Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Dejte si na ně pozor aneb Nová jména pro rok 2011

Dejte si na ně pozor aneb Nová jména pro rok 2011

Vydáno: 08.02.2011 05:00 v sekci Publicistika - Miroslav Böhm | foto: facebook interpreta

Rok se s osmdesátkami srazil, Lady Gaga i Leoš Mareš na sebe nahodili hovězí (jak) od Versaceho a nejúspěšnějším distribučním modelem se (opět, neoficiálně) stal ten od společnosti BitTorrent, Inc. A protože hudbu nezabíjí kopírování, ale nedostatek invence, pojďme se podívat na to, kdo ji zachrání v roce 2011.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
"GAGA rocks (not as much as Justin Bieber tho :)"
Claire Bennet na answers.yahoo.com

Cloud & Ping bez pongu

Cloud
© facebook interpreta
O přežitých distribučních trendech se toho napsalo už mnoho, ale když on je čím dál tím blíže okamžik, kdy se to celé musí zlomit. Základní problém (zdá se) už pochopila i vydavatelství u nás a konečně mění strategii: když prodělávám, zvyšováním ceny či snižováním kvality zboží (ano, regionální verze bez bookletů) se nezachráním. Ale můžu se pokusit snížit výdaje, tedy v tomto případě změnit způsob, jakým hudbu distribuuji a prodávám. JetStream, respektive JetMusic je dobrá cesta. Volám po tom už dlouho a konečně máme nakročeno správným směrem: opravdový hudební fanoušek nechce hudbu vlastnit, ale poslouchat. Bravo.

Problém však pořád bude přetrvávat v samotné nabídce, protože v těchto streamovacích programech přece jen nenajdete všechno, co byste rádi slyšeli. A tady má šanci trend číslo dvě: artsits go social! Sociální sítě se pomalu stávají příjemným byznysovým lákadlem a jejich potenciál by byla škoda pro hudbu nevyužít. Co když někdo vytvoří facebookovou aplikaci, která bude schopná stremovat mediální obsah z profilů skupin? A co má vlastně v hlavě Steve Jobs? Vždyť distribuční model iTunes by na ten cloudový, v němž dřímá budoucnost "distribuce" hudby, nebylo těžké překlopit. A k Facebooku či další inkarnaci Pingu už je to odtud jen pár kroků a miliard dolarů, které Apple má...

Uvidíme. Odpovědi rok 2011 asi ještě nepřinese, ale rozhodně leccos napoví.

BBC Sound Of: Škola základ úspěchu

Doba, kdy budoucí hvězdy rokenrolu / metalu / (electro)popu / taneční muziky houfně opouštěly střední a vysoké školy a s podporou v kapse nad kytarou / (pod)rozladěnou kytarou / klávesami / Apple MacBookem Pro dávaly dohromady melodie, které o pár let později ovlivňovaly celé generace je - zdá se - nenávratně pryč. Alespoň soudě podle výsledků letošní ankety BBC Sound Of. Kdo totiž hudbu nestudoval, nemá šanci. Ony už i v minulosti britské hudební školy chrlily jedno trendy jméno za druhým, ale letošní rok definitivně potvrzuje buď to, že Britové čich na silné melodie umějí předat skrze vybrané pedagogy na školách, nebo se zdejší teenageři stali zodpovědnějšími a chtějí předtím, než nafotí svou první NME obálku, získat nějaké teoretické základy hudební lascivnosti. Myšleno - případ od případu - v dobrém i zlém.

Tip musicserveru: Jacques Greene

Jacques Greene
© myspace.com/jacquesgreene
Tenhle jednadvacetiletý mladík z Montrealu je jedním z těch, kteří svým zářezem přispěli na skvělou kompilaci nového labelu Night Slugs. Mimochodem z té by se dalo pár jmen ještě vytáhnout. Jacques Greene ale své debutové EP vydal u skotského LuckyMe Collective, kterému šéfuje Hudson Mohawke. Z toho na svoji nahrávku deportoval vysamplovanou infantilnost, která mezi ty temné house zvuky, devadesátkovou UK garage a různě překroucený dubstep perfektně sedí. Jeho EP "Look" nemůžu dostat z hlavy a podpora rezidentů Rinse FM jako Bok Bok, Ben UFO nebo killerů HudMo či Floating Points zaručuje dostatečně silnou reklamu pro tuhle vynikající záležitost. Už se nemůžu dočkat dalších věcí od tohohle divocha.


Jacques Greene - The Look

Patron: Tomáš Bláha

Nejlepší zpěvačka na světě

Jessie J
© myspace.com/jessiejofficial
Jessica Cornish navazuje na úspěchy svých předchůdkyň, které ovládly anketu BBC Sound Of v letech minulých, a v očích ostrovních novinářů je odpovědí na transatlantický fenomén Lady Gaga. Na rty se tak dere očekávaná otázka: jde jen o další popovou princeznu pokukující naivně po ultrapopovém trůnu, která své vlastní jméno schovává za pseudonym a nedostatek hudební invence pro změnu za magickou formuli úspěchu I [HEART] 80s? Kéž by to alespoň zkusila po vzoru La Roux přes vyšinuté účesy... Ale Jessie J do roku 2011 provází nejen úspěch v posledních letech trochu stagnující ankety BBC Sound Of, ale i velká slova velkých hudebníků - Justin Timberlake o ní prohlásil, že je nejlepší současnou zpěvačkou na světě. Když napsala písničku "Do It Like A Dude" pro Rihannu, label jí doporučil, aby ji nahrála sama za sebe. Důvody mohou být jen dva: a) jde o natolik špatnou písničku, že by ji ani hajp okolo drobné lejdy R nezachránil, a za b) jde o natolik dobrou písničku, že by mohla labelu zajistit dalšího úspěšného koně.

Pravda je jako obvykle někde uprostřed, ale podstatné je, že z posledních tří vítězek má jednoznačně největší charisma a mohla by to klidně dotáhnout někam na úroveň Florence Welch aka Florence And The Machine. Její debutová deska "Who You Are" vtrhne na scénu poslední únorový den.

Mezi The xx a Burialem

James Blake
© myspace.com/jamesblakeproduction
Až dvojku uzmul pro mnohé ten opravdový vítěz, outsider, jemuž otevřel uši dubstep. Uchvátil jej natolik, že když poprvé se svými přáteli zavítal do klubu na dubstepovou noc, zapomněl na svět okolo sebe. Z transu se probral o tři hodiny později, které strávil na parketu úplně sám. James Blake vystudoval populární hudbu na londýnské univerzitě Goldsmiths, kterou úspěšně absolvoval například i Damon Albarn, a svou fascinaci dubstepem se rozhodl rozvíjet také autorsky. Vyzývá minimalismus The xx, intimitu Antonyho Hegartyho, náladotvornost i genialitu Buriala. Na svých prvních čtyřech épéčkách prošel proměnou, jakou mnoho interpretů nezvládne za celý svůj autorský život, přitom každý jeho krok směroval k neustále civilnější tváři. Zároveň se mu však dařilo s kvalitou stoupat výše a výše, což je příměr v hudbě zřídkakdy vídaný.

Své eponymní debutové album nahrával James Blake v podstatě celý minulý rok, a pokud vás minul jeho vánoční leak, od 7. února můžete litovat, že jste si jej ještě nekoupili.

Tip musicserveru: Smith Westerns

Smith Westerns
© imposemagazine.com
Kapela, co vás ještě nějakou dobu udrží při psychedelických kytarovkách. V Praze jsem je viděl živě před MGMT - kde tito extra mladí a zapálení kids byli lepší než hlavní atrakce - a od té doby o nich ani minutu nepochybuju. Abych neklamal: není to úplná novinka: album "Dye It Blonde", co vyšlo 25. ledna na respektovaném labelu Fat Possum, je už jejich druhé; debut - pojmenovali ho po sobě - pro značku HoZac Records starý méně než rok si už ale asi nikdo nepamatuje; není totiž proč. Pokud byste chtěli poslouchat vzory chlapců ze Smith Westerns, brodili byste se několikadílnými kompilacemi prvních garážových interpretů Nuggets a Back To The Grave, pak byste se dostali k Ramones a pak možná - podle wikipedie - k Bowiemu a T. Rex. Od Smith Westerns ale žádný nářez nečekejte, byli byste zklamaní. Až si je budete chtít pustit, tak mějte náladu na lehounce psychedelický pop na melodiích.


The Smith Westerns - Weekend

Patron: Benjamin Slavík

Britská odpověď na The Strokes

The Vaccines
© myspace.com/thevaccines
Pro mnohé jsou The Vaccines britskou definitivní a dlouho vzývanou odpovědí na The Strokes, které v podstatě ostrovní tisk svého času udělal. Čistokrevná lo-fi rokenrolová facka, pro kterou si na jejich koncerty chodí i britská kytarová smetánka - Alex Kapranos, Nick Hodgson, Marcus Mumford a další. Frontman Justin Young se svého času proplétal folkovými kolovrátky společně s Laurou Marling a Noah And The Whale, ale seberealizaci našel až v kolektivní extázi ze špinavých chytlavých refrénů. Za kytarou najdete Freddieho Cowana, mladšího bratra z The Horrors známého basáka či synťáka Toma. Ačkoli bývají často přirovnáváni k The Jesus And Mary Chain, The Vaccines nezapírají ani výraznou inspiraci The Ramones. A do širšího povědomí vpadli se stejnou vervou: jejich debutový singl "Wreckin' Bar (Ra Ra Ra)" vás položí na lopatky za minutu a čtyřiadvacet vteřin a jeho nahráváním se zabývali jeden den. Snad hajp okolo nich vydrží déle než jeden rok...

Debutová placka "What Did You Expect From The Vaccines?" (koho napadla paralela k dlouhým názvům raných desek Arctic Monkeys, ruku nahoru!) dorazí v druhé polovině března.

Proměněný soulový trubadúr

Jamie Woon
© myspace.com/jamiewoon
Jamie Woon, soulman z předměstí jižního Londýna, se dá jen horko těžko nazvat čerstvým objevem, protože již od roku 2007 bývá jeho jméno pravidelně skloňováno podle vzoru sakra-talent po diskuzních fórech a music barech, ve kterých umě očaroval publikum. Ostatně jsme se o tom mohli přesvědčit i osobně, protože v témže roce se objevil i v Praze; a ne naposledy. Woon během poslední pětiletky stihl spolupracovat s dubstepovými esy, jakými jsou James Blake, Mount Kimbie či samotný Burial, se kterým spolupracuje až dodnes. Velký vliv na něj měla i jeho hudební rodina, obzvláště pak matka, která dělala vokální křoví Michaelovi Jacksonovi či Kylie Minogue. Hlavním impulsem pro zapojení loop pedálů, které navždy změnily jeho tvorbu, byla však až vystoupení Benjamina Darvilla aka Son Of Dave a Reggieho Wattse.

Debutová deska Jamieho Woona "Mirrorwriting" by měla do obchodů dorazit 4. dubna a cestu jí prošlapávají zatím dvě příjemné (jak jen soul může být) singlovky - "Night Air" a "Lady Luck".

Tip musicserveru: Chasing Pluto

Chasing Pluto
© myspace.com/chasingpluto
Jamala Hadawaye od útlého dětství přitahovaly klávesy klavíru, který měli doma. Táta mu zaplatil lekce, které ho po čase omrzely, obtěžovala ho disciplína a všechny ty věci okolo, díky kterým by byl oficiálně vyškolený. Prošel několika projekty, nejvíc ho však rajcovaly žánry jako reggae a svižné, rytmické a perkusí plné beatoviny. Nakonec ho ale dostalo pole produkce. Corinne Shields hrála jako dítko na piáno a flétnu, ze které přešla na přepychový hoboj. K tomu si poslouchala nejen ty klasičtější nutnosti dané oborem, podlehla soulu, punku, reggae a irskému folku. Jednou v Londýně, po nějakém koncertě, se potkali. Těžko říct, co se doopravdy "stalo tak nadpřirozeného", jak se píše, jisté je, že po kalbě, na které se našli, šli spolu do ložnice, kde si udělali studio. Jejich odlišná prostředí a vlivy jim umožňují vytvářet něžný a hutný electropop s hořkosladkými texty, který by měl lidem dát něco od srdce. Od loňského srpna Chasing Pluto vystupovali po Londýně, udělali řadu remixů zajímavým i méně známým hudebníkům a jejich debut by měl přijít letos.


Chasing Pluto - Hold On

Patron: Adam Eff

Talent v očích a sklenička s Jay-Zm

Clare Maguire
© neumagazine.co.uk
Představte si, že jste mladá singer-songwriterka plná snů o profi kariéře, jednoho dne se probudíte, zazvoní vám telefon a na druhém konci je... Jay-Z. Řekne vám ahoj a zeptá se, jestli byste nešla na skleničku. Jdete a on vám říká, že se mu líbí vaše hudba a že je ve vás hvězdný potenciál, protože je to všechno zapsané v očích. Protože je to všechno zapsané ve Vašich očích. A za pár dní jste pro změnu v Malibu, v baráku, kterému Rick Rubin říká doma, a nabízí vám, jestli byste se s ním nešla podívat do studia za Leonardem Cohenem. Clare Maguire šla, a ač se štípala sebevíc, neprobudila se. Letos se může pochlubit nejen pátým místem v BBC Sound Of 2011, ale i prvním místem v anketě nových jmen magazínu Q.

Na podzim doprovázela na turné Plan B a Hurts, jeden z největších objevů loňského roku. Jestli podobná budoucnost čeká i tuhle třiadvacetiletou hitgirl, napoví debutová deska "Light After Dark", na které pracovala již od roku 2008, kdy nakonec podepsala smlouvu s Universalem. Vychází 28. února.

Muži a ženy ve stínu

Anna Calvi
© Emma Nathan
Mimo pořadí, v desetičlenném long-listu méně úspěšných, najdeme londýnsko-americko-japonský indie kvintet Yuck, po kterém hladoví jak grungeová, tak shoegazeová blogová komunita, romantikou, intimitou i pokušením sžíranou písničkářku Annu Calvi, kterou Brian Eno nazval největší věcí od Patti Smith, manchesterského rodáka Daleyho, jenž se podílel autorsky i vokálem na singlovce Gorillaz "Doncamatic", indierockovou sestavu Esben And The Witch či falset z hrdla Jaie Paula. Do širšího výběru se protáhli také klubovka Nero, zbloudilci mezi MGMT a electropopem The Naked & Famous, maloměstský rock značky Mona a dámský zasněný art-rock made in L. A. v podání Warpaint.

A v neposlední řadě by měl po Dizzeem Rascalovi a Wileym prapor grime scény pozvednout zase o kousek výše tottenhamský rapper Wretch 32, vlastním jménem Jermaine Sinclair, který vydal v lednu svůj debutový singl "Traktor".

Tip musicserveru: Cults

Cults
© weallwantsomeone.org
Rozmázněte psí lo-fi pohled Zooey Deschanel (Ona) a haléřové riffy M. Warda (& Jeho) v druhém hektolitru šedesátkových girl-groups harmonií. Vynásobte psychedelii na druhou. Utřete si slinu u brady. Ona je zpěvačka Madeline Follin, on kytarista a vokalista Brian Oblivion a oba jsou hot'n'sexy, ale jestli jim to v ložnici klape stejně dobře jako na tracku "Go Outside", můžete si nechat zajít chuť. Protože jsou zatraceně dobře fungující pár. Lov na ně byl pořádný (Oblivion se nechal slyšet, že jeden label je chtěl obléct do oblečků, které by donutily Lady Gaga cítit se trapně...), a ač se nakonec přece jen jednomu upsali - jde o label In The Name Of, za kterým stojí Lily Allen -, stále si stojí za svými ideály: Cults chtějí prorazit postaru, jako se nosilo v 60s - bez MySpace profilu... Ještě že jsou i jiné cesty, jak si k nim můžete najít cestu. Byla by škoda je minout.


Cults - Go Outside

Patron: Miroslav Böhm

ANKETA
Komu z první pětky BBC Sound Of dáváte největší šance na úspěch v roce 2011?


Podívat se na výsledky


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • James Blake (Lucka, 08.02.2011 12:16) Reagovat

  Myslim si, že tenhle kluk má opravdu velký talent a potenciál stát se jednou velmi slavným. No držim mu palce ať mu to vyjde, jeho album je fakt úžasný!

 • ... (johnydean, 08.02.2011 13:27) Reagovat

  Nejvíc mě baví Jessie J a ten song od Clare Maguire se mi taky hodně líbí. Nepřišel jsem na chuť Jamesovi Blakovi, kterého tenhle server tak propaguje, ale to neznamená, že nevěřím, že je to hudba, která by mohla bavit lidi. The Vaccines není vůbec můj styl a Jamie Woon mě taky nezaujal. Ale svoje koně jsem si letos našel, takže jsem spokojenej :)

 • Vinyl a MP3 (chiibo, 08.02.2011 14:13) Reagovat

  Podle mého názoru by se mělo klasické audio CD poslat do věčných lovišť. CD přehrávače jsou minulostí a MP3 přehrávače už pomalu koupíte za cenu rohlíku. Distribuovat hudbu jen elektronicky a fyzicky vydávat vinyly v omezeném množství pro sběratele a audiofily. Jednak to vypadá lépe než ta stříbrná placka zabalená v kusu plastu, krasně to voní a taky to lépe zní.(ano pochopili jste, miluju vinyly :))


  • Re: Vinyl a MP3 (ian69, 08.02.2011 19:26) Reagovat

   A já zase myslím, že děti, které v životě nedaly za hudbu evidentně ani korunu, by měly šoupat nohami a držet pysk o tom, co se má nebo nemá prodávat. CDčka se samozřejmě nabízejí v různých obalech od plechu, přes kartón po ten nešťastný plast

   • Re: Vinyl a MP3 (chiibo, 08.02.2011 21:34) Reagovat

    To je naprosto irelevantní, co sis tímhle chtěl jako říct ? A ty předčasné soudy a chlapacké řeči si nech až půjdeš s klukama do hospody !

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 18/2021 - od Rag'n'Bone Mana přes Weezer po Vana Morrisona
Nové desky 18/2021 - od Rag'n'Bone Mana přes Weezer po Vana Morrisona Poměrně pestrá nabídka se tentokrát sešla v hudebních novinkách. Můžete se těšit na blues-soulového Rag'n'Bone Mana, folkovou Sarah Jarosz, popovou Bebe Rexhu, rockové Weezer, uměleckého Vana Morrisona, živák New Order, dreampopové... čtěte zde
Vydáno: 11.05.2021 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Floex - Papetura (Original Game Soundtrack) 9/10
Recenze: Floex na soundtracku "Papetura" stvořil pestrý a do detailu promyšlený hudební svět Tomáš Dvořák patří už roky mezi uznávané mistry soundtracků k herním adventurám. "Papetura" je však zároveň důležitý milník v jeho kariéře - Floex se zde posouvá do nového teritoria na rozhraní ambientu a neoklasické hudby.... čtěte zde
Vydáno: 10.05.2021 00:00 v sekci Recenze
1
BlueFest Online, Lucerna Music Bar, Praha, 6.5.2021
Naživo: Akce jako BlueFest Online dávají naději, že se věci obracejí k lepšímu "Když je mi špatně, tak si zpívám blues. Ale když je mi dobře, tak si taky zpívám blues." To jsou výstižná slova, která během přímého přenosu festivalu BlueFest Online pronesla zpěvačka Jana Koubková. Docela přesně totiž... čtěte zde
Vydáno: 09.05.2021 09:37 v sekci Naživo
0
Slavná alba: "Catch A Fire" Boba Marleyho jako most angloamerické hudby k reggae
Publicistika: Slavná alba: "Catch A Fire" Boba Marleyho jako most angloamerické hudby k reggae Někdy stojí za průlomovým albem souhra náhod - a ne vždy se, alespoň zpočátku, mohou jevit úplně pozitivně. Další díl našeho cyklu článků Slavná alba vypráví příběh desky "Catch A Fire" Boba Marleyho a jeho kapely The... čtěte zde
Vydáno: 08.05.2021 09:00 v sekci Publicistika
1
Jen - Hudba pro mě musí být primárně radostí, ne prací
Rozhovory: Jen - Hudba pro mě musí být primárně radostí, ne prací "Když mám určitou formu tlaku, jsem radši a taky se zvyšuje šance, že písničku skutečně dodělám," říká písničkář Jen. Aktuálně vydal debut "Silnější", o kterém prohlašuje: "Album je pro mě souhrnem dosavadní tvorby a... čtěte zde
Vydáno: 07.05.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 9/2021 - od Kings Of Leon přes Zaru Larsson po A Day To Remember (10.03.2021 08:25)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2020 podle musicserveru (40-31) (24.01.2021 15:45)
- Nové desky 49/2020 - od Taylor Swift přes Malumu po Muse (15.12.2020 08:00)
- Video: "The First Time Ever I Saw Your Face" v podání Jamese Blakea je dechberoucí (22.11.2020 14:32)
- Nové desky 37/2020 - od Avy Max přes Keitha Urbana po Ziggyho Marleyho (24.09.2020 08:00)
- Nové desky 29/2020 - od Taylor Swift přes Ronana Keatinga po Seasick Stevea (30.07.2020 05:50)
- Audio: James Blake je v "Are You Even Real?" popovější než kdy dřív (12.07.2020 13:38)
- Video: "You're Too Precious" od Jamese Blakea je balzám na duši (27.04.2020 11:14)
- The Coronas: "Prý bychom měli jet na turné s The Vaccines" (16.03.2020 12:06)
- Nové desky 9/2020 - od Mandy Moore přes My Dying Bride po Kláru Vytiskovou (11.03.2020 06:00)

ALBUM TÝDNE 19/2021

Floex
Papetura (Original Game Soundtrack)

Tomáš Dvořák patří už roky mezi uznávané mistry soundtracků k herním adventurám. "Papetura" je však zároveň důležitý milník v jeho kariéře - Floex se zde posouvá do nového teritoria na rozhraní ambientu a neoklasické hudby. Vytváří tak pestrobarevný, hravý svět. Nádherný svět.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Taylor Swift Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna Metallica Viktor Sheen Selena Gomez Beyoncé Vypsaná fiXa Madonna Metronome Prague Mirai Billie Eilish Robin Schulz David Stypka Foo Fighters AC/DC Britney Spears
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu