shop.musicserver.cz
Co poslouchá musicserver (34.)

Co poslouchá musicserver (34.)

Vydáno: 29.12.2007 05:00 v sekci Publicistika - Pavel Novák | foto: facebook interpreta

Další koktejl hudby namíchaný redaktory musicserveru přinese letošní desku Ondřeje Mataje, zesnulou královnu slasy Celiu Cruz a jednu z jejích posledních desek, britský projekt In The Nursery, Noela Reddinga s jeho přáteli a svéráznou slovinskou formaci Laibach.

Co poslouchá musicserver
© facebook interpreta
Seriál "Co poslouchá musicserver" je tu od toho, aby se s vámi naši redaktoři a fotografové podělili o dojmy z alb, která je buď v poslední době zaujala, anebo neodmyslitelně patří do jejich playlistů. Připomeneme si jak desky dávno vydané, jimž se v médiích mnoho prostoru nedostává, tak alba nová, o nichž by ale jinak na musicserveru třeba ani nepadla zmínka. Že mnohdy půjde o velmi pestrou kolekci, je nasnadě. V tomto díle budou představeny desky od Ondřeje Mataje, Celie Cruz, In The Nursery, Noel Redding And Friends a Laibach.


Radek Hendrych: Ondřej Mataj - Jako Allen kvílet (2007)

Ondřej Mataj - Jako Allen kvílet
Tímto se obnažuji: Ondra Mataj je můj dobrý přítel. Pamatuji si, jak mi před několika roky přinesl v samizdatovém (chápete to? dneska samizdat...) vydání Ginsbergova "Kvílení" a jaký měl při předávání oheň v očích. Věřil tomu, že takovéhle věci je potřeba číst. Věří tomu asi doteď, jeho hudba tomu odpovídá. Písničkář s křehkou duší, ovšem ne žádnej zatracenej freak. Do určitý míry archaickej styl, do určitý míry styl jako prase. Ondra jde po víceméně bezpečný cestě, kterou mu vyšlapali Nohavica, Kryl, možná trochu Plíhal. Ondra, se svou (stylovou, jak jinak) nechutí k jakýmkoli elektronickým experimentům, za prvé nepřináší absolutně nic nového, za druhé je out i v rámci žánru. Tenhle kluk nehraje písničky proto, že existuje nějaká novo-písničkářská vlna, nepřizpůsobuje se tomu, zkrátka je. Je, působí a funguje. Jakkoli neinvenční mohou jeho skladby být, upřít jim nemůžeme drtivou sílu. Jestliže je hudba dostatečně silná, abychom od ní dostali to, co potřebujeme, tedy prožitky, jakou cenu má pak upozorňovat na její nepokrokovost? Spíše tento vjem sám o sobě jaksi přináší do významu pokroku určité kolísání.
Nejlepší skladby: "Zkouším", "Do pekel"

Pavel Novák: Celia Cruz - Siempre Viviré (2000)

Celia Cruz - Siempre Viviré
Když v roce 2000 vydávala Celia Cruz desku "Siempre Viviré", sama věděla, že její život už odpočítává poslední roky. Možná právě proto ten optimistický název. Pro ty, kteří s tímto jménem nikdy nepřišli do styku: Celia Cruz byla, je a bude královnou salsy a troufnu si říct, že vůbec královnou latinskoamerické hudby všeobecně. Neznám nikoho, kdo by ji neznal a kdo by ji neobdivoval. "Siempre Viviré" obsahuje salsa coververzi hitu Glorie Gaynor "I Will Survive (Yo Viviré)", její verzi "Oye Como Va", stejně jako nové skladby od autorů jako Emilio Estefan. Deska vyšla v době, kdy zpěvačce bylo pětasedmdesát, ale zní neuvěřitelně svěže a Celia chrlí energii jako kdykoliv předtím. A i když většina lidí nad její smrtí uronila slzu, myslím, že tohle je přesně ta podoba, v jaké pro všechny zůstane.
Nejlepší skladby: "Yo Viviré (I Will Survive)", "Dos Días En La Vida"

Ondřej Michal: In The Nursery - Asphalt (1997)

In The Nursery - Asphalt
Mám jednoho známého. Před lety se vynořil z internetové anonymity, v souvislosti s mojí odpovědí na jeho inzerát. Prodával cédéčka, která jsem dlouho marně sháněl. Od té doby se na něj obracím ve chvílích, kdy se pídím po nějaké "okrajovce" a všechny dostupné zdroje již selhaly. Stejně tak se stalo v případě desky "Asphalt" britského projektu In The Nursery. Ten založili v raných osmdesátkách bratři Klive a Nigel Humberstonovi. Album je v podstatě hudebním doprovodem ke stejnojmennému filmu z dvacátých let minulého století. Pravdou je, že není jediným černobílým snímkem z té doby, o jehož hudební doprovod se dvojice postarala. Album je plné zamlžených ambientních ploch, jimiž místy probleskují klavírní či smyčcové party. Tempo pak udává pulsující, možná až minimalistický rytmus. Právě kombinace prastaré předlohy a soudobého zpracování dodává albu jedinečnou a těžko uchopitelnou atmosféru.

Honza Průša: Noel Redding And Friends - Live From Bunkr (1996)

Noel Redding And Friends - Live From Bunkr
Noel Redding už si, nejen v Česku, nezahraje. Díky záznamům jeho vystoupení je ale stále na co vzpomínat. Pamětníci i ostatní proto jistě ocenili, že byl nahrán a vydán i koncert z pražského Bunkru z listopadu 1995. Vystoupení, které vzniklo v podstatě náhodně. V 70. letech se Redding potkal s Ivanem Kralem, jenž zrovna působil v Patti Smith Group. Dvacet let se neviděli a při společném setkání v japonské restauraci v New Yorku s Frankiem LaRocka (bubnoval třeba na eponymním albu Bon Jovi z roku 1984) domluvili pražský koncert. Ještě spolu s Anthony Krizanem (Spin Doctors) a Tonyou Graves předvedli Bunkru příjemné představení postavené pochopitelně hlavně na klasických kouscích Jimiho Hendrixe, ale dostalo se třeba i na Lennonovu "Cold Turkey". Deska sice nemá nejlepší zvuk, a zvlášť vokální party jsou místy hodně řekněme autentické (třeba vícehlasy ve "Wild Thing") a zpěv je vlastně po celou dobu nahrávky značně utopen. Ten, kdo je ale zvyklý poslouchat pirátské bootlegy, nebude mít s touto oficiální nahrávkou problém. A už jenom fakt, že se jedná o pražské setkání čtyř skutečných osobností příjemně zahřeje. "Live From Bunkr" není album pro každý den, čas od času se k němu jako zajímavému dokumentu a vzpomínce na nezapomenutelný klub vracím.
Nejlepší skaldby: "Stone Free", "Red House"

Milan Slezák a Jan Šída: Laibach - Opus Dei (1987)

Laibach - Opus Dei
Album "Opus Dei" znamenalo pro svéráznou slovinskou formaci Laibach další posun do širšího posluchačského povědomí. Bylo to nepochybně mimo jiné i díky jejich tvůrčímu přístupu k fenoménu zvanému coververze. A že jich tu najdeme hned několik. Tou nejpropíranější je určitě titulní "Opus Dei", tedy předělávka disko hitu rakouské kapely Opus "Life Is Life". Teprve v okamžiku, kdy vnímáte za doprovodu skorovojenského marše hlubokým hlasem deklamovaný text "When we all give the power, we all give the best...", dojde vám, že teze Laibach o masovém umění totalitarismu nejsou jen prázdným tlacháním. Není nad léčbu vánočních depresí šokem.
Nejlepší skladby: "Opus Dei", "Geburt einer Nation", "Leben - Tod"

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den čtvrtý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 20.7.2024
Naživo: V pestrém finále Colours Of Ostrava zazpívali Sean Paul, Zara Larsson nebo James Blake Čtyřdenní (nejen) hudební maraton je za námi, a tak se v posledním díle letošní série reportáží podíváme na to, co by podle nás měli pořadatelé Colours do budoucna zachovat a co by naopak mohl začít (konečně) řešit. Také... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 13:30 v sekci Naživo
Šest skvělých písniček Eda Sheerana i pro lidi, co ho nemůžou ani cítit
Nejvíc nej: Šest skvělých písniček Eda Sheerana i pro lidi, co ho nemůžou ani cítit Koupila vaše přítelkyně dva lístky na jeden z hradeckých koncertů Eda Sheerana a je nadšená, že půjdete s ní? Ale vy ty jeho uslzené cajdáky nesnášíte? Nebojte, zrzavý zpěvák disponuje ve svém repertoáru i kupou úžasných... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Mig 21 - Život zdá se sladký 7/10
Video: Mig 21 pátrají v klipu "Život zdá se sladký" po vzkazech na ženském těle Mig 21 k létu tak nějak patří. Nejenže každý rok pravidelně koncertují a oblažují fanoušky svým neotřelým smyslem pro humor i pohodovou energií, letos ale také lákají na novou píseň nazvanou "Život zdá se sladký". Ta přes... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 12:30 v sekci Audio / Video | Video
The Warning - Keep Me Fed 8/10
Recenze: Mexické divoženky The Warning na své čtvrté desce "Keep Me Fed" dokazují, že kvalitní rock ještě nevymřel Sesterské trio The Warning je v našich končinách stále ještě poměrně neznámé. Přesto u nás kapela stihla nedávno odehrát své první vystoupení, což ocenili především milovníci kvalitní rockové hudby. A nedlouho po dubnové... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2024 00:00 v sekci Recenze
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole (30.11.2023 20:34)
- Audio: Provokatéři Laibach předělali hit "Amerika" provokatérů Rammstein. A je z toho country (18.08.2023 09:45)
- Chystá se albová pocta skupině Rammstein. Její skladby předělali Front Line Assembly, Laibach nebo The 69 Eyes (08.07.2023 15:39)
- Nové desky 26/2023 - od Lucindy Williams přes Laibach po The Baseball Project (05.07.2023 20:00)
- Nové desky 18/2022 - od Halestorm přes Sigrid po Arcade Fire (10.05.2022 17:00)
- Nové desky 12/2022 - od Michaela Bublého přes Placebo po Machine Gun Kellyho (30.03.2022 17:00)
- Video: Laibach aktualizovali svůj temný opus "Smrt za smrt" (01.11.2020 14:42)
- Laibach oprašují debut výpravnou reedicí, v Praze zahrají v říjnu (21.04.2020 09:51)
- Nové desky 48/2019 - od Coldplay přes Becka po Robbieho Williamse (27.11.2019 06:44)
- Recenze: (Skoro) hodina mezi psem a vlkem? (23.09.2019 00:00)

ALBUM TÝDNE 30/2024

The Warning
Keep Me Fed

Sesterské trio The Warning je v našich končinách stále ještě poměrně neznámé. Přesto u nás kapela stihla nedávno odehrát své první vystoupení, což ocenili především milovníci kvalitní rockové hudby. A nedlouho po dubnové zastávce v pražském MeetFactory představila své čtvrté album "Keep Me Fed".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
St 18.09.
Avi Kaplan (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Adele Doja Cat Sam Smith Dua Lipa Taylor Swift Kabát mp3.com Queen Mirai Lucie Vondráčková Sabrina Carpenter Madonna Miley Cyrus Katy Perry Kesha Lenny Kravitz
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe