Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Příběh nejlepší nízkonákladové kapely vesmíru

Příběh nejlepší nízkonákladové kapely vesmíru

Vydáno: 18.06.2010 05:00 v sekci Komentované diskografie - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

Stereo Total. Budou se vám líbit, pokud přes den pracujete v sektoru bouracích autíček a v noci děláte hajzlbábu v kabaretu. Budou se vám líbit, pokud si necháte líbit škádlení od téměř padesátileté lolitky. Nebudou se vám líbit, pokud si myslíte, že se dobrá kapela pozná podle počtu článků v databázi NME.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Stereo Total
© rockjamradio.cz
Čelo nezávislého pozorovatele německé scény se dříve, nebo později orosí při zjištění, kolik béčkových hudebníků z Berlína má tu odvahu o sobě tvrdit, že právě oni jsou ti nejlepší ve vesmíru. Z těch áčkových to o sobě tvrdí kupodivu jen dva subjekty - Die Ärzte a Stereo Total. Zatímco první jmenovaní stále žijí z úspěchu tři roky staré desky "Jazz ist anders", jejich berlínští kolegové letos po tříletém čekání vydali své v pořadí osmé studiové album - "Baby Ouh!".

Tříletá pauza, Berlín a celosvětový úspěch. Tím ovšem vzájemné paralely končí. Svět Stereo Total je totiž barevnější než světy všech německých skupin dohromady. Snad i proto se v posledních letech stává berlínské manželské duo naprostým podzemím na domácí půdě a středním proudem v Japonsku (a na ostatních východoasijských scénách).

V Evropě jsou Kaktus (Françoise Cactus) a Preclík (Brezel Göring) považováni za anomálii, nemající žádné kořeny ani opodstatnění v čase a prostoru, jenže ve zbytku světa převládá názor, že Stereo Total jednoduše reflektují současnou situaci potápějícího se kolosu jménem pop music. A že ji reflektují zdatně.

Přestože téměř polovinu jejich repertoáru tvoří coververze, lze je bezpochyby označit štemplem originál. Stereo Total jsou totiž tou opravdu nejlepší kapelou vesmíru. Minimálně v ranku souborů, které ctí pravidlo, že "no instrument costs more than 50 €".


Allô j'écoute EP (1995)

Hodnocení: 5/10
Palba alba: Dactylo Rock

Stereo Total - Allô j'écoute EP
© facebook interpreta
Na začátku roku 1995 vydali Stereo Total své debutové čtyřpísňové EP "Allô j'écoute". Pod album se podepsalo vydavatelství Desert Records a byl to vůbec jediný počin, který u tohoto malého labelu kdy vyšel. EP se nahrávalo v New Orleans ve studiu Alexe Chiltona, který produkoval i desky předchozího kaktusového projektu - dívčí garážové punkové kapely Lolitas. Právě tvorba Lolitas byla předstupněm ke vzniku Stereo Total. To samé se dá říci o předchozím preclíkovém projektu - Sigmund Freud Experience. Zatímco Lolitky vydaly pět alb a se svým repertoárem projely Evropu a Spojené státy, následovníci Sigmunda Freuda vyprodukovali tři experimentální tapeloop-noisové vinyly a postupně poznávali spíše než světová pódia sklepy a garáže svých přátel. Obě vývojové větve každopádně na EP "Allô j'écoute" srostly v kmen s názvem Stereo Total.


Oh Ah! (1996)

Hodnocení: 6/10
Palba alba: Miau Miau

Stereo Total - Oh Ah!
© facebook interpreta
Neuplynul ani celý kalendářní rok a Stereo Total se mohli pochlubit - tentokráte plnohodnotným - debutem. Byl to ale boj. Přestože platí binacionální manželský pár za berlínské patrioty, nahrávku "Oh Ah!" musel vydat u jihoněmeckého vydavatelství Label Peace95, protože i na Berlín byl provokativní multižánrový materiál příliš alternativní. Stereo Total si mezitím podmanili Kreuzberg, kde (tehdy) trio vystupovalo v klubech i galeriích a celý Berlín měl o důvod víc, proč zavítat na dürüm právě do této punk-islámské čtvrti. Resumé? Album "Oh Ah!" je francouzsko-anglický mix veselých šansonů se sexuálními motivy. Nešokuje, neoslní, nepřekvapí, přesto i po patnácti letech svou punkovou primitivností pobaví.


Monokini (1997)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Schön von hinten, Und wer wird sich um mich kümmern

Stereo Total - Monokini
© facebook interpreta
Po úspěšném turné po německy mluvících zemích se s kapelou rozloučil palestinský perkusista a osiřelé manželské duo natočilo svou zlomovou desku, na které Francoise zpívá německy, francouzsky, italsky a japonsky. Právě v Zemi vycházejícího slunce mělo album "Monokini" fantastickou odezvu od místních alternativců, dychtících po špetce němectví. Stereo Total znovu probudili celosvětový zájem o německou novou vlnu. Retro zvuk způsobený experimentováním s 8-bitem a starými synťáky způsobil, že se na zdech v Berlíně (i mimo něj) stále častěji objevoval nápis: "NDW's not dead!" A zatímco tehdejší výkřiky dávno překryl čas a několik vrstev dalších nátěrů, připomínkou, že new wave nezemřela, jsou dodnes "Monokini", které pasovaly Stereo Total do kategorie následovníků legendárních DAF nebo Idealu. Z "Monokin" by měl ale stejně největší radost Sigmund Freud, motivem takřka všech přítomných písní jsou totiž tři písmena - SEX.


Juke-Box Alarm (1998)

Hodnocení: 7/10
Palba alba: Crazy Horse

Stereo Total - Juke-Box Alarm
© facebook interpreta
Vzrůstající popularita v Japonsku a Spojených státech byla podpořena dlouhými koncertními turné. Na desce "Juke-Box Alarm" se objevují dva vůbec první celosvětové hity Stereo Total - "Supercool" a pilotní singl "Holiday Inn". Experimentování s elektronikou pokračuje, výsledný sound je ovšem mnohem garážovější, než bývalo v posledních letech zvykem. Deska je hudebními kritiky zpočátku dosti přeceňovaná, mnozí ji dokonce označují za revoluční. Při živých vystoupeních ale nový materiál vyjma úspěšných singlů příliš nefunguje, a tak je po necelém roce opět nahrazen jinými melodiemi. "Juke-Box Alarm" je první ze slepých vývojových větví Sterea Total.


My Melody (1999)

Hodnocení: 8/10
Palba alba: Ich liebe dich Alexander, Du und dein Automobil

Stereo Total - My Melody
© facebook interpreta
A zase to Japonsko. Během turné k předchozí desce se Françoise stala zcela závislou na králíčkovi My Melody, který byl (a ostatně dodnes je) jedním ze symbolů Tokia. Nejen že podle něj Stereo Total pojmenovali svou v pořadí čtvrtou studiovku, navíc ji obalili až kýčovitě infantilní králíčkovou láskou a něhou. Chemie ovšem zafungovala i tentokráte a na "My Melody" našli Totáči svůj stereo zvuk, a následující alba tak byla jen nadstavbou tohoto. Deska osciluje dle slov paní Kaktusové někde mezi "new-wave-plastic-garage-soundem a old-school-good-time-block-party-hip-hopem." Jednoduše řečeno, "My Melody" jsou zpívánky o láskyplně kvetoucích kytičkách nahrané na vokodéru z blešáku.


Musique Automatique (2001)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Wir tanzen im 4-Eck, Exakt Neutral

Stereo Total - Musique Automatique
© facebook interpreta
"La musique automatique, euphorique, barbiturique, chaotic, romantique..." zaznělo poprvé i v Česku. Stereo Total strávili téměř dva roky na turné a stali se definitivně světovým pojmem, neb po americkém a japonském trhu naplno uspěli i na tom pevninském, celoevropském. Na "Musique Automatique" zaujaly především cover verze. Tvoří téměř polovinu stopáže, přesto dokonale zapadají do surrealistické tvorby berlínského dua. Preclík a Kaktus se zaměřili na německý underground a vypůjčili si z něj hned několik zcela zapomenutých klenotů. Mimo jiné i obě nejsilnější písně desky - "Wir tanzen im 4-Eck" a "Exakt Neutral".


Do The Bambi (2005)

Hodnocení: 10/10
Palba alba: Babystrich, Das erste mal, Europa neurotisch

Stereo Total - Do The Bambi
© facebook interpreta
Tak dlouho sedávali Stereo Total v Bateau Ivre, až se zrodila deska "Do The Bambi". Navzdory infantilně veselému názvu je ohniskem nového materiálu celé spektrum neveselých témat - od ztráty panenství po kanibalismus. Na desce se objevuje celkem devatenáct elektrizujících tracků. Stereo Total se ocitli na vrcholu a hodinová jízda po kolouščích vlnách "Do The Bambi" patří k tomu nejkrásnějšímu, co kdy bylo v hudebním průmyslu stvořeno. Berlín ve stoje aplaudoval nejen povedené desce, ale i představení, které se odehrálo na půdě Volksbühne. Pod názvem "Patty Hearst - Sooner Or Later We All Will Be Terrorists" byl nedaleko Rosa-Luxemburg-Platzu představen muzikál, který napsalo manželské duo a v němž se v hlavních rolích představila řada významných berlínských osobností - Gina d'Orio a Annika Trost z Cobry Killer nebo Shir Khan...


Discotheque (2005)

Hodnocení: 6/10
Palba alba: Everybody In The Discotheque (I Hate), Mother's Little Helper

Stereo Total - Discotheque
© facebook interpreta
Nedlouho po "Do The Bambi" se v prodeji objevil i raritní výběr "Discotheque", který představil Stereo Total v tanečnějších polohách. Na desce se objevují remixy, které sice nedosahují kvalit původních verzí, přesto nabízejí netradiční pohled na tvorbu oblíbenců berlínské scény. Největší pozornosti se v případě desky "Discotheque" dostalo několika novým coverům, především "Mother's Little Helper", původně hitu z repertoáru Rolling Stones.
V období let nula pět a nula šest odehráli Stereo Total stovky vyprodaných koncertů napříč celým světem, a v jejich domácí kavárně na Oranienstr. tak na čas osiřel stoleček pro štamgasty. Zalévat kaktusy a baštit preclíky tam ale pravidelně chodil jejich kamarád a oddaný fanoušek, Jaroslav Rudiš, takže po skončení turné se stoleček opět vrátil pod samosprávu manželského páru.


Party Anticonformiste (2007)

Hodnocení: 8/10
Palba alba: I Love You Ono, Liebe Zu Dritt
Recenze

Stereo Total - Party Anticonformiste
© facebook interpreta
Snad ještě nikdo nevydal tak promyšlenou bestofku jako Stereo Total. Výběrová deska má čtyři strany rozdělené podle žánrů - šanson, new wave, rock'n'roll-garage a electro-disco. Logicky se v každém z oddílů objevují jen příslušné písně, a kompaktnost celé bestofky tak nemá konkurenci. Je třeba ocenit multižánrovost. Teprve při poslechu čtyř různých kapitol z jejich života vám dojde, že snad neexistuje žánr, o který by se Berlíňané alespoň neotřeli. Je to synťákový pop, a přesto to nesplňuje normy klasického synth-popu. Občas totiž Stereo Total zazlobí novou vlnou, punk-rockem, e-punkem, retro vlnou 60's, mod/psych/garage-rockem, french popem 60's, soulem, šansonem nebo rapem.


Paris Berlin (2007)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Küsse aus der Hölle der Musik, Mehr Licht
Recenze

Stereo Total - Paris Berlin
© facebook interpreta
Album "Paris Berlin" je mnohem dynamičtější a tvrdší než všechny předchozí počiny. Jednotlivé songy jsou až nevídaně, avšak vítaně melodické. Vývoj dua Stereo Total byl v tomto bodě ukončen. Od primitivismu přes komplikovanost po hravou jednoduchost. Po poslechu "Paris Berlin" se už nebudete smát, jako tomu bylo u předchozích nahrávek, spíše se dostaví nostalgické myšlenky, které vyžene až vyjmutí kompaktu z přehrávače. "Paris Berlin" je do jisté míry intimní zpovědí manželského páru. Je to strhující příběh o naplněných i nenaplněných touhách. Stereo Total si uvědomili, že už se nemusejí hnát za úspěchem, protože úspěchu dávno dosáhli. Proto si duo dovolilo natočit album bez jediného rádiového hitu, na kterém si ovšem každý ten svůj hit najde.


No Controles (2009)

Hodnocení: 5/10
Palba alba: Plástico

Stereo Total - No Controles
© facebook interpreta
Je sporné, zda lze do diskografie Sterea Total řadit i takový paskvil, jaký nabízí španělsky nazpívaná výběrovka "No Controles". Album bylo určené především pro střední a jižní Ameriku a zatímco ve španělsky mluvících zemích deska uspěla a držela se v popředí hitparád prodejnosti, v nešpanělských zemích byla (právem) označena za další ze slepých vývojových větví berlínského dua. Přestože je španělština snad nejzvukomalebnější jazyk vůbec, do už tak dost multilinguálního repertoáru dvojice příliš nezapadla. A to je co říct, protože kromě tradiční němčiny s francouzštinou už Stereo Total v minulosti vyzkoušeli i konformní angličtinu nebo nekonformní turečtinu s japonštinou. Nejvýrazněji zaujme novinka "No Controles", která se letos objevila i na další studiové nahrávce "Baby Ouh!". Z coverů působí nejkompaktněji rozdováděné "Plástico", za původní verzí ovšem přesto těžce zaostává.


Baby Ouh! (2010)

Hodnocení: 8/10
Palba alba: Baby Boom, Tschaikowsky And Other Russians
Recenze

Stereo Total - Baby Ouh!
© facebook interpreta
Přestože zní nahrávka "Baby Ouh!" stejně hloupě (v dobrém slova smyslu) jako všechny předchozí, jiná v některých směrech bezesporu je. Za tři roky dělící dvě poslední oficiální alba jako by duo Françoise-Brezel zestárlo o desítky let. Ve své tvorbě už neřeší traumata -náctiletých vyspělých, avšak nedospělých chlapců a slečen, ale problémy stárnoucích třicátníků/-ic, neřku-li čtyřicátníků/-ic. Naštěstí ale texty zůstaly pořád stejně praštěné a nepostrádají romantiku, rebelství, revolucionářství, nadhled, vtip, nápad, zvrhlost, pošetilost. Jednoduše jsou stále totální. Bohužel ubylo němčiny, jenže Stereo Total nejsou už dávno standardní německou kapelou. Pokud je na modro-zelené planetě něco multi-kulti, jsou to právě Kaktus s Preclíkem.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • ... (spoOky, 22.06.2010 12:30) Reagovat

    nezáživný

  • Hele, když (Turbolachtan, 20.05.2011 23:09) Reagovat

    jsou ty blesky a ty si dáváš toho jointa, co kdyby sis raději udělal dobře než aby jsi psal takovýhle kraviny o kapele, které je asi tak dobrá jako šest dní prošlý rohlíky. Tvůj vkus je naprosto dementní, tvé kecy jsou dementní a tvoji vedoucí v musicserveru jsou dementní, né proto, že ti dávají prostor pro tvoji prezentaci, kdy ze sebe děláš totálního idiota, ale proto, že tě nezastřelili hned jak měli možnost.

    Jsi žumpa. Hudební žumpa. Nikdo kdo má aspoň malý záběr by nikdy nepsal o takovým nudným uskupení jako je Stereo total. A ještě slova jako "nejlepší"? Tobě musí regulérně jebat. Tvoje posedlost Berlínem je nesnesitelná. Vsadím litr, že kdyby v berlíně začali hrát hudebníci na holubí hovna ruskou hymnu, tak bys to tady hlásil jako nejlepší moment v dějinách hudby. Zamysli se nad tím, jestli nejseš trotl, konečně, aspoň na chvilku.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Živě: Katy Perry - Daisies
Video: Těhotná Katy Perry propaguje "Daisies", kde se jen dá Svatba, dítě, nové album, tohle všechno chce Katy Perry stihnout během letoška. A i když jí fanoušci navěky věků trvající lásku s Orlandem Bloomem určitě přejí, stejně jako miminko, nejvíce se určitě těší na desku, která... čtěte zde
Vydáno: 30.05.2020 12:01 v sekci Audio / Video | Video
3
Within Temptation - Entertain You 8/10
Video: Within Temptation v klipu k "Entertain You" vzdávají hold odlišnosti Holandská metalová parta Within Temptation vydala svou poslední řadovku "Resist" teprve minulý rok a už svým fanouškům servíruje nový singl. Píseň "Entertain You" je podle zpěvačky Sharon den Adel poctou odlišnosti v lidské... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2020 10:15 v sekci Audio / Video | Video
9
Bartleby - #Happiness 8/10
Recenze: Bartleby na desce "#Happiness" rapují na lidovú notečku Rap se stále drží na výsluní pop kultury. Málokdy však nové desky něčím překvapí - naopak spíše odrazují. Čas od času ale zavane svěží vítr. A když tento poryv přijde z domácí scény, je to o to více potěšující. V dubnu... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2020 13:30 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 21. týden 2020
Kryštof mají další hit číslo jedna v českých rádiích, albům kraluje Ca$hanova Bulhar The Weeknda v čele rádiové hitparády střídají Kryštof, kteří po pár měsíců starém úspěchu s filmovými "Hvězdáři" u dramaturgů bodují i s aktuálním singlem "Hned teď (pojď být světlometem)". Nového lídra hlásí také... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2020 14:33 v sekci Novinky | České hitparády
11
Nové desky 20/2020 - od Lenny přes The 1975 po Blakea Millse
Nové desky 20/2020 - od Lenny přes The 1975 po Blakea Millse Tomuto týdnu vládnou Lenny a The 1975, nejvíce na své si ale přijdou příznivci hiphopu, country či domácí scény. První zastoupí například Gunna či KSI, druhé Steve Earle, Reckless Kelly a našince Cermaque nebo Paulie Garand s DJ... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2020 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Kafka Band přivezl Ameriku do Akropole (18.12.2019 12:19)
- Recenze: V duši zbylo světlo z jedný holky (09.05.2019 12:00)
- Recenze: Kafka Band svým posluchačům nandavá do hlavy svý brouky skvěle ztvárněným "Zámkem" (05.04.2014 12:00)
- Sziget festival odhaluje další vystupující, hlavně pro kryté scény (02.02.2013 20:58)
- Berlínská punková stálice Die Ärzte si naplánovala koncert i v Praze (18.12.2012 17:18)
- Na párty protišedi.cz vystoupí James Cole i Lenka Dusilová (22.03.2011 14:15)
- Vánoční titulka Reportu patří Nightwork (02.12.2010 13:14)
- Recenze: Чайкoвский a ostatní Berlíňané (15.05.2010 05:00)
- Recenze: Všeho moc občas nezaškodí (05.03.2010 05:00)
- Recenze: Pan doktor B. zpívá podruhé (27.01.2010 05:00)

ALBUM TÝDNE 21/2020

Lenny
Weird & Wonderful

Nad prvotinou "Hearts" jásala odborná veřejnost, posluchači, a nahrávka dokonce zaujala i v zahraničí. Už jen proto bylo jasné, že vydání té druhé u nás bude znovu provázet velké očekávání. Na "Weird & Wonderful" je nejsympatičtější, že Lenny svůj osobitý rukopis nezapudila a plynule navazuje tam, kde skončila.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 30.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
Po 01.06.
TR/ST (CAN) (MeetFactory, Praha)
Út 02.06.
Lime Cordiale (AUS) (Café V lese, Praha)
St 10.06.
Wage War (USA) (Futurum Music Bar, Praha)
St 10.06.
Alter Bridge (USA) (A-Park Ledárny Braník, Praha)
Út 16.06.
System Of A Down (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.06.
Guns N' Roses (USA) (Letiště Letňany, Praha)
St 24.06.
Aerosmith (USA) (O2 Arena, Praha)
Čt 25.06.
Alicia Keys (USA) (O2 Arena, Praha)
Út 30.06.
Lenny Kravitz (USA) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Lady Gaga Kryštof Coldplay Adele Beyoncé Madonna Sia The Cure Rihanna Ewa Farna The Weeknd AC/DC Dua Lipa Marek Ztracený Pokáč Mandrage Britney Spears Taylor Swift Nightwish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver