Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

To bejvávaly na elpíčkách časy…

Vydáno: 07.10.2008 05:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa

Lidé v Supraphonu sáhli do archivů a napadlo je uchystat fajnovou kolekci desek Michala Prokopa a kapely Framus 5. Pěkně zabalený komplet nazvaný "Pořád to platí" obsahuje šest disků s deskami od konce šedesátých do konce osmdesátých let minulého století. Přidány jsou i bonusové nahrávky.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
9/10

Michal Prokop a Framus 5 - Pořád to platí

Vydáno: 15.06.2008
Celkový čas: 318:42

Skladby: CD1: Blues In Soul - Got My Mojo Working, Why Am I Treated So Bad?, Around And Around, Nobody Knows You When You're Down And Out, Blues In Soul, What'd I Say, I Believe To My Soul, Keep A Light In The Windows, If You Need Me, Some Day Baby, Hold On I'm Coming, In The Midnight Hour, Ton Of Joy, Mojo Mama, Don't Set Me Free, Respect, Work Song, My Days Are Numbered, Keep A Light In The Window, Georgia On My Mind
CD2: Město Er - Město Er, Tys kámen, Pláču, Kapela, Noc je můj den, Perceptua, Modrá ryba, Co zbude z lásky
CD3: Holubí Dante - Prolog, Kolik, Noc je dlouhá, Blues o víkendu, od kterého jsem si tolik sliboval, Holubí Dante, Závrať, Tvůj svět - tvé zázemí, Všichni, kteří hráli s námi, Všechno mi dej, Vlasy, Svítá, Zvonky, Za záclonou bytu č. 308, Já báb rýbu
CD4: Kolej Yesterday - Předehra 1984, Hospoda Na věčnosti, Stará píseň, Blues pro poštovní doručovatelku, Tramvaj, Odjezd, Blues milenců z kina Svět, Bitva o Karlův most, Kolej Yesterday, V baru jménem Krásný ztráty, Blues o spolykaných slovech
CD5: Nic ve zlým, nic v dobrým - Yetti blues, Zvedni kotvu, Ofélie, Můj brácha Ing., Cokoli, Mr. Sentiment /1900/, Stínový divadlo, Moje holka Kalamita, Než přijde dcera z diskotéky, Nic ve zlým, nic v dobrým, Karyatidy, Kamarádi, Telefonní blues, Yetti blues
CD6: Snad nám naše děti… - Nitky, Soukromá válka, Nákupčí tajných lidských přání, Podzimní, Seriál, Galilei, Životopis, Zastavte svět, Snad nám naše děti prominou

Vydavatel: Supraphon

Před dvěma lety Michal Prokop (obklopený suitou věrných hudebních přátel) dokázal sobě i světu, že na to pořád má. Výborná deska "Poprvé naposledy" se dá označit jako comeback (zpěvák se vrátil i na pódia a ve velkém koncertním stylu oslavil svou šedesátku), vždyť to bylo první studiové album po sedmnácti letech. A právě do doby vzdálené od současnosti nejméně dvacet let vás zanese box šesti CD "Pořád to platí", který je sebraným dílem Prokopa a kapely Framus 5 od roku 1968 až do památného devětaosmdesátého.

Není asi třeba zdůrazňovat, nakolik tento balík šesti nosičů zachycuje nejeden významný moment tuzemské rockové historie. Díky velkému časovému rozpětí nahrávek je možné sledovat vývoj Prokopa jako zpěváka a vůbec jako umělce. Snad až do osmdesátých let hledal tu svou pravou parketu, kterou nalezl možná až díky lidem, se kterými začal spolupracovat. Tato spolupráce dala vzniknout volné trilogii desek "Kolej Yesterday", "Nic ve zlým, nic v dobrým" a "Snad nám naše děti...".

První tři desky jsou od sebe totálně odlišné. Těžko bychom hledali interpreta, který má ve své diskografii natolik rozdílné tituly. V šedesátých letech začal Prokop zpívat víceméně z nouze a obdivu k Rayi Charlesovi a vyklubal se z něj zcela osobitý zpěvák. "Blues In Soul" (včetně devíti bonusových nahrávek) je unikátní sbírka soulových předělávek s původními anglickými texty (jediná autorská Prokopova věc je instrumentálka!), "Město Er" je stylový kotrmelec směrem k artrocku (kdo si dnes dokáže představit devatenáctiminutovou skladbu s textem od skutečného básníka?) a "Holubí Dante" (po téměř dekádě v popíku) je Prokopova autorská deska, po níž prý pochopil, že se nemůže spolehnout sám na sebe.

Pro fanouška a celoživotního Prokopova znalce je "Pořád to platí" nádherně zabaleným a vybaveným opakováním toho, co už dávno zná. Pro dnešního mladého posluchače chtivého poznání je poslech šesti desek kompletu nevšední zkušeností: najde zde nemálo skvostných nahrávek a hitů (neprozradím tajemství, když za nejlepší v tomto ohledu označím desku "Kolej Yesterday"), ale i úlety dnes brané s chápavým pousmáním (až gottovsky slizká "Kapela" nebo infantilní ringočechovina "Já báb rýbu").

Abych nakonec ve jménu závěrečného hodnocení trochu parafrázoval některé nadčasové okamžiky Prokopových desek: jasně, že ti dlužím spoustu hezkých vět (i těm, kteří hráli s tebou), vždyť to píšu skoro "In The Midnight Hour" (neboť noc je můj den), ale snad nám naše děti prominou. 90 %.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Komplet nepřinášející nic nového (Jan Šimek, 21.10.2008 17:43) Reagovat

    Chtěl bych jen říci, že v tomto ohledu je práce Supraphonu přeceňována ( nic ve zlým, nic v dobrým ). Ti lidé nesáhli do archivu, nýbrž jen přebrali to, co už vydal před nimi Sony Music Bonton. Všechna alba, která box Pořád to platí obsahuje, vyšla na jednotlivcýh CD nosičích. I seznam bonusů a jejich pořadí je totožné. Neviděl bych v tom tedy nějaký významný počin. Samořejmě ale je dobře, že Supraphon tuto reedici pro nás přichystal, neboť CD Sony Music Bonton jsou již vyprodaná. Spíš než na záslužný editorský počin bych to viděl na rychlý výdělek. Zabalíme to do úhledné krabičky, místo loga Sony Music Bonton tam dáme logo Supraphonu a šup s tím na trh.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Taylor Swift - Lover 7/10
Recenze: Taylor Swift si na albu "Lover" připomněla všechny své dřívější podoby Pozici Taylor Swift coby královny mainstreamu poslední roky narušuje jistá holčina s dlouhým culíkem. Avšak zatímco Ariana Grande někdy až příliš tlačí na pilu ve snaze být originální, Taylor si své už dávno odbyla a začala... čtěte zde
Vydáno: 19.09.2019 13:30 v sekci Recenze
26
Michael Bublé, O2 arena, Praha, 17.9.2019
Naživo: Michael Bublé v Praze kradl mobily a srdce Více než pět let po své české premiéře se do pražské O2 areny vrátil se šarmem a šibalstvím sobě vlastním Kanaďan Michael Bublé. Hlavním tématem byla láska a vše kolem ní, a tak není divu, že si během skvělé show kromě... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 20:31 v sekci Naživo
6
Pohled do českých hitparád - 36. týden 2019
Jonas Brothers poprvé vládnou českým rádiím, nejžádanější album má Post Malone Albový žebříček působí v polovině září mnohem živěji než ten rádiový, zejména co se novinek týče. V éteru sice čerstvě z jedničky vyhrávají Jonas Brothers se "Sucker", jinak je v něm ale mrtvo. Zato nových desek vyšlo... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 15:20 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX
Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX S hudebními novinkami se doslova roztrhl pytel, a tak se můžete těšit na novinky od Goo Goo Dolls, The Lumineers, Emeli Sandé, Charli XCX, českých PSH, Devendry Banhart a Belle & Sebastian. Objevovat s námi můžete Angličany Sama Fendera,... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 07:15 v sekci Novinky | Nové desky
3
Lana Del Rey - Norman Fucking Rockwell 9/10
Recenze: Lana Del Rey se na "Norman Fucking Rockwell" autorsky znovu posunula Není snadné s Lanou Del Rey držet krok, chápat její vize a dostat se pod její ledově neproniknutelnou krustu alternativní popové princezny. I na novém albu "Norman Fucking Rockwell" zpívá o svobodě, lásce a naději. Tentokrát komorně... čtěte zde
Vydáno: 16.09.2019 00:00 v sekci Recenze
34
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vánoční koncert Michala Prokopa slibuje další letošní unikátní setkání (28.08.2019 14:16)
- Zahrajte si ve filmu. Na festivalu Krásný ztráty live budete mít jedinečnou příležitost (03.08.2019 13:54)
- Krásný ztráty live budou festivalem setkávání. Odhalujeme, s kým si hostitel Michal Prokop zazpívá (27.07.2019 18:01)
- "Sto roků na cestě" Michala Prokopa vychází vůbec poprvé na vinylu (04.06.2019 16:08)
- Do Síně slávy vstoupil Michal Prokop. Zpěvák, který se dokázal několikrát vrátit na vrchol (07.03.2019 08:44)
- Krásný ztráty live oznamují další jména. S Michalem Prokopem si zazpívá i David Koller (05.03.2019 13:34)
- Fotogalerie: Michal Prokop svým tradičním koncertem ve Foru Karlín pohladil a zklidnil uspěchaný vánoční čas (24.12.2018 09:05)
- Rozprodané album Michala Prokopa "Sto roků na cestě" vychází v limitované reedici (14.12.2018 09:47)
- Na festivalu Krásný ztráty live vystoupí tři generace muzikantů (06.12.2018 18:56)
- Naživo: Jan Hrubý "70": Akropole dostála svému jménu aneb setkání s bohy (02.12.2018 16:55)

ALBUM TÝDNE 37/2019

Lana Del Rey
Norman Fucking Rockwell

Není snadné s Lanou Del Rey držet krok, chápat její vize a dostat se pod její ledově neproniknutelnou krustu alternativní popové princezny. I na novém albu "Norman Fucking Rockwell" zpívá o svobodě, lásce a naději. Tentokrát komorně a hloubavě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 21.09.
Deafheaven (USA) + Touché Amoré (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 23.09.
Carnival Youth (LV) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 24.09.
Monarchy (AUS) (Café V lese, Praha)
Út 24.09.
We Were Promised Jetpacks (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
So 28.09.
Alyona Alyona (UA) (Café V lese, Praha)
St 02.10.
Airbourne (AUS) (Roxy, Praha)
Čt 03.10.
New Order (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 03.10.
Stereo Total (DE) (Café V lese, Praha)
Po 07.10.
Little Big (RU) (Sono Centrum, Brno)
Po 07.10.
Blackbear (USA) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lana Del Rey Lady Gaga Sia Kryštof Coldplay Rihanna Madonna Ewa Farna Adele The Cure Beyoncé Taylor Swift Rammstein AC/DC Ed Sheeran Linkin Park Metallica Britney Spears Kylie Minogue Mikolas Josef
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver