Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

To bejvávaly na elpíčkách časy…

Vydáno: 07.10.2008 05:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa

Lidé v Supraphonu sáhli do archivů a napadlo je uchystat fajnovou kolekci desek Michala Prokopa a kapely Framus 5. Pěkně zabalený komplet nazvaný "Pořád to platí" obsahuje šest disků s deskami od konce šedesátých do konce osmdesátých let minulého století. Přidány jsou i bonusové nahrávky.

SDÍLET:    
9/10

Michal Prokop a Framus 5 - Pořád to platí

Vydáno: 15.06.2008
Celkový čas: 318:42

Skladby: CD1: Blues In Soul - Got My Mojo Working, Why Am I Treated So Bad?, Around And Around, Nobody Knows You When You're Down And Out, Blues In Soul, What'd I Say, I Believe To My Soul, Keep A Light In The Windows, If You Need Me, Some Day Baby, Hold On I'm Coming, In The Midnight Hour, Ton Of Joy, Mojo Mama, Don't Set Me Free, Respect, Work Song, My Days Are Numbered, Keep A Light In The Window, Georgia On My Mind
CD2: Město Er - Město Er, Tys kámen, Pláču, Kapela, Noc je můj den, Perceptua, Modrá ryba, Co zbude z lásky
CD3: Holubí Dante - Prolog, Kolik, Noc je dlouhá, Blues o víkendu, od kterého jsem si tolik sliboval, Holubí Dante, Závrať, Tvůj svět - tvé zázemí, Všichni, kteří hráli s námi, Všechno mi dej, Vlasy, Svítá, Zvonky, Za záclonou bytu č. 308, Já báb rýbu
CD4: Kolej Yesterday - Předehra 1984, Hospoda Na věčnosti, Stará píseň, Blues pro poštovní doručovatelku, Tramvaj, Odjezd, Blues milenců z kina Svět, Bitva o Karlův most, Kolej Yesterday, V baru jménem Krásný ztráty, Blues o spolykaných slovech
CD5: Nic ve zlým, nic v dobrým - Yetti blues, Zvedni kotvu, Ofélie, Můj brácha Ing., Cokoli, Mr. Sentiment /1900/, Stínový divadlo, Moje holka Kalamita, Než přijde dcera z diskotéky, Nic ve zlým, nic v dobrým, Karyatidy, Kamarádi, Telefonní blues, Yetti blues
CD6: Snad nám naše děti… - Nitky, Soukromá válka, Nákupčí tajných lidských přání, Podzimní, Seriál, Galilei, Životopis, Zastavte svět, Snad nám naše děti prominou

Vydavatel: Supraphon

Před dvěma lety Michal Prokop (obklopený suitou věrných hudebních přátel) dokázal sobě i světu, že na to pořád má. Výborná deska "Poprvé naposledy" se dá označit jako comeback (zpěvák se vrátil i na pódia a ve velkém koncertním stylu oslavil svou šedesátku), vždyť to bylo první studiové album po sedmnácti letech. A právě do doby vzdálené od současnosti nejméně dvacet let vás zanese box šesti CD "Pořád to platí", který je sebraným dílem Prokopa a kapely Framus 5 od roku 1968 až do památného devětaosmdesátého.

Není asi třeba zdůrazňovat, nakolik tento balík šesti nosičů zachycuje nejeden významný moment tuzemské rockové historie. Díky velkému časovému rozpětí nahrávek je možné sledovat vývoj Prokopa jako zpěváka a vůbec jako umělce. Snad až do osmdesátých let hledal tu svou pravou parketu, kterou nalezl možná až díky lidem, se kterými začal spolupracovat. Tato spolupráce dala vzniknout volné trilogii desek "Kolej Yesterday", "Nic ve zlým, nic v dobrým" a "Snad nám naše děti...".

První tři desky jsou od sebe totálně odlišné. Těžko bychom hledali interpreta, který má ve své diskografii natolik rozdílné tituly. V šedesátých letech začal Prokop zpívat víceméně z nouze a obdivu k Rayi Charlesovi a vyklubal se z něj zcela osobitý zpěvák. "Blues In Soul" (včetně devíti bonusových nahrávek) je unikátní sbírka soulových předělávek s původními anglickými texty (jediná autorská Prokopova věc je instrumentálka!), "Město Er" je stylový kotrmelec směrem k artrocku (kdo si dnes dokáže představit devatenáctiminutovou skladbu s textem od skutečného básníka?) a "Holubí Dante" (po téměř dekádě v popíku) je Prokopova autorská deska, po níž prý pochopil, že se nemůže spolehnout sám na sebe.

Pro fanouška a celoživotního Prokopova znalce je "Pořád to platí" nádherně zabaleným a vybaveným opakováním toho, co už dávno zná. Pro dnešního mladého posluchače chtivého poznání je poslech šesti desek kompletu nevšední zkušeností: najde zde nemálo skvostných nahrávek a hitů (neprozradím tajemství, když za nejlepší v tomto ohledu označím desku "Kolej Yesterday"), ale i úlety dnes brané s chápavým pousmáním (až gottovsky slizká "Kapela" nebo infantilní ringočechovina "Já báb rýbu").

Abych nakonec ve jménu závěrečného hodnocení trochu parafrázoval některé nadčasové okamžiky Prokopových desek: jasně, že ti dlužím spoustu hezkých vět (i těm, kteří hráli s tebou), vždyť to píšu skoro "In The Midnight Hour" (neboť noc je můj den), ale snad nám naše děti prominou. 90 %.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Komplet nepřinášející nic nového (Jan Šimek, 21.10.2008 17:43) Reagovat

    Chtěl bych jen říci, že v tomto ohledu je práce Supraphonu přeceňována ( nic ve zlým, nic v dobrým ). Ti lidé nesáhli do archivu, nýbrž jen přebrali to, co už vydal před nimi Sony Music Bonton. Všechna alba, která box Pořád to platí obsahuje, vyšla na jednotlivcýh CD nosičích. I seznam bonusů a jejich pořadí je totožné. Neviděl bych v tom tedy nějaký významný počin. Samořejmě ale je dobře, že Supraphon tuto reedici pro nás přichystal, neboť CD Sony Music Bonton jsou již vyprodaná. Spíš než na záslužný editorský počin bych to viděl na rychlý výdělek. Zabalíme to do úhledné krabičky, místo loga Sony Music Bonton tam dáme logo Supraphonu a šup s tím na trh.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bastille, Lewis Capaldi, Fours, Forum Karlín, 21.2.2019
Naživo: Bastille se do Prahy vrátili s novými skladbami i příjemným supportem Rovnou z předávání Brit Awards se britští Bastille přemístili do pražského Fora Karlín, aby zde přibližně po třech letech navázali na to, kde přestali a předestřeli budoucí plány. Doprovod jim při tom dělal Lewis Capaldi a... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2019 12:20 v sekci Naživo
1
Deset očekávaných českých desek roku 2019
Top 10: Deset očekávaných českých desek roku 2019 Poté, co se po letech hibernace vracejí Gaia Mesiah, Post-It, Khoiba či Southpaw, slibují vydat novou desku také Lenny, Mirai nebo Pokáč. Ti všichni by rádi navázali na úspěchy debutů, Chinaski s novou sestavou, O5 a Radeček a PSH... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2019 11:00 v sekci Publicistika | Top 10
18
Gaia Mesiah, Lucerna Music Bar, Praha, 19.2.2019
Naživo: Gaia Mesiah otevírá novou etapu, energií nabitá funguje i naživo přímo excelentně Gaia Mesiah je momentálně na klubovém turné, na kterém křížem krážem republikou prezentuje svoji novinku "Excellent Mistake". Na první pražské zastávce ji pokřtili producent Amák a ředitelka vydavatelství Warner Music Marcela... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 17:00 v sekci Naživo
1
Tommy Cash, Bílej kluk, Roxy, Praha, 19.2.2019
Naživo: "Tomáš Peníze!" skandovali fanoušci na koncertu Tommyho Cashe Tommy Cash jako hrdý představitel post-soviet rapu si nás musel vážně oblíbit. Před rokem vystupoval v MeetFactory, v létě se mihl na Aerodrome festivalu a teď se vrátil do Prahy s novou deskou "¥€$". Role předskokana se ujal Bílej... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 11:25 v sekci Naživo
1
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii Příznivce CD nosičů čeká tento týden pestrá nadílka: Dlouho očekávaná novinka Avril Lavigne, promyšlená deska India.Arie a taky další sága metalové opery Avantasia, za kterou nestojí nikdo jiný, než Tobias Sammet. Z tuzemských... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 21:32 v sekci Novinky | Nové desky
9
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Michal Prokop svým tradičním koncertem ve Foru Karlín pohladil a zklidnil uspěchaný vánoční čas (24.12.2018 09:05)
- Rozprodané album Michala Prokopa "Sto roků na cestě" vychází v limitované reedici (14.12.2018 09:47)
- Na festivalu Krásný ztráty live vystoupí tři generace muzikantů (06.12.2018 18:56)
- Naživo: Jan Hrubý "70": Akropole dostála svému jménu aneb setkání s bohy (02.12.2018 16:55)
- Michal Prokop potřetí zve na festival Krásný ztráty live (28.11.2018 19:06)
- Vánoční koncert Michala Prokopa hlásí vyprodáno (13.11.2018 15:33)
- Naživo: Jak Luboš Andršt slavil sedmdesátiny aneb Čtyři v jednom (28.09.2018 10:44)
- Fotogalerie: Vydařená oslava sedmdesátin Luboše Andršta v obrazech (27.09.2018 11:32)
- Exkluzivními hosty Vánočního koncertu Michala Prokopa budou Vladimír Mišík, Vlasta Redl a Matěj Ruppert (27.09.2018 08:00)
- I letos budou Vánoce s koncertem Michala Prokopa (04.09.2018 10:59)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 12.03.
Wild Nothing (USA) (Rock Café, Praha)
Čt 14.03.
Kimbra (NZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 15.03.
John Mayall (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 16.03.
Maribou State (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 18.03.
RY X (AUS) (Palác Akropolis, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Ariana Grande Madonna Rihanna Adele Kryštof Coldplay AC/DC Beyoncé Imagine Dragons Ewa Farna Sia Queen The Cure Lucie Linkin Park Ava Max Alle Farben LP Muse
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver