shop.musicserver.cz

Peha včera, dnes a zítra

Vydáno: 21.04.2007 12:00 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Skupina Peha se díky písničce "Spomal'" stala momentálně asi nejpopulárnější slovenskou kapelou v Česku. Proto po letech nazrál čas prvního velkého turné po republice. Samozřejmě jsme u toho nemohli chybět, a můžeme proto srovnat, jak tomu bylo před pár lety a jak nynív Akropoli.

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Zase po nějakém čase stojím před Palácem Akropolis a čekám na skalní fanoušky, se kterými se na koncertech Pehy potkávám už nějaké tři čtyři roky. Notný čas před začátkem koncertu se ke klubu trousí hloučky lidí a přímo před klubem pak postávají lehce zoufalí návštěvníci a pohledem zkoumají, jestli jim náhodou neprodám lístek. U vchodu totiž visí cedulka "Peha - 18. a 19. dubna - VYPRODÁNO". Většina skalních už přišla, tak se přesouváme do sálu a vzpomínáme na první koncert Pehy v Praze na Hvězdě, kde jsme byli my a spousta slovenských studentů, kteří dokázali udělat nezapomenutelnou atmosféru. Všechno bylo tehdy takové živelné a syrové, ale od těch dob se toho u Pehy hodně změnilo.

Adam Ďurica Band, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Asi deset minut před avizovaným začátkem na pódium přichází Adam Ďurica a jeho band. Hrají relativně příjemnou kytarovku, avšak nijak výjimečnou. Jejich koncert "oživuje" reklamní videoprojekce za zády. Zaujme pouze jediná členka kapely ženského pohlaví, jež je usazená za bicími, a poslední písnička, kterou je "One Of Us" Joan Osbourne a která v podání Ďurici nezní nic moc (s Princem na "Emancipation" to rozhodně srovnat nejde).

Ready Kirken, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Chvíli na to už přicházejí Ready Kirken, samozřejmě s novým lídrem Janem Polonským. Kirkeni zahrají zhruba deset písniček, z jejich vystoupení si odnáším pocit, že nový zpěvák zatím pěvecky nedosahuje kvalit Michala Hrůzy a i kdyby, tak to stejně nikdo nepozná, protože mají tragicky nazvučeno - nástroje jsou příliš vytažené a zpěv utopený. Co je ale horší, Hrůzovo charisma je pryč a s ním i charisma celé kapely. Lidé se celkem dobře baví u největších hitů, jako jsou "Černý Brejle" nebo "1+1", ale trochu nevěřícně poslouchají novinky, se kterými mohou Ready Kirken na vyprodané sály v klidu zapomenout. Jedinou zajímavostí jejich koncertu je, když si ve finále všichni vezmou bubínek a ve stylu Collinsových bubenických setů rozpálí již po střechu našlapaný sál. Kde jsou ty doby, kdy Peha hrála pro sto, dvě stě lidí?

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small h
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Ready Kirken už odnesli ze scény i poslední kabel a fanoušci už (ne)trpezlivo čakajú v pivnici. A že se sešel vskutku reprezentativní vzorek populace: od holčiček, které jsem beztak nedávno potkal na Tokio Hotel, až po důchodce, kteří se jinak vyžívají na koncertech Vaška a Evy. Z útržků rozhovorů se dozvídám i některé zajímavé věci. Jako například, že Peha vydala už(!) dvě desky a další špeky. V sále se setmí a z repráku se rozduní jakési intro, kterým je obecenstvo chvíli napínáno. Pak se ale rozsvítí jeden reflektor namířený na menší bubenickou sestavu, usazenou vedle té hlavní Martina Migaše, a za nimi se krčí malá, v kapuci zahalená postavička, jež se s velkou vervou pustí do bubnování. Na scénu se v zápětí nasunou i muzikanti a pomalu rozehrávají "Renesanciu". V tom se malá postavička zvedne, přeběhne k mikrofonu, shodí kapuci a před publikem stojí Katarína Knechtová.

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small d
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Koncert otevírá dvojicí písniček z poslední desky a je znát, že už měsíc trvající turné jí a jejímu hlasu dal pořádně zabrat - i to je daň za úspěch. Pro posilnění má na kombu před bubeníkem přepravený jakýsi sprej podobný stopanginu. Únava hlasu je znát, ale pouze v několika písničkách na začátku, za chvíli se dostane do formy a její zpěv je jako vždy bezchybný. Oproti koncertům zpřed pár let se už objevují i první prvky show - řádně vylepšený světelný park, střídání nástrojů a některé další věci. Samostatnou kapitolou je bezprostřednost Katky, stále nechává dost často zpívat publikum, jenže nyní k tomu přidává ještě flirtování s ostatními členy kapely.

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small e
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Zatímco některá vystoupení (alespoň dle dostupných zpráv) byla víceméně čekáním na "Spomaľ", v Akropoli je to jiné. Lidi Pehu znají a zařádí si i na kousky z prvních dvou desek, ačkoli pravdou je, že sem tam se nechápavá tvář přeci jen najde. Starší písničky opět dostaly nový kabát a některé z nich, jako třeba "Dom z karát", hraje Peha u nás snad poprvé. Samozřejmě největší prostor dostávají nové skladby, ze kterých ční skvěle převedená "Tieňohra" a také "Chodec na lane". Tahle pecka je naživo ještě živější než na desce a v tu chvíli skáče celý sál, protože je tak plno, že skáče i ten, kdo nechce; zkrátka všichni musí. Po "Naoko spim" přichází první kratičká přestávka, Katka se jde převléct a kytarista Karol Sivák mezi tím preluduje. Po titulní písničce poslední desky a elektronické "Slnečné balady" se pódium vylidní a zůstává jen Katarína, usedá za piáno a vyklapává první tóny písničky, která způsobila to, že Peha dnes vyprodává sály. Když vezmeme v potaz, že vedle již zmíněných bicích a kláves jako kdykoli předtím bere Katka do ruky akustickou i elektrickou kytaru, stala se z ní za ty dva roky v podstatě multiinstrumentalistka. Jinak "Spomaľ" zní naprosto neuvěřitelně, zpívá ji doslova celá Akropole jako jeden muž či žena, jako by to byla hymna; po jejím konci se publikum rozbouří. Bohužel díky své podobnosti tahle písnička vytlačila ze setlistu ještě o něco lepší věc - "Len tak ísť", což je pro mě snad jediný kaz koncertu.

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small j
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Po představení kapely přichází jeden z prvních hitů "Vaňa plná piraní", po níž následuje odchod do zákulisí. Diváci v Akropoli ale rozhodně nehodlají Pehu pustit a ani kapela na sebe nenechá dlouho čekat. Přídavky se opět nesou v duchu prvních desek. Jako první zazní "Diaľkove ovládanie" ve výborné akustické verzi s bongama, celý koncert ukončí vypalovačka "V zaseknutom výťahu". Tímto závěrem mi udělala Peha obrovskou radost, postupem času jsem si oblíbil právě první dvě desky, kdy ještě nebyla hudba Pehy vybroušená - rád bych někdy slyšel koncert složený jen z "Niečo sa chystá" a "Krajinou".

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Lidé se trousí ze sálu a my čekáme, jestli přijde někdo z kapely. Jako první přichází Katka Knechtová, ale ta je hned v obležení fanoušků a fanynek, tak se "spokojíme" s Jurajem Ondkem a povídáme si o turné a o spoustě festivalů, na kterých se u nás ukáží. Dozvídáme se, proč padnul třetí pražský koncert v Lucerně, a že se nakonec uskuteční někdy na podzim. Už volná Katka nám pak prozrazuje, že se chystá šňůra po slovenských halách s projekcí a natáčením DVD, přičemž jako inspiraci bere poslední počin Madonny. Odcházím z Akropole plný dojmů - dva roky jsem Pehu naživo neviděl a stále mě jejich koncert naplňuje skvělými pocity. I když jsou nyní o hodně slavnější, nezpychli, stále berou muziku takovou, jaká je. A především se jí stále dobře baví.

Setlist koncertu:
Renesancia
Opýtaj sa
Zemsky príťažlivá
Hypnotická
Príliš veľa sentimentu
Tieňohra
Krajinou
Dom z karát
Hlava vinná, telo nevinné
Chodec na lane
Naoko spim
Deň medzi nedeľou a pondelkom
Slnečná balada
Spomaľ
Za tebou
Vaňa plná piraní

Přídavky
Diaľkové ovládanie
V zaseknutom výťahu

Peha, Ready Kirken, Adam Ďurica Band, Palác Akropolis, Praha, 19.4.2007

Fotogalerie:

Adam Ďurica Band, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Ready Kirken, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small c
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small f
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small g
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Peha, 19.4.2007, Palác Akropolis, Praha small i
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

NÁZORY
 • Koncert v Akropoli (Haniczka, 21.04.2007 18:40) Reagovat

  Tenhle clanek je tezce tendencni, je videt, ze autor je velkej fanda Pehy, ale to neznamena, ze musi srazet vykon Ready Kirken.Na koncerte sem byla a lidi se na nich bavili skvele, jasne, ze nejvic tahnou singlovky jako je 1+1, ale tak je to u vsech kapel, ne?!? Novy pisnicky se mi libi a i z davu sem slysela od lidi, ze to vubec neni spatny, ba, konkretne sem slysela od jednoho kluka, co stal vedle me, ze ta nova je to nejlepsi od nich ( a to nekecam!) Sama si pamatuju casy, kdyz sem chodila na Lucii a jakakoliv predkapela me stvala, at uz to byli Supporti, Palice nebo dneska moje nejoblibenejsi kapela RK, proste to je udel predkapel...ale i tak se autor clanku mohl trochu mirnit a nepredhazovat nam svuj nazor jak to bude nebo nebude s navstevnosti...

 • Peha a její hosté (Ina, 21.04.2007 19:05) Reagovat

  Také mám ten pocit, že autor článku straní jen svým oblíbencům ( = Peha ). Pokud není jen nestranným pozorovatelem, je asi opravdu těžké napsat zcela objektivní a nezaujatý názor. Taktéž jsem ten koncert viděla a mé pocity jsou jiné. Já jsem si hosty - Ready Kirken vychutnala bez předsudků ( neporovnávám bývalého a současného zpěváka ) a moc se mi to líbilo. Hrají s plným nasazením, umějí skvěle zapojit publikum, instrumentálně jsou výborní a to, že zvukař nedokáže nastavit techniku tak, aby zpěv nezanikl, za to přece oni vůbec nemohou. Mně se zase pro změnu nelíbila Peha - dost mě zklamali, takže jsem odešla ještě před koncem koncertu. Každému se prostě líbí něco jiného.

 • Kostěj Nesmrtelný (Kostěj Nesmrtelný, 22.04.2007 18:29) Reagovat

  Především je to trapně elitářskej článek. Zejména ze začátku cítím hodně trapný machrování tím jak dlouho dotyčnej Pehu zná a má nadrcený všechny jejich alba, jakož i opovrhování těma, kdo na tom nejsou stejně. To přece nejsou ti praví fans!
  To jsem dělal když mi bylo patnáct...

 • Ready Kirken (karel, 22.04.2007 23:39) Reagovat

  Byl jsem na koncertu Pehy ve Znojmě a Ready Kirken mě fakt mile překvapili. Autora asi dost ovlivnilo, že je slyšel v nové sestavě poprvé - to byl pro mě taky nezvyk, staré písničky si každý spojuje s Hrůzou a "ten novej mu tam prostě nějak nesedí" ale proto jsem rád že Kirkeni na nic nečekají, neomílají jen staré hity ale hned začali makat na nové muzice, která je fakt dobrá (ta první písnička v angličtině - super!) a dávají o sobě vědět že jsou rocková kapela - ne ten popík, který si z nich udělal Hrůza. A ještě něco - Ready Kirken nikdy nevyprodávali sály, ani s Hrůzou. Příště na ně určitě zajdu!

 • Mandrage, RK, Peha (Terez, 23.04.2007 00:54) Reagovat

  Ahojky...ja sice byla na koncerte stredecnim, ale to vubec nevadi, ba naopak.Plzenska skupina Mandrage, jez se ponekud neocekavane zjevila na jevisti misto A. Durici, me velmi mile prekvapila. Klukum to dost dobre slapalo, i presto, ze minimalne dvema z nich bych snad radeji jeste nepodavala alkoholicke napoje:-)Co se tyce RK, na ktere jsem byla nejvic zvedava, nebot jsem je v nove sestave jeste neslysela, nebyla jsem ani nadsena ani pohorsena...proste normalka, prijemny, mily a nezavadny poslech, jemuz vevodila naslapana Kofila. Podobne jak pise Tomas, Honza Polonsky spise zapada do skuliny po Hruzovi, nez ze by nejak vynikal z davu, a to ted myslim jen v tom dobrem slova smyslu, ponevadz na me az spis ted pusobili jako skupina. Kdezto driv to byl spis zpevak a muzikanti, ne ze by Michal zpevem nejak extra vynikal, ale celkovym pusobenim a projevy pusobil "vudcejstim" dojmem. Nova anglicka pisen mi jen prosvistela uchem, ceska se mi v nem chvilku zdrzela, ale taky ne moc dlouho. Myslim ale, ze kluci rozhodne dokazali, ze jsou a budou schopni fungovat dal v tehle sestave a tvorit poslouchatelne veci. Ke skupine Peha nemam vetsich namitek, jsou to skveli muzikanti a Katarina je mile pusobici zpevacka se silnym hlasem i charismatickym vzezrenim. Ac na prvni dojem pusobi nevinne, dabelsky to rozjela. Vecer jsem si vskutku uzila, tak snad zase priste!!!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP Tento týden dodala hudební novinky poměrně početná anglická enkláva. Vede ji Ed Sheeran v závěsu se Stevenem Wilsonem, Mae Muller, Jorjou Smith a novým objevem Andrewem Cushinem. Za Atlantikem se snažili LP, Wilco, LANY, Code Orange,... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 20:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Slza, Lucerna Music Bar, Praha, 1.10.2023
Naživo: Slze kluby sluší. V Lucerna Music Baru pokřtila své nové album "Monodrama" Během své existence zvládla Slza obehrát velké kulturáky a haly, s deskou "3" měla v plánu klubové turné. To se kvůli covidu zrušilo, a tak na něj došlo až teď, se čtvrtou řadovkou "Monodrama". První zastávkou se v neděli stal... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 14:33 v sekci Naživo
0
Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat
Rozhovory: Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat Časopis Full Moon je výraznou entitou na domácí hudebně-publicistické scéně. V říjnu vyšlo už 150. číslo. V pozadí tohoto média, ale i celé řady dalších projektů (třeba klubu Kabinet Múz v Brně nebo klubového festivalu Batch)... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Syrovější zvuk Ready Kirken na "Různorudém albu" sluší (18.12.2018 16:43)
- Peha se vrací se zpěvačkou Karmen Pál-Baláž (28.06.2018 14:33)
- Rozhovory: Adam Ďurica - Trvalo mi jedenáct let dostat se tam, kde jsem dnes (11.02.2016 08:00)
- Nové desky pro 43. týden (25.10.2015 15:24)
- Peha stále marně hledá nástupkyni Katky Knechtové (11.07.2013 10:57)
- Recenze: Kytarová tragikomedie (21.06.2012 12:00)
- Audio: Stáhněte si celé album "Box" Ready Kirken (13.05.2012 12:00)
- Peha se vrací v plné polní. I s novou zpěvačkou (18.10.2011 13:52)
- Recenze: Partyzáni hranici nepřekročili (31.07.2011 07:00)
- Recenze: Třicítka vůní Pardubicka (29.03.2011 05:00)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Madonna Kryštof Lady Gaga Beyoncé Coldplay Adele AC/DC The Cure Sia Ewa Farna Rihanna Milly Honsová Taylor Swift Elán Dua Lipa Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu