shop.musicserver.cz

Podivný konec Reportu

Vydáno: 31.01.2011 16:27 v sekci Na okraj - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

Ti pozornější z vás jistě postřehli, že se v trafikách v polovině měsíce neobjevilo tradiční zimní dvojčíslo časopisu Report. Jakkoli to čtenářům tohoto hudebního magazínu, který pořádá i anketu Žebřík, dosud nikdo oficiálně nesdělil, další číslo už s velmi vysokou pravděpodobností (rovnající se jistotě) nevyjde.

Lukáš Benda

Autorem článku je bývalý redaktor Reportu Lukáš Benda. Je v celé kauze zainteresován a v následující glose nabízí svůj subjektivní pohled na fungování časopisu a jeho konec. Samotný článek si rozhodně neklade za cíl jakkoliv zdiskreditovat magazín Report či jednotlivé členy redakce.

Report 05/10
© facebook interpreta
"O konci Reportu nesmí být v prosincovém čísle ani zmínka," zněly Hudcovy pokyny, které začátkem listopadu tlumočil skrze šéfredaktorku Janu Kománkovou k redaktorům. Abyste byli v obraze, Jarda Hudec byl majitelem (v posledním roce jen polovičním) Reportu, časopisu majícího na tuzemském trhu dvacetiletou tradici.

Za své tak díky jeho nařízení vzaly představy redaktorů o důstojném rozloučení se, sepsání nekrologu a odkázání na nové projekty jednotlivých aktérů. Za své vzaly ideály snílků o transparentnosti tuzemské publicistiky. V období, kdy již bylo o konci Reportu zcela jasno, se tato skutečnost před čtenáři usilovně tajila.

Že časopis jako takový nebude dále vycházet, Hudec věděl určitě nejpozději v listopadu. Dle výpisu z obchodního rejstříku se totiž počátkem tohoto měsíce majitelem i jednatelem firmy REPORT media s.r.o., která časopis vydávala, stal Pavel Koribský, zatímco Hudec si zaregistroval novou firmu iREPORT s.r.o. Ta nyní provozuje stejnojmenný web, na němž se o konci či pokračování časopisu také nic nedozvíte, a hudební ceny Žebřík.

Vzhledem k tomu, že žádné oficiální stanovisko nový ani bývalý majitel Reportu prozatím nevydal, je samozřejmě možné, že časopis má jen pauzu a začne opět vycházet. Jenže celá redakce včetně šéfredaktorky s vytvářením magazínu skončila v listopadu minulého roku, tudíž je to velmi nepravděpodobné. Není třeba hádat, že za koncem časopisu byly ekonomické důvody, vždyť shodou okolností o rok dříve stejně nečekaně skončil jiný hudební magazín Filter. Jeho redaktoři se však měli možnost rozloučit alespoň ve speciálním čísle, které bylo zdarma dostupné v pdf podobě. Podobně důstojné rozloučení si určitě zasloužil jak samotný Report, tak i jeho redaktoři a čtenáři. Těch dvacet let za to přece stálo, ne?

O vyjádření jsme ještě před vydáním glosy požádali bývalého majitele REPORT media Jardu Hudce a bývalou šéfredaktorku časopisu Report Janu Kománkovou:

Reakce Jardy Hudce - Podivný mindrák Lukáše Bendy

Výmysly a lži, dohady vydávané za fakta, laciné provokování a hledání "kauzy" tam, kde není… Ostrý jazyk autora zřejmě pramení z toho, že si chce připadat jako investigativní novinář a hodlá házet klacky mezi zástupce tohoto časopisu. A to jste neviděli původní verzi jeho glosy, kde se to urážkami a mystifikacemi jen hemžilo. I tato zveřejněná, výrazně zkrácená verze, však nemá s realitou mnoho společného. O definitivní budoucnosti Reportu totiž nebylo rozhodnuto ani do těchto dní.

Bohužel. V listopadu bylo ještě vše zcela otevřené, variant se nabízelo hned několik. Nikdo nic striktně nezakazoval a v redakci se jednalo úplně jinak, než se to Benda snaží vylíčit.

K vlastnickým změnám došlo během historie Rock Reportu a Reportu několikrát a každý, kdo se trochu orientuje v médiích, ví, že to s existencí vydávaných titulů nemusí mít nic společného. A do těchto zásadních rozhodnutí má dost co mluvit zastřešující mediální dům… Prostě brand Report stále žije a my se s ním nehodláme loučit předčasně, jen proto, že si to přeje jeden namachrovaný studentík.

Jsem přesvědčen, že kdyby někdy aspoň na měsíc vedl časopis nebo jiné médium, styděl by se něco takového sesmolit. Alibistickým úvodem svého textu jen podtrhl vlastní zmatenost a unfair přístup, protože šéfredaktorkou Reportu byla tatáž žena, jíž by měl vděčit za mnohé a díky které dostal pořádnou novinářskou školu. Vydává se za znalce poměrů, přitom jsem ho viděl snad jednou v životě a samozřejmě nikdy nebyl u žádného jednání či porady vydavatelství (proč také?).

Největší ubohost a neprofesionalita tkví v tom, že Benda neměl odvahu zvednout telefon a zeptat se, jak to skutečně je (o to spíš, když jako externista o interních věcech neví evidentně zhola nic). Dostalo by se mu věcných odpovědí a nemusel by si vymýšlet. Vrcholem všeho je, že v mailové komunikaci mezi mnou a naší šéfredaktorkou se vše snažil ospravedlnit tím, že v tomto literárním útvaru nejde o fakta a že vlastně může napsat cokoliv. A to taky udělal.

Závěrem bych se rád omluvil čtenářům musicserveru, že prostor určený hudebním informacím zabírá tato nudná výměna názorů, naší povinností však bylo na Bendův útok reagovat a uvést věci na pravou míru. Poprvé a naposledy.

Jarda Hudec, www.ireport.cz

Reakce Jany Kománkové

Kvůli téhle glosičce, která byla původně úžasně dlouhou a úžasně dramatickou kovbojkou, už ztratila spousta lidí spoustu hodin. Nehodlám marnit čas čtenářů dalšími zbytečnými slovy, proto jen krátce:

Realita celé vybájené "causy" je podstatně nezáživnější, než by se chtělo vidět. Napsat, že osoba A odchází z organizačních důvodů z firmy B a rozjíždí server C, zatímco firma B jede dál v mírně jiné formě, není žádné drama. Snad proto se chtělo napsat cosi, co dělalo dojem, že šéfredaktorka s výrazem šílenkyně vede lid (redaktory) na barikádu, na jejímž vršku stojí běsnící monstrum (vydavatel) a napichuje redaktory na vidle, kterými do té doby přehazoval miliardy. Zní nářek umírajících, supi se slétají… přes spáleniště, přes krvavé řeky. Nebylo by lepší psát něco pořádného a nevyrábět rádoby dramatické rádoby causy z ničeho? Já myslím, že ano.

Jana Kománková (Radio 1, www.protisedi.cz, ex-Report)


NÁZORY
 • .. (jozka cerny, 31.01.2011 17:00) Reagovat

  No dobre a co teda? Tistena podoba Reportu konci nebo jak? uz neni listopad,tak jste se k tomu mohli strucne,jasne,konkretne vyjadrit

 • pro Jardu Hudce (zirafa, 31.01.2011 17:23) Reagovat

  Dobry den,

  minuly rok jsem si zaplatila predplatne Reportu na rok pristi a az doted me nikdo neupozornil, ze nevyjde lednove cislo. Mohla bych se zeptat, kam si mohu prijit pro penize?

  Dekuji

 • A vyjde tedy Report nebo ne? (Jiří Sedlák, 31.01.2011 17:38) Reagovat

  Díky za info...

 • pane hudec (Alex, 31.01.2011 17:41) Reagovat

  tak čekáme na ty věcné odpovědi

 • zloději!! (v, 31.01.2011 21:24) Reagovat

  Okradli nás, chudé občany, o naše peníze!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku
Rozhovory: Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku "Písně, které skládám, jsou vždy podvědomé výkřiky tématu, se kterým se musím vypořádat, jinak zešílím. Pak po nocích nedělám nic jiného, dokud tam tu emoci prostě nemám. A pak zase brečím, když ji tam mám," říká ... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
2Cellos, Matt Simons, O2 arena, Praha, 18.5.2022
Naživo: Bouřlivé i trochu rozpačité loučení s 2Cellos Ještě před covidem si oba členové chorvatského dua 2Cellos střihli své sólové projekty, které byly trochu jiného ražení, než je to, co hrají společně. Ačkoli měl pražský koncert jejich rozlučkového turné ve výsledku... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 08:25 v sekci Naživo
0
Zemřel Vangelis
Zemřel Vangelis Ve věku 79 let zemřel dnes, ve čtvrtek 19. května, známý řecký hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje Vangelis, vlastním jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou. Patřil k průkopníkům elektronického popu, jeho tvorba ale... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 20:17 v sekci Novinky
0
Pohled do českých hitparád - 19. týden 2022
Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus Rádiový žebříček hlásí díky singlu "Thunder" od tria Gabry Ponte, Lum!x a Prezioso staronové vítěze, za nimi se však objevují noví vyzyvatelé. Na záda jim dýchají Imagine Dragons s "Bones" a polepšili si také Mirai nebo The... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 13:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
The Smile - A Light For Attracting Attention 9/10
Recenze: "A Light For Attracting Attention" od The Smile je víc než jen volné pokračování Radiohead Thom Yorke a Jonny Greenwood vydali mimo svou domovskou kapelu ohromné ​​množství ceněné hudby, ale stín slavných Radiohead dosud nepřekročili. Pak přišla pandemie a trocha volného času, který pánové využili k založení nové... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hlasování o hudebních cenách Žebřík 2010 se blíží (03.12.2010 10:18)
- Vánoční titulka Reportu patří Nightwork (02.12.2010 13:14)
- Titulní straně nového Reportu vládne David Koller (05.11.2010 10:15)
- Hudební ceny Žebřík 2010 startují v lednu (15.10.2010 10:42)
- Obálku Reportu ovládl Kamil Střihavka (01.10.2010 12:33)
- Titulka zářijového Reportu patří Chinaski (31.08.2010 10:29)
- Titulce Reportu kraluje metalový veterán Ozzy Osbourne (01.07.2010 17:08)
- Titulka květnového Reportu nabízí Navigators (02.05.2010 12:04)
- Na titulce dubnového Reportu jsou AC/DC a Iron Man (05.04.2010 19:40)
- Žebřík ovládli UDG, Langerová a Chodúr (08.03.2010 18:33)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Rammstein Michal Prokop Adele Madonna Slash Viktor Sheen BTS Queen Ed Sheeran Vojtaano Dua Lipa The Beatles Abba Jack White Pink Floyd Avril Lavigne The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu