Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Top 10: Nejlepší duety

Top 10: Nejlepší duety

Vydáno: 14.02.2012 09:00 v sekci Publicistika - Katka Šebestová a Lukáš Boček | foto: facebook interpreta

Nejen sólové projekty psaly hudební historii. Svou pořádnou šlápotu v hudebních žebříčcích mají i duety, kde své hlasové síly spřáhli dva a více umělců. Vznikly nezapomenutelné fláky, jež jsme si vzali na paškál a podrobili našemu hlasování, ze kterého vám finálně můžeme naservírovat těch deset nejlepších.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Duet
© pamsclipart.com
Už to věděl i ten nahoře, když stvořil ženskou, aby měl Adam společnost a netrčel na té planetě sám. Ví to i všichni lidé na světě, bez rozdílu pohlaví, barvy nebo národnosti. Ve dvou se to lépe táhne. Pavučinami opředené poučky se drží i hudební umělci, kteří si s chutí pozývají ke vzniku svých děl nějakého parťáka. musicserver.cz si songy, nesoucí označení duet, posadil na dentistickou stoličku a podíval se jim řádně na zoubek. Výsledkem byla nejčastěji zmiňovaná šedesátka songů, kde si to pěje dva a více ptáčků zpěváčků, z nichž po hlasování vzešla nejlepší desítka. Tak pojďme na ni:


10. Glen Hansard & Markéta Irglová - Falling Slowly

Glen Hansard - Once
Datum vydání: 21. duben 2006
Produkce: Glen Hansard
Úspěchy: #61 USA

Jediným domácím zástupcem v našem žebříčku je písnička "Falling Slowly" z nízkorozpočtového snímku "Once". A ani tato písnička není úplně česká. Na svědomí ji má bývalý pár tvořený Irem Glenem Hansardem a naší Markétou Irglovou. Sympatickému duu se podařilo vykouzlit svou přirozeností uvěřitelný zamilovaný duet a zapíchnout jím Amorův šíp do srdcí po celém světě. Že si dvojice doma hýčká zlatého plešouna Oscara, snad ani není třeba připomínat. Markétě Irglové bylo zprvu upřeno právo poděkovat Akademii, ale když byla po chvíli vyzvána zpět na pódium, získala si publikum krásným proslovem. Ten si můžete (spolu s celým převzetím ceny) pustit na YouTube.com a nechat se dojmout jejím "nezáleží na tom, jak daleko vaše sny jsou, jsou dosažitelné".


9. Bill Medley & Jennifer Warner - (I've Had) The Time Of My Life

Bill Medley & Jennifer Warner - (I've Had) The Time Of My Life
Datum vydání: 6. květen 1987
Produkce: Michael Lloyd
Úspěchy: #1 USA, #6 UK

"Baby nebude sedět v koutě!" To pronese Patrick Swayze ve své životní roli a už od stolu táhne poleno Jennifer Grey, která pod jeho vedením jako mávnutím kouzelného proutku tančí jako labuť. Kýč? Prominutelný. Romantika? Neskutečná. K tomu píseň, která celé taneční finále vygraduje až ke kýženému ukápnutí slzy, ke kterému obvykle na konci podobných dojáků dochází. Nad songem "(I’ve Had) The Time Of My Life" se nerozplývaly jen beznadějné romantičky, ale i porota při udílení tří Oscarů, Grammy i Zlatých glóbů. Černou kaňkou na songu je snad jen fakt, že oba pěvci písně, Jennifer Warner a Bill Medley, už nic dalšího kloudného nenatočili a jejich kariéry po této kultovní písni takřka zemřely.


8. Freddie Mercury & Montserat Caballé - Barcelona

Montserat Caballé & Freddie Mercury - Barcelona
Datum vydání: 1987
Produkce: Freddie Mercury, Mike Moran, David Richards
Úspěchy: #8 UK

25. července 1992 se oči celého světa upínaly na katalánskou metropoli Barcelonu, kde začínaly patnácté letní olympijské hry. Úpěnlivě se čekalo, jak se pořadatelé vyrovnají s tím, že Freddie Mercury, zpěvák, který pět let před sportovním svátkem složil ódu na španělské město, zemřel a zhatil tak plány, aby song zazněl v úvodu zahajovacího ceremoniálu. Nakonec nechali Montserrat Caballé pět za Mercuryho přítomnosti na obrazovce, kde ho kamery zachytily na jednom z posledních koncertů. Sportovní duch se z dvojjazyčného, rockově operetního duetu nevytratil ani po letech, song čas od času zazní i na fotbalovém Nou Campu, ve chvílích, kdy hráči FC Barcelona zrovna cítí, že se jim něco extra povedlo.


7. Marvin Gaye & Tammi Terrell - Ain't No Mountain High Enough

Marvin Gaye & Tammi Terrell - Ain't No Mountain High Enough
Datum vydání: 20. duben 1967
Produkce: Harvey Fuqua, Johnny Bristol
Úspěchy: #19 USA

Jestli vůbec tušila mladá dvojice Marvin Gaye a Tammi Terrell, že pod jejich rukama vzniká jeden z nejslavnějších love songů všech dob, který se stal inspirací stovkám dalších umělců? Určitě ne. Přesto se ví, že když na začátku roku 1967 vcházela mladičká Tammi Terrell do nahrávacího studia, kde na ni už čekal populární producent Harvey Fuqua, byla nervózní a strachy bez sebe, protože se text k budoucímu megahitu moc neučila. Song v originálním znění nebyl žádné hitparádové terno, dosáhl průměrných výsledků. O průlom se postarala až Diana Ross o tři roky později, která píseň zařadila na své album, možná i na počest Tammi Terrell, která tři měsíce před Dianiným dobytím americké hitparády zemřela ve čtyřiadvaceti letech na rakovinu.


6. Sonny & Cher - I Got You Babe

Sonny & Cher - I Got You Babe
Datum vydání: 4. květen 1965
Produkce: Sonny Bono
Úspěchy: #1 USA, #1 UK

Jó, v roce 1965 Cher ještě neměla trilion plastik a Sonny Bono nebyl zapálený politik. Bylo jaro a kromě toho, že ti dva spolu natáčeli desky a filmy, se i beznadějně milovali. Sonny svou lásku přetavil i ve slova písně, kterou dvojice posléze natočila a mohla oslavit svůj největší hit "I Got You Babe". Ten se uvelebil na tři týdny na čele amerického žebříčku a i po více než čtyřiceti letech patří k velice oblíbeným, za což mluví seznam interpretů, kteří jej zařadili na svůj setlist a zvesela prezentovali. Bohužel láska Cher a Sonnyho nebyla taková trvalka jako v případě songu, rozešli se v roce 1975 a jejich společná kariéra zahrála umíráček o dva roky později.


5. Michael Jackson & Janet Jackson - Scream

Michael Jackson & Janet Jackson - Scream
Datum vydání: 31. květen 1995
Produkce: Jimmy Jam & Terry Lewis, Michael Jackson
Úspěchy: #5 USA, #3 UK

Superduo. Jinak ani nejde společnou píseň "Scream" sourozenců Jacksonových nazvat. Oba na vrcholu kariéry, oba plní tvůrčí energie, oba v dokonalé formě. Janet vždy ráda šokovala, ale svou říznou image ve futuristickém videu posunula ještě o level výš. Svou nevoli vůči médiím vysílajícím lživé zprávy se ohradila i pomocí zvednutého prostředníčku, gestem, které nejednoho puritánského Američana dokáže zvednout ze židle. Michael však musel sáhnout hodně hluboko do kapsy, aby si do své diskografie mohl zařadit tento klip, který patří mezi nejdražší videa, které kdy vznikly (v době vydání byl dokonce tím nejdražším v historii a zapsán do Guinnessovky). Sedm milionů dolarů za 4 minuty a 46 sekund obrazového materiálu byla totiž cena tohoto černobílého sci-fi řádění patřícího dnes již mezi legendy.


4. Queen & David Bowie - Under Pressure

Queen & David Bowie - Under Pressure
Datum vydání: 26. říjen 1981
Produkce: Queen, David Bowie
Úspěchy: #29 USA, #1 UK

Tu basovou linku známe snad všichni, a to nejenom díky "Ice Ice Baby" Vanilla Ice, který ji vysamploval. "Under Pressure" je výsledkem jedné dlouhé noci ve švýcarském nahrávacím studiu v Montreux. Queen zde tehdy natáčeli desku "Hot Space" a David Bowie ve stejný čas bydlel nedaleko od nich a často se stavoval na skleničku. Jednoho večera společně jamovali, hráli si navzájem své starší věci (po celou dobu běžel magnetofon a vše zaznamenával) a z několika mála útržků později vznikla právě tato pecka. Dlouho se dohadovalo, kdo s nápadem na onu basovou linku přišel jako první, nakonec to byl právě Bowie, i když dvojice May/Taylor ji přiřkla jejich basákovi Johnovi Deaconovi (který se od nich v současnosti v mnoha věcech kompletně distancuje a asi i dělá dobře). "Under Pressure" bylo v době vydání velké překvapení, zároveň to byla první Bowieho spolupráce s někým a právoplatně patří do našeho přehledu.


3. Youssou N'Dour & Nenneh Cherry - 7 Seconds

Nenneh Cherry - Yousou N'Dour - 7 Seconds
Datum vydání: 1994
Produkce: Cameron McVey, Johny Dollar
Úspěchy: #98 USA, #3 UK

Rasová nenávist není palčivým tématem pouze dneška. Je to téma, které se na nás valí bez řešení už několik desetiletí či spíše století. Bylo o něm popsáno stohy papírů, vydalo se tuny knih, natočily se kilometry obrazového materiálu a desítky hudebních minut věnující se právě rasové nesnášenlivosti. Senegalský zpěvák Youssou N'Dour a Švédka s africkými kořeny Neneh Cherry společně nakoukli před šestnácti lety do této třinácté komnaty a skrze triphopový song "7 Seconds" vyřvali do celého světa, že jen novorozené děti v prvních sedmi vteřinách svého života nemají ponětí o tom, jaká rasová nesnášenlivost a násilí se ve světě dějí. Duet si pak přivlastnilo hned několik charitativních projektů, kteří ho použili jako hudební podkres ke svým kampaním. Nadšení neskrývali ani hudební fanoušci z celého světa, kterým nevadilo, že se v songu z velké části zpívá senegalským nářečím wolof.


2. Nick Cave & Kylie Minogue - Where The Wild Roses Grow

Kylie Minogue & Nick Cave - Where The Wild Roses Grow
Datum vydání: říjen 1995
Produkce: Nick Cave, Tony Cohen, Victor Van Vugt
Úspěchy: #11 UK

Když si Ofélie z Shakespearova vrcholného dramatu "Hamlet" užívala prchavou chvíli lehkého nadnášení na říční hladině, zřejmě netušila, že z ní odplouvají poslední minuty života. Tento moment ztvárnil malíř John Everett Millais na svém obrazu "Ophelia". A přesně ten se stal předlohou pro videoklip charismatického barda Nicka Cavea, ve kterém si zahrála i hostující popová diva Kylie Minogue. A možná právě proto, že to primárně nebyl song prťavé Australanky, ale skupiny Nick Cave & The Bad Seeds, se stal jedním z nejvážnějších a nejumělečtějších kousků, který kdy z jejích sexy úst vyšel. Spojení hlubokého hlasu jejího krajana a sladkého vokálu Kylie zafungovalo bez chyby. Song "Where The Wild Roses Grow" se totiž stal komerčně nejúspěšnějším singlem skupiny.


1. Peter Gabriel & Kate Bush - Don't Give Up

Peter Gabriel & Kate Bush - Don't Give Up
Datum vydání: říjen 1986
Produkce: Daniel Lanois, Peter Gabriel
Úspěchy: #72 USA, #9 UK

Gabrielova deska "So" je přímo nahuštěna silnými momenty a hosty (nechyběl ani Phil Collins za bicími). "Don't Give Up" zde ale hraje prim i díky spojení s Kate Bush. Tématem je rezignace osamělé osobnosti na ekonomický systém a jeji sklíčené pocity, jejíž naděje je zakódována v refrénu, ten patří hlasu Kate. Vznikla hned dvě rozdílná videa, v jednom je tato dvojice snímána s pozadím zatmění slunce, v druhé verzi jsou prostřihy na poničené město a zklamané lidi. Svým způsobem se písnička "Don't Give Up" stala symbolem jedné éry, její odkaz je ale nadčasový. Samotný song se posléze dočkal mnoha úprav a uvedení, sám Peter Gabriel ji například zazpíval s Tracy Chapman na akci "Nelson Mandela, An International Tribute For A Free South Africa" (1990), Bono a Alicia Keys ji natočili v roce 2005 jako charitativní singl "Don't Give Up (Africa)" k Mezinárodnímu dni boje proti AIDS. Jednu z nejčerstvějších verzí nachystal Herbie Hancock pro své jazzové album "The Imagine Project", kde ji svěřil Pink a Johnu Legendovi.


Na dalších pozicích skončili:

11. Nick Cave & PJ Harvey - Henry Lee
12. Lucie Bílá & Ilona Csáková - Láska je láska
13. Pet Shop Boys & Dusty Springfield - What Have I Done To Deserve This?
14. Robbie Williams & Nicole Kidman - Somethin‘ Stupid
15. Snow Patrol & Martha Wainwright - Set The Fire To The Third Bar
16. Paul McCartney & Michael Jackson - Say Say Say
17. Robbie Williams & Kylie Minogue - Kids
18. Nat King Cole & Natalie Cole - Unforgettable
19. Michael Jackson & Paul McCartney - The Girl Is Mine
20. U2 & Green Day - The Saints Are Coming

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • ... (Martin, 14.02.2012 10:02) Reagovat

  No já bych třeba zařadil do té spolupráce i například Navěky od Tomáše a Anety, myslím si, že je to jeden z nejlepších českých duetů posledních let:-) Jinak celkem souhlasím:-)

 • Pecka ... (bulsara, 14.02.2012 10:03) Reagovat

  "... který se od nich v současnosti v mnoha věcech kompletně distancuje a asi i dělá dobře" - neviem ktorý z autorov článku je autorom tejto vety, ale toto je veľké bing kladivom po nákove. Zásach do čierneho. 100 bodov. Podpisujem!!! :-)

  Áno, Brian May+Roger Taylor versus John Deacon ... Tí dvaja prví sú hrobári trademarku "Queen" a pre toho tretieho platí overené "ticho lieči" ...

 • Mé tipy (Ondřej, 14.02.2012 10:27) Reagovat

  Candy - Iggy Pop/Kate Pierson (popř. Venda - Lou Fanánek/Supice), Stay - Shakespeare Sisters, ze starších Something Stupid - Franka a Nancy Sinatra nebo uvzdychaná Je t'aime... moi non plus - Jane Birkin/Serge Gainsbourg.

 • cože ? (Petr Haas, 14.02.2012 15:51) Reagovat

  a kde je Jane Birkin/Serge Gainsbourg. ???

  • Re: cože ? (Fantomas, 15.02.2012 11:11) Reagovat

   Pravda, takovy slavny song a nikde ani zminka. Na youtube se da sehnat i puvodni demo s bardotkou, taky hodne dobry. Ten Serge mel docela vkus, jak to ten chlap delal?:-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jindra Polák (Jelen) - Důležité je nestát snům v cestě
Rozhovory: Jindra Polák (Jelen) - Důležité je nestát snům v cestě Jelen si ke svému třetímu albu přichystal několik zásadních novinek. Tou hlavní je modernější zvuk, který souvisí s přibráním bicích. O změnách, novém albu "Věci a sny", ale i o samotných snech jsme si popovídali s frontmanem... čtěte zde
Vydáno: 16.04.2021 12:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
2
Pohled do českých hitparád - 14. týden 2021
JC Stewart udržel prvenství v českých rádiích, Viktor Sheen už znovu vládne albům Tuzemskému rádiovému éteru podruhé vévodí JC Stewart, který s písničkou "I Need You To Hate Me" obhájil minulé prvenství. Rapper Koky si v albovém žebříčku vedl o poznání hůře a z jedničky se propadl až na šestku. V čele ho... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2021 18:21 v sekci Novinky | České hitparády
1
José González - Visions 8/10
Audio: "Stáváme se správci naší planety," tvrdí José González v singlu "Visions" Chystaná novinka Josého Gonzáleze získává své finální kontury: ponese jméno "Local Valley" a nakonec se jí dočkáme v druhé polovině září. Novou albovou kapitolu kariéry tohoto švédského písničkáře zastřešuje jeho... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2021 08:05 v sekci Audio / Video | Audio
1
Mick Jagger feat. Dave Grohl - Easy Sleazy 8/10
Audio: Mick Jagger v nečekaně zveřejněném singlu "Easy Sleazy" doufá v postpandemickou zahradu pozemských rozkoší Žádné ohlášky, žádná příprava - veterán Mick Jagger zčistajasna vydal zbrusu nový singl "Easy Sleazy" a přizval si na něj Davea Grohla z Foo Fighters. Poměrně ostrý a přímočarý song je reakcí na paradoxy covidové pandemie,... čtěte zde
Vydáno: 14.04.2021 07:51 v sekci Audio / Video | Audio
1
Nové desky 14/2021 - od Taylor Swift přes Jeana-Michela Jarreho po Rhiannon Giddens
Nové desky 14/2021 - od Taylor Swift přes Jeana-Michela Jarreho po Rhiannon Giddens Druhý dubnový týden jsme se dočkali nové verze "Fearless" od Taylor Swift, amazonského alba Jeana-Michela Jarreho a nahrávky irsko-italského projektu Rhiannon Giddens. K nim se připojí rockoví The Fratellis a Cheap Trick, čeští... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2021 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
24
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nick Cave nečekaně vydal vinylový singl "Grief" (14.04.2021 10:09)
- Nick Cave a Warren Ellis chystají živý záznam alb "Ghosteen" a "Carnage" (26.03.2021 18:25)
- Publicistika: Slavná alba: "So" - Gabrielův direkt perlíkem přímo do hlavy (06.03.2021 08:30)
- Nové desky 8/2021 - od Nicka Cavea s Warrenem Ellisem přes Alice Coopera po Robina Schulze (02.03.2021 15:15)
- Recenze: Nick Cave a Warren Ellis hledají na albu "Carnage" lék na osamění a izolaci (01.03.2021 00:00)
- Publicistika: Slavná alba: Z napětí mezi mytickou a skutečnou Amerikou vzešlo "The Joshua Tree", nejslavnější album U2 (27.02.2021 08:30)
- Nick Cave do světa nečekaně vypustil nové album "Carnage" (25.02.2021 15:43)
- Video: Vstávat a cvičit! Klip "Here Comes The Shock" od Green Day je punková rozcvička (23.02.2021 10:27)
- Publicistika: Slavná alba: Phil Collins šel s "Face Value" s kůží na trh. A uspěl (30.01.2021 09:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2020 podle musicserveru (20-11) (29.01.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 15/2021

The Rumjacks
Hestia

Celtic punk jede. Svižný mix skočnosti irských putyk říznutých punkovou energií a různou mírou akustických nástrojů vyprodá i u nás středně velkou halu a baví posluchače napříč styly i založením. Ještě než svou novinku vydají bostonští žánroví králové Dropkick Murphys, jsou tu The Rumjacks a "Hestia".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Viktor Sheen Pink Floyd Taylor Swift Iggy Azalea Selena Gomez Kings Of Leon Lady Gaga Beyoncé Madonna Britney Spears Coldplay Metallica AC/DC Kryštof Lana Del Rey Karel Gott Nirvana Dua Lipa Demi Lovato
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu