shop.musicserver.cz
Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007

Glene, ještě jednou, prosím...

Vydáno: 22.10.2007 11:43 v sekci Naživo - Tomáš Tenkrát | foto: facebook interpreta

Skoro už se zdá, že Glen Hansard tu hraje častěji než Kosheen, ale tentokrát měl pro svou cestu pádný důvod. Česká premiéra filmu "Once" s Markétou Irglovou a Glenem v hlavních rolích a následný koncert v krásném prostředí pražské Lucerny. To jsme si nemohli nechat ujít.

ONCE, Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007
© Robert Macháček / musicserver.cz
Glen Hansard má v Česku na růžích ustláno. To ví každý, kdo se o hudbu trochu zajímá, a tak nebylo žádným překvapením, že premiéra filmu "Once" byla vyprodána během několika okamžiků. Pořadatelé festivalu MOFFOM však pohotově přidali další promítání na neděli, čímž uspokojili další fanoušky a nadšence, na které se v sobotu, kdy jsme byli přítomni my, nedostalo. O "Once" toho sice už byly napsány stohy, přesto se k filmu alespoň v krátkosti vyjádřím.

Civilně působící příběh se strašně obyčejnou, přitom však svým způsobem okouzlující dějovou linkou stojí za zhlédnutí. Někdy se totiž podaří natočit něco, co je tak normální, nepřehnané a vlastně ničím nezajímavé, až z toho vznikne film s vnitřní sílou. A to je případ "Once". Jak jinak si totiž vysvětlit, že hltáte herecké výkony, které nejsou profesionální, že vás baví kamera i příběh dvou lidí, který by se dal tuctově nazvat nenaplněnou láskou? Protože všechno dohromady to skvěle zapadá. Film umí v pravou chvíli pobavit i rozněžnit a vše je podpořeno věrohodnými charaktery obou postav, které dokonale vystihují své sociální situace. Jako když si všichni hrají především pro sebe. Ten obyčejný příběh dvou neobyčejných lidí má šanci zaujmout širokou veřejnost, zda dostane příležitost, se uvidí. Nicméně do kina na něj jděte, stojí to za to. Už jenom kvůli tomu, že českému divákovi se díky Markétě Irglové otevírá prostor cizincům neodhalitelný. Já osobně jsem se naposledy při sledování muzikálu takto bavil, když jsem viděl poprvé "Hair".

ONCE, Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007
© Robert Macháček / musicserver.cz
Po české premiéře, která byla odměněna dlouhým potleskem, přišel Glen i Markéta zodpovědět otázky. A tak jsme se znovu dozvěděli onu takřka neuvěřitelnou cestu filmu z okresního dublinského festivalu na věhlasný americký Sundance. Ale pro odlehčení odpovídal Glen i na otázku, zda již ví, proč je na světě tak málo blonďatých knězů. Odpověděl, že neví, že by se to mělo rychle zjistit, ale že jsou možná všichni ve Švédsku. Po krátké "tiskovce" ještě překvapil, když s Markétou Irglovou vyzvali všechny, co již byli na odchodu, aby si znovu sedli. Spolu pak vystřihli s nezapojenou kytarou a se zpěvem bez mikrofonů "Falling Slowly", sladkou pozvánku na večerní koncert.

I večerní vystoupení bylo beznadějně vyprodané, a Praha tak v jeden den vlastně zažila souboj Glen vs. Gwen. Kdo jest vítěz, si tvrdit netroufám, protože jsem logicky byl přítomen pouze na Hansardovi, ale jsem si stoprocentně jistý, že kdo se dostal ten večer do Lucerny, neměnil by za nic. Koncert začal písní "When Your Minds Made Up" a hned při této první se do toho Glen stoprocentně položil a prožívaně vyřvávaným refrénem a extrémně rychlou hrou na kytaru jasně naznačil, že si to ani dnes nepřišel odzívat. Když už jsem zmínil jeho kytaru, tak si ještě neodpustím poznámku o tom, že by ji už mohl vyměnit. Sice je svými prošoupanými dírkami senzačně vyimidžovaná, ale její zvuk leckdy sklouzne do ne zrovna čistých poloh. Možná, že Glen to vidí přesně obráceně a je přesvědčen o originálním soundu, který z jiné nevyloudí, nicméně je hodně slyšet, jak moc už je ohraná, což mne někdy zatahalo za uši.

ONCE, Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007
© Robert Macháček / musicserver.cz
Celkový dojem z vystoupení byl ale skoro euforizující. Nádherně nasvícený prostor staré Lucerny, jeden dokonalý kytarista & jedna dokonalá klavíristka, křišťálově čistý pěvecký projev, občas malinko basy a občas trochu ticha, kdy bylo slyšet i Glenovo podupávání nohou do rytmu, to vše vyrobilo koncertu výtečnou atmosféru. Vzájemné doplňování hlasů Hansarda a Irglové bylo vůbec to nejhezčí z celého večera, opravdu NĚCO pro ty, kdo mají rádi tklivou atmosféru. Písně dostaly naživo úplně jiný rozměr, až jsem byl překvapen, jak jsem hltal každou sekundu z "Lies", "Drown Out" nebo "In The Arms Of This Low". Každý opus byl odměněn obrovským potleskem, to možná způsobovalo prostřední - kdo by tady netleskal, vypadal by jako idiot. Samozřejmě o něco více decibelů se ozvalo po nádherné, i když už lehce zprofanované "Falling Slowly", jejíž melodická linka patří vůbec k tomu nejgeniálnějšímu, co tento ryšavý Ir vymyslel. Glenovo přirozené showmanství zase umně vyplňovalo prostoje mezi písněmi, kdy buď vysvětloval jejich pozadí, nebo vtipkoval o vincetce, kterou popíjel. Jednou si dokonce vyměnil místo s Markétou, ta sice za jeho kytarou skoro zmizela, ale zkrotila ji s přehledem. Glen si mezitím zahrál na tamburínu a následně i na klavír. Když se ozvalo: "Star, star teach me how to shine, shine...", zamrazilo mne v zádech. Nádherně prezentovaná píseň s výborným zakončením, kdy Glen nechal Lucernu potichu pískat ústřední melodii, byla vskutku skvělým momentem a kdyby koncert v tuto chvíli skončil, asi by to nikomu rty ve tvaru U nenarovnalo.

ONCE, Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007
© Robert Macháček / musicserver.cz
Pokud dobře počítám, tak přídavků bylo pět. Odpálená "Fog Town" všechny roztleskala a definitivně poslední "Hallelujah", při které jak Glenovi, tak Markétě vypadávala slova, byla nejlepším možným zakončením. Ostatně posoudit to můžete i z tohoto videa, které je sice ve špatné kvalitě, ale darovanému koni... I to dokazuje, jak silné u nás mají tito dva postavení, když už druhý den se na internetu objevují bootlegy z vystoupení a na YouTube.com videa. Ale je to pochopitelné. Večer to byl krásný a navíc se zvláštním puncem výjimečnosti.

Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007

Fotogalerie:

ONCE, Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007
© Robert Macháček / musicserver.cz

ONCE, Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007
© Robert Macháček / musicserver.cz

ONCE, Glen Hansard & Markéta Irglová, Kino Lucerna, Praha, 20.10.2007
© Robert Macháček / musicserver.cz

NÁZORY
 • ? (Klára, 22.10.2007 15:50) Reagovat

  Hallelujah rozhodně nebyla poslední písničkou koncertu... to asi autor odešel před koncem. Ale jina celkem slušná recenze.

  • Re: ? (strom-z, 13.05.2008 15:40) Reagovat

   tak tak, ještě zazněl krásnej cover "new partner" od willa oldhama. super koncert, glen+mar jsou prostě sympaťáci a hraje + zpívá jim to jedna báseň:)

 • Sobotní koncert (Jana, 22.10.2007 20:05) Reagovat

  Sobotní koncert byl výborný jako vždy, když u nás vystupuje Glen s Markétou. Vyzvaní Sunflower Caravan byli také moc fajn. Jen tak dál. Těším se na další koncert.

 • Bootleg (Petr, 24.10.2007 10:43) Reagovat

  "když už druhý den se na internetu objevují bootlegy z vystoupení"..

  ..hledal jsem hledal, ale asi málo, protože jsem nic nenašel :-( Nějaký odkaz?

  • Re: Bootleg (xxx, 24.10.2007 16:36) Reagovat

   tady, hledej na poslednich stranach odkazy: http://forum.theframes.cz/viewtopic.php?t=586

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Emeli Sandé - How Were We To Know 8/10
Recenze: Emeli Sandé na desce "How Were We To Know" kraluje svým úchvatným hlasem Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Glen Hansard v Lucerně obrazech (16.11.2023 10:21)
- Naživo: Glen Hansard v Praze řval, šeptal i vyprávěl (15.11.2023 19:06)
- Nové desky 42/2023 - od The Rolling Stones přes Blink-182 po Samphu (25.10.2023 20:30)
- Poutník po nejcitlivějších zákoutích lidské duše Glen Hansard přijede do Prahy (24.05.2023 11:00)
- Audio: S Thomem Artwayem znovu zpívá Markéta Irglová. Singl "Na vlnách" by mohl prozářit rádiový éter (19.04.2023 20:43)
- Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna (31.01.2023 08:30)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (10-6) (26.01.2023 12:15)
- Naživo: Anděl se vrátil do Prahy. Markéta Irglová si získala publikum písněmi i kouzlem osobnosti (21.12.2022 18:14)
- Recenze: Markéta Irglová albumom "Lila" uzavrela trilógiu o zrení človeka (27.09.2022 19:00)
- Nové desky 33/2022 - od Demi Lovato přes Five Finger Death Punch po Markétu Irglovou (25.08.2022 10:00)

ALBUM TÝDNE 50/2023

Emeli Sandé
How Were We To Know

Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v podání umělkyně se strhujícím vokálem, které jen tak nezestárnou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ewa Farna Lady Gaga Ben Cristovao Adele AC/DC Milly Honsová Burian Like She Sia Jethro Tull
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu