Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Makrorecenze "Teď a tady" Davida Kollera

Makrorecenze "Teď a tady" Davida Kollera

Vydáno: 18.03.2011 12:00 v sekci Makrorecenze - Redakce

Ex-člen Lucie, čerstvě titulované jako kapela dvacetiletí, David Koller se kromě rodiny neustále věnuje i muzice. Po peripetiích kde, jak a u koho nakonec deska "Teď a tady" do obchodů dorazila. Recenze sbírá rozpačité, a tak se na album zaměřila i pětka vyvolených z musicserveru.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
David Koller - Teď a tady
Když se rozpadne nějaká kapela, jistý zármutek ze strany fanoušků vystřídá jakési zvrhlé zjištění, že od svých oblíbenců vlastně můžou získat nakonec daleko víc. Svou sólovku může totiž vydat každý člen. Čím víc členů, tím víc potenciálních alb. Novou desku takzvané skupiny dvacetiletí Lucie už čekat nelze, její hlavní pohrobci Robert Kodym a David Koller však tvořit nepřestávají a svými alby fanoušky celkem pravidelně zásobují. Aktuálně je na řadě padesátiletý bubeník Koller s nahrávkou "Teď a tady". S nahrávkou, která ovšem evidentně nebude pro každého. "Skládat jenom hity? Asi bych se styděl," nechal se slyšet muzikant v našem nedávném rozhovoru a na důkaz toho předložil desku, kterou Lukáš Benda v hlavní recenzi ocenil potupnou dvojkou s tím, že "David Koller má ve svém repertoáru desítky kvalitních, autentických písní. Z alba 'Teď a tady' k nim ale žádná nepřibude". V redakci musicserveru se ovšem našli i tací, kteří s ním nesouhlasí. Teda... tací... Vlastně byl jen jeden. A David Koller tak od nás odchází s čistou pětkou.


Honza Průša - Muzikantská radost (8/10)
Vztah k interpretovi: Respekt. Velký respekt.

David Koller je ke své vlastní škodě vizionář. S většinou svých alb předběhl dobu. Kdyby je vydal o několik let později, byla by úspěšnější (třeba ve své době kritiky strhaná Pusa). Jeho druhý problém jsou texty. Víme, jak napsal "Majolenku", básnické neobratnosti s Lucií často dokázal dokonale přebít muzikou ("Země"), takže to ve finále nevadilo. Na "Teď a tady" vybral texty od různých autorů. S některými si skvěle sedne (Oskar Petr, což se ví už dlouho), ale třeba Márdiho poetika se podle mě hodí jen k jemu samému (zase jen jeden z příkladů). A výsledek? Výborná deska. Minárikova basa je dokonalá, i jasné hity jako Kralova "Nech to být" jsou aranžované tak, aby to zas takové hity nebyly. Komplikovaně, je radost je poslouchat a neohrajete je. Ale nejde o schválnost, spíš o muzikantskou radost. Výhradou zůstávají texty, které se ke Kollerovi často nehodí nebo jsou slabé. Jenže hudba a skvělí muzikanti to, podobně jako u Lucie, nezřídka přebijí (fantastická "Začnu s tebou" s druhým, o oktávu níž položeným vokálem a la Robert Kodym). Ale nedivím se, že řada lidí desku neskousne. Vizionáři to mají těžké.

Marek Odehnal - Poklidné stárnutí teď a tady (5/10)
Vztah k interpretovi: Lucii považuji za nejlepší českou kapelu, minimálně porevoluční určitě. Podobně jako velikánům U2 se jim v českých poměrech povedlo skloubit hitparádové trháky, zlaté desky a plné koncertní haly s umělecky cennou muzikou. Sólovou Kollerovu tvorbu jsem pak už moc nesledoval, o to jsem byl zvědavější, s čím mě na novince po letech (ne)překvapí.

Nová sólová deska někdejšího lídra Lucie vyšla poměrně v tichosti a dost možná se na tom podepsal fakt, že vyšla u menšího vydavatelství a ne u jednoho z majors. To, že má Koller svá nejlepší léta už dávno za sebou, snad musí být při tak dlouhé kariéře jasné každému, přesto se u "Teď a tady" rozhodně nejedná o vyložený propadák, jak by se dle hlavní kolegovy recenze mohlo zdát. Při poslechu úvodní, naprosto příšerným křečovitým textem obdařené "Začnu s tebou" by se to tak sice mohlo jevit a na desce uslyšíme i další podobné textové úlety (například "Nech to být"), zároveň tu ale najdeme několik opravdu dobrých věcí. Jsou to singlová "Ty a já" nabízející inteligentní pop se vším všudy, silným feelingem a atmosférou starší Lucie nasáklá "Prázdný místa", tajuplná a silně atmosférická "Extáze" odkazující až někam k synthpopovým dobám a potěší i závěrečná snová "Zhasněte lampióny". Ano, ta deska je jenom průměrná a navíc bych od Kollera po čtyřech letech čekal delší album, než je necelá půlhodinka autorského materiálu, o žádný kardinální průšvih ale rozhodně nejde.

Martin Višňa - Experiment pro starší? (5/10)
Vztah k interpretovi: Lucií odkojen, Kollerem občas šokován.

David Koller - rozhovor
© Honza Průša / musicserver.cz
Nechci zastírat, že jsem vždy byl spíše kodymista než kollerista, v poslední době jsem ale častěji než písničky Wanastowek protočil přehrávačem Kollerovo stařičké "Na mě zapomeň" z jeho sólo debutu. Už tehdy ukázal, že sám chce hudbu dělat malinko jinak, stejně tomu bylo i na dalších deskách. Na rozdíl od té první sólovky a částečně albu Kollerbandu mě ale ty poslední dvě moc nebaví, nemůžu si v nich najít dostatek toho svého - na "Teď a tady" je ho asi nejméně. Jeden dva songy, určitě svižnější stejnojmenná "Teď a tady", o trochu méně "Prázdný místa". Zbytek je Koller hračička, hůře uchopitelný, nikoliv však překombinovaný, naopak zajímavý, hudebně i textově. I když někdy nad slovy začíná rozum zastavovat. Co to pěje třeba v úvodní "Začnu s tebou"? Psal ten text Márdi určitě pro něj? A co ta vostříkaná černoška v "Nech to být"? Snaha o přiblížení se mládí, když zbytek působí spíše jako hudba určená pro starší posluchače, kteří navíc hledají v hudbě už ne zábavu, ale umělecký požitek? Jako by se těch šestadvacet let věku mezi mnou a ním zase o pořádný kus přiblížilo označení propast. Proto ten průměr v hodnocení.

Petr Adámek - Dobrý úmysl, špatný výsledek (4/10)
Vztah k interpretovi: Pusu jsem nikdy neslyšel, jinak mě s Kollerem (od Kollera) baví všechno. Kollerband nejvíc.

Na rozdíl od Lukáše Bendy tvrdím, že David Koller nikomu nic dokazovat nemusí. Odskládal a odehrál si svoje, získal zasloužený respekt, k tomu vyprodukoval větší než malé množství hitů, zkrátka toho během svého působení na české scéně dokázal dost. Na nové desce upustil od písničkářské formy z předchozí "Nic není na stálo" a kromě jediné čistokrevné rockoviny "Teď a tady", kterou jako by vytáhl z šuplíku s nálepkou Kollerband, se celá deska nese ve znamení experimentů, hledání nových cest a zvuků. To samo o sobě není špatné, naopak - krok dopředu se vždycky cení. Jenže dobrý úmysl je tentokrát pohlcen špatným provedením. Devítku skladeb nedrží nic pohromadě, materiál nemá hlavu ani patu. Koller ví, že chce jít jinam, ale sám neví kam. Podobné je to s texty, kterým až na výjimky (Márdiho "Začnu s tebou") chybí vtip i nadhled. Nepochopil jsem připitoměle infantilní "Nech to být" se všemi těmi chlapečky, tabáčky, kopečky zmrzliny a zvířátky, nepochopil jsem přeplácané aranže ani ty hořící bicí za Kotvou. Celou tu desku jsem asi nepochopil.

Jakub Malar - Když to sólově nefunguje (3/10)
Vztah k interpretovi: V podstatě to nechápu. Jak může někdo působit skoro dvacet let v nejúspěšnější české kapele, podílet se na nespočtu úspěšných singlů a sólově úplně propadnout?

Pokud nebudeme počítat Kollerband (což byla více kapela než sólový projekt), tak je "Teď a tady" třetí Kollerovou deskou. A stejně jako ty předchozí to není žádná pecka. První album ještě alespoň obsahovalo hit "Chci zas v tobě spát", ale jinak? Schválně si teď zkuste jen tak z hlavy vzpomenout na nějaký jiný Kollerův sólový song. Ještě tak možná titulní píseň z druhé desky "Nic není nastálo", ale ani tu spousta lidí nezná. A není to dáno tím, že by se skladby neprotáčely v rádiích. Ono totiž není co protáčet. "Teď a tady" je snad vůbec to nejslabší, co Koller kdy vytvořil. Materiál nám zde prezentovaný je nevýrazný a nebýt to David Koller, tak nikoho nezajímá. Jediná trochu zapamatovatelná skladba je titulní "Teď a tady" a povedla se i závěrečná "Zhasněte lampiony". A tím to končí. Tentokrát nepomohli ani Oskar Petr, ani Ivan Kral (kteří se na albu podíleli autorsky). Je to jen doklad toho, jak unikátní bylo autorské propojení všech členů Lucie. David Koller je schopný muzikant a interpret a jako takového si ho moc vážím. Doufám, že nás v budoucnu ještě všechny mile překvapí.


Album: David Koller - Teď a tady
Průměrné hodnocení: 5/10
Celkový čas: 30:50
Skladby: Začnu s tebou, Ty a já, Teď a tady, Prázdný místa, Nech to být, Chlapcům hoří oči, Extáze, Best of Ty a já, Zhasněte lampióny

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • no (Honza, 18.03.2011 14:32) Reagovat

  Myslím, že je to adekvátní. Díky těm textům jsem se dostal dočasně do kómatu.

 • Šité horkou jehlou... (James, 18.03.2011 14:36) Reagovat

  ...hned v úvodním odstavci chybí čárka a slovo "hodnocení" ;-)

 • vizionář, tak to snad, né!!! (Tonda, 20.03.2011 14:00) Reagovat

  Mam rád Lucii a ještě víc mám rád Pusu, byla to skvělá kapela, ale ruku na srdce, vizionáři to nikdy nebyli. Vždyť je to obyčejný, byť zajímavý melodický rock. Nedávno v anketě soutěžili o prvenství Tatabojs s Lucií, Futuretro vyhrálo zaslouženě, na českou scénu to byl unikátní mix elektoroniky a rocku, Lucia byla jen výborná rocková kapela, nic víc, nic míň.

 • Vy jste ale kreténi! ..sorry ale jinak to nejde (čenda, 21.03.2011 16:52) Reagovat

  Až na nějaké vyjimky, nepoznáte kvalitní muziku. Teď a tady je podle mě skvělá deska a hodnocení 5/10????..sranda!
  Kde jakou HIP HOP blbost vynášíte do nebe a v rocku a folku jste uplně mimo...už mě to nebaví číst

  • Re: Vy jste ale kreténi! ..sorry ale jinak to nejde (Jirka, 21.03.2011 17:00) Reagovat

   Jo jo, zvykej si... A to v klasické recenzi dostala deska 2/10!!! Nejsem zarytý fanoušek D.Kollera, ale uznávám ho. Desku jsem slyšel a vůbec není špatná... Holt Musicserver už není prostě odborný hudební server...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 42/2019 - od Mňágy a Žďorp přes Elbow po R+
Nové desky 42/2019 - od Mňágy a Žďorp přes Elbow po R+ Půlka října bude patřit rocku, hip-hopu a částečně i klasické hudbě. Můžete se těšit na Mňágu a Žďorp, anglické Elbow, navrátivší se Lil' Kim, vídeňského Jonase Kaufmanna, zremixovaného Floexe, slovenské Nocadeň, rappera... čtěte zde
Vydáno: 16.10.2019 06:47 v sekci Novinky | Nové desky
0
Static-X, MeetFactory, Praha, 14.10.2019
Naživo: Static-X s novým frontmanem v Praze vyučovali evil disco Kultovní nu-metalová formace Static-X to měla úmrtím svého charismatického frontmana Wayna Statica spočítané. Zbylým členům se ale letos podařilo najít víc než důstojnou náhradu, a tak vyrazili na vzpomínkové turné. Spolu s nimi... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2019 19:21 v sekci Naživo
1
Pohled do českých hitparád - 40. týden 2019
Karel Gott dál vládne. V albovém žebříčku má už dvaadvacet desek Minule patnáct, teď dvaadvacet. Počet alb Karla Gotta, která se dostala do první stovky českého žebříčku, se oproti předešlému týdnu ještě zvýšil. V čele zůstává letošní výběr "80/80 největší hity 1964-2019". Ani v... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2019 15:59 v sekci Novinky | České hitparády
0
Janek Ledecký, Ivan Hlas a Hanz Sedlář - Vyprávět o tom, jak zní hudba, je vždycky neuchopitelné
Rozhovory: Janek Ledecký, Ivan Hlas a Hanz Sedlář - Vyprávět o tom, jak zní hudba, je vždycky neuchopitelné "Písničky jsem chtěl absolutně překopat, aby to nebyl systém, kdy je kapela hraje tak, jak je všichni známe z nahrávky a koncertů, a pak se k tomu naroubuje dalších 50 muzikantů," říká Janek Ledecký o symfonickém turné. Skladby... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Opeth - In cauda venenum 9/10
Recenze: Opeth na albu "In cauda venenum" nalezli svou pravou progrockovou tvář Moře vody proteklo v deathmetalové řece jménem Styx a Mikael Åkerfeldt museli zaplatit Charónovi asi velké výkupné, aby jej pustil zpět z podsvětí na rodnou půdu. "Pustím tě, ale už nikdy nebudeš growlovat a z progresivního deathu... čtěte zde
Vydáno: 14.10.2019 00:00 v sekci Recenze
3
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Luboš Pospíšil příští středu v Akropoli pokřtí svůj čerstvý živák (08.10.2019 15:31)
- Hlavní hvězdou Studentského Majálesu Brno bude David Koller (07.05.2019 12:59)
- Krásný ztráty live oznamují další jména. S Michalem Prokopem si zazpívá i David Koller (05.03.2019 13:34)
- Lucie v roce 2019 vyrazí i do menších hal (28.11.2018 13:09)
- Naživo: Máme je rádi a budem je mít rádi (24.11.2018 11:42)
- Top 10: Deset aktuálních knih o českých muzikantech a od českých muzikantů (13.11.2018 14:00)
- Recenze: "EvoLucie" je jako film od Svěráka (12.11.2018 12:15)
- Naživo: Oslava sta let republiky se nesla v duchu karaoke Pražského výběru (29.10.2018 15:15)
- Fotogalerie: Koncert "100 let republiky" v obrazech (29.10.2018 11:01)
- Pojďte oslavit "100 let republiky" bigbítově! (25.10.2018 18:58)

ALBUM TÝDNE 41/2019

Opeth
In cauda venenum

Moře vody proteklo v deathmetalové řece jménem Styx a Mikael Åkerfeldt museli zaplatit Charónovi asi velké výkupné, aby jej pustil zpět z podsvětí na rodnou půdu. "Pustím tě, ale už nikdy nebudeš growlovat a z progresivního deathu jen prog budeš ctíti," dal mu převozník podmínku. A tak je tu "In cauda venenum".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 17.10.
Charlie Cunningham (UK) (Roxy/NoD, Praha)
Čt 17.10.
Hilltop Hoods (AUS) + Mojo Juju (Lucerna Music Bar, Praha)
So 19.10.
Allah-Las (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 19.10.
Tourist (UK) (Café V lese, Praha)
Po 21.10.
Lucky Chops (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 22.10.
Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup (Forum Karlín, Praha)
St 23.10.
BE27: Tangerine Dream (DE) (Roxy, Praha)
St 23.10.
Ghost-Note (USA) (Metro Music Bar, Brno)
Čt 24.10.
Jesca Hoop (USA) (Café V lese, Praha)
Čt 24.10.
BE27: Manon Meurt + Luvver (SK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Karel Gott Jonas Blue Armand Van Helden 11 Fingers Records Thomas Dybdahl Ready Kirken New Kids On The Block Kryštof Jaga Jazzist Radio 4 Blood Red Shoes Kool And The Gang Inna Highly Suspect Hellyeah Ringo Deathstarr Walk On Fire Lady Gaga Wanastowi Vjecy Metallica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver