Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Vše, co jste kdy (ne)chtěli slyšet z repertoáru Marty Kubišové ve formátu 3(C)D

Vydáno: 06.11.2010 05:00 v sekci Recenze - Petr Balada

Šedesát písniček a téměř tři a půl hodiny čistého času. Jeden by řekl, že na takovém prostoru lze interpreta představit naprosto vyčerpávajícím způsobem. Vyčerpávající kolekce "Vyznání" Marty Kubišové sice je, ale pouze pro ty, co si ji dají nonstop. Po stránce obsahové se však na některé kapitoly nedostalo.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
7/10

Marta Kubišová - Vyznání

Vydáno: 28.5.2010
Celkový čas: 73:12 + 61:35 + 75:03

Skladby: CD1: Vyznání, Lampa, Denně čekám, Proudy, Loudá se půlměsíc, Mamá, Oh, Baby, Baby (s H. Vondráčkovou), Není to láska, Nechte zvony znít, Dobrodružství s Bohem Panem, Mně se líbí, Jakube, Jakube, Blues o tom, že život je chlap, Cesta, Magdaléna, Je půl vosmý, Já dovedu lhát, Ring-o-ding, Víc nechtěl by snad ani d’Artagnan (s W. Matuškou), Všechny bolesti utiší láska, Zlý dlohý půst
CD2: Depeše, Magdalena, S nebývalou ochotou, Tajga blues ´69, Měl snědou tvář, Černá kráska, Pojďte, pejskové, Chci právo trubky mít, Atlantis, Tajuplnej hráč, Pár metálů, Tak dej se k nám a projdem svět, Hare Krišna, Bílá stůl, Ten zlej páv, Balada o kornetovi a dívce, Nejsi sám, kdo doufá, Nepiš dál, Tvůj krém, tvůj nůž, tvůj růženec, Modlitba pro Martu
CD3: Promiň, Zdivočelá země, Vítej, lásko, Na smrt si nikdy nezvyknu, Ať láska, Řeka vůní, Nesfoukni lásce plamen, Haló, Řekni, kde ty kytky jsou, V žáru královské lásky (s V. Čokem), S tebou jsem já, Ten podzimní čas, Někdy si zpívám, Nechci být ta druhá, Jarmark ve Scarborough (s K. Gottem), Co dřímá v nás, Vzkaz (s M. Heinem), Jaká to nádhera

Vydavatel: Supraphon

Diskurs, v jakém se referuje o Martě Kubišové jako o ikoně československé populární hudby šedesátých let, jí pomáhá i ubližuje zároveň. Jako by tento model přemýšlení o této jedinečné zpěvačce v sobě zahrnoval už předpoklad, že v současnosti nemá české hudbě co nabídnout. Možná za to může i přirozená skromnost Kubišové, která jí nedovoluje samu sebe vidět jako hudební osobnost, která si může dovolit nezazpívat na svém koncertě "Modlitbu pro Martu". Všichni znají její notorický repertoár, ale málokdo slyšel její písničky z nové porevoluční kariéry. Kolekce "Vyznání" jim věnuje téměř celý třetí disk. Bohužel jeho dramaturgie se příliš nepovedla.

Než se k ní dostanu, patří se okomentovat tři nové songy doplňující celý výběr. Tím prvním je titulní "Vyznání". Jako otevírák prvního disku to nebyla dobrá volba. Písnička je silnější v hudbě Karla Štolby než v textu Marty Skarlandtové. Daleko lépe si s tématem života zakázané zpěvačky poradil Jiří Suchý v "Někdy si zpívám". "Vyznání" je poděkování a patří spíše na závěr, kdy už je posluchač natolik uondán, že jeho smysly jsou k mnoha věcem už mírně řečeno shovívavější.

Druhou novou nahrávku nazvanou "Promiň" zabíjí pro změnu plochý hudební doprovod. Chybí mu mimo jiné naléhavost, která je přítomna v textu Lukáše Hrabala. A tak slibně rozjetá předělávka Eltona Johna v závěru nudí. Ani do třetice není příliš o co stát. Duet s Milanem Heinem připomíná při jeho recitačně zpívané vsuvce spřátelenou výpomoc Vlastimila Harapese Haně Zagorové. Pro všechny tři novinky pak platí, že díky zpěvaččinu podání vyrostly o stupeň výš. Ze suterénu jim dopomohla do pátého patra desetipodlažního paneláku.

V jeho půdních prostorech už několik desetiletí bydlí repertoár přítomný na prvních dvou discích. Zatímco CD1 je sázkou na jistotu, CD2 má přece jenom barvitější podobu méně známých pokladů. Jedním z nich je "Tajga blues 69" se silnou melodií Bohuslava Ondráčka a metaforickým textem Zdeňka Rytíře. Své dobré skladatelské dny měl při práci pro Martu Kubišovou také Jindřich Brabec. "Cesta" a "Atlantis" skvěle fungují i dnes. Je škoda, že se těchto písniček někdo neujme, aby je v modernějším aranžmá představil současnému publiku.

S tím souvisí až nepochopitelná pieta k nahrávkám Marty Kubišové. Však kdy naposledy se někdo alespoň pokusil o oficiální cover její písničky? Možná by nebylo od věci připravit podobný projekt, kterým nedávno ožily semaforské evergreeny. Poprat se s tak geniální interpretací, jakou zpěvačka předvedla v již zmiňované "Tajga blues 69" nebo v "Nejsi sám, kdo doufá" či novějším kousku "Nechci být ta druhá", tomu se říká výzva. Ostatně, nechtěli byste slyšet "Nechte zvony znít" například v podání MIDI LIDÍ?

Samozřejmě ne všechno, co prošlo hrdlem Marty Kubišové, může mít status korunovačních klenotů. Dokazuje to hlavně a především třetí disk "Vyznání". Hned čtyři hudební podklady vypůjčené od Lionela Richieho nelze nazvat jinak než omylem, s kterým se nedovedlo poprat ani textařské duo Vrba - Krečmar. Jako by si zpěvačka až v polovině devadesátých let prožila mizérii českého popu let osmdesátých, kdy prim hrály bezpohlavní předělávky cizokrajných hitů. K těm patří i Fikejzova aranž "Řekni, kde ty kytky jsou". Jím vyčarovaný hudební podkres mu jistě musel vnuknout ten, jehož jméno nelze ani vyslovit.

Žádnou slávu nelze provolávat ani na původní skladby. Na vině jsou především texty. Nedostává se v nich nadhledu. Berou se až příliš vážně. Všechny ty velké pravdy o pozdní lásce, smíření, smrti či zkoušené zemi vyvolávají dojem maniodepresivní nálady ve své zhoubnější fázi. Ten posun je dobře čitelný u "Zdivočelé země". Zatímco "Modlitba pro Martu" kdysi burcovala a měla v sobě naději, Eduard Krečmar dnes ve svých slovech spíše jen melancholicky, odevzdaně bilancuje a za viníka hezky vlastenecky označuje vyšší bytost.

"Vyznání" má status poněkud zvláštní kolekce. Snaží se být tím nejlepším a zároveň odhalovat nedoceněné, nepříliš známé singly. A tváří se i jako průřez zpěvaččiným repertoárem napříč desetiletími. Nic z toho však nečiní vyčerpávajícím způsobem. Chybějí některé sólové hity (například "Hey, Jude"), pomíjí některé spolupráce (například chybí hlas Václava Neckáře) a z pestré diskografie některé žánrové odskoky naprosto ignoruje (například vánoční písně a koledy). Nabízený prostor tří hodin je tak spíše nahodile dramaturgickým spektáklem, u kterého je nejasné, jestli se jedná o "Vyznání" Marty Kubišové směrem k posluchačům, nebo o vyznání směřované od vydavatelství ke svému stájovému koni. Na skutečně reprezentativní výběr je tak nutné čekat dál.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Hey Jude (Michal Koch, 06.11.2010 06:26) Reagovat

  Hey Jude schází z důvodů zamítnutí ze strany majitelů práv na tu písničku, to je jediný důvod. To jen tak pro upřesnění. :-)

  • Re: Hey Jude (Jindřich Kunc, 06.11.2010 09:53) Reagovat

   Souhlasím. Autor recenze si tuhle skutečnost také mohl ověřit, než napíše, že je chyba, že ten singl tam chybí. Za to prostě dramaturgie nemůže. S kompilací jsem ale nadmíru spokojen. A co chybí, to si najdu na jiných kolekcích - kupř. Songy a balady apod.

 • Kompilace (Honza, 22.12.2010 14:36) Reagovat

  Osobně si myslím, že kolekce se povedla. Nebylo by od věci přidat ještě 4. nosič a zařadit právě některé z vánočních písní, písně z recitálu v Ungeltu "Líp se loučí v neděli", dvě dosud nevydané písně z nového recitálu "S nebývalou ochotou", live verzi "Oh, baby, baby" s Petrou Janů a některé skladby nahrané s Golden Kids. Namísto "Řekni, kde ty kytky jsou" bych doporučil verzi "Kdo těm růžím vůni vzal" se skvostným textem Jana Schneidera, která také nikdy nebyla vydána.

 • Vánoční písně a koledy (Dušan, 11.07.2013 21:26) Reagovat

  patří na vánoční alba, proto si myslím, že je dobře, že tady nejsou. Poslouchat koledy v létě...

 • Vyznání (Jan, 24.10.2013 01:13) Reagovat

  Tahle kolekce se bohužel nevyvedla. Co je do očí bijící a neodpustitelné, je řazení písniček. Takhle nahodile leda na jednodiskovém výběru, ok. Ale na trojdiskovém? To je s prominutím prasárna. Píseň Vyznání se skutečně hodí spíše na závěr. Z hitů a velmi silných písní tu bezpochyby schází např. Ukolébavka pro nenarozené děti, Píseň Ofélie nebo ve své době velmi úspěšné Já cestu k tobě najdu si a Dejte mi kousek louky zelený. Ze zajímavostí chybí Pijan Vajda nebo Z proroctví Izaiášova. Též stopáž je bohužel nenaplněna. Přijde mi to jako subjektivní výběr editora pouze pro jeho potřebu. Nic nevyhodnotil, neopřel se o žádné podklady, prostě písničky hodil na papír, jak ho to napadlo a které se mu líbí. Takhle se dělá výběrovka do auta, nikoli jako reprezentativní průřez určený zákazníkům.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Deset nejbizarnějších českých klipů roku 2019
Top 10: Deset nejbizarnějších českých klipů roku 2019 Leden je měsíc, který svádí k ohlédnutí se za uplynulým rokem. Různě se bilancuje, rekapituluje. Nejsme výjimkou. Rozhodli jsme se ale, že nebudeme vzpomínat jen na to povedené, ale i na to, co nějak vybočilo, či dokonce šokovalo.... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2020 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
8
Makrorecenze "Everyday Life" Coldplay
Makrorecenze: Makrorecenze "Everyday Life" Coldplay Vydání každé nové desky Coldplay je vždy velká událost a u aktuální nahrávky "Everyday Life" tomu nebylo jinak. Jedna věc je ovšem očekávání a jiná výsledek. Jak si experimentální nahrávka této kapely vedla pod drobnohledem... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2020 10:00 v sekci Recenze | Makrorecenze
7
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2020
Jonas Brothers napodobili loňský úspěch v rádiích, albovému žebříčku dominuje rap V minulém roce se Jonas Brothers v českém rádiovém žebříčku vydrápali až na vrchol s písní "Sucker", letos se jim hned zkraje roku zadařilo s "Only Human". Ke změně na prvním místě došlo také v pořadí alb. Karel Gott vyklidil... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2020 17:05 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 1/2020 - od Seleny Gomez přes Apocalypticu po Echosmith
Nové desky 1/2020 - od Seleny Gomez přes Apocalypticu po Echosmith První týden roku 2020 přinesl nová alba Seleny Gomez, Apocalyptiky, Rage nebo Circa Waves. Echosmith konečně nabídli druhou řadovku, sólovku vydává Mark Morton z Lamb Of God, představíme vám neortodoxní Poppy, debut Davida Keenana,... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2020 08:01 v sekci Novinky | Nové desky
1
The Chainsmokers - World War Joy 5/10
Minirecenze: The Chainsmokers znějí na "World War Joy" stále stejně Je až fascinující, že se dvojice The Chainsmokers stále drží svého zvuku a odmítá z něj kamkoli uhnout. Třetí desku "World War Joy" opět naplnila písničkami, které jsou naprosto zaměnitelné, ozvláštňují je pouze spousty hostů... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2020 08:00 v sekci Recenze | Minirecenze
4
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Marta Kubišová se výjimečně vrátí na pódium Lucerny, vydává i novou kompilaci (15.11.2019 08:54)
- "Modlitba pro Martu" spojí český rozhlasový éter. Dne 17. listopadu v 17.11 zazní napříč soukromými rádii i stanicemi Českého rozhlasu (06.11.2019 19:27)
- Video: Olga Lounová a další pomáhají písní "Protože to nevzdám!" opuštěným psům (30.09.2019 10:38)
- Publicistika: 21. srpen 1968 - písně té doby a o té době (21.08.2018 08:10)
- Recenze: Supraphon v reedici kultovní desky "Songy a balady" připomíná končící kariéru Marty Kubišové (11.10.2017 12:30)
- Nové desky 38/2017 - od Anety Langerové přes The Killers po Těžkýho Pokondra (25.09.2017 07:41)
- Supraphon přináší reedici alba Marty Kubišové "Songy a balady" (20.09.2017 10:23)
- Recenze: Soul Marty Kubišové bohužel postrádá duši (17.10.2016 08:30)
- Nové desky pro 40. týden (11.10.2016 06:40)
- Marta Kubišová vzdá na poslední desce "Soul" hold americkým hvězdám (29.09.2016 18:26)

ALBUM TÝDNE 02/2020

Phil Shoenfelt
Cassandra Lied

Phil Shoenfelt se po docela dlouhé době hlásí s novým materiálem. A tentokrát desku také, v podstatě po čtvrtstoletí, pouští do světa sám za sebe. Sólové album "Cassandra Lied" nachází tohoto britského muzikanta, který našel domov v Praze, na určitém rozcestí jeho kariéry.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 19.01.
Anti-Flag (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Michael Malarkey (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Devendra Banhart (USA) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 26.01.
The Murder Capital (IRL) (Underdogs', Praha)
Ne 26.01.
Beacon (USA) (Café V lese, Praha)
Út 28.01.
James Arthur (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 02.02.
Keane (UK) (Forum Karlín, Praha)
Po 03.02.
Melanie Martinez (USA) (Forum Karlín, Praha)
St 05.02.
teepee (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 10.02.
Lindemann (DE/SWE) (O2 Universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Misery Index Mandrage Coldplay Ed Sheeran Kryštof Lady Gaga The Cure Sia Beyoncé Rihanna Madonna Adele Ewa Farna AC/DC Metallica Britney Spears Marek Ztracený Chinaski Panic! At The Disco Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver