shop.musicserver.cz
Einstürzende Neubauten, Divadlo Archa, Praha, 11.11.2010

Ze zahrady k zatmění Slunce

Vydáno: 12.11.2010 07:44 v sekci Naživo - Honza Průša | foto: Martin Chrz / musicserver.cz

Einstürzende Neubauten hrají už tři dekády a pořád skvěle. Přesvědčit o tom přijeli zaplněnou pražskou Archu. První z dvojice koncertů sliboval průřez skladbami z celé kariéry kapely ve standardní pódiové úpravě, tedy tak, jak je z předešlých vystoupení ENek moc dobře známe.

Live: Einstürzende Neubauten

místo: Divadlo Archa, Praha
datum: 11. listopadu 2010
setlist: The Garden, Die Befindlichkeit des Landes, Halber Mensch / Von Wegen, Die Interimsliebenden, Nagorny Karabach, Dead Friends, Unvollstaendigkeit, Installation # 1, Ich hatte ein Wort, Lets Do It a DaDa, Haus der Lüge, Rampe, Sabrina, Susej, přídavek: Headcleaner, Silence Is Sexy, přídavek2: Selbstportrait mit Kater, Redukt, Total Eclipse Of The Sun
Fotogalerie

Einstürzende Neubauten, Divadlo Archa, Praha, 11.11.2010
© Martin Chrz / musicserver.cz
"You will find me if you want me in the garden unless it's pouring down with rain" opakoval mantricky Blixa Bargeld slova, která náhodou zaslechl při rozhovoru kolemjdoucích na ulici někdy před patnácti lety. Alexander Hacke jej minimalisticky doprovázel na basu a jedna z nejosobitějších kapel současnosti postupně a pozvolna začala slavit své třicetiny.

Einstürzende Neubauten mají v Česku stabilní posluchačskou základnou, a tak máme to štěstí, že nás při žádném turné nevynechají. Na koncertech nás už, vzhledem ke svým častým návštěvám, nemají čím ohromit. Jen znovu a znovu dokázat, jak jsou zatraceně dobří. A to se jim opět podařilo v jejich stopadesátiminutovém vystoupení.

ENka, to je oslava lomozu proměňujícího se v lahodně čisté tóny, jež do sebe náramně zapadají. Je to otáčející se vinylová deska přidělaná k akušroubováku jemně koketující s kelímkem od piva. Je to déšť z ocelových tyčí, pružina "Bassfeder", novodurové trubky, šílený Blixův řev i samplování zpěvu, plech, tyče, barely na vodu a mnoho dalších instrumentů. Koncertní ENka jsou ale hlavně spolkem šesti muzikantů, kteří tyto nástroje výborně ovládají, umí najít jejich duši a podělit se o ni s okolím.

Einstürzende Neubauten, Divadlo Archa, Praha, 11.11.2010
© Martin Chrz / musicserver.cz
K odhalování vnitřního kouzla zdánlivě obludných předmětů nepotřebují nic víc, pouze na ně zahrát a polaskat je. A na hraní byl postaven důraz celého koncertu. Perfektně nazvučený sál tak doplňovala velmi jednoduchá světla, která se nejvýznamněji změnila v "Sabrině", kdy se pódium zbarvilo do barvy rubínu, krve, Cabernet Sauvignon či umírajícího slunce.

I když je frontmanem a nejvíce sledovanou osobou kapely Blixa Bargeld (od minulé návštěvy Česka docela ztloustl), svou práci skvěle odvádějí i ostatní muzikanti. A vyplatilo se soustředit se zejména na dva z nich. N.U. Unruh je ocelovým mágem. On spouští déšť tyčí, on nejčastěji ovládá bassfeder, mlátí do tyčí a plechovek i barelů. Kuje železo, dokud je žhavé. Alexandr Hacke svou basou často konverzuje s Bargeldem. Drží kapelu pohromadě, spojuje ostatní, převážně bicí nástroje dohromady a pomocí svých čtyř tlustých strun často posouvá celou skladbu dopředu.

Na koncertech Neubautenů je vždy velmi příjemné pozorovat, jak se skladby neustále mění, vyvíjí a liší oproti svým studiovým verzím. Jsme svědky mnohých improvizací, hraní si. I proto je jedním z nejoblíbenějších suvenýrů již tradiční surový a neupravený záznam koncertu, který ENka po vystoupení prodávají. Bargeld a Hacke s nadhledem (I" thing, it's amazing, two shows in one USB stick") během koncertu v také tradičním marketingovém okénku na tuto skutečnost upozorňují a člověku se přitom vybaví vzpomínka na Blixu, čtoucího leták Hornabchu.

Einstürzende Neubauten, Divadlo Archa, Praha, 11.11.2010
© Martin Chrz / musicserver.cz
Kapele se dostalo mohutného potlesku hned na začátku, když přišli muzikanti na pódium. Stejně bouřlivě byla vytleskávána i pro přídavky. S prvním "Headcleanerem" dokonale vyčistili hlavy všech přítomných. Po základní verzi koncertu, sestavenou víc než z půlky z těch melodičtějších, klidnějších a jemnějších skladeb ("The Garden", "Nagorny Karabach", "Ich hatte ein Wort", "Sabrina", "Susej") přichází ta pravá industriální bouře. Kov, ocel, rytmus, hluk a lomoz. Hacke vytahuje jack ze své basy a hraje tak, že jej přikládá na různé části svého těla, na předloktí, na prst, na nos, na jazyk. Blixa huláká do megafonu, Jochen Arbeit vazbí kytaru, N.U. Unruh a Rudi Moser udávají ocelový rytmus. Jsme na albu "Tabula Rasa" z roku 1993, od nějž až do dneška ENka reprezentativně shrnuli svou kariéru. Více do minulosti, k prvním pěti řadovkám, se jim ale bohužel příliš nechtělo.

Koncert by neměl slabého místa, nebýt některých dementních návštěvníků. Řvaním hobluj a dalších "chytrých a vtipných" hlášek do tichých předělů v "Silence Is Sexy" pokazili atmosféru celé skladby, která je právě na kontrastu ticha, zapalování a popotahování cigarety postavená. Škoda, myslel jsem, že na kapely, jako jsou Neubateni, chodí vyspělí a rozumní posluchači.

I tak to byl ale opět famózní zážitek. Einstürzende Neubauten urazili za třicet let obrovskou cestu, přesto neztratili svou tvář. A ať jde o skladby z "Ende Neu", "Tabula Rasa", "Alles Wieder Offen" či dalších alb, všechny pořád fungují a naživo vás velmi rychle pohltí.

NÁZORY
 • Blixa se od posledně opravdu pěkně vyžral. (Fomas, 12.11.2010 09:03) Reagovat

  Když si člověk vzpomene na tu vychrtlinu před 30 lety... :-) Koncert opět tradičně výborný - potěšilo mě Die Interimsliebenden a pár skladeb, které jsem naživo ještě neznal. (A za ty blbečky v Silence is sexy jsem se málem propadl hanbou.)

 • Souhlas (Jaeger, 12.11.2010 09:50) Reagovat

  Nemůžu než slouhlasit s tou poznámkou o dementních návštěvnících. Totálné mě nasralo, když v těch tichejch pasážích se těch par imbecilů pochechtávalo a vykřikovalo nesmysly.

  Teď ten koncert poslouchám z flashky, takze jsem zvedav, nakolik ti kreténi budou ze záznamu slyšet.

  • Re: Souhlas (blabla, 12.11.2010 16:31) Reagovat

   SOUHLASÍM, ten kdo je schopen použít slovo HOBLUJ v souvislosti s Blixou, byl na koncertě ESN zřejmě nějakým omylem. Škoda, že nám všem ostatním pokazil skvělý zážitek z jinak geniální písně.

 • Perfekně nazvučený sál? (Pavel, 12.11.2010 10:29) Reagovat

  Závidím autorovi jeho hluch.

 • Silence (Robas, 12.11.2010 10:37) Reagovat

  To je, když pustíš vidláky do města na koncert :-/

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sziget festival 2022 - den 2, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022
Naživo: Druhý den Szigetu přinesl nepochopitelný duet Bastille s Alice Merton a znamenité Kings Of Leon Festival kašlání a smrkání prachu pokračuje svým druhým dnem a po Dui Lipě přebírají headlinerskou štafetu Kings Of Leon. Nejen okouzlující kytarovou souhrou je ale na Szigetu člověk živ, a tak jsme trochu více prochodili areál a... čtěte zde
Vydáno: 12.08.2022 17:22 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 31. týden 2022
Z českých rádií nejčastěji zní Shawn Mendes, o nejžádanější albovou novinku se postarala Beyoncé Aktuální vydání českého rádiového žebříčku lze nazvat jako divoké. Došlo k několika převratným změnám - výrazným vzestupům i poklesům. Nejvíce z toho vytěžil Shawn Mendes, který s písní "When You're Gone" uzmul první... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 20:26 v sekci Novinky | České hitparády
0
Sziget festival 2022 - den 1, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022
Naživo: Už žádné překvapení z nečekaných kvalit. Dua Lipa otevřela Sziget jako skutečná hvězda Tři roky si hudební nadšenci museli počkat, než mohli v Maďarsku zase začít smrkat prach. Festival se po pandemické pauze vrátil na Ostrov svobody v centru Budapešti a hned ve svém úvodním dni přivítal Duu Lipu, Milky Chance, Rüfüs... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 16:53 v sekci Naživo
0
Střípky z Brutal Assaultu 1: den první a druhý
Naživo: Střípky z Brutal Assaultu 1: den první a druhý Tohle není festivalový report v pravém slova smyslu. Jak již název napovídá, chce být spíše telegrafickým shrnutím dojmů z prvních dvou dnů celkem pětidenní přehlídky, úterý a středy. Vznikají takříkajíc přímo z bojiště... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 12:21 v sekci Naživo
0
Ozzy Osbourne & Tony Iaommi - Paranoid (live)
Video: Ozzy Osbourne se vrátil na pódia. Na závěrečném ceremoniálu Commowealth Games zahrál s Tonym Iommim "Paranoid" Obrovské překvapení čekalo plný stadion v Birmighamu v průběhu závěrečného ceremoniálu Commonwealth Games. Jako tečku si totiž organizátoři připravili pro návštěvníky vystoupení dvojice tamních rodáků, nikoho menšího než... čtěte zde
Vydáno: 10.08.2022 19:14 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zaprášenosti: Na třetí řadové desce se Nick Cave & the Bad Seeds vzpírají proti bodcům (22.08.2021 09:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2020 podle musicserveru (30-21) (27.01.2021 08:30)
- Danielle de Picciotto ohlásila třetí sólovku (16.01.2021 11:26)
- Audio: Einstürzende Neubauten lákají na novou desku nervním singlem "Ten Grand Goldie" (06.04.2020 09:17)
- Einstürzende Neubauten představí nové studiové album 22. května 2020 ve Foru Karlín (06.11.2019 12:47)
- Nové desky 25/2018 - od Nine Inch Nails přes Bebe Rexhu po Panic! At The Disco (26.06.2018 23:33)
- Naživo: Alexander Hacke a Danielle De Picciotto se vrátili do MeetFactory (04.03.2018 10:53)
- Recenze: Co vidíš, když se podíváš do zrcadla? (26.02.2018 17:01)
- Blixu Bargelda a Teha Tearda doprovodí na pražském vystoupení MIB Quartet (15.09.2016 10:35)
- Teho Teardo a Blixa Bargeld se vracejí do Prahy se zbrusu novým albem (17.06.2016 16:00)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)
Út 13.09.
Maxïmo Park (UK) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop BTS Madonna Slash Adele Viktor Sheen Vojtaano Dua Lipa Pink Floyd Queen Justin Bieber Mirai Ed Sheeran The Beatles Abba Jack White Liam Gallagher The Weeknd Avril Lavigne
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu