Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
České hrady.cz, Kunětická Hora, 17.-18.7.2009

Deštivá pouť pod Kuňkou

Vydáno: 20.07.2009 10:28 v sekci Naživo - Martin Višňa | foto: Martin Višňa / musicserver.cz

Pod Kunětickou Horu u Pardubic přijela pouť. Se svými atrakcemi z nejvyšších řad současné české populární hudby se tu zastavil festival České hrady.cz, který letos kočuje po hradech už popáté. Páteční večer byl velice příjemný, v sobotu se ovšem dostavil nevítaný host a co mohl, tak zkropil. A ne málo.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: České hrady.cz

vystoupili: Jiří Schmitzer, Dan Bárta & Illustratosphere, Sunflower Caravan, Mothers Angels, Divokej Bill, Čechomor, NiceLand, Chinaski, Skyline, Monkey Business, Vladimir 518 & Hugo Toxx, Gang Ala Basta, Tleskač, Wohnout, Sunshine, Vypsaná fiXa
místo: hrad Kunětická Hora
datum: 17.-18. července 2009
Fotogalerie

Poklidný "školní" pátek
Dan Bárta, České hrady, Kunětická hora, 17.-18.7.2009
© Radka Spurná
Přitom pátek vypadal nadějně, byť měl své mouchy. Nebyli jsme totiž zdaleka první, kdo byl na Kunětické Hoře poprvé a hledal plácek na stanování, ke kterému nevedly od zastávky MHD žádné šipky. Naštěstí nás na špatný směr upozornily mečením kozy a bečením ovce v ohradě u cesty (mimochodem, cestou za hudbou do areálu už s námi nemluvily). Stanové městečko se rozkládalo za ostnatým drátem obehnaném pozemku, kde spíše než hudbomilci tráví svůj volný čas koně, takže o kobylince mezi přibývajícími stany nebyla nouze. Co však chybělo, bylo sociální zařízení, kdy poněkud nepochopitelně byly na místě pouze pisoáry pro pány.

V místě hudebního dění ale nic zásadního nechybělo, slunce polevilo na síle na příjemnou večerní hladinu a Jiří Schmitzer spustil. Hned na začátek upozornil několik stovek v trávě sedících, že "Prdel" (alias "Máte na to", ale snad není člověka, který by o tomto hitu neslyšel) hrát opravdu nebude a že "Ferda" (alias rozpustilá odrhovačka pro děti i větší děti "Prase") zazní spíš až na konci. Schmitzer během svého recitálu dokázal, že když se spojí trochu ostrovtipu, trochu instrumentálního a pěveckého neumětelství a poněkud více herectví, je to místy na hranici plytkosti, ale jinak velice zábavné pohlazení po duši.

To Dan Bárta a Illustratosphere je jiná třída. Jestli se dá Schmitzerovo vystoupení označit jako kurz hudebního herectví, tak Bárta vyučuje pěveckou kresbu a kapela i publikum se hravě nesou na vlnách, které Bárta rukou ve vzduchu maluje. Tím samozřejmě absolutně nechci nijak srážet kvality muzikantů, právě naopak, bez jejich hudební opory by Bártův seminář ztratil kus své barevnosti, která prozařovala tmu padající na areál v podhradí dominanty Pardubicka.

Schmitzerovy muzikantské zásady

Zásada první: Je lepší, když muzikant začne ke konci vystoupení hrát špatně, protože pak je publikum rádo, že skončil. Kdežto pokud muzikant hraje celou dobu dobře a pokazí přídavek, budou na něj lidi naštvaní, že se vůbec vracel.
Zásada druhá: Je blbost, aby se po skončení svého setu muzikant schoval do zákulisí a čekal, až si ho publikum vyvolá nazpátek, když lidi stejně ví, že se vrátí a přídavek zahraje.

České hrady, Kunětická hora, 17.-18.7.2009
© Martin Višňa / musicserver.cz
Ke specifikům prvního dne Českých hradů.cz patří jakýsi karnevalový nádech. Poté co Illustratosphere odehráli prý špatný a téměř okamžitý přídavek (viz Schmitzerovy zásady výše), došlo na vyhlášení nejlepších masek. To proběhlo poměrně lacině a zbrkle, ale aspoň bylo možno vidět to nemnoho maskovaných návštěvníků pohromadě. Pak se již připravovali instrumentální divočáci Sunflower Caravan. Jejich hudba je živelná, to nelze upřít, ale zvuk kytary ze synťáku opravdu nebaštím, a zřejmě jsem nebyl jediný, protože i lidí v publiku okatě ubylo. Z mého pohledu ovšem bylo třeba připravit síly na zítřek, takže po třech caravaních písních jsme slezli do stanového městečka a zalezli do spacáků.

Probuzení do zimy
Divokej Bill&Čechomor, České hrady, Kunětická hora, 17.-18.7.2009
© Martin Višňa / musicserver.cz
Ráno nás probudil chlad, teplota opravdu výrazně klesla, jak meteorologové varovali. Nastala tedy fáze přioblékání a zkulturňování, čaj a polévka k snídaní v blízké restauraci a WC s rádiem, už to najednou vypadalo na sice studené, ale pěkné dopoledne. Na hrad jsme se sice kvůli příjezdu kamarádů nedostali, ale brzy jsme byli zpět v restauraci, protože začalo pršet. Po poledni, když se rozjasnilo a Divokej Bill a pánové z Čechomoru se rozezpívávali a rozehrávali a na druhé stagi předehřívali již přítomné východočeští Mothers Angels, jsme se tedy stejně jako stovky dalších vydali nahoru. Krůček po krůčku se fronta posunovala ku bráně, když jsme se dostali do areálu, spustil se znovu slejvák, před pódiem se vynořil rej deštníků a Billové s Čechomory sázeli jednu pecku za druhou, ze svých repertoárů i z připravovaného společného alba, které má vyjít na podzim. Deštníků a pláštěnek přibývalo, kdo jimi nedisponoval, vzal zavděk stánky či posezením v čajovně či kuřáckém Domeczku, které se ale brzy změnily spíše v postojení anebo ještě lépe v čekání na Godota alias na vyjasnění.

Déšť neustával, statečné publikum s deštníky se po vystoupení Divokých Billů a Čechomoru zčásti přesunulo k menší stagi, kde akorát nastoupil melancholik NiceLand. Tvořící se kaluže některým přítomným ve vlnění se do jeho melodií rozhodně nezabránily, někteří v nich začínali mít problémy s rovnováhou a zatímco moji parťáci seděli v čajovně, mě zateklo snad úplně všude. Do bot, za krk i do piva, možná do foťáku.

Chinaski, České hrady, Kunětická hora, 17.-18.7.2009
© Martin Višňa / musicserver.cz
Vzdát jsem to ale ještě nechtěl, na Chinaski jsem se pokusil v kapkách před pódiem vydržet a zavzpomínat na časy, na konec základky, kdy jsme se loučili sborovým zpěvem "1. signální". Po dvou písních jsem to však vzdal, přece jen se mám trochu rád a foťák jsem měl půjčený, takže pecky jako "Basama fousama", "1970" nebo stařičké "Stejně jako já" jsem už poslouchal také z čajovny, nemaje na sobě kousek suchého místa. Zároveň jsem si představoval to, co Michal Malátný, kterému jen tak mimochodem nebylo při zpěvu občas rozumět, řekl mezi prvními písněmi: "Obdivuji vás. Já bych v tomhle počasí byl raději doma v posteli."

Tento způsob léta ...
Na následující Skyline jsem na chvíli opět vyrazil do deště, přece jen jsem je ještě s Markou Rybin neviděl, znal jsem ji zatím jen jako bývalou součást stroje Gaia Mesiah. A asi tak také zůstane, protože dokud jsem neutekl zpět do úkrytu, nezapadla mi do skyliní sestavy, byť to vypadá, že všechno klape, jak má, i když pod Kuňkou chyběl rozdivočený skákající dav. Ten pod deštníky už asi pomalu přestával doufat, že přestane pršet, protože před začátkem následujících Monkey Business dost lidí z areálu odcházelo, a to včetně nás, protože jeden z parťáků byl obhlédnout stanové městečko, které se pomalu ale jistě měnilo v bahnisko. Padlo tedy rozhodnutí dál nečekat a vzít roha. Stejně jako v noci u stanů nebyl nikdo z pořadatelů, projít přes parkoviště suchou, či aspoň čistou nohou bylo nemožné. Jeden z balících kolegů velice přesně vystihl počasí po tom, co se mu poštěstilo poznat směs bahna a kobylinců na vlastní lokty a záda: "Počasí na vyliž prdel, vole!".

České hrady, Kunětická hora, 17.-18.7.2009
© Martin Višňa / musicserver.cz
Promočení jsme sbalili stany v podobném stavu a po hodině čekání v relativním suchu zahrádky u restaurace nasedli do autobusu do Pardubic. Na tomto místě se omlouvám, report již dále nepokračuje, stejně jako pro mě nepokračoval festival, který mi byl doporučen jedním nejmenovaným muzikantem a na který jsem se dost těšil. Chápu, že větru a dešti neporučíme, ovšem na další moknutí a mrznutí jsem už neměl nervů ani sil.

Jak už to tak ale bývá, sotva jsme nasedli do vlaku směr domov, nad Pardubicemi se prý vyjasnilo a dle slov kamarádky, která se pod Kunětickou Horu v noci vrátila, koncert Vypsané fiXy stál za to, že prý Márdi dělal na pódiu kotrmelce. Tou dobou jsem ale již měl na sobě čisté a suché oblečení a ulehal pod teplou peřinu...

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Bárta, Divokej Bill, Chinaski, Skyline, Monkey Business, Wohnout, Vypsaná fiXa (ian69, 20.07.2009 12:26) Reagovat

  Proboha proč takové podniky pro syny venkova ještě propagovat? Jedině kvůli reklamě od Spořitelny, jinak nevím...

 • SC (Jirka, 26.07.2009 21:16) Reagovat

  Sunflower Caravan není žádná kytara přes synťák, resp. je to poněkud nepřesné a hlavně zjednodušené hodnocení. Ke slyšení jsou totiž i varhany (ač zkreslené, tak ne syntetické) a krásný čistý klavír!

  • Re: SC (Martin, 26.07.2009 21:21) Reagovat

   pardon, jestli jsem urazil, ale to, že jsem nezmínil klavír ještě nutně nemusí znamenat, že jsem ho neslyšel :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michal Horák, Palác Akropolis, Praha, 17.10.2021
Naživo: Z malého Michala Horáka roste velká hvězda Michal Horák v neděli pokřtil svoji druhou desku, vtipně pojmenovanou "Michalbum", která volně navazuje na debut "Michalovo cédéčko". Pro návštěvníky měl přichystaný nabitý program, přišla spousta hudebních hostů, nechyběli ani... čtěte zde
Vydáno: 20.10.2021 16:02 v sekci Naživo
0
Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson
Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson Týden plný velkých hvězd rozjasní Coldplay, vánoční desky Kelly Clarkson a Norah Jones, countryoví Zac Brown Band a Cassadee Pope, s alby plnými hostů přijdou Santana, Jason Isbell a Ice Nine Kills. Dále jsou tu Tom Morello, Finneas, The... čtěte zde
Vydáno: 20.10.2021 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Poslechněte si ukázku písně "Just A Notion" od Abby
Poslechněte si ukázku písně "Just A Notion" od Abby Abba krátí čekání fanoušků na vymodlenou comebackovou desku útržkem dalšího songu z ní. V pondělí se na sociálních sítích švédské čtveřice objevilo patnáctisekundové video, v němž zní kousek skladby "Just A Notion". Ta... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2021 22:35 v sekci Novinky
13
Český mejdan s Impulsem, O2 arena, Praha, 16.10.2021
Naživo: Párty Rádia Impuls přinesla radost všem generacím V sobotu večer proudily do pražských Vysočan davy lidí - ti v divném oblečení na Comic-Con a pak ti, co šli na Český mejdan Rádia Impuls, na který se načekali dva roky. Mirai, Jelen, Michal Hrůza, Olympic, Xindl X, Marie Rottrová a... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2021 13:44 v sekci Naživo
1
Halsey - If I Can't Have Love, I Want Power 9/10
Recenze: Halsey si na desce "If I Can't Have Love, I Want Power" sáhla na svůj dosavadní vrchol V hudebním businessu není žádnou výjimkou, že debutové album interpreta je nejen tím nejúspěšnějším, ale taky tím nejlepším, které za svou kariéru nahraje. Halsey mezi ně ovšem nepatří. Její dosavadní tři desky byly sice... čtěte zde
Vydáno: 18.10.2021 00:00 v sekci Recenze
6
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Párty Rádia Impuls přinesla radost všem generacím (18.10.2021 13:44)
- Fotogalerie: Český mejdan s Impulsem nabídl show se vším všudy (17.10.2021 19:16)
- Naživo: Skyline roztancovali Ledárny Braník (05.09.2021 16:11)
- Fotogalerie: Večírek plný dubu, tmy a Skyline (03.09.2021 13:29)
- Video: Skyline v "Godzille" vsadili na kouzelný batůžek a rozpustilého Jacoba (30.08.2021 10:01)
- Zemřel akordeonista Čechomoru Radek Pobořil (25.08.2021 11:32)
- Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu v Hradci nad Moravicí s Tomášem Klusem nebo Divokým Billem (17.08.2021 11:18)
- Dokument "Každej ví kulový" vstupuje do kin, Chinaski v něm otvírají Pandořinu skříňku (15.08.2021 14:18)
- Naživo: Na Vypsané fiXe v Braníku se pogovalo jak za starých časů (31.07.2021 13:15)
- Fotogalerie: Vypsaná fiXa řádila s fanoušky v Braníku (30.07.2021 12:26)

ALBUM TÝDNE 42/2021

Halsey
If I Can't Have Love, I Want Power

V hudebním businessu není žádnou výjimkou, že debutové album interpreta je nejen tím nejúspěšnějším, ale taky tím nejlepším, které za svou kariéru nahraje. Halsey mezi ně ovšem nepatří. Její dosavadní tři desky byly sice skvělé, čtyřka "If I Can't Have Love, I Want Power" je ale jednoznačně ještě lepší.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.11.
Paul Kalkbrenner (DE) (Forum Karlín, Praha)
Út 09.11.
Ota Balage (CZ) - Balage 60 (O2 Universum, Praha)
Út 30.11.
Tata Bojs (O2 Universum, Praha)
Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Kryštof Lady Gaga Ewa Farna Rihanna AC/DC Karel Gott Madonna BTS Metallica Ed Sheeran Billie Eilish Beyoncé Jelen Dua Lipa Ozzy Osbourne Vladimír Mišík Mirai The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu