Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Česko Slovenská SuperStar - Top 3, 13.12.2009

Dokonalý večer s Müllerem, unplugged a SuperStar

Vydáno: 14.12.2009 08:16 v sekci Naživo - Tomáš Parkan a Honza Průša

Poslední kolo Česko Slovenské SuperStar před velkým finále bylo věnované konečně také slovenskému zpěvákovi - Richardu Müllerovi - a také unplugged. Nutno předem podotknout, že muselo hodně zamotat většině diváků hlavu. Nebyly tu špatné a dobré výkony, ale samé skvělé, výborné a úžasné.

SDÍLET:    

Live: Česko Slovenská SuperStar

kolo: Top 3 - Unplugged & Richard Müller
datum: 13. prosince 2009
Předchozí kolo

Česko Slovenská SuperStar
© superstar.tv
Jako by už samotný úvod předznamenal kvalitu celého večera, když host předposledního finále Richard Müller předvedl svoji novou písničku "Už". S ním se na scéně navíc představil i smyčcový orchestr, který doprovázel soutěžící i po zbytek večera. Velmi příjemným momentem pak bylo i "Baroko" odzpívané devíti, již vypadlými finalisty. Člověk pak v některých momentech písničky litoval, že nemůže třeba v tomto kole slyšet toho či onoho. Nicméně i "Baroko" bylo pouhým dodatkem toho, co předváděli ještě soutěžící finalisté, a to takovým způsovem, až jsem si na konec kladl otázku, zda jsme nesledovali předčasné superfinále.

Boje otevřela Dominika Stará písničkou "Tlaková níž" a rozhodně svůj boj neodstartovala špatně. Možná v ní nebyla úplně perfektní pěvecky, ale co je daleko důležitější - ukázala přesně v pravý okamžik novou polohu svého projevu. Přestala se hnát do nějakých rozdrbaných výšek, zůstala celou písničku ve velmi klidné poloze, a to jí moc a moc slušelo.

Miro Šmajda se rozhodl následovat svoji krajanku s písničkou "Srdce jako kníže Rohan", a aby zvýšil svoje šance, vzal si na pomoc i kytaru. Na tu zahrál velmi dobře a zazpíval snad ještě líp. Jen mě už doslova irituje způsob jeho artikulace. Z toho soustavného zakulacování slabik a vykrucování pusy, když zpívá slovensky nebo česky, se už chvílemi osypávám. Škoda, že není schopný zpívat, jak mu zobák narostl.

Když Šmajda zaútočil kytarou, Martin Chodúr to zkusil s klarinetem a především hodně nečekanou volbou "Paparazzi" od Lady GaGa. O to větší překvapením bylo, jak výborně ji vysekl. Její naprosto odlišný styl dal dokonce zapomenout i na neustálé srovnávání s Tomem Jonesem a vyvrcholení na klarinet v rytmu charlestonu bylo přesně tím momentem překvapení, který Martin už tak zoufale potřeboval.

Druhým příspěvkem Miro Šmajdy do medailového klání byla druhá věc od Richarda Müllera "Nebude to ľahké". Přišlo mi trošilinku absurdní, když účastník pěvecké soutěže, za kterou lze SuperStar s trochou dobré vůle považovat, nechává za sebe chvílemi zpívat publikum, ale u tohoto zpěváka se už nemůžeme divit ničemu. Jinak ale lze i na toto jeho vystoupení napasovat předchozí hodnocení - artikulace znovu iritující, ale vše vedle toho výborné.

Vedle unplugged a Richarda Müllera by toto kolo mohlo mít ještě přídomek Michal Horáček a Petr Hapka. První z nich dodal snad všechny české texty a druhý dvě melodie. "Rozeznávám" byla z dílny obou a Martin Chodúr si v ní opět o něco zvýšil kredit. Nehledě na to, že ji zazpíval intonačně výborně, exceloval především takřka dokonalou dynamikou, která je v písničkách Hapky a Horáčka určující. Ubral, kde měl, a přitlačil, kdy to bylo potřeba. Netvrdím, že bude zpívat na dalším albu dvojice H&H, ale opět předvedl jeden ze svých výborných výkonů.

Nechat se zahanbit určitě nechtěla ani Dominika Stará s "Alone" skupiny Heart, kterou bude většina znát spíš od Celine Dion. Dominika měla ovšem tu výhodu, že nehodlala rodačku z Quebecu napodobovat. Pokud by se o to pokoušela, pravděpodobně by narazila. Stala se z ní opět ta osmdesátková zpěvačka a střihla si tu písničku tak nějak po svém, což jí prospělo. Dokonce si myslím, že v tomto případě ani nikomu nevadil ten její pilovitý ječák v horních polohách. Jako by to do té písničky patřilo.

Jednu z nejintimnějších podob Martina Chodúra si mohli diváci vychutnat v další Müllerově písničce "Cigaretka na dva ťahy". Je možná trošku škoda, že si nevzal klarinet spíš do tohoto šansonu, ale to by asi nebylo tak překvapující. Jinak ani tady nebylo co vytýkat a můžu už jen chválit a chválit a na to už mi docházejí superlativy.

Když jsem se dočetl, že Dominika Stará bude zpívat "Štěstí je krásná věc", docela jsem se o ni začal obávat. Úplně zbytečně. Ano, uštěpačný chlap by ji jistě zazpíval líp, ale Dominika s ní přesto přeskočila svůj stín. Dokázala si udržet na svůj věk až neskutečný odstup, na němž tahle písnička stojí, a zazpívala ji s úžasnou lehkostí a nadhledem. Za to, jakým způsobem se s ní tato mlaďounká zpěvačka vypořádala, před ní smekám.

Závěr soutěžní části padl na bedra Mirovi Šmajdovi a jeho podání "Dream On" Aerosmith bylo dokonalým zakončením dokonalého večera. Opět si z toho udělal svoji vlastní show, kde si ještě společně se dvěma členy smyčcového orchestru zahrál tak trochu na Apocalypticu a kde znovu přesně zúročil svůj rockerský potenciál. Narozdíl od minulého kola byly tentokrát i fistule naprosto na místě a v případě zpěvu v angličtině i odpadla před tím kritizovaná artikulace.

Na rovinu se přiznám, že tentokrát nejsem schopný stanovit nějaké pořadí, natož abych na někoho ukázal jako na kandidáta na vyřazení. Všechny výkony byly natolik skvělé a vyrovnané, že to snad ani nelze. Pro toto kolo to tedy nechávám čistě na divácích a ten, kdo v pondělí vypadne, může odcházet ze vztyčenou hlavou.

Jak to viděl Honza Průša

Po minulém kole, kdy bylo všechno špatně - ať už šlo o výběr tématu či zpracování aranží - se televize pochlapily a spolu se třemi finalisty připravili jednoznačně nejlepší kolo Česko Slovenské SuperStar.

Ten kontrast oproti minulému týdnu byl nejlépe vidět hned při prvním vystoupení Dominiky Staré. "Tlaková níž" je vůči "Dětem ráje" skutečná skladba (asi jako když krabicové víno srovnáte s nějakým minimálně výběrem z bobulí). V podání Dominiky tu najednou byl cit, napětí, pokora, touha i erotika. A i když Dara říkala "Přidej.", podle mě to byla perfektní interpretace ne zrovna snadné skladby a nebylo třeba cokoliv měnit. V "Alone" to Dominice také vyšlo. Jednak zlepšila angličtinu, a pak písničku, která mě sama o sobě příliš nebaví, podala opět výborně, zazpívala ji naplno a bez chyb. Jejím jediným šlápnutím vedle byla "Štěstí je krásná věc", kde strašně přehrávala, chyběla jí ta zhýralost a kromě zpěvu bylo všechno úplně špatně. Šlo spíš o takovou parodii a nepochopení celé skladby.

Miro Šmajda pořád roste. Na všem se snaží najít pozitivní stránku, bojuje a na pódiu se chová nejpřirozeněji ze všech. Vystoupení si užívá, je v pohodě. "Srdce jako kníže Rohan" odzpíval dobře, ale příšernou českoslovenštinou. "Nebude to ľahké" byla přesně o té pódiové přirozenosti. Věřil jsem mu každé slovo a měl pocit, jako by to byla jeho písnička, tak lehce a nenuceně ji podal. A svůj výkon snů předvedl v závěrečné "Dream On". To bylo to nejlepší, co v SuperStar ukázal. Naprosto profesionální a zároveň přirozený výkon, skvělý zpěv. Miro pobavil, zaujal a ještě si to sám užil.

Martin Chodúr začal překvapivě s "Paparazzi" od Lady GaGa a povedlo se mu z ní udělat fakt zajímavou písničku. Dokázal ji skvěle vygradovat, udržovat neustálé napětí, v refrénech to trošku stáhnout zpět, postupně a smyslně dávkovat dynamiku a připravit tak skladbu na skvělé klarinetové sólo, které nikdo nečekal, a závěrečný famózní refrén. V "Rozeznávám" výborně použil svůj plný a sytý hlas, dostal tam ten správný prožitek i přesnou dávku citu - vždy dokázal zjemnit tam, kde bylo právě třeba. Píseň mu výtečně sedla a ukázal se jako rozený šansoniér, jeho verze tak byla srovnatelná jak s tou Müllerovou, tak s aktuální Segradovou. Kámenem úrazu ale byla "Cigaretka na dva ťahy". Zezačátku totální průšvih. Martin se nemohl dostat do písničky, byl nepřesvědčivý, nedalo se mu věřit. Ale asi ve třetině se trochu vzchopil, uvolnil se a závěr už byl dobrý. Nicméně skladba mu vůbec nesedla.

Závěrečné hodnocení je zatraceně těžké. Všichni tři jsou překvapivě dobrými zpěváky a drobná selhání, která dnes přišla u Dominiky a Martina, byla jen nevhodnou volbou písničky. A tak to vezmu (vzhledem k tomu, že příště je finále) tak nějak spravedlivě za celou soutěž. S těžkým srdcem bych vyřadil Mira Šmajdu, i když byl dnes nejlepší.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Chodúr zprznil písničku Paparazzi (DJ Volder, 14.12.2009 10:39) Reagovat

  Chodúr písničku od Lady Gaga vůbec nezvládl. Jeho verze mi přímo trhala uši. Za tohle by měl ze SuperStar vyletět.

  • Re: Chodúr zprznil písničku Paparazzi (honza, 14.12.2009 15:14) Reagovat

   Originál je pro mě naprosto neposlouchatelný, naopak Martin z toho udělal docela příjemnou věcičku, která mě i bavila...

  • Re: Chodúr zprznil písničku Paparazzi (Pavel, 14.12.2009 16:48) Reagovat

   TY budeš asi nějakej její fanatickej obdivovatel ne??

 • naopak (morrissey, 14.12.2009 13:19) Reagovat

  chodurova verze byla úžasná

 • ????? (Flórka, 14.12.2009 16:37) Reagovat

  Vás dva recenzenty bych chtěla mít doma, ale obávám se že byste mě iritovali - jinak ovšem proti registrovaným nic nemám.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bastille, Lewis Capaldi, Fours, Forum Karlín, 21.2.2019
Naživo: Bastille se do Prahy vrátili s novými skladbami i příjemným supportem Rovnou z předávání Brit Awards se britští Bastille přemístili do pražského Fora Karlín, aby zde přibližně po třech letech navázali na to, kde přestali a předestřeli budoucí plány. Doprovod jim při tom dělal Lewis Capaldi a... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2019 12:20 v sekci Naživo
1
Deset očekávaných českých desek roku 2019
Top 10: Deset očekávaných českých desek roku 2019 Poté, co se po letech hibernace vracejí Gaia Mesiah, Post-It, Khoiba či Southpaw, slibují vydat novou desku také Lenny, Mirai nebo Pokáč. Ti všichni by rádi navázali na úspěchy debutů, Chinaski s novou sestavou, O5 a Radeček a PSH... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2019 11:00 v sekci Publicistika | Top 10
18
Gaia Mesiah, Lucerna Music Bar, Praha, 19.2.2019
Naživo: Gaia Mesiah otevírá novou etapu, energií nabitá funguje i naživo přímo excelentně Gaia Mesiah je momentálně na klubovém turné, na kterém křížem krážem republikou prezentuje svoji novinku "Excellent Mistake". Na první pražské zastávce ji pokřtili producent Amák a ředitelka vydavatelství Warner Music Marcela... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 17:00 v sekci Naživo
1
Tommy Cash, Bílej kluk, Roxy, Praha, 19.2.2019
Naživo: "Tomáš Peníze!" skandovali fanoušci na koncertu Tommyho Cashe Tommy Cash jako hrdý představitel post-soviet rapu si nás musel vážně oblíbit. Před rokem vystupoval v MeetFactory, v létě se mihl na Aerodrome festivalu a teď se vrátil do Prahy s novou deskou "¥€$". Role předskokana se ujal Bílej... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 11:25 v sekci Naživo
1
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii Příznivce CD nosičů čeká tento týden pestrá nadílka: Dlouho očekávaná novinka Avril Lavigne, promyšlená deska India.Arie a taky další sága metalové opery Avantasia, za kterou nestojí nikdo jiný, než Tobias Sammet. Z tuzemských... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 21:32 v sekci Novinky | Nové desky
8
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Český mejdan s Impulsem přinesl zábavu decentní i pokleslou (15.10.2018 08:43)
- Naživo: Richard Müller s Adelou Vinczeovou odehrál v Praze komorní představení (12.05.2018 11:48)
- Richard Müller a Adela Vinczeová zavítají v květnu opět do Česka (28.04.2018 14:51)
- Nové desky 40/2017 - od Liama Gallaghera přes A-ha po Tichou dohodu (09.10.2017 06:37)
- Richard Müller a Adela Banášová vyrazí na společné "ONA a ON TOUR" (02.09.2017 10:56)
- Video: Richard Müller společným klipem s Adelou Banášovou zve na netradiční koncertní turné (16.06.2017 12:36)
- Fotogalerie: Festival Mezi ploty v obrazech (29.05.2017 21:48)
- Richard Müller odehraje v rámci "Toho najlepšieho tour" další čtyři koncerty v Česku (13.04.2017 10:51)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2016 podle musicserveru (10-6) (30.01.2017 08:21)
- Naživo: Richard Müller v Krnově zazpíval hity i nehity (16.10.2016 15:57)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 23.02.
Shakin' Stevens (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 12.03.
Wild Nothing (USA) (Rock Café, Praha)
Čt 14.03.
Kimbra (NZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 15.03.
John Mayall (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 16.03.
Maribou State (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Ariana Grande Rihanna Madonna Adele AC/DC Kryštof Coldplay Beyoncé Ewa Farna Imagine Dragons Sia Queen The Cure Lucie Linkin Park Ava Max Alle Farben LP Muse
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver