Dětská makrorecenze 'Havěti všelijaké 2'

15.06.2007 05:00 - Redakce

V roce 1999 připravil Jiří Sedláček s Vítem Sázavským první kompilaci pro děti "Sloni v porcelánu". Pro rodiče a děti vznikla příjemná alternativa k nepřebernému množství dětských desek. Později vyšla "Havěť všelijaká", která se letos dočkala pokračování. Rozhodli jsme se zeptat přímo dětí, co si o "Havěti všelijaké 2" myslí. A tak vznikla tato makrorecenze.
Různí - Havěť všelijaká 2
Jiří Sedláček a Vít Sázavský jsou jedni z mála producentů, kteří u nás myslí na děti, a to bez postranních úmyslů. Společnými silami pro ně připravili už třetí kompilaci, tentokrát s názvem "Havěť všelijaká 2" (a na trojce se prý pracuje). Když jsem album recenzoval, říkal jsem si, že mnohem zajímavější a důležitější je, co na desku řeknou ti, kterým je určena. A tak jsme oslovili nejmenší posluchače, kteří se v rodinách našich redaktorů nacházejí, a výsledkem jsou čtyři dětské názory na toto album. A protože se jedná o netypickou a svým způsobem výjimečnou makrorecenzi, rozhodli jsme se tentokrát desku nebodovat.

Pokud vás přepadne chuť ostře reagovat na příspěvky v makrorecenzi v názorech, přečtěte si nejdříve článek K čemu jsou makrorecenze aneb hledání obecné pravdy. Třeba tím předejdete reakci vyvolané nepochopením, proč makrorecenze existují.

Vilda, 6 let (sestra redaktorky Petry Hubáčkové)

Poslouchá všechno možné, od disco hitů po Slayer

Víte, kolik námahy mi dalo přesvědčit malou sestru, aby si na hodinu a šest minut sedla a pomohla mi s dětským makrem? Nepředstavitelnou práci, přesvědčování a podplácení. Naštěstí hned první skladba je o nějakém bulimikovi krokodýlovi a netrvalo dlouho a Vilda se začala válet v křečích záchvatu smíchu (asi první puberta). Ještě předtím se ale chtěla učit nazpaměť - aspoň foneticky - "Mary Had A Little Lamb". Mekyho ale jednoznačně předčil Janda. Tady se alespoň pozná vliv rockerů. "Ta muzika je nádherná," praví Vilda. Jenže pak to šlo se skladbami pěkně z kopce (a musím uznat, že to fakt za moc nestálo) a bylo čím dál horší sestru udržet na místě. Když začala vyhrožovat, že si pustí Jetix, zazněl Voskovec a Werich. Ti naštěstí sklidili velký úspěch. Bohužel, víc než klasika se sestře líbila Iva Frühlingová a bratři Orffové, což asi nejhůř přenášeli přes srdce rodiče (a to není nic proti tomu, že si pak Vilda pustila Scooter). Chystat nějaké cédéčko pro malé děcka není jednoduché, ale přece není normální, aby ta placka měla skoro třicet písniček. Dítě to stejně nestihne vsáknout a na prstech obou rukou bych se nedopočítala, kolikrát Vilda řekla "mě to nebaví," nebo "už to konečně vypni".

Míša, 8 let (syn redaktora Pavla Parikrupy)

Poslouchá, co zrovna hraje kolem

Táta redaktor (TR) dělá rozhovor se synem posluchačem (SP) Míšou, který má osm let, chodí do 2. třídy a hudbu si nepouští, protože poslouchá to, co má právě puštěné starší sestra (SS) nebo v autě táta řidič (TŘ=TR).
SP: Havěť všelijaká? Snad Všelijaká havěť, ne?
TR: Kdybys měl téhle desce dát známku jako paní učitelka ve škole, jaká by ta známka byla?
SP: Dvojka.
TR: Proč ne jedničku?
SP: Některé písničky ani nejsou pro děti, třeba "Všechno lítá", "Píseň pro Alenku", "Turista" a "Chumelí". A je tam i smutná "Píseň hlemýžďů jdoucích na pohřeb". A jedna je i hloupá, "Na výstavě kanárů".
TR: Prozpěvoval sis hned některou písničku?
SP: "Pamětník", "Kuřátko od maminky" a "Náš páv". A některé jsou legrační, "Slon", "Bakterie Božena", "Strašidlo skříňové", "U Žatce", "Zmrzlina a chobotnice".
TR: Připadaly ti některé hodně veselé?
SP: Ano, "Chyťte brouka" a "Had". Ale jsou tam i šílená "Kráva" a "Kózka".

Bára, 9 let (dcera redaktora Tondy Kocábka)

Jako asi každé dítě má ráda veselé písničky, naprostou jedničkou je u ní skupina Traband, aktuálně se jí taky líbí poprockoví Timudej a s maminkou pak poslouchají Báru Hrzánovou a Condurango (zvláště pak jejich "Čokoládu") a spoustu dalších.

Taťka mi pustil tohle cédéčko, je docela povedené. Dospělí se u něj smějí, ale dobře se u něj řádí a některé písničky jsou moc pěkné a na spoustu z nich se dá i tancovat. Jsou veselé a vtipné. Písničky o zvířátkách mám ráda. Rozesmála mě hned ta o krokodýlovi, protože jsem ještě nikdy neslyšela o krokodýlovi, který by byl vegetarián. Moc mě nebavili "Pavoučci", to je teda pěkně pověrčivá písnička, ale má dobrý rytmus. Za to ty bakterie musí mít pěkně těžký osud. Poznala jsem Skoumala, ale tahle písnička není tak pěkná jako ta o bobrovi, co jde spát. "Všechno lítá" je docela smutná, ale moc hezky se u ní usíná. "Slon" je bezva. A zamlouvá se mi i písnička o strašidle, protože mám ráda všechna strašidla. I ta ve skříni. "U Žatce" mi připomíná tu o kuně, co ví, jak je na tom růžovém cédéčku. Zmrzlina je dobrá, ale brrr, chobotnici bych nejedla. To jak ti lýkožrouti chroupali les a ten pán měl brouka v hlavě, bylo legrační, ale já brouky vůbec nemám ráda. Ale na "Chyťte brouka" se bezvadně tancuje. Ty písničky, co jsou polsky, se mi vůbec nelíbí. Nerozumím jim a znějí smutně, skoro pohřebně. Zato Marťani ("Turista") jsou suprácky hustí. Všem rodičům, co mají děti, tuhle desku doporučuju.

Marek, 6 let (synovec fotografa Honzy Průši)

Má rád vtipné písničky, třeba Nohavicovo album "Tři čuníci"

Marek ode mě dostal CD a úkol, aby si ho pořádně poslechl. Tolikrát, kolikrát ho to bude bavit. Když jsem ho asi po čtrnácti dnech navštívil a na desku se zeptal, přinesl svůj blok, do kterého si nakreslil ty písničky, které ho zaujaly spolu s hvězdičkami nebo černými puntíky (ještě nechodí do školy, a tak neumí psát). "Úplně nejvíc se mi líbil 'Krokodýl vegetarián' a pi pi pi pi mňau mňau," čímž myslí "Na výstavě kanárů". Hned předvádí, že je zná opravdu dobře a celé mi je zazpívá. Pak se mu zamlouvají obě strašidla a také "Pavoučci". "Ale ti už né tolik, protože pavouků se já bojím. Povedli se i Ušatci ('U žatce'), ti jsou dobří," a opět mně skladbu přezpívává. "Nejvíc mě na písničkách baví, že mají vtipné texty. A nemám rád Bakterie, protože jsou nemocné a už vůbec ne hlemýždě, co jdou na pohřeb. To je smutné. A pak byla roztomilá ta o jehňátku ('Mary Had A Little Lamb'). A vůbec mi nevadí že je anglicky a já jí nerozumím, dopředu tam řeknou, o čem to bude," říká. Ale stejně, úplně nejlepší je prý Krokodýl, načež Marka opět zazpívá onen "megahit".


Album: Různí - Havěť všelijaká 2
Celkový čas: 66:24
Skladby: R. Tesařík & Eve Quartet - Krokodýl vegetarián, P. Janda - Pavoučci, M. Trchová & J.M. Rak - Bakterie Božena, M. Žbirka - Mary Had A Little Lamb, P. Skoumal - Angličané, Raven - Všechno lítá, V. Koubek - Slon, O. Hejma - Pamětník, S. Janoušek - Strašidlo skříňové, J. Voskovec & J. Werich - V domě straší duch, I. Frühlingová & Bratři Orffové - Píseň pro Alenku, C & K Vocal - Píseň hlemýžďů jdoucích na pohřeb, J. Dědeček - U Žatce, J. Lábus - Na výstavě kanárů, Sanyland - Modlivky, R. Pastrňák - Kuřátko od maminky, I. Hlas - Zmrzlina a chobotnice, J. Koubková - Kráva, Nestíháme - Chroup, I. Mládek - Náš páv, Spirituál kvintet - Bílé křídlo motýlí, O. Havelka a jeho Melody Makers - Chyťte brouka, R. Štolpa - Pszczółky małe, Radůza - Kózka, J. Samson Lenk - Had, V. Čech - Turista, Botafogo - Chumelí


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

 • revoluce v recenzentstvi (aseedi, 15.06.2007 08:26) Reagovat

  naprosto bajecny napad, dat recenzovat desku cilove skupine ktere je deska urcena, nekdy je ale cilovka dost neurcita......

 • Recenze je skvělá (Bo X Be, 15.06.2007 09:34) Reagovat

  Strašně povedená recenze a výborný nápad, přidávám se. Cílové skupiny je sice těžké hledat v normálních, neřku-li mainstreamových žánrech, ale tady je to jasný a je to zábavný. Tokio Hotel bych taky nechal spíše dvanáctkám a třináctiletým a Lou Reeda nikomu pod čtyřicet....:-)Tož víc takových nápadů a míň ňader od Britney...:-)

 • dobry (varta, 15.06.2007 09:45) Reagovat

  no super, konecne po dlouhy dobe recenze co ma hlavu a patu, objektivne hodnoti dany produkt a interprety a neschovava se za prazdna recenzentska klise :)


 • rec (sajgou, 15.06.2007 10:20) Reagovat

  Jo, dobry napad, akorat nevim, jestli je dobrej napad poustet sestiletymu diteti slayer.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY