shop.musicserver.cz

Škoda "veselých" songů

Vydáno: 11.11.2009 05:00 v sekci Recenze - Václav Trávníček | foto: facebook interpreta

Druhá sólová deska Michala Hrůzy "Napořád", vydaná tentokrát i pod hlavičkou jeho doprovodné kapely, je velice nevyrovnanou kolekcí. Obsahuje nejlepší písně, jaké kdy Hrůza napsal, ale zároveň i ty bohužel nejhorší: vedle sebe tu stojí mrazivě krásná "Pasewalk" i primitivní "Hotel Morava".

6/10

Michal Hrůza a Kapela Hrůzy - Napořád

Vydáno: 26.10.2009
Celkový čas: 39:56

Skladby: Lunární partnerství, Katamarán, Napořád, Píseň labutí, Hotel Morava, Sofie z Moulina, Ještě to v sobě hledám, Žádost o přátelství, Motorka, Pravda o Spidermanovi, Pasewalk, Budu ti vyprávět

Vydavatel: Universal

Michal Hrůza je bezesporu jeden z nejcharismatičtějších lidí na české hudební scéně. Má něco z amerického Bruce Springsteena i našeho Davida Kollera, jeho autorský rukopis poznáte. Ať Hrůzovy písničky hraje jakákoliv kapela, mají vždy charakteristikou atmosféru, kytarový zvuk, zdvojený, jakoby zastřený zpěv. A také hitový potenciál. Michal Hrůza napsal Anetě Langerové skvělé písničky "Voda živá" nebo "Stačilo říct", na kontě má autorství charitativního singlu "Ty jsi jako já" a desítky songů své předchozí skupiny Ready Kirken. Před dvěma lety přišel s první sólovkou "Bílá velryba", na kterou dnes navazuje druhým samostatným počinem.

Album můžeme rozdělit na dvě zcela odlišné části. Tu první tvoří songy, které se zařadí do Hrůzova zlatého fondu a jsou možná tím nejlepším, co kdy bývalý frontman Ready Kirken napsal. Jde v prvé řadě o "Pasewalk", mrazivou exkurzi do severního Německa, jejíž text by obstál i samostatně jako poezie. Pokud se jím Hrůza trefil do vašeho vkusu, pak mohu jako doplňkovou literaturu doporučit tvorbu českého básníka Jonáše Hájka. "Pasewalk" je zároveň prvním ze dvou skladeb, jejichž starší sourozenec dělal společnost dva roky staré "Bílé velrybě". Zatímco tady jde o mladšího bráchu "Chemnitzu", na "Píseň kovbojskou" teď Hrůza navázal "Písní labutí". Opět jde o duet, ale na rozdíl od rozverného předchůdce je společná píseň s Katkou Knechtovou o tom, co je skutečně napořád. Tím se dostáváme ke stejnojmenné titulní skladbě, jež má silný tah na branku a přestože nepřináší nic nového, plusové body získává za taneční aranže.

Do první kategorie je třeba zahrnout i "Katamarán", song bilančního rázu: "I já mám svý malý tajemství. Kdybych mohl vrátit čas, udělám to samý ještě jednou, zas," zpívá Hrůza. Poslední dvojicí povedených skladeb je pak "Ještě to v sobě hledám" a "Pravda o Spidermanovi", kterými rodák z Turnova zdraví na dálku album "Krasohled", své zřejmě životní dílo. V těchto písních Michal Hrůza ukazuje, proč je jako autor stále vyhledávanější. Dokáže napsat písničku s naprosto charakteristickou atmosférou. V jeho písních je chlapský sentiment prostý patosu, touha nevzdávat věci po prvním neúspěchu, trocha nostalgie i téma smrti a lásky až za hrob. V této poloze to Hrůzovi svědčí nejvíc. Je nejsilnější tam, kde zpívá o chmurných emocích. Má dar je sdělovat s noblesou, jakou má na české hudební scéně málokdo.

Problém však nastane tehdy, když Hrůza ukáže svou rozvernou tvář. Lidsky lze chápat, že se člověk nechce utápět v šedivých problémech s nejistým řešením a stále hledat světlo na konci tunelu. Ale písničky jako "Žádost o přátelství", jež pracuje s motivem fenoménu Facebook, nebo "Hotel Morava", která je o tom, jak prostě muzikanta z Čech u baru opila holka z Moravy, jsou jenom nedotažené hudební pokusy. Nemluvě o "Motorce", v níž se mluví jenom za tím účelem, aby bylo mluveno. Tahle poloha prostě Hrůzovi nesedí a dá se říct, že jí i trochu devalvuje onu pochmurnou náladu, ve které se nesou ty dobré skladby. Ačkoliv nesou opravdu tíživá témata, Hrůzovi je o dvě písničky dál už hej. Takže vlastně asi o tak závažná témata nešlo. Nebo snad ano? To právě není úplně jasné. Proto udílím šestku, o bod méně, než "Bílé velrybě".

NÁZORY
 • Tohle album je nejlepší (I., 11.11.2009 06:12) Reagovat

  Já mám všechny Hrůzovy desky a musím říct, že tahle je nejlepší. Absolutně nesohlasím s autorem článku, který kritizuje skladby Motorka, Žádost o přátelství a Hotel Morava. Mě osobně se tyto skladby líbí moc, hlavně Motorka patří mezi mé hodně oblíbené. A Hotel Morava s Žádostí o přátelství jsou veselé a hodně rytmické písně. Kdyby na desce nebyly, nebylo by to ono. Je třeba, aby zpěvák měl na albu i veselé písně, nejenom melancholické. A na tomto albu se mi strašně líbí to, že obsahuje nejen písně melancholické, ale i veselé, že je taková pestrá. A tak to má být. A je správné, že uvedené písně jsou veselé. Já bych jenom chtěla slyšet, jaké písně by složil samotný autor článku. Věřím, že to by se nedalo poslouchat...

  • Re: Tohle album je nejlepší (Luďan, 11.11.2009 11:35) Reagovat

   Obědvam jen v Mcdonaldu, posloucham Hrůzu, v tv koukam jen na Superstar a celkově hlavně jen na Novu. Hodně posloucham rádio, abych byl v obraze jaký super kapely vydávaj cd. Jo a nakupuju v Tescu. Jo a taky tohle album naprosto žeru!

   • Re: Tohle album je nejlepší (Michal, 13.11.2009 20:56) Reagovat

    Neposmívej se, b.....u! To, že si někdo dá občas hambáč v Mekáči, ještě neznamená, že je to podčlověk. A mimochodem, rád bych věděl, kolikrát se ty koukáš na televizi NOVa, která ti tak leží v žaludku. Ale ono urážet tady malý holky je vlastě mnohem ctihodnější, viď?

  • Re: Tohle album je nejlepší (eagle-eye, 11.11.2009 12:30) Reagovat

   ...a nemám mokré kalhotky, když poslouchám Hrůzu.

   • Re: Tohle album je nejlepší (Pafli, 05.03.2010 23:34) Reagovat

    Tohle je nejlepší cd z naší hudební scény za poslední roky, jsou na ní nádherný písničky: katamarán, píseň labutí, sofie z moulina, pravda o spidermanovi a ostatní jsou taky super, žádná není špatná! Hrůza by si už zasložil třeba i slavíka, kde je třeba bez něj Ready Kirken..., je to génius na texty a melodie.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let"
Radiohead zase spolu. Nový materiál představí "během několika příštích let" Radiohead se vracejí. Tedy pomalu, ale jistě. V čerstvém rozhovoru pro časopis Prog Magazine se bubeník Philip Selway svěřil, že je s ostatními členy v úzkém kontaktu. Nové skladby by podle něj mohly vyjít "během několika... čtěte zde
Vydáno: 21.03.2023 07:55 v sekci Novinky
0
Josef Sedloň - Festival Spectaculare ušel už kus cesty
Rozhovory: Josef Sedloň - Festival Spectaculare ušel už kus cesty Festival Spectaculare slaví v březnu a v dubnu 10. výročí. Jeho hlavou a tváří je už léta dramaturg Josef Sedloň, který nám přiblížil, jak přistupuje k jubilejnímu ročníku, kde hledá novou hudbu a jak to všechno vlastně... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 13:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Kamelot - The Awakening 8/10
Recenze: Kamelot se na "The Awakening" poohlížejí po minulosti Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Robbie Williams, Lufthaus, Tauron arena Krakow, Krakov, Polsko, 12.3.2023
Naživo: Robbie Williams v Krakově sršel vtipem, jeho koncert byl výjimečný Samozřejmě, že by šlo napsat reportáž jenom ze samotného koncertu. Ale takových jste už četli stovky. A určitě jste je už dávno všechny zapomněli. Při cestě do Polska jsme se ale vydali po proudu času zpátky do minulosti a ta... čtěte zde
Vydáno: 19.03.2023 09:35 v sekci Naživo
0
Mirai - Tenkrát 7/10
Video: Mirai se v "Tenkrát" snaží "bejt trochu punk a ještě neumírat" Kapela Mirai se opět ohlíží za deskou "Maneki Neko", a to videoklipem k nostalgické písni "Tenkrát". Skladbu napsal frontman s Pokáčem, produkce se ujal Ondřej Fiedler. " 'Tenkrát' je takový bláznivý připomenutí si našich... čtěte zde
Vydáno: 18.03.2023 09:05 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Aneta Langerová nazpívala skladbu pro bývalou první dámu. "Píseň pro Olgu" nese světlo dobré vůle (15.03.2023 14:15)
- Video: Michal Hrůza a jeho "Sebestředná?" rýpou do vztahů (06.03.2023 14:45)
- Recenze: "GRRR Live" konzervuje živou energii The Rolling Stones na věčné časy. Znovu, ale stále skvěle (25.02.2023 10:30)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- Video: David Koller zpívá v písni "Nazí do kaktusů" o tom, že mu svobodu nikdo nevezme (13.01.2023 14:00)
- Naživo: Nádherný zpěv, intimita a harmonie. "Dvě slunce" Anety Langerové zářila v pražském Studiu DVA (17.12.2022 18:36)
- Fotogalerie: Aneta Langerová představila album "Dvě slunce" ve vyprodaném Studiu DVA v Praze (17.12.2022 16:18)
- Rolling Stones vydají živák "Live Grrr!". Záznam vystoupení k 50. výročí je plný hvězdných hostů (01.12.2022 17:26)
- Video: David Koller a jeho "Spokojená" milenka přicházejí s detektivním klipem (30.11.2022 10:29)
- Video: Aneta Langerová a Kateřina Marie Tichá vzdaly hold Martě Kubišové skvělou předělávkou hitu "Časy se mění" (28.11.2022 16:02)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Madonna Adele Beyoncé Lady Gaga Kryštof Miley Cyrus Coldplay Sia Lucie Vondráčková AC/DC Rihanna Viktor Sheen Ewa Farna Mirai BTS The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu