shop.musicserver.cz

Podivný konec Reportu

Vydáno: 31.01.2011 16:27 v sekci Na okraj - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

Ti pozornější z vás jistě postřehli, že se v trafikách v polovině měsíce neobjevilo tradiční zimní dvojčíslo časopisu Report. Jakkoli to čtenářům tohoto hudebního magazínu, který pořádá i anketu Žebřík, dosud nikdo oficiálně nesdělil, další číslo už s velmi vysokou pravděpodobností (rovnající se jistotě) nevyjde.

Lukáš Benda

Autorem článku je bývalý redaktor Reportu Lukáš Benda. Je v celé kauze zainteresován a v následující glose nabízí svůj subjektivní pohled na fungování časopisu a jeho konec. Samotný článek si rozhodně neklade za cíl jakkoliv zdiskreditovat magazín Report či jednotlivé členy redakce.

Report 05/10
© facebook interpreta
"O konci Reportu nesmí být v prosincovém čísle ani zmínka," zněly Hudcovy pokyny, které začátkem listopadu tlumočil skrze šéfredaktorku Janu Kománkovou k redaktorům. Abyste byli v obraze, Jarda Hudec byl majitelem (v posledním roce jen polovičním) Reportu, časopisu majícího na tuzemském trhu dvacetiletou tradici.

Za své tak díky jeho nařízení vzaly představy redaktorů o důstojném rozloučení se, sepsání nekrologu a odkázání na nové projekty jednotlivých aktérů. Za své vzaly ideály snílků o transparentnosti tuzemské publicistiky. V období, kdy již bylo o konci Reportu zcela jasno, se tato skutečnost před čtenáři usilovně tajila.

Že časopis jako takový nebude dále vycházet, Hudec věděl určitě nejpozději v listopadu. Dle výpisu z obchodního rejstříku se totiž počátkem tohoto měsíce majitelem i jednatelem firmy REPORT media s.r.o., která časopis vydávala, stal Pavel Koribský, zatímco Hudec si zaregistroval novou firmu iREPORT s.r.o. Ta nyní provozuje stejnojmenný web, na němž se o konci či pokračování časopisu také nic nedozvíte, a hudební ceny Žebřík.

Vzhledem k tomu, že žádné oficiální stanovisko nový ani bývalý majitel Reportu prozatím nevydal, je samozřejmě možné, že časopis má jen pauzu a začne opět vycházet. Jenže celá redakce včetně šéfredaktorky s vytvářením magazínu skončila v listopadu minulého roku, tudíž je to velmi nepravděpodobné. Není třeba hádat, že za koncem časopisu byly ekonomické důvody, vždyť shodou okolností o rok dříve stejně nečekaně skončil jiný hudební magazín Filter. Jeho redaktoři se však měli možnost rozloučit alespoň ve speciálním čísle, které bylo zdarma dostupné v pdf podobě. Podobně důstojné rozloučení si určitě zasloužil jak samotný Report, tak i jeho redaktoři a čtenáři. Těch dvacet let za to přece stálo, ne?

O vyjádření jsme ještě před vydáním glosy požádali bývalého majitele REPORT media Jardu Hudce a bývalou šéfredaktorku časopisu Report Janu Kománkovou:

Reakce Jardy Hudce - Podivný mindrák Lukáše Bendy

Výmysly a lži, dohady vydávané za fakta, laciné provokování a hledání "kauzy" tam, kde není… Ostrý jazyk autora zřejmě pramení z toho, že si chce připadat jako investigativní novinář a hodlá házet klacky mezi zástupce tohoto časopisu. A to jste neviděli původní verzi jeho glosy, kde se to urážkami a mystifikacemi jen hemžilo. I tato zveřejněná, výrazně zkrácená verze, však nemá s realitou mnoho společného. O definitivní budoucnosti Reportu totiž nebylo rozhodnuto ani do těchto dní.

Bohužel. V listopadu bylo ještě vše zcela otevřené, variant se nabízelo hned několik. Nikdo nic striktně nezakazoval a v redakci se jednalo úplně jinak, než se to Benda snaží vylíčit.

K vlastnickým změnám došlo během historie Rock Reportu a Reportu několikrát a každý, kdo se trochu orientuje v médiích, ví, že to s existencí vydávaných titulů nemusí mít nic společného. A do těchto zásadních rozhodnutí má dost co mluvit zastřešující mediální dům… Prostě brand Report stále žije a my se s ním nehodláme loučit předčasně, jen proto, že si to přeje jeden namachrovaný studentík.

Jsem přesvědčen, že kdyby někdy aspoň na měsíc vedl časopis nebo jiné médium, styděl by se něco takového sesmolit. Alibistickým úvodem svého textu jen podtrhl vlastní zmatenost a unfair přístup, protože šéfredaktorkou Reportu byla tatáž žena, jíž by měl vděčit za mnohé a díky které dostal pořádnou novinářskou školu. Vydává se za znalce poměrů, přitom jsem ho viděl snad jednou v životě a samozřejmě nikdy nebyl u žádného jednání či porady vydavatelství (proč také?).

Největší ubohost a neprofesionalita tkví v tom, že Benda neměl odvahu zvednout telefon a zeptat se, jak to skutečně je (o to spíš, když jako externista o interních věcech neví evidentně zhola nic). Dostalo by se mu věcných odpovědí a nemusel by si vymýšlet. Vrcholem všeho je, že v mailové komunikaci mezi mnou a naší šéfredaktorkou se vše snažil ospravedlnit tím, že v tomto literárním útvaru nejde o fakta a že vlastně může napsat cokoliv. A to taky udělal.

Závěrem bych se rád omluvil čtenářům musicserveru, že prostor určený hudebním informacím zabírá tato nudná výměna názorů, naší povinností však bylo na Bendův útok reagovat a uvést věci na pravou míru. Poprvé a naposledy.

Jarda Hudec, www.ireport.cz

Reakce Jany Kománkové

Kvůli téhle glosičce, která byla původně úžasně dlouhou a úžasně dramatickou kovbojkou, už ztratila spousta lidí spoustu hodin. Nehodlám marnit čas čtenářů dalšími zbytečnými slovy, proto jen krátce:

Realita celé vybájené "causy" je podstatně nezáživnější, než by se chtělo vidět. Napsat, že osoba A odchází z organizačních důvodů z firmy B a rozjíždí server C, zatímco firma B jede dál v mírně jiné formě, není žádné drama. Snad proto se chtělo napsat cosi, co dělalo dojem, že šéfredaktorka s výrazem šílenkyně vede lid (redaktory) na barikádu, na jejímž vršku stojí běsnící monstrum (vydavatel) a napichuje redaktory na vidle, kterými do té doby přehazoval miliardy. Zní nářek umírajících, supi se slétají… přes spáleniště, přes krvavé řeky. Nebylo by lepší psát něco pořádného a nevyrábět rádoby dramatické rádoby causy z ničeho? Já myslím, že ano.

Jana Kománková (Radio 1, www.protisedi.cz, ex-Report)


NÁZORY
 • .. (jozka cerny, 31.01.2011 17:00) Reagovat

  No dobre a co teda? Tistena podoba Reportu konci nebo jak? uz neni listopad,tak jste se k tomu mohli strucne,jasne,konkretne vyjadrit

 • pro Jardu Hudce (zirafa, 31.01.2011 17:23) Reagovat

  Dobry den,

  minuly rok jsem si zaplatila predplatne Reportu na rok pristi a az doted me nikdo neupozornil, ze nevyjde lednove cislo. Mohla bych se zeptat, kam si mohu prijit pro penize?

  Dekuji

 • A vyjde tedy Report nebo ne? (Jiří Sedlák, 31.01.2011 17:38) Reagovat

  Díky za info...

 • pane hudec (Alex, 31.01.2011 17:41) Reagovat

  tak čekáme na ty věcné odpovědi

 • zloději!! (v, 31.01.2011 21:24) Reagovat

  Okradli nás, chudé občany, o naše peníze!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Caleb Landry Jones - Hey Gary, Hey Dawn 10/10
Recenze: Magnum opus. Caleb Landry Jones natočil bezchybnou desku "Hey Gary, Hey Dawn" Bezmála rok a půl po předešlé řadovce "Gadzooks Vol. 2" se americký zpěvák a herec Caleb Landry Jones vrací s dalším hudebním materiálem. Jeho nové album "Hey Gary, Hey Dawn" se ale od těch předchozích přece jen trochu liší.... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pearl Jam - Dark Matter 8/10
Recenze: Pearl Jam na "Dark Matter" překypují nadšením a mladickou energií S aktuální "Dark Matter" mají Pearl Jam na kontě tucet studiových alb. Novinka kapely ze Seattlu naštěstí nepatří k těm tuctovým. S pomocí mladého producenta se zasloužilí rockeři, kteří už před pár lety vstoupili do... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2024 08:00 v sekci Recenze
Fletcher, SaSaZu, Praha, 21.4.2024
Naživo: Fletcher v SaSaZu obstarala zvuk, diváci zase obraz Popová, byť naživo spíše už pop-rocková zpěvačka Fletcher při své první návštěvě Prahy vyprodala klub SaSaZu. Ten nejprve od osmé večer na půl hodinky opanovala alternativně rocková dvojice Arxx z Brightonu, připomínající... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 16:00 v sekci Naživo
Igor Orozovič - Když zpíváte text, který je váš, nikdy ho nemůžete zazpívat špatně
Rozhovory: Igor Orozovič - Když zpíváte text, který je váš, nikdy ho nemůžete zazpívat špatně "Pomíjivost divadla je pro mě někdy bolestná. Oproti tomu kratičká píseň toho může obsáhnout spoustu a zůstane v nás, můžeme si ji zpívat," říká herec a muzikant Igor Orozovič. Svou čerstvě vydanou debutovou desku "Když muž... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 11:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Mark Knopfler - One Deep River 8/10
Recenze: Na "One Deep River" je Mark Knopfler pořád stejně solidní Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hlasování o hudebních cenách Žebřík 2010 se blíží (03.12.2010 10:18)
- Vánoční titulka Reportu patří Nightwork (02.12.2010 13:14)
- Titulní straně nového Reportu vládne David Koller (05.11.2010 10:15)
- Hudební ceny Žebřík 2010 startují v lednu (15.10.2010 10:42)
- Obálku Reportu ovládl Kamil Střihavka (01.10.2010 12:33)
- Titulka zářijového Reportu patří Chinaski (31.08.2010 10:29)
- Titulce Reportu kraluje metalový veterán Ozzy Osbourne (01.07.2010 17:08)
- Titulka květnového Reportu nabízí Navigators (02.05.2010 12:04)
- Na titulce dubnového Reportu jsou AC/DC a Iron Man (05.04.2010 19:40)
- Žebřík ovládli UDG, Langerová a Chodúr (08.03.2010 18:33)

ALBUM TÝDNE 17/2024

Mark Knopfler
One Deep River

Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se nezměnilo. Díkybohu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)
So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)
Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Taylor Swift Queen Kabát Adele AC/DC Sia U2 Rush Beyoncé Bono Mirai Lady Gaga Liam Gallagher Linkin Park Imagine Dragons Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu