shop.musicserver.cz
WWW - Tanec Sekyr

Démonicky disharmonická slavnost sekyr

Vydáno: 11.05.2009 00:00 v sekci Recenze - Lukáš Benda | foto: Bigg Boss

Nekonečné, tříleté čekání na následovníka "Neurobeatu" se rozhodně vyplatilo. Neustálé posouvaní vydání "Tance Sekyr" oddalovalo očekávaný orgasmus, který mohl naplno vybublat až stržením ochranné fólie z cédečka. S chladnou hlavou tak mohu zvěstovat radostnou novinu - zrodila se deska roku!

10/10

WWW - Tanec Sekyr

Vydáno: 20.4.2009
Celkový čas: 52:52

Skladby: Těsto z ocele, Kůň, Žena líže kost, Urychlovat nekonečno, Rybník, Anatomie, Evropa, Karamel, Prkno, Rýč, Velký třesk, Ohni se mnou pojď, Tanec sekyr

Vydavatel: Bigg Boss

Ke zpoždění vydání došlo kvůli perfekcionismu hlavních aktérů. "Kdybychom tu desku vydali v té předchozí verzi, nikdy bych se s tím nesmířil," prohlásil krátce po releasu "Tance Sekyr" Sifon.

Typlt s Anděrou se během celého natáčení vzájemně podporovali, ale zároveň i kritizovali. Přestože bylo album formálně hotové již téměř před půl rokem, došlo k jeho kompletnímu přehrání. Sifonovi se nezamlouval příliš agresivní projev, kterým byl pověstný předchozí "Neurobeat". Mistři perfekcionismu právě díky tomuto posunutí stvořili dílo boží, které nemá v žánrovém měřítku obdoby. Kov naráží na kov, beat na beat, slovo na slovo a Sifonův přednes vše halí do hutné, neprostupné, avšak nadevše chutné mlhy.

Sifon je specialista na sběr zvuků všeho druhu. Rozličné variace na vodovodní trubky, padající nářadí, hádající se pouliční páry či šum tunelů metra, to vše už mají Sifonovy senzory důkladně zmapované. Daný tón se v písních zpravidla dostavuje ve formě momentu překvapení, přesně tam, kde by byl nejméně očekáván. Na desce "Tanec Sekyr" se naplno projevuje i inspirace zvenčí. Patrný je vliv Young Gods, především pak na začátku písně "Ohni se mnou pojď", kde je ústřední motiv až nápadně podobný hitu švýcarských Mladých bohů "Our House". Určitý vliv měli jistě i Kraftwerk, v průběhu desky se na ně mezi řádky často odkazuje.

Jedinou skladbou bez slyšitelných slov je "Evropa". Uvnitř sebe má však tato píseň strhující výpověď. Symbolizuje pochod vojáků, automatických naprogramovaných robotů. Celý track by tak mohl být věnován Sifonově osudové ženě, Milese, s podtitulem "Vítejte ve Vojvodině".

Při úvodní písni celé desky "Těsto z ocele" Sifon odsekává slabiky, což ho do jisté míry bavilo i při jeho předchozím působení u Ecstasy Of Saint Theresa, při písni "Pluto", ale především pak na debutovém "Neurobeatu", u dnes již kultovní skladby "Lexikon". "Těstu z ocele" dominuje hlas Milesy, který je chladný jako led, přesto člověk taje a taje. Pod náporem jejího hlasu, pod náporem psychedelického cinkání i pod náporem závěrečného zběsilého zrychlení.

Nápaditá deska nemá slabší místo, přesto ční dvě písně nade všemi. Tou první je "Žena líže kost" a její fascinující náboj. "Hledal jsem v chaosu řád a našel jsem neřáda, hledal jsem pevný bod v tomto oběhu, jak ale chceš, aby Ti nože projevily něhu? Žena růže píseň kost žena píseň žena láme růže žena líže kost." Druhou pak "Urychlovat nekonečno", která sice zpočátku vykrádá starší "Prahem", jenže následně se pod náporem křídel lišaje smrtihlava vše vrátí do patřičné roviny. Půvabně zvrhlý text plný beznaděje, endogenní deprese, dekadence a vtipu splývá s beaty v jeden celek, který svou silou drtí lebku ze všech stran a mlátí tělem ode zdi ke zdi. Emoce. Pocity. Vzpomínky. Sifon má štěstí, že již pár století neexistuje inkvizice, protože za takovou nadpozemskou anomálii, by ho vzplanutí na hranici jistě neminulo.

Vůbec nejsilnější hudební podklad má "Anatomie", beaty jsou v ní zlámané opravdu důkladně. Textu ale musí člověk přijít na chuť až po desítkách poslechů. Jenže přesně kvůli takovým písním získali původní WWW (Bandzone.cz) přízvisko "moderní plastici". Léty prověřený "Karamel" se konečně objevuje na regulérní desce a nová verze je mnohem syrovější než ta původní s Lelou. Současnou atmosféru WWW však vystihuje mnohem lépe. "Karamel" je plný syrovosti a až překvapivého chladu. Tato píseň je navíc symbolem celé generace dnešních alternativních třicátníků, kterým se po pádu opony otevřel chaotický svět. Symbolem generace, která se činí šťastnou skrze vlastní nešťastnost.

Nejvíce vypovídající track o nové desce je "Velký třesk", jenž evokuje starší skladby WWW "Hranice", "Déšť je voda k převaření" nebo "Mezi námi noc mezi námi den". Právě během "Velkého třesku" znalci wéček dochází, že je nová deska ve výsledku nejvíce podobná těm vůbec nejstarším oldskúlovým skladbám a je tedy opakem "Neurobeatu". Album "Tanec Sekyr" pak uzavírá stejnojmenný song, mající v sobě nevídaný drajv, díky jasnému sdělení je navíc tato píseň přístupná téměř každému posluchači, bez potřeby znalostí předchozí tvorby WWW.


"WWW - Tanec Sekyr (trailer)"

Nebojím se označit Lubomíra Typlta za nejvšestranějšího tuzemského umělce současnosti. Jeho výtvarná díla získala věhlas v Německu i ve Švédsku. Genialita Typlta v Česku se naplno projevuje v textech k "Tanci Sekyr". Neméně obdivuhodná je ale samozřejmě i práce Sifona. Zatímco jeden je fascinován abstrakcí, druhý monitoruje každodenní situace na ulici a zaměřuje se na konkrétní vjemy, které pak zpracovává do vět. Umění veršotepectví obou nelze popsat slovy, sami ho popsali činy. Osudové kamarádství začalo na výtvarné umělecké škole a před více než šestnácti lety se WWW poprvé proslavili díky nadčasové písni "Noční můra". Dnes jsou z pubertálních výrůstků plných ideálů dospělí umělci, kterým se "Tancem Sekyr" podařilo splnit si svůj životní sen.

NÁZORY
 • Texty? (Lk_s, 11.05.2009 00:33) Reagovat

  Mohl by mě prosím někdo vysvětlit, co je na vyňatém textu (ano myslím tohle: "Hledal jsem v chaosu řád a našel jsem neřáda, hledal jsem pevný bod v tomto oběhu, jak ale chceš, aby Ti nože projevily něhu? Žena růže píseň kost žena píseň žena láme růže žena líže kost.") natolik geniálního? Neberu komentáře typu: "Ty to tam jako opravdu necítíš?", nebo "Jestli ti tohle nepřijde úplně totálně geniální, tak jsi přízemní tupec a nemá cenu se s tebou vůbec bavit". Btw. je sice pravda, že recenze má být subjektivní, ale veřejně tu přiznat, že to CD mělo 10/10 jestě před prvním poslechem je trošku úlet. (Btw. proti hudební stránce WWW nemám zhola nic a kluci mají v tomto směru můj velký obdiv, ale texty jsou proste většinou o hovně... Ostatně jak je v ČR zvykem :)

  • Re: Texty? (lucky, 11.05.2009 10:39) Reagovat

   mohl by si prosím uvést příklad geniálního textu ? jinak nemůžu bohužel použít "Ty to tam jako opravdu necítíš?"...

   • Re: Texty? (jirka, 13.05.2009 20:26) Reagovat

    téměř všechny texty písní na albu Xindl X-Návod na čtení manuálu.Již ten název je geniální,no ne?

    • Re: Texty? (Lukáš Benda, 13.05.2009 20:40) Reagovat

     A co teprve Mejla Hlavsa - Šílenství nebo Krch-Off! - Naposled...

  • Re: Texty? (vladimír hulič lenin, 11.05.2009 11:57) Reagovat

   Je to s tebou opravdu těžký. Co podle tebe jako jsou texty o něčem?
   Co termíny dadaismus, poetismus, surrealismus, říká ti to něco?

   WWW používají slovní hříčky, náladotvorné obraty, toť vše a úplně to stačí, nakonec k jejich hudbě to báječně sedne.

   A k té ČR. Naopak jsem rád, že kolikrát nerozumím během přehrávání písní textům zahraničních interpretů - nemám tu angličtinu tolik neposlouchanou. Když si totiž jejich texty potom vyhledám v psané podobě, zjistím, že jsou to celkem slušný bláboly.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Polemic vymetli se "Štramákem" Matějem Ruppertem pražské bary
Polemic vymetli se "Štramákem" Matějem Ruppertem pražské bary Oblíbená slovenská parta Polemic se spojila s Matějem Ruppertem v novém singlu "Štramák". Klip k songu se natáčel v Praze hned v několika oblíbených podnicích. Ve videoklipu si zahrála i Matějova manželka Tereza. Autorem textu... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 09:00 v sekci Novinky | Tiskové zprávy
0
Porcupine Tree - Closure/Continuation 8/10
Recenze: "Closure/Continuation" znovu opatrně otevírá příběh Porcupine Tree Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Metronome Prague, den 2, Výstaviště Holešovice, Praha, 24.6.2022
Naživo: Beck zachránil Metronome od průšvihu, skutečnými hvězdami ale byli Oh Wonder Prší, prší, jen se leje... To bylo hlavní téma druhého dne akce s názvem Metronome Prague, která do České republiky po mnoha letech přivezla kromě jiných i oceňovaného Becka. Vzhledem k nelítostnému počasí ale dlouho nebylo... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2022 21:01 v sekci Naživo
0
Marek Ztracený, Tour de Léto, Riegrovy sady, Praha, 25.6.2022
Naživo: Ještě lepší než loni. Start "Tour de Léto" Marka Ztraceného v Praze vyšel na výbornou Loňský premiérový ročník letní koncertní a zážitkové šňůry Marka Ztraceného se mohl zčásti jevit i jako nouzový plán pro covidové prázdniny. Letos se však "Tour de Léto" vrátila a po prvních dvou zastávkách v pražských... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2022 15:59 v sekci Naživo
0
Ozzy Osbourne - Patient Number 9 9/10
Video: Ozzy Osbourne je zpět. V klipu k singlu "Patient Number 9" ho zavřou do blázince O tom, že veterán Ozzy Osbourne navzdory chatrnému zdraví chystá nové album, se mluví už nějakou dobu. Lákaly na něj zejména informace o tom, že kromě Zakka Wyldea zverboval celou kytarovou smetánku - Claptona, Iommiho a Jeffa Becka,... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 18:01 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Začíná festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu 2021 (09.09.2021 11:41)
- Video: Ondřej Anděra (WWW) ON AIR: K hip hopu mě přivedla Suzanne Vega (02.11.2020 16:42)
- V novém klipu "Slunce v úplňku" od WWW Neurobeat ožívají tempery (18.02.2020 17:09)
- Naživo: Dramaturgie Metronome Festivalu se stále drží zpátky, zvítězila nadčasovost (25.06.2019 00:08)
- Fotogalerie: Druhý den Metronome Festivalu v obrazech poprvé (24.06.2019 10:34)
- Zaprášenosti: Ecstasy Of St. Theresa - In Dust 3 (31.05.2019 09:00)
- Indie rockeři British Sea Power se po čtyřech letech vrátí do Prahy a představí novou desku (21.04.2017 14:52)
- Naživo: Radio 1 oslavilo pětadvacáté narozeniny po česku (09.02.2016 12:03)
- K pětadvacetinám Radia 1 zahrají Ecstasy Of Saint Theresa a Manon Meurt (06.01.2016 11:52)
- Vladimir 518 vyváží kompletní BiggBoss stáj na velkolepé turné (15.09.2015 12:58)

ALBUM TÝDNE 26/2022

Porcupine Tree
Closure/Continuation

Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh skupiny znovu otevřít a připsat k němu další kapitolu?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 28.06.
Passenger (UK) (Žluté lázně, Praha)
Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Slash BTS Adele Madonna Michal Prokop Vojtaano Viktor Sheen Jack White Queen Justin Bieber Pink Floyd Mirai Abba Dua Lipa The Beatles Liam Gallagher The Weeknd Ed Sheeran Avril Lavigne
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu