shop.musicserver.cz
Martin Chodúr - Současná hudba mě moc nebaví

Martin Chodúr - Současná hudba mě moc nebaví

Vydáno: 14.06.2010 05:00 v sekci Rozhovory - Tereza Vavroušková | foto: martinchodur.net

Martin Chodúr. Kluk, který to má ve svém věku překvapivě názorově srovnané. Poslouchá jazz či Jana Spáleného, čte Umberta Eca a mezitím se během rozhovoru několikrát roztomile pobryndá minerálkou. První superstárovský produkt, jehož debutová nahrávka zavání i albem roku.

Martin Chodur
© facebook interpreta
Momentálně ti vychází první album. Jak bys charakterizoval jeho styl?

Asi jako moderní retro. Je to podobné jako třeba Duffy, Amy Winehouse. Skladby jsou osobní, komerčně nebo prvoplánově nemířené. Samy o sobě jsou zastaralé, takže jsme to potřebovali nějak nakopnout moderní úpravou, je tam spousta elektroniky, smyček a zároveň jsme tam nechali živé dechy, nástroje.

Album je hodně ve stylu Michaela Bublého. Byl pro tebe inspirací?

Určitě. Je to výborný showman a obdivuju ten tým, co má kolem sebe. Takže pokud ti ho to připomíná, tak je to jenom dobře.

Psal sis skoro všechny texty i hudbu sám. Až na jednu výjimku je celé album nazpívané v angličtině. Proč?

Je to stylem toho skládání, melodie i text mě napadají zároveň a většinou z toho vyjde lépe ta angličtina, protože ta rytmika řeči je úplně jiná. Pokud bych psal melodii na české texty, tak by musel být trochu jiný i ten styl hudby. Třeba Čechomor je super, protože vychází z českých lidových kořenů. Ale moje hudba vychází z amerických kořenů a je to pak těžké aplikovat na češtinu.

Přemýšlel jsi o tom, že bys oslovil jiné české textaře?

Určitě, ale já když napíšu písničku, tak už s ní nerad něco dělám. A pokud bych kvůli tomu byl nucen měnit refrén nebo tak, tak už radši napíšu novou písničku a tuhle už nikdy nezpívám, protože každá písnička vystihuje přesně tu náladu, ve které jsem ji psal. Nevím, jestli bych s tím byl spokojený, kdyby někdo jiný dopsal text. A psát hudbu na cizí texty jsem ještě nikdy nezkoušel. U některých skupin to funguje, třeba u Kryštofů, ti mají hodně básnické texty a ten text je potom hodně v popředí před hudbou. Já kdybych zpíval takhle básnické texty, tak to bude působit divně. Kdybych zhudebnil třeba "Variaci na renesanční téma", tedy kdyby to už neudělal Mišík, tak to bude působit málo uvěřitelně, zastarale a úplně bych se tím odcizil mladému publiku.

Martin Chodur
© facebook interpreta
Koho máš rád z českých textařů?

Jarek Nohavica, Michal Horáček, to jsou geniální textaři, ale není to pro hudbu, kterou hraju já.

Kde ses takhle dobře naučil anglicky?

Ve čtvrté třídě, když jsme měli angličtinu, tak jsem donesl do třídy cédéčko a chtěl jsem vědět, o čem tam zpívají. Učitel mi řekl, že to nejde, že bych tam musel žít, abych tomu rozuměl. Ale s tím jsem se nechtěl smířit, tak jsem se začal jazyku intenzivně věnovat, díval jsem se na filmy, poslouchal, četl anglické knížky a tak dál. Takže jsem se naučil používat věty v určitém kontextu a zpětně se pak učil gramatiku.

Teď se chystáš na sérii koncertů Symphony Session, Ostrava, Zlín, Bratislava. Co máme čekat?

Tahle myšlenka vznikla prvotně pro Bratislavu, loni tam zpívala Jana Kirschner a letos se rozhodli pro mě. Dál jsme přidali i Ostravu s ostravskou filharmonií a Zlín se zlínskou filharmonií.

Martin Chodur
© facebook interpreta
Chystáš i svoje vlastní turné?

Ano, na podzim, chceme velkou režírovanou show, dvanáctičlennou kapelu. Ta bude z muzikantů, co natáčeli desku. S nimi jsem se potkal po skončení SuperStar, když jsem chodil po různých jam sessions, a tam jsem tyto muzikanty oslovil. Vše vzniklo strašně spontánně. Budeme spolu hrát už i v létě na festivalech, v Česku i na Slovensku.

Proč sis nechával promo fotky dělat v USA?

To bylo v Maďarsku (smích)... Ne, v Las Vegas. Je to taková Mekka velkých hlasů, chtěl jsem tam nasát tu atmosféru, fotili jsme na ulici, kde se procházel Frank Sinatra, Tom Jones a podobně.

S kým by sis chtěl zazpívat duet?

Se spoustou zpěváků, protože to člověka posouvá výš a výš.

Na kolik nástrojů hraješ?

Třeba na kytaru, klavír, klarinet, ale není to na té úrovni, na které bych chtěl. Takže se považuju hlavně za zpěváka, který se dovede doprovodit na nástroj.

Takže na turné se budeš třeba doprovázet na kytaru?

Asi ne, mě to totiž moc nebaví. (smích)

Jaký je tvůj nejsilnější koncertní zážitek?

Tak to je u mě asi jasné, byl to koncert Toma Jonese v Praze.

Martin Chodúr

Martin Chodúr
... je první Česko Slovenskou SuperStar a v červnu vydává své debutové album "Let's Celebrate". Již od dětství zpívá, hraje na klarinet. Studuje na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Martin již vyhrál cenu Český slavík 2009 v kategorii Objev roku, diváckou cenu Žebřík 2009 v kategorii Zpěvák a Objev roku a velkou diváckou cenu TýTý Objev roku 2009.

Na konci SuperStar jsi vyhrál setkání s Tomem Jonesem, už proběhlo?

Dostal jsem jako cenu Meet And Greet. Zatím to ještě nějak nedopadlo, on je velmi zaneprázdněný člověk, ale teď vydává nové album, úplně jiné než je moje, což je super (smích). Ale pokud bude na turné někde poblíž, tak bych se s ním určitě rád setkal.

Jak se ti spolupracovalo s Vladimírem Cirkusem? Chystáte nějakou další spolupráci?

Tohle vzniklo ještě před SuperStar, já jsem mu nahrával vokály, ale teď už na to není vůbec čas.

Martin Chodur
© facebook interpreta
Co považuješ za svůj nejlepší výkon v SuperStar?

Mně se nejvíc líbilo "Venus" od Shocking Blue.

Co si myslíš o tvém vítězství na Slavíkovi a na Žebříku?

To jsem rozhodně nečekal, ale byl jsem hrozně rád. Bral jsem to jako spontánní reakci diváků. V SuperStar jim říkali, hlasujte pro Martina Chodúra, ale tady jim to nikdo neříkal a napadlo je to samotné.

Jak se ti spolupracuje s bulvárem? Asi nejvtipnější článek, co jsem o tobě četla, bylo, jaks šlápl do hovínka v supermarketu...

Tak asi nějaký člověk dostal za úkol o mně napsat něco zajímavého, ale zjistil, že to je se mnou nuda, že asi hovno dělám, tak asi proto... (smích)

Snažíš se s bulvárními novináři vycházet?

Já s nimi vycházím skvěle. Samozřejmě že jim nezavolám, když někde popíjím, ale nemám k nim žádnou zášť. Já bych to jejich povolání teda dělat nechtěl, ale obdivuju, že tohle dokážou.

Jdeš volit? (Rozhovor proběhl den před volbami - pozn. autorky.)

Bohužel to nestihnu.

Martin Chodur
© facebook interpreta
A kdyby šel, volil bys spíše doleva, nebo doprava?

Rovně.

Co posloucháš z českých věcí?

Třeba skupinu Synkopy. Moje celkově nejoblíbenější album je "Edison" od Jana Spáleného.

A ze současné české hudby? Koupil sis nedávno třeba nějaké české cédéčko?

Ne. Spíš vnímám jen to, co slyším v rádiu, protože je to většinou styl, co mě moc nebaví. Ale pokud bych měl jmenovat výjimky, tak třeba Dan Bárta, Monkey Business nebo Sexy Dancers.

Martinova rychlá zpověď:
Kariéra: Zpěv.
Michael Jackson: "Thriller".
Hudební recenze: Super. Strašně rád je čtu. Hlavně ty negativní.
Dara Rolins: "Zvonky šťastia".
Paparazzi: Lady Gaga.
Nejoblíbenější knížka: "Foucaltovo kyvadlo" od Umberta Eca.
Václav Klaus: Nevím proč, ale napadl mě Václav Havel.
Michal David: (dlouhá pauza)... červené klávesy.
Nejoblíbenější český zpěvák: Karel Gott.

NÁZORY
 • ach jo. (Honza, 14.06.2010 11:02) Reagovat

  Jdeš Volit? Bohužel to nestihnu. A o tom to celý je...

  • Re: ach jo. (MHOE, 16.06.2010 13:29) Reagovat

   Pokud by volil se stejným důvtipem, který projevil v tomto otřesném rozhovoru, tak jsem snad radši, že nevolil... blbeček přitroublej

   • Re: ach jo. (Lenka, 16.06.2010 16:04) Reagovat

    Proč to berete tak vážně? Vždyť je jasné, že to myslel s nadsázkou. Důvtip mu náhodou nechybí, narozdíl možná od někoho jiného...

    • Re: ach jo. (betty, 18.06.2010 05:46) Reagovat

     Přesně tak.

 • Moc dobrý článek (Jama.u- Janina, 14.06.2010 13:51) Reagovat

  Tenhle rozhovor se mi mooc líbil. i jsem se zasmála, třeba: ale zjistil, že to je se mnou nuda, že asi hovno dělám, tak asi proto... nebo A kdyby šel, volil bys spíše doleva, nebo doprava?Rovně. :-))

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP Tento týden dodala hudební novinky poměrně početná anglická enkláva. Vede ji Ed Sheeran v závěsu se Stevenem Wilsonem, Mae Muller, Jorjou Smith a novým objevem Andrewem Cushinem. Za Atlantikem se snažili LP, Wilco, LANY, Code Orange,... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 20:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Slza, Lucerna Music Bar, Praha, 1.10.2023
Naživo: Slze kluby sluší. V Lucerna Music Baru pokřtila své nové album "Monodrama" Během své existence zvládla Slza obehrát velké kulturáky a haly, s deskou "3" měla v plánu klubové turné. To se kvůli covidu zrušilo, a tak na něj došlo až teď, se čtvrtou řadovkou "Monodrama". První zastávkou se v neděli stal... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 14:33 v sekci Naživo
0
Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat
Rozhovory: Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat Časopis Full Moon je výraznou entitou na domácí hudebně-publicistické scéně. V říjnu vyšlo už 150. číslo. V pozadí tohoto média, ale i celé řady dalších projektů (třeba klubu Kabinet Múz v Brně nebo klubového festivalu Batch)... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Rolling Stones si do studia pozvali Lady Gaga a Stevieho Wondera. Výsledkem je jiskřivá balada "Sweet Sounds of Heaven" (29.09.2023 07:38)
- Český slavík zahájil hlasování, vítěze poznáme v listopadu (15.09.2023 11:26)
- Video: Podívejte se, jak Lady Gaga a Rihanna zaválely na Oscarech (20.03.2023 15:41)
- Recenze: "GRRR Live" konzervuje živou energii The Rolling Stones na věčné časy. Znovu, ale stále skvěle (25.02.2023 10:30)
- Rolling Stones vydají živák "Live Grrr!". Záznam vystoupení k 50. výročí je plný hvězdných hostů (01.12.2022 17:26)
- Na okraj: Český slavík byl delší než "Titanic". Estráda upozadila anketu (13.11.2022 15:11)
- Českého slavíka získali Marek Ztracený, Lucie Bílá, Kabát a ATMO Music. Do Síně slávy vstoupil Jiří Suchý (12.11.2022 23:45)
- Hlasování v Českém slavíkovi spěje do finále. Poctu Haně Zagorové vzdá Monika Absolonová (27.10.2022 12:15)
- Video: Martin Král' a Martin Chodúr svou Shakespearem inspirovanou "Půlnoční sonátou" pohladí duši i uši (11.10.2022 14:23)
- Českého slavíka koupila TV Nova. Na předávání zahraje i Lucie (16.09.2022 09:01)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Madonna Kryštof Lady Gaga Beyoncé Coldplay Adele AC/DC The Cure Sia Ewa Farna Rihanna Milly Honsová Taylor Swift Elán Dua Lipa Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu