Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Co poslouchá musicserver speciál - Luboš Kreč

Co poslouchá musicserver speciál - Luboš Kreč

Vydáno: 02.08.2008 05:00 v sekci Publicistika - Luboš Kreč

Od srpna má musicserver nového šéfredaktora - Luboše Kreče. Moc velká změna to ale není, neb se jako editor a zástupce Honzy Baluška na chodu webu hodně podílel už nyní. Na rozdíl od svého předchůdce to ale není ultrapopař, nýbrž ultrarocker. Jak dokládá přehled jeho nejoblíbenějších desek.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Seriál Co poslouchá musicserver si dal přes léto na čas oddech, to ale neznamená, že byste přišli o pravidelné články s oblíbenými deskami našich redaktorů. Ti se rozhodli zapátrat v paměti, probrat sbírky a sepsat vždy svých deset nejoblíbenějších nahrávek. Nemusí se jednat o to nejlepší, co v životě slyšeli, jde hlavně o alba, která je v průběhu života nejvíce zasáhla a ovlivnila. Po Honzovi Baluškovi, Danu Hájkovi, Michalu Kochovi, Karlu Veselém a Honzu Průšovi vám teď do své kuchyně nechá nahlédnout Luboš Kreč.

Nebudu zdržovat vysvětlováním, jak těžké je vybrat osobní Top 10. Je to samo sebou. Volil jsem hodně podle intuice - v podstatě každá nahrávka, kterou jsem do přehledu zařadil, má pro mě specifickou osobní hodnotu, váže se k ní nějaká událost apod. Co je všem těm deskám také vlastní, až na dvě výjimky, že to jsou výsostně rockové kousky. Kytary byly totiž vždycky moje. Jednu věc je ale třeba uvést - nejde ani tak o výběr toho, co nejraději poslouchám, jako spíše o výběr toho, co mě v hudebním životě nejvíc ovlivnilo a na co si nejsilněji pamatuji.


ELO - Greatest Hits
10. Electric Light Orchestra - ELO's Greatest Hits (1979)

Spolu s Ivem Jahelkou můj nejranější hudební zážitek - aspoň co si teda pamatuju. Mohlo mně být šest, možná sedm, zkrátka druhá polovina osmdesátých let, a táta přivezl ze Švýcarska kazetu s výběrovkou ELO, jeho v mládí oblíbené party. Za komanče byla taková páska klenot. Neměl jsem tušení, kdo ti ELO jsou, ale každý večer jsem u nich usínal. Pouštěl jsem si je v pokojíku místo pohádky, znal je nazpaměť, den co den, snad několik let. Hádám, že tak od revoluce jsem kompilaci neslyšel, opustil jsem staré známé pro nové. Furt si ale pamatuju popík, který suverénně převyšoval všechno, co se dalo tehdy slyšet v rádiu. Nebo mně to aspoň přišlo.


Kotiteollisuus - 7
9. Kotiteollisuus - 7 (2005)

Seznámení s finskou metalovou klasikou proběhlo podivně: na jejich vystoupení na jakémsi festivalu u finsko-ruských hranic mě vzal chlapík, u nějž jsem trávil před pár lety víkend coby účastník novinářské stáže v zemi tisíce jezer. On mluvil anglicky špatně, já finsky vůbec. Nerozuměl jsem pořádně ani svému hostiteli, natož zpěvákovi Jouni Hynynenovi. Ale Kotiteollisuus mě přesto dostali, byl to nářez, strašná spousta energie, nakonec jsem se smál jejich vtipům, ač jsem neměl tušení, z čeho si dělají legraci. Takoví ironičtí drsňáci, kteří ve své hudbě kříží vlivy Metalliky a ZZ Top s atmosférou Queens Of The Stone Age. Ježto celý pobyt ve Finsku měl nemalý vliv na můj život, nejvýraznější tamní hudební zážitek nemůže v tomto výběru chybět.


Nirvana - Bleach
8. Nirvana - Bleach (1989)

Smrt Kurta Cobaina mě nechala v dubnu 1994 zcela chladným, neb jsem jej pořádně ani neznal - jak už to bývá, právě jeho sebevražda přitáhla mou pozornost. A první, co se mi v kladenské půjčovně dostalo do ruky, byl debut Nirvany "Bleach". Nahrávka na mě zapůsobila víc než legendární "Nevermind", poslední "In Utero" se mi v podstatě nelíbilo. Bělidlo, což je český překlad názvu desky (no, u nás by to bylo spíš savo, hádám), je přímočaré, syrové, naznačuje potenciál kapely a obsahuje singl "About A Girl", který se proslavil po vystoupení skupiny v pořadu "MTV Unplugged". Je to prostě nářez.


Saybia - The Second You Sleep
7. Saybia - The Second You Sleep (2002)

Na melancholii jsem nikdy moc nebyl, ale "The Second You Sleep" se mi dostalo pod kůži, aniž bych ji dodnes úplně vyškrábal. Vlastně ani nevím, jak se to stalo, druhá deska dánských popařů Saybia (MySpace.com) obsahuje nejeden kýčovitý okamžik, místy si možná až moc půjčuje od Coldplay; ale znáte to, někdy si holt nepomůžete. Když se mi na čas ztratila z dosahu, neb skončila u kámošky daleko od českých hranic, hooooodně jsem se na ni těšil. Paradoxní přitom je, že jsem si, asi z vlastní lenosti a zapomnětlivosti, nesehnal žádnou další desku skandinávských zadumanců. Snad to teď napravím, je to téměř přesně rok, co jim vyšla čtvrtá řadovka "Eyes On The Highway".


Marilyn Manson - Smells Like Children
6. Marilyn Manson - Smells Like Children (1995)

Jestli se nepletu, tohle bylo první CD, které jsem si kdy koupil. A také podle toho dnes vypadá: je poškrábané, obal potrhaný, krabička prasklá; zkrátka je opoužívané. Dodnes považuju "Smells Like Children" za nejlepší kus od Marilyn Mansona (MySpace.com), byť je to vlastně remixová placka se spoustou chyb (předcházel jí jen debut "Portrait Of An American Family"). Kromě výtečného coveru "Sweet Dreams (Are Made Of This)" Eurythmics tady Brian Hugh Warner ukazuje všechny své zvrácené choutky, z muziky kape jeho láska k drogám, sexu, bizarnostem, agresi. O tři roky později následoval "Antichrist Superstar", album, které udělalo z projektu Marilyn Manson slavnou kapelu, ale na kotouč s jasně barevným bookletem nejde zapomenout. Kdo chce vědět, co dělal Manson ještě předtím, než se stal karikaturou sebe sama a de facto konvenčním rockerem, nechť si pustí "Smells Like Children".


Nine Inch Nails - Further Down The Spiral
5. Nine Inch Nails - Further Down The Spiral (1995)

Trent Reznor, který pomohl na vrchol i Mansonovi, mimo jiné mu produkoval výše zmíněnou kolekci, mě uhranul ještě předtím, než jsem se seznámil s jeho hudbou. Na základce mě fascinovali o pár let starší spolužáci, kteří oděni v černém nosili trička s tajuplným nápisem NIN (MySpace.com). Kdesi jsem se pak dostal k digipacku "Further Down The Spiral", remixové desce předchozího opusu "The Downward Spiral". Pro mě ale už budou navždy hřebíky spojeny s brutální, přitom téměř taneční "Heresy" či zběsilou vypalovačkou "Eraser", k tomu sofistikovaný industriál "Piggy" a podmanivá live verze "Hurt".


Korn - Korn
4. Korn - Korn (1994)

Byly doby, kdy jsem říkal, že Korn budou navždy mou nejoblíbenější kapelou. Inu, něco se změnilo, už jí nejsou, ale jejich debutová nahrávka je pro mě pořádně absolutní top záležitostí. Přitom celou jsem ji pořádně slyšel až někdy v roce 1996, do té doby jsem točil její neúplnou a nekvalitní kopii ve walkmanu. "Blind" a "Ball Tongue" jsou jedny z nejlepších metalových písní, co znám. Když člověk pováží, jaký mix Korn namíchali ještě v první polovině 90. let a jak předběhli dobu, resp. ovlivnili zástupy dalších rockerů, nelze se vyhnout označení zatraceně hustá klasika.


Faith No More - Angel Dust
3. Faith No More - Angel Dust (1992)

Těžko říct, jestli je lepší "Angel Dust" nebo "King For A Day", ale já se rozhodl pro starší desku. Dostala se mi do ruky dřív a při vzpomínce na Faith No More si ji vybavím jako první. Těžké riffy prokládané elektronickými, skoro experimentálními plochami, důkladní hra se styly, melodiemi a zvuky. Mike Patton se na albu ukázal jako vskutku fenomenální vokalista. Ideální způsob konzumace je začít s "The Real Thing" - první kus, na němž se Patton u Faith No More ukázal -, pokračovat "Angel Dust" a jízdu zakončit s "King For A Day". Rozlučkovému "Album Of The Year" už netřeba věnovat příliš pozornosti, ač slušné CD, v kontextu tvorby FNM slabota.


Pearl Jam - Ten
2. Pearl Jam - Ten (1991)

Asi nenajdete moc slavnějších kapel devadesátých let, než byli Pearl Jam (MySpace.com). Ačkoli vždycky stáli trochu v pozadí za Nirvanou, ale naopak před až příliš temnou Alice In Chains. Ze slavné seattleské líhně byli asi nejpřístupnější. A také nejlepší na skákání při koncertech - "Even Flow", "Alive", "Jeremy", "Porch" a dalo by se pokračovat i vypalovačkami z následné nahrávky "Vs". Kolem roku 1996 jsem trpěl závislostí na Pearl Jam, jejich čtyři desky jsem točil v jednom kuse ve walkmanu a nebýt této mé obsese, asi bych se neseznámil s mou nynější ženou. Ze všeho, co kdy Pearl Jam natočili, ale "Ten" vždycky čněl. Taková ta první láska, byť "Vs" je vlastně asi lepší album.


Guns N' Roses - Use Your Illusion II.
1. Guns N' Roses - Use Your Illusion I/II (1991)

Honza Balušek dvojdesku Guns N' Roses zařadil do svého výběru také, ostatně jsme si o nich spolu nejednou povídali a stejně jsme se oba těšili na předloňský koncert kapely v Praze. Byli to Guns N' Roses, kdo mě přivedl k tvrdému rocku. Pamatuju se, jak jsem u o nějakých deset let staršího bratrance našel zkraje 90. let kazetu s modrou barokní postavou na obalu. Ze zvědavosti jsem si to pustil a během pár minut věděl, že to je ONO. "Ten jejich zpěvák je magor. Prej ani nejí, na den mu stačí flaška Jacka Danielse a pár gramů koksu," konstatoval bratránek, čímž můj zájem jen posílil. Moc jsem s ním chtěl jet na Strahov, kde s sebou Axl se Slashem měli Soundgarden a Faith No More (jež jsem tehdy neznal). Ale máma byla proti...

Nedokážu se rozhodnout, kterou z těch dvou nahrávek mám radši. Někdy to je jednička, jindy dvojka. Na jedné mě fascinuje hymnická "Civil War" a lépe textově vybavená "Don't Cry", na druhé bombastická, desetiminutová "Coma" nebo dryáčnická "Back Off Bitch". Kvůli Gánům jsem se nejen zamiloval do ostrých kytar, ale také se začal pilně učit anglicky - to abych si mohl překládat jejich texty a po večerech hopsat po posteli s koštětem v ruce a imitovat divoké Axlovy kreace. Dneska už sice nábytek kvůli "You Could Be Mine" neničím, ale "Use Your Illusion" mě fascinuje pořád. Když jsem zvažoval, co zahrnu do tohoto výběru, o jedničce jsem jako jediné nemusel přemýšlet ani minutu, bylo to jasné hned.

Co se do desítky nevešlo

Rage Against The Machine - Evil Empire, Tool - Aenima, Alice In Chains - Dirt, Sepultura - Roots, Red Hot Chili Peppers - One Hot Minute, Metallica - Load, U2 - Pop, Disturbed - Sickness, Slipknot - Iowa, Soulfly - Primitive, Paradise Lost - One Second, System Of A Down - Toxicity, Ozzy Osbourne - Ozzmosis, Krucipüsk - Druide!, H-Blockx - Fly Eyes, Hatebreed - Preserverance, Everlast - Whitey Ford Sings The Blues, Beastie Boys - Ill Communication, Clawfinger - Deaf Dumb Blind a mnoho a mnoho dalších...


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Tleskám,tleskám! (Honza, 02.08.2008 09:37) Reagovat

  Vynikající seznam! na Gánech na Strahově jsem byl s tátou a bratránkem, byla to jízda, pamatuju si z toho koncertu víc Soundgarden, než FNM. Tentýž rok v listopadu FNM a L7 ve sportovce a byla z toho láska! Angel dust se mi po 16ti letech neoposlouchalo. Use your Illusion je skvělé album, pamatuju si ten Terminátoří klip. No a KoRn? první deska mě úplně smetla!

 • ten (zbyna, 02.08.2008 10:40) Reagovat

  Člověče, vkus máš podobný jako já, ale že by VS bylo lepší jak Ten? Možná víc přístupnější pro masy, ale TEN je TEN!!!

  • Re: ten (morrissey, 02.08.2008 11:14) Reagovat

   přesně tak, ten je to nej od pearl jam!!

  • Re: ten (tschrky, 02.08.2008 12:41) Reagovat

   Taky souhlasím s tím, že Ten je lepší než Vs. Je to nářez od začátku do konce. Spolu s Nevermind a Badmotorfinger patří mezi grungeové klasiky ;-)

 • .. (tele, 02.08.2008 11:31) Reagovat

  no v lecčems je to taky přesně můj vkus, takže thumbs up..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Offspring, BVV, Brno, 21.8.2019
Naživo: The Offspring přivezli do Brna nostalgii Legendární neopunkeři The Offspring v Brně odehráli sympatický, i když poměrně krátký set. Pokladnice hitů, vděčné publikum různých věkových, žánrových i sociálních skupin a v čele stále charismatický, i když už... čtěte zde
Vydáno: 22.08.2019 18:11 v sekci Naživo
1
The Prodigy hlásí návrat do studia
The Prodigy hlásí návrat do studia Začátkem března paralyzovala celý hudební svět zpráva o smrti frontmana The Prodigy Keitha Flinta. Jeho spoluhráč Liam Howlett tehdy na svém instagramovém profilu deklaroval, že zpěvák si vzal život, avšak informace, kterou zveřejnil... čtěte zde
Vydáno: 22.08.2019 11:44 v sekci Novinky
8
Billie Eilish, O2 arena, Praha, 20.8.2019
Naživo: Vřískot v O2 areně: Minimalistická Billie Eilish zhypnotizovala davy teenagerů Svět nejopěvovanější teenagerky současnosti Billie Eilish je temný a úzkostný. A podobný byl i její pražský koncert, který se odehrál ve vyprodané O2 areně, i když se původně měl konat ve Foru Karlín. Fanoušci ale lístky... čtěte zde
Vydáno: 21.08.2019 09:56 v sekci Naživo
29
Pohled do českých hitparád - 32. týden 2019
Ed Sheeran a Justin Bieber s "I Don't Care" opanují český éter, Viktor Sheen se vrací na jedničku v albech Ed Sheeran sice prvenství v albové hitparádě po třech týdnech přepustil Viktorovi Sheenovi, urval ale zlato v singlovém žebříčku. Nejhranější písní v českém éteru se stal jeho duet s Justinem Bieberem "I Don't Care". Na novinky... čtěte zde
Vydáno: 20.08.2019 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
1
Nové desky 33-34/2019 - od Slipknot přes The Regrettes po Lionela Richieho
Nové desky 33-34/2019 - od Slipknot přes The Regrettes po Lionela Richieho Před tím, než se opět otevřou stavidla přívalu hudebních novinek velkých hvězd, se nám s novými alby představí Slipknot, stále populárnější The Regrettes, irský objev The Murder Capital, dívčí industriální duo Bones UK či... čtěte zde
Vydáno: 20.08.2019 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Korn přitvrzují: "Cold" je pořádně hrubou náloží (03.08.2019 17:16)
- Video: Korn ohlašují novou desku znepokojivým videem "You'll Never Find Me" (26.06.2019 18:39)
- Po 10 letech vyšla společná deska Nine Inch Nails a Timbalanda "Strobe Light" (01.04.2019 16:38)
- Marilyn Manson dokončuje album se Shooterem Jenningsem (18.03.2019 19:45)
- Slavný nemocniční plášť Kurta Cobaina jde do aukce. Máte-li zbytečných milion korun, může být váš (08.03.2019 08:23)
- Record Store Day se blíží, rarity chystají Queen i Foo Fighters (01.03.2019 14:23)
- Komentované diskografie: Marilyn Manson - Vzestupy a pády Antikrista (07.01.2019 17:30)
- Video: Nine Inch Nails nám klipem pro živou verzi "Ahead Of Ourselves" chtějí přivodit nevolnost (25.10.2018 14:18)
- Recenze: Slash albem "Living The Dream" vzkazuje jediné: Dobrý hard rock ještě žije (30.09.2018 09:50)
- Marilyn Manson opět zkolaboval během koncertu a po pěti písních odešel (20.08.2018 21:27)

ALBUM TÝDNE 33/2019

Charlie Cunningham
Permanent Way

V soukromí je tento týpek spíše tichý a plachý, na koncertech však v plné míře předvádí své emoce z příběhů, které ve svých skladbách vypráví. Jeho druhé album "Permanent Way" je nečekaně velký grower, který má ten dar vás zcela pohltit. S každým poslechem Cunninghamovi čím dál více věříte vše, co do něj vložil.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 24.08.
JMSN (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 27.08.
Hozier (IRL) (Forum Karlín, Praha)
Út 03.09.
Helmet (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 04.09.
Ariana Grande (USA) (O2 Arena, Praha)
Čt 05.09.
Zebrahead (USA) (MeetFactory, Praha)
Čt 05.09.
Courtney Barnett (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 09.09.
Cassia (UK) (Cross Club, Praha)
Út 10.09.
Sean Koch (RSA) (Café V lese, Praha)
Út 17.09.
Michael Bublé (CAN) (O2 Arena, Praha)
Út 17.09.
Pierce Brothers (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Kryštof The Cure Coldplay Rihanna Beyoncé Sia Adele Madonna Ewa Farna Ghost AC/DC Ed Sheeran Rammstein Linkin Park Metallica Britney Spears Avicii Kylie Minogue Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver