Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Katarína Knechtová - Výsledky teď půjdou na moje triko

Katarína Knechtová - Výsledky teď půjdou na moje triko

Vydáno: 29.11.2010 12:00 v sekci Rozhovory - Kristina Bílá

Už je to nějaký čásek, co se slovenská zpěvačka Katka Knechtová oklepala z rozchodu s kapelou Peha. Nyní vydává své výběrové album "Donekonečna", což pro ni bylo příležitostí k ohlédnutí se za její kariérou. Hnědooká Prešovanka je totiž unikát svého druhu. A jak vlastně hodnotí minulost a vidí budoucnost?

SDÍLET:    
Katarína Knechtová
© gregi.net
Na tvém vycházejícím CD "Donekonečna" je čtyřicet skladeb. Proč ses rozhodla udělat dvojalbum a zařadit jich tolik?

Vydávat bestofku původně vyšlo z iniciativy vydavatelství. Naštěstí mi nechali volnější ruku ve výběru písní. I tak jsme ale měli každý trošku jinou představu. Chtěla jsem na desku zařadit autorské písničky a zároveň songy, které mohou poznat jen skalní fanoušci Pehy. Nakonec jsem vybrala ty béčkové věci, které jsou podle mě výborné, zatímco vydavatelství se postavilo za ty známější. Takže jsme se ve finále vydali zlatou střední cestou.

Považuješ "Donekonečna" za jakousi uzávěrku jedné etapy?

Ani ne. Proto jsem to tak nazvala - abych naznačila, že hudební vývoj jde dál. Život ani tvorba nejdou moc dělit na nějaké dekády, jelikož ten stroj času je tak rychlý, že to ani nevnímáš. Jinak si myslím, že ty klasické bestofky může spíš vydávat sedmdesátiletá zpěvačka, co sedí v rockovém důchodu. Přihodí tam fotky z dětství z minulého století a tak dále. "Donekonečna" beru spíše jako retrospektivní album.

Deska je hodně rozmanitá - IMT Smile, Michal Hrůza, fotbalová hymna, Peha, sólovka "Zodiak"... Na které období vzpomínáš nejraději?

Každé období mělo svoje kouzlo. Třeba v IMT Smile jsem zpívala, když mi bylo patnáct a probíhal takový první kontakt s hudbou, možnost zpívat, jezdit na turné a tak dál. Když si to zpětně uvědomím, byla to pro mě velká věc. Potom přišlo to zásadní období s Pehou a s tím také odpovědnost. V IMT jsem byla benjamínek, zato v Peze lídrem. Tou zpěvačkou, která píše a skládá písně. Snažila jsem se do toho dát maximum a myslím, že je to v těch písních cítit.

Katarína Knechtová...

Katarína Knechtová
... se může pyšnit jedním z nejzajímavějších hlasů české i slovenské hudební scény. Jako malá přitom zpívala ve sboru mezi kluky, jelikož prý měla nedostačující hlas. O několik let později se stala majitelkou dvou zlatých sláviků v kategorii objev roku a v roce 2008 si převzala stříbrného slávika za zpěvačku roku. Po dvanácti letech účinkování v kapele Peha se dala na sólovou dráhu, z níž doposud vyšla deska "Zodiak". Katarína Knechtová hraje na klavír, na kytaru i na bicí. Doma má dva faraonské chrty. Češi si rodačku z Prešova oblíbili i díky jejím přízračným a snovým textům, které z ní dělají netuctovou interpretku se zářivou budoucností.

Právě s IMT Smile jste tehdy jeli turné s Olympic. Vnímala jsi to v těch patnácti stylem: "Wow, jedu turné s Olympic!"?

Já jsem spíš byla nadšená, že je to příležitost ulít se ze školy (smích).

Pozoruješ na sobě za ta léta hlasovou proměnu?

Právě! Já si chtěla výběrovkou zavzpomínat a popřemýšlet, jak to tenkrát bylo a jak se měnil můj hlas. Od takového Mickeyho Mouse po relativně vyrovnaný hlas (smích).

Doposud jsi měla v kapele samé muže. Nepřerůstalo ti to někdy přes hlavu?

To víš, že ano. Dnes se snažím více spolupracovat se ženami - například mojí manažerkou je žena, fotky v bookletu výběrovky fotila žena. Zároveň jsem si založila holčičí kapelu. Ten ženský faktor mi tam vždycky chyběl. Chlapi byli dobří kamarádi, ale v jistém smyslu se stále cítíš sama.

Katarína Knechtová
© katarinaknechtova.sk
A liší se spolupráce se ženami a muži?

Částečně ano, ale v zásadě je to o lidech. To se vždycky potvrdilo.

Mimo jiné jsi spolupracovala s Anetou Langerovou. O co šlo?

Aneta byla hostem mého turné. V budoucnosti bychom spolu chtěly jet dvoukoncertní turné pro Slovensko a Česko. Já jsem v ní totiž objevila hudební i lidské napojení. Myslím, že je to vzájemné, tak uvidíme.

Když se bavíme o české a slovenské hudbě - proč si myslíš, že se na Slovensku poslouchá jiná hudba než v Česku?

To, že se něco líbí u vás v Česku, neznamená, že to bude mít úspěch na Slovensku. A obráceně. Před rozdělením jsme všichni poslouchali Lucii. Dnes už ten průnik není tak znatelný. Navíc začíná vadit i jazyková bariéra - hlavně pokud jde o mladší generaci.

Ty sama tu jazykovou bariéru nějak vnímáš?

Je to cítit. U nás na Slovensku možná trošku míň, jelikož některé české filmy necháváme v původním znění, děti koukají na pohádky v češtině a podobně. Ale když promluvíš v Česku na dítě slovensky, tak se ptá: "Maminko, proč na mě ta paní mluví anglicky?"

Ještě se vrátím k původnímu tématu. Je třeba zajímavé, že na Slovensku jsou hrozně populární IMT Smile, u nás vůbec. A v Česku zase frčí No Name a u vás se na ně zapomíná...

To je přesně ono! Zvláštní, nevím, čím to je. Asi chemie. Vždycky je to hlavně o konkrétní písničce. Když jsme s Pehou navrhli jako singl "Spomaľ", tak všichni říkali, že jsme se zbláznili. Prý má těžký text, kterému nebudou Češi rozumět, chybí tam kytara, bicí, není to rock. A dnes? Můžeš na koncertě zahrát cokoliv a lidi stejně chtějí slyšet "Spomaľ". Anebo ještě "Muoj bože". Případně obě (smích).

Katarína Knechtová
© katarinaknechtova.sk
Po zkušenostech v několika kapelách jsi teď na sólové dráze. Cítíš se spokojená?

Po rozchodu s Pehou, pro mě nastal zlomový okamžik. Poslední koncert jsme hráli, už jen abychom dohráli. Abych na nic nemyslela, radši jsem se rovnou zavřela do studia a nahrála sólovku. Odejít z kapely znamená budovat něco úplně od začátku. Musela jsem si tím projít a můžu říct, že až tak poslední čtvrt rok se cítím být po tom "rozvodu" v pohodě. Dívám se dopředu.

Jmenuj největší pozitiva "samostatnosti".

V kapele panují určitá kolektivní omezení. Nyní se svobodně rozhoduji. Můžu jít do jakýchkoliv projektů. Můžu oslovit zahraniční producenty nebo si zahrát jako host na cizím turné. Na druhou stranu nemůžu očekávat kolektivního ducha. Na devadesát devět procent je to teď o mně. Od ostatních čekám spíš profesionální přístup. Už jsem se odnaučila mít ten mírumilovný přístup, již několikrát se to obrátilo proti mně.

Takže jsi teď trošku takový generál?

Když chci dobře dělat muziku, mám představu, jak by to mělo znít, a pokud vidím, že do toho jde někdo jen na třicet procent... Výsledek půjde jen na moje triko. Pak nastupuje generál (smích). I když nad věcmi trávím samostatně víc času, nefunguje tam "zákon padajícího hovna".

Letos jsi reprezentovala Slovensko na Expo v Šanghaji. Jak Číňané reagovali na slovenský poprock?

Připadala jsem si jako na Marsu. Obrovské množství lidí, navíc všichni vzhledově podobní... Hráli jsme třikrát po sobě - ráno, v poledne a večer - a bylo zajímavé sledovat, že se jim to vystoupení celkem líbilo. Oni jsou všichni takoví vděční... (smích).

Takže se ti v Číně líbilo?

Líbilo. Šanghaj má totiž takovou svoji atmosféru. Vyplatí se to vidět. Byli jsme tam čtyři dny a zároveň jsme to spojili s dovolenou na Bali.

Katarína Knechtová
© katarinaknechtova.sk
A jak jsi pochodila v Londýně? Prý jsi hrála v proslulé čtvrti Camden. Zpívala jsi slovensky, nebo máš pro tyhle případy texty přeložené do angličtiny?

Lidé na koncertě jazyk neřeší. Když si všimneš, krmí nás takovými tanečními sračkami, které jsou ve francouzštině nebo v nějaké patlanině. Na jazyku už nezáleží. Ti lidé většinou vnímají konkrétní muziku. Hlavně ten koncert v Camdenu se odehrával v rámci česko-slovenské komunity. Když tedy někdo pyšně říká: "Byl jsem v Londýně a Irsku!" tak to ještě nic neznamená. Co se týče slovenštiny v budoucnu, na nové desce se snažím i nadále zpívat slovensky nebo česky, jsem pro zachování jazyka.

Anglie je obecně považována za Mekku hudby. Je to cítit?

Já se tam cítím velmi dobře. Minulý rok jsem tam třeba navštěvovala kurz na bicí. Celý čas jsem trávila v Camdenu a každý večer chodila na nějaký koncert. Vím, že prosadit se v Británii je celkem masakr, ale přesto tam vládne umělecká svoboda. Nevnímáš to tak křečovitě jako tady. Ve smyslu: "Když budem hrát tohle, tak se to bude/nebude líbit," a podobně. Undergroundová scéna je v Anglii strašně inspirativní. Ještě bych se tam chtěla vrátit.

Pokud jde o tvé album, slyšela jsem, že jsi spolupracovala s Christianem Eignerem, bubeníkem z Depeche Mode. Proč právě on?

Díky němu jsem v kontaktu s moderní elektronickou muzikou a jsem zase o krůček blíž tomu, co bych chtěla.

Katarína Knechtová
© katarinaknechtova.blog.cz
Elektronika? To bude tedy velký posun...

To bude. Christian je člověk, který k hudbě přistupuje zase jinak než ostatní. Navíc člověk může po očku sledovat, jak to třeba chodí v těch velkých kapelách. Jsou to jiné světy.

A kdy se můžeme těšit na tvé nové album?

My jsme zatím dokonočili pouze singl. Ono se to nezdá, ale je to celkem babračka. Slovenština je mnohem těžší na zpěv, rytmiku a mixáže než angličtina, tak to jde pomaleji. Chci nechat odeznít ty vánoční "Last Christmas" a podobně, takže v lednu nasadíme trošku mojí chemie (smích).

Na otázku, proč se tvoje album jmenuje "Zodiak", jsi odpovídala mnohokrát. Mě by ale zajímalo, jak se Katarína Knechtová osobně ztotožňuje se svým znamením ryb?

Ovlivňuje mě i Mars, takže ten faktor mužských ambicí tam je. Jinak lenivá, náladová, přecitlivělá, to tam všecko je. Takže se s tím znamením vlastně ztotožňuji. Takové ty sloupečkové horoskopy v časopisech jsou jen bajky, ale astrologie je seriózní věda.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Muoj bože! (pH 77, 03.12.2010 18:55) Reagovat

  Môj Bože

  • Re: Muoj bože! (erpe, 13.12.2010 10:29) Reagovat

   to je v staroslovienčine, pako!

 • Je (Ježíš Kristus, 13.12.2010 00:13) Reagovat

  to hezký rozhovor.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zaz, Forum Karlín, Praha, 17.2.2019
Naživo: Zaz vtáhla do malebných uliček Paříže. Nejlepší byla, když tančila Pěkný, ale chvílemi dlouhý. Takový byl první ze dvou vyprodaných pražských koncertů Zaz v rámci turné k aktuální desce "Effet Miroir". Osmatřicetiletá Francouzka se předvedla jako výborná zpěvačka obklopená prvotřídními... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2019 01:49 v sekci Naživo
0
De Staat - Bubble Gum 8/10
Recenze: "Bubble Gum" De Staat je excelentní tripová jízda De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní,... čtěte zde
Vydáno: 18.02.2019 00:00 v sekci Recenze
0
Twenty One Pilots, O2 arena, Praha, 16.2.2019
Naživo: Twenty One Pilots na O2 arenu ještě nemají O raketovém růstu Twenty One Pilots si spousta kapel může nechat jen zdát. Během tří let zvládli v Praze vystřídat Lucena Music Bar, Tipsport arenu a nyní vyprodali i O2 arenu. Tento prostor už je ale přece jen jiná liga, hudebníkům... čtěte zde
Vydáno: 17.02.2019 11:23 v sekci Naživo
46
Within Temptation - Resist 6/10
Recenze: Within Temptation na "Resist" potemněli, popu se ale nevzdali Holandští Within Temptation svými předchozími alby "The Unforgiving" a "Hydra" rozpoutali mezi fanoušky slušnou bouři. Příklon k pop metalu ovšem potvrzují i na další nahrávce "Resist", která vyšla po čtyřleté, pro kapelu... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2019 10:20 v sekci Recenze
3
Gaia Mesiah - Excellent Mistake 10/10
Recenze: Kapele Gaia Mesiah to na "Excellent Mistake" hraje líp než kdy předtím Znovuobnovená Gaia Mesiah je zpět, v plné síle, v původním obsazení (zpěv - Marka Rybin, kytara - Santa Morella, bicí - Misha M a baskytara - Josh) a ve formě, v jaké snad dosud nebyla! Po dvanácti letech vydala svoji třetí řadovku... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2019 13:30 v sekci Recenze
4
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- No Name odstartovali akustické turné, v České republice zahrají ještě šestnáctkrát (11.02.2019 14:39)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (5-1) (04.02.2019 15:30)
- Queen pokračují v žebříčkové krasojízdě, rádia si podmanila Ava Max (08.01.2019 18:45)
- Honorace žánru aggrotech Aesthetic Perfection vystoupí v Praze. Pódium jí rozehřejí Priest a Amelia Arsenic (07.01.2019 18:46)
- LP po dvou letech znovu dobyla rádia, Queen v albovém žebříčku přeskočili Lucii (03.01.2019 16:37)
- Top 10: Pět dlouho očekávaných českých desek roku 2018, které by vám neměly uniknout (19.12.2018 10:00)
- Kralování Lucie končí, nejžádanější desku mají díky strahovskému živáku Kryštof (13.12.2018 06:30)
- Předvánoční žně? Kdepak, české žebříčky se uložily k zimnímu spánku (07.12.2018 20:20)
- Video: No Name kvůli klipu k "Ži...a nech žít" procestovali celé Česko i Slovensko (03.12.2018 13:12)
- Lucie a George Ezra stvrdili nadvládu v českých žebříčcích (29.11.2018 19:02)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 19.02.
Tommy Cash (EST) (Roxy, Praha)
St 20.02.
Tender (UK) (Café V lese, Praha)
Čt 21.02.
Bastille (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 21.02.
LANY (USA) (MeetFactory, Praha)
So 23.02.
Shakin' Stevens (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Rihanna Madonna AC/DC Kryštof Beyoncé Sia Coldplay Adele The Cure Queen Imagine Dragons Ewa Farna Billie Eilish Linkin Park Ariana Grande Lucie Ava Max Muse LP
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver