Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Agrese i citlivost čili Metallica a její alba

Agrese i citlivost čili Metallica a její alba

Vydáno: 03.07.2008 05:00 v sekci Komentované diskografie - Zuzana Macháčková

Kolem Metalliky je opět živo - vyrazila na turné, počtvrté se představila pražskému publiku, dokončila novou desku, jejíž vydání je plánováno na září. Devátá studiovka "Death Magnetic" má prý být úplně jiná než předchozí "St.Anger". Pojďme se proto podívat, jaká vlastně dosavadní alba skupiny byla.

SDÍLET:    
Metallica
© metallica.com
Po rozporuplné desce "St.Anger", která na sebe i přes ne zcela nadšené přijetí strhla nezanedbatelnou pozornost, je nové studiové album Metalliky, si legendárním albem "Master Of Puppets" vybudovala pozici jedné z nejzásadnějších heavymetalových formací. Loutkař se stal modlou nejen milionů fanoušků, ale také hudebním východiskem pro nespočet současných nu-metalových a jiných heavy kapel. Díky slavné baladě "Nothing Else Matters" se další milník v albové historii Metalliky, a to Černé Album, ocitl i v přehrávačích holek intošského vzhledu, které odjížděly ranním autobusem s taškou plnou učebnic a poctivě vypracovaných úkolů. Počet příznivců neklesl ani po jejím tvrdém zátahu na Napster. Energické, úderné bicí a riffy, nekončící kytarová sóla, nekompromisnost, agrese i sensitivita, akustické písně, symfonický orchestr i violoncellové coververze finské Apocalyptiky - tím vším si prošla Metallica po hudební stránce. Pokud jde o tu osobní, mediální útoky naštvaného Davea Mustaina, smrt Cliffa Burtona, alkoholismus Jamese Hetfielda, který si odnesl z nevydařené pyrotechnické show k písni "Fade To Black" během turné s Guns N' Roses popáleniny druhého a třetího stupně - to vše připravilo kapele nejednu horkou chvilku. Pojďme se vydat po stopách jejich hudebního vývoje.


Metallica - Kill Em All
Kill 'Em All (1983)
Debutové album Metalliky je cítit zaplivaným sklepem, do kterého zatéká voda, a dvěma nejdůležitějšími proudy tehdejší metalové scény. Hetfield, Ulrich, Mustaine a basák Cliff Burton, který brzy nahradil Rona McGovneyho, šli ve stopách svých vzorů Motörhead, Iron Maiden, Venom nebo Diamond Head. Nová vlna britského heavymetalu ovlivnila jejich první album stejně jako thrashová smršť a přístup harcoreových pankáčů. "Kill 'Em All" zní tvrdě, nekompromisně a najdou se na něm dodnes ceněné kusy jako sedmiminutová palba "The Four Horsemen", sólová exhibice Cliffa Burtona "(Anesthesia) Pulling Teeth" nebo úderná "Seek & Destroy". Dave Mustaine se podílel na čtyřech písních, než byl z kapely vyhozen kvůli alkoholismu. Metallica nepřistoupila na Mustainovu žádost neumístit jeho skladby na desku a tak se, kromě prohloubení vzájemného nepřátelství, skladba "The Four Horsemen" objevila na albu Metalliky se změněným textem a kytarovým sólem nově nastoupivšího Kirka Hammetta a také s původním textem a v rychlejší verzi na debutu Megadeth pod názvem "The Mechanix". Metallica chtěla album pojmenovat "Metal Up Your Ass" a na obálku umístit záchodovou mísu, ze které vylézá ruka svírající dýku - což se pochopitelně nezamlouvalo nahrávací společnosti. Deska zní dřevně a spíše jako předzvěst ještě větší bouře.

Hodnocení: 7/10


Metallica - Ride The Lightning
Ride The Lightning (1984)
Na druhém albu Metallica vyzrála rychlostí blesku, pořád je slyšet thrashový zvuk, ale objevuje se propracovaná epika, hlubší texty (na rozdíl od alkoholem nasáklých oslav rychlosti, metalu, chlastu a sexu na prvním albu). Tento posun nejlépe ilustruje "Fade To Black". Lars Ulrich a James Hetfield byli v době vzniku skladby posedlí smrtí, navíc někdo ukradl kapele celé vybavení včetně vzácného zesilovače, který Jamesovi věnovala matka krátce před smrtí. "Ride The Lightning" začíná nezvykle poklidným akustickým intrem ve skladbě "Fight Fire With Fire", aby po pár sekundách mohla začít drtit ještě víc než kdykoli předtím. Na desce je však jiná skladba, která musí otřást i heavy metalem naprosto netknutým posluchačem - "For Whom The Bell Tolls". Nejen mezi fanoušky je tato kompozice považována za jeden z největších opusů celé tvorby Metalliky. Album uzavírá instrumentální "The Call Of Ktulu" inspirovaná Lovecraftovou knihou. Podílel se na ní i Dave Mustaine, ale jeho původní verze se jmenovala "When Hell Freezes Over".

Hodnocení: 8/10


Metallica - Master Of Puppets
Master Of Puppets (1986)
V tehdejší době nejtvrdší album Metalliky se stalo okamžitě od svého vydání biblí heavymetalových nadšenců i obyčejných kluků ze střední školy, kteří potřebovali uniknout každodenní realitě. Po vydání následující desky "...And Justice For All", se kterou začal narůstat komerční úspěch kapely, popularita "Master Of Puppets" ještě stoupla a dodnes se ho prodalo kolem šesti milionů kopií. Album je považováno za nejvlivnější heavymetalovou desku všech dob. Byla to zároveň poslední nahrávka, které se účastnil basák Cliff Burton. O šest měsíců později zahynul při autobusové nehodě v Švédsku, kde byla Metallica na turné. Ostatní členové kapely vyvázli bez větších šrámů. Osm skladeb, které nejdou pod pět minut a přitom ani v jedné se neopakuje stejná formule, změnilo životy mnoha pozdějším členů významných metalových kapel. Pro fanoušky, kteří objevili Metalliku už v jejích začátcích, je "Master Of Puppets" nepřekonatelným vrcholem celé tvorby.

Hodnocení: 10/10


Metallica - ...And Justice For All
...And Justice For All (1988)
Názory na čtvrté studiové album se rozcházejí, přesto se ho prodalo ještě o dva miliony kusů více než "Master Of Puppets". Místo Cliffa Burtona je tu Jason Newsted, který však na albu nedostal příležitost stát se plnohodnotným členem kapely. Jestli budete něco na desce stěží hledat, je to baskytara. Metallica ustoupila od zatvrzelého pravidla nevydávat žádné videoklipy k singlům a na MTV se objevil snímek k protiválečné skladbě "One". Celé album je textově zaměřené na politická a sociální témata. Pro některé fanoušky ta pravá a jediná Metallica skončila s albem "Master Of Puppets" a smrtí Cliffa Burtona. Většina kritiků a publika Metalliky však hodnotí "...And Justice For All" jako další kvalitní zářez v diskografii, jenž nepostrádá svižné tepající skladby jako "Blackened", dramatickou "Eye Of The Beholder" i baladickou"One", která se v druhé polovině transformuje v drtivý manifest. Tak jako na všech předchozích albech i na tomto se objevuje jedna instrumentální skladba "To Live Is To Die" - její součástí je mluvený text, který recituje úryvek básně napsané Cliffem Burtonem.

Hodnocení z dnešního pohledu: 8/10

Výběry, živáky, reedice, rarity

První dvě desky "Kill 'Em All" a "Ride The Lightning" vyšly po svém originálním uvedení na trh v reedici Elektra Records. "Kill 'Em All" obsahovala v reedici dvě skladby navíc - coververze "Am I Evil?" od Diamond Head a "Blitzkrieg" od stejnojmenné kapely. Tyto písně vyšly samostatně na EP "Garage Days Revisited" z roku 1984. V roce 1998 vyšla kompilace "Garage Inc.", kde byly znovu vydány EP "Garage Days Revisited" a "The 5.98 E.P.: Garage Days Re-Revisited" (5 skladeb, 1987), b-strany z let 1988-1991 a předělávky Motörhead. V roce 1993 vyšlo živé album "Live Shit: Binge & Purge", které obsahovalo tři CD a původně tři videokazety, v reedici nahrazené dvěma DVD. Audio záznam je z koncertu v Mexico City a videozáznam z koncertů v San Diegu a Seattlu. Další živá nahrávka je "S&M" z roku 1999 a Metallica se na ní spojila se sanfranciským symfonickým orchestrem a skladatelem Michaelem Kamenem, který koncert dirigoval. Metallica s orchestrem byla nafilmována a vyšla i na VHS a DVD. Loni se na pultech obchodů objevilo také DVD "The Videos 1989-2004" - jak název napovídá, je to sbírka všech videoklipů kapely.

Metallica - Black Album
Metallica (The Black Album) (1991)
S Černým albem nabrala Metallica směr, kterým se úplně odklonila od trashových kořenů, stala se jednou z komerčně nejúspěšnějších rockových kapel planety a navždy se zapsala do hudební historie. Některé fanoušky sice zklamala, ale s prodejem dvaadvaceti milionů desek získala zástupy nových. K pětici skladeb vybraných pro singl ("Enter Sandman", "Nothing Else Matters", "Wherever I May Roam", "Sad But True" a "The Unforgiven") byly natočeny videoklipy. Album sype jednu pecku za druhou, ať už je to "Of Wolf And Man" nebo "The God That Failed" - text této skladby pojednává o Hetfieldově matce, která zemřela na rakovinu a odmítala léčení, protože byla členkou hnutí Křesťanská věda. Album produkoval Bob Rock, kterého kapela oslovila po poslechu alba Mötley Crüe "Dr.Feelgood". Atmosféra během spolupráce s Bobem Rockem byla napjatá a Metallica přísahala, že s ním už nikdy album nahrávat nebude. Přesto se Bob Rock podílel na všech následujících deskách kapely až po "St.Anger". Obrys hada, který je umístěn v pravém dolním rohu obalu pochází z historické americké vlajky, již navrhl Christopher Gadsden. Na vlajce byl také nápis "Don't Tread On Me!" (Nešlapejte po mě!) a Metallica dala podle tohoto motta název jedné ze skladeb na desce.

Hodnocení: 9/10


Metallica - Load
Load (1996)
Šesté studiové album pokračuje ve stylu a tempu udaném Černým albem a je na něm několik standardně kvalitních skladeb a pár výjimečných písní. Deska obsahuje čtrnáct tracků a je nezvykle dlouhá. James Hetfield se přiklání k osobním textům a znovu se vrací ke vztahu se svojí matkou v písni "Mama Said" - tato balada spolu s "Hero Of The Day" představují klenoty alba. Velmi zvláštní byla výroba obalu "Load" i následujícího "Reload". Kapela si k vytvoření bookletu pozvala amerického fotografa Andrese Serrana, který vyfotil výjev složený z vlastního spermatu a kravské krve umístěných mezi plexisklo. Deska se původně měla jmenovat "Blood And Semen III" stejně jako jedna ze tří Serranových fotografických kompozic.

Hodnocení: 8/10


Metallica - ReLoad
ReLoad (1997)
"ReLoad" je přímým pokračováním "Load", bohužel už na něm je příliš cítit, že kapele dochází invence. Album nepřináší nic nového kromě působivé skladby "The Memory Remains" s vokály Marianne Faithfull a experimentu s houslemi v "Low Man's Lyrics". Na obhajobu alba se však dá napsat, že baladické skladby Metallice stále sluší. Obálka je opět dílem Andrese Serrana - tentokrát použil vlastní moč a kravskou krev.

Hodnocení: 7/10


Metallica - St.Anger
St. Anger (2003)
O této desce toho bylo hodně napsáno. Nejnázornější vyprávění o jejím vzniku najdete v dokumentu "Some Kind Of Monster". "St.Anger" byl těžký porod - kapela se po méně úspěšném přijetí posledních dvou desek rozhodla obrátit směr o sto osmdesát stupňů a přijít s něčím úplně jiným. Okolnosti, které zkomplikovaly vznik desky, asi nemusím připomínat - James Hetfield během nahrávání absolvoval odvykací kúru v protialkoholické léčebně a v rámci terapie nemohl pracovat tak dlouho, jak by si kapela přála, což ostatní členy dost iritovalo. Celého procesu se účastnil terapeut, který měl pomoci napravit vztahy v kapele, ale Metallica ho nakonec vypoklonkovala. Baskytarista Jason Newsted odešel a nebyl to odchod zcela dobrovolný. James Hetfield mu zakázal boční projekty, které označil jako nevěru v manželství. Baskytarové party na desce zajistil producent Bob Rock. Nástupcem Newsteda se stal Robert Trujillo ze Suicidal Tendencies a kapely Ozzyho Osbournea, během nahrávání "St.Anger" však ještě nebyl stálým členem. Pokud jde o výsledek usilovné práce, "St.Anger" působí rozporuplně. Žádné balady, žádná kytarová sóla, jen brutální kytara, bicí a místy až maniakální řev. Na začátku rozpoznáte známé věci "Frantic" a "St.Anger" a pak už se album veze na monotónní agresivní vlně. Někdo uvítal návrat k tvrdosti, ale řada fanoušků i kritiků zůstala rozčarována.

Hodnocení: 6/10

Death Magnetic

otazník
Deváté studiové album Metalliky podle dosavadních informací vyjde v září a má se podstatně lišit od předchozí nahrávky "St.Anger". Kapela si pro něj vybrala producenta Ricka Rubina. Lars Ulrich potvrdil, že album bude obsahovat deset skladeb, z nichž dvě budou mít přes osm minut. Zástupci britského hudebního tisku již slyšeli z "Death Magnetic" šest ukázek a přirovnali zvuk nové Metalliky ke Slayer, Thin Lizzy, Led Zeppelin a dokonce Rage Against The Machine. Bubeník Matt Sorum z Velvet Revolver slyšel ukázky, které mu pouštěl Lars Ulrich, a to, co slyšel, okomentoval jako neuvěřitelně rychlou smršť. Na nové desce mají být rychlé i pomalejší melodické songy, pilotní singl má údajně připomínat první komerční hit kapely "One" nebo ještě starší polobaladickou "Fade To Black". Všechny texty písní napsal James Hetfield. Pokud chcete zůstat podrobně informováni až do doby vydání alba, sledujte speciální stránku vytvořenou pro "Death Magnetic" www.missionmetallica.com.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Low man (Hanyz, 03.07.2008 08:38) Reagovat

  Nevim kdo to psal,ale některy žvasty jsou hodně usměvne,až serouci:-D v Low man's lyric nejsou žádné housle ale flažinet nebo jak te hovadině říká...

  • Re: Low man (tele, 03.07.2008 09:43) Reagovat

   Né, té hovadině se říká housle.. Je tam použitý ještě nástroj kterému se říká niněra, ale pochybuju že si tím myslel flašinet..

   • Re: Low man (Hanyzzz, 02.09.2008 11:26) Reagovat

    No nevim jak se to jmenuje ale housle to teda nejsou...

 • Divné hodnocení... (tschrky, 04.07.2008 13:27) Reagovat

  Garage je za 10/10, Ride The Lightning za 9/10, ...And Justice For All rovněž za 9/10, Load je pouze za 5/10, Reload za 6/10 a St. Anger za 7/10!!! Autor se strefil pouze u Mastera (překvapivě) a u Black Alba (velice překvapivě).

  • Re: Divné hodnocení... (tschrky, 04.07.2008 13:28) Reagovat

   Sorry za překlep...Garage není za 10/10, pouze za 8/10 :-) Měl jsem na mysli Kill 'em All.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Deset očekávaných českých desek roku 2019
Top 10: Deset očekávaných českých desek roku 2019 Poté, co se po letech hibernace vracejí Gaia Mesiah, Post-It, Khoiba či Southpaw, slibují vydat novou desku také Lenny, Mirai nebo Pokáč. Ti všichni by rádi navázali na úspěchy debutů, Chinaski s novou sestavou, O5 a Radeček a PSH... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2019 11:00 v sekci Publicistika | Top 10
13
Gaia Mesiah, Lucerna Music Bar, Praha, 19.2.2019
Naživo: Gaia Mesiah otevírá novou etapu, energií nabitá funguje i naživo přímo excelentně Gaia Mesiah je momentálně na klubovém turné, na kterém křížem krážem republikou prezentuje svoji novinku "Excellent Mistake". Na první pražské zastávce ji pokřtili producent Amák a ředitelka vydavatelství Warner Music Marcela... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 17:00 v sekci Naživo
1
Tommy Cash, Bílej kluk, Roxy, Praha, 19.2.2019
Naživo: "Tomáš Peníze!" skandovali fanoušci na koncertu Tommyho Cashe Tommy Cash jako hrdý představitel post-soviet rapu si nás musel vážně oblíbit. Před rokem vystupoval v MeetFactory, v létě se mihl na Aerodrome festivalu a teď se vrátil do Prahy s novou deskou "¥€$". Role předskokana se ujal Bílej... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 11:25 v sekci Naživo
1
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii Příznivce CD nosičů čeká tento týden pestrá nadílka: Dlouho očekávaná novinka Avril Lavigne, promyšlená deska India.Arie a taky další sága metalové opery Avantasia, za kterou nestojí nikdo jiný, než Tobias Sammet. Z tuzemských... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 21:32 v sekci Novinky | Nové desky
8
Pohled do českých hitparád - 7. týden 2019
Královna je mrtvá, ať žije královna. Queen se museli v albovém žebříčku sklonit před Arianou Grande Konečně změna! Queen se po sedmi týdnech v čele albové hitparády s "Bohemian Rhapsody" přesunuli na druhý post. Jako novou vítězku můžeme oslavovat Arianu Grande, která s albem "Thank U, Next" ve světě přepisuje historické milníky.... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 15:44 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Metallica dorazí v srpnu 2019 do Letňan, podpoří je Ghost a Bokassa (24.09.2018 11:08)
- Metallica vydá mamutí reedici legendárního alba "…And Justice For All!" (06.09.2018 18:48)
- Metallica získala Polar Music Prize (15.06.2018 18:18)
- Naživo: Loučící se Ozzy Osbourne vedl přehlídku hudebních legend Prague Rocks (14.06.2018 10:35)
- Fotogalerie: Judas Priest + Megadeth - metalový svátek v Plzni (13.06.2018 08:28)
- Komentované diskografie: Ozzy Osbourne - Příběh Madmana (12.06.2018 11:30)
- Video: Metallica zveřejnila svůj živý cover "Jožina z bažin" (06.04.2018 09:22)
- Naživo: Metallica výkonem tentokrát nepřesvědčila, nepomohl ani "Jožin z bažin" (03.04.2018 08:53)
- Judas Priest se s Megadeth v červnu vrátí do České republiky (22.11.2017 16:35)
- Nové desky 45/2017 - od The Corrs přes Celeste Buckingham po Jaromíra Nohavicu (13.11.2017 09:51)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 23.02.
Shakin' Stevens (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 12.03.
Wild Nothing (USA) (Rock Café, Praha)
Čt 14.03.
Kimbra (NZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 15.03.
John Mayall (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 16.03.
Maribou State (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Ariana Grande Rihanna Madonna AC/DC Adele Coldplay Kryštof Beyoncé Imagine Dragons Ewa Farna Sia Queen The Cure Lucie Linkin Park Ava Max Muse LP Alle Farben
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver