shop.musicserver.cz
Co poslouchá musicserver (34.)

Co poslouchá musicserver (34.)

Vydáno: 29.12.2007 05:00 v sekci Publicistika - Pavel Novák | foto: facebook interpreta

Další koktejl hudby namíchaný redaktory musicserveru přinese letošní desku Ondřeje Mataje, zesnulou královnu slasy Celiu Cruz a jednu z jejích posledních desek, britský projekt In The Nursery, Noela Reddinga s jeho přáteli a svéráznou slovinskou formaci Laibach.

Co poslouchá musicserver
© facebook interpreta
Seriál "Co poslouchá musicserver" je tu od toho, aby se s vámi naši redaktoři a fotografové podělili o dojmy z alb, která je buď v poslední době zaujala, anebo neodmyslitelně patří do jejich playlistů. Připomeneme si jak desky dávno vydané, jimž se v médiích mnoho prostoru nedostává, tak alba nová, o nichž by ale jinak na musicserveru třeba ani nepadla zmínka. Že mnohdy půjde o velmi pestrou kolekci, je nasnadě. V tomto díle budou představeny desky od Ondřeje Mataje, Celie Cruz, In The Nursery, Noel Redding And Friends a Laibach.


Radek Hendrych: Ondřej Mataj - Jako Allen kvílet (2007)

Ondřej Mataj - Jako Allen kvílet
Tímto se obnažuji: Ondra Mataj je můj dobrý přítel. Pamatuji si, jak mi před několika roky přinesl v samizdatovém (chápete to? dneska samizdat...) vydání Ginsbergova "Kvílení" a jaký měl při předávání oheň v očích. Věřil tomu, že takovéhle věci je potřeba číst. Věří tomu asi doteď, jeho hudba tomu odpovídá. Písničkář s křehkou duší, ovšem ne žádnej zatracenej freak. Do určitý míry archaickej styl, do určitý míry styl jako prase. Ondra jde po víceméně bezpečný cestě, kterou mu vyšlapali Nohavica, Kryl, možná trochu Plíhal. Ondra, se svou (stylovou, jak jinak) nechutí k jakýmkoli elektronickým experimentům, za prvé nepřináší absolutně nic nového, za druhé je out i v rámci žánru. Tenhle kluk nehraje písničky proto, že existuje nějaká novo-písničkářská vlna, nepřizpůsobuje se tomu, zkrátka je. Je, působí a funguje. Jakkoli neinvenční mohou jeho skladby být, upřít jim nemůžeme drtivou sílu. Jestliže je hudba dostatečně silná, abychom od ní dostali to, co potřebujeme, tedy prožitky, jakou cenu má pak upozorňovat na její nepokrokovost? Spíše tento vjem sám o sobě jaksi přináší do významu pokroku určité kolísání.
Nejlepší skladby: "Zkouším", "Do pekel"

Pavel Novák: Celia Cruz - Siempre Viviré (2000)

Celia Cruz - Siempre Viviré
Když v roce 2000 vydávala Celia Cruz desku "Siempre Viviré", sama věděla, že její život už odpočítává poslední roky. Možná právě proto ten optimistický název. Pro ty, kteří s tímto jménem nikdy nepřišli do styku: Celia Cruz byla, je a bude královnou salsy a troufnu si říct, že vůbec královnou latinskoamerické hudby všeobecně. Neznám nikoho, kdo by ji neznal a kdo by ji neobdivoval. "Siempre Viviré" obsahuje salsa coververzi hitu Glorie Gaynor "I Will Survive (Yo Viviré)", její verzi "Oye Como Va", stejně jako nové skladby od autorů jako Emilio Estefan. Deska vyšla v době, kdy zpěvačce bylo pětasedmdesát, ale zní neuvěřitelně svěže a Celia chrlí energii jako kdykoliv předtím. A i když většina lidí nad její smrtí uronila slzu, myslím, že tohle je přesně ta podoba, v jaké pro všechny zůstane.
Nejlepší skladby: "Yo Viviré (I Will Survive)", "Dos Días En La Vida"

Ondřej Michal: In The Nursery - Asphalt (1997)

In The Nursery - Asphalt
Mám jednoho známého. Před lety se vynořil z internetové anonymity, v souvislosti s mojí odpovědí na jeho inzerát. Prodával cédéčka, která jsem dlouho marně sháněl. Od té doby se na něj obracím ve chvílích, kdy se pídím po nějaké "okrajovce" a všechny dostupné zdroje již selhaly. Stejně tak se stalo v případě desky "Asphalt" britského projektu In The Nursery. Ten založili v raných osmdesátkách bratři Klive a Nigel Humberstonovi. Album je v podstatě hudebním doprovodem ke stejnojmennému filmu z dvacátých let minulého století. Pravdou je, že není jediným černobílým snímkem z té doby, o jehož hudební doprovod se dvojice postarala. Album je plné zamlžených ambientních ploch, jimiž místy probleskují klavírní či smyčcové party. Tempo pak udává pulsující, možná až minimalistický rytmus. Právě kombinace prastaré předlohy a soudobého zpracování dodává albu jedinečnou a těžko uchopitelnou atmosféru.

Honza Průša: Noel Redding And Friends - Live From Bunkr (1996)

Noel Redding And Friends - Live From Bunkr
Noel Redding už si, nejen v Česku, nezahraje. Díky záznamům jeho vystoupení je ale stále na co vzpomínat. Pamětníci i ostatní proto jistě ocenili, že byl nahrán a vydán i koncert z pražského Bunkru z listopadu 1995. Vystoupení, které vzniklo v podstatě náhodně. V 70. letech se Redding potkal s Ivanem Kralem, jenž zrovna působil v Patti Smith Group. Dvacet let se neviděli a při společném setkání v japonské restauraci v New Yorku s Frankiem LaRocka (bubnoval třeba na eponymním albu Bon Jovi z roku 1984) domluvili pražský koncert. Ještě spolu s Anthony Krizanem (Spin Doctors) a Tonyou Graves předvedli Bunkru příjemné představení postavené pochopitelně hlavně na klasických kouscích Jimiho Hendrixe, ale dostalo se třeba i na Lennonovu "Cold Turkey". Deska sice nemá nejlepší zvuk, a zvlášť vokální party jsou místy hodně řekněme autentické (třeba vícehlasy ve "Wild Thing") a zpěv je vlastně po celou dobu nahrávky značně utopen. Ten, kdo je ale zvyklý poslouchat pirátské bootlegy, nebude mít s touto oficiální nahrávkou problém. A už jenom fakt, že se jedná o pražské setkání čtyř skutečných osobností příjemně zahřeje. "Live From Bunkr" není album pro každý den, čas od času se k němu jako zajímavému dokumentu a vzpomínce na nezapomenutelný klub vracím.
Nejlepší skaldby: "Stone Free", "Red House"

Milan Slezák a Jan Šída: Laibach - Opus Dei (1987)

Laibach - Opus Dei
Album "Opus Dei" znamenalo pro svéráznou slovinskou formaci Laibach další posun do širšího posluchačského povědomí. Bylo to nepochybně mimo jiné i díky jejich tvůrčímu přístupu k fenoménu zvanému coververze. A že jich tu najdeme hned několik. Tou nejpropíranější je určitě titulní "Opus Dei", tedy předělávka disko hitu rakouské kapely Opus "Life Is Life". Teprve v okamžiku, kdy vnímáte za doprovodu skorovojenského marše hlubokým hlasem deklamovaný text "When we all give the power, we all give the best...", dojde vám, že teze Laibach o masovém umění totalitarismu nejsou jen prázdným tlacháním. Není nad léčbu vánočních depresí šokem.
Nejlepší skladby: "Opus Dei", "Geburt einer Nation", "Leben - Tod"

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
Bruce Dickinson - Afterglow of Ragnarok 8/10
Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona Frontman Iron Maiden Bruce Dickinson před časem oznámil vydání své sedmé sólové desky s názvem "The Mandrake Project" a nyní se pochlubil s prvním singlem "Afterglow of Ragnarok". K němu připojil také pár detailů k samotnému albu.... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 14:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2023
Lost Frequencies a Viktor Sheen potvrdili vedoucí postavení v českých žebříčcích Začátek předvánočního času nepřinesl v domácích hitparádách žádné významné změny. Rádia podruhé ovládl Lost Frequencies se skladbou "The Feeling", albovému pořadí kraluje posedmé v řadě Viktor Sheen s titulem "Planeta... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Hozier, Sportovní hala Fortuna, Praha, 6.12.2023
Naživo: Hozier ve Fortuně odehrál skvělou show. Zmínil i politiku a publikum učil irsky V rámci své "Unreal Unearth Tour" Hozier opět zavítal do Prahy. Irský sympaťák to rozbalil ve Sportovní hale Fortuna a diváky zaujal na celé dvě hodiny, které i tak utekly jako voda. Předskakovala mu britská kapela The Last Dinner... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 15:00 v sekci Naživo
0
Jethro Tull, Kongresové centrum, Praha, 5.12.2023
Naživo: Na koncertě Jethro Tull v Kongresovém centru vítězila nostalgie a nesoudnost Iana Andersona Z Jethro Tull se sice stal v zásadě sólový projekt jejich principála Iana Andersona, pořád je to ale obrovská značka, která táhne. Navíc v posledních dvou letech vydal(i) dvě docela slušná alba, na odchod do důchodu to tak u... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 08:29 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole (30.11.2023 20:34)
- Audio: Provokatéři Laibach předělali hit "Amerika" provokatérů Rammstein. A je z toho country (18.08.2023 09:45)
- Chystá se albová pocta skupině Rammstein. Její skladby předělali Front Line Assembly, Laibach nebo The 69 Eyes (08.07.2023 15:39)
- Nové desky 26/2023 - od Lucindy Williams přes Laibach po The Baseball Project (05.07.2023 20:00)
- Nové desky 18/2022 - od Halestorm přes Sigrid po Arcade Fire (10.05.2022 17:00)
- Nové desky 12/2022 - od Michaela Bublého přes Placebo po Machine Gun Kellyho (30.03.2022 17:00)
- Video: Laibach aktualizovali svůj temný opus "Smrt za smrt" (01.11.2020 14:42)
- Laibach oprašují debut výpravnou reedicí, v Praze zahrají v říjnu (21.04.2020 09:51)
- Nové desky 48/2019 - od Coldplay přes Becka po Robbieho Williamse (27.11.2019 06:44)
- Recenze: (Skoro) hodina mezi psem a vlkem? (23.09.2019 00:00)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Taylor Swift Lucie Vondráčková Viktor Sheen Ben Cristovao Kryštof Madonna The Beatles Ewa Farna Lady Gaga AC/DC Like She Barbara Haščáková Burian MC Erik a Barbara Sia Milly Honsová
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu