Je Helena Vondráčková hit, nebo rarita?

Vydáno: 03.01.2009 05:00 v sekci Recenze - Petr Balada | foto: facebook interpreta

Helena Vondráčková má v historii československé populární hudby své nezastupitelné místo, což se nám může i nelíbit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Po reedici její rozsáhlé diskografie vycházející v uplynulých letech, nyní přichází soubor údajných raritních a zaručeně hitových kousků.

6/10

Helena Vondráčková - Blázen, kdo se lásky zříká

Vydáno: 14.11.2008
Celkový čas: 77:46

Skladby: Zpívám své zpívání, Slza z tváře padá, To se zvládne, Blázen, kdo se lásky zříká, Má tě rád, Kominík pro štěstí, Mám ráda cestu lesní, Stín s modrou náladou, Málo mám lásky tvé, Chviličku spát, Flashdance ... What A Feeling, Self Conrol, Růže kvetou dál, Ne, ten sen se nesplní, Říkám ano, Hotýlek Na Pobřeží, Kvítek mandragory, To je štěstí, Červená řeka, Málokdo ví, Zpívání, Jsi můj pán

Vydavatel: Supraphon

Po vyčerpání původních dlouhohrajících desek přišel Supraphon, stejně jako v případě Hany Zagorové, na způsob, jak si úspěšnou sérii ještě o chvíli prodloužit. Tentokrát však zvolil méně bolestný způsob, neboť album "Blázen, kdo se lásky zříká" opatřil podtitulem "Hity & rarity". Naddimenzovaný tracklist skýtá dvaadvacet songů, z nichž něco málo přes polovinu vychází na CD nosiči vůbec poprvé. Nejedná se však většinou o neznámé skladby, ale pouze o pozměněné orchestrace. A protože byly nahrávky pořízeny převážně pro televizi, nečekejte žádnou divočinu.

Tu ostatně nenabízejí ani dva zcela nově nahrané kousky. Svobodovo "Zpívám své zpívání" se utápí v umělohmotném světě hudebního studia bratří Ormů, kteří, bohužel, zasklili stejným způsobem i pohádkový kousek Jana Hammera "Slza z tváře padá". Právě v něm Helena Vondráčková předvádí, že pokud se jí podaří dát skladbě ten správný výraz, umí být i nebývale zajímavou zpěvačkou a nejenom zpívající tetou. To samé se jí podaří ještě v položce "Málo mám lásky tvé", kdy však doplácí na nepřesvědčivý text Vladimíra Čorta, či v "Hotýlku Na pobřeží". Stále příjemně vyznívá i řada převzatých kousků, jako například "Má tě rád" nebo "Kvítek mandragory".

Průšvihem je naopak karaoke disko hitů "Flashdance" a "Self Control" a také duet s Pavlem Novákem "Říkám ano". To je hodně velký úlet a divím se, že ho autor výběru Jiří Svoboda nenechal tam, kde byl. Podivným dojmem na mě působí i tři písničky, původně nazpívané někým jiným, zařazené jako bonusy ("Málokdo ví", "Zpívání" a "Jsi můj pán"). Nerozumím totiž tomu, proč se na podobně koncipovaném albu něco jako bonus vůbec nachází. Jedině snad že i to je míněno jako rarita. Každopádně všechny tři vyznívají ve finále tak trochu nepatřičně a jakoby na truc původním interpretkám. I když nepochybuji, že s jejich kolegiálním dobrozdáním.

Kompilace "Blázen, kdo se lásky zříká" zkrátka přesně kopíruje hudební pouť Heleny Vondráčkové. Občas dokáže i příjemně překvapit, ale většinou je to jen už pár desítek let dobře vypadající cukrová vata zalitá příchutí profesionální nudy. Prostě nestárnoucí pouťová klasika, která ovšem u někoho může vyvolat i poruchu trávení.

  • Profesionalni nuda?? (marsden, 03.01.2009 12:06) Reagovat

    No ja ji videl letos nazivo v Lucerne kde zpivala skoro 4 hodiny a jako nuda mi to teda rozhodne neprislo. Ja si tuhle vatu rad necham doprat, tohle cd beru jako rariru pro fanousky a fanousci si radi poslechnou i kdyby nazpivala Pec nam spadla.
    Poruchu traveni ja mam treba po koledach, ktere jsem slysel posledni 3 tydny vsude,....:-(

    • Re: Profesionalni nuda?? (Honza, 15.10.2015 00:36) Reagovat

      Nevím, kde se vzaly ty fámy a pomluvy... Ano, Gott, Vondráčková, Zagorová a spol. v TV pořadech Novy a Primy apod. téměř vždy na playback (výjimky jsou, např. Gott v Bolkovinách na ČT), ale na koncertních turné vždy naživo. Pokud to někdo nepozná a myslí si, že jim v Lucerně hrají na playback 40 let staré záznamy, doporučuji návštěvu lékaře...

  • a (a, 03.01.2009 13:53) Reagovat

    4 hoďky playbacku zvládnu taky :)

    • Re: a (m4xp4yn3, 04.01.2009 12:31) Reagovat

      Ale nezvládl bys, kdybys byl, podobně jako Helenka, mumifikován zaživa.

    • Re: a (mismas, 04.01.2009 13:04) Reagovat

      Zpívala živě.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marilyn Manson, Sportovní hala Fortuna, Praha, 16.11.2025
Naživo: Jmenuji se Marilyn Manson a jsem drogově závislý, oznámil zpěvák nadšeně v Praze Vyrazila jsem tentokrát po vlastní ose, bez akreditace, jen jako běžná návštěvnice ukrytá v davu. Brian Hugh Warner alias Marilyn Manson si totiž na svém vystoupení nepřál novináře. Vyprodaná hala se zaplnila lidmi oděnými od hlavy... čtěte zde
Vydáno: 16.11.2025 19:00 v sekci Naživo
Thrice - Horizons/West 8/10
Recenze: Thrice i po dvou desetiletích na scéně dokážou na "Horizons/West" experimentovat a přitvrdit Již dvanácté studiové album připravili američtí Thrice. "Horizons/West" mělo být okamžitým následovníkem předchozího "Horizons/East". Mezitím však kapela oslavila dvacet let od vydání přelomového počinu "The Artist and the... čtěte zde
Vydáno: 16.11.2025 15:30 v sekci Recenze
Tom Odell - A Wonderful Life (Epilogue) 7/10
Recenze: Deska psaná mezi půlnocí a prvním nádechem dne. Tom Odell se na "A Wonderful Life (Epilogue)" noří do vnitřního světa Na nové studiovce "A Wonderful Life (Epilogue)" se Tom Odell vrací k tomu, co mu jde nejlépe: k jemnému, poctivému písničkářství, které nestaví na velkých gestech, ale na odhalených emocí. Toto album není o překvapení, ale o... čtěte zde
Vydáno: 16.11.2025 08:00 v sekci Recenze
Electric Callboy, Forum Karlin, Praha, 14.11.2025
Naživo: Metalcore tekkno exploze Electric Callboy proměnila Forum Karlín v neonový vesmír Electric Callboy ovládli s "Tanzneid World Tour" v pátek 14. listopadu pražské Forum Karlín v bouři světel, konfet, ohňů a taneční euforie. Fanoušci nejen z Česka a Německa zaplnili halu v neonových kostýmech a kapela předvedla show... čtěte zde
Vydáno: 15.11.2025 18:24 v sekci Naživo
Arakain - Black Jack (reedice 2025) 8/10
Recenze: Na "Black Jacku" roztočil Arakain ruletu do vysokých otáček Podzimní katalog vydavatelství Supraphon nabízí i reedice dvou zásadních desek českého rocku začátku devadesátých let. Na kapelu Kern a její titul "...od narození" se u nás s recenzí také dostane, nyní se ale pojďme podívat na... čtěte zde
Vydáno: 15.11.2025 13:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Helena Vondráčková připomíná své starší i novější hity na výběrovce "Best Of The Best 2" (13.11.2025 14:42)
- Recenze: Reedice "Micro-Magic-Circus / Golden Kids 1" dokazuje, že Golden Kids byli skvělá kapela (21.06.2025 10:00)
- Recenze: Formát dvou vinylů je pro výběr "Best Of The Best" Heleny Vondráčkové málo (11.01.2025 08:00)
- Rozhovory: Helena Vondráčková - Vážím si toho, že to se mnou fanoušci tak dlouho vydrželi (20.12.2024 08:00)
- Recenze: "Evergreeny" ukazují kvality Heleny Vondráčkové v různých hudebních žánrech (24.11.2024 08:00)
- Helena Vondráčková slaví šedesát let na scéně hned dvěma výběry (12.11.2024 15:27)
- Rozhovory: Helena Vondráčková - Jsem docela pilná holka (23.08.2022 16:00)
- Recenze: Helena Vondráčková věří, že "Nejkrásnější na světě je láska". Nová kompilace tomuto tvrzení napomáhá (07.07.2022 17:40)
- Helena Vondráčková vydává kompilaci "Nejkrásnější na světě je láska" s novým singlem i raritními nahrávkami (27.06.2022 17:51)
- Recenze: Helena Vondráčková vzpomíná na album "Vánoce s Helenou" povedenou reedicí (24.12.2021 09:00)

ALBUM TÝDNE 45/2025

Tereza Mašková
(Ne)budu sedět v koutě

Po zlomové druhé studiovce "Svět je málo růžový" a třikrát vyprodané Lucerně nabrala popularita Terezy Maškové na obrátkách. Ještě před O2 universem přichází zpěvačka se třetí deskou "(Ne)budu sedět v koutě". K odzbrojujícím i cituplným pěveckým výkonům a podmanivým melodiím na ní přidává i zralé a hluboké texty.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 19.11.
Tom Odell (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 19.11.
Cécile McLorin Salvant (US) (Velký sál Lucerna, Praha)
So 22.11.
Big Time Rush (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 29.11.
Lucie (Winning Group Arena, Brno)
So 06.12.
Leisure (NZ) (MeetFactory, Praha)
Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Prince Adele Lady Gaga Beyoncé Madonna Rihanna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe