Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Colours Of Ostrava - den třetí a čtvrtý, Černá louka a Slezskoostravský hrad, Ostrava, 11. a 12.7.2009

Všechny barvy duhy - Colours!!! (druhá část)

Vydáno: 14.07.2009 12:26 v sekci Naživo - Pavel Parikrupa a Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Ve druhé části naší reportáže z ostravského svátku hudby se zaměříme na sobotní a nedělní program. Na své si přišli štamgasti Colours i ti, co se jen přišli podívat na "svého" Jarka Nohavicu. Ostatně díky Nohavicovi padl v sobotu divácký rekord festivalu.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Colours Of Ostrava

místo: Černá louka, Slezskoostravský hrad, Ostrava
datum: 11. a 12. července 2009
Fotogalerie - den třetí
Fotogalerie - den čtvrtý

Den třetí - sobota
Jon Anderson, Colours Of Ostrava, Černá louka a Slezskoostravský hrad, 11.7.2009
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Staromilce musel potěšit svým jednoduchým a velmi pozitivním vystoupením Jon Anderson. Jen sám s kytarou předal lidem poselství o míru a lásce; jak prosté, že? Andersonův koncert byl postaven především na akustických úpravách písní Yes - sundal propracované artrockové slupky a zůstalo to, co zůstat mělo, silné a dobré písničky. Charakteristický hlas tu pořád je, fanoušci nadšeně poznávali své oblíbené skladby a ti, co šli náhodou kolem, si zanotovali známý hit Jona a Vangelise "I'll Find My Way Home" nebo překvapivě zjistili, že Anderson je ten, co zpívá "Owner Of A Lonely Heart".

KTU, Colours Of Ostrava, Černá louka a Slezskoostravský hrad, 11.7.2009
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Colours je tradičně i místem objevů - jedním z největších bylo finsko-americké trio KTU. Neuvěřitelně energické a muzikantsky bezchybné představení ďábelského akordeonisty Kimmo Pohjonena a rytmiky z King Crimson bylo jedním z vrcholů festivalu. Famózní zvuk (reproduktory byly i za diváky) a neskutečně působivá temná atmosféra (přičemž sami pánové působili nadmíru sympatickým a pohodovým dojmem!) vám mohly, obrazně řečeno, vyrvat střeva z těla, jak avizovali pořadatelé. Ano, a diváci si ty střeva nechali vyrvat rádi. Vynikající zážitek! Podobně působivé vystoupení jako KTU nabídli na stejné scéně (Barvy) Mercury Rev. Ti zase vsadili na úžasná světla, velmi hlasitý zvuk a do nekonečna natahované hlukové stěny. Milovníci zpětných vazeb a psychedelického poletování vesmírem si museli rochnit blahem. Mercury Rev hráli tvrdě a nadoraz v podstatě křehké písně, jejich set působil jako jedna velká halucinace: buď jste se nechali vystřelit do jiné galaxie, anebo vás přepadl těžký bolehlav.

Mix popu, rocku a etnických prvků s jasným politickým názorem, to byl nepřehlédnutelný Johnny Clegg a jeho band. Chvílemi hudebně dost blízko odkazu The Police, ale ideální pro podvečerní náladu na letošních Colours. Politická hesla možná jen prošuměla v davu, Johnny však ze sebe vydal maximum. To u torza Morcheeby chvílemi nastal i zívavý moment (po třetím festivalovém dni je už nárok na únavu). Z původní sestavy tu exceloval na kytaru jen Ross Godfrey (bráchu Paula asi živé hraní již omrzelo), který do sebe ládoval vodku po velkých locích. Manda a Thomas Dybdahl byli společnými tahouny a kdo je viděl před rokem, nečekalo jej žádné překvapení - hity a něco málo z loňské "Dive Deep". Po závěrečné "Rome Wasn't Built In A Day" bylo jasno - fanoušky tady stále mají, ti si je hýčkají a je to prostě baví, a vlastně i mě.

Jaromír Nohavica, Colours Of Ostrava, Černá louka a Slezskoostravský hrad, 11.7.2009
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Tak dlouho se pořadatelstvo hudebních festivalů předhánělo, kdo přiveze zvučnější jméno, tak dlouho mu hudební kritika omlacela o hlavu i-přesto-zatuchlost, až přišla Zlata Holušová, pozvala si na Colours Jaromíra Nohavicu, vyprodala tak celý areál a všem keckům natrhla řiť. A když on spustil a skoro celý ten dvacetitisícihlavý dav s ním, musela i ta Morcheeba v zákulisí blednout závistí. Nohavica nesestavoval nějaký hopsavý festivalový setlist, naopak hrál i pomalé hloubavé písně, střihnul si i Mozarta nebo čerstvou "virtuálku" (písňový fejeton) z Karlových Varů. Psát, jak moc mu to lidi baštili a jak on z toho byl dojat, je zbytečné stejně jako psát, že vyprodáno je zkrátka vyprodáno, takže se lávka mezi oběma částmi areálu ucpe, bude se to muset řešit "kyvadlově" a bojovým úkolem pro Budaře Kecej, ať ty lidi zdržíš a že se člověk v tomhle moři lidí necítí ani dobře, ani pohodově, rodinně, festivalově. (David Věžník)

Jedním z největších překvapení Colours (pro neznalé) byla spanilá jízda mezinárodního uskupení N.O.H.A. Na jejich koncertě (či spíše party) do Stanu bylo narváno, fanclub přinesl i transparent a za chvíli se tančilo i na horních lavicích pod střechou. Lidé odkládali svršky, zanedlouho bylo ve stanu horko, publikum skákalo, bouřilo, mávalo, bylo to magické. Vynikající zábava, po které je vám líto, že už je konec a chcete ještě!

Na Č. S. Stage toho dlouhého dne končili Stereo MCs. Když se na plátnech spustila projekce, vypadalo to na unavenou show pro pár nespavců, kteří si jen tak přijdou pokývat hlavou. Opak byl pravdou. V areálu bylo v tu chvíli ještě dost lidí na to, aby plochu pod pódiem solidně zaplnili. Všichni měli navíc ještě dost energie, aby Birchovi & spol. ukázali, že je to pořád baví, jakkoliv je tahle parta taky z kategorie "těch za zenitem". "Connected" a "Deep Down And Dirty" zazněly už v první polovině setu, v nejlepším se má přestat, dobrou noc. (David Věžník)

Den čtvrtý - neděle

Mňága a Žďorp, Colours Of Ostrava, Černá louka a Slezskoostravský hrad, 12.7.2009
© Marek Gerhard / musicserver.cz
S Davidem Věžníkem jsme se šibalskými úmysly sledovali hloučky lidí, kteří si na sluníčku chtěli vyslechnout Honzu Kalouska. Všichni stáli opodál, jako by na tomto vystoupení ani nechtěli být spatřeni. Dokonce jsme vzájemně uzavřeli sázku, kolik fotografů jej přijde blejsknout, náhoda nám to celkem pokazila, přišli hned čtyři (uznávali se jen akreditovaní). Co však byla tutovka, byl plný kotel v hodinovém hotelu Mňágy a Žďorp. Sborově odzpívaná "I cesta může být cíl" jen dokázala, že kam tahle parta z Valmezu dorazí, je o zábavu postaráno.

Koho Mňága neba, šel si vysedět své místečko do Tentu na Dva. Nakonec se ukázalo, že takových je docela dost, a když se pak přidali i "Mňágovci", měla hradecká dvojka plno a v kotli silnou fanouškovskou základnu, což mile zaskočilo i Ji a Jeho. Koncert samotný překvapil čím dál větší sehraností dvojice, která ale přesto nevymazala pocit, jako by se ty zvláštní písně tvořily náhodou tak nějak samy od sebe a za pochodu. (David Věžník)

Terne Čhave svým temperamentem bezpochyby rozehnali mraky a definitivně odehnali déšť. Diváci se nebáli svléknout se do půli těla a poddat se cikánským rytmům. Nenápadnou hvězdou kapely byl Mário Bihári, známý také z kapely Koa - kolem zvuku jeho akordeonu se roztáčela šťavnatá muzika, co nenechá žádné nohy a ruce v klidu.

Na tomto festivalu mám rád jeho barevnost, otevřenost a šanci si zde vždy najít ten svůj objev. Na jednom z prvních ročníků, na kterém jsem byl, jsem se nechal zcela uchvátit Marizou. Letos si mě podobným způsobem získala Nina Stiller, zpěvačka, tanečnice a výtvarnice v jedné osobě. Její hodinový set nepostrádal žádnou z atmosfér od melodramatických temnot pro roztančené finále. Židovské písničky propletené elektronikou, tanečními beaty a živě hranou trubkou měly energeticky rozlehlé prohlubně. Její taneční choreografie byly v jasném souznění s hudbou, byl tam cit, emoce i odkaz robotické éry. Intimita těchto chvil a umění Niny, to vše bylo předáno nadšenému publiku.

David Byrne, Colours Of Ostrava, Černá louka a Slezskoostravský hrad, 12.7.2009
© Marek Gerhard / musicserver.cz
To už však pomalu jdeme do finále. Velká noblesa a precizně secvičené vystoupení Davida Byrneho a jeho početného doprovodu nemohlo nechat nikoho netknutého. Kdo má též rád Briana Ena, musel si přijít na své. David s ním natočil dvě alba "My Life In The Bush Of Ghosts" a loňské "Everything That Happens Will Happen Today", ta se stala nosnou kostrou. Fandové Talking Heads však nebyli okradeni a taktéž se dočkali, aspoň ukázek z desek, které produkoval opět Brian ("More Songs About Buildings And Food", "Remain In Light" a "Fear Of Music"). Všichni oděni v bílém předvedli efektní show, v které bylo možné spatřit odkaz z dob, kdy Genesis byli kompletně pod vlivem téměř teatrálního Petera Gabriela.

Nacvičené tanečky a kroky do nichž se Byrne zapojoval i s kytarou, dovádění na kancelářských židlích (s kolečky) nebo akrobatické přeskočení Davida, to je jen stručný přelet touto show. Mělo to vtip, ironii a vklíněné artové momentky. Skvělý zvuk nechal naplno vyznít hudební prvky a hlasově bezchybného prošedivělého elegána. Chvílemi jsem měl až podezření, že někde v zákulisí hraje klasický kotoučák s předtočenými smyčkami. Když však došlo na geniální "Once In A Lifetime" nebo vydařené přepracování klasiky Al Greena "Take Me To The River" (zpívala ji i Annie Lennox) nebylo pochyb, že se blíží konec této podívané. Už po vyhrazeném limitu (i když perfekcionista Byrne začal drobet později) došlo asi na nejvíce očekávané skladby: "Road To Nowhere" a "Burning Down The House" (kdy byli všichni navlečení do baleťáckých sukýnek) a srdce nadšenců do muziky muselo radostí zaplesat.

Maceo Parker, Colours Of Ostrava, Černá louka a Slezskoostravský hrad, 12.7.2009
© Marek Gerhard / musicserver.cz
Závěr patří mistrům, říkávali jsme občas s kamarády, když jsme hrávali coby kluci fotbálek. A závěr Colours (které paní Holušová prohlásila za opět nejlepší, stejně jako to dělává Mr. Evans v Glastonbury) obstaral mistr Maceo Parker. Jeho sexy funky set byl přesně vyladěný na notu lehce unaveného publika, které se sladce pohupovalo a vychutnávalo lahůdkový saxofon i překvapivě dobrý zpěv Parkera doprovázeného pochopitelně špičkovým ansáblem.

A to je všechno. Colours opět "dobre jak však-víte-co". Zlatu Holušovou by měli na rukách nosit. I to počasí objednala dobře a jistě již teď, jen pár hodin po ročníku 2009, přemýšlí, co nám za lahůdky nabídne příští rok.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • byrne je genius (alanP, 16.07.2009 09:26) Reagovat

  co hral byrne z desky My Life In The Bush Of Ghosts to opravdu netusim, ale pan redaktor to urcite vi, kdyz je schopen to tvrdit. dostava palec dolu.

  • Re: byrne je genius (autor, 16.07.2009 09:44) Reagovat

   Zdravím, autor netvrdí, že z té desky něco zaznělo, ale ve zmíněném odstavci popisuje o čem je aktuální turné Davida Byrneho. S pozdravem, D. Hájek

   • Re: byrne je genius (alanP, 16.07.2009 15:10) Reagovat

    z My Life In The Bush Of Ghosts - nic
    z aktualni Everything That Happens Will Happen Today - cca 2 pisne - tak to je pekna kostra koncertu

    • Re: byrne je genius (Vítek, 16.07.2009 20:45) Reagovat

     Jen pro upřesnění: z aktuálni Everything That Happens Will Happen Today hrál Byrne v Ostravě 4 písně, na běžných koncertech jich hrává 7-8. Z My Life In the Bush of Ghosts obvykle hraje Help Me Somebody. V Ostravě byl set výrazně zkrácen (je to festival). Právě proto jsem byl raději den předtím ve Vídni...
     Tolik pro upřesnění:-) Možno ověřit na www.davidbyrne.com/tours/index.php

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lucie, U stadionu, Pardubice, 25.7.2021
Naživo: Lucie hrála v Pardubicích s rockovou energií, ale poněkud rutinně Lucie měla původně odehrát velké halové turné se symfonickým orchestrem, ze známých příčin se ale léto vyvrbilo jinak. A protože nejsou ani větší festivaly, kapela vyrazila na vlastní open-air šňůru pod hlavičkou "Dotkni se... čtěte zde
Vydáno: 29.07.2021 19:09 v sekci Naživo
2
Pohled do českých hitparád - 29. týden 2021
Olivia Rodrigo znovu přebírá vedení v albovém žebříčku, na paty jí šlapou Maniak a DJ Wich Minulý týden jsme v komentáři českých hitparád oslavovali nové vítěze v rádiové i albové části. Tentokrát se do čela vracejí šampioni zpřed dvou týdnů - Coldplay dobývají s hitem "Higher Power" celkově třetí prvenství,... čtěte zde
Vydáno: 29.07.2021 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
5
Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
Naživo: Zrní - pokaždý je jiný aneb Jak kapela z Kladna oslavila svoje dvacetiny i přes vrtochy počasí Zrní slaví tento rok dvě desítky let existence a to je velký důvod k oslavě. Slaví se sice jinak, než bylo v plánu, to ale kapelu, která se svými fanoušky udržuje pevné pouto, nemohlo rozhodit. Koncert byl kvůli předpovědi... čtěte zde
Vydáno: 28.07.2021 14:12 v sekci Naživo
0
Nové desky 29/2021 - od Anne-Marie přes Jacksona Browna po Johna McLaughlina
Nové desky 29/2021 - od Anne-Marie přes Jacksona Browna po Johna McLaughlina Závěr července nabídne anglickou zpěvačku Anne-Marie, jazzrockového matadora Johna McLaughlina, jeho country-rockového kolegu Jacksona Browna, neosoulového Leona Bridgese, americkou zpěvačku Ledisi, folkového písničkáře Joshuu Radina,... čtěte zde
Vydáno: 28.07.2021 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
2
Tomáš Fiala - Jsme rádi, že jsme naším festivalem naplnili slova Brutal Assault novým významem
Rozhovory: Tomáš Fiala - Jsme rádi, že jsme naším festivalem naplnili slova Brutal Assault novým významem S Tomášem Fialou z agentury Obscure Promotion jsme se sešli na jejich první letošní akci, minifestivalu Obscure Mosh v pražské Modré Vopici. Měsíc před začátkem skromnější verze Brutal Assaultu, pro letošek nazvané Josefstadt, byla... čtěte zde
Vydáno: 27.07.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Morcheeba vystoupí v září v Praze (14.06.2021 08:14)
- Nové desky 19/2021 - od St. Vincent přes Morcheebu po The Black Keys (18.05.2021 08:00)
- Video: Morcheeba hledá v klipu "Killed Our Love" ztracené lásky (22.04.2021 15:42)
- Video: Morcheeba se v klipu k "The Moon" za svitu úplňku promění ve vlky (29.03.2021 12:36)
- Jaromír Nohavica naděluje: k MDŽ nabídne sedm speciálních online koncertů (03.03.2021 18:27)
- Favoritkou Cen Anděl je se čtyřmi nominacemi Lenka Dusilová (01.03.2021 10:36)
- Audio: V písni "Oh Oh Yeah" je Morcheeba hloubavá (27.02.2021 14:07)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2020 podle musicserveru (5-1) (01.02.2021 14:20)
- Video: Ponor na jeden nádech, to je "Sounds Of Blue" Morcheeby (29.01.2021 09:27)
- Kryštof a Karel Gott si společně podmanili rádiový éter, Jaromír Nohavica kraloval vánočním prodejům alb (23.12.2020 08:00)

ALBUM TÝDNE 30/2021

Måneskin
Teatro d'Ira: Vol. I

Soutěž Eurovision Song Contest nepřinesla mnoho vítězů, jejichž tvorba by zaujala i české posluchače, vůči této písňové přehlídce často skeptické. Šampioni letošního ročníku, římští rockeři Måneskin, se však brzy po triumfu stali senzací mnoha hitparád. Jejich album "Teatro d’Ira: Vol. I" za pozornost jednoznačně stojí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 03.08.
D.Y.K. (Zámecké nádvoří, Pardubice)
St 04.08.
D.Y.K. (Biskupský dvůr, Brno)
Čt 05.08.
D.Y.K. (Biskupský dvůr, Brno)
St 18.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 21.08.
Billy Barnan (SK) (Střecha Radost, Praha)
Út 24.08.
Matthew Mole (JAR) (Střecha Radost, Praha)
St 01.09.
Warmduscher (UK) (Café V lese, Praha)
Čt 09.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Pá 10.09.
Pigeon John (US) (+XL the Band (CAN)) (Café V lese, Praha)
Ne 12.09.
The Wedding Present (UK) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Miley Cyrus Coldplay Metallica Lady Gaga Kryštof Madonna Imagine Dragons BTS Ewa Farna Foo Fighters Queen Marpo Britney Spears Taylor Swift Pokáč The Weeknd Billie Eilish Mirai Vypsaná fiXa AC/DC
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu