Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Dejte si na ně pozor aneb nová jména pro rok 2009

Dejte si na ně pozor aneb nová jména pro rok 2009

Vydáno: 02.02.2009 05:00 v sekci Publicistika - Miroslav Böhm | foto: facebook interpreta

Již posedmé vyhlásila BBC nejžhavější kandidáty na hudební objev roku. Jen další anketa? Kdepak. Za vše mluví seznam úspěšných jmen z minulosti: 50 Cent, Keane, Franz Ferdinand, Mika, Klaxons, Corinne Bailey Rae, Adele, The Ting Tings... Kterému jménu tedy bude patřit rok 2009?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Také na letošní leden připravila společnost BBC atraktivní seznam jmen, která by měla zahýbat hudební scénou v příštích dvanácti měsících. Zatímco obecně lze ankety považovat jen za vatovou výplň okurkové sezóny, tato je jiná. Okolo jmen, která vybírá více než sto třicet nejvlivnějších britských hudebních osobností, okamžitě vzniká mediální hlad. Kult výjimečnosti, se kterým je to k úspěchu jen malý krůček. Byť ten nejtěžší. Kdo tedy od ostrovní hudební smetánky dostal příležitost letos?

Pro zajímavost se můžete podívat, jak jsme referovali o výsledcích anket pro rok 2004, 2005, 2006, 2007 a 2008.


1. Little Boots: Konečně sama sebou

Label: IAMSOUND
Žánr: electronica

Little Boots
© Daniel Sannwald
Zdá se, že rok 2009 bude rokem žen. Obsazení první desítky je sice vyrovnané, ale z prvních sedmi jmen patří v podstatě pět zástupkyním ženského pohlaví. A to včetně příčky nejvyšší. Victoria Hesketh, ještě než se stala Little Boots, zkusila být girlband, punk, jazz i indie. Až poté se srazila s bonmotem, že matka má vždycky pravdu, dala na její radu a stala se sama sebou. Vše odstartovala loňská ochutnávka "Stuck On Repeat" (ke slyšení na MySpace.com), kterou natočila s Joem Goddardem z Hot Chip a která udělala na electro-popové scéně pořádný průvan. Pak se vrhla na psaní dalších písniček a dala si předsevzetí, že každý pracovní večer nahraje na svůj YouTube.com kanál buď novou písničku, nebo nějakou coververzi. U nich pak pochopila, jak fungují skladby Miley Cyrus, Lightspeed Championa, Hot Chip, Girls Aloud či Alphabeat a získala nadhled a zkušenosti, které hodlá letos prodat: "Miluji fantazii, epos a magii. Představa hudby, která vás odnese na fantaskní místo je mnohem zábavnější, než když někdo zpívá o věcech, které můžete vidět kolem sebe sami, nemyslíte?"


Little Boots - Stuck On Repeat (acoustic)

> Více: oficiální web, MySpace.com


2. White Lies: Rozmítání nad smrtí

Label: Fiction Records / Geffen Records
Žánr: alternative rock, post-punk

White Lies
© whitelies.com
Na druhé místo žebříčku se dostala skupina White Lies, které jsme se na musicserveru již dost věnovali ve Video Jukeboxu a v říjnu jsme s ní rozmítali nad smrtí také v našem rozhovoru. Právě smrt je totiž vděčným společníkem a tématem písniček téhle tříčlenné londýnské party, která už se svým 19. ledna vydaným debutovým albem "To Lose My Life" debutovala na čísle jedna britského prodejního žebříčku. Na White Lies ale nezamrazí jen jejich obsese temným tématem, ale také fakt, že v hlase Harryho McVeigha, frontmana formace, nemůžete neslyšet Iana Curtise. A hudebně taky nemají White Lies k Joy Division daleko, stačí je líznout Echo & The Bunnymen a obléct do modernějšího hávu.


White Lies - To Lose My Life (live)

> Více: oficiální web, MySpace.com


3. Florence And The Machine: Knihy kouzel a levitace

Label: Island Records
Žánr: indie / garage rock / pop

Florence And The Machine
© Tom Beard
Když byla třetí Florence Welch ještě dítětem, propadla seriálu "Čarodějky". Ve finále se dokonce stala jednou z nich - vykoupila všechny knihy, které o čarodějnictví našla, uprostřed pokoje si zřídila svatyni a začala s přáteli psát vlastní knihy kouzel a (pokoušet se) levitovat. Pak ale objevila punk, tričko Green Day a taky Nirvanu a díky lehkým drogám, kterým propadla ve čtrnácti, si mohla dovolit strávit své šestnácté narozeniny skákáním ze stromu v parku. Nahoře bez. A všechno tohle jde z hudby Florence And The Machine poznat. V "Dog Days Are Over" věříte, že ví, o čem zpívá, v "Kiss With A Fist" si vás svým sex-appealem omotá kolem prstu, ale na vzdálenost paže se máte strach přiblížit.


Florence And The Machine - Kiss With A Fist

> Více: MySpace.com


4. Empire Of The Sun: Emoce jako hudební žánr

Label: EMI
Žánr: electro-pop

Empire Of The Sun
© myspace.com/empireofthesunsound
Čtvrtá příčka patří australskému fantasy popovému duu Empire Of The Sun. Někdo je označuje za MGMT pro rok 2009, někoho toto srovnání uráží. Pravdou je, že zatímco MGMT byli na svém premiérovém singlu "Time To Pretend" zcela materialističtí ("Let's make some music, make some money, find some models for wives"), Empire Of The Sun jsou na "Walking On A Dream" mnohem hůře uchopitelní ("We are always running for the thrill of it thrill of it / Always pushing up the hill searching for the thrill of it"). Hudebně ale k sobě zase až tak daleko nemají. A jak by se zařadili Empire Of The Sun samotní? "Jaký žánr hrajeme? Je emoce žánr? Je jím vyprávění příběhů? Nebo magie? A co život?"


Empire Of The Sun - Walking On A Dream

> Více: oficiální web, MySpace.com


5. La Roux: Co se stalo s bláznivými účesy?

Label: Polydor
Žánr: electro-pop

La Roux
© myspace.com/larouxuk
Číslo pět přiřkli britští odborníci dvojici La Roux, která jde do souboje s osudem se dvěma úkoly. Tím prvním je vyčistit hitparády od nudných indie kapel, prvoplánových dívčích skupin a až příliš cool tanečních počinů, tím druhým oživit trochu módní účesy: "Chci vidět lidi, kteří se nebojí vypadat trochu šíleně a mít bláznivé účesy - co se vůbec s bláznivými účesy stalo?" Nutno podotknout, že Elly Jackson, hlas La Roux, jde v tomto ohledu opravdu příkladem. A směr? Osmdesátá léta, protože v současné době se jim všichni vyhýbají. Inspiraci čerpá Elly Jackson a její pracovní partner Ben Langmaid například ve tvorbě The Eurythmics, Depeche Mode či u Prince.


La Roux - Quicksand

> Více: oficiální web, MySpace.com


6. Lady GaGa: Andy Warhol a orální sex

Label: Def Jam
Žánr: pop, dance

Lady GaGa
© myspace.com/ladygaga
Britský magazín Q označil šestou Joanne Stefani Germanottu alias Lady GaGa za Madonnu jedenáctého století. "Vzhlížím k Madonně kvůli její hudební filozofii a módnímu vkusu. Prostě, pokud už mám být přirovnávána k blonďaté pop star, pak si sakra pište, že by to měla být ona." V Americe prolomila Lady GaGa se svým debutovým singlem "Just Dance" hranici první desítky, u nás se jí to v rádiovém žebříčku podařilo také - závěr loňského roku trávila na páté příčce. Ačkoli, nebo možná právě proto, že neměla zrovna dvakrát těžkou startovní pozici do života (její rodiče jsou za vodou a Joanne platili stejnou školu, jakou navštěvovala Paris Hilton), si Joanne vyzkoušela hodně - například kariéru gogo tanečnice nebo performance vystoupení o Andy Warholovi a orálním sexu v kůži a leopardích bikinách. Mimochodem, její debutová deska "The Fame" u nás již vyšla (naši recenzi najdete zde), Anglie si musela počkat až do ledna.


Lady GaGa - Just Dance (live)

> Více: oficiální web, MySpace.com


7. VV Brown: Pryč ze stínu Pussycat Dolls

Label: Island Records
Žánr: indie, pop punk

VV Brown
© myspace.com/vvbrown
Šťastnou sedmičku přiřkli ostrovní proroci Vanesse Brown aka VV Brown, která v minulosti pod pseudonymem geeki psala nějakou dobu písničky pro Sugababes či Pussycat Dolls a o které jsme již psali ve druhém a třetím letošním Video Jukeboxu. Stejně jako první Victoria "Little Boots" Hesketh si také VV Brown prošla různými hudebními obdobími a právě teď se rozhodla zůstat svá: "Mými hrdiny jsou lidé jako Damon Albarn a Jarvis Cocker, opravdoví umělci s opravdovým jménem. A o tom to je, mým cílem je být jen sama sebou." Debutové album "Travelling Like The Light" je v současné době naplánováno na květen.


VV Brown - Crying Blood

> Více: oficiální web, MySpace.com


8. Kid Cudi: Začínám psát historii

Label: GOOD Music/HeadBanga Muzik Group
Žánr: hip hop

Kid Cudi
© myspace.com/kidcudi
Číslo osm patří třiadvacetiletému rapperovi Scottovi Mescudimu z Clevelandu, který si nechávat říkat Kid Cudi. Jeho debutový singl "Day 'n' Night" uchvátil samotného Kanyeho Westa natolik, že s mladým rapperem okamžitě podepsal smlouvu pro svůj label GOOD Music. A nadšení ze své skladby nezakrývá ani sám Kid Cudi: "Žádný indie interpret neměl takový vpád na scénu s jednou písničkou jako já. Začínám psát historii." O důvěře, kterou do tohoto nadějného mladíka Kanye West vkládá, svědčí i to, že ho na své aktuální řadovce "808s & Heartbreak" nechal vyřádit jak za mikrofonem (v písničkách "Welcome To Heartbreak" a "Paranoid"), tak autorsky - Kid Cudi je totiž spoluautorem Westova tracku "Heartless".


Kid Cudi - Day 'n' Night

> Více: MySpace.com


9. Passion Pit: Hudba jako antidepresivum

Label: Frenchkiss Records / Columbia
Žánr: electronica

Passion Pit
© Elizabeth Weinberg
Číslem devět je electro formace z Massachusetts Passion Pit, která sbírá uznání jak na televizní stanici MTV, tak v internetovém magazínu Pitchfork Media, který videoklip k singlu "Sleepyhead" zařadil dokonce mezi nejlepších čtyřicet klipů loňského roku. Na podzim svým vystoupením odrovnali Passion Pit publikum na největším newyorském festivalu CMJ, čímž jen potvrdili pověst svých výjimečných živých vystoupení. "Naše hudba funguje vlastně jako naše vlastní antidepresivum," prohlásil pro NME frontman formace Michael Angelakos, jehož jméno nadhazuje takovou malou paralelu ke kapele, která v BBC Sounf Of... bodovala loni. Hudebně mají sice k Foals daleko, ale třeba jim přinese štěstí už jen ono řecké příjmení jejich lídra...


Passion Pit - Sleepyhead

> Více: MySpace.com


10. Dan Black: Mezi Paříží a Londýnem

Label: A&M / Polydor
Žánr: electro-pop

Dan Black
© myspace.com/danblacksound
Desítku nových jmen pro rok 2009 podle ostrovní hudební vrchnosti uzavírá v Paříži žijící Londýňan a svého času frontman indie formace The Servant Dan Black. Hudební blogy jej vzývaly již v loňském roce, za což v dobrém slova smyslu může především jeho coververze "HYPNTZ", kterou původně v sedmadevadesátém pod názvem "Hypnotize" nahrál The Notorious B.I.G. Velkými vzory Dana Blacka jsou David Bowie a The Neptunes, jinak miluje hip hop, rock a elektroniku. A když právě předchozí větu zabalíte do popového obalu, máte jasnou definici toho, jaké bude jeho na první čtvrtinu roku připravované debutové album.


Dan Black - HYPNTZ

> Více: MySpace.com


Do zveřejněného patnáctičlenného užšího výběru se již bez pořadí dostalo také experimentální duo The Big Pink, které s debutem pomáhal velký Jim Abbiss (pracoval na prvotinách i s Arctic Monkeys nebo Adele).


Mumford & Sons - Little Lion Man / Roll Away Your Stone (live)

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • ... (effect18, 02.02.2009 16:04) Reagovat

  Nerad poučuju a nechci být hnidopich, ale frontmanem White Lies je Harry McVeigh, ne Charles Cave

  • Re: ... (Miroslav Böhm, 02.02.2009 19:34) Reagovat

   V takovychto pripadech je obe povoleno... o) Diky moc za upozorneni a omlouvam se za zbytecny omyl. Opravil jsem.

 • ale jo..de to... (jan cézar, 02.02.2009 20:10) Reagovat

  nejlepší sou Big pink a Passion pitt, Lady gaga a ostatní rozjetý nanynky mě neberou, vyjma Florence a ani ta Little boots neni úplně ubohá...a celkově docela Ok ale přestože se pánové pravděpodobně trefili, nejsem schopen strávit lachtaní hrátky Empire of the sun..ovšem neni kripl ten aby se zalíbil všem, že jo takže už mlčim...

 • Empire of the Sun (jj, 03.02.2009 14:04) Reagovat

  Každý tráví jinak... Mně jsou naopak Empiři pochuti. Přeji jim, aby prorazili i v Evropě. Zajímavá hudba i klipy!!

 • prosím (šejba, 07.02.2009 23:01) Reagovat

  ahoj, prosím vás potřeboval bych esi někdo nezná písničku, je to novinka a v refrénu je jak cinkne kasa a prachy. Zpívá se tam ajinsky. děkuju

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kylie Minogue - Say Something 8/10
Video: Kylie Minogue vytvořila v klipu "Say Something" blyštivý intergalaktický kaleidoskop Vydání nové desky Kylie Minogue s názvem "Disco" se sice chystá až na listopad, ale propagace jejího patnáctého studiového alba už běží naplno. Momentálně nejočekávanějším počinem byla premiéra videa k pilotnímu singlu "Say... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2020 13:17 v sekci Audio / Video | Video
7
Katy Perry posouvá vydání alba "Smile", budete si jej ale moci pořídit v několika verzích
Katy Perry posouvá vydání alba "Smile", budete si jej ale moci pořídit v několika verzích V době, kdy by se Katy Perry měla spíše připravovat na narození svého prvního potomka a plánovat svatbu s Orlandem Bloomem, se naplno věnuje propagaci své další studiové desky s názvem "Smile". Nicméně Katy Perry míní a Covid-19... čtěte zde
Vydáno: 06.08.2020 11:14 v sekci Novinky
12
Pohled do českých hitparád - 31. týden 2020
Na osmý pokus to vyšlo: Taylor Swift se díky "folklore" premiérově vyhřívá v čele české hitparády Až se svou osmou řadovkou "folklore" se Taylor Swift dočkala prvního vítězství v české albové hitparádě. Není divu, zpěvaččina nejkomornější nahrávka sklízí nadšené ohlasy všude ve světě. Na vedoucí příčku rádiového... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2020 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 30/2020 - od Alanis Morissette přes Brandy po Jona Andersona
Nové desky 30/2020 - od Alanis Morissette přes Brandy po Jona Andersona Pokud nebudeme počítat vysněný návrat Alanis Morrissette, pak nálet hvězd trošku ustal. I tak se můžete těšit ale na hudební nášup novinek Phoebe Ryan, Brandy, kanadských Dizzy, Australanky E^ST a dvou debutantů Dominika Fike a Aime... čtěte zde
Vydáno: 05.08.2020 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
2
Xavier Baumaxa & Mucha, Výstaviště, Praha, 2.8.2020
Naživo: Michael Jackson, Nirvana i badminton. Xavier Baumaxa s Muchou odehráli nejvtipnější koncert roku Nepravděpodobné, ale o to úžasnější spojení. Xavier Baumaxa a Mucha jsou oba považováni za (v dobrém smyslu) svéráze a jejich verze folku je o poznání vulgárnější než to, s čím přichází na scénu třeba Pokáč nebo Tomáš... čtěte zde
Vydáno: 04.08.2020 11:47 v sekci Naživo
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Lady Gaga a Ariana Grande jsou favoritkami letošních MTV VMA's, obě získaly po devíti nominacích (31.07.2020 11:36)
- Audio: Kid Cudi a Eminem jsou v "The Adventures Of Moon Man & Slim Shady" komiksovými hrdiny (16.07.2020 14:36)
- Lady Gaga: "Chtěla bych se stát mentorkou Billie Eilish" (29.06.2020 08:55)
- Viktor Sheen přeskočil Lady Gaga a znovu vede albový žebříček, z rádií nejčastěji zní The Weeknd (17.06.2020 07:30)
- Makrorecenze: Makrorecenze alba "Chromatica" Lady Gaga (16.06.2020 14:30)
- Lady Gaga vypálila rybník všem rapperům, "Chromatica" je nejžádanějším albem v Česku (11.06.2020 08:00)
- Nové desky 21/2020 - od Kyga přes Dipla po Lady Gaga (03.06.2020 08:00)
- Billie Eilish, Lady Gaga, Rihanna, Beyoncé a další volají po spravedlnosti za smrt George Floyda (01.06.2020 13:08)
- Recenze: Lady Gaga se na planetě "Chromatica" vytančila ze všech svých bolístek (31.05.2020 11:16)
- Video: Lady Gaga se po boku Ariany Grande v písni "Rain On Me" triumfálně vrací na mainstreamový Olymp (22.05.2020 21:20)

ALBUM TÝDNE 31/2020

Julianna Barwick ‎- Healing Is A Miracle

Julianna Barwick miluje přírodu. Miluje ale i technologie a elektronické nástroje. Album "Healing Is A Miracle" je právě o těchto kontrastech, o tom, jak vnímáme přírodu v dnešním přetechnizovaném světě. A o střípcích víry v zázrak jejího uzdravení. Je to nádherná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 10.08.
Fource Live: Aiko + Teepee (Střecha Radost, Praha)
So 15.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.08.
Giant Rooks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 25.08.
Fource Live: Ai Fen + Khoiba (Střecha Radost, Praha)
Po 07.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Út 08.09.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 11.09.
Matthew Mole (RSA) (Café V lese, Praha)
So 12.09.
Bexey (UK) (Underdogs', Praha)
Po 14.09.
Clock Opera (UK) (Café V lese, Praha)
Út 15.09.
Saint PHNX (UK) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Pokáč Taylor Swift Lady Gaga Beyoncé Rihanna Kryštof Adele Sia Coldplay The Cure Ewa Farna The Weeknd AC/DC Madonna Metallica Vypsaná fiXa Rammstein Britney Spears Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver