Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Honza Dědek - Jednou založím kapelu, která bude lepší než U2

Vydáno: 07.09.2000 05:00 v sekci Rozhovory - Honza Balušek

Jeden z nejznámějších českých hudebních publicistů, autor knihy o skupině Lucie "Šrouby do hlavy" a jak se z dnešního rozhovoru dozvíte, snad i budoucí hudební hvězda. To vše a mnohem víc je Honza Dědek

SDÍLET:    
Honza Dědek před časem patřil k jedněm z nejplodnějších a dle mého názoru také nejlepších redaktorů časopisu Rock & Pop, poté psal i do Elle, aby v současné době pracoval hlavně v Reflexu. Mimo jiné po mně také "zdědil" hudební magazín Tón (u něj je to Nóta) na serveru Novinky.cz, který jsem přestal po roce a půl dělat v květnu tohoto roku, samozřejmě kvůli MusicServeru. Ač jsme se v reálu nepotkali, rád mi poskytl emailový rozhovor. Přece jen jsme oba Honzové...

Už s tebou někdo dělal rozhovor? Více jsi asi zvyklý na to, že se ptáš ty…

To je pravda, poměr mnou kladených otázek vs. otázek přijímaných je asi tak 1000:1. Ale že bych už si zvykl se ptát, to musím popřít. Nicméně mám za sebou asi tak tři rozhovory v roli zpovídaného. To však bylo ještě v dobách, kdy jsem asi tak půl roku měl kapelu New R. View. Sice jsme nikdy nekoncertovali, ale tisková reklama byla olbřímí a náš druhý demosnímek jsme natáčeli ve studiu Ebony – před námi odtamtud odjel Shalom s Bránou vzkazů a po nás nastupovala Lucie, aby zde zrealizovala desku Černý kočky mokrý žáby. To byly doby…

Popovídej víc o své dráze muzikanta. Jakou jsi měl v kapele úlohu a proč jsi toho nechal?

Skládal jsem písničky a hrál na kytaru. Nutno ovšem uznat, že my jsme natočili na demosnímky všeho všudy šest skladeb, celkem jsme jich měli asi deset. Přesto se dvě hrály na Radiu 1; inu, kamarádi. Nikdy jsme ale neměli štěstí na zpěváka; vyzkoušeli jsme asi tři. Jednu dobu jsme testovali i Honzu Vlasáka, který dnes staví Kodymovi a dalším kytary a hraje (nebo možná i zpívá, tím si nejsem jistý) v U2 Revival bandu. Ale tak úplně jsem toho nenechal, pořád si doma brnkám na kytaru a pořád ještě jsem se nezbavil snu, že jednou založím kapelu, která bude lepší než U2.

Mohl bys prozradit něco o sobě, jak jsi starý, tvůj hudební a pracovní vývoj a podobně?

Je mi osmadvacet, toho času bezmála devět let u novin. Nejprve v časopise Rock & Pop, onoho času ještě čtrnáctideníku, později měsíčníku. Prošel jsem s ním pět redakcí a několikero střídání stráží. Nějak paralelně jsem začal psát do MF Dnes, Lidových novin, Mladého světa, Reflexu a Večerníku Praha (bodejť by ne, když tam pracovali samí kamarádi, kdysi kolegové právě z Rock & Popu). Pak přišla externí spolupráce s módním časopisem Elle (a tenhle časopis já vážně miluju, protože móda mi připadne beztak zajímavější než hudba – to se řekne, že se letos budou nosit proužky a je vystaráno, žádné recenze a dohady), nedohoda nad chystanou koncepcí časopisu Rolling Stone s jeho vydavatelem, kniha o Lucii, tři měsíce ve filmovém časopisu Premiere a od května konečně Reflex. A dost si to tam užívám.

No a co Novinky.cz? :)

Novinky jsou moje nejčerstvější práce a snažím si ji taky užívat, ale mám jeden velký handicap – přede mnou hudební stránku na Novinkách dělal člověk se znamenitým smyslem pro vyvážený bulvár… Budu se muset ještě hodně snažit, abych měl alespoň poloviční čtenost.

Nedávno vyšla tvoje knížka – Šrouby do hlavy o skupině Lucie. Slyšel jsem, že její vydání bylo několikrát odloženo. Co bylo důvodem?

Těch důvodů byla celá řada. První termín jsem tak úplně nestíhal já sám – sběr materiálu, přepis několika desítek kazet a vyslýchání všech svědků zabralo víc času, než jsem čekal. Pak se zase členům kapely Lucie nelíbilo, že byli při svých zpovědích až příliš upřímní, pak přišlo na přetřes grafické ztvárnění knihy, vše se tedy znovu předělávalo a při té příležitosti ještě jednou autorizovalo, upravovalo, dopisovalo, škrtalo a přidávalo… Z loňského září tak byl nakonec až letošní květen.

Mně osobně totiž právě trošku vadí skutečnost, že se kniha téměř nedotýká soukromí členů Lucie, i když i ono určitě velmi ovlivnilo jejich tvorbu (a fanoušky velmi zajímá). Musel jsi toho vyškrtat hodně?

Soukromí je soukromé, píšu v této knize v kapitole o Robertovi Kodymovi. Robert si na něj potrpí opravdu hodně, ale to do určité míry všichni. Snad jen David Koller svou první manželku a syna Adama netajil. Škoda, protože vše, co bylo v první verzi mé knihy, už beztak všichni věděli – kdo s kým kdy chodil, kdo je rozvedený a kolikrát. Stejně jako jsou dobře známé některé opilecké historky, zejména z počátků kapely Lucie. Mělo to tam být, ale skupina měla při autorizaci právo veta. Nakonec vypadlo asi třicet procent z původního obsahu knihy. Dnes má kniha asi tři sta stran, tak si to spočítejte.

Jak se ti vůbec pracovalo se členy nejlepší a nejúspěšnější české kapely (pomineme-li Lunetic)?

Dneska už můžu přiznat, že před odletem do Kostariky jsem z toho měl strach – vlastně jsem kluky znal jen z několika rozhovorů, kdežto teď jsem uprostřed téhle čtyřčlenné komunity, která má svá léta daná pravidla, měl strávit více než měsíc. Alespoň za sebe však mám pocit, že jsme si rozuměli jak pracovně, tak lidsky. Všichni čtyři členové Lucie k výpovědím do knihy přistupovali velice poctivě, limitovala je jen jejich vlastní paměť, někdo si pamatoval každý den svého života, pro někoho bylo obtížné stanovit přesné datum události bez poznámky "plus mínus tři čtyři roky". Tím ovšem nechci tvrdit, že se z nás stali přátelé na život na smrt - od vydání knihy (29. 5. 2000) jsem nikoho z tohoto kvarteta neviděl.

Při své práci určitě slyšíš hudbu od rána do večera. Ale co se tobě osobně líbí nejvíce?

Přetěžká otázka, na níž existují odpovědi pouze v podobě klišé. Nebudu tedy tvrdit, že se mi líbí z každého žánru něco… Miluji šanson, zejména německý předválečný, Rudolfa Nelsona, Mischu Spolianského, Friedricha Hollaendera, Bertholda Goldschmidta a samozřejmě fenomenálního Kurta Weilla. Rovněž francouzský šanson má u mě své čestné místo, zejména Jacques Brel a Serge Gainsbourg. Strašně rád mám taky flamenko, vedle všeobecně proslaveného de Lucii hlavně Pacu Peňa, Pepeho Romera a Juana Martina. Ale vyrůstal jsem na klasice 60. let, prošel si zbožňováním Pink Floyd, zavrhl je s láskou k The Clash a zakotvil u nehynoucího obdivu k U2. A vlastně ke všem kapelám, které dokáží napsat písničku, která má stavbu, nápad, melodii – ať už jsou to z těch dnešních Oasis nebo Pearl Jam.

To jsi mě docela překvapil, samozřejmě první částí odpovědi. Jak ses k podobné hudbě dostal, přece jen lidé ve tvém věku většinou poslouchají současnější hudbu?

Potom, co jsem si v dětství dobrovolně-nedobrovolně prošel obdobím soc. popu, tedy Michal David, Kotvald & Hložek, Peter Nagy a podobní umělci (dnes velmi vhodní na zdařilý mejdan kolem čtvrté hodiny ranní), jsem se dostal k folku a odtud už vlastně k šansonu bylo celkem blízko; doma jsme měli desky Hany Hegerové, kamarádka zase Brela. Jenže zatímco klub přátel táborového ohně jsem záhy opustil (až na výjimky, samozřejmě, ale je Nohavica, Redl či Plíhal ještě vůbec folk?), tak šansonu jsem zůstal věrný, dokonce mě baví čím dál víc. To bude tím, že mám rád divadlo, kabaret a šantány… K rockové hudbě jsem se propracoval až někdy na střední škole, když jsem byl v roce 1991 na brigádě v Anglii a objevil druhou desku My Bloody Valentine a vše, co následovalo. V Praze pak Ecstasy Of St. Theresa, Naked Souls, vyškovské Here a další spřízněné kapely. O tom jsem taky začínal psát do Rock & Popu a postupně si doplňoval vzdělání i v dalších hudebních oborech.

Jakožto šéfredaktor internetového magazínu je má další otázka nasnadě. Jaký máš vztah k inernetu?

Jsem začátečník, doma mám internet teprve někdy od března. Prvotní horečku, kdy jsem spal jen pár hodin denně a jinak pořád vysedával u počítače a surfoval, už snad mám za sebou. Dneska internet používám hlavně jako zdroj informací - v tomhle ohledu neznám lepší médium.

Ačkoli jsi internetový začátečník, určitě ses setkal s mp3, Napsterem a vůbec novými formami distribuce hudby přes internet, ať už legální či nelegální cestou. Jak se na to díváš ze svého pohledu ostříleného hudebního publicisty?

Vlastně jsem se tím sám u sebe zas až tak moc nesetkal. K drtivé většině hudby mám přístup legální cestou, a pokud sháním něco, co není v běžné distribuci, obyčejně je to velmi obtížně k mání i přes internet. Pak musí vypomoci kolegové a to volím formu vypalovačky. Ovšem ani v nejmenším se nedivím, že kdo může, stahuje hudbu z internetu, empétrojkuje a vypaluje. Při současné ceně CD je to pro každého, kdo chce hudbu sledovat ve větší šíři, jediné východisko. Samozřejmě, že to okrádá muzikanty, ale to na druhé straně činily i audiokazety. Dnes je to jen v lepší technické kvalitě. Nehledě na to, že v případě skutečně oblíbené kapely dá většina lidí obyčejně přednost originálnímu CD. Aspoň myslím.

A otázka na závěr. Už ses někdy setkal se svým jmenovcem z chlapecké skupiny A-TAK?

Ještě ne – bohužel. Zatím jen chodí kamarádi a známí a ptají se mě, co jsem to zase vykládal v anketě časopisu Cosmogirl či Bravo za pitomosti... Mnohem lépe je na tom ovšem moje sestra, která pracuje na gramofonové firmě BMG, vydavatelství skupiny A-TAK. A tahle Kateřina Dědková se s Honzou Dědkem zná osobně. Prý je to velice milý a hodný kluk….

A ty asi budeš taky :). Díky za rozhovor.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Nejsi sam! (BettyC., 18.11.2000 00:19) Reagovat

    Honzo, nejsi sam. Ja zase nemela stesti na muzikanty. Coz to dat dohromady? Posli mi svuj mail, uvidime. Ted projizdim Anglii abych nacerpala tak nejak pricichla k tomu, cemu se rika hudba. Jestli nekdo vite o nakych muzikantech kterym chybi nakej ten zpevaccin vriskot, napiste.:mojegrupa@seznam.cz

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bastille, Lewis Capaldi, Fours, Forum Karlín, 21.2.2019
Naživo: Bastille se do Prahy vrátili s novými skladbami i příjemným supportem Rovnou z předávání Brit Awards se britští Bastille přemístili do pražského Fora Karlín, aby zde přibližně po třech letech navázali na to, kde přestali a předestřeli budoucí plány. Doprovod jim při tom dělal Lewis Capaldi a... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2019 12:20 v sekci Naživo
1
Deset očekávaných českých desek roku 2019
Top 10: Deset očekávaných českých desek roku 2019 Poté, co se po letech hibernace vracejí Gaia Mesiah, Post-It, Khoiba či Southpaw, slibují vydat novou desku také Lenny, Mirai nebo Pokáč. Ti všichni by rádi navázali na úspěchy debutů, Chinaski s novou sestavou, O5 a Radeček a PSH... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2019 11:00 v sekci Publicistika | Top 10
18
Gaia Mesiah, Lucerna Music Bar, Praha, 19.2.2019
Naživo: Gaia Mesiah otevírá novou etapu, energií nabitá funguje i naživo přímo excelentně Gaia Mesiah je momentálně na klubovém turné, na kterém křížem krážem republikou prezentuje svoji novinku "Excellent Mistake". Na první pražské zastávce ji pokřtili producent Amák a ředitelka vydavatelství Warner Music Marcela... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 17:00 v sekci Naživo
1
Tommy Cash, Bílej kluk, Roxy, Praha, 19.2.2019
Naživo: "Tomáš Peníze!" skandovali fanoušci na koncertu Tommyho Cashe Tommy Cash jako hrdý představitel post-soviet rapu si nás musel vážně oblíbit. Před rokem vystupoval v MeetFactory, v létě se mihl na Aerodrome festivalu a teď se vrátil do Prahy s novou deskou "¥€$". Role předskokana se ujal Bílej... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2019 11:25 v sekci Naživo
1
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii
Nové desky 8/2019 - od Avril Lavigne přes Indiu.Arie po Avantasii Příznivce CD nosičů čeká tento týden pestrá nadílka: Dlouho očekávaná novinka Avril Lavigne, promyšlená deska India.Arie a taky další sága metalové opery Avantasia, za kterou nestojí nikdo jiný, než Tobias Sammet. Z tuzemských... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2019 21:32 v sekci Novinky | Nové desky
9
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (5-1) (04.02.2019 15:30)
- Queen pokračují v žebříčkové krasojízdě, rádia si podmanila Ava Max (08.01.2019 18:45)
- LP po dvou letech znovu dobyla rádia, Queen v albovém žebříčku přeskočili Lucii (03.01.2019 16:37)
- Top 10: Pět dlouho očekávaných českých desek roku 2018, které by vám neměly uniknout (19.12.2018 10:00)
- Kralování Lucie končí, nejžádanější desku mají díky strahovskému živáku Kryštof (13.12.2018 06:30)
- Předvánoční žně? Kdepak, české žebříčky se uložily k zimnímu spánku (07.12.2018 20:20)
- Lucie a George Ezra stvrdili nadvládu v českých žebříčcích (29.11.2018 19:02)
- Lucie v roce 2019 vyrazí i do menších hal (28.11.2018 13:09)
- Naživo: Máme je rádi a budem je mít rádi (24.11.2018 11:42)
- Fotogalerie: (Evo)Lucie nadchla i vyprodanou O2 arenu (24.11.2018 10:05)

ALBUM TÝDNE 07/2019

De Staat
Bubble Gum

De Staat se přesně po třech letech vracejí s novým albem. Jedna z nejpozoruhodnějších evropských formací se na "Bubble Gum" znovu pokouší svým euforickým electro rockem rozpohybovat i ty nejzarytější suchary. Jedenáct písní, které řvou o vaši pozornost, je skutečně strhujícím poslechem.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Lil Xan (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 12.03.
Wild Nothing (USA) (Rock Café, Praha)
Čt 14.03.
Kimbra (NZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 15.03.
John Mayall (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 16.03.
Maribou State (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 18.03.
RY X (AUS) (Palác Akropolis, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Ariana Grande Madonna Rihanna Adele Kryštof Coldplay AC/DC Beyoncé Sia Imagine Dragons Ewa Farna Queen The Cure Lucie Linkin Park Ava Max Alle Farben Muse LP
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver