Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Příběh nejlepší nízkonákladové kapely vesmíru

Příběh nejlepší nízkonákladové kapely vesmíru

Vydáno: 18.06.2010 05:00 v sekci Komentované diskografie - Lukáš Benda

Stereo Total. Budou se vám líbit, pokud přes den pracujete v sektoru bouracích autíček a v noci děláte hajzlbábu v kabaretu. Budou se vám líbit, pokud si necháte líbit škádlení od téměř padesátileté lolitky. Nebudou se vám líbit, pokud si myslíte, že se dobrá kapela pozná podle počtu článků v databázi NME.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Stereo Total
© rockjamradio.cz
Čelo nezávislého pozorovatele německé scény se dříve, nebo později orosí při zjištění, kolik béčkových hudebníků z Berlína má tu odvahu o sobě tvrdit, že právě oni jsou ti nejlepší ve vesmíru. Z těch áčkových to o sobě tvrdí kupodivu jen dva subjekty - Die Ärzte a Stereo Total. Zatímco první jmenovaní stále žijí z úspěchu tři roky staré desky "Jazz ist anders", jejich berlínští kolegové letos po tříletém čekání vydali své v pořadí osmé studiové album - "Baby Ouh!".

Tříletá pauza, Berlín a celosvětový úspěch. Tím ovšem vzájemné paralely končí. Svět Stereo Total je totiž barevnější než světy všech německých skupin dohromady. Snad i proto se v posledních letech stává berlínské manželské duo naprostým podzemím na domácí půdě a středním proudem v Japonsku (a na ostatních východoasijských scénách).

V Evropě jsou Kaktus (Françoise Cactus) a Preclík (Brezel Göring) považováni za anomálii, nemající žádné kořeny ani opodstatnění v čase a prostoru, jenže ve zbytku světa převládá názor, že Stereo Total jednoduše reflektují současnou situaci potápějícího se kolosu jménem pop music. A že ji reflektují zdatně.

Přestože téměř polovinu jejich repertoáru tvoří coververze, lze je bezpochyby označit štemplem originál. Stereo Total jsou totiž tou opravdu nejlepší kapelou vesmíru. Minimálně v ranku souborů, které ctí pravidlo, že "no instrument costs more than 50 €".


Allô j'écoute EP (1995)

Hodnocení: 5/10
Palba alba: Dactylo Rock

Stereo Total - Allô j'écoute EP
Na začátku roku 1995 vydali Stereo Total své debutové čtyřpísňové EP "Allô j'écoute". Pod album se podepsalo vydavatelství Desert Records a byl to vůbec jediný počin, který u tohoto malého labelu kdy vyšel. EP se nahrávalo v New Orleans ve studiu Alexe Chiltona, který produkoval i desky předchozího kaktusového projektu - dívčí garážové punkové kapely Lolitas. Právě tvorba Lolitas byla předstupněm ke vzniku Stereo Total. To samé se dá říci o předchozím preclíkovém projektu - Sigmund Freud Experience. Zatímco Lolitky vydaly pět alb a se svým repertoárem projely Evropu a Spojené státy, následovníci Sigmunda Freuda vyprodukovali tři experimentální tapeloop-noisové vinyly a postupně poznávali spíše než světová pódia sklepy a garáže svých přátel. Obě vývojové větve každopádně na EP "Allô j'écoute" srostly v kmen s názvem Stereo Total.


Oh Ah! (1996)

Hodnocení: 6/10
Palba alba: Miau Miau

Stereo Total - Oh Ah!
Neuplynul ani celý kalendářní rok a Stereo Total se mohli pochlubit - tentokráte plnohodnotným - debutem. Byl to ale boj. Přestože platí binacionální manželský pár za berlínské patrioty, nahrávku "Oh Ah!" musel vydat u jihoněmeckého vydavatelství Label Peace95, protože i na Berlín byl provokativní multižánrový materiál příliš alternativní. Stereo Total si mezitím podmanili Kreuzberg, kde (tehdy) trio vystupovalo v klubech i galeriích a celý Berlín měl o důvod víc, proč zavítat na dürüm právě do této punk-islámské čtvrti. Resumé? Album "Oh Ah!" je francouzsko-anglický mix veselých šansonů se sexuálními motivy. Nešokuje, neoslní, nepřekvapí, přesto i po patnácti letech svou punkovou primitivností pobaví.


Monokini (1997)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Schön von hinten, Und wer wird sich um mich kümmern

Stereo Total - Monokini
Po úspěšném turné po německy mluvících zemích se s kapelou rozloučil palestinský perkusista a osiřelé manželské duo natočilo svou zlomovou desku, na které Francoise zpívá německy, francouzsky, italsky a japonsky. Právě v Zemi vycházejícího slunce mělo album "Monokini" fantastickou odezvu od místních alternativců, dychtících po špetce němectví. Stereo Total znovu probudili celosvětový zájem o německou novou vlnu. Retro zvuk způsobený experimentováním s 8-bitem a starými synťáky způsobil, že se na zdech v Berlíně (i mimo něj) stále častěji objevoval nápis: "NDW's not dead!" A zatímco tehdejší výkřiky dávno překryl čas a několik vrstev dalších nátěrů, připomínkou, že new wave nezemřela, jsou dodnes "Monokini", které pasovaly Stereo Total do kategorie následovníků legendárních DAF nebo Idealu. Z "Monokin" by měl ale stejně největší radost Sigmund Freud, motivem takřka všech přítomných písní jsou totiž tři písmena - SEX.


Juke-Box Alarm (1998)

Hodnocení: 7/10
Palba alba: Crazy Horse

Stereo Total - Juke-Box Alarm
Vzrůstající popularita v Japonsku a Spojených státech byla podpořena dlouhými koncertními turné. Na desce "Juke-Box Alarm" se objevují dva vůbec první celosvětové hity Stereo Total - "Supercool" a pilotní singl "Holiday Inn". Experimentování s elektronikou pokračuje, výsledný sound je ovšem mnohem garážovější, než bývalo v posledních letech zvykem. Deska je hudebními kritiky zpočátku dosti přeceňovaná, mnozí ji dokonce označují za revoluční. Při živých vystoupeních ale nový materiál vyjma úspěšných singlů příliš nefunguje, a tak je po necelém roce opět nahrazen jinými melodiemi. "Juke-Box Alarm" je první ze slepých vývojových větví Sterea Total.


My Melody (1999)

Hodnocení: 8/10
Palba alba: Ich liebe dich Alexander, Du und dein Automobil

Stereo Total - My Melody
A zase to Japonsko. Během turné k předchozí desce se Françoise stala zcela závislou na králíčkovi My Melody, který byl (a ostatně dodnes je) jedním ze symbolů Tokia. Nejen že podle něj Stereo Total pojmenovali svou v pořadí čtvrtou studiovku, navíc ji obalili až kýčovitě infantilní králíčkovou láskou a něhou. Chemie ovšem zafungovala i tentokráte a na "My Melody" našli Totáči svůj stereo zvuk, a následující alba tak byla jen nadstavbou tohoto. Deska osciluje dle slov paní Kaktusové někde mezi "new-wave-plastic-garage-soundem a old-school-good-time-block-party-hip-hopem." Jednoduše řečeno, "My Melody" jsou zpívánky o láskyplně kvetoucích kytičkách nahrané na vokodéru z blešáku.


Musique Automatique (2001)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Wir tanzen im 4-Eck, Exakt Neutral

Stereo Total - Musique Automatique
"La musique automatique, euphorique, barbiturique, chaotic, romantique..." zaznělo poprvé i v Česku. Stereo Total strávili téměř dva roky na turné a stali se definitivně světovým pojmem, neb po americkém a japonském trhu naplno uspěli i na tom pevninském, celoevropském. Na "Musique Automatique" zaujaly především cover verze. Tvoří téměř polovinu stopáže, přesto dokonale zapadají do surrealistické tvorby berlínského dua. Preclík a Kaktus se zaměřili na německý underground a vypůjčili si z něj hned několik zcela zapomenutých klenotů. Mimo jiné i obě nejsilnější písně desky - "Wir tanzen im 4-Eck" a "Exakt Neutral".


Do The Bambi (2005)

Hodnocení: 10/10
Palba alba: Babystrich, Das erste mal, Europa neurotisch

Stereo Total - Do The Bambi
Tak dlouho sedávali Stereo Total v Bateau Ivre, až se zrodila deska "Do The Bambi". Navzdory infantilně veselému názvu je ohniskem nového materiálu celé spektrum neveselých témat - od ztráty panenství po kanibalismus. Na desce se objevuje celkem devatenáct elektrizujících tracků. Stereo Total se ocitli na vrcholu a hodinová jízda po kolouščích vlnách "Do The Bambi" patří k tomu nejkrásnějšímu, co kdy bylo v hudebním průmyslu stvořeno. Berlín ve stoje aplaudoval nejen povedené desce, ale i představení, které se odehrálo na půdě Volksbühne. Pod názvem "Patty Hearst - Sooner Or Later We All Will Be Terrorists" byl nedaleko Rosa-Luxemburg-Platzu představen muzikál, který napsalo manželské duo a v němž se v hlavních rolích představila řada významných berlínských osobností - Gina d'Orio a Annika Trost z Cobry Killer nebo Shir Khan...


Discotheque (2005)

Hodnocení: 6/10
Palba alba: Everybody In The Discotheque (I Hate), Mother's Little Helper

Stereo Total - Discotheque
Nedlouho po "Do The Bambi" se v prodeji objevil i raritní výběr "Discotheque", který představil Stereo Total v tanečnějších polohách. Na desce se objevují remixy, které sice nedosahují kvalit původních verzí, přesto nabízejí netradiční pohled na tvorbu oblíbenců berlínské scény. Největší pozornosti se v případě desky "Discotheque" dostalo několika novým coverům, především "Mother's Little Helper", původně hitu z repertoáru Rolling Stones.
V období let nula pět a nula šest odehráli Stereo Total stovky vyprodaných koncertů napříč celým světem, a v jejich domácí kavárně na Oranienstr. tak na čas osiřel stoleček pro štamgasty. Zalévat kaktusy a baštit preclíky tam ale pravidelně chodil jejich kamarád a oddaný fanoušek, Jaroslav Rudiš, takže po skončení turné se stoleček opět vrátil pod samosprávu manželského páru.


Party Anticonformiste (2007)

Hodnocení: 8/10
Palba alba: I Love You Ono, Liebe Zu Dritt
Recenze

Stereo Total - Party Anticonformiste
Snad ještě nikdo nevydal tak promyšlenou bestofku jako Stereo Total. Výběrová deska má čtyři strany rozdělené podle žánrů - šanson, new wave, rock'n'roll-garage a electro-disco. Logicky se v každém z oddílů objevují jen příslušné písně, a kompaktnost celé bestofky tak nemá konkurenci. Je třeba ocenit multižánrovost. Teprve při poslechu čtyř různých kapitol z jejich života vám dojde, že snad neexistuje žánr, o který by se Berlíňané alespoň neotřeli. Je to synťákový pop, a přesto to nesplňuje normy klasického synth-popu. Občas totiž Stereo Total zazlobí novou vlnou, punk-rockem, e-punkem, retro vlnou 60's, mod/psych/garage-rockem, french popem 60's, soulem, šansonem nebo rapem.


Paris Berlin (2007)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Küsse aus der Hölle der Musik, Mehr Licht
Recenze

Stereo Total - Paris Berlin
Album "Paris Berlin" je mnohem dynamičtější a tvrdší než všechny předchozí počiny. Jednotlivé songy jsou až nevídaně, avšak vítaně melodické. Vývoj dua Stereo Total byl v tomto bodě ukončen. Od primitivismu přes komplikovanost po hravou jednoduchost. Po poslechu "Paris Berlin" se už nebudete smát, jako tomu bylo u předchozích nahrávek, spíše se dostaví nostalgické myšlenky, které vyžene až vyjmutí kompaktu z přehrávače. "Paris Berlin" je do jisté míry intimní zpovědí manželského páru. Je to strhující příběh o naplněných i nenaplněných touhách. Stereo Total si uvědomili, že už se nemusejí hnát za úspěchem, protože úspěchu dávno dosáhli. Proto si duo dovolilo natočit album bez jediného rádiového hitu, na kterém si ovšem každý ten svůj hit najde.


No Controles (2009)

Hodnocení: 5/10
Palba alba: Plástico

Stereo Total - No Controles
Je sporné, zda lze do diskografie Sterea Total řadit i takový paskvil, jaký nabízí španělsky nazpívaná výběrovka "No Controles". Album bylo určené především pro střední a jižní Ameriku a zatímco ve španělsky mluvících zemích deska uspěla a držela se v popředí hitparád prodejnosti, v nešpanělských zemích byla (právem) označena za další ze slepých vývojových větví berlínského dua. Přestože je španělština snad nejzvukomalebnější jazyk vůbec, do už tak dost multilinguálního repertoáru dvojice příliš nezapadla. A to je co říct, protože kromě tradiční němčiny s francouzštinou už Stereo Total v minulosti vyzkoušeli i konformní angličtinu nebo nekonformní turečtinu s japonštinou. Nejvýrazněji zaujme novinka "No Controles", která se letos objevila i na další studiové nahrávce "Baby Ouh!". Z coverů působí nejkompaktněji rozdováděné "Plástico", za původní verzí ovšem přesto těžce zaostává.


Baby Ouh! (2010)

Hodnocení: 8/10
Palba alba: Baby Boom, Tschaikowsky And Other Russians
Recenze

Stereo Total - Baby Ouh!
Přestože zní nahrávka "Baby Ouh!" stejně hloupě (v dobrém slova smyslu) jako všechny předchozí, jiná v některých směrech bezesporu je. Za tři roky dělící dvě poslední oficiální alba jako by duo Françoise-Brezel zestárlo o desítky let. Ve své tvorbě už neřeší traumata -náctiletých vyspělých, avšak nedospělých chlapců a slečen, ale problémy stárnoucích třicátníků/-ic, neřku-li čtyřicátníků/-ic. Naštěstí ale texty zůstaly pořád stejně praštěné a nepostrádají romantiku, rebelství, revolucionářství, nadhled, vtip, nápad, zvrhlost, pošetilost. Jednoduše jsou stále totální. Bohužel ubylo němčiny, jenže Stereo Total nejsou už dávno standardní německou kapelou. Pokud je na modro-zelené planetě něco multi-kulti, jsou to právě Kaktus s Preclíkem.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • ... (spoOky, 22.06.2010 12:30) Reagovat

    nezáživný

  • Hele, když (Turbolachtan, 20.05.2011 23:09) Reagovat

    jsou ty blesky a ty si dáváš toho jointa, co kdyby sis raději udělal dobře než aby jsi psal takovýhle kraviny o kapele, které je asi tak dobrá jako šest dní prošlý rohlíky. Tvůj vkus je naprosto dementní, tvé kecy jsou dementní a tvoji vedoucí v musicserveru jsou dementní, né proto, že ti dávají prostor pro tvoji prezentaci, kdy ze sebe děláš totálního idiota, ale proto, že tě nezastřelili hned jak měli možnost.

    Jsi žumpa. Hudební žumpa. Nikdo kdo má aspoň malý záběr by nikdy nepsal o takovým nudným uskupení jako je Stereo total. A ještě slova jako "nejlepší"? Tobě musí regulérně jebat. Tvoje posedlost Berlínem je nesnesitelná. Vsadím litr, že kdyby v berlíně začali hrát hudebníci na holubí hovna ruskou hymnu, tak bys to tady hlásil jako nejlepší moment v dějinách hudby. Zamysli se nad tím, jestli nejseš trotl, konečně, aspoň na chvilku.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jessie J, Forum Karlín, Praha, 23.4.2019
Naživo: Jessie J ve Foru Karlín předvedla skvělou práci s publikem Jessie J má za sebou svoji pražskou premiéru. Vedle těch nejzásadnějších hitů rozzářila Forum Karlín svým sex appealem a skvělou prací s publikem. Pro leckoho ale na výsledný dojem mohlo mít vliv její chvílemi dlouhé povídání.... čtěte zde
Vydáno: 24.04.2019 10:34 v sekci Naživo
3
Nové desky 17/2019 - od Cage The Elephant přes Angélique Kidjo po Roda Melancona
Nové desky 17/2019 - od Cage The Elephant přes Angélique Kidjo po Roda Melancona O velikonočním týdnu sice není nouze o novinky, ale spíše od méně známých jmen. Nad nimi ční rockeři Cage The Elephant, legenda world music Angélique Kidjo a rekapitulující The Rolling Stones. Seznámíme vás s Rodem Melanconem a... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2019 11:46 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dominika Hašková - Jsem ráda, z jaké rodiny jsem přišla
Rozhovory: Dominika Hašková - Jsem ráda, z jaké rodiny jsem přišla "Po soutěži přišlo několik nabídek od manažerů, pár skladatelů mi dokonce poslalo i české písničky. Což byl hlavní problém, necítila jsem se v nich doma," říká Dominika Hašková. Zpěvačka po devíti letech od účasti v... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Norah Jones - Begin Again 8/10
Recenze: Norah Jones si natočila album pro radost. Na "Begin Again" ji rozdává plnými hrstmi Norah Jones nahrála v průběhu posledních dvou let sedm samostatných singlů, které se nyní rozhodla vydat jako album pod názvem "Begin Again". Kolekce je tak plnohodnotným nástupcem tři roky staré nahrávky "Day Breaks". Na ploše necelé... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2019 00:00 v sekci Recenze
9
Weyes Blood - Titanic Rising 9/10
Recenze: Weyes Blood je na "Titanic Rising" průvodkyní přežití v moderním světě Americké zpěvačce Natalii Mering vychází pod uměleckým jménem Weyes Blood již čtvrtá nahrávka. Neotřelý název "Titanic Rising" skrývá desku s návodem, jak čelit modernizaci společnosti bez ztráty lidskosti, lásky a rozumu. Jak... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2019 10:09 v sekci Recenze
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Kafka Band svým posluchačům nandavá do hlavy svý brouky skvěle ztvárněným "Zámkem" (05.04.2014 12:00)
- Sziget festival odhaluje další vystupující, hlavně pro kryté scény (02.02.2013 20:58)
- Berlínská punková stálice Die Ärzte si naplánovala koncert i v Praze (18.12.2012 17:18)
- Na párty protišedi.cz vystoupí James Cole i Lenka Dusilová (22.03.2011 14:15)
- Vánoční titulka Reportu patří Nightwork (02.12.2010 13:14)
- Recenze: Чайкoвский a ostatní Berlíňané (15.05.2010 05:00)
- Recenze: Všeho moc občas nezaškodí (05.03.2010 05:00)
- Recenze: Pan doktor B. zpívá podruhé (27.01.2010 05:00)
- Stereo Total vydají v dubnu multilinguální album (15.01.2010 09:23)
- Recenze: Geile Mädels, geile Musik, geiles Berlin (16.12.2009 05:00)

ALBUM TÝDNE 16/2019

Norah Jones
Begin Again

Norah Jones nahrála v průběhu posledních dvou let sedm samostatných singlů, které se nyní rozhodla vydat jako album pod názvem "Begin Again". Kolekce je tak plnohodnotným nástupcem tři roky staré nahrávky "Day Breaks". Na ploše necelé půlhodinky se prezentuje hudebně rozličnými písněmi, které pojí jazzové jádro.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.04.
Walking On Cars (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 26.04.
Connie Constance (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
Ne 28.04.
Ewert And The Two Dragons (EST) (Roxy/NoD, Praha)
Po 29.04.
The Hunna (UK) (Café V lese, Praha)
Út 30.04.
All Them Witches (USA) (Rock Café, Praha)
Út 30.04.
Winds Of Promise (USA) (Klub 007 Strahov, Praha)
Ne 05.05.
Dido (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 05.05.
X Ambassadors (USA) (Roxy, Praha)
Po 06.05.
Benjamin Francis Leftwich (UK) (Rock Café, Praha)
Út 07.05.
Elton John (UK) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Beyoncé Sia Ariana Grande Madonna Coldplay Rihanna Britney Spears Ewa Farna Kryštof Linkin Park The Cure Adele AC/DC Drake Ed Sheeran Queen Imagine Dragons Ava Max Michael Jackson
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver