Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Lykke Li - Wounded Rhymes

Usoužené básně hory přenášejí

Vydáno: 10.03.2011 05:00 v sekci Recenze - František Štibora | foto: facebook interpreta

Před několika lety jistá kamarádka popové bohyně Robyn ukázala, jak hluboce mohou zapůsobit mladické romány. Dnes ona dotyčná - Lykke Li - dokazuje, že popových bohyň není nikdy dost, čemu všemu je popový Olymp otevřený a že i poraněné verše mohou ohromit svou velkolepostí. Vydává "Wounded Rhymes".

9/10

Lykke Li - Wounded Rhymes

Vydáno: 7.3.2011
Celkový čas: 41:02

Skladby: Youth Knows No Pain, I Follow Rivers, Love Out Of Lust, Unrequited Love, Get Some, Rich Kids Blues, Sadness Is A Blessing, I Know Places, Jerome, Silent My Song

Vydavatel: Supraphon

Jsou tomu necelé tři roky, co jedna mladičká Švédka poskytla světu další důvod, proč vyhlížet vše, co se na severu Evropy v popových kuloárech šustne. Onou seveřankou byla Lykke Li a oním argumentem bylo album "Youth Novels". Stačilo tehdy spojit jeden kouzelný hlas, dvě ruce Bjorna Yttlinga, pár pro zdejší obor nezvyklých hudebních nástrojů, několik dalších osvícených hlav a lehce návyková substance byla na světě.

Mezi jejími uživateli se ale našli i tací, kterým její návykovost nestačila. Ti, kterým vadilo, jak ono album všechen megalomanský potenciál jen naznačovalo. Jak si to šinula svým závodem o pozornost posluchačů jen s polovičním odhodláním, snad ze strachu z výhry. A pro ty Lykke Li během té doby vyrostla, zesílila, vše potřebné ponechala, další nástroje přidala a rozhodla se opřít do nohou naplno. Tak, aby ji tentokrát stupně vítězů neminuly. Aby si celý průběh běžeckého dramatu všichni přítomní užili bez výhrad. A aby naplno předvedla, jak mnoha velkých věcí je schopná. Jakým vývojem prošla.

Zatímco před třemi lety jí malinko docházel ke konci cesty dech a občas nepatrně zahýkala i během ní, při "Wounded Rhymes" si razí trasu tak suverénně a dýchá tak neotřesitelně, že by pro ni zřejmě nepředstavovalo problém každému z diváků spontánně poskytnout umělé dýchání. Stejnou vervu, s jakou vše otevírá skandování plná "Youth Knows No Pain", je možno najít i při grandiózním finiši v "Silent My Song".

Lykke Li se ale během letošního klání neprojevuje jen jako nějaká roky protřelá běžkyně, která si ze setrvačnosti přispěchala pro medaili. Kdepak, na to jsou teskné líbeznosti jako "I Know Places", "Unrequited Love" nebo "Love Out Of Lust" příliš vítaným zvolněním, které vám umožní pochválit se za to, jaký úctyhodný kopec typu "I Follow Rivers" jste pokořili. Případně si se slzou připomenout, jak nesnadné je někdy při tom utíkání míjet ona známá místa se srdcem obtěžkaným onou neopětovanou nebo neovladatelným chtíčem zažehnutou láskou.

Dohánět ke žhavým myšlenkám samozřejmě švédská svůdnice uměla už dřív, jen na to tehdy šla přes stydlivě lolitkovské kvality. Dnes je tomu ovšem jinak a její účinný sex-appeal stojí na mnohem důraznějším přístupu k oduševnělosti. Místo nesmělého roztančeného pobízení ke sblížení od dívky s krásnými slůvky na rtech hýčkající si v náručí zázračné melodie k vám odvážně přikročí silná dospělá žena, která vám své čarovné tóny, uvědomělé in-your-face texty a smyslné pohyby předvede tak rázně, že se vaše kalhoty pravděpodobně okamžitě rozepnou z vlastní vůle. "Get Some" budiž toho adekvátně rajcovním příkladem. A stěží vám bude překážet, že u ucha možná občas zaslechnete nádherně vášnivé oslovení "Jerome".

Těmto dovednostem také značně napomáhá i významná proměna jejího hlasového projevu. Lykke Li se začal přejídat fakt, že byla na úkor všech ostatních zásadních přísad přikládána přílišná pozornost její debutové vokální roztomilosti, a místo slaďoučce nevinného někdejšího menu je tentokrát přichystán vydatný, chuťově pestrý a přitom pečlivě vyvážený raut. Minule se podávaly takřka výhradně křehké dezerty a na jazyku se jemňounce rozplývaly laskonky jako "Little Bit", tentokrát na stole láká hostina hodná statných mužských a sluchovody čekají i žranice jako "Rich Kids Blues", v níž slečna kuchařka zpívá tak ostře, že se šokované flákoty masa samovolně krájejí na ultrajemné nudličky. I proti eventuální alergické reakci z jahod ve víně hrozící při nepatřičnými emocemi zavánějícím "Sadness Is A Blessing" je hostitelka pojištěna - s tím, jak syrově je ona pochutina podávána, o nějakém kýči snad ani nemůže být mezi účastníky hodokvasu po řádném natrávení řeč. Mňamka po celý večer.

Trávicí cyklus je ostatně pro "Wounded Rhymes" jednou z dalších silných zbraní. Deset písní a každá z nich se vám v paměti může zapsat jako vybraná delikatesa. Žádné bleskově prošlé záruční lhůty jako posledně. Citlivé, promyšlené a ze všech úhlů uhrančivé album dámy, která vás možná kdysi sladce udivila neotřele dělaným electropopem. Tentokrát sice chce vaši čelist nechat spadnout tím, kolik alternativního a rockového koření úspěšně zvládla přidat, ale tím spíše si buďte jisti, že váš náročný jazýček si bude přísun oněch dobrot dlouho pochvalovat. A že se budete těšit, až vám Lykke Li Zachrisson třeba za tři roky během další vydařené oslavy vítězství ukáže, co nového se pro vás naučila.

NÁZORY
 • Fakt vydarené ... (bulsara, 10.03.2011 11:16) Reagovat

  ... dielko, tak odlišné od debutu ... Žiaľ začuť z neho niečo v rádiu "u nás" bude nadľudský výkon ...

  • Re: Fakt vydarené ... (F.D, 10.03.2011 13:43) Reagovat

   na Radiu 1 uz ji hrajou.

 • Výborné album (ilovemusic, 10.03.2011 13:26) Reagovat

  První album se mi hodně líbilo,přišlo mi velice originální a nové. Wounded Rhymes mi přijdě ještě lepší než debut, zpěvačka Lykke Li se hlasově zdokonalila, písně jsou temnější a osobnější. Myslím si, že tato zpěvačka je talentovaná a těším se s jakým novým albem přijde příště.

 • parádní kombinace... (Petr Veselý, 10.03.2011 20:02) Reagovat

  www.youtube.com/user/lykkelivideos?blend=1&ob=4#p/u/22/jGP3VSNlwzg

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zrní - 16:07 7/10
Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu Zrní plánuje na příští rok novou desku. Bude prý veselejší, možná folkovější a budou na ní jednoduché písničky o lásce. Ale ještě než se tak stane, ohlíží se kapela za albem "Nebeský klid" prostřednictvím videa k songu... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 10:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society Vedle rocku a metalu od Deep Purple, Black Label Society, Rhapsody Of Fire, Apsu, Paula Gilberta nebo Nell a The Flaming Lips se činili i domácí hudebníci jako Kateřina Göttlichová, James Harries, Dalibor Janda, Blitz Union nebo Karel Mařík... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 16:35 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Rozhlasový Big Band Gustava Broma - I Killed This Song At Karaoke Tonight 9/10
Recenze: Dan Bárta v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vdechl na "I Killed This Song In The Karaoke Last Night" nový život známým hitům Covery jsou ošemetná disciplína. Dobře uchopená předělávka může originál pozvednout, ale máme tucty případů, kdy to byla skutečná vražda - tak jak to sebeironicky naznačuje název společného alba Dana Bárty a Rozhlasového Big... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
Me And That Man - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2 8/10
Recenze: Me And That Man se na "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2" drží stejné hry jako posledně, kouzlo se ale začíná pomaličku vytrácet Desperátská úderka Me And That Man vedená frontmanem metalistů Behemoth se vrací a přiváží druhou část svého dark country-rockového opusu "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2". Opět je to nahrávka plná hostů, které principál... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy
Rozhovory: Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy Romana Holého posluchači znají hlavně z formací J.A.R., Monkey Business či Sexy Dancers. Nyní přichází s debutovou sólovkou "Strážce klidu Vol. 1". "Nejosobnější deska, už jen proto, že je první, velmi upřímná, odkopaná, daleko... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Robyn nazpívala pro své kamarády ze Smile roztomilou hitovku "Call My Name" (17.10.2021 14:45)
- Recenze: Karel Veselý a Miloš Hroch se v knize "Všechny kočky jsou šedé" úzkostlivě věnují hudbě úzkosti (26.12.2020 09:00)
- Top 10: Smrt, bradavka a Leoš Mareš: 10 nejčtenějších článků roku 2019 (31.12.2019 10:30)
- Video: Robyn je v klipu "Ever Again" sexy jako nikdy předtím (30.06.2019 13:05)
- Video: V klipu "Send To Robin Immediately" nechává Robyn různé lidi tančit, líbat se... Nic víc v tom ale nehledejte (22.02.2019 13:23)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2018 podle musicserveru (10-1) (06.02.2019 13:15)
- Producenti "La La Landu" stvořili další muzikál. Zaznějí v něm písně od Robyn, Ellie Goulding nebo Carly Rae Jepsen (28.12.2018 18:26)
- Video: Robyn zazpívala u Joolse Hollanda a nijak to neošidila (08.11.2018 10:48)
- Recenze: Robyn na "Honey" znovu rozjíždí vlastní popovou hru (29.10.2018 00:01)
- Publicistika: Deset důvodů, proč milujeme Robyn (24.10.2018 10:30)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Puppini Sisters Girls Aloud Megadeth Newton Faulkner The Stranglers Miranda Lambert The Record Company Howlin Rain We Are Scientists Lainey Wilson Mnek Umakart Herman Frank Richard Dawson Nylon Jail Regard Porches Jaromír Nohavica Metallica Quarterhead
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu