Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Nechej ho spát ...

Vydáno: 22.01.2009 05:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

"Akordy". Další z posmrtných kompilací básníka a písničkáře Karla Kryla. Opět sestavená jeho nejbližšími a přesto opět ani zdaleka nedosahuje kvality a hodnoty starších výběrů, jako byly "Děkuji" nebo "Jedůfky". Kvality, kterou by si Kryl jistě zasloužil. V čem je tedy problém?

5/10

Karel Kryl - Akordy

Vydáno: 14.11.2008
Celkový čas: 68:56

Skladby: Ta láska bláznivá, Ledvinové kamínky, Akordy 1, Napiš mi lásku, Prsten s kamejí, Napiš mi snění, Přeludium, Sama jdu bosa, Gloria, Napiš mi něhu, Hlas, Už zase pláči, Habet, Povadly kytky, Pieta, Akordy 2, Jidáš, Zapření Petrovo, Žalm 71, Děkuji, Akordy 3, Pochyby, Akordy 4, Dopisy, 3 variace na stejné téma / Zbytečná láska - part 1, Tísící rok míru, 3 variace na stejné téma / Zbytečná láska - part 2, Zkouška dospělosti, 3 variace na stejné téma / Zbytečná láska - part 3, Lilie, Co řeknou

Vydavatel: Supraphon

Karel Kryl byl výraznou osobností. Křehkým básníkem i snílkem. Citlivě a poeticky vnímal svět a stejně tak jej dokázal podat ostatním. Dokonce i drsné a hrubé texty dokázal podat slovy básníka, čistě a vlastně jemně. A ať už psal o lásce, zradě, politice nebo jen tak žertoval, téměř pokaždé si zachovával svůj ušlechtilý nadhled a většině jeho textů nechyběl ani silný básnický duch. Textů, které jsou tak silné, že nepotřebovaly složité melodie plné hudebních zvratů a nemusel je interpretovat perfektní zpěvák a ty jednoduché melodie nemusel hrát žádný virtuoz. V podání autora - co se instrumentace i zpěvu týká velmi omezeného - se staly dokonalým uměním, které umí oslovit na umění nebývale velké množství posluchačů.

Jste-li podobně výraznou osobností, můžete vzít jed na to, že po smrti se začnou ve vašem archivu přehrabovat různí lidé s různými úmysly. Ani Kryl toho nezůstal ušetřen. Na jeho díle se přiživil bývalý skinhead Landa, poklonil se mu kolega Nohavica. Sociální demokraté si hráli jeho písně při jedné z kampaní a i Mirek Topolánek nadšeně vyprávěl o tom, jak jej vždy obdivoval. Kryl jako maják správného Čecha tak zůstává pro mnohé symbolem nezkaženého, slušného člověka, svobody, roku 1968 i 1989. Je v podstatě lidovým umělcem, který zajímá obrovskou masu posluchačů, a tak se vyplatí vydávat stále další a další kompilace jeho písní.

Karel Kryl kompilovaný

Přehrabování v archivu a další vydání unikátních a ještě nevydaných verzí známých písní se nevyhnulo ani Karlu Krylovi. Začalo to ještě za jeho života vydáním best ofu pod jménem "To nejlepší" (1993). Od té doby byla vypuštěna do světa celá řada kompilátů nejrůznější kvality. Zatím nejlépe se povedlo sesbírat archivní a do té doby většinou neznámý materiál na dvojici desek "Děkuji" (1995) a "Jedůfky" (1996), které je možné, díky velmi dobře odvedené práci autora výběru, považovat za Krylovy řadovky. O poznání hůře jsou na tom supraphonská alba "Šuplíky" (2005, výběr Krylových nejmilejších písní), "Miláčku" (2007, tematicky posbírané básně i písně, většinou v již vydaných nebo od originálu se příliš nelišících verzích) a právě tyto "Akordy". Podobně je tomu i u australských alb "Ocelárna" (rozšířená verze EP z roku 1984 o další průměrný materiál) a nejméně vydařené kompilace z australských vystoupení "Australské momentky" (1994).

"Akordy" jsou jednou z nich. A člověku, který by chtěl poznat nějaký další, doposud ne úplně známý pohled na citlivého písničkáře, nepřináší téměř nic. Na rozdíl od výborně zpracovávaných reedicí jeho řadovek (recenzovali jsme "Plaváčka", ale vyšla i výtečná dvojdisková verze legendárního "Bratříčka" a "Karavana mraků") se autorům nových výběrů nedaří navázat na ty o poznání zajímavější kompilace.

Písně i autorem recitovaná poezie z alba "Akordy" odpovídají výše řečenému. Jsou krásné, plné citu a patří mezi vysoký Krylův standard. A i když je na CD opět (stejně jako na zmiňované desce "Děkuji") to úplně nejsilnější, co Kryl vydal - čtyřpísňové EP "Carmina resurrectionis", "Akordům" to nepomáhá. Stejně máte pocit, že většina zde uvedeného již byla řečená dříve a lépe, vydána vhodněji a citlivěji a teď jde jen o zbytečné rozmělňování již známého materiálu.

Zastánce těchto nových kompilací sestavovaných Marlen Kryl by mohl namítnout, že je přece velmi silným zážitkem poslouchat autorovu recitaci, ale to už je lepší vzpomenout na album "Dvě půle lunety". Stejně milé může být i uvědomění si nejrůznějších historických souvislostí. Třeba, že skladba "Pochyby", vydaná řádně na poslední Krylově řadovce "Monology" (a jasně zde mezi ostatními písněmi vyčnívající), je mnohem starší. Zde je verze z 16. června 1977. Ale pro člověka, co Kryla zná, je to jen málo zábavné paběrkování a objevování dávno objevených faktů.

"Akordy" jsou naoko zajímavé. Ukázky Krylových rukopisů a jeho kresby v bookletu, zdůraznění faktu, že jde většinou o nevydané verze písní a básní. Ve skutečnosti je ale vše poskládáno nesourodě, bez zřejmé propojovací linky, líbivě a prvoplánově. Efekt je na prvním místě, chybí ale to podstatné. Pozadí vzniku zde použitých nahrávek, jejich zasazení do kontextu i osvětlení autorových pohnutek, které jej vedly album sestavit právě takto.

S hudbou Karla Kryla mě seznámil táta. Zhruba v roce 1988 mi dal poslechnout kazetu s "Rakovinou" a "Maškary". Považuji jej za skalního Krylova posluchače a přesto jsem mu "Akordy" nepořídil. Jsem přesvědčen, že mu nic nového nadají. Neodkryjí nové pohledy na Kryla a jen znovu a znovu recyklují staré známé věci, i když často v doposud nevydaných verzích. A přitom ještě existují mnohé klenoty, které by si vydání skutečně zasloužily. Příkladem může být pro Kryla netypická trojice písní se skladbou "Sám s děvčetem v dešti" v čele nebo jeho pohled na lidovky "Špalek písní českých". Krylovi dědici ale bohužel neumí nebo nechtějí tyto milé zajímavosti pro další posluchače odkrývat.

NÁZORY
 • Akordy (Milan, 23.01.2009 14:16) Reagovat

  Bohužel s Vámi musím souhlasit

 • Krylogie (Braňo, 23.01.2009 17:46) Reagovat

  Ono by si zaslúžilo vydať všetky diely Krylógie na MP3
  -ke !!!
  A také CD vložiť do už dávno vybrakovanej reedície Krylógie :O:

 • KRYLOVINY (peťo zo sLOVEnska, 23.01.2009 18:25) Reagovat

  Mali by nám ponuknuť jedno super album RARITY a nie všetko čo už dávno je v predaji,len doplnené niečim nevydaným.Prijal by som nejaký koncert na dvd.Napríklad ten z nejakej väznici,kde Karel koncertoval....

 • výběry KK (Jan, 21.10.2009 09:39) Reagovat

  Výběry Karla Kryla jsou komerční záležitostí a nejsou dobře udělány ! Je v pořádku, že vyjde nějaký výběr největších hitů, ale k čemu kompilace typu Miláčku nebo Akordy ? Karel Kryl, dle mého soudu, nemá tolik milostných písní, aby z něj šlo sestavit album. Co na výběru Miláčku dělá srandička Gulášová polífka, která je zároveň zařazena mezi "kravininami" jako bonus ke Karavaně mraků, to nechápu. Když už na CD Akordy vyšlo komplet Carmina Ressurectionis, kde je píseň Kain IX. ? Ta sice na původním EP nevyšla, pravda, ale svou povahou by se u písní jako Jidáš vyjímala daleko lépe než "maturitní" Zkouška dospělosti. Akordy je mizerně sestavený výběr ! Supraphon by udělal daleko lépe, kdyby reedoval Černého výběry Děkuji a Jedůfky a připravil 3.CD z písniček, které Černý opomenul, zde by se např. vyjímalo Stéblo pšenice nebo Ta láska bláznivá nebo Dopisy (nemyslím australské verze, ty už dávno máme a několikrát). Věřte mi, neprodávalo by se to o nic hůře než Akordy. Supraphon bude ale radši vydávat 20 výběrů a na každý dá 3-4 raritky, aby fanoušci utratili co nejvíce peněz. Dramaturgie = nula ! Podle mého názoru tomu Marlen Krylová nerozumí a nechápu, podle jakého klíče sestavuje tato CD. Skandál.

 • Koho proboha zase lustrujete?! (Hanka, 02.03.2010 00:41) Reagovat

  cituji: "že po smrti se začnou ve vašem archivu přehrabovat různí lidé s různými úmysly. Ani Kryl toho nezůstal ušetřen. Na jeho díle se přiživil bývalý skinhead Landa, poklonil se mu kolega Nohavica..."

  Nelíbí se vám přehrabávání v archivu, rejete do přiživování a Jarka Nohavicu pasujete na kolegu - i když měl Karel značné výhrady k tomu, že mu nevysvětlil svoje počiny u StB.
  Prostě někdo je podle vás oprávněn s jeho odkazem zacházet a někdo ne? Po tom, co Kryla dvacet let normaliuzace tajně u táboráku zpíval kdejaký nezpěvák s otřesným hlasem..?
  a když to udělá, na svoje náklady a něco do toho vloží, ještě si za to dovolí vzít peníze...?
  jenže tak to s odkazy prostě chodí, Kryl se sem pašoval, dříve než v 88, než jste se s ním vážený seznámil, obohacoval se na kopírování kazet kdekdo a hlavní bylo, že ho lidé znali...
  a potom, co Kryla naprsoto bojkotovala konceionářské České televize a Český rozhlas, dovolil si, na základě platné dohody s pozůstalou vdovou, oživit jeho jména Ladna.
  Nepolemizuji o tom JAK, ale že to udělal a že je to mnoha z těch, kterým se to nepovedlo nebo jim to bylo roky ukradený, je po šesti letech uvedení Moritur te salutant a po tom, co se díky Landovi s krylem seznámila i nejmladší generace, jasné.
  a můžete se vztekat jak chcete, jediná odpověď je: Mohli to udělat jiní, mohli to udělat třeba lépe - ale Kryl za to stál jen Landovi.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zrní - 16:07 7/10
Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu Zrní plánuje na příští rok novou desku. Bude prý veselejší, možná folkovější a budou na ní jednoduché písničky o lásce. Ale ještě než se tak stane, ohlíží se kapela za albem "Nebeský klid" prostřednictvím videa k songu... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 10:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society Vedle rocku a metalu od Deep Purple, Black Label Society, Rhapsody Of Fire, Apsu, Paula Gilberta nebo Nell a The Flaming Lips se činili i domácí hudebníci jako Kateřina Göttlichová, James Harries, Dalibor Janda, Blitz Union nebo Karel Mařík... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 16:35 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Rozhlasový Big Band Gustava Broma - I Killed This Song At Karaoke Tonight 9/10
Recenze: Dan Bárta v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vdechl na "I Killed This Song In The Karaoke Last Night" nový život známým hitům Covery jsou ošemetná disciplína. Dobře uchopená předělávka může originál pozvednout, ale máme tucty případů, kdy to byla skutečná vražda - tak jak to sebeironicky naznačuje název společného alba Dana Bárty a Rozhlasového Big... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
Me And That Man - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2 8/10
Recenze: Me And That Man se na "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2" drží stejné hry jako posledně, kouzlo se ale začíná pomaličku vytrácet Desperátská úderka Me And That Man vedená frontmanem metalistů Behemoth se vrací a přiváží druhou část svého dark country-rockového opusu "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2". Opět je to nahrávka plná hostů, které principál... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy
Rozhovory: Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy Romana Holého posluchači znají hlavně z formací J.A.R., Monkey Business či Sexy Dancers. Nyní přichází s debutovou sólovkou "Strážce klidu Vol. 1". "Nejosobnější deska, už jen proto, že je první, velmi upřímná, odkopaná, daleko... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: 21. srpen 1968 - písně té doby a o té době (21.08.2018 08:10)
- Nové desky pro 17. týden (26.04.2015 11:23)
- Recenze: "Bratříčku, zavírej vrátka". Krylovy písně nestárnou ani po šestačtyřiceti letech (24.04.2015 13:49)
- Supraphon vydává v reedici legendární album Karla Kryla "Bratříčku, zavírej vrátka" (23.04.2015 18:51)
- Top 10: Nejlepší předělávky Karla Kryla z koncertu k jeho nedožitým sedmdesátinám (28.12.2014 15:09)
- Nové desky pro 43. týden (19.10.2014 09:45)
- Nové desky pro 13. týden (23.03.2014 07:14)
- Audio: Cermaque už dává ochutnat ze své nové desky (14.03.2014 09:06)
- Karlu Krylovi vyjde koncertní 2CD "Solidarita", pokřtěno bude na speciálním koncertě (02.03.2014 17:19)
- Recenze: Nehažte kamení na mou tvář! (18.02.2013 09:00)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Miranda Lambert Umakart We Are Scientists Mnek Herman Frank Howlin Rain Lainey Wilson The Stranglers Girls Aloud The Puppini Sisters Regard Nylon Jail Porches Quarterhead Calin The Record Company Megadeth Richard Dawson Newton Faulkner Maksim Mrvica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu