Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Česko Slovenská SuperStar - Top 3, 13.12.2009

Dokonalý večer s Müllerem, unplugged a SuperStar

Vydáno: 14.12.2009 08:16 v sekci Naživo - Tomáš Parkan a Honza Průša

Poslední kolo Česko Slovenské SuperStar před velkým finále bylo věnované konečně také slovenskému zpěvákovi - Richardu Müllerovi - a také unplugged. Nutno předem podotknout, že muselo hodně zamotat většině diváků hlavu. Nebyly tu špatné a dobré výkony, ale samé skvělé, výborné a úžasné.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Česko Slovenská SuperStar

kolo: Top 3 - Unplugged & Richard Müller
datum: 13. prosince 2009
Předchozí kolo

Česko Slovenská SuperStar
© superstar.tv
Jako by už samotný úvod předznamenal kvalitu celého večera, když host předposledního finále Richard Müller předvedl svoji novou písničku "Už". S ním se na scéně navíc představil i smyčcový orchestr, který doprovázel soutěžící i po zbytek večera. Velmi příjemným momentem pak bylo i "Baroko" odzpívané devíti, již vypadlými finalisty. Člověk pak v některých momentech písničky litoval, že nemůže třeba v tomto kole slyšet toho či onoho. Nicméně i "Baroko" bylo pouhým dodatkem toho, co předváděli ještě soutěžící finalisté, a to takovým způsovem, až jsem si na konec kladl otázku, zda jsme nesledovali předčasné superfinále.

Boje otevřela Dominika Stará písničkou "Tlaková níž" a rozhodně svůj boj neodstartovala špatně. Možná v ní nebyla úplně perfektní pěvecky, ale co je daleko důležitější - ukázala přesně v pravý okamžik novou polohu svého projevu. Přestala se hnát do nějakých rozdrbaných výšek, zůstala celou písničku ve velmi klidné poloze, a to jí moc a moc slušelo.

Miro Šmajda se rozhodl následovat svoji krajanku s písničkou "Srdce jako kníže Rohan", a aby zvýšil svoje šance, vzal si na pomoc i kytaru. Na tu zahrál velmi dobře a zazpíval snad ještě líp. Jen mě už doslova irituje způsob jeho artikulace. Z toho soustavného zakulacování slabik a vykrucování pusy, když zpívá slovensky nebo česky, se už chvílemi osypávám. Škoda, že není schopný zpívat, jak mu zobák narostl.

Když Šmajda zaútočil kytarou, Martin Chodúr to zkusil s klarinetem a především hodně nečekanou volbou "Paparazzi" od Lady GaGa. O to větší překvapením bylo, jak výborně ji vysekl. Její naprosto odlišný styl dal dokonce zapomenout i na neustálé srovnávání s Tomem Jonesem a vyvrcholení na klarinet v rytmu charlestonu bylo přesně tím momentem překvapení, který Martin už tak zoufale potřeboval.

Druhým příspěvkem Miro Šmajdy do medailového klání byla druhá věc od Richarda Müllera "Nebude to ľahké". Přišlo mi trošilinku absurdní, když účastník pěvecké soutěže, za kterou lze SuperStar s trochou dobré vůle považovat, nechává za sebe chvílemi zpívat publikum, ale u tohoto zpěváka se už nemůžeme divit ničemu. Jinak ale lze i na toto jeho vystoupení napasovat předchozí hodnocení - artikulace znovu iritující, ale vše vedle toho výborné.

Vedle unplugged a Richarda Müllera by toto kolo mohlo mít ještě přídomek Michal Horáček a Petr Hapka. První z nich dodal snad všechny české texty a druhý dvě melodie. "Rozeznávám" byla z dílny obou a Martin Chodúr si v ní opět o něco zvýšil kredit. Nehledě na to, že ji zazpíval intonačně výborně, exceloval především takřka dokonalou dynamikou, která je v písničkách Hapky a Horáčka určující. Ubral, kde měl, a přitlačil, kdy to bylo potřeba. Netvrdím, že bude zpívat na dalším albu dvojice H&H, ale opět předvedl jeden ze svých výborných výkonů.

Nechat se zahanbit určitě nechtěla ani Dominika Stará s "Alone" skupiny Heart, kterou bude většina znát spíš od Celine Dion. Dominika měla ovšem tu výhodu, že nehodlala rodačku z Quebecu napodobovat. Pokud by se o to pokoušela, pravděpodobně by narazila. Stala se z ní opět ta osmdesátková zpěvačka a střihla si tu písničku tak nějak po svém, což jí prospělo. Dokonce si myslím, že v tomto případě ani nikomu nevadil ten její pilovitý ječák v horních polohách. Jako by to do té písničky patřilo.

Jednu z nejintimnějších podob Martina Chodúra si mohli diváci vychutnat v další Müllerově písničce "Cigaretka na dva ťahy". Je možná trošku škoda, že si nevzal klarinet spíš do tohoto šansonu, ale to by asi nebylo tak překvapující. Jinak ani tady nebylo co vytýkat a můžu už jen chválit a chválit a na to už mi docházejí superlativy.

Když jsem se dočetl, že Dominika Stará bude zpívat "Štěstí je krásná věc", docela jsem se o ni začal obávat. Úplně zbytečně. Ano, uštěpačný chlap by ji jistě zazpíval líp, ale Dominika s ní přesto přeskočila svůj stín. Dokázala si udržet na svůj věk až neskutečný odstup, na němž tahle písnička stojí, a zazpívala ji s úžasnou lehkostí a nadhledem. Za to, jakým způsobem se s ní tato mlaďounká zpěvačka vypořádala, před ní smekám.

Závěr soutěžní části padl na bedra Mirovi Šmajdovi a jeho podání "Dream On" Aerosmith bylo dokonalým zakončením dokonalého večera. Opět si z toho udělal svoji vlastní show, kde si ještě společně se dvěma členy smyčcového orchestru zahrál tak trochu na Apocalypticu a kde znovu přesně zúročil svůj rockerský potenciál. Narozdíl od minulého kola byly tentokrát i fistule naprosto na místě a v případě zpěvu v angličtině i odpadla před tím kritizovaná artikulace.

Na rovinu se přiznám, že tentokrát nejsem schopný stanovit nějaké pořadí, natož abych na někoho ukázal jako na kandidáta na vyřazení. Všechny výkony byly natolik skvělé a vyrovnané, že to snad ani nelze. Pro toto kolo to tedy nechávám čistě na divácích a ten, kdo v pondělí vypadne, může odcházet ze vztyčenou hlavou.

Jak to viděl Honza Průša

Po minulém kole, kdy bylo všechno špatně - ať už šlo o výběr tématu či zpracování aranží - se televize pochlapily a spolu se třemi finalisty připravili jednoznačně nejlepší kolo Česko Slovenské SuperStar.

Ten kontrast oproti minulému týdnu byl nejlépe vidět hned při prvním vystoupení Dominiky Staré. "Tlaková níž" je vůči "Dětem ráje" skutečná skladba (asi jako když krabicové víno srovnáte s nějakým minimálně výběrem z bobulí). V podání Dominiky tu najednou byl cit, napětí, pokora, touha i erotika. A i když Dara říkala "Přidej.", podle mě to byla perfektní interpretace ne zrovna snadné skladby a nebylo třeba cokoliv měnit. V "Alone" to Dominice také vyšlo. Jednak zlepšila angličtinu, a pak písničku, která mě sama o sobě příliš nebaví, podala opět výborně, zazpívala ji naplno a bez chyb. Jejím jediným šlápnutím vedle byla "Štěstí je krásná věc", kde strašně přehrávala, chyběla jí ta zhýralost a kromě zpěvu bylo všechno úplně špatně. Šlo spíš o takovou parodii a nepochopení celé skladby.

Miro Šmajda pořád roste. Na všem se snaží najít pozitivní stránku, bojuje a na pódiu se chová nejpřirozeněji ze všech. Vystoupení si užívá, je v pohodě. "Srdce jako kníže Rohan" odzpíval dobře, ale příšernou českoslovenštinou. "Nebude to ľahké" byla přesně o té pódiové přirozenosti. Věřil jsem mu každé slovo a měl pocit, jako by to byla jeho písnička, tak lehce a nenuceně ji podal. A svůj výkon snů předvedl v závěrečné "Dream On". To bylo to nejlepší, co v SuperStar ukázal. Naprosto profesionální a zároveň přirozený výkon, skvělý zpěv. Miro pobavil, zaujal a ještě si to sám užil.

Martin Chodúr začal překvapivě s "Paparazzi" od Lady GaGa a povedlo se mu z ní udělat fakt zajímavou písničku. Dokázal ji skvěle vygradovat, udržovat neustálé napětí, v refrénech to trošku stáhnout zpět, postupně a smyslně dávkovat dynamiku a připravit tak skladbu na skvělé klarinetové sólo, které nikdo nečekal, a závěrečný famózní refrén. V "Rozeznávám" výborně použil svůj plný a sytý hlas, dostal tam ten správný prožitek i přesnou dávku citu - vždy dokázal zjemnit tam, kde bylo právě třeba. Píseň mu výtečně sedla a ukázal se jako rozený šansoniér, jeho verze tak byla srovnatelná jak s tou Müllerovou, tak s aktuální Segradovou. Kámenem úrazu ale byla "Cigaretka na dva ťahy". Zezačátku totální průšvih. Martin se nemohl dostat do písničky, byl nepřesvědčivý, nedalo se mu věřit. Ale asi ve třetině se trochu vzchopil, uvolnil se a závěr už byl dobrý. Nicméně skladba mu vůbec nesedla.

Závěrečné hodnocení je zatraceně těžké. Všichni tři jsou překvapivě dobrými zpěváky a drobná selhání, která dnes přišla u Dominiky a Martina, byla jen nevhodnou volbou písničky. A tak to vezmu (vzhledem k tomu, že příště je finále) tak nějak spravedlivě za celou soutěž. S těžkým srdcem bych vyřadil Mira Šmajdu, i když byl dnes nejlepší.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Chodúr zprznil písničku Paparazzi (DJ Volder, 14.12.2009 10:39) Reagovat

  Chodúr písničku od Lady Gaga vůbec nezvládl. Jeho verze mi přímo trhala uši. Za tohle by měl ze SuperStar vyletět.

  • Re: Chodúr zprznil písničku Paparazzi (honza, 14.12.2009 15:14) Reagovat

   Originál je pro mě naprosto neposlouchatelný, naopak Martin z toho udělal docela příjemnou věcičku, která mě i bavila...

  • Re: Chodúr zprznil písničku Paparazzi (Pavel, 14.12.2009 16:48) Reagovat

   TY budeš asi nějakej její fanatickej obdivovatel ne??

 • naopak (morrissey, 14.12.2009 13:19) Reagovat

  chodurova verze byla úžasná

 • ????? (Flórka, 14.12.2009 16:37) Reagovat

  Vás dva recenzenty bych chtěla mít doma, ale obávám se že byste mě iritovali - jinak ovšem proti registrovaným nic nemám.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zvíře jménem Podzim - Září 10/10
Recenze: (Skoro) hodina mezi psem a vlkem? Ti, ke kterým se "Září" od Zvířete dostalo, se takřka jednohlasně shodují, že jde o něco velmi výjimečného. Skladba "Psí sny", první píseň, kterou pustilo Zvíře do světa hned po nasazení do Velké Sedmy, vyšplhala na první... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2019 00:00 v sekci Recenze
1
Kochlea - Flegma 10/10
Recenze: Kochlea na desce "Flegma" plní zvukovody i nu-jazzovými náladami Ona zprofanovaná předpona nu- může schovávat ledacos: od dnes již prakticky vyčerpaných metalových crossoverů s rapem přes žánrové hybridy svědčící spíše o neschopnosti rozhodnout se, co vlastně muzikanti hraji, až k albům,... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2019 09:00 v sekci Recenze
0
Taylor Swift - Lover 7/10
Recenze: Taylor Swift si na albu "Lover" připomněla všechny své dřívější podoby Pozici Taylor Swift coby královny mainstreamu poslední roky narušuje jistá holčina s dlouhým culíkem. Avšak zatímco Ariana Grande někdy až příliš tlačí na pilu ve snaze být originální, Taylor si své už dávno odbyla a začala... čtěte zde
Vydáno: 19.09.2019 13:30 v sekci Recenze
34
Michael Bublé, O2 arena, Praha, 17.9.2019
Naživo: Michael Bublé v Praze kradl mobily a srdce Více než pět let po své české premiéře se do pražské O2 areny vrátil se šarmem a šibalstvím sobě vlastním Kanaďan Michael Bublé. Hlavním tématem byla láska a vše kolem ní, a tak není divu, že si během skvělé show kromě... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 20:31 v sekci Naživo
7
Pohled do českých hitparád - 36. týden 2019
Jonas Brothers poprvé vládnou českým rádiím, nejžádanější album má Post Malone Albový žebříček působí v polovině září mnohem živěji než ten rádiový, zejména co se novinek týče. V éteru sice čerstvě z jedničky vyhrávají Jonas Brothers se "Sucker", jinak je v něm ale mrtvo. Zato nových desek vyšlo... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 15:20 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Michal Pavlíček to tam poslal a povedlo se! (15.04.2019 12:00)
- Richard Müller, Ondřej Soukup a Michael Kocáb vyjíždějí na společné šansonové turné (26.03.2019 18:48)
- Naživo: Český mejdan s Impulsem přinesl zábavu decentní i pokleslou (15.10.2018 08:43)
- Naživo: Richard Müller s Adelou Vinczeovou odehrál v Praze komorní představení (12.05.2018 11:48)
- Richard Müller a Adela Vinczeová zavítají v květnu opět do Česka (28.04.2018 14:51)
- Nové desky 40/2017 - od Liama Gallaghera přes A-ha po Tichou dohodu (09.10.2017 06:37)
- Richard Müller a Adela Banášová vyrazí na společné "ONA a ON TOUR" (02.09.2017 10:56)
- Video: Richard Müller společným klipem s Adelou Banášovou zve na netradiční koncertní turné (16.06.2017 12:36)
- Fotogalerie: Festival Mezi ploty v obrazech (29.05.2017 21:48)
- Richard Müller odehraje v rámci "Toho najlepšieho tour" další čtyři koncerty v Česku (13.04.2017 10:51)

ALBUM TÝDNE 38/2019

Zvíře jménem Podzim
Září

Ti, ke kterým se "Září" od Zvířete dostalo, se takřka jednohlasně shodují, že jde o něco velmi výjimečného. Skladba "Psí sny", první píseň, kterou pustilo Zvíře do světa hned po nasazení do Velké Sedmy, vyšplhala na první místo. Pusťte si to. Aspoň to zkuste. Fakt to stojí za to.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 23.09.
Carnival Youth (LV) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 24.09.
Monarchy (AUS) (Café V lese, Praha)
Út 24.09.
We Were Promised Jetpacks (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
So 28.09.
Alyona Alyona (UA) (Café V lese, Praha)
St 02.10.
Airbourne (AUS) (Roxy, Praha)
Čt 03.10.
New Order (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 03.10.
Stereo Total (DE) (Café V lese, Praha)
Po 07.10.
Little Big (RU) (Sono Centrum, Brno)
Po 07.10.
Blackbear (USA) (Roxy, Praha)
Út 08.10.
Pixies (USA) + Blood Red Shoes (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lana Del Rey Lady Gaga Sia Kryštof Coldplay Madonna Rihanna Adele Taylor Swift Ewa Farna Beyoncé Rammstein The Cure Ed Sheeran Britney Spears AC/DC Linkin Park Metallica Lenka Filipová Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver