Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Ať žije Čombió!

Vydáno: 20.02.2007 15:00 v sekci Recenze - Tomáš Tenkrát | foto: facebook interpreta

Michal Pavlíček vstoupil 8. června 2006 do Beatové síně slávy. Stalo se tak v Sazka Areně za přítomnosti mnoha hostů včetně Symfonického orchestru Českého rozhlasu. DVD "Beatová síň slávy" přinaší záznam tohoto velmi vydařeného koncertu, který opravdu stojí za to vidět a především pak slyšet.

8/10

Michal Pavlíček - Beatová síň slávy

Celkový čas: asi 112 minut

Skladby:

Momentálně sedí na trůnu pro krále českého bigbítu. Je mu teprve rok přes padesát, a přesto je již teď, bez přehánění, považován za živoucí legendu. Michal Pavlíček se za svou kariéru dočkal bezpočtu ocenění. To zatím poslední dostal 8. června v Sazka Areně, kde se na jeho slavnostní uvedení do Beatové síně slávy přišlo podívat přes sedm tisíc návštěvníků. Michal Pavlíček této události sám dodal lesk výjimečnosti, to když si pozval své nejlepší hudební přátele, mezi nimiž (kromě Michaela Kocába a Zuzany Michnové) nechyběl žádný výrazný Pavlíčkův hudební spolupracovník. A aby toho nebylo málo, rozmáchlou velkolepost celému koncertu dodal Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Vladimíra Válka. Vystoupení to mohlo být strhující, kdyby ho tehdy nesrazil příšerný zvuk a neosobní chlad Sazka Areny, která možná sedne Madonně, ale určitě ne rockerům staré gardy. Myslím, že mluvím za velkou většinu, když napíšu, že koncert Jasné páky nebo právě Pavlíčka přece nepatří do umělohmotné krabice, kde je pivo za pade a klobása za šede. Záměr nejspíše byl, aby to působilo velkolepě se vším všudy, což se, koneckonců, i podařilo.

Michal Pavlíček se v poslední době věnuje i skládání symfonické hudby. Že se mu daří, dokazuje hned první skladba "Červený bedrník", která byla použita ve stejnojmenném seriálu na BBC. Následuje pak spanilá jízda po celé kariéře tohoto kytarového mága. První zastávka je u písně "Stromboli" v podání ďábla Tomáše Hájíčka, která dá tušit, že tohle bude stát za to. Ve skvělé formě se představuje i Matěj Ruppert ve výběrovské "Jó, já se mám, že je Olda přítel můj". Ostatně na výbornou dopadla drtivá většina zde obsažených skladeb. Trochu nevýrazně působí akorát "Sen o koních" pěvecky podaný bratry Dykovými. Naopak senzační je Monika Načeva, jejíž interpretace něžné balady "Bílej sníh" je opravdu tak čistá, jak jen sníh může být. Největší prostor u mikrofonu dostala logicky Bára Basiková, která s Pavlíčkem natočila bezpočet geniálních věcí. Nemá cenu psát, že jí to stále zpívá nezaměnitelně, uhrančivě a dokonale. Spojení Pavlíček-Basiková funguje a je vrcholem tohoto skvěle zprodukovaného dílka. Až uslyšíte mrazivou "Košilelu", rádi mi to podepíšete. Ještě si dovolím upozornit na valivé "Ó hory, ó hory", které mají díky pěveckému trojboji Hájíček-Čok-Noid tolik energie, že jsou schopny vám srovnat obývák se zemí. A beze srandy říkám, že se mě druhý den známý ptal, co že jsem si to pouštěl za písničku s těmi horami. A to bydlím v domě a on šel po ulici...

Pavlíček ukázal svou tvorbu ve všech barvách, kterými kdy maloval. Nechybějí ryze rockové opusy jako "Holka čapni draka", alternativně působící věci od Stromboli, svým způsobem šílené skladby Pražského výběru a v neposlední řadě i čistě instrumentální kousky - "Honička" je opravdu hold elektrické kytaře. Michal Pavlíček se ukázal jako individualita, která si vždycky bude dělat, co bude chtít. Je to autor úsměvných kytarových hříček, stejně jako náročných skladeb, do kterých je třeba proniknout. Dokáže baladou rozdrásat srdce a na druhou stranu mohutnou kytarovou clonou shodit květináč vedle reprobedny. Má svůj čitelný styl a rukopis, díky kterému je jedinečný. Koncert na tomto DVD je pro mě uměním. Je to průlet jeho kariérou, a to s velkou pompou, která však nepůsobí bakelitově. Symfonický orchestr se s Pavlíčkem výborně doplňuje stejně jako všichni hosté včetně dívčího voicebandu Brécy. A není to křečovité. Naopak - skladby dostaly zcela nový rozměr, který stojí za to vidět-slyšet.

Koncert je slušně sestříhaný, zvukově výborný (ač je k dispozici pouze Dolby Digital 5.1 a stereo), a tak jedinou vážnou vadou je absence bonusů. Kdo však vlastní přílohy časopisu Report, kde vyšla již dvě jeho dévédéčka ("Best Of Klobouček" a "Story 1982-2006"), vadit mu to nebude. O vynikající fotografie v bookletech se pak postarali stájoví fotografové musicserveru - pánové Jiří Kosnar a Honza Průša. Tento výstup pana Pavlíčka na bigbítový trůn nemůžu jinak než doporučit. Jděte do toho - je to pocta hudbě.

NÁZORY
 • Co máte proti Sazce ? (Boss, 21.02.2007 07:41) Reagovat

  Opět kritika Sazka Arény... na koncertě jsem přímo nebyl. DVD mám. Zvuk je také samozřejmě dílem zvukaře.

  Věčné rýpání do Sazaka Arény mi není jasné. Ano, rock patří hlavně a také do klubů-ostatně Pavlíček tam hraje dodnes. Ale velký koncert žádá velký prostor, to je snad jasný. A jestli někdo bezmezně obdivuje např. konkurenční stánek v Holešoviích,kde je v teplejší dny nedýchatelno, na (levněší?) pivo atd se stojí třičtvrtěhodinové fronty, přičemž nejednou tam kiksne chlazení...dobře. Každý máme svůj názor. Sazka je moderní hala s odpovídajícím zázemím - osoby v jejím pozadí je věc jiná. A velké hvězdy prostě ve velkých halách hrají. To je jako kdybychom kritizovali třeba Stones, že hráli v Madison Square Garden apod.

  Bezpečnostní prověrky u vchodu mi příjdou normální a nijak mě neurážejí. Už vidím ty generály po bitvě, kdyby došlo k nějakému incidentu, byť drobnému. Já jako invalida ocením i to, že se tam vyhnu tlačenicím a nemám problém si sednout tam, kam mám lístek.

  Takže nevím, nevím... Něco tam sedne víc, něco míň to je jasné.... ale ta hala za to fakt nemůže. Jinak koncert Pavlíčka považuju za událost loňského ro(c)ku!!!

  • Re: Co máte proti Sazce ? (Harry, 23.07.2010 19:30) Reagovat

   To DVD chci, už 2 roky ho sháním, marně. Nikde prostě není. Neprodal by někdo, nebo tak něco? Dík

 • Tak nerad to dělám... (Jindřich J. Kunc, 22.02.2007 08:20) Reagovat

  ...ale zase musím vytýkat, protože mi přijde, že v poslední době dělají recenzenti svou práci naprosto bezhlavě a povrchně, jelikož si zřejmě ani neověřují nebo spíš nezjišťují podklady pro svoje tím pádem plky.
  Nechápu, kdo je Miroslav Válek, podle recenzetna dirigoval SOČR. Ale ať je to kdo je to, já jsem na záběrech z koncertu viděl mistra Vladimíra Válka a myslím, že si to tento pán nezaslouží, aby jeho jméno bylo zaměňováno. Chybovati je lidské. Ale v tomto jméně??? To si zase někdo hrál na odborníka a psal naprostou kravinu.

 • re: Kunc (TT, 22.02.2007 16:48) Reagovat

  Omlouvám se panu Válkovi, ale neposlouchám symfonickou hudbu, navíc jsem čerpal z oficiálních stránek pana Pavlíčka, kde je uvedeno jméno Miroslav Válek, které jsem jen tupě opsal, protože jsem si myslel, že oficiálním stránkám mohu věřit... Dokonce si pamatuji, že jsem tam měl Vladimír a pak jsem to opravil :)

 • asdf (Temná stránka recenzentovy mysli, 23.02.2007 08:52) Reagovat

  Aby si se Jindro neposral.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2021
Viktora Sheena na cestě za triumfem v českém albovém žebříčku nezastavila ani Adele Tuzemskou rádiovou hitparádu nadále vede Dua Lipa, zato v pořadí alb došlo k souboji dvou výrazných novinek. Viktor Sheen, jehož hudba se dlouhodobě těší mimořádné popularitě na streamovacích platformách, nakonec s nahrávkou... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 15:55 v sekci Novinky | České hitparády
0
Zrní - 16:07 7/10
Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu Zrní plánuje na příští rok novou desku. Bude prý veselejší, možná folkovější a budou na ní jednoduché písničky o lásce. Ale ještě než se tak stane, ohlíží se kapela za albem "Nebeský klid" prostřednictvím videa k songu... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 10:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society Vedle rocku a metalu od Deep Purple, Black Label Society, Rhapsody Of Fire, Apsu, Paula Gilberta nebo Nell a The Flaming Lips se činili i domácí hudebníci jako Kateřina Göttlichová, James Harries, Dalibor Janda, Blitz Union nebo Karel Mařík... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 16:35 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Rozhlasový Big Band Gustava Broma - I Killed This Song At Karaoke Tonight 9/10
Recenze: Dan Bárta v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vdechl na "I Killed This Song In The Karaoke Last Night" nový život známým hitům Covery jsou ošemetná disciplína. Dobře uchopená předělávka může originál pozvednout, ale máme tucty případů, kdy to byla skutečná vražda - tak jak to sebeironicky naznačuje název společného alba Dana Bárty a Rozhlasového Big... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
Me And That Man - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2 8/10
Recenze: Me And That Man se na "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2" drží stejné hry jako posledně, kouzlo se ale začíná pomaličku vytrácet Desperátská úderka Me And That Man vedená frontmanem metalistů Behemoth se vrací a přiváží druhou část svého dark country-rockového opusu "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2". Opět je to nahrávka plná hostů, které principál... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bára Basiková vydává svůj sólový debut i s legendární "Souměrnou" v reedici na CD i LP (18.10.2021 15:29)
- Naživo: BSP v Ledárnách zklamali - Kamil Střihavka se za mikrofonem trápil (12.09.2021 13:35)
- Recenze: Iva Kubelková si i díky Michalu Pavlíčkovi s debutem "Jak moc mě znáš" ostudu neutrhla (13.09.2020 09:15)
- Nové desky 34/2020 - od Katy Perry přes Metalliku po Gregoryho Portera (02.09.2020 08:00)
- Iva Kubelková vydává debutové album. Pomohl jí Michal Pavlíček (29.08.2020 12:36)
- Fotogalerie: BSP zazářili na pražském Výstavišti (21.08.2020 14:12)
- Fotogalerie: Vladimír "Guma" Kulhánek oslavil své narozeniny ve velkém stylu (09.10.2019 15:32)
- Video: Olga Lounová a další pomáhají písní "Protože to nevzdám!" opuštěným psům (30.09.2019 10:38)
- Rozhovory: Naďa Válová, Bára Basiková, Michal Horáček - "Černá" je výsledkem společné práce, do které všichni přidali to nejlepší ze sebe (30.08.2019 11:00)
- Naživo: Dramaturgie Metronome Festivalu se stále drží zpátky, zvítězila nadčasovost (25.06.2019 00:08)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Megadeth Coldplay Adele The Puppini Sisters Ed Sheeran Richard Dawson We Are Scientists The Stranglers Metallica On Air Newton Faulkner Girls Aloud Umakart Mnek Ewa Farna Herman Frank Miranda Lambert The Record Company Lady Gaga
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu