Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Makrorecenze "Přítele člověka" Trabandu

Makrorecenze "Přítele člověka" Trabandu

Vydáno: 18.09.2007 05:00 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: facebook interpreta

Kapela Traband vstoupila se svým aktuálním albem "Přítel člověka" do nové části své existence. Naprosto změnila repertoár, omezila počet členů a začala tvořit klidnější, pohodovější, lyričtější muziku. Makrorecenze jsou také o objevování nových věcí, a proto si "Přítele člověka" nemůžeme nechat ujít.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Traband - Přítel člověka
© facebook interpreta
Dle kapelníka Trabandu Jardy Svobody se jedná desku, která reprezentuje žánr home music. Čili alternativu k tolik oblíbené world music. V produkci Ondřeje Ježka vznikla každopádně neobvyklá deska, jež kombinuje mnoho stylů, což je také předpoklad pro různorodost názorů. Nahrávka vyšla ve dvou verzích: zatímco Honza Průša získal pro hlavní recenzi limitovanou edici, ostatním kolegům se v přehrávači točila ta standardní. V diskuzi u hlavní recenze jsem četl, že všichni prý dáme vysoké hodnocení. Není tomu tak, posuďte to však sami. Výsledná známka se nicméně zastavila těsně pod sedmdesáti procenty.

Pokud vás přepadne chuť ostře reagovat na příspěvky v makrorecenzi v názorech, přečtěte si nejdříve článek K čemu jsou makrorecenze aneb hledání obecné pravdy. Třeba tím předejdete reakci vyvolané nepochopením, proč makrorecenze existují.

Radek Hendrych - Pařba skončila, jde se domů (9/10)

Desku "Přítel človeka" jsem očekával netrpělivě. K velkému překvapení, kterým byl květnový koncert Trabandu, kde už zmenšená formace předvedla nový repertoár, se přidal ještě frontmanem Svobodou hlasitě deklamovaný odklon od současného povrchního pojetí world music. Přičtěte si k tomu nezvykle silně apelující text pilotního "Partyzána", vyjde vám dohromady hluboká recenzentská zvědavost. Očekával jsem, že Traband se upne k "home music", tudíž k bezuzdnému čerpání tuzemských hudebních inspirací. To se nestalo, což kvituji. Namísto toho přichází výroba hudebních koláží na intenzivním lyrickém základu. Kombinace harmonia a textů, přehrávajících motivy domova, rodinných vztahů a ztracenosti kdesi v dálce, je drtivá. Zmenšení sestavy prospělo. Traband je nyní schopen pokrýt skutečně širokou škálu muzikální působnosti, a to v pouhých třech členech! Rytmika už nenutí skákat, spíše se lehce pohupovat. A hlavně poslouchat malující texty. Vařením z lyrického hrnce vznikla nejsilnější, nejhlubší deska Trabandu.

Ondřej Pravda - Jak se změnit a zůstat stejný, výborný (9/10)

Posun od předchozí tvorby Jarda Svoboda (a spol.) avizoval, takže po prvním překvapení, že k němu opravdu došlo, se mi víc a víc zdá, že i když "world" nános odplaval, ten "home" se od něj zas tolik neliší. Úbytek dechů je znát, určité zklidnění znamená větší intimitu, což k lidově filozofujícím textům sedí, ale víc a víc slyším styčné plochy mezi předchozí a aktuální podobou Trabandu. Což je dobře, zůstala zajímavá hudební stopa, která se nebojí experimentů z různých oblastí. Neboli, jak se inspirovat "lidovkou" a nezůstat u přidání elektrické kytary (nic proti Čechomoru, ale Traband je invenčnější). Správná deska pro hodiny hudební výchovy na základce (i když u "Doma nejlíp" pořád nevím). Úbytek energie vyžaduje pozornější poslech, ale pohroužení se do sebe má svoje klady. Přitom má pořád smysl poslouchat texty, což je radost sama o sobě, škoda že nejsou v bookletu i s překlady, i novinka je velmi dobrá a pořád dost "world" v tom smyslu, že ji lze jen doporučit jako exportní artikl.

Luboš Kreč - Vtipné, erotické, zábavné (8/10)

Bylo to snad tři roky a kus nazpátek, když jsem se zrovna procházel areálem Černé louky v Ostravě a nasával atmosféru Colours Of Ostrava. Na menším zapadlém pódiu tam v obležení natěšených mániček vyhrával Traband. Tedy mániček - pro tu chvíli jako by dlouhé vlasy a undergroundová image vyrostly i na kravaťácích. S "Přítelem člověka" se to má podobně: je v podstatě jedno, kdo jste, kde, s kým či kam jdete. Kapela vás pohltí, především pak šíří svého záběru - osobně jsem nejvíc ujížděl na hiphopových prvcích a inspiracích. Traband - dle mého názoru díkybohu - opustil kolejnici folkařské world music; "Přítel člověka" stále není tuctové mainstreamové album, leč jeho přístupnost je nepopiratelná. Nejsem hudební intelektuál, nevzývám nezávislost a zarytou antikomerci, Traband to vše současně dělá i ne. Stojí umně na pomezí. Je to chytré, vtipné, erotické, zábavné a melodické. K táboráku, na party i k vínu, jen ne moc do auta.

Honza Kulig - Tak trochu neuchopitelné album (8/10)

Traband
© Natálie Rychetníková
Když jsem poprvé slyšel singl "Partyzán", nevěděl jsem, co si o kapele myslet. Jestli se smát nebo uznale pokyvovat hlavou. Po prvním, druhém a asi desátém poslechu "Přítele člověka" dělám ustavičně to druhé. Kombinace lidové hravosti, lyričnosti textů a melodické dějové linky se do vás zakousne a nepustí vás. Kombinace všemožných stylů, které se nejenže nevylučují, ale hlavně se přirozeně doplňují, tudíž vedle sebe stojí místy až nespojitelný rap s disko prvky, lidová tvořivost s beatboxem a podobně. Že to nejde? Zapomeňte! U Trabandu je možné vše. Když se zaposloucháte, říkáte si, že se něco hodí tak maximálně na vesnickou zábavu, mně však tohle album přijde tak trochu neuchopitelné. Nadčasové, možná. Možná příliš složité na to, aby ho pochopila široká hudební obec. Sexuální podtext v otvíráku "Tak to mám rád" mi ukazuje dokonalost dělat si to, co uznám za vhodné. A takové je celé album. Jarda Svoboda se svými kumpány natočil českou desku, ale i tak má v sobě dost světového.

Pavel Parikrupa - Hudba z českého světa (8/10)

"Home music" je velmi trefný termín, jenž použil Jarda Svoboda pro aktuální desku své skupiny. Vtipně tak naznačil, že "Přítel člověka" je world music čerpající (téměř jen) ze středoevropských inspirací a kořenů. Což ovšem nevylučuje ani použití rapu, tanečních spodků a beatboxingu - proč ne, když to funguje a má to své místo. Pokud některá alba nechají posluchače netečného a jen tak vyšumí do ztracena, aktualita Trabandu vás klidným nenechá. Dvě písně z desky se mi hrubě nelíbí (ale neřeknu které) a skoro mne až rozčiluje, jak mi ve společnosti ostatních písniček vadí. Ovšem z výtečné většiny ještě vystupují obzvlášť povedené momenty, pěkná práce s jazykem ("luna nahoře a nula dole", "nejhorší útok je obrana" atd.), ulrychovská křehkost, co vás láká bosky projít orosenou trávu ("Jdu krajinou", "Vlaštovky") a rapem švihnuté pecky "Tichý muž" a "Partyzán", hybrid rudého pochodu s hip hopem. A eroticko-filozofická "Tak to mám rád" je pro mne zatím český hit roku.

Ondřej Michal - Trocha alternativy která potěší (7/10)

Nedávno jsem potkal dávného známého. Chodil do stejného baru a dlouho jsme se neviděli. Často jsme spolu nekonečné hodiny diskutovali u piva o muzice. Je velkým příznivcem české alternativní scény, takže když jsme se teď po čase setkali, nemohl jsem se ho nezeptat také na nové Trabandy. "Ta deska je dobrá," povídá, "taková upřímná, možná až osobní." Přikyvuji: "Lidovky mě nikdy nebavily a zvuk harmonia nebo cimbálu nějak zvlášť v lásce nemám. Nicméně trabandovské pojetí je až nečekaně zábavné." "No jasně," on na to, "zvlášť když se kapela nebojí stylového přesahu. Podívej se na Tichého muže, vždyť to je v podstatě hip hop." Dal jsem mu za pravdu. "Je tam sice pár věcí, které bych mohl postrádat, například skoro minimalistickou 'V jejích šlépějích', ta je tam zbytečná. Nicméně když máš zrovna náladu na trochu té domácí alternativy, 'Přítel člověka' tě určitě potěší..."

David Věžník - Jsem tolerantní, ale ne dost "andr" (6/10)

S deskama z Indies je to těžké. Snad na každé nahrávce je vždycky něco trochu... hodně jinak. Pak to buď baštíte, nebo jste tolerantní a je vám to jedno, nebo to nechápete, a ukazujete tak, že nejste dost "andr". "Přítel člověka" Trabandu je přesně tenhle případ. Už pro ten kvazižánr home music. Tady to je taková Indies-hra. Scratche a rap, ale hip hop to těsně není. Dunivý kopák, ale techno to stejně není. Halekavé sbory, ale Buty to už nejsou. Zvonivá melancholie, ale Sufjan Stevens to těsně není. A tak dál. Každá píseň na albu je něčím zvláštní, každá má svůj aranžérský nápad a mnohdy povedený text. Deska tím získává na pestrosti. I melodie jsou zpěvné a "Vlaštovky" jsou skutečně moc pěkná píseň. Ale nahrávka má podivně nečistý a nevyvážený zvuk (zvlášť vokály) a jako celek je to něco, co je sice fajn občas slyšet, ale nějaké ohromné revoluční nadšení nevyvolává. Vráceno zpět na začátek, osobně jsem tolerantní, ale ne dost "andr".

Dan Hájek - Převeliká všehochuť na sedm (6/10)
Traband
© traband.net

Nejlepším přítelem člověka je prý pes. Nedávno jsem na křižovatce zahlédl jiného miláčka, řidič měl skvěle zachovaného trabanta kombíka a z druhého si odříznutím předku udělal přívěs, fakt! Nekecám! Neměl jsem u sebe foťák, abych měl důkaz místo slibů. Při poslechu nové placky seskupení Traband už tak veselo ale nebylo. Nemohu však odpárat fakt, že po textové stránce jsem zde narazil na zajímavé obraty a paralely. "Přítel člověka" mi však moc pod kůži nevlezl díky hudební nerozhodnosti, prostě tu je vše jako v samoobsluze na návsi v Horní Dolní. "Doma nejlíp" je asi největší divočina a "Havrani" mají vokální linku, která mi připadá strašně provařená. Partyzán ani žádný jiný superman nejsou mí nepřátelé, ale při bádání pod křídly vlaštovek v útrobách malého domečku na předměstí se nic zvláštního nestalo. Čas s hlučným "Přítelem člověka" několikrát utekl kvapem, ale bez zásadního zaujetí, a tak jsem hádanku na sedm písmen nerozluštil úplně k dokonalosti, proto prostých šest z deseti.

Tomáš Parkan - "Co na tom ostatní sakra slyší?" (5/10)

Po přečtení několika recenzí na novinku Trabandu mi začalo být stydno - nabyl jsem pocitu, že jsem snad jediný, který tuhle kapelu neposlouchá, nezná její předchozí tvorbu a především jediný, komu jejich "Přítel člověka" příliš neimponuje. Většina se rozplývá nad texty a já mám zatím pocit, že na naší folkové scéně najdeme daleko lepší. Melodie snad vyjma "V jejích šlépějích" a "Milovaného syna" mi přijdou až příliš jednoduché. Ve většině skladeb nenacházím inspiraci domácí hudbou a naopak v ní slyším spoustu vlivů z world music, což ale rozhodně neberu jako zápor. Jedna z pozitivních věcí, jež mě zaujala, je, jakým způsobem pracuje Traband s nástroji, zvukově "Přítel člověka" zní velmi pestře. Pravdou ovšem je, že já a Traband nejsme naladěni na stejnou frekvenci, jejich hudba mě ve své podstatě ničím neoslovila a "Přítel člověka" je v mých uších naprosto průměrnou českou deskou na půl cesty mezi "Zůstávám dál" Moniky Absolonové a "Overnight" od Robert Balzar Trio.

Michal Koch - Že by složitě postmoderní dílo? (3/10)

Již léta všichni pějí na Traband jen slova chvály, já však zkřížil své ucho jen s nahrávkou, kterou Jarda Svoboda stvořil s mým oblíbencem Michalem Horáčkem. A u toho mělo zůstat. Nevím, jaký byl Traband v období personálně bohatším, ale v trojici je pro mé sluchovody naprosto nestravitelný. Při poslechu "Přítele člověka" se mi opakovaně dere na mysl citát z knihy Michala Viewegha a já se spolu s mým oblíbeným spisovatelem ptám, zda je "toto dílo složitě postmoderní, nebo jednoduše blbé?" Ne, nechci ani v nejmenším urážet tvůrce ani příznivce této podivné směsky folklóru, folku, rocku a hip hopu. Jen pravím, že Traband je na novém albu přítelem člověka, kterého já neznám. Existují obrazy prodávané na aukcích za miliony, ve kterých vidím mazanice, jsou cenami ověnčené filmy, při jejichž sledování se nudím. A je hudba s evidentně vysokými uměleckými ambicemi, která mě přímo rozčiluje. "Přítel člověka" je exemplární příklad.


Album: Traband - Přítel člověka
Průměrné hodnocení: 6,9/10
Celkový čas: 50:21
Skladby:Tak to mám rád, Ve stejném okamžiku, Dej mi Bože dobrou ženu, V jejich šlépějích, Adam a Luna, Milovaný syn, Jdu krajinou, Partyzán, Havrani, Doma nejlíp, Tichý muž, Vlaštovky, V hořícím keři

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • mimo (mekele, 19.09.2007 08:59) Reagovat

  pane Koch: Vubec mi nevadi ty vase 3 spunty, spis jsem uvazoval, proc. A podival se na vase a clanky a doslo mi to. Clovek ktery poklada 'Život je návykovej a někdy zabíjí' za vynikajici slogan nemuze recenzovat Traband.

  • Re: mimo (Michal Koch, 19.09.2007 09:35) Reagovat

   Souhlasím. Proto jsem ho nerecenzoval, ale pouze makrorecenzoval. ;-)

  • Re: mimo (Max, 30.10.2007 21:32) Reagovat

   Hezky řečeno, líp bych pana znalce utřít nedokázal:)))

 • konečně (qwerty, 19.09.2007 12:25) Reagovat

  Konečně mám zase pocit, že na MS nepíše parta amatérů. Dokonce i nejnižšímu hodnocení rozumím, někomu to prostě nemusí sednout a dá se to vyjádřit slušně.
  Dík.

 • pane Koch (novotny, 20.09.2007 15:54) Reagovat

  taky mi vubec mi nevadi ty vase 3 spunty, ale nechápu, co Vás přimělo označit tuhle desku jako hudbu s evidentně vysokými uměleckými ambicemi -mě se ty songy zdají poměrně standartní, textově i hudebně v ČR nadprůměrné a to, že je z desky cítit pokus a jakousi uměleckou výpověď by snad měla být samozřejmost, jinak by snad ani nebyl důvod to nahrávat

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Aneta Langerová - Bílý Den 8/10
Video: Aneta Langerová ohlašuje nové album milým klipem "Bílý Den" "Studio ANTÉNA hlásí, že je tady zbrusu nově do světa vyslaný videoklip 'Bílý Den' pro každého z vás!" objevilo se ve středu večer na facebookovém profilu Anety Langerové. Pro fanoušky to ale zas takové překvapení nebylo - o tom,... čtěte zde
Vydáno: 22.10.2020 07:40 v sekci Audio / Video | Video
0
Deftones - Ohms 8/10
Recenze: Deftones jsou na "Ohms" hůře uchopitelní, přesto opravdoví Růžoví plameňáci na desce "Gore" vyletěli už před čtyřmi lety, a my si tak na další novinku dnes již kultovní alternativně rockové formace ze Sacramenta museli počkat více než čtyři roky. Povzbudivou zprávou je, že do role... čtěte zde
Vydáno: 21.10.2020 08:00 v sekci Recenze
7
Nové desky 41/2020 - od Katie Meluy přes T.I. po Woodkida
Nové desky 41/2020 - od Katie Meluy přes T.I. po Woodkida Covid-19 nám zase nepěkně zatápí, a tak radíme ke knihám poslouchat i hudbu. Aktuálně si můžete vybrat ze žánrově petrého týdne novinek Katie Meluy, rappera T.I., Woodkida, Sashy Sloan, českých Jazz Q a Turbo, boybandu The Vamps,... čtěte zde
Vydáno: 20.10.2020 13:15 v sekci Novinky | Nové desky
7
Mikolas Josef - Za dvě hodiny mi volal Snoop Dogg, že do toho jde (3/3)
Rozhovory: Mikolas Josef - Za dvě hodiny mi volal Snoop Dogg, že do toho jde (3/3) Ve třetí části profilového rozhovoru jsme s Mikolasem Josefem probrali, jak to vlastně bylo s Ritou Orou, Karlem Gottem a jak se dívá na mladé talenty. Probrali jsme také, jak to má se svými prioritami anebo jak stresující může být... čtěte zde
Vydáno: 19.10.2020 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
7
Travis - 10 Songs 8/10
Recenze: Travis na "10 Songs" ukazují, co umějí nejlépe Dávno už nevládnou hitparádám, pořád jsou ale tady. Skotští Travis se po čtyřech letech hlásí s novou kolekcí "10 Songs". Parta kolem Frana Healyho dává posluchačům do neklidné současné doby ten nejlepší dárek: přesně... čtěte zde
Vydáno: 19.10.2020 00:00 v sekci Recenze
3
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích alb roku 2014 (15-11) (12.01.2015 08:00)
- Naživo: Dvojkřest nových desek Znouzectnosti a Trabandu se v Paláci Akropolis povedl náramně (11.12.2014 10:32)
- Fotogalerie: Dvojitý křest Trabandu a Znouzectnosti v obrazech (10.12.2014 09:57)
- Nové desky pro 49. týden (30.11.2014 11:14)
- Recenze: Traband na desce "Vlnobeat": Láska vítězí nad pravdou, lží a nenávistí (27.11.2014 12:00)
- Traband pokřtí své nové album "Vlnobeat" na začátku prosince v Paláci Akropolis (15.11.2014 18:08)
- Festival Fryštácký malý svět slaví patnáct let (22.08.2014 16:12)
- Naživo: Pomoc, všechno se nedá stihnout! (17.07.2011 18:15)
- Fotogalerie: Třetí den Colours Of Ostrava v obrazech (17.07.2011 14:19)
- Fotogalerie: Nové album "Neslýchané" pokřtěno v pražském Futuru (03.06.2011 04:25)

ALBUM TÝDNE 42/2020

Travis
10 Songs

Dávno už nevládnou hitparádám, pořád jsou ale tady. Skotští Travis se po čtyřech letech hlásí s novou kolekcí "10 Songs". Parta kolem Frana Healyho dává posluchačům do neklidné současné doby ten nejlepší dárek: přesně takové album, jaké by člověk od zadumaných rockerů čekal.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 23.10.
Fource Live: FVLCRVM + Laokoon (Fuchs2, Praha)
Ne 01.11.
The Weeknd (CAN) (O2 Arena, Praha)
Pá 06.11.
OneRepublic (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 06.11.
Asking Alexandria (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 07.11.
David Keenan (IE) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 10.11.
Dives (AT) (Café V lese, Praha)
Pá 13.11.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
So 14.11.
UpTone: Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
Pá 27.11.
Woodkid (FR) (Forum Karlín, Praha)
So 28.11.
The Dead South (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars AC/DC Lady Gaga Adele Coldplay Kryštof Beyoncé Britney Spears Madonna Metallica Taylor Swift Katy Perry Sia Rihanna Miley Cyrus Ewa Farna Ava Max Lana Del Rey Dua Lipa Michael Jackson
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver