Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Letopisy království bohémských rapsodií (část první)

Letopisy království bohémských rapsodií (část první)

Vydáno: 13.10.2008 05:00 v sekci Komentované diskografie - Jaromír Merhaut

Nové, kontroverze vyvolávající album Queen + Paula Rodgerse a turné se zastávkou v Praze nás přiměly k pamětnickému ohlédnutí. Název parafrázuje památný článek Jaromíra Tůmy v Melodii. Žádný světově proslulý interpret neobsáhl tak široké žánrové rozpětí jako Queen: od hardrocku po disco.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Jsem starej rocker, Queen jsem poznával od roku 1974 takříkajíc v přímém přenosu, v mém mládí pro mne byli synonymem pro nespoutanou hledačskou originalitu. O to hůře jsem vnímal kroky čtveřice do kalných vod mainstreamu, kdy se z hybatelů stali zprvu jen kolečkem v mašinérii komerčně kalkulovaných trendů hudby pro masy. Byl jsem rád za vzestup v druhé polovině osmdesátých let, slzel štěstím v Budapešti, jásal při "Innuendu", posmutněl smrtí Freddieho. Dnes si Queen užívám s nadhledem celé, se všemi výkyvy, nicméně pro komentáře jsem se snažil rozpomenout na své ostřejší dobové vnímání. A bodové hodnocení tentokrát nečekejte. Tolik úvodem na vysvětlenou k prvnímu dílu seriálu.


Queen (1973)
Queen - Queen
I přes určitou syrovost, danou mimo jiné tím, že kapela měla repertoár natvrdo zažitý z usilovného koncertování, definuje jednička podstatu raných stylotvorných studiovek Queen: vrstvené a divoce najížděné vokály, až operní zpěvohry, klouzavý tón "krbové" kytary, bohaté harmonie a pompéznost. Typické jsou "Liar" a "My Fairy King". Coby mladý hardrocker jsem hned ocenil i "Doing All Right", flamengem zpěněnou "Great King Rat" a sabaťárnu "Son & Daughter". Úvodní "Keep Yourself Alive" mi připadala ve svém úprku vždycky trochu škobrtavá, na rozdíl od zepelínovského se mi pod kůži nedostal Taylorův přespěchaný rokenrolek "Modern Times Rock'N'Roll" ani zpívánka "Jesus" a k ní přilíplá "Seven Seas Of Of Rhye". Určujícím prvkem soundu prvotiny byla, vedle pronikavého Mercuryho hlasu, Mayova zpěvavě kvílivá kytara, která svým originálním tónem zmátla i slovutné recenzenty. Ti ji považovali za syntezátor.


Queen II (1973)
Queen - Queen II
Na druhém albu se Queen pod produkčním vedením Roy Thomase Bakera naplno otevřeli studiovým možnostem. Brian začal vrstvit a splétat své kytary, přibyly akustické vyhrávky, do popředí se dostalo Freddieho piáno i různé efekty, chorusy doslova rozkvetly. Queen na "II" významně posunuli hranice rocku, aniž si toho tehdejší širší veřejnost a hudební tisk výrazněji všimli. "Queen II" je pro mne zcela zásadní album. Byla mým prvním dotykem s queenovskou čaromuzikou. Dodnes si pamatuju omamný první poslech elpíčka (pro mě) neznámé kapely, pozvolný příchod procesí za zvuků pohřebního marše, náhlý, až na kost proříznutý ječák, příval tónů, úlekové dynamické přechody, neslyšené kytarové laufy, gigantické bicí. Ruce se mi chvěly při otáčení elpíčka na druhou, Mercuryho stranu. Několik týdnů jsem téměř neposlouchal nic jiného, kamarádi se svými magneťáky si u mě podávali kliku, stylově čistý přebal vévodil mé sbírce.


Sheer Heart Attack (1974)
Queen - Sheer Heart Attack
Třetí elpé završilo první rozpukové queenovské období, pro mne i nejkrásnější, protože kapela hrála především pro nás mladé rockery: tvrdě i artově, a nemuseli jsme se o ni dělit s masami trendařů, čajařů a bab. Podbízivá "Killer Queen" byla natolik nenápadně schovaná mezi skalami a tůňkami, že jsme její roli trojského koně neodhalili. Celistvé, v několika vlnách gradované troskladbí "Tenement Funster", "Flick Of The Wrist" a "Lily Of The Valley" se stalo mým tehdejším hudebním vesmírem, zhuštěným na plochu osmi minut, královskou neutronovou hvězdou, předzvěstí budoucnosti. U "Sheer Heart Attack" mi obzvláště chybí vinylový rituál, to labužnické čekání, až plavný tichý pohyb jehly přetne stratosférický Roger v úvodu "In The Lap Of The Gods" a předestře b-stranu v celé její kráse. Speedová "Stone Cold Crazy", pár miniatur a grandiózní finále "She Makes Me" / "In The Lap Of The Gods" (revisited) s neskutečnými sbory, společně charakterizují promyšlenou, oproti "II" náladově i koncepčně rozevlátější dramaturgii, kombinující větší celky i samostatné písničky.


A Night At The Opera (1975)
Queen - A Night At The Opera
Dokonalost sama. Album tak pestré a hravé, že si přejete, aby nikdy neskončilo. Jak říká Brian: queenovský Seržant. Po všech stránkách zlomové dílo. Kaleidoskop melodií a muzikantských fórků napříč žánry: rvavá pecka vedle pohodového kabaretu, pavučinová něha i kamenný hardrock, miniopera, hitůvka. A všechno do sebe bezešvě zapadá jak u Clarkova monolitu. Kapela se posunula vpřed zejména výrazově, její projev získal na lehkosti, aniž by ale utrpěla bombastičnost a jedinečnost stylu a soundu. I Freddie ukázal světu nové fasety svého briliantového vokálu. O "Bohemian Rhapsody" by se daly psát romány. Podělím se s vámi o jeden z životních hudebních zážitků. Byl teskný podvečer, Silvestr 1975, když jsem v karlovarském kasinu Dvory na svém sovětském tranzistoráčku Sokol 4 poprvé "Bohémskou"naladil, a do novoročního rána neopustil. Dál a dál jsem ji lovil na všech vlnách a zelená bažina se proměnila v nezapomenutelnou Noc v opeře.


A Day At The Races (1976)
Queen - A Day At The Races
Den a Noc jsou jak náušnice do páru. Obě alba mám v krvi ze stovek poslechů. Obě byla komponována i nahrávána de facto souběžně, i samotní hudebníci je berou jako dvojčata než jako předchůdce a následníka. "A Day At The Races" je tak trochu neprávem označována za obyčejné pokračování "A Night At The Opera". Čtyřku a pětku vnímám jako black a white stranu dvojky, jako celek. Náladově i žánrově je to opět pestrý pelmel: hardrock, gospel, opera, piánko, valčíček, atd. Všechno zahrané a zazpívané jak z partesu. Rád bych zdůraznil Mayův kytarový orchestr, kdy jen s pomocí svých strun dokázal napodobit, co se mu zamanulo, od pikoly po tubu. Síla queenovské muziky dokázala svést na scestí i soudruha útvarového zástupce pro kulturu, vyznavače klasiky, co nás pravidelně peskoval, jaké to posloucháme pokleslé žánry. Jednou takhle šel kolem, zrovna když z kinobedny hrála full forte "Somebody To Love", a už zůstal. Vyposlechnul Dostihy až do posledního akordu "Teo Torriate", cigaretku nabídnul i zapálil. A Noc i Den si nechal spiklenecky nahrát.


News Of The World (1977)
Queen - News Of The World
"News Of The World", takříkajíc v duchu doby, zahájilo ústup Queen od vyšlechtěného spojení art-hard-rock. Stadiónová halekačka "We Will Rock You" mi napoprvé zněla jako zpožděný Gary Glitter a "We Are The Champions" jsem dával na roveň státním hymnám. Ukvákané syntíkové funky "Get Down Make Love" mě přivádělo k zuřivosti. Všichni řadáči kolem byli hin a já měl najednou pocit, že mých se milášků zmocnila lůza a popárna. Queen začali nasávat trendy jak houba kalnou vodu, a když už hráli bigbít, tak jen opakovali sebe sama, rezignovali na objevování. Vnější atributy queenovského zvuku sice zůstaly, ale utrhnul se řemen od motoru.

Čas zbrousil hrany, v současnosti si i News kdykoliv s gustem pustím.


Jazz (1978)
Queen - Jazz
"Jazz" pro mou generaci narozených v polovině padesátých let jen stvrdil odklon Queen od nás, kovaných rockerů, směrem k podkuřování masám. Já když slyšel poprvé "Mustafu", tak mě braly mdloby, šel jsem do kolen a měl pocit nuceného transportu do minaretu. Bicyklovou cvrnkačku zachraňovaly jenom holé dívčí zadky a stehna na vloženém plakátu. Sound Queen se začal vysloveně točit kolem Freddieho i ve zbývajících rockovějších kouscích, viz například "Let Me Entertain You". Navíc mi FM začal být tou dobou i "chlapsky" podezřelý, ty jeho kůžičky a kšiltovky nevěstily nic ikonicky dobrého. Já do té doby neměl o jeho sklonech šajn, považoval jsem ho jen za trochu zženštilého, takových ale v rocku bylo, od Jona Andersona z Yes, přes různé Sweet lokýnkáře, byronovské narcisy, až po měňavku Bowieho.

Vše je relativní. Třicet let starý Jazzík si právě teď v noci užívám i se všemi tehdejšími "hrůzami", co mi kroutily chlupy v uších.


Live Killers (1979)
Queen - Live Killers
Dvojalbum je skvělým dokumentem doby. Takhle nějak vypadalo živé rockové hraní v dobách před samply, sequencery, chronometry v uších a bez námezdních doprovodných muzikantů, zpěvaček, orchestrů. Queen na pódiu, to byl vizuálně Freddie a spol., muzikantsky ale Brian a jeho Red Special. Na nich spočíval takřka celý sound kapely a to, jak vyplnili zvukový prostor, je obdivuhodné. Většině skladeb ořezaná pódiová prezentace neuškodila, znějí jinak zajímavě. Nadlouho poslední rockové vzepětí Queen.NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Ale ale! (Penny Flame, 13.10.2008 17:07) Reagovat

  "Žádný světově proslulý interpret neobsáhl tak široké žánrové rozpětí jako Queen: od hardrocku po disco."

  Ehm, "měňavka" Bowie? Od folku přes glam rock přes soul přes krautrock přes new wave přes disco po grunge (a tady to v rámci férovosti utneme)? Aniž by v rámci toho rozpínání generoval tolik srágor, jako výše pitvaní miláčci, co ve skutečnosti zněli po většinu kariéry vcelku totožně...

  • Re: Ale ale! (pavel, 20.10.2008 17:42) Reagovat

   jj, zní rozhodně pořád totožně... pořád jako jedničky ; )

   • Re: Ale ale! (martin, 24.10.2008 16:36) Reagovat

    ne

  • Re: Ale ale! (genter, 22.10.2008 09:53) Reagovat

   deset řemesel jedenáctá bída.

 • Queen = (Max, 13.10.2008 20:34) Reagovat

  nejpřeceňovanější kapela v historii....

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2019 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2019 podle musicserveru (20-16) Jak říkáme v redakci - rock se s rockem (a popem) sešel, a tak je na čase vše zrekapitulovat a vybrat ta nejlepší alba s letopočtem 2019. Čtrnáctka redaktorů a redaktorek by ocenila celkem sedmašedesát domácích (českých a... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2020 17:00 v sekci Publicistika
1
Nové desky 2/2020 - od Eminema přes Sons Of Apollo po Halsey
Nové desky 2/2020 - od Eminema přes Sons Of Apollo po Halsey Aktuálnímu vydání Nových desek jednoznačně dominují tři jména: Eminem, Halsey a Sons Of Apollo. Tuto silnou trojici doplňují And You Will Know Us By The Trail Of Dead, popovější Gabrielle Aplin, countryoví Little Big Town, indie... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2020 06:28 v sekci Novinky | Nové desky
2
Pohled do českých hitparád - 3. týden 2020
Novým králem rádiového éteru je DJ Regard, Viktor Sheen přidává další triumf v albovém žebříčku Jediný týden vydrželi ve vedení českého rádiového žebříčku Jonas Brothers s písní "Only Human". Na zlatý stupínek totiž poskočil DJ Regard s "Ride It". Albovému pořadí nadále vládne Viktor Sheen s loňským bestsellerem... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2020 21:05 v sekci Novinky | České hitparády
1
Schodiště - Kupředu! 8/10
Recenze: Schodiště jdou "Kupředu!" s nebývalou energií Více než pětatřicet let funguje kapela kolem Martina "Doktora" Krajíčka Schodiště (dříve Nahoru po schodišti dolů band). A na nějaký hudební důchod to zatím nevypadá, protože její lednová novinka "Kupředu!" doslova srší... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2020 11:00 v sekci Recenze
2
Když múza přichází na stará kolena. Tvůrčích znovuzrození u nás přibývá
Na okraj: Když múza přichází na stará kolena. Tvůrčích znovuzrození u nás přibývá Vstoupili jsme do nové dekády, avšak zatímco světové hitparády vítají dvacátá léta dravým mládím v podobě americké podivínky Billie Eilish nebo potrhlé Australanky Tones And I, u nás jdeme spíš proti proudu času. Album, o... čtěte zde
Vydáno: 20.01.2020 18:30 v sekci Publicistika | Na okraj
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Show Queen Relived 2020 by Queenie má obrovský úspěch. Organizátoři přidávají druhý koncert v O2 areně (12.11.2019 15:38)
- Nové desky 42/2019 - od Mňágy a Žďorp přes Elbow po R+ (16.10.2019 06:47)
- Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX (18.09.2019 07:15)
- Koncertem Queen Relived ožije v O2 areně Freddie Mercury (06.09.2019 13:27)
- Do Karlových Varů dorazil i Peter Freestone, komorník Freddieho Mercuryho (03.07.2019 17:28)
- Billie Eilish uhranula i českou hitparádu, v rádiích přebírají žezlo Mark Ronson a Miley Cyrus (11.04.2019 06:27)
- Čeští fanoušci se Queen stále nenabažili. V rádiích prvenství obhájil Alec Benjamin (03.04.2019 17:00)
- Queen vybojovali s "Bohemian Rhapsody" desátý triumf, z rádií zní nejčastěji Alec Benjamin (28.03.2019 15:15)
- Zaprášenosti: Queen - Jazz (21.03.2019 11:00)
- Domácí žebříčky si podmanili staronoví vítězové Queen a Alle Farben (20.03.2019 15:07)

ALBUM TÝDNE 03/2020

Selena Gomez
Rare

Nenechali na ní nit suchou. Psali, že je zničená, tlustá a psychicky na dně. Mlčky to trpěla. Teď se Selena Gomez vrací s albem "Rare", na kterém dala svým emocím průchod. Je na něm otevřenější a sebevědomější. A hned v první písni zpívá: "Nejsem dokonalá, ale vím, že jsem jedinečná."

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 25.01.
Michael Malarkey (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Devendra Banhart (USA) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 26.01.
The Murder Capital (IRL) (Underdogs', Praha)
Ne 26.01.
Beacon (USA) (Café V lese, Praha)
Út 28.01.
James Arthur (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 02.02.
Keane (UK) (Forum Karlín, Praha)
Po 03.02.
Melanie Martinez (USA) (Forum Karlín, Praha)
St 05.02.
teepee (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 10.02.
Lindemann (DE/SWE) (O2 Universum, Praha)
Pá 14.02.
Five Finger Death Punch + Megadeth + Bad Wolves (Tipsport Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Mandrage Coldplay Kapitán Demo Rihanna AC/DC Ed Sheeran Kryštof Adele Britney Spears Beyoncé The Cure Madonna Metallica Lady Gaga Sia Panic! At The Disco Ewa Farna Taylor Swift Marek Ztracený Chinaski
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver