Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Hip Hop Kemp, Festivalpark, Hradec Králové, 20.-22.8.2009

Festival s atmosférou, který vám nakope zadek

Vydáno: 24.08.2009 22:58 v sekci Naživo - Petr Doupal

"Nejlegendárnější světové hiphopové setkání. Festival s atmosférou. Příští rok vám opět nakopeme zadek." Pořadatelé Hip Hop Kempu to s těmi hesly možná trochu přehnali. Osmý ročník Kempu měl několik neduhů, atmosféra před hlavním pódiem byla ale rozhodně výborná.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Hip Hop Kemp 2009

vystoupili: Method Man, La Coka Nostra, Lady Sovereign, Termanology, Camp Lo, Black Milk, Planet Asia, B.o.B, Adam Tensta, Kontrafakt, Vladimir 518 & DJ Mike Trafik, Indy & Wich + LA4, Moja Reč, PIO Squad, Vec, Opak + Decko & Groovin Heads band, Strapo & DJ Spinhandz a další
místo: Festivalpark Hradec Králové
datum: 20.-22. srpen 2009
Fotogalerie

Hip Hop Kemp, Festivalpark, Hradec Králové, 21.8.2009
© Petr Doupal / musicserver.cz
Na Hip Hop Kemp se fanoušci těší už ve chvíli, kdy skončí aktuální ročník. Je to klasická akce léta, něco, na co se můžete spolehnout. S partou tam šíleně zakalíte a k tomu uvidíte mnoho hiphopových interpretů z Česka, Slovenska, Polska, Německa, Francie, Anglie nebo USA. Stejně tak se můžete spolehnout na to, že se po organizační stránce něco nepovede. Ale protože jste pod vlivem alkoholu a/nebo drog, tak vám to stejně nevadí. Do diskuze napíšete, že se příští rok zase vrátíte a že "to vše ke Kempu patří", protože jste nikdy nebyli na jiném festivalu. Nicméně je opravdu nutné říct, že když se oprostíme od všeho kolem, tak hudební produkce na hlavním pódiu, ta atmosféra v obrovském publiku, nemá v Česku obdoby.

Hip Hop Kemp, Festivalpark, Hradec Králové, 20.8.2009
© Petr Doupal / musicserver.cz
A hudba je přeci hlavní složkou hudebního festivalu. Kdo se na pódiích a v hangárech Festivalparku na letišti v Hradci Králové vystřídal? Bylo toho opravdu mnoho. Čtvrtek na hlavní stage s téměř hodinovým zpožděním otevřel Opak s Deckem a kapelou Groovin Heads Band a na začátku festivalu tak byla na jevišti hned desítka vystupujících, což už asi nikdo nepřekonal. Areál byl již slušně naplněn, i středeční warm-up přilákal hodně lidí. Za pozděodpoledního slunce vystoupil další reprezentant Slovenska, Vec se Zverinou. Funkčný veterán vypadal po celou dobu Kempu přejetě a na show to bylo vidět.

Mezi návštěvníky oblíbeným vystoupením se stala třičtvrtěhodinka amerického Rekse s DJ Dbefektem. Švédský Adam Tensta pak předvedl energickou show, která velmi bavila. Různá hodnocení si odnesla čtvrteční headlinerka Lady Sovereign. Někdo ji označil za trapas nebo že si spletla festival, někomu se její punkové vystoupení líbilo. Faktem zůstává, že to byl pořádný nářez. Drobná Angličanka házela pivem, říhala, řvala, poskakovala, někam zahodila boty a po pivem zlité podlaze chodila v ponožkách. Jejím hláškám mezi skladbami díky uhozené anglické výslovnosti téměř nešlo rozumět, a ani odezva publika na její vyvolávačky nebyla příliš velká, sledovat tohodle šílence na pódiu ale byla zábava.

Hip Hop Kemp, Festivalpark, Hradec Králové, 21.8.2009
© Petr Doupal / musicserver.cz
Pátek opět otevřelo Slovensko - Strapo s DJ Spinhandzem. Rozpis byl ještě více napráskaný. Začalo se zase se skluzem, takže mezi vystoupeními nebyly žádné pauzy, jelo se od tří do jedné. Jediná prodleva přišla před Method Manem kvůli nespecifikovaným technickým potížím. Pauzu vyplnil DJ Mike Trafik, který ani nevěděl, že jeho fellas Vladimir 518 a Hugo Toxxx už v tu dobu byli vykázáni z areálu. Dostali se totiž do verbální potyčky s organizátory, která přešla trochu v silové objímání, které roztrhli sekuriťáci. Celý konflikt vznikl mnohem dříve a jinak, než že se Hugo na pódiu nápisem na tričku a hláškami opřel do organizátorů, ale spory pořadatelů a vystupujících tu řešit nebudeme. Důležité je, že 518 odjel klasicky dobrou show, i když mnoho lidí namítalo, že nějací Pražáci nemůžou být v line-upu mezi headlinerem Method Manem a Black Milkem.

Čeština byla po setmění v pátek vůbec dominantní: kromě souboje titánů v rap freestylu (Strapo, Matheus, Shomi a Elka, který rapuje s baťohem na zádech a dle odezvy publika dával největší masakry) vystoupili ještě Indy & Wich s LA4 (materiál z "Hádej kdo" a "Panoptikum" už je hodně vyčpělý) a vše završil Method Man hláškami "Praha" nebo "dobry". Meth tu je opravdu často a jako položka v programu je teda hodně nesvěží, přesto si málokdo může stěžovat na jeho show. V backstagi vypadal nepříjemně, na pódiu ale válel. "Wu-Tang Clan" řval celý palouk před hlavní scénou.

Hip Hop Kemp, Festivalpark, Hradec Králové, 21.8.2009
© Petr Doupal / musicserver.cz
Zvláštností Kempu je fluktuace publika. Je to nejspíše dáno mezinárodností festivalu - začnou Češi: mizí půlka kotle, začnou Poláci: mizí půlka kotle atd. Nejvěrnější publikum mají právě Poláci. Kotel na Piha, Tetrise nebo Warszafski Deszcz vyřvával opravdu mohutně. Nechtěný pohyb davu pak způsobil páteční déšť, na který doplatil hlavně Black Milk. V sobotu pak pršelo až do odpoledne, takže třeba takový B.o.B, Bobby Ray, měl docela smůlu, protože málo lidem se chtělo ze stanu, auta nebo jiného přístřešku vyjít skotačit do deště. Na Planet Asia (z Cali Agents) už nepršelo a všichni se shodli na jednom: do show dával maximum. Po setmění se pořádně předvedli postupně Termanology, Devin The Dude a Camp Lo. Do nich se vklínili jihlavští PIO Squad a převálcovali veškerou česko-slovenskou produkci. Jejich repertoár obsahuje hit za hitem, závěrečné "Chtěl bych" bylo skvělou tečkou za jedním z nejlepších zážitků letošního Kempu. K mým oblíbeným momentům také patří sobotní půlhodinka s Gambrz Reprs v jednom z hangárů - tato početná parta si dává skladby z alba "Šémhaforáš" naživo fakt šíleně a i méně početné publikum mohutně aplaudovalo.

"Předskokanem" sobotního headlinera byli Kontrafakt - od nich nemůžete čekat nic jiného než kvalitní koncert. Jen divné, jak Rytmus několikrát vyzpívával slova jak James Cole. A pak už tu byli La Coka Nostra - MCs Everlast, Ill Bill a Danny Boy. Když začala hymna House Of Pain (z kterých jsou členové Coky) "Jump Around", nastalo neskutečné peklo. Takový masakr jsem nikdy neviděl. Kemp sice navštívilo méně lidí než loni, i tak je pohled na rozdováděné desetitisícové publikum před hlavní stagí skvělý. Pokud pořadatelé myslí tou atmosférou Kempu právě takový ohromně pařící dav, tak tahle atmosféra je opravdu výborná. "Coka is a movement, not a hip hop group," řekli o sobě La Coka Nostra a Ill Bill se rozpovídal i o problému škol a zbraní v USA a jeho dceři. Pěkné, mnohem upřímnější než vzpomínky na MJ.

Hip Hop Kemp, Festivalpark, Hradec Králové, 22.8.2009
© Petr Doupal / musicserver.cz
Hudebně to byly tedy tři plodné dny. Je ale alarmující, že tým stojící za Hip Hop Kempem se při osmém ročníku akce nevyvaroval organizátorských kiksů. Při srovnání s Jamem může někdo namítnout, že Kemp je mnohem větší a při srovnání s Rock For People konaném na stejném místě zas namítnete, že se nedá srovnávat rock s hip hopem. Zkušení pořadatelé by však nedopustili například toto: čekání na akreditace hroznou dobu, neexistence fotopasů do čtvrtečního večera, kriticky nízký počet toitoiek a úplná absence čtyřstěnných pisoárů, na velikost festivalu překvapivá absence press centra s přípojkou na net a elektřinu, kterou jen částečně suploval veřejný stan jednoho mobilního operátora. Na cenu piva si tento rok asi nemůžeme stěžovat, je taková na větších akcích všude, za stovku si koupíte už jen tři kousky a né čtyři, ale aspoň jste si ho mohli koupit za koruny - na rozdíl od jídla.

To totiž bylo za festivalovou měnu, aneb pořádný podraz na návštěvníky. Byli jste nuceni vyveksloval v budce koruny za festivalové money v kurzu 1:1. Návštěvníci ani stánkaři nedokázali přijít na důvod, proč to tak je. Nejspíš je to způsob, jak omezit okrádání ze strany stánkařů k pořadatelům, protože kromě nájmu nejspíše platí i část tržeb a ty můžou jednoduše schovat - ne tak s festivalovými penězi, které jim pak pořadatelé proplatí. Bohužel ne už samotným návštěvníkům: jednou rozměníte a papá. Jestli jste nechtěli měnit kačky za každý hamburger, na konci vám pak určitě nějaké penízky zůstaly; a odešli jste tak sice s pěknou památkou, ale spočítejte si, kolik korun navíc tak připadlo pořadatelům od všech tisíců návštěvníků. Je sice pěkné, že se HHK Team za toto po skončení festivalu ve fóru omluvil, ale to nic nemění na tom, že to byl pořádný podraz. I PIO Squad si z toho dělali na pódiu srandu.

Hip Hop Kemp, Festivalpark, Hradec Králové, 22.8.2009
© Petr Doupal / musicserver.cz
Další významnou kapitolou je funkce security. Samotný název firmy, složenina Čechymen, mě trochu vyvedl z míry - ač sídlí v moravskoslezské Ostravě, používá název pro Bohemii (pak jsem zjistil, že inspirace byla ve jménu majitelů). Kámen úrazu byla pasivita sekuriťáků: u vstupů jste jich měli desítky a kontrolovali vám obsah batohů (i to, jestli v tabáku nemáte i marihuanu) a pásky (které byly letos hodně zmatené), ale v areálu samotném se téměř nepohybovali. Pak jednoduše dojde k vykrádání, tagování nebo zapalování stanů, ničení plotů, přelezání bariér, fyzickým potyčkám v davu, nepřizpůsobilému chování opilých účastníků. A kde jsou bezpečnostňáci? Postávají u vstupů, protože to tak mají nařízené. A to ani nemluvím o svalovci, který mě v backstage surově odhodil stranou, když jsem fotil vyhrocenou potyčku Bigg Boss vs. HHK team + sekurity. Jak už jsem ale zmínil v ironicky laděném úvodu, hiphoperům očividně všeobecný bordel vůbec nevadí a berou to za tradici, atmosféru Kempu. Tento kult by však měl skončit a příště by to chtělo trochu více kultivovaný festival. Opět ale dodávám, že dění na hlavní stage nemá ve střední Evropě obdoby. Palec nahoru za to.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • uhm (.n, 25.08.2009 15:51) Reagovat

  "Jen divné, jak Rytmus několikrát vyzpívával slova jak James Cole" nic natom nie je divne uz niekolko svojich koncertov si tak robi srandu zo slovenskej skupiny desmod, mozno ste zachytili ako "vyspievaval" pesnicku V dolinach...

  • Re: uhm (lipa, 26.08.2009 12:21) Reagovat

   nerekla bych ze to je sranda na nejaky desmond...to je ciste o tom jeho sporu s colem...asi porad nechape ze ho prohral

   • Re: uhm (mohave, 26.08.2009 18:30) Reagovat

    O jaky spor jde?

 • 1 (Luda, 25.08.2009 15:52) Reagovat

  Pěkně a pravdivě napsané... HHK peníze, ožralí Poláci, to mně asi na kempu nejvíc vadilo !

 • divočina... (kaca, 26.08.2009 07:47) Reagovat

  nepatřím k pravidelným návštěvníkům HHK, byli jsme letos poprvé a musím říct, že to byla opravdu divočina....a naprosto souhlasím s článkem, hudební zážitek parádní, ale jinak? vše mi přišlo zorganizované tak napůl...hlavní vchod někde v poli místo aby byl blíže u cesty - označení směru žádné, jídlo celkem hnusné, pokud je někdo pod vlivem toho nebo toho, asi mu to nevadí, nám střízlivým to celkem vadilo....ale chápu organizátory - pro takový ožralý dav není třeba lepších věcí....

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michael Kocáb, Ondřej Soukup a Richard Müller - Budeme teď takoví tři chlapi v chalupě
Rozhovory: Michael Kocáb, Ondřej Soukup a Richard Müller - Budeme teď takoví tři chlapi v chalupě Tři výrazné osobnosti česko-slovenské hudební scény Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup se spojily a jedou společné turné. Za sebou mají už několik slovenských zastávek, nyní je čeká česká část. Celkem úctyhodných... čtěte zde
Vydáno: 22.10.2019 15:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Nové desky 43/2019 - od Alter Bridge přes Jamese Arthura po Lucii Bílou
Nové desky 43/2019 - od Alter Bridge přes Jamese Arthura po Lucii Bílou V polovině října se rozhodli svá nová alba vydat například rozmanitý James Arthur, rockoví Alter Bridge, písničkáři obklopená Lucie Bílá, debutující Becky G, český jazzman Martin Brunner, jeho kubánský kolega Roberto Fonseca,... čtěte zde
Vydáno: 21.10.2019 22:12 v sekci Novinky | Nové desky
0
Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream) - Ještě jsme nesložili všechno, co jsme měli
Rozhovory: Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream) - Ještě jsme nesložili všechno, co jsme měli Tangerine Dream, kteří patří k pionýrským spolkům na poli elektronické hudby, se zanedlouho vrátí do Prahy. Jejich snový set rozsvítí klub Roxy 23. října. O tom, jak navázat na odkaz zesnulého leadera a co to vůbec znamená hrát... čtěte zde
Vydáno: 21.10.2019 09:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Charlie Cunningham, NOD, Praha, 17.10.2019
Naživo: Charlie Cunningham předvedl v NODu jemné písničkářství Britský zpěvák Charlie Cunningham už o sobě dal vědět v roce 2017 prvotinou "Lines". Letos na ni navázal ještě nástupcem "Permanent Way". S tím se nejprve v létě předvedl na Colours Of Ostrava, ti stejní pořadatelé ho pak o tři... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2019 21:51 v sekci Naživo
0
Nick Cave and The Bad Seeds - Ghosteen 9/10
Recenze: Světlo v temném lese: Nick Cave se na albu "Ghosteen" obrací k síle příběhů Náhlé oznámení ve zpěvákově newsletteru ukončilo čekání na novou desku Nicka Cavea a jeho The Bad Seeds. Nahrávka "Ghosteen" je po dlouhé době opět dvojalbem, koncepčně rozděleným na osm kratších celků (děti) a dva delší... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2019 08:45 v sekci Recenze
9
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejlepší kérky a Vladimir 518 lákají na Tattoo Convention 2019 (19.06.2019 14:37)
- I na osmý Banát vyrazí speciální vlaková souprava (22.05.2019 09:37)
- Zahajovací koncert Vladimira 518 na MFF v Karlových Varech otevře klub Kaiser 54 (13.05.2019 18:33)
- Tisíce příznivců rapu již balí, Hip Hop Kemp se blíží (15.08.2018 16:45)
- Značka Jägermeister a Mike Trafik za Bigg Boss rozjíždějí společné studio Sound Hunters (10.08.2018 18:11)
- Hip Hop Kemp 2018 bude nasáklý nostalgií i nadějemi do budoucna (06.06.2018 09:49)
- Audio: Pio Squad a Cocotte Minute složili ke společnému turné skladbu "Rude Boys Rallye" (15.02.2018 16:16)
- Cocotte Minute a Pio Squad vyrazí na společné turné (18.01.2018 10:45)
- Publicistika: Nejlepší domácí videoklipy roku 2017 podle musicserveru (17.01.2018 14:30)
- B.o.B sbírá peníze na satelity, které dokážou, že je Země placka (27.09.2017 10:19)

ALBUM TÝDNE 42/2019

Opeth
In cauda venenum

Moře vody proteklo v deathmetalové řece jménem Styx a Mikael Åkerfeldt museli zaplatit Charónovi asi velké výkupné, aby jej pustil zpět z podsvětí na rodnou půdu. "Pustím tě, ale už nikdy nebudeš growlovat a z progresivního deathu jen prog budeš ctíti," dal mu převozník podmínku. A tak je tu "In cauda venenum".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 22.10.
Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup (Forum Karlín, Praha)
St 23.10.
BE27: Tangerine Dream (DE) (Roxy, Praha)
St 23.10.
Ghost-Note (USA) (Metro Music Bar, Brno)
Čt 24.10.
The Rasmus (FIN) (Lucerna - Velký sál, Praha)
Čt 24.10.
Jesca Hoop (USA) (Café V lese, Praha)
Čt 24.10.
BE27: Manon Meurt + Luvver (SK) (Roxy, Praha)
Čt 24.10.
Patax (ESP) (Metro Music Bar, Brno)
Pá 25.10.
Anomalie (CAN) (Café V lese, Praha)
Pá 25.10.
BE27: Rebekah (UK) (Roxy, Praha)
Pá 25.10.
BE27: Skepta (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Karel Gott Kryštof Lady Gaga The Cure Madonna JP Cooper Coldplay Inna AC/DC Sia Wanastowi Vjecy Beyoncé Rihanna Blood Red Shoes Metallica Armand Van Helden Adele Britney Spears Jonas Blue Marek Ztracený
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver