shop.musicserver.cz
Co poslouchá musicserver speciál - Kateřina Červenková

Co poslouchá musicserver speciál - Kateřina Červenková

Vydáno: 06.09.2008 05:00 v sekci Publicistika - Kateřina Červenková | foto: facebook interpreta

Praskající vinyly, květinová naivita, drogový opar a svérázný rock'n'roll. Všechny moderní posluchače předem upozorňuji, že většinu mého výběru tvoří hudební vykopávky ze sedmdesátých a nebo dokonce šedesátých let. A mám pocit, že rok 1971 byl magický!

Seriál Co poslouchá musicserver si dal na čas oddech, to ale neznamená, že byste přišli o pravidelné články s oblíbenými deskami našich redaktorů. Ti se rozhodli zapátrat v paměti, probrat sbírky a sepsat vždy svých deset nejoblíbenějších nahrávek. Nemusí se jednat o to nejlepší, co v životě slyšeli, jde hlavně o alba, která je v průběhu života nejvíce zasáhla a ovlivnila. Jako další vám do své police s cédéčky nechá nahlédnout Katka Červenková.

Přestože jsem ve svých dvaceti posluchačský zajíček, troufám si předhodit lvům svoje srdcovky. Jsem ráda, že mi minule kolega Pavel Parikrupa předpřipravil půdu svojí desítkou, z níž mi většina děl také přirostla k srdci. Samozřejmě že si s chutí poslechnu i nějakou současnou hudební produkci, jen by nebylo fér se tvářit jako její zarytý fanda. Pokud jsem měla napsat o deskách, které mě kdy nejvíce zasáhly, nemohla jsem sáhnout po ničem jiném než po mých milovaných šedesátkách a sedmdesátkách. Seberu odvahu a vyslovím ten kontroverzní názor: Drtivá většina moderní produkce kopíruje to, co už tu jednou bylo, a v mnohem lepší formě...


Ozzy Osbourne - Down To The Earth
10. Ozzy Osbourne - Down To The Earth (2001)

Ne vždycky jsem dělala tatínkovi radost poslechem rock'n'rollových vykopávek. V kazeťáku mi kolem dvanácti let, po nástupu na gympl, rotovaly módní hity Eminema, Offspring, pak se to částečně zlepšilo na Red Hot Chili Peppers. Tátovi jsem se akorát posmívala, že mu věž nepřehrává ty jeho děsný Zeppoše. Jenže pak slečna puberťačka slyšela v Medúze písničku "Dreamer" od Ozzyho Osbournea a zamilovala si ji. Následně zjistila, že ten ďábel Ozzy natočil spoustu ještě mnohem lepší muziky. V hlavě se rozsvítilo, plakát Eminema vystřídal vtipně zlověstný Ozzy a od tý doby to jde se mnou z kopce.


Janis Joplin - Pearl
9. Janis Joplin - Pearl (1971)

Bylo mi asi patnáct a o prázdninách jsem se vydala za známými do Anglie. Zajeli jsme si na výlet do nádherného městečka Glastonbury, kde mimo jiné každý rok probíhá jeden z nejúžasnějších hudebních festivalů. V jedné zapadlé uličce leží zapadlý obchůdek s vinyly. Janis Joplin jsem krátce předtím slyšela v rádiu a naprosto mě uchvátila. V onom obchůdku jsem si proto za pár liber koupila její labutí píseň, album "Pearl". "Amazing woman," řekl mi prodavač a měl pravdu. Normálně tvrdím, že ženský neuměj zpívat, ale vášnivému a nakřáplému hlasu Janis Joplin zkrátka nejde odolat.


The Who - Who's Next
8. The Who - Who's Next (1971)

Často se mi stává, že se mi při poslechu desky vybaví, co jsem dělala ve chvíli, kdy jsem ji poslouchala naposledy. Pokaždé, když si pustím nejúžasnější album "The Who "Who's Next", vrátím se na terasu hotýlku v Maroku, kde jsme s tátou nocovali při našem výletu před čtyřmi lety. Vidím modrobílé domky s orientálními prvky, okolní krásnou krajinu a to všechno podbarvuje hlas muezína. Nejradši mám ale stejně část písničky, kde božský Roger Daltrey zpívá: "I need some water, maybe somebody's daughter…".


Priessnitz - Zero
7. Priessnitz - Zero (2001)

U jesenických léčitelů Priessnitz, kteří pomohli dospět nejednomu z nás, bezesporu platí, že co deska, to klenot. Nejvíce jsem si ale oblíbila právě "Zero", protože je uhlazenější než předchozí alba kapely a přece syrovější než třeba poetické "Potichu". "Zero" má ten zvláštní dar, že ho můžu poslouchat v jakémkoliv rozpoložení. Taky mě fascinuje, že si o Priessnitz pokecám takřka s kýmkoliv napříč posluchačskými zájmy. Ale hlavně, tohle album mi poprvé pustila moje první láska.


Travelling Wilburys - Travelling Wilburys Vol.1
6. Travelling Wilburys - Travelling Wilburys Vol.1 (1988)

Stal se zázrak a já se naučila řídit. A dokonce mě to chytlo natolik, že se ráda občas i obětuju a odvážím opilé kamarády z hospody. Nejradši mám ale delší štreky a k tomu puštěné rádio. Mám asi pět oblíbených desek, které mě nenechají za volantem usnout, a cesta s nimi utíká mnohem líp. Nejlepší jsou ale zaručeně Travelling Wilburys, náhodný projekt Boba Dylana, George Harrisona, Toma Pettyho, Jeffa Lynnea a Roye Orbisona. Radost ze společného hraní, nenucenost a uvolněnost. Chytlavé melodie a to nejlepší, co každý ze zúčastněných může nabídnout. Mlask!


The Raconteurs - Broken Boy Soldier
5. The Raconteurs - Broken Boy Soldier (2006)

Jack White je pro mě největší ikonou moderní hudby, čímž si možná vylepším reputaci u všech nechápavých fanoušků aktuální hudby. Zbožňuju všechny Whiteovy projekty, ale rozhodně nejlepší je první deska The Raconteurs. Dokázala dokonce prolomit můj tvrdohlavý a kritický postoj ke všem kapelám podobného ražení. Můj nezdravý rozum říká, že v šedesátkách by takový dřevní rock'n'roll zahrál kdekdo a s mnohem většíma grádama. Jenže Raconteurs v sobě spojují neodolatenou drzost, nadhled i sentiment zabalené do jednoduchých a syrových kytarových rifů. Nic objevného, ale má to říz. A miluju Jackovo kvílení!


Led Zeppelin - Led Zeppelin IV
4. Led Zeppelin - Led Zeppelin IV. (1971)

Led Zeppelin jsou u nás doma modlou a ovládají život celé naší rodiny. Jejich plakáty zdobí zdi nejen mého pokojíčku, ale i obýváku, ložnice rodičů i tátovy pracovny. Logo jejich nahrávací společnosti Swan Song se nadosmrti uhnízdilo na mojí levé lopatce a zhruba od svých čtrnácti fanaticky skupuji všechno, co s touhle kapelou souvisí. Ale je pro mě těžké určit, kterou jejich desku mám nejraději. Za mým pubertálním přerodem ve slečnu rockerku však stála hlavně překrásná balada "Stairway To Heaven", kterou dodnes považuji za svatou písničku. Zeppoši jsou prostě takoví ufoni. Stejně jako egyptské pyramidy nemohli postavit lidé, je nemožné, aby tak krásnou a nadpozemskou hudbu složila parta zfetovaných a namyšlených (a krásných) rockerů s trvalou.


Pink Floyd - Wish You Were Here
3. Pink Floyd - Wish You Were Here (1975)

Kdybych měla objektivně říct, která deska strávila v mém přehrávači nejvíc času, tak je to určitě floydovská slaďárna "Wish You Were Here". Žádná jinak totiž tolik nepomůže při zlomeném srdéčku, čímž si vzhledem k mému zvrhlému a masochistickému výběru chlapů procházím hodně často. I když obvykle vystupuju jako slečna drsňák, někdy si s tímhle albem ráda zalezu do pokojíku a nechám ukápnout pár slziček. A nejzajímavější na tom všem je, že jsem díky znalosti zrovna téhle desky uhranula jednoho se svých boyfriendů.


Deep Purple - In Rock
2. Deep Purple - In Rock (1970)

Pominu-li floydovskou "Dark Side Of The Moon", tak na Gillanův ječák v mrazivém rockovém kolosu "Child In Time" nic nemá. A to přesto, že mě Deep Purple s Gillanem u mikrofonu jinak zrovna moc nebaví a raději sahám po nejstarších nahrávkách. "In Rock" má ale všechno, je energický, nápaditý, uchvacující a má jeden z nejhezčích obalů. Díky téhle desce jsem pěkně dlouho sváděla nesmyslný vnitřní boj, zda přece jen nejsou ti Purplíci lepší než Zeppoši.


Ten Years After - Space In Time
© facebook interpreta
1. Ten Years After - Space In Time (1971)

Tahle deska Ten Years After s bluesovými kořínky je pro mě prostě magická a nesmírně vesmírně inspirující. Je éterická a plná květin, neučesaná a svobodná. Barevná, provokativní a nestoudná, nevinná a lascivní. Podmanivé melodie tančí bosé v trávě, točí se dokola a sledují třpytivé hvězdy, aniž by předtím spláchly extázi elesdéčkem. Láska ve všech formách, sladká i dovádivá. Zfetovaný mír, rocková meditace na syrovém podnosu a zasněný úsměv na tváři. Tomu se říká absolutní pohoda, nic víc ke štěstí snad člověk nepotřebuje….

Chemická reakce mezi mnou a tímhle nadpozemským dílem proběhla už během prvního poslechu. Patřím k těm roztomilým bláznům, kteří čas od času, no dobře i častěji, sní o tom, jaké by to bylo prožít svoje mládí v sedmdesátkách. A moje bujná fantazie nejlépe pracuje, když ji podpořím touhle květinovou hudební euforií. Schovávám si ji ale samozřejmě jen pro zvláštní chvilky, aby mi její magická síla nevyprchala ve víru nevyléčitelného zevšednění.

NÁZORY
 • ... (Joachim, 06.09.2008 07:46) Reagovat

  no to je teda sakra blbej výběr... teda až na Janis...

  • Re: ... (Přemek, 06.09.2008 10:50) Reagovat

   no to je teda sakra skvělej výběr .... teda až na Janis...(ale to je můj osobní problém, obecně vzato je - no vlastně byla - i ona výborná)

 • uf (Herry, 06.09.2008 11:29) Reagovat

  Dobrej výběr.jen neznalec řekne že je špatnej

 • Na 20 let ... (jožo, 06.09.2008 12:01) Reagovat

  ... smekám ...., super.

 • vyber (danny, 06.09.2008 12:39) Reagovat

  boze to jsou ale desivy fotrovsky vykopavky.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Depeche Mode - Memento Mori 9/10
Recenze: Depeche Mode na desce "Memento Mori" tančí se smrtí Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Cannibal Corpse, Dark Funeral, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.3.2023
Naživo: Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13 Cannibal Corpse a Dark Funeral. Ve své podstatě dnes už klasici dvou pólů metalového extrému, death metalu i black metalu. Není divu, že se po lístcích do původně ohlášeného Paláce Akropolis jen zaprášilo. A tak se přesouvalo do... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 21:55 v sekci Naživo
0
Pet Shop Boys - Living In The Past 8/10
Audio: Pet Shop Boys v dojemném songu "Living In The Past" reflektují současnost srovnáním se stalinistickým Ruskem Dvojice Pet Shop Boys má na letošek v plánu pokračování turné "Dreamworld", které se loni zastavilo i v Praze. Děje se toho kolem ní ale daleko víc. Kromě chystaného vydání ročenky "Annually" pánové potvrdili, že začínají... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 13:27 v sekci Audio / Video | Audio
0
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
Lukáš Oravec Orchestra - The Sun 8/10
Recenze: Lukáš Oravec Orchestra řádí na "The Sun" v rytmu prosluněné bigbandové latiny Slunce, modrá obloha, mojito pod slunečníkem, letní pohodička. Pěkné snění v čase, kdy je zima nejošklivější. A skvělou kulisou pro tyto představy je muzika. Big band Lukáš Oravec Orchestra si tak nemohl najít lepší termín... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 08:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Steve Vai: "V devadesátkách jsem natočil společnou desku s Ozzym Osbournem" (26.02.2023 17:01)
- Queen Relived by Queenie rozezní pražskou O2 arenu v květnu hned dva večery po sobě. Kapela přidává druhé vystoupení, které nahradí zrušený koncert Ozzyho Osbourna (20.02.2023 17:19)
- Další polínko pod kotel sporu mezi členy Pink Floyd. Manželka Davida Gilmoura nazvala Rogera Waterse "antisemitou" a "misogynem" (08.02.2023 15:41)
- Beyoncé ani napočtvrté Grammy za album roku nevyhrála, připsala si však historický rekord (06.02.2023 22:21)
- Led Zeppelin Symphonic zahraje v Praze a Brně hity legendární kapely v doprovodu orchestru (02.02.2023 20:59)
- No More Tours. Ozzy Osbourne ruší plánovanou šňůru, zdravotní problémy zvítězily (01.02.2023 10:04)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (10-1) (27.01.2023 20:30)
- Detaily výroční edice "Dark Side of the Moon" od Pink Floyd jsou venku. Fanoušci se mají na co těšit (23.01.2023 08:31)
- Padesáté výročí "Dark Side of the Moon" Pink Floyd připomene výpravná kniha (12.01.2023 16:53)
- Zdraví Ozzyho Osbourna se horší. Není jisté, jestli zvládne plánované turné (14.12.2022 20:18)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Lady Gaga Adele Coldplay Kryštof Rihanna Lucie Vondráčková Ewa Farna AC/DC Viktor Sheen Sia Miley Cyrus BTS The Weeknd Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu