Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Kde sou aneb s Tata Bojs ve studiu

Vydáno: 20.03.2007 12:00 v sekci Publicistika - Dan Hájek

Deska Tata Bojs "Kluci kde ste?" vyjde 16. dubna, na poslední chvíli se musel řešit ještě její název. Když byly dokončovací práce v plném proudu, Milan Cais a Mardoša si na musicserver našli čas, aby je mohl navštívit v jejich studiu a zjistil co nejvíce informací nejenom o singlu "Pěšáci". Oba pánové jsou pohodovými hostiteli, to si pište.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Tata Bojs rozhovor small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Delta na pražském sídlišti Na Dědině je klasickou zástavbou z osmdesátých let, kdy jeden multifunkční blok v sobě skrýval kulturní dům, knihovnu a nějakou tu samoobsluhu. Dnes tam funguje klub, restaurace, supermarket. Knihovna se ale jeví spíš jako nefunkční, alespoň tedy skrz zaprášenou výlohu. Než se ale člověk dostane do studia a zkušebny Tata Bojs, čeká ho průchod bludištěm chodeb a jedna jízda výtahem. Pak už stojí přede dveřmi, na něž kromě něj klepe také vůně z pekárny, sídlící v nižším patře. Uvnitř to voní nejen těmi čerstvými koláčky, ale také blížícím se jarem, které se do místnosti dere otevřeným oknem. Kluci tyhle prostory asi nikdy nevymění za jiné, leda by někdo chtěl zbourat Deltu a oni pak museli opustit budovu, kde se začala psát jejich historie. Vznikala tam také nová studiovka "Kluci kde ste?". Inu, správný moment pro návštěvu (musicserver za Tata Bojs zašel v pondělí 12. března).

Znáte někdo Desmod?
Tata Bojs rozhovor small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Po krátké instruktáži, při níž nám Milan Cais ukázal, kde co se v tom baráku nachází, vstupujeme do pracovního ráje. Je to ale zvláštní, nic nenasvědčuje tomu, že by hudebníci byli vprostřed velkého finiše; nástroje jsou pečlivě uložené ve futrálech, všude uklizeno. Dominuje prostor určený pro sestavu bicích a místečko k natáčení vokálů vedle stolu obloženého technikou a zvukovou aparaturou. Na stěnách visí plakáty Andy Warhola, The Clash a dalších oblíbenců, hosta zaujme také konferenční koutek s pohodlnou sedačkou. Po chvilce doráží i Mardoša; nikdo by ale neřekl, že to je tentýž klučina, který při koncertech zběsile hopsá po pódiu. Jakmile se ale rozhovoří, jste doma. Bublajs (Milan Cais) může na někoho zprvu působit jako ten vážnější, ale opak je pravdou - oba jsou nejen pracovně sehraní, i během hovoru se skvěle doplňují. To už ale běží počítač a my se domlouváme, co že nám Tatáči pustí.

Tata Bojs rozhovor small c
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Mardoša do sebe za poslechu prvních skladeb nahází snídani a pln sil chrlí první informace: "Na desce jsme začali zvolna dělat zhruba v létě 2005, kdy jsme například natočili základ k 'Pěšákům', text vznikl asi o rok později. Loni v červnu jsme se pak do toho cílevědomě pustili." Milan k tomu dodává: "Uskutečnili jsme i výjezd na naší chatu, takové soustředění, kde jsme na desce začali pracovat usilovněji." Z náslechu dvojice "Informační" a "Trilobeat", u těch se spolupracovalo s fanoušky na tom, jaká verze bude použita, je patrné, že na desce půjde opět o písničky s vtipnými, chytrými texty. Mezi skladbami však možná nebudou pro kapelu typické předěly-průpovídky, známé z desek "Futuretro" a "Biorytmy", dokonce ani žádná spojovací Halova vodítka jako v případě "Nanoalba". "My většinou nemáme odpad z nahrávání, snad jen z 'Biorytmů' nám něco zůstalo," doplňuje Mardoša. Milan to rozvádí: "Většinou na těch hudebních skicách pracujeme tak dlouho, až je nakonec natočíme. Občas se stává, že některá věc má několik verzí, než se dopracujeme k požadovanému výsledku."

Tata Bojs rozhovor small d
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Největší haló však na kapelu čekalo donedávna; způsobilo ho zjištění, že název "Skupinová terapie" je už v česko-slovenském teritoriu použit. "Museli jsme znovu řešit název desky, jeden fanoušek nás upozornil, že název 'Skupinová terapia' použila slovenská skupina Desmod," konstatuje s povzdechem Bublajs a pokračuje: "Oni vůbec nevyužili ten potenciál, který v tom dvojsloví je, a na obale pózují se zdravotní sestřičkou." Nejprve to prý moc neřešili, ale punc originality je nenechal na pokoji, a tak vyštrachali původní, zhruba čtyřicetipoložkový seznam názvů. Favority byly "Emosnímek", "Data Noise", "Recyklisti", "Original Copy" nebo "Slast Minute". Potom se však kluci obloukem vrátili k dřívějšímu "Kluci kde ste?" (neplést s hitem "Kde jsi?" Dalibora Jandy) a bylo vymalováno, nový název měsíc před vydáním byl na světě.

Děti, ekologie a zase pan Tečka
Tata Bojs rozhovor small f
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Nedá mi to, abych se nezeptal na hračky, které kdo měl v dětství rád. Mardoša se chlubí kolekcí indiánů z bývalé NDR, měl prý i kovboje, který však vždycky dostal na frak, protože stál proti přesile. U Caise zase bodovaly obrázkové kostky, na základce pak Lego. To už šramotím mezi svými papíry a vytahuji igelitový pytlík se stejným logem. To už ale z reproduktorů zaznívají ekologií zavánějící "Eko Echo" a "Chudáci" (ta je věnována vodákům a řeší tání ledovců), které uvádějí Tata Bojs do tématické spirály, i když, jak sami říkají, jsou v tom nevědomky. Vytahuji proto na scénu starého známého pana Tečku a tvrdím, že minimálně i on měl v úmyslu čistit planetu od špíny. Milan se však brání: "V případě pana Tečky to bylo čištění spíš sociální než ekologické. A navíc my jsme mu jen podstrkovali nějaké věci, co by postava jeho ražení mohla říct." Mardoša se šibalským úsměvem doplňuje: "Byla to smyšlená postava, takže její výroky moc neřešíme, ale třeba Dušan (Neuwerth - pozn.aut.) občas dochází k podobně radikálním názorům."

Tata Bojs rozhovor small e
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
I když by se na desce měl každý text týkat jiného tématu, nevědomky vznikly dva obdobné páry. Milan a Mardoša píší totiž verše osamoceně a sem tam hrábnou do skicáků svých idejí uložených v počítačích. Zajímavostí je text k "Vítací", který stvořil zatím bezdětný Mardoša. Jde o rozvernou taškařici, v níž hostuje obskurní ansábl Ženy; ten víc jak deset let nefunguje, pro tuto příležitost se ale dali jednorázově dohromady, na což je Bublajs patřičně hrdý. Slova k "Hlídací" dodal naopak Milan, který do ní vštěpil momenty prvních krůčků jeho dcery Evelínky. Popisuje, jak se cítí v roli jakéhosi hlídacího patrona, který teprve sbírá zkušenosti. V písni na heligón a flétnu hraje kamarád Filip Nebřenský z kapely Hm....

Lekce korejštiny ve skype
Tata Bojs rozhovor small h
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Jak si tak povídáme, zkouším zjistit, jestli už kluci dohnali manko s ICQ (viz náš poslední rozhovor s nimi), Mardoša ale reaguje bleskurychle: "My jsme ho vlastně přeskočili a komunikujeme teď skrz skype." Ostatně díky němu mohli dopilovat skladbu "Kudu Aditsuh", ke které vznikl text v kolaboraci s triem Ahn Trio. Jistě si vybavíte jejich společné vystoupení na loňských Andělech, do budoucna se prý plánuje další společný koncert. Díky skype mohli kluci na dálku doladit také správnou výslovnost, "aby tomu rozuměl každý Korejec, co to uslyší," vtipkuje Bublajs.

Tata Bojs rozhovor small l
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Desku míchá Dušan Neuwerth. Je s ní uzavřen ve studiu Soundsquare, Tata Bojs za ním pravidelně dojíždějí a finišují s mixy. Pro svou práci mají dokonce vymyšlený důmyslný systém barevného odlišení hotových a rozpracovaných věcí: zelená, značící hotové věci, pomalu začíná převažovat. Kluci prý už jen matně vzpomínají, co dříve znamenal bledě modrý odstín. Pak nám pouští "Skovku" v čerstvé doneseném mixu, který ale ještě nesplňuje precizní detaily, na nichž trvá Milan. Společně s Mardošou začne živě diskutovat, co by ještě změnil, které nástroje by zvýraznil a nebo naopak u nich ubral volume. Tuto odpichovku mixuje Ondřej Ježek, na něhož možná ještě nějaká dodělávka padne, mluví se minimálně o jedné další, bude však záležet jak bude ve finále Dušan stíhat.

Návštěva u Tata Bojs utekla rychle, věnovali musicserveru skoro tři hodiny. Jenže čas na odevzdání materiálu se rychle naplňoval (pondělí 19. března), takže nešlo zdržovat donekonečna. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by "Kluci kde ste?" vyjít 16. dubna, tedy ve stejný den, kdy se bude křtít v Paláci Akropolis. My u toho určitě budeme.

Fotogalerie:

Tata Bojs rozhovor small i
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Tata Bojs rozhovor small g
© Vladimír Komjati / musciserver.cz

Tata Bojs rozhovor small j
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Tata Bojs rozhovor small k
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Tata Bojs rozhovor small m
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Tata Bojs rozhovor small n
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

Tata Bojs rozhovor small o
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Sup sem s tim (hives, 20.03.2007 22:21) Reagovat

    Tak jsem zvedav. Pesaci zatim spis mirne zklamani. Zase je to ale "jen" singl a treba bude zbytek lepsi...uvidime:)

  • Těšíme (catia, 26.03.2007 12:34) Reagovat

    Moc se těším na new cd, Nanoalbum nebylo to na co jsem od Tatáčů zvyklá, tak očekávám návrat ke kořenům:-)Konkrétně k Ukončete nás a Futuretru a Pěšáci dávají najevo, že to tak snad i bude. Jen trošku nerozumím ceně vstupenky - pročjstojí 340 když Peha (která navíc jede až ze SLovenska:-)) stojí 200 a přitom obě uskupení hrají v Akropoli...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lindemann - Steh Auf 9/10
Video: Na druhé album projektu Lindemann láká epický klip k singlu "Steh Auf" Jsou tomu teprve čtyři měsíce, co po deseti letech vyšla bezejmenná novinka německých provokatérů Rammstein, a jejich lídr Till Lindemann už oživuje své druhé hudební těleso, projekt Lindemann, které založil společně s frontmanem... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2019 12:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Death Cab For Cutie - The Blue EP 8/10
Minirecenze: Death Cab For Cutie stihli na "The Blue EP" zrekapitulovat celou poslední dekádu Death Cab For Cutie svou devátou studiovku "Thank You For Today" vydali teprve loni a už začátkem letošního září potěšili fanoušky čerstvým materiálem. Parta ze Seattlu připravila pět nových skladeb vycházejících pod jednoduchým... čtěte zde
Vydáno: 14.09.2019 10:00 v sekci Recenze | Minirecenze
0
Pipes And Pints - Nemá cenu kopírovat něco, co tu bylo
Rozhovory: Pipes And Pints - Nemá cenu kopírovat něco, co tu bylo Pipes And Pints prošli očistcem, post zpěváka obsadil Travis O'Neil a letos utvrdili nový sound albem "The Second Chapter". "Doteď to byl punk, bordel, všechno nám procházelo, teď je ta hudba učesanější a přístupná široké... čtěte zde
Vydáno: 13.09.2019 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
5
Pohled do českých hitparád - 35. týden 2019
Mikolas Josef s letním hitem "Acapella" poprvé ovládl český rádiový éter Venku sice nezvratně přebírá žezlo podzim, v rádiích ale stále doznívá léto. Novou jedničkou se stal singl "Acapella" Mikolase Josefa, ve kterém slyšíme hravou španělštinu. V albech se do čela vrací starý známý Viktor Sheen.... čtěte zde
Vydáno: 12.09.2019 10:48 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 37/2019 - od The Highwomen přes Milese Davise po Iggyho Popa
Nové desky 37/2019 - od The Highwomen přes Milese Davise po Iggyho Popa Tento týden se můžete těšit na countryovou superskupinu The Highwomen, nalezené album Milese Davise, dark popovou MUNU a novinky Lindsey Stirling a Bat For Lashes. Jazzmany překvapí Chrissie Hynde a představíme jim i debutujícího Ashley... čtěte zde
Vydáno: 11.09.2019 06:56 v sekci Novinky | Nové desky
2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Jak festival Rock for Churchill slavil 20 let existence (02.09.2019 11:53)
- Kytary.cz rozjíždějí talk show s muzikanty "On Air". Pořad o hudbě napříč žánry i generacemi moderuje Pavel Kučera (31.05.2019 11:42)
- Naživo: Tata Bojs završili oslavu třicetin s kamarády Umakart a Lesní zvěř (26.02.2019 12:09)
- Fotogalerie: Tata Bojs se rozloučili s DOXem ve velkém stylu (25.02.2019 13:31)
- Tata Bojs prodlužují výstavu a chystají knihu (27.01.2019 08:19)
- Naživo: Tata Bojs pozvali fanoušky po patnácti letech znovu do svého Nanosvěta (22.01.2019 12:08)
- Výstava "TATA 30JS" odstartovala, Tatáči zvou na doprovodný program (03.12.2018 09:49)
- Tata Bojs oslaví v Centru DOX své třicetiny (28.10.2018 12:32)
- Video: Desmod láká na české turné výborným klipem "Vŕba" s Bolkem Polívkou (27.09.2018 17:41)
- Naživo: Rokenrol až na krev s Tata Bojs (24.06.2018 17:54)

ALBUM TÝDNE 36/2019

Slipknot
We Are Not Your Kind

Dvacet let po vydání dodnes působivého eponymního debutu se americká parta z Iowy i přes všechna úskalí vrací se šestou nahrávkou. Dostala název "We Are Not Your Kind" a právem ji lze považovat za jeden z nejočekávanějších počinů letošního roku, a to nejen v metalové komunitě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 15.09.
UpTone: Press Club (AU) (Cross Club, Praha)
Po 16.09.
Sasami (USA) (Café V lese, Praha)
Út 17.09.
Michael Bublé (CAN) (O2 Arena, Praha)
Út 17.09.
Pierce Brothers (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 17.09.
Spiral Stairs (ex Pavement) (Café V lese, Praha)
St 18.09.
GusGus (ISL) (Fléda, Brno)
St 18.09.
Babe Rainbow + Melissa Kassab (Café V lese, Praha)
So 21.09.
Deafheaven (USA) + Touché Amoré (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 23.09.
Carnival Youth (LV) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 24.09.
Monarchy (AUS) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Lady Gaga Rihanna Beyoncé The Cure Sia Kryštof Ewa Farna Adele Madonna AC/DC Mikolas Josef Ed Sheeran Taylor Swift Linkin Park Rammstein Britney Spears Kylie Minogue Metallica Avicii
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver