Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Dál se háže kamením

Vydáno: 15.11.2007 05:00 v sekci Na okraj - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Hutka zpívá o těšínském udavači a národ řeší, zda se chce zviditelnit na úkor Nohavici, nebo zda jako správný bard upozorňuje na palčivé současné téma. Ale co další souvislosti? Proč je opakovaně propírán zrovna Jarek Nohavica? Má se tedy zavřít před světem do sklepa a vícekrát nevylézat před publikum?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Jarek Nohavica
© nohavica.cz
Je to těžká věc. Přirozená morální autorita, písničkář Jaroslav Hutka, kterého StB, když už se jí nepodařilo jej zlomit, donutila k emigraci, napíše píseň, ve které se pěje o velkém umělci a zároveň udavači z Těšína. Už to tak vypadá, že z mnoha desítek písní, které Hutka napsal, se právě z této stane jeho druhý opravdový hit. Na tom asi nic nezmění fakt, že text je velmi plakátovitý, působí jako školácká říkanka. To a zároveň okolnosti, za kterých se mediální humbuk rozvířil, nedovolí člověku nepomyslet na možnost šikovného marketingového tahu na úkor letitého folkového rivala, ať už skutečné úmysly autora byly vedeny jakkoliv ušlechtilou myšlenkou (říká on). Všiml by si popěvku někdo, kdyby vyšel jako jedna z dvanácti skladeb na nové Hutkově desce?

Jaroslava Hutky si jako člověka velmi vážím. Je jedním z mála, který soustavně usiluje o to, aby se náš národ postavil ke své minulosti čelem a vyrovnal se s ní, viz například jeho mravenčí práce na televizním cyklu "Příběhy železné opony". Jenže proč zrovna Jarek Nohavica? Proč ne třeba Karel Gott, který na shromáždění zvaném Anticharta po boku zapálené bojovnice Jiřiny Švorcové brojil za záchranu socialistické písně před zaprodanci a samozvanci, a který (protože věci nejsou černobílé) celá dlouhá normalizační léta všemožně podporoval svojí kamarádku, signatářku Charty 77 Martu Kubišovou? Proč ne třeba Jim Čert, který udával kolegy z disentu a ještě žádal o zvýšení svého udavačského platu? Proč ne třeba Miroslav Grebeníček, jehož otec pracoval pro komunisty v padesátých letech jako vyšetřovatel StB, a on sám se zcela bez ostychu jako představitel té samé komunistické strany léta letoucí podílí na moci v tomto státě, oháněje se tím, že byl demokraticky zvolen?

Šel včera městem muž
podomní obchodník
šel ale nejde už
krev skápla na chodník
já jeho flétnu vzal
a zněla jako zvon
a byl v tom všechen žal
ten krásný dlouhý tón
a já jsem náhle věděl
ano - já jsem on
já jsem on

Váš Darmoděj
vagabund osudů a lásek
jenž prochází všemi sny
ale dnům vyhýbá se
váš Darmoděj krásné zlo
jed mám pod jazykem
když prodávám po domech
jehly se slovníkem

Kdož jsi bez viny, hoď kamenem. Také jsem ve svém životě udělal věci, na které nejsem hrdý, a v mnohých jsem velmi rád, že jsem došel odpuštění. Nakonec jediným spravedlivým soudcem je naše svědomí (a karma, podotkl by třeba hinduista). Jak víme z několika málo dochovaných stránek spisu, který tajná policie na Nohavicu vedla, údajně sdělil agent Mirek StB několik "zásadních" informací, například že Karel Kryl není spokojený ve Svobodné Evropě nebo že má Pavel Kohout ve Vídni velký byt a v něm spoustu obrazů. Sám Jaromír se pak vyjádřil, že na přímý dotaz vypověděl o existenci petice za propuštění Václava Havla a kdo ji podepsal. Tedy pravděpodobně nic, co by StB dávno nevěděla, pokud věříme tomu málu dochovaných materiálů a Nohavicových vyjádření na toto téma. Písničkář měl ale také třeba matku v nemocnici a bylo mu jasně naznačeno, že nepřiveze-li z Vídně nějaké informace, mohla by být předvedena k výslechu. Zapeklitá věc. Jak se s tím dokázal vyrovnat?

Ráno mě probouzí tma sahám si na zápěstí
zda mi to ještě tluče zdali mám ještě štěstí
nebo je po mně a já mám voskované boty
ráno co ráno stejné probuzení do nicoty
...
Co bylo kdysi včera je jako nebylo by
káva je vypita a není žádná do zásoby
věci co nechceš ať se stanou ty se stejně stanou
a chleba s máslem padá na zem vždycky blbou stranou
máslo bych zrušil

Jaroslav Hutka
© www.hutka.cz
Další otázkou je, má-li takový člověk právo vystupovat veřejně a svojí tvorbou předávat poselství. Ne, nemá jen právo. Člověk Nohavicova talentu má spíš povinnost. Již jsem zmínil Antichartu. Tu jako starý, nemocný pán podepsal třeba Jan Werich. Ten Jan Werich, který z relativního bezpečí americké emigrace zpíval za války o kolaborantu Vlastovi Burianovi. Ten Jan Werich, který zjistiv, jak se věci měly, tomu samému Burianovi poskytl výjimečnou možnost hrát jednu z hlavních rolí ve filmu, což bylo pro Buriana v padesátých letech malým zázrakem. Chcete za to vše soudit Jana Wericha? Budiž, vaše věc, máte-li pocit, že vůbec někoho můžete soudit. Chcete ale touto optikou soudit také Werichovo dílo? Proboha proč?

Za kapku krve tě zahrnu vším
co budeš žádat
vidět to co jiní nevidí tě naučím
a slova k slovům v písně skládat
Co za to žádáš? ptal jsem se ptal
jsem jen nuzný tvor
a havran v rohu zakrákal
Never more

Na dlani zaschlou kapku krve mám
a tma je v sále
když přijdou lijáky tak bolí ten šrám
a ono podívej se z okna - prší stále
nešťastně šťastný v půlce života
kymácející se vor
a havran na rameni skřehotá
Never more

Jaroslav Hutka vyčítá Nohavicovi, že vše veřejně dostatečně neosvětlil. Že prý na to mají jeho posluchači právo. Jeho posluchači mají právo na jeho písně, nikoliv na jeho soukromí. Zda jej odhalí a vystaví veřejné debatě, je jen a jen jeho věc. Pravdou je, že Jarkova upřímná zpověď by pravděpodobně pročistila vzduch, neboť svými písněmi a veřejným vystupováním dával lidem naději, která se však možná krčila pod dohlížejícím přísným okem StB. Klobouk dolů před již zmíněným Pavlem Kohoutem, který přesně toto dokázal ve svých autobiografických knihách "Z deníku kontrarevolucionáře" a "To byl můj život...??". I u něj sice v některých momentech přetrvává otázka věřte - nevěřte, ale všechny chyby a důvody, které ho k nim dovedly, v nich otevřeně přiznal a popsal. Při poslechu Hutkovy říkanky mám ale strach, abychom v (byť dobře míněném) honu na ty, co tlaku bolševického režimu podlehli, neztratili stopu těch, kteří tvořili jeho jádro.

Ukázky pocházejí z písní "Darmoděj", "Mikymauz" a "Never more" Jaromíra Nohavici.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • 2 poznamky (GLOWi, 15.11.2007 12:32) Reagovat

  "Chcete ale touto optikou soudit také Werichovo dílo? Proboha proč?"
  - kdyz to tedy prevedeme na Nohavicu, kde je a kym souzeno Nohavicovo dilo? Hutkou? V jake casti pisne?

  Nevim, jestli jste natolik naivni nebo zamerne zlehcujete, ale informace Nohavicou poskytnute byly samozrejme dulezite. Cekate, ze mel referovat o tom kolik ma Kryl samopalu a kdy se chysta na diverzni akci? Osobni informace jsou pro rozvedku velmi dulezite, pomahaji najit slabe misto dane osoby, pres kterou se na ni da zautocit.

  A jakym zpusobem jsou Hutka s Nohavicou rivalove? Kdyz nekdo jde na koncert Hutky, nejde potom na Nohavicu a obracene?


  • Re: 2 poznamky (Michal Koch, 15.11.2007 14:42) Reagovat

   Tři odpovědi:
   1) Nevím, jestli jste Hutkovu píseň slyšel či četl její text (v článku je odkaz), proto malý citát:
   Zasněné obrazy, láska z nich vychází
   básnické obraty, půvabné rýmy
   Dívky jsou raněné, ženy jsou zmámené
   a muži ztrácejí pod sebou zem

   Kritik si notuje, na písních hoduje
   sál zpívá chytlavý, radostný refrén
   Poslouchám pozorně, už je mi odporně
   odněkud slyším zpěv homérských Sirén
   To není souzení Nohavicova díla? A co tedy potom?
   2) Jen jsem podotkl, že všechno, co víme, že Nohavica StB řekl, již stejně věděli. Kdyl nebyl ve SE spokojen už léta a udavači byli i přímo v mnichovské redakci.
   3) Tvůrci v jednom žánru bývají vždy rivalové, bojují o stejné publikum. A je-li jeden mnohem úspěšnější, ten méně úspěšný obvykle rivalitu pociťuje více. co je na tom zvláštního? Myslíte, že Chinaski nepociťují rivalitu třeba vůči Kryštof?

   • Re: 2 poznamky (Michal Koch, 15.11.2007 14:43) Reagovat

    Pardon, překlep, samozřejmě mělo být "Kryl nebyl v SE spokojen už léta..."

   • Re: 2 poznamky (GLOWi, 15.11.2007 16:01) Reagovat

    1) Rozhodne neni, je to vcelku trefny popis jeho postaveni ve spolecnosti jako uspesneho umelce a pisnickare
    2) Vy rozhodne nevite, co Stb v te dobe vedela nebo ne, a hlavne nevedel to ani Nohavica. Uurcite mu to vykladali.
    3) Totalni nesmysl. Rozhodne nemyslim. Proc? Kdyz si nekdo koupi desku Krystof, nema uz na Chinaski :-) ? Samozrejme rivalita muze existovat, ale rozhodne neni pravidlem aby se o ni dalo psat automaticky a obecne

   • Re: 2 poznamky (Agbar, 15.11.2007 16:57) Reagovat

    ...Osobni informace jsou pro rozvedku velmi dulezite... v tom souhlasím. Kdo tedy poskytl \"osobní informace\" na Jarka Nohavicu, který byl tehdy v těžké životní situaci? Hutka si vybral Nohavicu. Tím ale (ne)vědomky umožnil, aby se zamlžila hlava chobotnice a její chapadla. Ti hlavní si opět mnou spokojeně ruce a opět jim stoupá naděje, že to vše vyšumí. Slyšel jsem Hutkovu skladbu. Text by se hodil na titulní stranu nedávno zaniklých novin a časopisů. Tam by mu to sedělo. Umělec Hutkovy úrovně umí napsat text tak, aby nebyl tak plochý a černobílý. Proč tedy?
    Jarek Nohavica na to půjde s otevřeným hledím.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Paul McCartney, Beck - Find My Way 8/10
Video: Paul McCartney v klipu k Beckově verzi "Find My Way" digitálně omládl Letos vydaná přetvořená verze aktuálního alba Paula McCartneyho nazvaného jednoduše "McCartney III" dostala podtitul "Imagined" a přinesla nové verze ex-Beatlových skladeb v podání mimo jiné St. Vincent, Damona Albarna nebo Joshe Homma.... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2021 17:26 v sekci Audio / Video | Video
1
Lorde - Stoned At The Nail Salon 7/10
Audio: Lorde to s křehkou swiftovskou písní "Stoned At The Nail Salon" zkouší jako písničkářka Je to jen něco málo přes měsíc, co Lorde vydala singl "Solar Power", a už je tu další píseň z připravovaného alba, jež ponese stejný název jako pilotní kousek. Čerstvý song se jmenuje "Stoned At The Nail Salon" a fanoušky dost... čtěte zde
Vydáno: 23.07.2021 08:05 v sekci Audio / Video | Audio
6
Xavier Baumaxa, Ledárny Braník, 19.7.2021
Naživo: Xavier Baumaxa si v Ledárnách hrál na Bocelliho, Mobyho, Cohena i Kvitovou Čtvrthodinová pauza na záchod uprostřed vystoupení byla vážně nevhodná. Úplně to zabilo atmosféru. To je ale také to jediné, co lze Luboši Tichému aka Xavimu vyčíst. A možná je i škoda, že připravené ukulele nakonec zůstalo v... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2021 18:12 v sekci Naživo
3
Lina_Raül Refree - Fado je ten nejkrásnější způsob, jak slyšet poezii
Rozhovory: Lina_Raül Refree - Fado je ten nejkrásnější způsob, jak slyšet poezii Tradiční portugalské fado posazené na základ z piana a elektroniky. To je stručná charakteristika hudby, kterou se na eponymním albu (podle řady kritiků jedné z nejlepších loňských desek) prezentují Lina_Raül Refree. S duem, jež... čtěte zde
Vydáno: 22.07.2021 11:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2021
Miley Cyrus a Marpo jsou novými vládci českých hitparád Změny na prvním místě se tentokrát dočkal jak rádiový, tak albový žebříček. Tuzemským éterem zní nejčastěji balada "Angels Like You" od Miley Cyrus. která v čele nahradila předešlé šampiony Coldplay. Nejžádanější deskou... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2021 18:00 v sekci Novinky | České hitparády
4
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Jaromír Nohavica naděluje: k MDŽ nabídne sedm speciálních online koncertů (03.03.2021 18:27)
- Favoritkou Cen Anděl je se čtyřmi nominacemi Lenka Dusilová (01.03.2021 10:36)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2020 podle musicserveru (5-1) (01.02.2021 14:20)
- Kryštof a Karel Gott si společně podmanili rádiový éter, Jaromír Nohavica kraloval vánočním prodejům alb (23.12.2020 08:00)
- Video: "Zatímco se koupeš" od Jarka Nohavici neztratila erotické dusno ani ve swingové úpravě B-Side Bandu (11.12.2020 11:12)
- Publicistika: Písně našich srdcí: Jaromír Nohavica (04.12.2020 15:00)
- Mirai ovládli rádia s "I přes to všechno", Jaromír Nohavica má nejprodávanější album (26.11.2020 21:01)
- Recenze: Jaromír Nohavica deskou "Máma mi na krk dala klíč" bilancuje a vrací se do písničkářské extraligy (19.11.2020 08:00)
- Nové desky 45/2020 - od AC/DC přes Chrise Stapletona po Jaromíra Nohavicu (17.11.2020 19:00)
- Recenze: Od Ryvolů po Pokáče. B-Side Band roztančil na "Folk Swings" táborákové legendy (13.11.2020 18:30)

ALBUM TÝDNE 29/2021

Razam
Harpyje u pramene

Kdo hledá, najde. Alespoň to tedy tvrdí jedno přísloví. V hudbě je hledání sebe sama, toho správného výrazu, stylu, častým jevem. Ne vždy úplně pozitivním - někdy se totiž mění v pouhé bezradné bloudění. Hledala i Iva Marešová, až s projektem Razam vydala druhé album "Harpyje u pramene". Našla se?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 28.07.
D.Y.K. (Amfiteátr Na Stráni, Rožnov pod Radhoštěm)
Čt 29.07.
D.Y.K. (S-Klub Open Air, Olomouc)
Út 03.08.
D.Y.K. (Zámecké nádvoří, Pardubice)
St 04.08.
D.Y.K. (Biskupský dvůr, Brno)
Čt 05.08.
D.Y.K. (Biskupský dvůr, Brno)
St 18.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 21.08.
Billy Barnan (SK) (Střecha Radost, Praha)
Út 24.08.
Matthew Mole (JAR) (Střecha Radost, Praha)
St 01.09.
Warmduscher (UK) (Café V lese, Praha)
Čt 09.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Imagine Dragons Coldplay Metallica Kryštof Miley Cyrus AC/DC Taylor Swift Foo Fighters Ewa Farna Lady Gaga Pokáč The Weeknd Tomáš Klus Viktor Sheen BTS Madonna Mirai Britney Spears Marpo Tata Bojs
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu