Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-4.7.2010

Král festivalů kraluje dál - díl 1.

Vydáno: 08.07.2010 17:32 v sekci Naživo - Petr Adámek a Tereza Vavroušková | foto: facebook interpreta

Královéhradecký Festival Park se na čtyři dny proměnil v ráj dobré muziky a ještě lepší zábavy. Na festival Rock For People sem dorazilo bezmála třicet tisíc natěšených lidí. Označení největší festivalová událost roku dostalo konkrétní rozměr - letošní ročník snad nemohl dopadnout lépe.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Rock For People

místo: Festival Park, Hradec Králové
vystoupili: The Prodigy, Muse, NOFX, Skunk Anansie, Tricky, Suicidal Tendencies, Billy Talent, Editors, Morcheeba, The Subways, Skindred, Juliette Lewis, Archive, Jello Biafra And Guantanamo School Of Medicine, Disco Ensemble, Does It Offend You Yeah?, Dreadzone, Death By Stereo, Kryštofa, Horkýže Slíže, Vypsaná fiXa, Aneta Langerová a další
datum: 3.-6. července 2010

Skunk Anansie, Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-6.7.2010
© Petr Klapper / musicserver.cz
Šestnáctý ročník největšího českého festivalu se dmul pýchou již měsíce dopředu. Sliboval nejdražší line-up v historii (Muse prý stáli tolik, co zbytek zahraničních jmen dohromady), desítky zahraničních interpretů a několik opravdu velkých hvězd. Myslel však i na organizaci a mimohudební aktivity. Tedy lepší zázemí (více tekutin, více toalet, více stínu a více bezpečí), dále ekologický program třídění odpadu, loutkové divadlo, dětský koutek, jeřábem vyzdviženou plošinu, z níž jste mohli sledovat veškeré festivalové dění z výšky padesáti metrů... Jak slíbil, tak splnil. A vlastně mnohem víc.

Večírek pro nedočkavé

Mindway, Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-6.7.2010
© Petr Klapper / musicserver.cz
Festival Park v Hradci Králové je pro podobné monstrózní akce jako stvořený. Dostatečně rozlehlý, abyste našli vše, co potřebujete, a zároveň dostatečně kompaktní, abyste cestou od jedné stage k druhé neprošlapali podrážky. Tak třeba Cool Stage a Evropa 2 Stage: stojíte deset metrů od pódia, s Mandrage hledáte ženu a když ji společně najdete, jen se líně otočíte o sto osmdesát stupňů a chvíli počkáte. Dříve než stihnete své partě vylíčit, jak je skvělé, že rozlehlý stan větrá a že je země pokrytá gumovou podestýlkou, a tak se uvnitř vůbec nepráší, zvukaři už na protilehlém pódiu doladili těch pár potřebných drobností. Po slabých deseti minutách už sledujete, jak sympaticky se Viktor Dyk (pozor, záměna s Vojtou Dykem je nepřípustná!) adaptoval do čela Gaia Mesiah a že Marka Rybin už vlastně tolik nechybí. No není to skvělé?

Občas tady docházelo k zajímavým kontrastům - třeba když okamžitě po setu poetických Psích vojáků nastoupili do latexu oblečení Cocotte Minute se svým řízným (a velmi povedeným) SadoDiscem. Nebo když poslední den zpívali Skyline v "Kick The Gig" "We bring sunshine," a naproti se chystali Sunshine. Kromě téhle vychytané "double stage" byla během nultého dne v provozu ještě Rock&Pop stage, kterou během celého festivalu okupovaly téměř bezvýhradně české klubové kapely. Nedočkavcům, kteří dorazili na startovací večírek, zde do noty zahráli třeba šikovní akustičtí Goodfellas nebo taneční Le Pneumatiq. Pestrost stylů pak ilustrovali třeba těžkotonážní Mindway, toho dne s jasně nejdivočejší show i image.

Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-6.7.2010
© Petr Klapper / musicserver.cz
Pravda - dříve, než jste mohli poprvé nasát atmosféru areálu, svlažit žáhu některým ze čtyř druhů piv nebo upustit slinu při pohledu na bublající, smažící se a vařící se dobroty u stánků s občerstvením (a že jich letos bylo!), museli jste si odbýt první (a naštěstí i poslední) nepříjemnost. Odbavovací fronta na barevné náramky se totiž během odpoledne, kdy byl nával návštěvníků největší, natáhla do nesnesitelné délky, a tak mnozí rezignovaně odešli rozvalit se k nedalekému rybníku. K večeru už situace u brány vypadala o mnoho lépe, a bez problémů jste tak mohli stihnout hodinový set Mňágy a Žďorp, která již první den naplnila hudební stan k prasknutí.

Praskání se ozývalo i v noci, tentokrát ovšem praskání zlostí, které mohlo lehce přejít k praskání kostí. "Mládeži, říká vám vůbec něco pojem respekt?" ozve se kempem někdy ve tři ráno postarším hlasem, když z otevřených dveří auta hučí do noci regulérní diskotéka. Inu i takové nástrahy přinášejí letní festivaly.

První festivalový den

Tricky, Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-6.7.2010
© Petr Klapper / musicserver.cz
První festivalový den ráno všichni utíkali k vodě, jelikož letištní plocha doslova vřela. Naštěstí šlo poměrně dobře doplňovat pitný režim vodou a pivem, někteří v 35 °C zvládali i rum. Po sobotním večírku pro nedočkavé přijel další nápor lidí a pracovníkům na parkovištích opravdu nebylo co závidět. A co teprve když několika neukázněným museli přijít popáté sdělit, že na parkovišti se stanovat nesmí a jestli stan okamžitě nezabalí, sundají ho sami. Několik slabších povah se sice vylekalo a narychlo se vydalo zakempovat do placeného stanového městečka, většina vychytrálků však nehla brvou ani stanem.

Sanitky měly plná kola práce už předchozí den a se stoupajícím počtem lidí a rtutí teploměru zásahů přibývalo. Zdaleka nejvíce jich zdravotníci měli večer při koncertu The Prodigy, kdy kmitali u kotle, co jim nosítka stačila. Jinak celý festival zdatně křísili omdlévající, bojovali proti hmyzu a kousnutím o velikosti mexické tortily, přišívali ukopnuté palce, pofoukali vám spálená ramena, rozdávali ibáče na kocovinu a ještě se u toho zvládli tvářit příjemně. Organizačně vše proběhlo v naprostém pořádku a žádné větší kiksy se nekonaly. Možná vám jen při vstupu do areálu zabavili keksy.

Skindred, Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-6.7.2010
© Petr Klapper / musicserver.cz
Došlo i na slibovanou ekologii, přesněji řečeno na projekt "Čistý festival". Věříte tomu, že na festivalu se vytřídilo osmdesát procent všech odpadků? Velkou zásluhu na tom mají takzvaní "plastici", což byli běžní účastníci festivalu, kteří chodili, sbírali plastikové kelímky od piva a odevzdávali je za peníze ve sběrně. Padesátník za kus! Dokonalý systém, kdy vydělají všichni. Některé kelímkové komíny se tyčily i do výšky dvou metrů. Velké plus získaly i všudypřítomné koše na tříděný odpad a pracovníci ekotýmu, kteří od časných ranních hodin každý den festival uklízeli. Ostatně čistota a pořádek - největší strašák většiny festivalů - na Rock For People nestrašily. A dokonce nestrašily ani obávané toi-toiky - tedy za předpokaldu, že jste je vnímali spíše jako poloprázdné než poloplné.

Hvězda podle Tomáše Tenkráta

Anna K
Anna K se po delší pauze způsobené onemocněním rakoviny prsu objevuje v letošní festivalové sezóně znovu na pódiích. Na Rockforu ji přivítal naplněný stan, který po první písni dlouho burácel nadšením. Zpěvačka s momentálně vynuceným účesem podle vzoru Skin si atmosféru užívala, bylo na ní vidět, jak jí nadšený dav dobíjí, a dávala do toho všechno. Ačkoliv její hlas nebyl logicky v úplně optimální formě, tak se hecovala slovy jako: "Já to dám, nebojte se! Já to prostě odzpívám!" Příchozí jí připravili atmosféru, jaká se neodmítá, a když po poslední písni zazněl obrovský aplaus, neskrývala Anna K dojetí a před narvané obecenstvo se vrátila a ještě jednou se projela na vlně euforie při megahitu "Nebe". Bylo to mrazivé a silné, z její strany navíc obdivuhodně frajerské. Výborné publikum jí dalo jasně najevo: Anno K, ty to dáš, držíme ti všichni palce! K tomuto vzkazu se samozřejmě připojuje i celá redakce musicserveru!

Hudební den se nesl z velké části ve znamení tance. Jitka Charvátová alias JI předvedla povedený set (přesto by jí více slušel menší, intimnější a komornější prostor), v němž zavzpomínala i na Mejlu. Skindred zase zkušeně roubovali reggae na metal (ještě aby nezkušeně, když je to jejich výmysl) a zpěvák Benji Webbe se stejně jako před nedávnem v Praze potil ve své uniformě. Zato Tricky se s tím moc nepáral. Prostě si přijel užít fesťáček, zahulit, pobavit se. V půlce písničky si vzpomněl, že vlastně přijel jako účinkující, takže se konečně objevil i na pódiu. Pro jistotu zády k lidem. Však co, pozve na pódium padesát lidí a bude švanda. Ale raději si dát ještě na stagei pár špeků, dělat vtípky se šňůrou od mikrofonu a taky si dát ještě špeka...

The Prodigy, Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-6.7.2010
© Petr Klapper / musicserver.cz
V hangáru (který jim byl tak nějak malý) úřadovali Atari Terror, zpěvák si dal stagedive, druhý chvíli po něm, řvalo se, skákalo se, litry potu, paroháče ve vzduchu, znáte to. Co byste ovšem na Rock For Poeople rozhodně nečekali? Marii Rottrovou! Pozor, tahle dáma s velkým D - jakkoliv by si mohl kdokoliv ťukat na čelo, co tu pohledává - vystřihla jedinečné představení, nezapomněla na hitovky typu "Lásko, voníš deštěm" a po právu sklidila bouřlivý aplaus od generace mladší, generace ještě mladší a také od té své. Vždyť těsně u pódia poslušně sedělo a poslouchalo nějakých pět desítek důchodců, kteří sem údajně dorazili z Hradce Králové právě na Marušku. Vypsaná fiXa nahrála živák (k mání měl být již druhý den, ale celkem předvídatelně se vše zdrželo) a pomalu se blížila první zatěžkávací zkouška v podání setu The Prodigy. Ztráty: security 0, civilisté cca 40. Na to, jaký to byl mazec, je to vlastně slušné skóre.

Hvězda podle Terezy Vavrouškové a Petra Adámka

Na holky nejsem, ale Skin bych z postele nevykopla. Tak nějak to ve "Vlasech" od Formana bylo, že? Vlasů Skin sice moc nemá, ale hudební orgasmus vám zaručeně způsobí. A ani nemuseli zahrát "Secretly". V rozhovoru se skupinou (již brzy na musicerveru!) uvedl bubeník Mark Richardson, že vždy hrají na sto dvacet procent. Řekla bych spíše tisíc sto dvacet. Tohle byl jeden z koncertů, při kterých si užíváte každou sekundu a nechápete, jak je tahle nádhera vůbec možná. Vrchol přišel se skladbou "Hedonism", kdy refrén "Just because of you" museli slyšet až v Hradci. Skin prostě umí zařvat, až vám naskočí husí kůže, zpívat něžně, až vám vyhrknou slzy, i rozskákat publikum metr nad zem. Zazněl i singl "My Ugly Boy" z připravovaného alba, které by mělo vyjít letos na podzim. Skunk Anansie se stali naprostou hvězdou festivalu. Sice s méně pompézní show, než měli Muse, ale rozhodně s většími emocemi.

Skunk Anansie, Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-6.7.2010
© Petr Klapper / musicserver.cz
Nezbývá mi než naprosto souhlasit s Terezou Vavrouškovou. Se Skunk Anansie jsem již měl tu čest loni na podzim ve Vídni a přesto (nebo spíš právě proto) pro mě byli již dopředou hvězdou n°1. A nadchnuli mě stejně jako minule. Skin si totiž vždycky vymyslí nějaké psí kusy. Tentokrát regulérně nakopala do zadku kytaristu Ace a cloumala s ním takovým způsobem, že měl problém trefit se prsty na správné pražce. Potvora jedna! A co teprve když seskočila na plošinu ke kameramanovi a začala se k němu necudně lísat? Tahle divoženka vás prostě neomrzí. Ale nejde jenom o ni. Vedle zpěvaččina charismatu a energické show na pódiu je tu precizní hudební stránka, výbušnost, emoce... To nejde popsat, to se musí zažít!

Pak ještě Dreadzone a jejich pohodové a rozjuchané zakončení nedělního večera na t-music stagei. Sedět se nedalo a pánové už sice nejsou nejmladší, ale na pódiu se ochomítají jako zamlada. Jeden ze členů, Greg, ten den v areálu ztratil telefon, takže pokud jste někdo našli mobil s podezřele moc anglickými jmény či číslem na Robbieho Williamse, tak už víte, odkud vítr vane.

The Prodigy, Rock For People, Festival Park, Hradec Králové, 3.-6.7.2010
© Petr Klapper / musicserver.cz
Co dál? Zvukovody nasyceny, teď ještě žaludek. Klasické nezdravé festivalové jídlo (když si ovšem dá nejmenovaná redaktorka nudle a langoše v jedenáct večer a pak je jí z toho špatně, tak to opravdu není chyba stánkařů), v průměru okolo sedmi pětek. Potěšil i Fair Trade stánek a kocovinové fresh džusy. Ještě více potěšila informace o fotbalovém výklepu Argentinců. Tedy především přítomné Němce. Méně potěšil (tedy především ty, co se snažili usnout) noční rambajz číslo 2 zase z jiných koutů kempu, třeba spontánní párty u stánku s pizzou. Inu takové nástrahy letní festivaly opravdu přináší...

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • festival OK ale... (abc, 08.07.2010 18:47) Reagovat

  Sorry, byl jsem tam, ale nechapu ty Muse(obycejna kytarovka tak proc tolik penez????????????????) jinak fajn Prodigy forever!!

  • Re: festival OK ale... (Roman, 09.07.2010 00:14) Reagovat

   co prosim?:D

 • abc (fx, 08.07.2010 20:56) Reagovat

  To stejné bys mohl říct třeba o Rolling Stones.. Že je to jen obyčejná rocková skupina, tak proč tolik peněz.. Prostě když se něco hodně líbí (a MUSE se teď ve světě líbí z festivalových skupin absolutně nejvíc), cena vystoupá.. Osobně je považuju za naprosto geniální muzikanty a neznám žádnou jinou kytarovku srovnatelné kvality.. A hlavně bych neřekl, že je to obyčejná kytarovka.. :-)

  • Re: abc (Jan, 12.07.2010 14:44) Reagovat

   Hm - tak to ja jsem si naopak to, že za moc nestojej a že opravdu jsou "obyčejná kytarovka" na RFP jen potvrdil. Obrovská show - a hudebně nuda resp. instrumentální onanie. Což se mimochodem o Stones nedá říct ani po 40ti letech. Ale když to někoho baví, tak proč ne...

 • 1. den (Chico, 08.07.2010 22:33) Reagovat

  Marie Rottrová mě taky překvapila. Šel jsem na VF a koukám, celý stan zpíval s Maruškou. Velice příjemná atmosféra.

  Zaujali mě The Mahones, příjemné, pohodové vystoupení. Ale možná to bylo díky tý krásný holce, co jim hrála na akordeon.:-)

  The Prodigy na mě působili rozporuplně. Zavzpomínal jsem na dobu cca 12 let zpět. Ale trošku mě vadili ty jejich hlášky, což zpomalovalo koncert. Taky trošku horší zvuk. Ale stejně jsem si to užil..byl to hukot.:-)

  Těším se na další reporty, protože 2.a 3. den byly mnohem lepří..:-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Rumjacks - Hestia 9/10
Recenze: The Rumjacks vezou s deskou "Hestia" špičkový celtic punk made in Australia Celtic punk jede. Svižný mix skočnosti irských putyk říznutých punkovou energií a různou mírou akustických nástrojů vyprodá i u nás středně velkou halu a baví posluchače napříč styly i založením. Ještě než svou novinku... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2021 00:00 v sekci Recenze
0
Keane - Live At Largo 8/10
Minirecenze: Keane si vás akustickým živákem "Live At Largo" podmaní Covidová omezení celkem výrazně omezila aktivity umělců pouze na práci ve studiu nebo na prohrabávání archivů. Keane si pro své fanoušky nachystali ohlédnutí do minulosti. "Live At Largo" je před mnoha lety zaznamenaný speciální... čtěte zde
Vydáno: 11.04.2021 08:45 v sekci Recenze | Minirecenze
0
Slavná alba: Bezejmenný debut Elvise Presleyho jako cesta na trůn Krále rock 'n' rollu
Publicistika: Slavná alba: Bezejmenný debut Elvise Presleyho jako cesta na trůn Krále rock 'n' rollu Od hudby do putyk a bordelů až na trůn Krále rock 'n' rollu a statusu nezpochybnitelné ikony. To byla cesta Elvise Presleyho. Podstatným zlomem na cestě mladíka z amerického Tupela až na absolutní vrchol bylo první dlouhohrající album... čtěte zde
Vydáno: 10.04.2021 09:00 v sekci Publicistika
0
Sheppard - Kaleidoscope Eyes 8/10
Minirecenze: Sheppard na "Kaleidoscope Eyes" sázejí jeden hit za druhým Australská indiepopová kapela Sheppard se sice do uší posluchačů na celém světě zapsala před několika lety hlavně svým singlem "Geronimo", na svém rodném kontinentě ale stále platí za velké hvězdy. A její třetí řadovka... čtěte zde
Vydáno: 09.04.2021 09:45 v sekci Recenze | Minirecenze
4
Pohled do českých hitparád - 13. týden 2021
České žebříčky mají nové vítěze: JC Stewart si podmanil rádia, Koky nahrál nejžádanější album Sedmnácté vítězství v rádiové hitparádě zatím skupina Mirai nepřidala. Na její hit "I přes to všechno" totiž trochu překvapivě vyzrál JC Stewart s "I Need You To Hate Me". Albům po týdenní pauze už zase dominují domácí... čtěte zde
Vydáno: 08.04.2021 18:00 v sekci Novinky | České hitparády
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vypsaná fiXa zve akustickými předělávkami svých songů "K táboráku" (25.03.2021 16:41)
- Cocotte Minute vyhlašují regulérní sbírku na pomoc samoživitelům (24.03.2021 13:57)
- Cocotte Minute startují kampaň Metal dětem! na pomoc samoživitelům (16.03.2021 15:43)
- Letošní streamované turné Mňágy a Žďorp obohatí hosté Žbirka, Nohavica nebo Čechomor (05.03.2021 18:41)
- Kariéru The Prodigy zmapuje nový dokument (12.02.2021 16:43)
- Recenze: Mňága a Žďorp přivezla do "Přístavu" jistotu v chaotické době (12.02.2021 09:30)
- Video: Vypsaná fiXa uctívá smutnohrou "Ester jede pryč" památku Židů (19.01.2021 10:14)
- Top 10: Křivky Britney i Miley, drogy a zase ta smrt: 10 nejčtenějších článků roku 2020 (31.12.2020 09:00)
- Nové desky 49/2020 - od Taylor Swift přes Malumu po Muse (15.12.2020 08:00)
- Cocotte Minute v pátek rozezní Palác Akropolis vánočním streamem (13.12.2020 14:18)

ALBUM TÝDNE 15/2021

The Rumjacks
Hestia

Celtic punk jede. Svižný mix skočnosti irských putyk říznutých punkovou energií a různou mírou akustických nástrojů vyprodá i u nás středně velkou halu a baví posluchače napříč styly i založením. Ještě než svou novinku vydají bostonští žánroví králové Dropkick Murphys, jsou tu The Rumjacks a "Hestia".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Viktor Sheen Pink Floyd Nirvana Kings Of Leon Selena Gomez Lady Gaga Taylor Swift Beyoncé Britney Spears Madonna Coldplay Lana Del Rey Iggy Azalea Kryštof AC/DC Demi Lovato Karel Gott Ewa Farna Metallica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu