Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
5 let bez hranic a 20 let bez opony, Divadlo Archa, Praha, 1.5.2009

Happening v režii Monkey Business

Vydáno: 03.05.2009 10:13 v sekci Naživo - Lukáš Benda

Divadlo Archa se v rámci oslav prvního máje naplnilo odpůrci komunistů. Na podporu demokracie ve výborně ozvučeném prostoru vystoupily ikony českého undergroundu - Pavel Zajíček či Tony Ducháček, zároveň ale i písničkáři Třešňák, Merta a Mišík a mladší generaci pobavili rappeři zpod značky Bigg Boss.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Monkey Business, Tereza Černochová&Showstation, Lucerna, Praha, 10.12.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Byl pátek večer, první máj. V Divadle Archa se na pódiu střídali hrdinové minulé doby - bojovníci za svobodu, s bojovníky za budoucnost. Každá jejich agitace proti komunismu a dnešním sociálním demokratům byla v sále oceněna bouřlivým potleskem. Chvílemi večer připomínal jen další frašku, organizovanou na politickou objednávku, při některých vystoupeních však program nabídl vysoce ceněný kulturní zážitek. Akce 5 let bez hranic - 20 let bez opony byla příjemnou rekapitulací let dávno minulých, avšak vzhledem k podzimním volbám, také rekapitulací stále aktuálních problémů.

V úvodu večera se na pódiu prostřídali písničkáři Vlasta Třešňák, Vladimír Merta a Jaroslav Hutka. Oživení dorazilo až s příchodem Matěje Rupperta a Toni Graves. Právě zpěvačka Monkey Business si svou roztomilou češtinou okamžitě získala přízeň publika. "Celých čtrnáct let - já - nejsem dělala toto - buďte hodný na mě," uvedla Tonya v rámci prologu k české verzi kultovní písně "Hey Jude".

Mezi jednotlivými písňovými bloky se možná až příliš často zdlouhavě agitovalo. Představení organizátora celé akce - nevládní neziskové organizace Opona - bylo pochopitelné, ale vyjmenovávání kulturních možností metropole (probíhající výstava Cirkus Totality na Náměstí Republiky, připravovaný koncert k výročí 17. listopadu atd.) poněkud brzdilo slibně se rozvíjející atmosféru.

Monkey Business
Nejemotivnější okamžik programu se odehrál ještě v jeho první polovině. Na pódiu byla zprovozněna míchačka betonu a před mikrofón se postavil Pavel Zajíček a svým fenomenálním hlasem dal vzpomenout na nejslavnější léta českého undergroundu. Aranže si vzal na starost Roman Holý a Monkey Business v roli doprovodné kapely víceméně zdařile připomínali PPU. Jen Mejla Hlavsa se tohoto představení bohužel nedožil. Pamětní deska v Ječné 7, desítky nahrávek a nezapomenutelné vzpomínky, to je to, co po Mejlovi dodnes zůstalo. Právě on před pětatřiceti lety vystupoval společně s DG 307, tedy souborem Pavla Zajíčka, se stejnou písní "Stalinovi bojovníci", s jakou tentokráte se Zajíčkem vystoupil Matěj Ruppert.

Na pódiu se objevil i jeden ze strůjců tuzemské demokracie - Saša Vondra. Po krátkém proslovu ale raději uvolnil místo průvodcům večera - Monkey Business. Ti zahráli písně od Franka Zappy či Lou Reeda, zároveň však diváky nasytili i písněmi svými. Nejpovedenější bylo krasosmutnění "Piece Of My Life", které bylo doprovázeno záběry kamery na backstage, kde všichni umělci dostávali z rukou půvabné slečny květiny.

Vladimír Mišík
© Honza Průša / musicserver
Idylickou atmosféru večera poněkud narušili rapeři James Cole, Orion a Vladimir 518. Na pódiu se nejprve představil James Cole, jenže přivítání větou "Čau, jak se máte? Udělejte nějakej bordel jako!" je možná odjištěnou zbraní pod kalhotky pubertálních slečen, ale mezi kulturně vzdělaným publikem byla Coleova snaha o originalitu poněkud kontraproduktivní. Nutno však ocenit, že postupem času se Cole přizpůsobil odlišnému publiku a rapoval s jistou dávkou pokory, kdy si uvědomoval výjimečnost večera. Také funkční veteráni české hiphopové scény, Vladimir 518 a Orion, na pódium vlétli rychlostí hurikánu. Dvě třetiny PSH představili starší penerskou píseň "1985" z alba "Rap'n'Roll", za což se legendy dočkaly zasloužených ovací.

Když se na pódiu zjevil živel Tony Ducháček a svým nenapodobitelným hlasem spustil "Jen se neboj ukázat tak jak to má bejt táta to chtěl zakázat a byl na tebe zlej...," pamětníci si vzpomněli na ideologický týdeník Tribuna, kde v roce 1983 vyšel článek "Nová vlna se starým obsahem". Právě bigbítová píseň "Táta to chtěl zakázat" dokonale vystihuje atmosféru doby útlaku a persekucí. Za vše si stačí připomenout citaci z již zmiňovaného komunistického článku: "Primitivní texty spojené s primitivní hudbou, odporné šaty, provokující chování, oplzlá gesta, odmítání všeho normálního. Cožpak je možné, aby pod hlavičkou kulturních pořadů, či dokonce koncertů, byl šířen nevkus, propagován alkoholismus a drogy, vulgarizovány vztahy mezi chlapci a děvčaty, a také názory zcela cizí socialistické společnosti?"

Opona flyer
Na závěr přišel zvulgarizovat vztahy mezi chlapci a děvčaty Vladimír Mišík. Jeho "Slunečný hrob" za ta léta mezi lidmi zlidověl a kdyby touto písní nastal konec celého představení, měl by večer punc jedinečnosti. Snad jen škoda, že se na závěr na pódiu neobjevili všichni interpreti při společné písni, tím by se celý večer nejspíše definitivně vryl do paměti všech návštěvníků zlatým písmem.

Zmýlená neplatí, vše se nakonec odehrálo podle zcela odlišného scénáře. Monkey Business předváděli jako doprovodná kapela bezchybný výkon, navíc Matěj Ruppert i Tonya Graves svými hlasovými schopnostmi sympaticky pomáhali všem účastníkům večera. Konec představení byl však doslova trapný. Příjemný večer se totiž změnil na "one group show", kdy Monkey Business zapomněli, že v nejlepším se má skončit. Závěrečných dvacet minut bylo věnovaných tvorbě MB, jedinou výjimkou bylo sólové vystoupení Matěje Rupperta, který zazpíval "Anděla" od Karla Kryla. V jednoduché písni však Ruppert hledal složitosti a píseň tak zcela propadla a pro mnohé vyzněla spíše jako recese. Vrcholem trapnosti pak bylo neustále vracení se na pódium a zpět. Dobrou náladu tak mezi diváky vrátila až úvodní píseň afterparty, kdy DJ dosti symbolicky spustil stopu "Magické noci"...

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Cože? (překvapená, 03.05.2009 12:25) Reagovat

  Já jsem na koncertě byla,S poslední částí vašeho článku rozhodně nemohu souhlasit. Koncert gradoval až do konce, Matěj Ruppert rozhodně nebyl trapný a ani se neprojevoval zbytečnými kudrlinkami a spol...Myslím,si, že zrovna Ruppert moc dobře ví, co dělá a je nutno přiznat, že prostě umí....MB´s jako průvodci večer zahájili a také ukončili,což mi přijde v pořádku...Jestli máte něco proti vracení se na podium, když si vás diváci žádají a vytleskají si vás, tak nevím...Na afterpárty jsem slyšela pouze pochvalné hlasy a všem přišla tečka MB´s v podobě Piece of my life až dojemná...
  Škoda, že jste si večer evidentně neužil tak jako já a valná většina ostatních....

 • Nečekaně dobrý! (Radka, 03.05.2009 15:09) Reagovat

  Ja jsem nadsena, sla jsem ze zvedavosti a cely to bylo necekane energicky, hudebni vykony sly od srdce...agitka holt chvilema od Sucheho byla, ale konecne zas proc na ten des v politice kolem neukazovat a zkusit lidi probrat k akcim? Konec koncertu mi vubec neprisel jak pisete trapnej, melo to stavu a grady az do konce!!! Uzila jsem si to vytecne cely, jen vic a houst!!!! Skoda, ze se to nebude opakovat! :-)

 • Asi jsem byl na jiném koncertě (Panda, 03.05.2009 16:14) Reagovat

  Že kvalita článků na musicserveru klesá, jsem si tak nějak zvykl, ale že půjdu na koncert, který pak z recenze skoro nepoznám, to je už fakt síla. Agitace proti komunismu byla, ale nikde jsem si nevšiml, že by přímo byli jmenováni sociální demokraté. A ani si nepamatuji na bouřilvý potlesk. Ten potlesk byl naprosto normální, bouřlivý těžko. Lidé mají dost politikaření, ke kterému, jak vidno z tohoto článku, novináři stále šťavnatě přispívají. Dále, Tonya říkala, že za celých 15 let nezpívala česky, nikoliv 14 let. Tony Duháček plus kytarista Ambrož, plus Pavel Zajíček, to byly muzikantsky neprůměrnější věci, co bylo na koncertu možné slyšet. Navíc Ambrožova arytmická kytara, která díky ohulenému kombu zvukově zabila zbytek kapely, to byl asi nejhorší moment koncertu.
  A se závěrem článku už vůbec nesouhlasím. To už mi přijde snad jako vycucané z prstu, aby autor článku nemusel koncert chválit...

  • Re: Asi jsem byl na jiném koncertě (cábik, 04.05.2009 07:21) Reagovat

   já si naopak myslím, že Michal Ambrož to v těch svých písních hodně dobře nakopnul...

   • Re: Asi jsem byl na jiném koncertě (Panda, 04.05.2009 20:30) Reagovat

    Bohužel jako muzikant s velmi dobrým sluchem si tohle nemyslím ... Kytara nahlas - špatně, navíc zvukařem neovlivnitelné. Rytmika hry na kytaru - špatně, mimo rytmus... Ale jo, kdo to neslyší, tak tomu se to asi líbí...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
James Harries - Slova pop se nebojím
Rozhovory: James Harries - Slova pop se nebojím Nová deska Jamese Harriese "Superstition" se dost odklonila od písničkářské rutiny a nabízí současný pohled na pop. Nejenom o tomto žánru jsme si povídali, došlo i na příběh o vzniku duetu s Blanch nebo na vzpomínky na... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2020 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Patero momentů, kdy Jan Garbarek propojoval hudební světy
Publicistika: Patero momentů, kdy Jan Garbarek propojoval hudební světy Norský jazzový saxofonista Jan Garbarek je bezpochyby živoucí hudební legendou. Platí za jednoho z největších žánrových inovátorů druhé poloviny dvacátého století, jeho stopu najdeme napříč řadou odlišných jazzových stylů. A... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2020 15:30 v sekci Publicistika
1
Pohled do českých hitparád - 7. týden 2020
Vítězové českých hitparád se nemění, nová deska Green Day propadla První místo rádiového i albového žebříčku zůstalo stejné jako před týdnem. DJ Regard přidává v éteru s "Ride It" už čtvrtý týden v čele, Viktor Sheen vévodí pořadí alb dokonce potřinácté. Překvapivě nízko odstartovali... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2020 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
8
Nové desky 6/2020 - od Justina Biebera přes Hollywood Undead po Puss N Boots
Nové desky 6/2020 - od Justina Biebera přes Hollywood Undead po Puss N Boots Myslíte si, že na svatého Valentýna vyšly hlavně zamilované desky? Spíše naopak. Romantiku nečekejte ani v případě Justina Biebera, Tame Impaly a už vůbec ne od řízků z Hollywood Undead či supertria Puss N Boots. Nepomohla ani... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2020 13:45 v sekci Novinky | Nové desky
1
Saint PHNX, Café V lese, Praha, 16.2.2020
Naživo: Saint PHNX už Yungbluda nepotřebují. Koncert dokážou utáhnout i sami Tahle kapela není z Phoenixu, i když k tomuto předpokladu její název svádí, ale ze skotského Glasgow. Hlavní ale je, že ve dvou lidech (respektive ve třech, pokud počítáme i kytaristu, který není členem) dokáže svou chytlavou... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2020 12:11 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2019 podle musicserveru (5-1) (05.02.2020 10:00)
- Vladimír Mišík ovládl nominace na Anděly, dalšími favority jsou Zvíře jménem Podzim, Vypsaná fiXa či Berenika Kohoutová (22.01.2020 13:46)
- Na okraj: Když múza přichází na stará kolena. Tvůrčích znovuzrození u nás přibývá (20.01.2020 18:30)
- V čele domácích žebříčků jsou stálice - Chinaski a Karel Gott (14.12.2019 07:30)
- Tones And I předvádí opičí tanec z rádiového piedestalu, albům pořád vládne Karel Gott (03.12.2019 20:00)
- Fotogalerie: Křest alba "Jednou tě potkám" Vladimíra Mišíka v obrazech (26.11.2019 09:12)
- Naživo: Vladimír Mišík v Arše potvrdil svůj návrat se vší parádou (25.11.2019 16:41)
- Rozhovory: Vladimir 518 (PSH) - Nepotřebuju někomu dokazovat, že jsem vyprodal velkou halu (22.11.2019 13:10)
- JP Cooper a Karel Gott i potřetí triumfují v tuzemských žebříčcích (25.10.2019 21:48)
- Fotogalerie: Vladimír "Guma" Kulhánek oslavil své narozeniny ve velkém stylu (09.10.2019 15:32)

ALBUM TÝDNE 07/2020

teepee
Where the Ocean Breaks

Koncem ledna vydali teepee třetí řadovku "Where the Ocean Breaks". Na nahrávce plné nadějí na lepší zítřky spolupracovali s britským producentem Tomem O. Marshem, který je zvukově posunul opět dále. To ale není jediná novinka: teepee už nejsou duem a jsou o krapet pozitivnější.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 21.02.
Algiers (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 21.02.
Alice Merton (UK) (Retro Music Hall, Praha)
Ne 23.02.
Tycho (USA) (Roxy, Praha)
Ne 23.02.
Amigo The Devil (USA) (Café V lese, Praha)
Út 25.02.
Starset (USA) (Rock Café, Praha)
Čt 27.02.
Seafret (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.02.
Half Moon Run (CAN) (Rock Café, Praha)
Pá 28.02.
Turnover (USA) (Café V lese, Praha)
So 29.02.
Griz (USA) (Rock Café, Praha)
Ne 01.03.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Taylor Swift Coldplay Rihanna Sia Imagine Dragons The Weeknd Bruno Mars Mandrage Kryštof Marek Ztracený Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna Adele The Cure Metallica Chinaski Madonna Billie Eilish AC/DC
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver