rocket Boys!" někdy zní také jako introvertní ambice pompézních rozměrů. Skladba "Open Arms" bude jistě koncertně vyhledávaným kusem, kterým je například "On A Day Like This" z minulé desky. Hymnické pojetí, ze kterého menstruují hektolitry kýče, mě při refrénu "We got open arms for broken hearts" vždycky úplně vtáhne. Říkám si, že je to nejlepší skladba, kterou Snow Patrol zapomněli udělat. A i přes tu grandiózní naléhavost mám pocit civilnosti. Dobře, jsem Tomáš, u filmů se umím dojmout, a když tenkrát Pepa v "Poště pro Tebe" našel po letech svoji dceru, svůj obličej jsem na několik dalších hodin obtiskl do polštáře. Já Elbow prostě potřebuju.

A oni nahráli další skvělé album, které díky úspěchu "Seldom Seen Kid" už tak lehce nezapadne. Doufám, protože má potenciál na to, aby bylo opěvováno minimálně dalších 365 dní. Až na singlovou "Neat Little Rows", na níž kytary trochu ztvrdnou (zvuková paralela ke "Grounds Of Divorce"), je většina písní rodinnou rozpravou o tom, jaké to tenkrát bylo. Něžnost minimalistického vybrnkávání střídají velké smyčcové výjevy. "Build A Rocket Boys" je určitě jejich nejčistější album, na kterém jsou konflikty jen rekapitulační historkou pro kamarády. Těm je speciálně věnována poslední skladba "Dear Friends", která je pro mě snad jediným vážnějším nedostatkem (když pominu už jistou schematičnost, která je po čtyřech albech docela zřejmá). Nejsem jejich kamarád a přijde mi, na rozdíl od zbytku, plytká.

Elbow umějí psát velké hity a umějí být velkou kapelou. Když chtějí. Jejich minulost jim může děkovat, že o ní nahráli takhle dobré album. Elbow jsou jedna z mála kapel, které umějí nahrát posmutnělé nebo zasněně melancholické skladby, u kterých vám není trapně. A jasně že je v tom patos, vždyť se celou dobu bavíme o britské kapele, která mimo jiné hraje na kytaru, piáno, používá smyčce a zrovna vypráví příběhy o pocitech prožívaných ve svém dospívání, probůh!

NÁZORY
 • elbow (ludis, 07.03.2011 09:05) Reagovat

  radiohead zklamali, pj harvey fajn, r.e.m. kvalitka jako vždy, elbow to u mě zatím vyhrávají na plné čáře. the birds, lippy kids a open arms. elegantní melancholie a hlavně naprosto nádherný hlas guye garveyho, který zraje jak víno. jinak radši už nic neříkat, nepsat. jen se zaposlouchat... www.youtube.com/watch?v=NItwaz0nLJA

 • ... (ludis, 07.03.2011 13:54) Reagovat

  jinak hudba na vítání jara jako stvořená!

 • the birds (jakub es., 07.03.2011 17:45) Reagovat

  skvělý album, dobrá recenze... jen bych ještě vyzdvihl, že the birds je jeden z nejlepších songů co kdy napsali.

 • Elbow popáté (radek, 11.03.2011 21:59) Reagovat

  ... a opět originálně. Přestože znám všechna jejich alba velmi dobře divím postřehu recenzenta o "zřejmé schematičnosti". Aranžmá některých skladeb jsou hodně (retro) překvapivá a přiznám se, že se s nimi musím ještě zžít. Jinak ale fantastický vokál Guye Garveyho, který jsme v přípravném období slyšeli na poslední desce Massive Attack, a skvělá atmosférická hudba. Prostě Elbow po vysoce nastavené laťce TSSK nezklamali. Pane redaktore, při vší úctě k Vaší poměrně vyvážené recenzi, to že nejste s Elbow kamarád je bude jistě hodně mrzet :)

 • zklamání (Calavera, 15.03.2011 09:05) Reagovat

  Po přečtení recenze a komentářů mám pocit, že jsem asi slyšel nějakou jinou desku - pro mě je novinka spíš zklamáním a minulé album rozhodně nepřekoná. Podobně jako u nových Radiohead postrádám nápady a silnější melodie.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zrní - 16:07 7/10
Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu Zrní plánuje na příští rok novou desku. Bude prý veselejší, možná folkovější a budou na ní jednoduché písničky o lásce. Ale ještě než se tak stane, ohlíží se kapela za albem "Nebeský klid" prostřednictvím videa k songu... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 10:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society Vedle rocku a metalu od Deep Purple, Black Label Society, Rhapsody Of Fire, Apsu, Paula Gilberta nebo Nell a The Flaming Lips se činili i domácí hudebníci jako Kateřina Göttlichová, James Harries, Dalibor Janda, Blitz Union nebo Karel Mařík... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 16:35 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Rozhlasový Big Band Gustava Broma - I Killed This Song At Karaoke Tonight 9/10
Recenze: Dan Bárta v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vdechl na "I Killed This Song In The Karaoke Last Night" nový život známým hitům Covery jsou ošemetná disciplína. Dobře uchopená předělávka může originál pozvednout, ale máme tucty případů, kdy to byla skutečná vražda - tak jak to sebeironicky naznačuje název společného alba Dana Bárty a Rozhlasového Big... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
Me And That Man - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2 8/10
Recenze: Me And That Man se na "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2" drží stejné hry jako posledně, kouzlo se ale začíná pomaličku vytrácet Desperátská úderka Me And That Man vedená frontmanem metalistů Behemoth se vrací a přiváží druhou část svého dark country-rockového opusu "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2". Opět je to nahrávka plná hostů, které principál... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy
Rozhovory: Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy Romana Holého posluchači znají hlavně z formací J.A.R., Monkey Business či Sexy Dancers. Nyní přichází s debutovou sólovkou "Strážce klidu Vol. 1". "Nejosobnější deska, už jen proto, že je první, velmi upřímná, odkopaná, daleko... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: David Guetta si skvěle pohrál s "My Universe" od Coldplay a BTS (29.11.2021 08:13)
- Nové desky 46/2021 - od Adele přes Roberta Planta s Alisson Krauss po Stinga (24.11.2021 19:30)
- Video: Coldplay a BTS poprvé společně předvedli "My Universe" naživo. A je to teda zážitek (22.11.2021 14:52)
- Recenze: Coldplay se s albem "Music Of The Spheres" trochu ztrácejí ve svém hudebním vesmíru (14.11.2021 08:20)
- Video: Radiohead si do klipu "Follow Me Around" pozvali Guye Pearce (08.11.2021 18:42)
- Video: Coldplay s Edem Sheeranem zavzpomínali na "Fix You" (06.11.2021 15:47)
- Coldplay stanuli s "Music Of The Spheres" v čele českého albového žebříčku, Kryštof se výrazně propadli (27.10.2021 17:00)
- Video: Coldplay odstartovali týdenní rezidenci u Cordena. Přidali se Selena Gomez nebo Jacob Collier (21.10.2021 18:24)
- Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson (20.10.2021 08:00)
- Coldplay vyrazí na světové turné, Česku budou nejblíže v Berlíně a ve Varšavě (15.10.2021 09:17)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Puppini Sisters Girls Aloud Megadeth Newton Faulkner The Stranglers Miranda Lambert Mnek Umakart We Are Scientists Lainey Wilson The Record Company Herman Frank Howlin Rain Richard Dawson Regard Nylon Jail Porches Quarterhead Calin Jaromír Nohavica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu