shop.musicserver.cz
Tina Turner, O2 Aréna, Praha, 27.4.2009

Fantastické řádění rockové babičky

Vydáno: 28.04.2009 11:18 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Nejrůznější klišé nám tvrdí, že život začíná po třicítce, čtyřicítce, či dokonce po padesátce. Kdo ale viděl v pondělí večer v Praze Tinu Turner, jak se prohání po pódiu, klidně uvěří, že život začíná po šedesátce.Téměř sedmdesátiletá rocková babička všem ukázala, jak se má dělat muzika.

Live: Tina Turner

místo: O2 Aréna, Praha
datum: 27. dubna 2009
Setlist: Steamy Windows, Typical Male, River Deep - Mountain High, What You Get Is What You See, Better Be Good To Me, Acid Queen, What's Love Got To Do With It?, Private Dancer, We Don't Need Another Hero, Help, Let's Stay Together, Undercover Agent For The Blues, I Can't Stand The Rain, Rolling Stones Medley (Jumping Jack Flash, It's Only Rock 'n Roll (But I Like It), GoldenEye, Addicted To Love, The Best, Proud Mary
Přídavky: Nutbush City Limits, Be Tender With Me Baby
Fotogalerie

Tina Turner, O2 Aréna, Praha, 27.4.2009
© Vladimir Komjati / musicserver.cz
Tina Turner se velmi dlouho neukázala na koncertních pódiích. Dokonce její turné "Twenty Four Seven Tour" bylo deklarováno jako její poslední. Jenže podobné věci se obzvlášť v poslední době nedají brát vážně. Lidi zkrátka chtějí slyšet hity těchto legend a nejlépe v jejich osobitém podání. Otázkou tedy jen bylo, jak to vzhledem ke svému věku zvládne.

Už během prvních písniček se podobné pochybnosti všech návštěvníků musely vytratit z hlavy. Tina Turner vlítla na pódium krátce po osmé a bylo evidentní, že je pořád při síle a všechno jí jde jako za mlada. Samozřejmě už tolik netancovala a míň běhala po pódiu, nicméně to je tak jediná změna oproti předchozím živým vystoupením. Fantastická energie, drajv i ajfr se rozhodně nikam neztratily a o nějaké sedmdesátileté důchodkyni rozhodně nemohla být řeč. Koneckonců ona tak ani nevypadá. Stěží byste jí hádali padesát, a když ukázala nohy v krátkých šatečkách, tak ani to ne.

Tina Turner, O2 Aréna, Praha, 27.4.2009
© Vladimir Komjati / musicserver.cz
Aktuální turné se ohlíží za nesmírně bohatou kariérou Tiny Turner, má i takový název - "Tina!: 50th Anniversary Tour", což ve výsledku znamenalo, že sázela jeden hit za druhým, od "Steamy Windows" až po "Proud Mary", a nejen svoje. Její baladická verze "Help!" od Beatles, kterou se svojí kapelou zahrála takřka akusticky, už je více její písničkou, nicméně "Jumping Jack Flash" a "It's Only Rock'n'Roll (But I Like It)" byly opravdovou poctou Stounům se vším, co k tom patří, včetně archivních společných záběrů, u nichž se několikrát objevilo v levém horním rohu logo ČT2.

Velmi těžko se dají vyzdvihnout nějaké pomyslné vrcholy večera. Celková atmosféra i koncert gradovaly a ke konci, kdy jsem si už říkal, že mě v další písničce nemůže ničím překvapit, byl většinou opak pravdou. Přesto ale "The Best" s mohutnou podporou publika bylo zkrátka the best. Jedinou úlitbou jejímu věku byla asi půlhodinová pauza uprostřed koncertu, ale myslím, že obecenstvo ji rádo pochopilo a absolvovalo.

Tina Turner, O2 Aréna, Praha, 27.4.2009
© Vladimir Komjati / musicserver.cz
Koncerty Tiny Turner byly vždycky velkou show a nejinak tomu bylo i tentokrát. Obrovská scéna s dvěma úrovněmi, rozkládací projekční stěna a samozřejmě bohatý a skvěle naprogramovaný světelný park už nikoho nepřekvapí. Ale Tina k tomu přidala i svoje sexy tanečnice a s nimi spojené taneční čísla, oheň a ohňostroje, to vše doplňovali ještě artisti se sklony k bojovým uměním. Ale to zdaleka nebylo vše. Už samotný začátek, kdy se hlavní protagonistka objevila na scéně na výtahu několik metrů nad pódiem, byl dech beroucí. Při "We Don't Need Another Hero" se na scénu snesla obrovská rámová konstrukce, na které posléze probíhala reminiscence z filmu "Mad Max". Efektnější pak už byla snad jen proměna scény při bondovce "GoldenEye", kdy na pódium přibyla další úroveň a zlaté oko. Ovšem diváci si snad nejvíce užívali, když se v přídavku "Nutbush City Limits" na rameni sahajícím až k sektoru obyčejného stání vznášela nad publikem.

Tina Turner, O2 Aréna, Praha, 27.4.2009
© Vladimir Komjati / musicserver.cz
Ačkoli nikdo tentokrát neřekl, že je tohle poslední turné Tiny Turner, diváci si koncert užívali, jako kdyby bylo a samotná zpěvačka jakbysmet. I když měl celý koncert pevně stanovený jízdní řád, Tina nezapomněla komunikovat s publikem a společně několikrát absolvovat různá "hlasová cvičení". O početné kapele, která stála za ní, několikrát převzala i roli sboru a starala se o další střípek do neobyčejného zážitku, se nemá smysl rozepisovat. Z celého vynikajícího ansáblu vzpomenu jen jedno jméno - Euge Groove, což je jeden z nejlepších smoothjazzových saxofonistů současnosti.

Možná až příliš nekriticky vyznívá celý report z tohoto koncertu. Ale člověku opravdu běhal mráz po zádech, když viděl, jak to umí takřka sedmdesátnice rozbalit. I kdyby někdo mohl namítat, že jí to v druhé polovině párkrát ujelo (na prstech jedné ruky by to šlo spočítat), přesto musí před touto zpěvačkou smeknout. Tina Turner téměř dvou a půl hodinové vystoupení zvládla s neuvěřitelnou grácií a energií, včetně několika tanečních čísel či s běháním po pódiu, a připravila tak všem zúčastněným nezapomenutelný zážitek.

NÁZORY
 • To je ale sexbomba, že? (Obdivovatel, 28.04.2009 15:23) Reagovat

  Co myslíte? Válí to Tina Turnerová v sedmdesátce i jinde než na pódiu? Třeba jako instruktorka mladých nezkušených mužů?


 • Tina je best... (Martin Košík, 29.04.2009 02:17) Reagovat

  Byl jsem osobně na místě, stál jsem před podiem a Tina byla na dosah, nikdy by mě nenapadlo, že uvidím tuhle hudební legendu na vlastní oči z cca 7 metrů. Je mi 22 let a i když lidi v mém věku poslouchají Madonnu, Beyonce a další...musím konstatovat, byl to opravdový hudební zážitek a natolik emotivní, že při poslední písnicče, kdy se na mě Tina usmála, ukápla mi slza štěstí...dalo by se říct, že nejedno oko zůstalo suché... Ti kdo byli na místě zajisté ví, o čem mluví... Záverem snad jen dodám, že mě těší, jak je tento článek pravdivě a se vší úctou k Tině napsaný...

  • Re: Tina je best... (Lubika, 02.05.2009 21:22) Reagovat

   Plne súhlasím.. Kto prežil, nezabudne. Žena, ktorej spev vychádza zo srdca, žena, z ktorej vyžaruje neskutočná sila. Žena, ktorá každému, kto bol na jej koncerte odovzdala kúsok zo seba..


 • Neobyčejný zážitek !!!!!!!! (Alan, 29.04.2009 15:35) Reagovat

  FANTASTICKÝ KONCERT

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 22. týden 2023
Miley Cyrus díky "Flowers" vyrovnala letitý rekord Nelly Furtado, Daniel Landa startuje v albech na druhém místě České hitparády dál pokračují v zajetých kolejích. Miley Cyrus přidává v rádiovém žebříčku už sedmnácté prvenství, čímž vyrovnala počínání Nelly Furtado z roku 2007. Calin a Viktor Sheen vítězí v albech pošestnácté.... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Rock im Park, den první, Zeppelinfeld, Norimberk, Německo, 2.6.2023
Naživo: Rock im Park v prvním dni rozzářili Kings Of Leon, speciální duet předvedli Papa Roach s Hollywood Undead Už počtvrté pro vás máme dojmy z největšího festivalu v Norimberku, kam jsme se po dlouhých pěti letech znovu vypravili. V rozsáhlém článku se dozvíte, jak se Josh Freese zabydluje u Foo Fighters, na koho si máte dát pozor na Rock... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 17:43 v sekci Naživo
0
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor Na počátku června vévodí hudebním novinkám rockeři Foo Fighters a Noel Gallagher’s High Flying Birds. Doplní je stále roztančená Sophie Ellis-Bextor, countryové legendy Tanya Tucker a Kenny Rogers, matador Bob Dylan a John Mellencamp,... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Illustratosphere - Illustratrosphere (reedice 2023) 9/10
Recenze: Hudební poezie na debutu Illustratosphere neztratila ani po 23 letech svou nadčasovost Na přelomu tisíciletí měl Dan Bárta za sebou působení v rockové Alici, funkových J.A.R., dance-funkových Sexy Dancers, alternativně rockových Die el. Eleffant!? i v muzikálech. Jeho další krok byl tak možná v tomto kontextu trochu... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Aneta Langerová a Igor Orozovič - Je to tak dávno 8/10
Video: Igor Orozovič zve duetem s Anetou Langerovou "Je to tak dávno" na letní koncert na Vyšehradě Igor Orozovič se stále častěji prosazuje nejen na televizních obrazovkách a divadelních prknech, ale i jako zpěvák a autor. Nyní se prezentuje velmi niternou skladbou s Anetou Langerovou "Je to tak dávno". Žánrově se obě osobnosti... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 08:14 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Ghost předělávkami na "Phantomime" zabaví, nic nového ale nepřinášejí (27.05.2023 09:00)
- Zemřela Tina Turner (24.05.2023 21:11)
- The Rolling Stones čelí nařčení z plagiátorství (14.03.2023 17:07)
- Recenze: "GRRR Live" konzervuje živou energii The Rolling Stones na věčné časy. Znovu, ale stále skvěle (25.02.2023 10:30)
- Paul McCartney a Ringo Starr budou prý hostovat na chystané desce Rolling Stones (24.02.2023 17:03)
- Nové desky 6/2023 - od Paramore přes Rolling Stones po You Me At Six (14.02.2023 17:30)
- Video: "Wild Horses" zachycují Rolling Stones na oslavě padesátin, v únoru vyjde živý koncertní záznam "Live Grrr!" (18.01.2023 17:41)
- Rolling Stones vydají živák "Live Grrr!". Záznam vystoupení k 50. výročí je plný hvězdných hostů (01.12.2022 17:26)
- Fanoušci Rolling Stones, Sex Pistols, BTS či McCartneyho mají díky streamovacím platformám žně (08.09.2022 17:17)
- Video: The Rolling Stones poprvé zveřejnili archivní snímek "We Love You". Rýpli si v něm do drogového incidentu (01.09.2022 12:53)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)
St 28.06.
Foals (UK) (Žluté lázně, Praha)
St 05.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Út 11.07.
Ben Howard (UK) (Žluté lázně, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Beyoncé Madonna Adele Lady Gaga The Cure AC/DC Kryštof Coldplay Sia Rihanna Ewa Farna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu