shop.musicserver.cz
David Deyl - Nechci se k někomu přibližovat

David Deyl - Nechci se k někomu přibližovat

Vydáno: 24.07.2009 05:00 v sekci Rozhovory - Petr Balada | foto: facebook interpreta

Jméno Davida Deyla bylo možné poprvé zaregistrovat už před pěti lety. Jeho vstup do české popmusic však nabral poměrně velkou rychlost až nyní. Prostřednictvím mailu jsme si povídali nejen o singlu, který to zapříčinil, ale především o jeho debutovém albu. A došlo i na Ewu Farnou...

David Deyl
© facebook interpreta
Nahrával jsi s Helenou Vondráčkovou i Karlem Gottem. Vystupoval před Black Milk i před Jamesem Bluntem. A všechno v době, kdy jsi neměl venku žádnou vlastní nahrávku. Jak jsi to všechno tehdy vůbec vnímal?

Tak v každém případě jsem byl šťastný za šanci, kterou mi poslal osud. Je pravda, že bez singlu a desky zpívat před publikem není úplně jednoduchý, zvlášť když se jedná o pop. Nicméně jsem se přesvědčil, že to lidi baví i bez singlu v rádiích a tím v sobě utvrdil, že to, co dělám, má smysl.

Tvůj první singl "Teď hned" se úspěšně prosadil v éteru, když se dostal až na třetí místo nejhranějších českých skladeb. Pamatuješ si, když jsi ho ty sám zaslechl z rádia poprvé? Jaký to byl pocit?

Ano, to si přesně pamatuju. Protože jsem si přál slyšet úplně první přehrání mého singlu, čekal jsem u rádia, až u nás z ústeckého Hitrádia FM zazní. Nevím, jestli to byl osud nebo znamení, ale přede mnou hráli Beatles, Madonna a po mně James Blunt... Cítil jsem pocit štěstí, že mou tvorbu mohou slyšet i tisíce jiných lidí, kteří sami rozhodnou, jestli je to baví nebo ne, a tím pádem jestli na české hudební scéně mám své místo.

Díky dostupným technologiím dneska není problém natočit a vydat desku. Daleko horší už je dostat ji do povědomí posluchačů i například prostřednictvím rádia. Proč myslíš, že se to podařilo v takové míře právě tobě?

Myslím si, že "Teď hned" je povedená letní popová píseň, která má náboj a chytlavý, dobrý text. Zpívám jednoduchý příběh ze života, který zažívají miliony lidí po celém světě. Kytarová produkce Marcuse Trana tomu také pomohla a do třetice master v Hamburku, kde dělají mastering třeba Rammstein, také neuškodil.

David Deyl...

David Deyl
... je pětadvacetiletý zpěvák a student Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Pochází z hudební rodiny. Maminka vede pěvecký sbor Koťata, ve kterém zpíval. Tatínek ho od tří let učil hrát na klavír, sestra zpívala v Dobrý Večer Quintetu. V roce 2004 se seznámil s producentem Danielem Hádlem. Od té doby dělal David Deyl předskokana na turné Black Milk a před loňským koncertem Jamese Blunta. Nazpíval duet s Helenou Vondráčkovou i vokály na desku Karla Gotta. Letos na jaře vydal svůj první singl "Teď hned", který v červnu následovalo autorské debutové album "Hlavolam".

Ty jsi vlastně v muzikantském prostředí vyrůstal, velmi brzo jsi začal sám muzicírovat, zpíval jsi ve sboru, komponoval. Myslíš, že by se ti podařilo prosadit i bez producentské podpory Daniela Hádla?

Ano, je to pravda, už odmalička jsem zpíval ve sboru, od tří let mě táta učil na klavír a od 14 jsem začal hrát na kytaru. Bez Dana Hádla by se asi moc věcí neuskutečnilo, nicméně si myslím, že bych svoje dema rozeslal úplně všude a někomu by se to líbilo! A chtěl bych upozornit, že s Danem jsme natočili první dema na konci roku 2003 a píše se rok 2009! Nebylo to jednoduché. Ale o to jsem teď bohatší o zkušenosti, moje hudba vyšla vývojem a jsem za to moc rád. Možná to nevíš, ale popud k tomu, aby se kolem mě začalo něco dít, přišel z venku. To, že doma není nikdo prorokem, platí! Michael Braun, bývalý šéf BMG a kamarád Dana, na mě v Berlíně na Popkommu upozornil Ivu Milerovou, generální ředitelku Warner Music ČR. Iva si mě společně s Michalem Mákou přijela poslechnout do studia. Takže kdyby si Michael na mě v Německu nevzpomněl, tak by tenhle rozhovor nejspíše ani nebyl.

V tvém případě deska vznikala rok a půl. Měl jsi k dispozici profesionální studio, výborné hudebníky i textaře. Na debutové album poměrně netradiční zázemí. Prozradíš, jak velký byl rozpočet pro nahrávání?

Rozpočet nevím, ale předem jsem byl s Danem Hádlem dohodnutý, že budu mít neomezený čas v jeho studiu, což Dan splnil. Ale jestli to chceš hypoteticky vyčíslit, tak kdyby to měl label celé platit, bylo by to kolem dvou milionů.

Z dostupných rozhovorů se zdá, že právě texty jsou pro tebe velmi důležité. I přesto, že se ti podařilo oslovit vcelku zajímavé textaře, mám po poslechu desky pocit, jako by je napsal jen jeden autor. Proč jsou tematicky tak podobné jeden druhému? Byl to záměr?

Ne, to nebyl záměr. Já to navíc cítím trochu jinak. Společného mají texty to, že nezpívám o ekologii nebo současné ekonomické krizi, ale o vztazích. Ať si kritici říkají, co chtějí. I oni řeší den co den vztahy. Je to podle mě devadesát procent času celého našeho života.

David Deyl
© facebook interpreta
K rozlišení jednotlivých skladeb nepomáhají ani příliš umírněné aranže. Nepočítal jsi alespoň s jedním výraznějším experimentem, který by tu hladkou strukturu narušil a který by šel ještě dál než ve finále docela krotké "Druhá tvář" nebo "Nejsme tu náhodu"?

Právě "Druhá tvář" nebo "Nejsme tu náhodou" jsou přesně ty skladby, které se svou produkcí liší.

V dosavadních reakcích se opakuje přirovnání k Markovi Ztracenému. Já bych k tomu možná přidal ještě postřeh o pánském protikladu k Ewě Farné. Nakolik můžou podle tebe začínajícímu interpretovi podobná přirovnání uškodit či pomoci?

Tak přirovnání vždy byla a budou. V tom prvním případě to nechápu, protože Marek je opravdu úplně jiný člověk, než jsem já. Vypadá jinak, píše jiný druh skladeb, má jiné producenty, texty si píše sám. Ewa Farná je jedna z nejlepších a nejhezčích českých zpěvaček a myslím, že má na to být evropskou hvězdou.

Ty sám hovoříš o vzoru, kterým ti je momentálně Ryan Tedder (OneRepublic), sympaticky se hlásíš k žánru popu. Jak moc myslíš, že jsi se "Hlavolamem" k jednomu či druhému přiblížil?

Skvělá otázka! Ryan Tedder je v současné sobě pro mě nejvíc! Nechci se ale k někomu přibližovat. Baví mě jeho produkce i to, jak zpívá, protože Ryan je skvělý zpěvák s obrovským rozsahem a fondem.

NÁZORY
 • .. (Lada, 24.07.2009 18:14) Reagovat

  teda ten kluk je teda pekne popletenej, jako kdyby spadl z vesmiru a spletl si desetileti, soude dle tech odpovedi :)

 • Popíček (Scoty, 26.07.2009 11:41) Reagovat

  Ten se ztratí zase v těch tunách hudebního českého odpadu..

 • Laciný pop (Martin, 26.07.2009 22:47) Reagovat

  Nejdéle do 2 let po něm stejně neštěkne ani pes! má snadno zaměnitelnou barvu hlasu, která mě osobně připadá stejná jako u Pepy Vágnera (tam bych hledal přirovnání, nikoliv u Ztraceného) ......jinak říct o Ewě Farné že je to nejlepší zpěvačka to je snad vtip??!!!!!

  • Re: Laciný pop (Slovi, 22.08.2009 11:10) Reagovat

   Jestli jste někdy slyšel Farnou na živo, tak pochopíte, že to není žádný vtip!!!! A to vůbec nejsem její fanoušek, spíše naopak a to jak ji Wronka tlačí mi už leze krkem.

  • Re: Laciný pop (Lucka, 16.02.2011 11:30) Reagovat

   Náhodou Pepa Vágner má hlas naprosto úžasnej. Na youtube jsem viděla kousek z muzikálu Drákula a můžu říct, že ten kluk je fakt dobrej.Překvapil mě!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sziget festival - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 10.-15.8.2022
Naživo: Šestý den si na Szigetu zahrál "Andrej Babiš", na hlavním pódiu skotačili Arctic Monkeys, Holly Humberstone dojala publikum A je to. Finíto. Maďarský festival Sziget má svůj osmadvacátý ročník za sebou a k jeho vyvrcholení zahráli návštěvníkům headlineři Arctic Monkeys. Kromě nich jsme ale měli možnost vidět i Holly Humberstone, Inhaler, Clutch nebo... čtěte zde
Vydáno: 18.08.2022 15:32 v sekci Naživo
0
Brutal Assault 2022 - den 3, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
Naživo: Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král Kam až může festival Brutal Assault růst? Kapacitně je na svém stropu, více než oněch dvacet tisíc návštěvníků by pevnost bez ztráty komfortu stejně neunesla. Je tu rozhodně ale prostor na to přivážet opravdu velká jména.... čtěte zde
Vydáno: 18.08.2022 12:25 v sekci Naživo
0
Sziget festival - den 5, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 10.-15.8.2022
Naživo: "Omlouvám se za krkání," hlásala Anne-Marie před pamětihodným koncertem během pátého dne Szigetu, Tame Impala byli za ufony Maďarský Sziget míří do finiše a jeho pátý den mohl na první pohled působit jako prostor k nadechnutí před velkým finále. Spíše menší a - na poměry festivalu - alternativnější jména ale i přesto dokázala vykřesat další... čtěte zde
Vydáno: 18.08.2022 07:56 v sekci Naživo
0
Brutal Assault 2022 - den 2, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
Naživo: Druhý den Brutal Assaultu aneb Kovbojové a kanibalové První den se Brutal Assault rozjel rovnou do plných a až do sobotního finále nepolevil. A hned ve středu představil natolik nabouchaný program, že člověk musel téměř na lékárenských vahách odvažovat, na kterou stage se vydat.... čtěte zde
Vydáno: 17.08.2022 17:13 v sekci Naživo
0
Nové desky 32/2022 - od Hollywood Undead přes Kasabian po Goo Goo Dolls
Nové desky 32/2022 - od Hollywood Undead přes Kasabian po Goo Goo Dolls Tento týden potěšíme rockery novinkami od Kasabian, Goo Goo Dolls, Hollywood Undead, Pale Waves a představíme jim novou superskupinu se členy Chicago a Rascal Flatts. Pro fanoušky rapu tu jsou The Game, Megan Thee Stallion a projekt, kde se... čtěte zde
Vydáno: 17.08.2022 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Z českých rádií nejčastěji zní Shawn Mendes, o nejžádanější albovou novinku se postarala Beyoncé (11.08.2022 20:26)
- Naživo: Ještě lepší než loni. Start "Tour de Léto" Marka Ztraceného v Praze vyšel na výbornou (26.06.2022 15:59)
- Ceny OSA získali Marek Ztracený, Mirai nebo Yzomandias, za celoživotní přínos byl odměněn Zdeněk Svěrák (03.06.2022 18:36)
- David Stypka získal posmrtně tři Ceny Anděl, uspěli i Ewa Farna nebo Mirai (27.04.2022 23:13)
- Na okraj: Kdo vyhraje letošní Ceny Anděl? Rýsuje se možný triumf umělců z jednoho kraje (27.04.2022 08:00)
- Nejvíce Andělů si letos může domů odnést Ewa Farna (21.02.2022 18:30)
- Video: Ewa Farna neztrácí čas. Klip k taneční písničce "Zkraceno v překladu" upozorňuje na uspěchanost doby (27.01.2022 17:32)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (15-11) (25.01.2022 20:00)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Umami" Ewy Farne (07.01.2022 08:00)
- Rozhovory: Ewa Farna - Snažím se neustrnout na místě a zároveň si udržet svoje dlouhodobé hodnoty (17.12.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 33/2022

Sigma
Hope

Drum 'n' bass neztrácí na popularitě, jeho oblíbenost naopak spíše dále roste. Velkou roli v jeho vzestupu mají kromě labelu Hospitality Records i dvě dost možná nejpopulárnější žánrové skupiny posledních let - Rudimental a právě Sigma. "Hope" není jen reklama na léto, je to i reklama na taneční hudbu jako takovou.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)
Út 13.09.
Maxïmo Park (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
So 17.09.
Primus (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 18.09.
Calum Scott (Divadlo Archa, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Lucie Vondráčková Dua Lipa Madonna Michal Prokop BTS Adele Viktor Sheen Slash Ed Sheeran Vojtaano Queen Mirai Pink Floyd Beyoncé Liam Gallagher The Weeknd Abba The Beatles Jack White
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu